Kunstenaar Etienne Lecompte leeft zich uit in bronzen skulpturen die de perfektie benaderen Etienne Lecompte in het kort -De vulkaan is voorlopig gedoofd - 29.8.1986 - De Voorpost Aalst. Een beeld van onze stranden, maar dan wel bekeken door de bril van de De kunstenaar Etienne Le- compte is niet in enkele woorden te omschrijven. Daarvoor' is hij een veel te dynamisch man al hééft het vaak de schijn dat hij loom en traag is. Maar dat is slechts een schijn. Zijn ogen dwalen dan ergens in de verte, hebben zich gefik- seerd op een bepaald punt dat voor eens en altijd in het geheugen wordt opge nomen en dat later, veel la ter terug te vinden is in een van zijn werken. Etienne Lecompte rust dus nooit. Geboren op 4 april 1931 te Aalst is deze autodiadakt een reus van onze schilder kunst. Onovertroffen in zijn genre, rijk borstelend of meer nog werkend met het palet in een gloed aan kleuren. Fel groen, hard rood, hij plaatst ze naast elkaar. En wanneer hij mij vraagt welke kleur de scha- lieën op het dak rechtover zijn Zonnewonde hebben en ik zonder dralen «grijs» antwoord, blijft hij even stil. Het lijkt of ik heb ge vloekt. Etienne Lecompte dan: «voor mij zijn die rood». Waarop wij dan weer aan het nadenken gaan, en veel later bemerken dat de warmtegloed die door het dak van een gezellig huis ontsnapt op een infrarood foto inderdaad rood is. Heeft die man dan een extra gave die wij als gewone sterveling niet bezitten? Op die vraag betrappen wij ons meerdere malen, maar een antwoord daarop kunnen we voorlopig niet geven. Vroeger en nu Etienne Lecompte is altijd bezeten geweest door de kunst en het kunstzinnige. Hij was een van de strijders van het eerste uur en is dat ook gebleven, een fervent verdediger van de figura tieve kunst. Hij was erbij toen in Dendermonde «Cel beton» van start ging en daarover weet hij nog vele details te vertellen. De gloed brandt dan weer in zijn ogen en het entoesias- me komt naar boven. Een gouden tijd? Dat pure entoesiasme ligt allicht ook aan de basis van zijn werken die men zou kunnen onderbrengen on der de noemer «de eerste periode». Het zijn overwe gend landschappen uit de eigen vertrouwde omge ving. De kunstenaar brengt ze in dikke verflagen in schril kontrasterende kleu ren. Schreeuwerig zegt de ene, kunstzinnig zegt de andere. En wie goed kijkt, moet deze laatste kategorie gelijk geven. Want of schoon de felle kleuren op Aalst. Een van de typische werken van Etienne Lecompte: herinneringen aan de verre reizen (foto Piet Hermans) Aalst. Met veel zin voor detail wordt elk schilderij uitgewerkt. Het duurt maanden, zelfs jaren vooraleer een werk helemaal af is (foto Piet Hermans) het eerste gezicht afstotend zijn, wie nader toekijkt merkt dat ze wonderwel harmonieus samengaan. Bovendien legt Lecompte in die werken een ongemeen grote observatie aan de dag. Een schaduw valt waar die moet vallen en lang niet alleen met een fel le lichtstreep, maar in een schakering van kleuren die eindeloos lijkt te zijn. De stammen van de bomen groeien van een doorzichtig wit, over een oker-rood, naar een geel-bruin en knalrood tot bruin-wit over het schilderij uit. De blade ren van de bomen worden niet langer groen, maar schitterend in een wit en geel dat vreugde en blijd schap uitstraalt. Het lijkt eigenaardig te zijn, kon trast met de werkelijkheid. Maar het is de werke lijkheid. Je moet alleen goed, heel goed kijken. Tu ren, je oogjes tot scherpe spleetjes vervormen en blij ven turen. Dan zie je het wel. Al die schilderijen zijn geschilderd in een grote uitbarsting van geweld. Ze overdonderen door hun rijkheid aan kleuren. Over dadig is ook het verfge- bruik. Met de tube uitge wreven in dikke lagen. Dat was vroeger. Etianne Lecompte is veranderd. Hij is wat ouder geworden, ook grijzer. En vooral bedaard. Het impulsieve van vroeger heeft de plaats geruimd voor het bedachtzame. De felle kleuren zijn gebleven, maar de wijze waarop ze worden aangebracht is ge heel anders. Voorzichtig borstelt het penseel kleur na kleur, ook kleur over kleur. «Het is een transpo neren van kleuren gewor den», zet hij uiteen. Op zijn atelier, zijn heiligdom, laat hij het groeiproces van zijn werk zien. Half afgewerkte schilderijen die al vele jaren in de hoek staan, schetsen die wachten op de laatste toets. Er is geen haast bij. Die haast is ook niette mer ken in de onderwerpen die Etienne Lecompte nu schil dert. Het zijn reisindruk ken, impressies van dingen die hij heeft gezien tijdens zijn vele studiereizen naar Japan, de Karaïben, Indië, Ir donesië, Sri Lanka, Zuid- Amerika en de Filippijnen. Elk schilderij is een samen vatting van een hele ge schiedenis, het verslag van een reis. Het zijn stuk voor stuk geschilderde lessen over het leven en welzijn, het doen en laten, de kui tuur en gebruiken van een volk, een land, borrelend van symboliek. Opvallend in jiie nieuwe serie werken is dat elke schilderij op het eerste gezicht volgepropt staat. Maar dat is ook weer een indruk. Overal op nieuw is er lucht, licht en ruimte te vinden. De felle kleuren zijn nieuw van toon. Dat komt omdat Le compte een nieuwe tech niek heeft ontworpen. Hij weet waterverf te mengen met pastel. Hij noemt het een mixing-techniek. Het resultaat is een verrassend kleurenpalet dat men op geen enkele andere manier kan bekomen. Het opent meteen nieuwe mogelijkhe den. Zo wordt de kop van een negervrouw een ver scheidenheid aan kleuren gaande van paars tot rood, bruin wit en geel. Maar het is levensecht. De kunstzin nig in riet gevlochten stoel vertoont de fijne nerven van de rietstengel, het vlechtwerk is perfekt weer gegeven. Het resultaat van vele uren schetsen en voor- Aalst. Etienne Lecompte in zijn heiligdom: het atelier op de zolder van zijn woning (foto Piet Hermans) kunstenaar Lecompte (foto Piet Hermans) bereiden. Want reis gebouwen in het oosten of dansen e heeft ontelbare schetsen, elders die Lecomptes j boeken vol, opgeleverd. Zij dacht gaande houden, het heid. zijn de onuitputtelijke in spiratiebron geworden. Het zijn niet alleen de kon- Aalst. Etienne Lecompte werkt nu aan een bronzen beeldje dat perfekt moet zijn (foto Piet Hermans) Al zal dat echt moeilijk zijn, want deze self-made kunstenaar heeft heel wat gepresteerd Hij is niet alleen schilder en sedert kort ook beeldhouwer, Etienne Lecompte schreef jeugdboeken, sprookjes en toneelstukken. Een bezig man dus. Maar beperken we ons tot zijn schilderkunst Werken van hem zijn in het bezit van de stad Aalst, de Belgische staat, de Sint-Ignatiusunivte Antwerpen, het Kunstpatrimonium van Oost-Vlaanderen enz. Hij kreeg voor zijn werk een hele reeks onderscheidingen op nationaal en internationaal vlak In eigen land, Nederland, Luxemburg, Duitsland, Amerika, Roemenië, Tunesië, Indonesië, Zaïre, Frankrijk, Zwitserland, Canada, Japan en nog enkele andere landen zijn er openbare en privéverzamelingen van zijn werk. Hij exposeert al sedert 1961 zowel individueel als in groep. Zijn allereerste tentoonstelling hield hij in Celbeton te Dendermonde. Nadien volgden Eeklo, Gent, Lede, Brugge, Oostakker, Deurne, Antwerpen, Brussel, Knokke, Oostende, Antwerpen en in 1909 voor de eerste maal in het buitenland: Luxemburg en kort nadien in Parijs. In 1970 kwam West- Duitsland aan de beurt en in 1981 werd in het stedelijk museum van Aalst een overzichtstentoonstelling van zijn'werk gegeven. Sedertdien is het stil geworden rond Etienne Lecompte. Maar daaraan gaat een einde komen. Binnen afzienbare tijd prijkt de naam van Etienne Lecompte weer op de affiche van de kunstkalender. Rijker en schoner dan ooit te voren, ook gevarieerder: met nieuwe schilderijen en vooral met bronzen beeldjes. kaar terugvinden in droef- zijn evenzeer de mensen zelf. Zijn handelwijze, de Bronzen beeldjes manier waarop ze zich Een laatste stap is het ver trasten tussen de koloniale voortbewegen, waarop ze vaardigen van de bronzen Aalst. Sedert kort maakt Etienne Lecompte ook bronzen (foto Piet Hermans) op twee pauken roffelt. Een klein beeldje, dat perfektie uitstraalt. In zijn atelier werkt Etienne Lecompte met een eindeloos geduld aan een nieuwe kreatie: een raadselachtige figuur, met een schrikwekkend masker op het hoofd. Maar dan send. Beetje bij beetje wordt het beeld opgebouwd. Voortdurend wordt het be keken, angstvallig wordt gewaakt over de juiste ver houdingen, permanent is het streven naar de perfek tie. Meer dan eens wordt de houding veranderd, schet sen en tekeningen worden bovengehaald en bekeken. Pas wanneer Etienne Le compte met zekerheid weet hoe het volgende stuk er zal uitzien, zet hij zich aan het werk en kneedt hij de nog warme kunststof. Etienne Lecompte is steeds bezig. Rusten doet hij niet. Heeft hij trouwens nooit ge daan. Ofschoon de vulkaan is gedoofd, het is maar tij dig. Ze rust en maakt zich op voor een nieuwe uitbar sting, die nog heel wat meer zal openbaren dan wij kunnen bevroeden. skulpturen. Een nieuwe manier om zich uit te druk ken. Etienne Lecompte is een verwoed verzamelaar van schelpen. «Weken na elkaar kan ik me opsluiten bij mijn schelpen en ze be kijken en beroeren. Ze zijn mijn uitlaatklep wanneer ik moe, te moe ben van het schilderen.» Zijn eerste bronzen zijn trouwens ko ralen en schelpen. Maar dan kunstig gemaakt en even kunstig gegoten bij Bert Ghijsels in Erembode- gem. Elke stap van het pro ces woont de kunstenaar zelf bij. Ook al laat zijn ge zondheid dat niet altijd toe. Maar de scheppingsdrang is groot, te groot. Het is trouwens dank zij die eer der frele gezondheid in zijn jeugd en ook nu nog, dat Etienne Lecompte zich op het tekenen en schilderen heeft geworpen. Naast de schelpen en kora len bieden de oosterse ge heimzinnige figuren een gedroomd beeld voor een skulptuur. Wie «Zonne wonde» betreedt wordt al dadelijk gekonfronteerd met een «Vadda danser» die Aalst. Een koloniale woning, een herinnering aan een van de vele reizen (foto Piel Aalst. Elke schilderij heeft haar verhaal dat even kleurrijk Hermans) en mooi w het schilderij (foto Piet Hermans) Op een heuvel in Hekelgem, in de schaduw van de toren van de dorpskerk die net de hoogte bereikt van zijn atelier, heeft kunstenaar Etienne Lecompte zich met zijn gezinnetje teruggetrokken. Vanuit zijn dakvenster kan hij op klaarlichte dag kijken tot Ninove en zelfs Ronse. Maar even graag ziet hij vanop die plek de nevelslierten over de weilanden hangen. Al was het vroeger nog veel mooier, toen het dal dat zich langzaam naar beneden uitstrekt nog niet was bebouwd. Etienne Lecompte, de Aalstertse kunstschilder bekend, beroemd en geroemd om zijn sterke landschappen in een fel koloriet, diezelfde Etienne Lecompte is resoluut een andere richting ingegaan. Of zoals hij hetzelf zegt «Ik ben meer gelouterd geworden, nog wel impulsief, maar ik weet me toch meer en beter te beheersen». Bij onszelf maakten we achteraf de vergelijking met een vulkaan, die nu eens sluimert, dan weer plots van zich laat horen en de eerste tekenen van een eruptie aankondigt om veel later tot volle uitbarsting te komen. Met een ongelooflijke gloed aan vuur en een massa stenen, om dan weer in te dommelen. Tevreden neerkijkend op de felle opstand. Aalst. Etienne Lecompte: het explosieve is nu een beetje tot rust gekomen (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1986 | | pagina 6