fl 2 S G 0 V 0 ifö redenen om TV-Ekspres te lezen Op tournee in Yerseke, Europa's mosselmekka Hora Efrohim schitterde op VTI -binnenkoer JZ 'rovlnclale leergangen bestuurswetenschap Kursus voor kandidaat politie-officier Bierdrinker, wist U dat... geuze tenminste zes maanden op flessen nagegiste lambiek is. Door de toevoeging van krie ken, verkrijgt men kriekenbier. de markt van de tafelbieren bezig is geheel te verdwijnen. Een gevolg blijkbaar van de prijs van de pils, die erg laag ligt. de Brouwerij Van Roy haar klanten Wieze Pils, Royal Ale, Upper 19, Salvator (nu al ge botteld in champagneflessen), X-mas, Kriek en Faro aan biedt. En daarnaast ook diverse soorten tafelbieren brouwt. Dendermonde. Je kan het levensgeluk zo van hun gezicht scheppen (foto Piet Hermans) Gewoon schitterend, dat is wat men kan en moet zeggen van de Israëlische zang- en dansgroep «Hora Efrohim» die de voorbije dagen te gast was in Dendermonde. Donderdagavond trad de groep op uitnodiging van Volkskunstgroep Reynoit op in de Vrij Technisch Instituut te Dendermonde waar een massa toeschouwers samengestroomd waren om dit tot in het kleinste detail verzorgd spektakel mee te maken. Zaterdag was de groep dan te zien in het Begijnhof, waar een al even vlekkeloze show werd afgeleverd. Hora Efrohim is niet de eerste de beste groep. Deze Israëlische volkskunstgroep die haar standplaats heeft in Jeruzalem, telt een veertigtal dansers, zangers en muzikanten. De groep heeft een internationale bekendheid en was onder meer de vertegenwoordiger van Israël op het Vredesfestival van Dijon in 1984 en heeft een indrukwekkende lijst van optredens in Europa en in Zuid-Amerika. De kostuums die tijdens de optredens worden gedragen, zijn ontworpen door prfessionele designers. De dansers, zangers en muzikanten brengen een overzicht van de etnische Israëlische fojklore. Opvallend is de jeugdige leeftijd van deze jongens en meisjes. De muzikanten bievoorbeeld zijn niet ouder dan 14 jaar, maar zij staan borg voor schitterende muziek die aan een zeer vlot tempo wordt gebracht. Met de glimlach. Diezelfde glimlach, speelsheid, vindt men terug bij de zangers en de dansers. Jongens en meisjes, tot de leeftijd van 18 jaar, stralen van levensblijheid tijdens het dansen. Men kan de vreugde zo van hun gelaat scheppen, al blijken zij boordevol zenuwen te zitten voor elk optreden. Op de binnenkoer van het VTI zorgde de groep voor een spetterende show die best aansloeg bij de vele aanwezigen. Die waren trouwens in de wolken over de prestatie van Hora Efrohim die algemeen werd geprezen als een schitterende groep die zich overal mag laten bewonderen. Dendermonde, een massa volk voor dit schitterend optreden Hermans) (foto Piet De Voorpost - 29.8.1986 - 13 f Oosterscheldc belangrijk als «kraam- en kinderkamer» voor heel wat vissoorten, voor zeedieren ook. Een heel gevarieerd leefgebied is die Oosterschelde: zandbanken, schorren, heel diepe geulen tot erg ondiepe plaatsen, enz. Mosselmannen plegen hun vakantie te nemen in april-mei. Want dan planten de mosselen zich massaal voort. Mossel zaad is 't begin van alles. De larfjes plonsen aanvankelijk vrij rond, klampen zich dan aan alles en nog wat vast. Ze koeken nadien aan elkaar tot matten die de bodem van de zee bedekken. Met korren, een soort sleepnetten, sleurt men de minimosseltjes mee. Op speciale watergebieden of percelen zaait men het mosselzaad uit. Mettertijd groeien daar halfwasmosselen uit, die op hun beurt worden opgevist en weer uitgezet. Dé vijand van de mosselen is de zeester, en die moet men ver uit de buurt houden. In Yerseke is de mosselveiling gevestigd. Keuren en prijs bepalen gebeurt daar. Men bepaalt het percentage tarra, meet de schelpgrootte, stelt tenslotte het netto vleesge wicht vast. De veiling vindt plaats met behulp van elektronische middelen. De hoogste bieder mag (figuur lijk) toehappen. De veiling is echter géén eindstation. Om overtollig zand en slib in de schelp kwijt te raken moeten de mosselen nog naar z.g. verwaterplaatsen, beschutte plekken, zuiverings percelen zo je wil. De mosselen komen hier tot rust, krijgen de vaak voedselrijke smaak van 't water te pakken. De verwaterplaatsen fungeren ook als stockageruimte. Naderhand vindt in de bedrijven aan de wal nog een fijnverwatering plaats, 't Laatste zandkorreltje moet eruit. Door de vijfentwintig containers van Frank en Dingeman- se spoelt per uur wel acht miljoen liter water. Dan begint de verwerking in de bedrijven. Zeewier verwijderen, het kaf van het koren scheiden, de baard afdoen. Schoonspuiten nogmaals. Koelen, verpakken. Op een paar uur kunnen ze in Yerseke zo'n vijftigduizend kilogram mosselen verpakken en verzenden. De havik Een paar cijfergegevens die je vermoedelijk doen duize len. Vorig jaar werden in Yerseke 1,4 miljoen mosselen aangevoerd, wat gelijkstaat met 140 miljoen kilogram 'normaal' gewicht. In de week van 4 tot 8 augustus jl. arriveerden op de veiling daar 82 ladingen mosselen, met een totaal gewicht van 30.270 mosselton, netto. Heel die vracht is grotendeels voor de export bestemd, met name voor België, 't Zijn de Belgen die de Nederlanders mosselen hebben leren eten. Boven de Oosterschelde fladderen nogal wat meeuwen. De verzamelde mosselverwerkers van Yerseke hebben het niet op die meeuwen begrepen en schakelen een roofvo gel, veelal een havik in, om de meeuwen van hun verwateringspercelen weg te jagen. fabelen. Van juni tot april, da's gedurende tien maand ongeveer, zijn mosselen konsumptieklaar. De mosselen die je in juni en ook nog juli op tafel krijgt komen meestal uit Denemarken. 't Heeft gestormd op de kweekpercelen en 't voorjaar was koud. Dat heeft de late mosselaanvoer mee in de hand gewerkt. Maar ze zijn lekker, dat beslist. Een toe-maatje Verrijkend was het bezoek aan Yerseke in het algemeen en Prins en Dingemanse in het bijzonder. Wist je dat in Yerseke een heus kreeftenpark, een schaaidierenhotel 8ehjk. gevestigd is? Overvol, met uitheemse lobsters. En je krijgt bij het verorbeftn van deze tekst nog een toe maatje. Ze hebben daar in Yerseke de onschuldige persmensen wijsgemaakt dat het woord 'maatjes' afkomstig is van het in het dagelijkse taalgebruik gangbare woord voor nog niet geslachtsrijpe jonge haringen: maagdjes... De mosselboeren, de 'agrariërs van de zee' zoals ze zichzelf noemen, vissen soms leuke verhaaltjes op. Maar de mosselstory die ze ons hebben uitgelegd en toegelicht is authentiek, daar mag je zeker van zijn. Wouter VLOEBERGH Proeven van de kalorierijke zeevruchten in Yerseke. Kijken hoeft niet. Als het maar smaakt (dw) De Bestendige Deputatie van e Provincieraad van Oost- ig- laanderen brengt ter kennis ze de lessen van de provincia- leergangen in de bestuurs- :en rctenschap, schooljaar 1986- toe987, opnieuw zullen aanvan gen en op maandag 1 september 986 te Gent, Provinciaal Insti- zïl-uut voor Hoger Onderwijs 'an P.I.H.O.), Brusselse Poort- ïaat, 93. Indien een voldoend intal inschrijvingen bekomen ordt, zullen eveneens te on alst, Oudenaarde en St.-Ni- gde l*as afdelingen ingericht all orden. tea Ie aandacht wordt erop geves- el gd dat de Provincieraad, bij |eP Kluit van 12 juni 1986, de «rgangen heeft hervormd, iet de bedoeling ze aan te assen aan de huidige noden P gemeentelijk vlak en ze meteen meer te richten op het personeel van de O.C.M.W.'s. Met ingang van het nieuwe schooljaar wordt gestart met een aangepast eerste studie jaar. De inschrijvingen, met aandui ding van het studiejaar waar voor men inschrijft en van de gemeente waar men de lessen wenst te volgen, zijn te richten aan het sekretariaat van de Provinciale Leergangen, Gou vernementstraat, 1, 9000 Gent (tel. 091/23.38.11). Inlichtin gen kunnen gevraagd worden op hetzelfde adres. Het inschrijvingsrecht be draagt 1.500 F en dient gestort op postcheckrekening nr. 000- 0091053-67 van de Provincie Oost-Vlaanderen, Leergangen in de Bestuurswetenschap, ontvangsten te Gent. De reden van betaling dient zorgvuldig op de betalingsstrook te wor den vermeld.» «De Bestendige Deputatie van de Provincieraad van Oost- Vlaanderen brengt ter kennis dat de lessen van de Provincia le School voor Kandidaten Of ficier van Politie, schooljaar 1986-1987, opnieuw zullen aanvangen op zaterdag 6 sep tember 1986 te Gent, Provin ciaal Instituut voor Hoger On derwijs (P.I.H.O.), Brusselse Poortstraat, 93, en regelmatig gegeven worden elke zaterdag. Inlichtingen in verband met de toelatingsvoorwaarden tot de tweejaarlijkse cyclus en de examens kunnen bekomen worden op het sekretariaat van de Provinciale Leergangen, Gouvernementstraat 1, 9000 Gent (tel. 091/23.38.11). Het inschrijvingsrecht be draagt 1.500 F en dient gestort op de postcheckrekening nr. 000-0091053-67 van dc Provin cie Oost-Vlaanderen, Leer gangen in de Bestuursweten schap, ontvangsten te Gent. De reden van betaling dient zorgvuldig op de betalings strook te worden vermeld.» de ambachtelijke dorpsbrou werijen het hebben moeten af leggen tegen de industrieel ge groepeerde bedrijven. Toch doen de resterende lokale brou werijen goede zaken door het produceren van sterk gewaar deerde speciale streekbieren, waarvan er nergens in de we reld zoveel soorten bestaan als in België. Over de schoonheid van het Scheldewater, zeesterren en i Zeeuwse mosselen zijn lekker en vitaminerijk. Koken kan je ze, bakken. Of serveren op Griekse wijze, op z'n Hongaars, la Nigoise, la Catalane en zo. Hét mossel mekka is Yerseke aan de Oosterschelde, vanuit het Land van Waas bereikbaar via eerst Hulst en dan de overzet naar Kruiningen. In Yerseke hebben mosselverwerkers Prins en Dingemanse, sinds pakweg zes jaar met elkaar gefusioneerd, een heus imperium uitgebouwd. Ko Prins en Ko Dingemanse zijn twee zachtaardige lieden, moderne managers ook. Zij nodigden onlangs de Vlaamse pers uit om kennis te maken met de mosselkuituur. Middels konnekties in Hulst ('t Voske, een charmant restaurant) en Stekene werden mediamensen uit het Vlaamse (vooral Wase) land 'opgevist'. Of we de mosselman kennen? Nu wel, ja. Beschutte plaatsen Lang is Philippine het centrum van de mosselhandel geweest. In de loop van de twintigste eeuw werd die funktie door Yerseke overgenomen. Yerseke, waar het water zuiyer is omdat het b.v. niét besmeurd wordt door afval. Door de relatief hoge watertemperatuur is de Pnns en Dingemanse, een modern geëquipeerde onderne ming waar zowat negentig personeelsleden te werk zijn gesteld, heeft veertig tot vijftig procent van het mossel marktaandeel in België verworven. Onze grootste mossel- leverancier dus. Ze kweken en verwerken ook oesters bij Frank en Dingemanse. Tot vóór 1962 waren er nog pakweg hon derdvijftig oesterbedrijfjes aan de Oosterschelde, nu res ten er nog een tiental. Een nieuwe oesterkuituur moest opgebouwd nadat de oesters in de winter van 1962-63 doodvroren. Oesters zijn edeler, kieskeuriger, ze gedijen mét in om het even welke watersoort. Ze worden ook manueel, met de hand bewerkt. Dat alles maakt ze relatief duur. Maar de oesterkweek en -kuituur verwerft wel een steeds stijgend marktaandeel. We hebben ons daar in Yerseke laten wijsmaken dat 't rranse woord voor oester, huitre, komen zou van 'huit r' (acht r-en). Oesters zijn immers enkel te verkrijgen in die maanden waarvan de naam een 'r' in zich draagt en dat zijn er net écht, ga maar na. Voor mosselen speelt die beperking mét, de bewering dat je alleen in de maanden met een r mosselen eten mag behoort tot het rijk der bieren van lage gisting ge brouwen worden met blek mout. Deze biertypes eisen eet gisting van ongeveer tien dagei bij een eerder lage temperatuu. van 6 tot 1CPC. Het resultaa van een lage gisting is een blom bier. Het meest bekende biei van lage gisting is de "pils" Andere blonde bieren zijn "ex port", "Dortmunder" (dort) er "Münchener". bieren van hoge gisting ge brouwen worden met donkere mout. De gisting gebeurt bij een temperatuur van 18 d 20°C en dit gedurende een periode van zowat vijf dagen. Het grootste gedeelte van de "speciale" Bel gische bieren zijn bieren van "hoge gisting". De "patersbie- ren" (o.a. de trappist) zijn de meest bekende. met bieren van spontane gis ting bieren aangeduid worden als geuze, geuzelambiek, kriek, lambiek, faro. Bij de fabrikage- methode laat men de wort een spontaan gistingsproces door maken, zonder toevoeging van gistcellen. Wat plaats heeft in grote vaten of pijpen. Yerseke. Kraaknet, hygiënisch gaat het er toe in de mosselkontainers. Zandmosselen mógen niet, natuurlijk (dw) Met TV-EKSPRES vind je elke dag zonder zoekwerk je beste radio- of tv-programma. Je kijkt even in TV-EKSPRES en je drukt meteen op de juiste toets van je tv. Met TV-EKSPRES weet je voor alle dagen van de week wat er op de buis komt, en ook voor de week nadien. Jekanjetv-avondjes plannen voor veertien dagen In TV-EKSPRES vind je bij elk tv-programma kommentaarwaarje wat aan hebt. Zo weet je waar het om gaat en mis je nooit die top-uitzending waar iedereen over praat. TV-EKSPRES zorgt voor prettige ontspanning met zijn rubriek «speelvogels» en zijn kruiswoordpuzzels, waarvan één een magnum over twee volle bladzijden. Het magazine van TV-EKSPRES steekt boordevol aktueel nieuws over tv en radio. Meestal sluit het aan bij de programma's van de week, zodat je daar alles van weet. a TV-EKSPRES heeft een boontje voor sport, voor alle sporttakken, ook de minder bekende. En brengt daar in bijna elk nummer iets wetens- en lezenswaardigs over. In elke TV-EKSPRES vind je het fijne kroniekje vanJosGhysen. Je moet Jos' radiopraatje ook eens rustig lezen. Het loont de moeite als je van humor houdt. a TV-EKSPRES maakt doorlopend veel mensen gelukkig met zijn populaire wedstrijden. En er is altijd iets te winnen met de TV-EKSPRES autostrips en stickers. Voor jonge en oudere stripfans brengt TV-EKSPRES altijd een onuitgegeven, nieuw en exclusief Suske en Wiske. Speciaal voor TV-EKSPRES gemaakt door Willy Vandersteen. En het hele jaar door lees je in TV-EKSPRES boeiende reportages en enquêtes over aktuele onderwerpen. Ook als het om heel ernstige problemen gaatze zijn lichtvoetig geschreven.

De Voorpost | 1986 | | pagina 13