lb jringfeesten Buggenhout-Opstal itoonstelling ld Balinese Kunst Van der Jeugt is de naam Buggenhouts schepencollege ontmoette de pers Vierde Muziek- en Mediakwlstornooi mse Kring Buggenhout organiseert Z.I.A.C. ontwart problemen met huurwetgeving Seminarie over de Individuele en geconsolideerde laarrekeningen In hel Duitse recht - Invloed op Belgische filialen Vijtien jaar Fiftien-feesten te Sint-Gillis-Dendermonde Volksdanstornooi in Grembergen De Voorpoet - 5.9.1986 -13 de negende keer mg, zei Morgenster-publicrelationsverantwoordelijke Willy Janssens, tijdens de Iring, ajuinsaus en coupe-Morgenster gespijsde perskonferentie, is die bekende, EilvergHjze, veel gegeten zeevis die b(j het bakken een unieke aromatische geur Idt en waarvan we allen zo rijkelijk genieten tijdens het ondertussen toch wel lende Haring-weekend van den Opstal. tijdens de voorbije acht Haringfeesten inderdaad reeds velen volmondig de it van de Opstalse haring en ajuinsaus geprezen hebben, staat als een paal boven De leden van de koninklijke Fanfare «De Morgenster» en hun medewerkers er immers het handje van weg om de haring en de saus zodanig klaar te maken, a.h.w. In de kulinaire adelstand worden verheven. inde editie van de Ha ten krijgen hun ver- Il2, 13 en 14 september porpshoeve langs de raat te Buggenhout- ba\ idlf' „^tgave toe n_ fter-voorzitfer Phile- ^^n Ransbecck had er in een toespraak aan td dat de fanfare een ezt jaar tevoren met enige be zorgdheid tot risiko had geno men het programma van de Haringfeesten uit te breiden tot vrijdag. Via dan de organi satie van een Haringstoet. Het sukses van deze stoet en de positieve reakties erop, al dus Ph. Van Ransbeeck, heb ben ons genoopt dit jaar de zelfde weg te bewandelen. Vermits we dit jaar ook een aantal medewerkers hebben die zeer aktief betrokken zijn bij de uitbouw van de kultureie Week, meenden we er goed aan te doen ons programma van vorig jaar rustig uit te bouwen. Zo groeien we lang zaam naar ons tweede lustrum en dat wordt beslist een gele genheid om het evenement nog iets groter en breder uit te bouwen. De voorzitter schetste ook het ontstaan en de evolutie van de Buggenhout. De persmedewerkers kregen een voorsmaakje van wat de haringfeesten in de pan hebben (G. Breckx) detmse Kring Buggenhout wil zijn werking nieuwe is In toedienen en organiseert in deze optiek, van 13 n L september a.s., in zaal Hollywood, langs de anjraat te Buggenhout-Opstal een tentoonstelling van Jeit kunst. ria'Jpositie van authentic- Vlaanderen, de Voer, de Brus- lufijnijwerkcn, batiks, zil- seise randgemeenten. In al die lsfn en schilderijen, bedreigde gemeenten was de teJ bezoeker niet alleen Kring overigens te gast. r kennis te maken met Na tien jaar werking ging de fken afkomstig uit het snee er echter een beetje af. ra8feeiland Bali, maar Dankzij een nieuwe aanpak ook toe, tijdens de uitgaande van «nieüwe» men- dan, getuige te zijn sen - voorzitter is nu Willy Van instvaardigheid en de Der Jeugt, sekretaresse Marie- begaafdheid van Ida Louise Cooreman-Verest, Symartha, een authen- persverantwoordelijke Moniek aatinees houtsnijder. En Verhavert en leden André lierlijkheid bovendien Lauwreys en Egfried De lalinese dans. Smedt - is de Vlaamse Kring Buggenhout opnieuw springle- Kring Buggenhout vend. ni in Buggenhout een Deze tentoonstelling van Bali- Kring in het leven te nese kunst, beklemtoont voor uitstond in de nazomer zitter Willy Van Der Jeugt, is I. Enkele jongeren uit een illustratie van deze nieuwe 1ei*meente meenden dat aanpak. En, voegt hij er met- "wjmse zaak» in hun ge- een aan toe, het lag geenszins *te weinig aandacht in de bedoeling de organisato- !en meteen werd ren van de Haringfeesten te e Kring Buggenhout» Opstal enig nadeel te berokke- uiti doopvont gehouden, ncn. Dergelijke ekspo loopt laèelangrijkste doelstel- altijd over tien dagen en na de bij »n de vereniging be- Haringfeesten en het Kultureel ;n Ihet organiseren van Weekend volgt nog Opstal- stcaktiviteiten kermis en dan is geen enkele il deed de Vlaamse zaal meer beschikbaar. Ha- Vlfie is niet vertrouwd ringfeesten en een tentoonstel- 1 ki boekenbeurs die zij ling rond Balinese kunst kun- jrz(met veel enthousias- nen trouwens best samengaan, ie tzet organiseert? Wie urflog niet te gast op de Balinese kunst t léorenvieringen? Op De tentoonstelling bevat circa tijdens de Kultureie 500 authentieke houtsnijwer- iet Is? ken, batik en schilderijen af- lt it organiseerde de komstig uit Bali, De beelden, tuuiKring studie-avonden gesneden uit ebbehout, in suaz e lie Vlaamse beweging, en in panggalbuayahout, zijn (ges omtrent Frans- illustraties uit de Ramayana en de Mahabaratha, twee hindoe ïstische heldendichten. Enkele ervan zijn kopieën van authen tieke werken die zich in Bali nese tempels bevinden, andere ontlenen hun inspiratiebron aan de hindoe-kuituur en de hindoegodsdienstbeleving. De uitbeelding is dan meer eigen tijds. De meest uitgebeelde persona ges zijn Rama en Sitah, de spilfiguren uit de Sanskrietle- genden. Voor sommige van deze prachtige gesneden beeldjes was meer dan zes maanden werk nodig. De houtsnijwerken, van klein tot groot, zijn geïnspireerd dooi de rijke hindoeïstische kui tuur, waarin naast godsdiensti ge aspekten ook uitbeeldingen uit het dagelijks leven, die door de plaatselijke ambachts lui op een verfijnde, kunstzin nige manier en met groot vak manschap werden gebeeld houwd, voorkomen. Daarnaast is een aantal prach tige Javaanse batikschilderin gen gemaakt naar de eeuwen oude wastechniek te bezichti gen en te verkrijgen. De on derwerpen vinden de schilders in de onuitputtelijke rijkdom der Hindoe-mythologie. Vermelden we nog dat deze tentoonstelling loopt van 13 tot en met 21 september, in zaal Hollywood te Buggenhout- Opstal. En toegankelijk is, op weekdagen van 18 tot 21 u. en op zaterdag en zondag, telkens van 14 tot 21 u. De toegang is vrij. En elke bezoeker krijgt de gelegenheid gratis deel te nemen aan een wedstrijd met als prijs een ebbehouten beeld. Pierre Van Rossem Haringfeesten: Gegroeid uit de memorabele kultureie week die te Opstal werd gehouden in 1978, onder de bezieling van Ghislain Temmerman en de Kultureie Werkgroep van schepen De Ridder, heeft onze vorige voorzitter Fons Saerens er een stevige en onafhankelij ke organisatie van gemaakt. Dat deze traditie zich reeds negen jaar met stijgend sukses verder zet is ook te danken aan de gastvrijheid van de familie Van Mulders, die ons steeds haar Dorpshoeve ter beschik king stelt en van de talrijke medewerkers die zich jaren onbaatzuchtig een geheel weekend inzetten ten bate van de fanfare. «De Morgenster» bloeit overi gens als nooit tevoren. Het aantal muzikanten tijdqns de repetities ligt dikwijls hoger dan 25 en ze verdrinkt in het aantal uitstappen. Programma Het Morgenster-bestuur ere voorzitter Leo Goossens, voorzitter Philemon Van Ransbeeck, ondervoorzitters Pierre De Taeye en Frans Koek, sekretaris Jozef Mel- tens, bestuursleden Jozef De Baerdemaeker, Francois De Ridder, Rudy Muysewinckel, Alfons Saerens, Rufin Uytte- broeck, Mark Bosman, pen ningmeester Frans De Coster, persverantwoordelijke Willy Janssens, bestuursleden-muzi kanten Philemon Luypaert, Rudolf Mariëns, Theo Pele- man, Roger Vereecken en diri gent Henk de Loose, presen teert dit jaar volgend pro gramma... Op vrijdag 12 september ver trekt te 19 u., vanuit de "Molen straat de Haringstoet. Via de Broekstraat, Meir en het An- driespark zal hij de Dorpshoe ve bereiken. Aan deze Ha ringstoet verlenen hun mede werking: de pony's van stoete rij 't Hoefijzer uit Buggen hout-Opstal, de Steltenlopers van Merchtem-Peizegem (ge kostumeerd in zwart, geel en groen, op stelten van lm tot 3m25), de Chiro-muziekkapel (15 slaginstrumenten en 18 me lodische instrumenten), de Fietsers KWB-Opstal (opge richt in 1976, momenteel 40 leden sterk), een wagen met barbecue en paters, hostessen die stukjes haring bedelen, de Koninklijke Fanfare De Mor genster, ruiters, personalitei ten en zelfs reuzen uit de Den- dermondse Boonwijk. Bij de aankomst bij de Dorps hoeve te 20 u. wordt het lint doorgeknipt en worden de feesten officieel geopend. Te 20.30 u. zorgen het Morgen ster Oberbayem-orkest en de Steltenlopers afwisselend voor animo. Op zaterdag wordt te 16 u. in de parochiekerk een eucharis tie gevierd rond het tema van de vermenigvuldiging van de broden en de vissen. Deze vie ring wordt opgeluisterd door de fanfare en het Sint-Gerar- duskoor. Vorig jaar maakte deze mis indruk op alle aanwe zigen. Verwacht wordt dan ook dat de opkomst in de kerk nog zal toenemen. Om 18 u. wordt het eetfestijn opnieuw ingezet en vanaf 20 u. zorgt het Morgenster Ober- bayernorkest voor de muzikale animatie. Op zondag 14 september wordt reeds te 12 u. gestart met de haringbak, volgt te 14.30 u. de prijsuitreiking van de tekenwedstrijd voor de jeugd en wordt vanaf 19 u. opnieuw voor muzikale anima tie gezorgd. Het orgel zal trou wens ononderbroken spelen in de prachtige spiegelglazen tent. Pierre Van Rossem Iout. Niets dan lachende gezichten bij de Bosschijntjeswandeling (vh) Familiebijeenkomst te Buggenhout-Opstal Aan dragers van de familienaam Van der Jeugt en aanverwanten was er vorige week zaterdag in zaal Beukenhof te Buggenhout-Opstal geen gebrek. Op initiatief van WUIy Van der Jeugt uit de Krapstraat in de bosgemeente werd daar immers een familiebijeen komst georganiseerd, die gespijsd werd met de traditionele ingrediënten eigen aan dergelijke evenementen: een eucharistieviering ter nagedachtenis van de overleden familieleden, een receptie gevolgd door een buffet met alles erop en eraan en een gezellig samenzijn tijdens hetwelk de familie- en vriendschapsbanden zowel hernieuwd als geïntensifleerd werden. Willy Van der Jeugts oproep vrouw Joanna Pauwels (gebo- kende trouwens bijval. Voor ren te Steenhuffel) ook over- de eerste uitgave kwamen im- lijdt, mers niet minder dan een De kinderen uit het huwelijk tweehonderdtal dragers van de van Pieter Frans Van der Jeugt familienaam Van der Jeugt en (geboren te Buggenhout op 28 hun aanverwanten opdagen. juli 1833 en er overleden op 26 Uit de genealogische gegevens oktober 1899) en Livina Cal- knap gebundeld in een ver- laert (geboren te Buggenhout zorgde brochure blijkt dat op 19 mei 1939), huwelijk ge- de oorsprong van de stam te sloten op 29 augustus 1867, situeren valt in Denderbelle, vormen de stamouders van de waar op 23 juni 1613, ene Ju- vier takken, die op de Van der docus Van der Jeugt huwde Jeugt-familiebijeenkomst te met Maria Van Keere. De Van Buggenhout-Opstal aanwezig der Jeugt'en blijven generaties waren. NI. Petrus Van der lang te Denderbelle, tot een Jeugt (Buggenhout 21.10.1868 zekere Judocus, nog geboren - Buggenhout 8.10.1950) ge- te Denderbelle op 11 februari huwd met Maria Elisabeth 1788 naar Buggenhout emi- Van Wemmei; August Van der greert en daar net als zijn Jeugt (Buggenhout 2.2.1871 - - Enige tijd geleden circuleerde in de Bovendonk-, Kalk en Kasteelstraat een petitielijst waarin de ondertekenaars vragen wat te doen aan de milieuhinder veroorzaakt door zowel de tapijtfabriek Baert als het inmaakbedrijf Condi- foods. In die zaak, vertolkte burgemeester De Landtsheer het standpunt van het schepencollege, staan we erop dat de wet gerespekteerd wordt. Wat inhoudt dat alle wettelijke voorschriften stipt nageleefd moeten worden. Het dossier terzake blijkt reeds tussenkomsten te bevatten o.a. bij OVAM en Milieuminister Lenssens. De burgemeester van zijn kant heeft kontakt opgenomen met het bedrijf Baert en kreeg er te horen dat de lawaaierige ventilator in het bedrijf een speciale beurt gegeven zal worden en desnoods vervangen wordt. Wat betreft een schouw die eveneens hinder veroorzaakt, beloofde de eigenaar de konstrukteur te inviteren en zo nodig aanpassingen te laten uitvoeren. - Schepen voor toerisme Mare Heymans. karakteriseert het voorbije Krokkebaasseizoen als middelmatig. In de voorbije maanden mei, juni, juli en augustus brachten in totaal 44.000 rekreanten een bezoek aan de Krokkebaas. zowat 10.000 meer dan vorig jaar. Kende het rekreatiedomein een schitterend voorseizoen - mei: 4.000 bezoekers, juni: 22.000 - dan waren de weers omstandigheden in juli (11.000 bezoekers) en augustus (7.000 bezoekers) dermate ongunstig dat van een algeheel geslaagd seizoen geen sprake kan zijn. Dat de weerfaktor hoofdzakelijk de publieke belangstel ling bepaalt, illustreerde de schepen aan de hand van de interesse op 29 juni jl.. toen tijdens die schitterende zomerse zondag 3.761 bezoekers - een rekord - zich Krokkebaaswaarts begaven. - Het feit dat Handbalclub Avantl Lebbeke sinds enige tijd Avanti Buggenhout heet, heeft totnogtoe geen invloed gehad op de verdeling van de sportsubsidies te Buggen hout. Gewoon, zette sportschepen Mare Heymans uiteen, omdat de club nog geen vraag in die zin geformuleerd heeft. Mocht Avanti een verzoek in die zin aan het college richten, dan zal de club op dezelfde wijze gekwoteerd worden als de overige clubs. In de loop van deze maand worden op de sportclubs overigens geacht hun vragenlijst terzake in te vullen. Op basis hiervan zal het toelagekomitee advies uitbrengen aan de gemeenteraad. Er zijn, stipte de sportschepen aan, zelfs clubs o.a. FC Lambrecht - die principieel om geen gemeentelijke toela ge vragen. - Naar de onderwijsschepen Jan De Ridder kon afleiden uit de eerste cijfers van de schoolbevolking in de gemeen telijke onderwijsinstellingen, doet het gemeentelijk onder wijs te Buggenhout het lang niet slecht. In het lager onderwijs telt de centrumschool 228 leerlingen (winst 2) en deze van Opdorp 159 (winst 12). De aangroei te Opdorp situeert de schepen in de door de gemeente gevoerde sociale woningbouwpolitiek. Ook in het BLO manifesteert zich winst: 81 leerlingen 4). In het Buso lopen 112 leerlingen school, een zelfde aantal als vorig jaar. Zes van deze leerlingen moeten nog wel op konsult bij het PMS-centrum. Wat betreft de gemeentelijke avondleergangen en de gemeentelijke muziekschool kon de onderwijsschepen nog geen preciese cijfers meedelen. De inschrijvingen zijn daar nog volop aan de gang. Vermelden we nog ter volledigheid dat in de lagere school van het centrum nu alle klassen ontdubbeld zijn, in Opdorp is dit enkel het geval met het eerste leerjaar. Pierre Van Rossem Buggenhout 16.1.1944), ge huwd met Maria Monsieur, Ludovicus Van Nieuwenhove gehuwd met Rosalie Van der Jeugt (Buggenhout 3.6.1875 - Buggenhout 2.11.1954) en Frans Van der Jeugt (Buggen hout 16.3.1880 - Buggenhout 17.1.1955); gehuwd met Na thalie Jacobs. Hoe vlug en wijd een familie boom zich vertakt bleek vorige zaterdag ook te Buggenhout, met vanzelfsprekend een groot aantal familiefeestvierders uit de bosgemeente zelf, maar ook loten uit de omringende ge meenten en van ver daar buiten. Pierre Van Rossem De huurwetgeving is geruime tijd het voorwerp geweest van voorlopige- en overgangsmaat regelen, dit resulteerde eind '84 in een nieuwe huurwet. Deze wet regelt o.a. de huur prijzen, de kosten en lasten, de duur, opzegging en verlenging van de huurovereenkomst, de waarborg, de plaatsbeschrij ving... Voor leken die niet gewoon zijn zich in juridische teksten vast te bijten is het niet gemak kelijk om deze huurwet op hun huurovereenkomst toe te pas sen n.a.v. bv. een huurprijs- verhoging of een kontrakt dat opgezegd wordt. Voor deze mensen organiseert Z.I.A.C. een huuradvies met medewerking van juristen die hun diensten gratis aanbieden. Er zijn ook modelhuurkon- trakten te verkrijgen. Dit huuradvies heeft plaats ELKE TWEEDE VRIJDAG VAN DE MAAND (behalve wanneer dit een feestdag is) van 19.30 u. tot 21 u. in het sekretariaat van Z.I.A.C. VZW, De Deckerstraat 19, Zele, tel. 052/44.61.31. (U kan er terecht op 12 sept., 10 okt., 14 nov., 12 dec., 9 jan., 13 febr., 13 maart, 10 april, 7 mei en 12 juni). Iedereen is vrij om van deze dienst gebruik te maken. Wie als jurist aan dit initiatief wil meewerken is altijd wel kom; voorwaarde is wel dat men geen advocatenpraktijk heeft. Geïnteresseerden kunnen kontakt opnemen met het Z.I.A.C.-sekretariaat. Op 24 en 31 oktober wordt al voor de vierde maal het Muziek- en Mediakwlstornooi georganiseerd. De eerste drie edities brachten telkens weer plezierig kwisspel met verrassende en pittige vragen over onderwerpen die ook nu weer aan bod komen. Populaire en andere muziek, radio en televisie, film, klassieke muziek, aktualiteit, literatuur en theater, personalia, stripverhalen, taal- en woordenschat en puzzelvaria... afwisseling genoeg. De beide kwisavonden hebben plaats in zaal Half-Af te Ap pels Dendermonde en er kun nen voor deze kwisstrijd maximaal 24 ploegen van elk vijf personen inschrijven. Snel reageren wordt dus de bood schap. Om het geheel geniet baar te maken voor zowel kwissers als publiek worden op audio-visueel gebied weer alle registers opengetrokken en wordt de kwisgebeurtenis dus weer rijkelijk gestoffeerd met klankopnamen en worden tal van dia's geprojekteerd. Ook het prijzenpakket loont weer de moeite, voor elke deelnemer is alvast een prijs voorzien en ook een zaalkwis werd ingebouwd. Net als in het verleden staat de Kwisploeg Banzaï in voor de organisatie van het kwisspek- takel. De inschrijvingsprijs be draagt 400 frank per ploeg, over te maken op 035-0527850- 17 van M.M.-Kwis Dender monde met vermelding van de ploegnaam. Op het palmares van de M.M.- Kwis staan voorlopig de ploe gen AquiUa en tweemaal de Fiasco-ploeg. Beide teams ver trekken op 24 oktober onge twijfeld ook als favoriet maar enkele belangrijke outsiders zouden de pronostieken over hoop kunnen halen. Verdere inlichtingen over de Muziek- en Mediakwis krijgt men bij Leo Jacobs, Vlotgras- laan 36 te Dendermonde, tel. 052-22.00.06, bij wie men ook het volledige kwisreglement kan vragen. Inschrijven kan tot 15 september. In 1971, Alan Shepard en Edgard Mitchell wandelden als nummer drie en vier op de maan, werden door de Sint-Egidiusgemeenschap te Sint-Gillis voor de eerste keer de Fiftien- feesten gehouden. Die Parochiefeesen groeiden snel uit tot een suksesrijk gebeuren dat zijn plaats op de Dendermondse feestkalender terecht ging opeisen. Vandaag werkt men nog aan de vijftiende Fiftien-feesten die op zaterdag 20 en zondag 21 september in het Parochiehuis aan de Otterstraat te Sint-Gillis doorgaan. Zaterdagavond nodigen de organisatoren, vijfentwintig verenigingen werken voor de gelegenheid samen, uit op een Caribbean-dancingavond waar alle Centraal-Amerikaanse ingrediënten aanwe zig zullen zijn. Op zondag 21 september draait de keuken weer op volle toeren om de verzorgde schotels kip en mosselen de weg naar de verbruiker te laten uitgaan. Voor 250 frank (kinderen 150 frank) kan men zich vooraf in de Otterstraat 130 inschrijven. De opbrengst van de Fiftien-feesten gaat naar de verdere uitbouw van het Parochiaal Centrum. put. De jeugd vertrok met veel goede moed aan de Bosschijntjeswandeling (vh) De Belgisch - Luxemburgs - Duitse Kamer van Koophan del organiseert op donderdag 25 september aanstaande in sa menwerking met de Kamer van Koophandel van Brussel, in het Auditorium van de Bank Brussel Lambert St. Michiels- warande 60, 1040 Brussel een seminarie over het bovenver meld tema. De vierde en zevende richtlijn met betrekking tot respektie- velijk individuele en geconsoli deerde jaarrekeningen zijn in het Duitse recht gewijzigd met ingang van 1 januari 1986. Deze Duitse beschikkingen hebben van nature uit een di- rekte invloed op de Belgische filialen van Duitse onderne mingen. Het is noodzakelijk voor deze ondernemingen zich omtrent hun verplichtingen te informeren en zich aan deze te passen. Bevoegde Duitse experten zul len de verschillende aspekten van deze materie nader be lichten. Simultaanvertaling in het Ne derlands en Frans is voorzien. Inschrijvingen tot 19 septem ber 1986 zijn rechtstreeks aan de Belgisch - Luxemburgs - Duitse Kamer van Koophan del, Handelsstraat 20, 1040 Brussel, tel. 02/511.38.36 te richten. Het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen organizeert op zaterdag 27 september vanaf 14.00 uur een volksdanstor nooi in de gemeentelijke jongensschool aan de Rootjens- weg te Grembergen. Op het programma staat een optreden van de volkskunst- groep De Karekiet uit Mariakerke. de Vlaams Caledoni- sche Society Country Dancers uit Gent, de volkskunst groep Lange Stien uit Beveren en de volksdansgroep De Hakketenen uit Temse. Het tomooi wordt besloten met een optreden van de kunstgroep Nele uit Grembergen. De toegang voor deze manifestatie is geheel kosteloos.

De Voorpost | 1986 | | pagina 13