De grote en de kleine k Kunstenaarskollektief Drift in Bokkenhof - Sint-Niklaas .seat Twintig groepen op muziekfestival in Rupelmonde Ook een tentoonstelling «Van Graan tot Brood» Kruibeeks koor Jubilate tien jaar jong Buggenhoutse toneelliefhebbers brachten "Onnodig indien niet ernstig' Muziekfeest in Belsele - V Cf/ Poëzie en muziek in Sint-Niklase biblio Hilde Van Buynder (Tielrode) 12 - 29.8.1986 - De Voorpost Voor de negende opeen volgende keer zorgden de Buggenhoutse toneellief hebbers, in de Krokkebaas, voor een stevige brok volks toneel. Toonde de weerma- ker zich vorige zaterdag avond niet van zijn meest gunstige zijde - we hebben reeds warmere augustusa- vonden meegemaakt - toch waren ruim honderd be langstellenden present om, in openlucht, de opvoeding van "Onnodig indien niet ernstig" bij te wonen. Toneel zonder pretentie, noemde kuituur schepen Jan De Ridder het tijdens zijn klassieke inleidende tofisnraak Rn dat was "On nodig indien niet ernstig" ook. Het stuk, geschreven door regisseur Louis Ver- tonghen, bevatte immers een aantal klassieke ingre diënten - typetjes, dialogen zo uit de volksmond gegre pen, het gebruik van het dialekt - die het bij het bre de publiek altijd wel doen. Voor de vertolking deed regisseur Louis Verton- ghen een beroep op Liliane Kallaerts, Roger Baeyens, Laurent Van Gerwen, Chris Baeyens, Gerda De Cock, Lauri Van Gerwen, Luc Schelfhout, Jo Van den Branden, Maria Van Neste, Jozef Tilley, Qois Pieters en Petrus Van Ransbeeck. De regisseur zelf stond ook op de bühne. Het dekorontwerp van de hand van Jozef Tilley werd uitgevoerd door J. Tilley, D. Van den Branden, P. Van Ransbeeck en het Bug- 5* genhoutse gemeenteperso- neel. Guido Keppens en Lie- ve Piron grimeerden. Hen- riette Vermeir zegde voor. Voor de klank en het licht zorgden Willy Van Wambe- ke en Mare De Wachter. Jo zef Tilley assisteerde Louis Vertonghen bij de regie. Vermelden we nog dat de Sint-l8idorusband vóór de voorstelling voor flink wat muzikaal animo zorgde.è. Pierre Van Kossem De fanfare Sinte-Cecilia van Belsele bestaat 140 jaar. Zondag 31 oogst is het feest in Belsele. Zondag om 9.30 u. wordt in de kerk van Belsele een mis opgedragen. Om 11 uur volgt in het gemeen tehuis een receptie. Zes muziekmaatschappijen ne men deel aan de optocht die om 14 u. door het dorp trekt. De zes verzorgen om 15 u. een koncert op de koer van de stedelijke basisschool aan de Koutermo- lenstraat. Sinte-Cecilia Waasmunster, Door Eendracht naar Kunst Vermaak van Hamme Sint-Anna, Sint- Cecilia Sint-Pauwels, Sinte-Ceciliakring uit Elverse- le, Sinte-Cecilia van De Klinge en natuurlijk Sint- Cecilia uit Belsele zelf nemen deel. (wv) Buggenhout. In het mooie kader van het rekreatiedomein de Krokkebaas brachten de Buggenhoutse toneelliefhebbers twee opvoeringen van «Onnodig indien niet ernstig» G Breckx) Buggenhout. Een fragment uit «Onnodig indien ongewenst» geschreven door Louis Vertonghen en door hem ook geregisseerd in samenwerking met Jozef Tilley (G. Breckx) De fanfare Sint-Jozef uit Rupelmonde zet haar monstratie vanaf ll uur. eeuwfeest-jubelviering de komende weken uitbun- I-s.m. het Muziekverbond dig voort. Zo wordt het komende weekend een van en Oost-Vlaan- groots muziekfestival georganiseerd met deelname deren zullen de laureaten van bijna twintig muziekmaatschappijen. Het 'yïnïïk(SpSS? weekend daarna worden voor de derde maal de sint-Jozefafanfare Ons Ver- SintJozeffeesten georganiseerd. „...u (Neeroeteren), Sint- Cecilia (Londerzeel), De Het muziekfestival start op verenigde Vrienden (Sint- vrijdag 29 augustus met Denijs Westrem), Sint-Ceci- het openingsconcert in het lia (Hamme), Brass-Band Gildenhuis. Om 20 uur di- willebroek en het Kem- rigeert Jozef Wauters, ka- pisch jeugdorkest uit He- pelmeester van de Belgi- ^nthout. sche Zeemacht, het harmo- Kram nisch samenspel van de fanfare St-Cecilia Hamme, Sint-Cecilia Machelen en Sint-Jozef Rupelmonde. Zaterdag 30 augustus zal de muziek klinken vanaf 15 uur. Dan zijn de harmonie Arbeid en Kunst (Kruibe- ke), de Werkersharmonie Recht door Zee (Temse), de fanfare Sint-Cecilia (Steen dorp), Met Moed Vooruit (Opdorp), Sint-Cecilia (He- kelgem) en de brassband Sint-Cecilia Rupelmonde te gast. Zondag 31 augustus gaat men om 14 uur van start met optredens van de muziekmaatschappijen Eendracht maakt Macht (Steendorp), Sint-Cecilia Temse, Sint-Cecilia Lebbe- ke, Sint-Ceciliakring Elver- sele, Al Vloeiende Groeien de Bazel, Sint-Cecilia Belse le en Sint-Cecilia Kruibeke. Werk van Karei Meul uit Kemzeke, te zien bij Drift. Zo'n 34 kunstenaars uit het Land van Waas hebben een heel jaar lang gewerkt ter voorbe reiding van de manifestatie "Drift 86" die van 5 tot en met 7 september plaatsvindt in zaal Bokkenhof, Knaptandstraat 43 in Sint-Ni- Wazenaren exposeren musiceren animeren, dichten... Volgens voorzitter Robert De Greyt gaat het om een 'self-made festival' dat niét de aspira ties heeft van b.v. 'chambre d'amis', want het geld ontbreekt. De nadruk ligt op sponta neïteit. Inhoudelijk zocht men naar even wicht. Kunst brengen in een ongedwongen sfeer, die bedoeling ligt voor. Guido Certyn, koördinator van de manifestatie: "Drift her bergt zowel muzikanten als beeldende kunste naars, theaterbeesten, dichters, performers, genieën en gekken. Hun inzet en medewer king binnen de groep vormen de basis naar een intermenselijke relatie tussen kunstenaar en publiek. Door z'n pluralistisch karakter en sociale betrokkenheid staat de groep open voor ieder die kunst en maatschappij onaf scheidelijk verenigt". Expo, poëzie, muziek Ze hebben nogal wat te bieden, daar in Bokkenhof. Kort het programma eerst. Vrijdag 5 september om 20 u opening, met verwel koming door voorzitter De Greyt en inleiding door Willy De Graeve. Poëzie wordt gebracht door Wouter Hessels, Kathy Marmenout, Filip Meersman en Gre- tel Certyn. Muziek vertolken het Combo De Vleesch- houwer uit'Sint-Niklaas, Kalinka uit Sint-Niklaas en de Hasseltse groep Plektrum. Zaterdag 6 september om 20 u begint een jazz avond met de New Symphonic Syncopaters en ook Plektrum. Toegang 100 frank. Zondag 7 september begint om 15 u een café chantant, dat je gratis kan bijwonen. Zondagavond is het koor Kalinka uit Sint-Niklaas te gast, om 20 u, en je betaalt 100 frank toegangsgeld. Voor beide avonden samen betaal je 120 frank in voorverkoop of 150 frank aan de kassa. Kort iets over enkele groepen die optreden. Plek trum is een viermansformatie uit Limburg die kleinkunst brengt, lichte pop en 'soft-sound enter tainment. Vorig jaar al waren Peter, André, Andres en Peter in Sint-Niklaas. Het Sint-Niklase, maar eigenlijk Wase vrouwenkoor Kalinka (het kon tak ta- dres is Rozenstraat 58 in 9100 Lokeren) bestaat al 29 jaar en is samengesteld uit derde leeftijders die in Rusland zijn geboren en inmiddels de Belgische nationaliteit verwierven. Kalinka. trad op in zieken huizen, op volksfeesten, bonte avonden, huwelijks feesten, in scholen, kerken en bejaardentehuizen. Koorleidster van Kalinka is Natasja, solisten zijn Natasja, Zsoera, Zjuda en Viktorija. Akkordeonist Harry vervangt de eerder overleden Franz. Wie is wie De mensen die exposeren heten Willy Nuyts (Uit bergen), Rudy Van Damme (Belsele), Martine Verbe- ke (Temse), Walter Vercauteren (Sint-Niklaas), Ed dy Thieleman (Waasmunster), Jozef Claes (Sint- Niklaas), Karei Meul (Kemzeke), Lebuïn D'Haese (Sint-Niklaas), Jozef Van den Bergh (Sinaai), Bo Venken (Sint-Pauwels), Rita De Vleeschhouwer (Sint-Niklaas), Micheline Van Der Vreken en Marij ke Jansen (Gent), Willy Roelant (Sint-Niklaas), Koen Rossaert (Belsele), Gilbert De Lange (Kemzeke). De dichters van Drift heten Guido Certijn en Gretel Certyn, allebei uit Sint-Niklaas, en Stekena- ren In grid De Ruyte en Elise De \hiegher. Als gastdichters werden aangetrokken Wouter Hessels en Kathy Marmenout uit Belsele en Filip Meersman uit Sint-Niklaas. Voor de muziek wordt dus gezorgd door Plek- trum-Hasselt en Kalinka uit het Waasland, aange vuld met het Combo De Vleeschhouwer en de New Symphonic Syncopaters. Een heleboel mensen hebben zich ingezet opdat het Drift gebeuren tot een sukses zou uitgroeien: Mireille Van der Veken, Marianne Bruggeman, Christel Collier, Arnold Pepels (allemaal Sint-Ni klaas), Leen Anthuenis en Lode De Ghendt (Sinaai) en Lydie Verbeke, Ferdy Vergauwen, Jenny Eeck- man, Urbain Monsieur, Rita Bosch en Robert De Greyt uit Sint-Niklaas. Abstr&kt en meditatief Wie het lijstje met deelnemende artiesten over loopt konstateert dat er gevestigde Wase namen en ook minder bekende bijzitten. Bekend, eminent, talentrijk is b.v. terra cotta- kunstenaar Lebuïn D'Haese, auteur ook tussendoor, leraar aan de akademie van Temse en het kultureel centrum in Strombeek-Beveren. Rita De Vleesch houwer praat met de bloemen en wordt door Robert De Greyt genoemd "een recent slachtoffer van het Wase kultuurbeleid". Bo Venken houdt vooral van mensen, zo verneem ik. Ene A. Put schrijft aan zijn vriend Guido Certyn "een nieuwe vorm van dichterschap" toe en: "De abstrakte aanpak exalteert de beelden in een haast mystieke sfeer, en op wonderlijke wijze handhaaft deze dichter een subtiel geometrische ritme dat door klankkleur sublimeert". Een hele hap, maar 't zal wel waar zijn. Er zijn ook pyrograveur Walter Vercauteren, de bij Geo Fonteyn en Robert Van de Velde geschoolde Jef Clacs, yogalesgever en tegelijk "onmiddellijk meditatief schilder" Jef Meul, pentekenaar Willy Roelant, natuurschilder Jozef Van den Bergh, enz. Een weekendje Drift in 't Bokkenhof, het socialis tisch hoofdkwartier, aan de Knaptandstraat 43 in Sint-Niklaas. De program matie voor de nieuwe reeks 'avonden van de diskotheek' (tiende cyklus), literaire avon den' (zesde cyklus) en 'vertel namiddagen voor de jeugd', te houden in de stedelijke openbare biblio theek van Sint-Niklaas, aan het Heymanplein, is bekend. Over het huldekoncert Camil Van Hulse, op 11 september in aanwezigheid van kuituurminister Dewael, berichtten we vorige week al. In oktober komt Eva Maria over het Wienerlied praten en ook zingen zal ze, in november brengt het Wase kamer koor De Averulle werken van o.m. Camil Van Hulse, in december staat Georges Octors centraal en het wordt maart als het vokale solistenkwartet Erato werk komt vertolken van Franz Schubert en - op nieuw - Camil Van Hulse. Paul Van Ostaijens verrukkelijke versjes worden eind september vertolkt door Teatertentog, Gaston Dumez komt in oktober, eind november geeft prof. dr. Marcel Janssens een uiteenzetting over de mo derne Nederlandse letterkunde, Bart Mesotten ver telt eind februari over een oud Indisch epos en Valère Depauw is eind maart te gast in de serie "literaire avonden'. Voor de jeugd komt Armand Van Assche vertellen op 23 september, Francis Verdoodt op 24 oktober, eind november worden sprookjes opgedist door een gezelschap uit Brugge, Karei Verleyen is in januari te gast en Li va Willems in februari. Over al deze manifestaties, die overigens kosteloos kunnen bijgewoond worden, krijgt u te gelegener tijd via De Voorpost meer nieuws. 8int-J ozeffees ten Vrijdag 5 september om 20 uur wordt het startsein ge geven voor de derde Sint- Jozeffeesten. De Bazelse to neelgroep XYZ staat dan op het podium. Op zaterdag namiddag is er playback voor jongeren tot 16 jaar en 's avonds is het orkest Big Band Studio 10 de gast van Sint-Jozef. Zondag 7 september ten slotte eindigt het grootse muzikale gebeuren met een nationale kampioenende- Elk jaar opnieuw wordt er tijdens de Begijnhoffeesten in het voormalig huis van de Grootjuffrouw door het stadsbestuur en dank zij de inspanningen van archivaris- konservator Aime Stroobants een sluier opgelicht van het dagdagelijkse leven van onze voorvaderen. Reeds eerder werden in dit uitgebouwde museum voor volkskunde de Dendermondse brouwerijen en drukkerijen in het daglicht gesteld, dit keer ging alle aandacht naar de bakkerijen met een tentoonstelling die als titel meekreeg «Van graan tot brood». Het initiatief kon, aldus schepen van kuituur Maes die de tentoonstelling opende, tot stand komen dank zij de belangrijke medewerking van de Provincie Limburg en het Museum voor het Industrieel erfgoed te Sint-Truiden... Schepen Maes zei dat brood in ons leven een belangrijke rol speelt. Het feit dat er enorm veel gezegden en spreuken zijn waarin «brood» voorkomt wijst op die belangrijkheid. Een ander voorbeeld is dat in vroegere tijden de arbeiders soms 70 en zelfs 80% van hun zuur verdiende loon uitgaven aan het aankopen van hun «dagelijks brood». Een mislukte graanoogst kwam neer op een ramp voor deze mensen die dan het brood niet meer konden betalen of maken. Want er werd vroeger zeer veel brood zelf gebakken Via ontelbare foto's en voorwerpen bracht de tentoonstelling een overzicht van het ontstaan, de verspreiding en de evolutie van de landbouwtechnieken, van het malen van het graan en het bakken van het brood. Deze tentoonstelling loopt nog tot 29 oktober en kan in het Museum voor Volkskunde worden bezocht (Begijnhof 25). De toegang is geheel gratis. Tot 7 september is het museum dagehjks open van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur van 10 september tot 29 oktober kan men er tijdens dezelfde uren terecht op woensdag, zaterdag en zondag. Uit de bij deze tentoonstelling horende katalogus en beschrijving vernemen we dat er in Dendermonde heel wat watermolens hebben gestaan langs de zijarm van de Dender, de Ooie. Daar werkten ook een graanmolen en een oliemolen. De tentoonstelling laat ook heel wat materiaal uit Dendermonde zien. Onder meer een afbeelding van de stenen oiic- en korenwindmolen van Zwijveke die uit 1832 dateert, de Coöperatieve Bakkerij van Dendermonde van voor de eerste wereldoorlog die leert dat het brood toen met een ferme stootkar werd vervoerd. Verder ziet men er aankondigingen voor de verkoop van ijsroom en kan men er een beschrijving van de bakkersstiel in Dendermonde lezen. Deze beschrijving dateert van 1725 en werd gemaakt door J.A. Anne. fenisplechtigheid moet worden gezongen. Daarom alleen al is het koor niet meer weg te denken uit de Kruibeek8e parochiege meenschap. Het mag dan ook ten volle rekenen op de waardering en de steun van de parochiegeestelijkheid, de kultuurraad en de ver schillende parochiale ver enigingen. Kram In Rupelmonde mag de fanfare Sint-Jozef dan wel Bazel deel. haar eeuwfeest vieren, in Kruibeke ia- ook een Verder kunnen we nog ver muziekgroep aan jubelen toe. Het koor Jubilate melden: deelname aan ver- bestaat tien jaar. schillende volkszangavon den, aan het tv-programma Op 24 maart 1976 werd een helmis bij het 125-jarig be- "Lied van mijn Land' en de eerste voorbereidende ver- staan van de fanfare Sint- onvergetelijke deelname gadering gehouden tot Cecilia en de viering ter ge- aan de KWB-Lourdesbede- stichting van een kerk- legenheid van het vijfjarig vaart 1982. koor. Hieruit bleek onmid- bestaan van het koor. Hier- Daarnaast is Jubilate ook dellijk de vaste wil om dade- aan namen ook het Ant- aktief telkens een jubelvie- lijk van wal te steken en op werps Kamerorkest en de ring, een ziekenmis, een 8 april werd een eerste koren van Rupelmonde en huwelijksmis of een begra- koorherhaling voor ge- mengde stemmen gehou- van Cecile Martens en"^ stelt tentotm in Bornem steund door een trouw en dynamisch bestuur groeide Van zondag 7 tot en met zondag 28 september vindt haar artistieke vaardig de muziekvereniging uit in de foyer van de theaterzaal Den Boomgaard in heid. Sinds 1985 volgt tot een volwaardig en ge- Bornem een tentoonstelling plaats van de werken °°k de richting 'Olieverf. waardeerd kerkkoor, dat van Hilde Van Buynder. zijn sporen ook verdiende kundair kunstonde-wijs op menig zangfestijn bui- De tentoonstelling is alle volgde zij hoger kunston- tendekerk. dagen, behalve woensdag, derwijs. waar zij de rich- Op feestdagen wordt bij- toegankelijk van 14 u. tot ting "Pastel en akwarel' zonder aandacht besteed 19 u. en tijdens de voorstel- koos. Onder leiding van aan meerstemmige koor- lingsavonden. vera Neels verrijkte zii zangen. Wat aanvankelijk Hilde Van Buynder werd bescheiden tot tweestem- geboren in Temse op 7 okto- mig samenzingen bleef is ber 1961 en is woonachtig om thans uitgegroeid tot vier- Burgemeester Heyman- Laarn,i ?e' baar ,e stemmige koorzang. straat 75, Tielrode. Vooral kleuren spreken «te haar aan en laten haar toe|987 naar natuur toe en e creativiteit te werken. In 1985 behaalde ze de «zil-Juut veren stadsmedaille» vanfj. Sint-Niklaas. anti Optredens ze res (rij ksnormaalschoöl Tot de hoogtepunten van Sint-Niklaas). het koor rekent dirigente Re®ds op achtjarige leeftijd Cecile Mariens o.a. de vier- volgde ze kunstopleiding stemmige mis van Schubert aan de stedelijke akademie ter opluistering van de ju- van Sint-Niklaas. Na het se- staat 15 jaar. Die verjaardag een van kunststof vervaardigd* Van beroep is se onderwij. »°'d'"P zaterdag 30 augustus reflekterende lichtspriet die al zeres (riiksnormsalsohrül f ™rd hct Godenhuis te s°°" a",en"e °P dc f,e' |d Laarne. kan gemonteerd worden el e« kreeg de naam «night rider Kl1 Uit het Spaanse Valencia komt een nieuw hulpmiddel om de fiets in het donker beter zicht- -3f. P i

De Voorpost | 1986 | | pagina 12