c J »KA «Konfront a tie», «primitief» en hedendaags «De Molenvrienden» met «Jaar van het Bier» \alsterse moutfirma evert weinig aan USSR Engelse beeldhouwer aan 't werk te Aalst V.V.A.K.-Prijs voor restauratie-architectuur rekeningen Walter Schelfhout tij Aksent Kartoons van "Moer' in de Vesten Aalst «De ogen der Verdwenenen» Frans Wuytack in Netwerk Aalst De Voorpost - 29.8.1986 - 7 Van zaterdag 6 tot en met zondag 28 september onder de titel «Konfrontatie» tentoonstelling zowel het Museum Oud-Hospitaal als in de Belfortcryp- i. Samen met het werk van binnen- en buitenland se kunstenaars worden een 20-tal belangrijke stuk ken houtsnijwerk van het Museum Midden-Afrika [Tervuren) en uit enkele privé-verzamelingen getoond. Het wordt een veelzijdige •konfrontatie»: vorm en struktuur, monumentali teit, materiaalkeuze en -be handeling, spanning, sfeer (het mysterieuse, het be zwerende, de invloed op de omgevende ruimte). Alle maal aspekten van wat de bezoeker zal kunnen ont dekken al wandelend van het ene «primitieve» beeld naar het andere heden daags werk. Aan deze tentoonstelling werken mede: uit ons land Raf Buedts, Leo Copers, Jean De Coster, Rudolf De Greef, Paul Gees, Jean- Georges Massart, Marc Melsen, Dirk Peers, Patrick Van Caeckenberghe, Dan Van Severen en Johan Van Roy. Uit Nederland zijn dat Carel Visser, Henk Visch en Leo Vroegindeweij, uit Frankrijk Limlérat en uit Groot-B rittannië Herman Dilworth, David Nash, Da vid Tremlett en Nicolas Po pe. Dit alles dan in samen werking met «The British Council» en Galerij S 65. Opening op vrijdag 5 sep tember in het Oud-Hospi taal te 20 u. door kuituur schepen Chris Borms met als gastspreker Karei Geir- landt, opdrachthouder Schone Kunsten. Voor de kreatie «Stepping the crown» komponeerde Jo Bogaert aangepaste mu ziek. Tijdens de tentoon stelling zullen die tapes tij dens de rondgang te horen zijn. Deze tentoonstelling is toe gankelijk van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. Op vrijdag evenwel gesloten. Aanliggende activiteiten Vooreerst kan U David Nash aan het werk zien aan de rode beuk aan het Oud- Hospitaal. En verder worden volgende aktiviteiten georganiseerd Zondag 7 september om 16 uur: optreden van «Bula Sangoma» op de binnen koer van de Akademie. Donderdag 11 september: om 20 uur in de Kapel van het Oud-Hospitaal: Mevr. Machteld Van Schande vijl van de «Afrika-Vereniging van de Rijksuniversiteit te Gent» houdt een lezing over... Afrika! Donderdag 18 september om 20 u. in de Kapel van het Oud-Hospitaal: de heer Frank Herreman spreekt over «Les Demoiselles d'A- vignon - Het creatieve proces. Donderdag 25 september om 20 u. in de Kapel van het Oud-Hospitaal: de heer Jos Gansemans, hoofd van de afdeling Muziek van het Museum voor Midden-Afri- ka in Tervuren geeft een voordracht over Afrikaanse muziek. Op aanvraag en voor (school)groepen zijn er ge leide bezoeken en kunnen Afrikaanse muziekinstru menten bespeeld worden op donderdag 25 september Aalst. Konfrontatie, of een kennismaking met vele kunste naars (Ih) tijdens de openingsuren. Voor nadere info: Akade mie voor Schone Kunsten, Oude Vismarkt 13 te 9300 Aalst. Tel. 053/21.36.63. LH De Schakel Aalst herneemt met het Koekoeksnest )p zaterdag 20, zondag 21 aterdag 27 zondag 28 en naandag 29 september her- leemt de toneelclub De Schakel met «Een vloog jver het koekoeksnest»De- e hoogvlieger uit het to- ieelseizoen zal nogmaals ioor de toneelkring ge bracht worden op het po dium van Netwerk. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de prijs van 150 fr, 130 fr in voorverkoop en 100 fr met reduktie (60+, CJP). Voor reservaties bel 053/ 78.89.81. JM Heyman )at na de oproep van de Rus- lische leider Gorbatsjov er in Ie USSR minder alkoholver- iruik zou komen deert de Aal- terse mouterij De Wolf-Co- ijns allerminst. )eze grote industriële vesti- g die onlangs nog een Oscar de wacht sleepte voor de itvoer en door Aalsterse cco- )gen werd geroemd als mi- euvriendelijk bedrijf dat gro sommen investeerde om mi- uhinder uit te schakelen «ft immers weinig kommer- ële verbondenheid met usland. De Wolf-Cosijns die zelfs voor het maken van whisky zeer speciale mout op de markt brengt, ziet zijn export vooral toegespitst op Afrika, Zuid- Amerika, China en Japan. Met de USSR was De Wolf- Cosijns voor uitvoer slechts betrokken toen Belgische mouterijen aan Russische vraag niet konden voldoen en De Wolf-Cosijns insprong om een schip volledig te kunnen laden. Van de Russische maat regel heeft de Aalsterse firma dus niets te vrezen. LH Als u eens door het stadsoentrum wandelt gaat U oorspronkelijke vorm be- liefst eens tot op de binnenkoer van het Oud- werkt Nash zijn materiaal. Hospitaal waar de aloude beuk 125 jaar lang de 2ijn «bescheiden» ingrepen waoht houdt. De Engelse beeldhouwer David Nash leid®° tot 6611 treffende ver kan U er aan het werk zien, in opdracht van de stad «i^tuur»V8n "na uur" en Aalst, aan de kruin van de gevelde beuk. By ^zoek aan Aalst 125 jaar David Nash (&PvS; ?6i^werd David Nash geboeid door de historiek 125 jaar lang heeft deze ro- David Nflflh leeft en werkt van deze boom het »u foto- de beuk de binnenkoer van in Noord-Wales en wordt reportage vastgelegde kan- de Academie en het Oud beschouwd als één van de delaren en vellen en «last Hospitaal overschaduwd, toonaangevende beeldhou- but not least» door de kruin Tot ontsteltenis van velen wers van onze tijd. In vele zelf. Dit alles resulteerde in begon deze geklasseerde landen werd hij uitgeno- het ontwerp «Stepping the reus zowat 10 jaar geleden digd voor projekten en be- Crown» (mei *86), dat nu, langzamerhand weg te faamde musea overal ter vanaf 25 augustus'86, door kwijnen (vermoedelijk door wereld bezitten werk van de kunstenaar wordt uitge- een te laag grondwater- hem. voerd peil). Alle reddingspogin- Met veel respekt voor de gen ten spijt, werd hij 2 jaar geleden geveld en met- een verdween een monu ment uit het Aalsters stads beeld. Is de rest al lang in vuur en vlam opgegaan, de indruk wekkende kruin is nog steeds op de Akademie aan wezig, wachtend op een nieuwe bestemming. De Baardegemse «Molen vrienden» hadden hun Fau- bourgjaarmarktprojekt groots gezien en uitgevoerd. Aange knoopt daartoe werd bij de aktualiteit «Het Jaar van het Bier». Een in een folkloristisch getinte stoet alleszins welkome gast. Een paar jaar terug werden de bezoekers vergast op een curri culum vitae van de Baarde gemse Meester Blindeman die aan de basis lag van de snij bloementeelt in de regio. Deze keer werd door een keurig gra tis uitgereikt drukwerk uitleg verstrekt bij al wat door de grote groep in de 100 meter lange groep zoal werd gede monstreerd. De vijf fasen van het maken van onze nationale drank, het bier. Grondstoffen: Meegevoerd op kruiwagens en stootkar tonen wij de verschil lende onontbeerlijke grond stoffen: - GERST, welke weliswaar eerst moet omgevormd tot mout. - WATER, om alles te men gen, het zetmeel te versuike ren en de nuttige bestanddelen der hop te extraheren. - HOP, waarvan de variëteit volgens het biertype wordt aangepast. Hopteelt: Hierbij moet men zeker even stil staan bij de kweek van een heerlijke delicatesse, nml. de hopscheuten. Waarna alles stilaan groeit tot het normale vertrouwelijke groeipatroon, de hopranken in een hoplochting. Met tussenin een lang vervlo gen beeld, hopplukkers welke de bellen één na één af plukken. Na het plukken worden de bel len gedroogd en gesolfderd in de hopast, dit om ze te kunnen bewaren. In het huidige produktieproces wordt dit alles echter verdron gen tot een steeds minder be langrijke faktor. Bouwproces: In 't kort voor u geschetst en enigszins visueel voorgesteld op de brouwerswagen. Na het pletten v/h mout, wordt dit met warm water gemengd. De methodes en temperatu ren, zeer verschillend, zorgen ervoor dat het zetmeel v/h mout in maltose-suiker wordt omgezet. Het mengen der granen ge beurt in een besiag-kuip. Vroeger gebeurde dit met de hand, m.b.v. roerstokken (te zien op de wagen). Het gesui kerde sap wordt v/h gruis ge scheiden door een dubbele bo dem, en loopt dan in de kook- ketel. In de kuip blijft «draf» over (beste veevoeder!!). Na één twee uren koken, met de hopbellen, wordt het bier afgekoeld en met levende gist ingezaaid. Gedurende 5 A 10 dagen, vol gens het biertype, aan 6° of 20° C gist het bier. De suikers worden door de gisten omge zet in alcohol en koolzuurgas. Nu gaat het bier enkele weken nagisten en klaren in zeer kou de kelders (0° C). Dan wordt er gefilterd om de gist te verwijderen en het bier is klaar om af te vullen. Verspreiding In een gezapig tempo werden eertijds de biertonnen naar de vele plaatselijke dorpsherber gen gereden. Aldaar werden de tonnen, op gehangen aan de bierbomen, naar de respectieve kelders ge bracht. Deze transportwijze was slechts mogelijk door het, toendertijd, zeer groot aantal brouwerijen (bv. in 1900: 3200). Met heden ten dage nog amper een 100-tal brouwerijen of groepen behoeft men wel een massaler en sneller transport, zeker naar het buitenland toe (uitvoer in 1983: 200 miljoen liter). Verbruik Wat geproduceerd wordt, dient ook geconsumeerd, al of niet door onze eigen mensen (verbruik per inwoner in 1982: 120 liter). Gebeurde dit eertijds welis waar meestal bij de rustige deuntjes van een muziekorgel of dorpsmuzikant, nog steeds zijn onze herbergen een bron van sociaal kontakt en amuse ment. Bier leent zich echter niet al leen als drank voor dorstige klanten in cafés of privégele- genheden, doch evenzeer voor het bereiden van bepaalde keukenrecepten. Zo bieden wij u de gelegenheid om eens te proeven van een heerlijke biersoep, bereid met het alom- gekende geuzebier. LH Aalst Tekeningen vormen een straat 3 te Berlare, zijn die elangrijk deel van het oeu- slechts gekend door enke- re van een kunstenaar. len uit zijn direkte omge- Bij Walter 8chelfhout, ving. Slechts zelden werden Aalsterse kunstschilder ervan tentoongesteld en de atelier Boonvenne- figuratieve schetsen van Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de Aalsterse ontmoetingsplaats "De Vesten", gelegen aan het Keizerlijk Plein nr. 10, stelt Eriek Montsaert zijn politieke kartoens tentoon, en dit van 6 tot 26 september 1986. Erik Montsaert, beter gekend als "Moer" (de naam waarmee hij z'n werken signeert), blijft politiek-sociaal nieuws vertellen. Dit zoals in z'n beginperiode bij "Vies Oil8t". Hij ontwerpt spotprenten die gemakkelijk begrepen worden door hun direkte gevatheid. Dat laatste vinden we ook terug in z'n schilderijen, welke eveneens in De Vesten te bekijken zijn. De opening van deze tentoonstelling, die plaats heeft op 6 september te 20 u., wordt opgeluisterd met Flamenco-muziek door de gitarist Pablo-Mario. Op het programma van de Vesten staan dit jaar nog volgende tentoonstellingen: - een privé-kollektie schilderijen en beelden van Mané Katz, land- en tijdgenoot van Chagall. - Schilderijen van Wilfried De Witte en René Bekaert. - Fotografische komposities van Dirk Piereux. - Foto-impressies van een tocht door de U.S.A. van Axel De Meester. Ann Smoir Zoals ieder jaar wil de WAK, Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, restauratie-architektuur aanmoedigen via het uitloven van een premie waarvan gehoopt wordt dat ze enigszins zal worden opgetrokken. Verleden jaar kwam het Meiderts Hof te Mutsereel als laureaat uit de bus. Zeer verdiend trouwens. Voor deze prijs komen stede- datum van oprichting (zo mo- lijke of landelijke gebouwen in gelijk) en van vroeger gebruik, aanmerking op het grondge- Foto op formaat ten minste 18 bied van Groot-Aalst. Ook bij 24 bij te voegen, met de opgeving waarin het Het aanvraagdossier moet gebouw is ingeplant kan reke- worden opgemaakt in dubbel, ning worden gehouden. Eén exemplaar voor het Colle- Om in aanmerking te komen ge van Burgemeester en Sche- dienen de eigenaars van het penen dat er vóór 30 septem- gebouw een schriftelijke aan- ber 1986 per aangetekend vraag in te dienen met ligging, schrijven (Grote Markt 3) moet aankomen en een ander voor WAK, per adres voor zitter Maurits Cherreté, Oudc- naardsesteenweg 20 te 9410 Erpe-Mere. In de jury die de prijs al dan niet zal toekennen zetelen WAK-bestuursleden en de schepen of een ambtenaar van het departement Openbare Werken onder voorzitterschap van de WAK. De premie zal worden over handigd bij de jaarvergadering in december. LH deze abstrakte schilder zijn totaal onbekend. Vandaar ook de noodzaak na 25 jaar hiervan iets te publiceren. De kulturele werkgroep Aksent selekteerde een 23- tal tekeningen uit een aan bod van versoheidene hon derden, rekening houdend met het uitgaveformaat en de druktechnsche moge lijkheden die geboden werden. Het geheel werd een zéér beknopt overzicht van Schelfhouts tekenwerk van 1961 tot op heden, maar vormt ondanks zijn sum- Tuatr asppkt misschien een uitnodiging voor toekoms tige publikaties. Aksent I.C.W. is er dan ook van overtuigd dat velen ook met dit deel van het werk van Walter Schelf hout zullen willen kennis maken. Het boekje op pocketfor maat kost 100 fr. De deel name in de verzendingskosten be draagt 35 fr. (éénmaal on- geacht het aantal bestelde eksemplaren). Belangstellenden kun nen bestellen door over schrijving op het nummer 068-2011574-15 van Aksent I.C.W. Berlare. «In een wereld waarin af stand verdwenen is, wijkt de werkelijkheid en ont staat een kloof. De mens staat zonder band met de dingen aan de vreselijkste «verlatenheid» bloot. Hij voelt zich een vreemdeling opgenomen in een naam loos gebeuren, in een laby rint van mogelijke houdin gen en verhoudingen. Een heid maakt plaats voor ver smelting, voor onzeker heid, voor existentie, twij fel. maar de «ogen van de Verdwenenen» blijven kij ken doorheen de leugen van deze overheersende «Tromp d'être». Mannelijk en vrouwelijk vloeien onpersoonlijk in el kaar over zoals ook de mens en de wereld in elkaar schuiven. Materie en geest zijn onderling verwissel baar. De mens ver-dringt zich terwijl het heelal bezield schreeuwt. Mensen ver dwijnen, worden afge maakt. Volkeren, kuituren worden ter dood veroor deeld, of tot levenslange on derworpenheid en sprake loosheid gekerkerd. Wat mij in mijn skulpturen inspireert, is datgene in hen en in U wat niet wil verdwijnen, zegt Frans Wuytack die expozeert in Netwerk, de Ridderstraat te Aalst. Men kan er kijken en luisteren naar beeldhouw werken, tekeningen en ge dichten. Op zaterdag 6 sep tember te 19.00 uur: ope ning door Jef Vermassen Poëzie: Leen van Renter- gem, Frans Wuytack. Zang: Reinhout Engel Zondag en maandag open van 15.00 urn: ror 21.00 uur. Toegang: vrij Schaken Schaakavond van «De Toren» vandaag vrijdag 29 oogst te 20 u. in café Sint-Antonius, Grote Baan. Werk der Volkstuinen Op zaterdag 6 september te 18 u. in het Clubhuis, Kouterbaan 32, opening van de jaarlijkse tuinbouwtentoonstelling. Deze expo is toegankelijk op zaterdag 6 september vanaf 19 u., op zondag 7 van 11 tot 13 u. en vanaf 14 u., op maandag 8 van 11 tot 13 u. en vanaf 14 u. Agenda Om de agenda van de aktiviteiten te kunnen opstellen wordt gevraagd aan alle verenigingen voor het werkjaar '86-'87 hun data aan de E.H. Pastoor ov6r te maken. Centrumfeesten Prijzen van de tombola af te halen tot 1 oktober '86 bij Piet Coppens, Kouterbaan 6. De damesfiets gaat naar nr. 3975, de radiocassette is voor nr. 3606 en de barbecue voor nr. 3479. Tal van andere prijzen. Voetbal thuis Zaterdag 10 u.: SK-prae-miniemen - Schellebelle. 14 u. SK-knapen - Hofstade. Zondag 10 u. SK-juniores - Ede. Centrum-kwis Uitslag: 1Schaakclub De Toren 81 p., 2. Extra groep en K.S.A. 70 p., 4. Kwistetpertang 69 p., 5. Chiro 62 p., 6. De gebeurs 59 p., 7. Davidsfonds 56 p., 8. De Vnendenkring en De geleipotten 46 p., 10. Expans Boys 42 p., 11. De bijkomers 37 p. Meldert KVLV Kookles in het Parochiecentrum op woensdag 17 september te 19 u. Eigen land- en tuinbouwprodukten inmaken, conserveren, steriliseren, opleggen. Maken van ketchups, gekruide azijn en likeuren. Aanrijding De 59-jarige Alfons Van Nuffel kwam in de Molenkouterstraat met zijn fiets verleden zaterdagnamiddag in botsing met de wagen bestuurd door de 33-jarige Herman Roseleth. Beiden uit Meldert. Zwaar gewond werd de fietser naar het ziekenhuis te Aalst overgebracht. Wandelzoektocht Bond Grote en Jonge Gezinnen en Kulturele Kring organiseren op zondag 7 september een familiale wandelzoektocht waarbij klein en groot, jong en oud aan zijn trekken komt. Ook eventueel met kinderwagen. In te schrijven in en vertrek aan het Parochiecentrum in de Stevensveldstraat 4 tussen 13.30 en 14.30 u. Een tocht langs mooie, landelijke wegen over een afstand van maximaal 6 km met een aantal ter plekke op te lossen makkelijke vraagjes en een ludieke praktische proef. Onderweg wordt U onthaald op een gratis verfrissing. Makkelijk doenbaar door iedereen. Geen vallen op de weg. Antwoorden af te geven in het Parochiecentrum vóór 18 u. In afwachting van de prijsuitreiking te 19 u. kan U er genieten van een natje en een droogje. Deelname kost 60 fr. per persoon of 120 fr. voor het hele gezin. Leden BGJG en CKM betalen 50 of 100 fr. ledereen heeft prijs. En voor de eersten iets speciaals. Parochiecentrum Ontvangen U dit weekend Willy en Hilda Vermoesen. Volgend Aalst. Het Rode Kruis van Aalst overhandigde geschenken weekend Alfons en Francine Roggeman. Eetfestijn In dancing Skolland, Hoogstraat 50, eetfestijn georganiseerd door de plaatselijke P.V.V.-verenigingen. Provincieraadslid en eerste schepen Anny De Maght verwacht U op zaterdag 30 augustus van 19 tot 20 u. en op zondag 31 van 11.30 tot 15 u. Op zaterdag 30 te 14 u. viering van het 25-jarig bestaan van de P.V.V.-Vrouwenbond Meldert. Moorsel T-Dansant Op zaterdag 20 september 1986 te 20 u. gaat de T-dansant van de C.V.P.-Jongeren afdeling Aalst door in zaal Katholieke Kring, Nieuwstraat te 9390 Mcorsel-Aalst. De muziek wordt er ver zorgd door discobar Sunflower. Naar Lourdbs Eendaagse vliegtuigreis naar Lourdes en terug op maandag 15 september. Info bij Mw. Heyndrickx, Gevergemveldbaan 6. Tel. 053/21.83.10. Bedevaart naar de H. Aldegonde te Mespelare en naar O.L.V. van Bonsecours op dinsdag 16 september. Info: Alice Dooms, Beugemstraat 35. Bij Uitgeverij De Nederlanden boek kost 450 fr. en kan be- verschcen een boek over «het steld worden bij Uitgeverij De taalgebruik in de arbeidsver- Nederlanden, Kruishofstraat houdingen in Vlaanderen». 16, te 2020 Antwerpen, tel. 03- Het is eigenlijk een verslag- 238.56.87, of in de erkende boek van een studiedag, die in boekhandel. 1983 in Antwerpen rond dat tema werd gehouden. Het

De Voorpost | 1986 | | pagina 7