en de kleine k De grote I Hommage aan Louis-Paul Boon in Temse fckordeon: een paar privé-lesjes en kampioen van België degelijk onderwijs en echt muzikant? yyyy ,/4k'x''J iterprovinciale piateurtoneeldag in Lokeren euws van de Lokerse Jazzclub De Vieze Gasten in Sint-Niklaas De Voorpost - 5.9.1986 - 9 |j t akkordeon alleen maar het melodie-instrument voor de «jazzkens» die bij iedere [kermis horen? De «piano van de kleine man»? Is het voldoende om bij een nommeerd» akkordeonist enkele lessen te nemen, goed betaald, om een degelijk kant te worden op dit bij uitstek volkse instrument? het akkordeon een volwaardig muziekinstrument, waarvoor ons muziekonderwijs oc naf de gemeentelijke muziekscholen en -akademies tot onze prestigieuze conserva- degelijk onderwijs verschaft? kkordeon s- of achthoekige con- de melodeons en ^opvolgers, de akkor- zijn instrumenten ien opslaand rietblad, het begin van de 19de zijn uitgevonden. ia| hebben ze klavieren le uiteinden, die aan gevoegd zijn door D( dtrekbare balg, waar- lafie lucht over de rieten gevoerd. De eenvou- hebben slechts enkele )en of een pianokla- crwijl concertina's en deons ingewikkelde dus vaak dure in- B lenten zijn. aag de dag kan men grote soorten akkor- onderscheiden: het lurfackordeon en het pia- Ja :ordeon. Beide soor- H annen in erg verschil- modellen en prijzen omen. kkordeon treffen we sommige big bands, lafeembles voor volksmu- 16 in als melodie-instru- in de «jazzkens» of amusementsorkest- we ons nog wel her- 1 uit onze jeugdja ren; zelfs in sommige jazz bands is het een vertrouwd geluid. De muziek voor het akkor deon bestaat meestal uit musettes, speciaal voor het instrument geschreven amusementsmuziek, arran gementen van schlagers, transkripties van klassieke werken en «ernstige» mu ziek voor dit instrument ge- komponeerd (meest van Oosteuropese musici). Privé-scholen en kampioenschappen Wie tot voor kort wilde le ren akkordeon spelen, kon hiervoor alleen terecht in privé-scholen of bij privé- leraars, die niet zelden een lukratieve bijverdienste hadden met het «bezorgen» van een geschikt instru ment. Deze mensen lever den vaak erg goed werk met hun pupillen en leer den hen in de kortste keren een aantal technieken, ba sisprincipes, basisakkoor den en registers. Voor het repertoire dat meestal beoogd werd, was dit zo on geveer voldoende. En deze kennis kon gemakkelijk «hertaald» worden naar steeds andere musettes, schlagerarrangementen en «airekens». Dit soort privé- lessen (500 tot 600 BF per kursist en per uur is geen zeldzaamheid) werd vaak gegeven aan een aantal leerlingen tegelijk, zodat van echt individueel onder wijs eigenlijk geen sprake was. Goed georganiseerde ver enigingen en organisaties zorgen voor Belgische, Eu ropese en wereldkampioen schappen met tientallen kampioenstitels voor de meest diverse disciplines en leeftijdskategorieén. Een stimulans tot deelname voor vele kursisten én hun leraars: een diploma of be ker prijkt altijd mooi in een huiskamer, liefst met een sierlijk erelint rond het ei gen akkordeon. We durven rustig aanne men dat vele van deze le raars, privé-scholen en or ganiserende verenigingen van wedstrijden goed werk verrichtten en dit nog doen. Ze bezorgden vele honder den aangenaam amuse ment en muzikaal plezier. Verre van ons om op deze mensen dan ook maar eni ge kritiek uit te oefenen. Dat er echter ook mensen werkzaam waren, en zijn, met alleen maar lukratieve bedoelingen, die daarenbo ven soms zelf maar een erg summiere muzikale kennis en background bezaten, zal wel niemand ontkennen, die weet wat er te koop is in de wereld van de lichte muziek. Dat het ook goedkoper én degelijker moest kunnen, was één van de vele bekom mernissen van de gemeen schapsminister, belast met het beleid in het muziekon derwijs. Akkordeon in muziekschool en conservatorium Het is duidelijk dat in iede re discipline van de muziek, de kunst of de sport, een natuurtalent wel tot ont plooiing zal komen. Veel deon. Enkele tijd geleden duidde de gemeenschapsminister, belast met het kunst- en muziekonderwijs, een vijf tal muziekscholen aan die mogen kursussen organi seren voor akkordeonlief- hebbers. Hierbij stond de bekommernis centraal een zo degelijk en ruim moge lijk onderwijs te verschaf fen, door geschoolde en ge diplomeerde lesgevers aan te stellen en de praktijk te individualiseren. In deze vijf muziekscholen wordt als akkordeoniste zelf de la^ het akkordeon een instru- als ieder ander met wat uiteraard een bredere basis en ruimere toekomst- perspektieven garandeert. Akkordeononderwijs te Buggenhout Eén van de vijf muziekscho len, die officieel akkordeon- onderricht met officiële di ploma's mogen inrichten, is de Gemeentelijke Muziek school van Buggenhout, de enige in de streek tussen Gent en Antwerpen zelfs. Lerares in deze muziekdis- cipline is Myriam Mees die cunes van het privé-onder- richt aanvoelde en dan maar naar het conservato rium trok, waar ze bij Ro ger Eggermont een Eerste Prijs behaalde en ook nog zeer ruime ontplooiingsmo gelijkheden. Begaafde leer lingen hebben nu zelfs doorstromingsmogelij khe- den naar het conservato- het Pedagogisch Diploma! rium, waar ze voor het ak kordeon, net als voor ieder ander instrument, een Eer ste Prijs kunnen behalen. Wie daarenboven het Peda- echte natuurtalenten lopen gogiBch Diplom, verwerft! er echter met vrij rond m de natuur... De meesten van ons die iets willen bereiken in een andere discipline hoeven hiervoor een zo goed moge lijke opleiding te krijgen, in zo gunstig mogelijke omstandigheden., en liefst zonder hiervoor (té) veel «leer»-geld te betalen. Sinds kort bestaat deze mogelijk heid ook voor het akkor- krijgt uiteraard de moge lijkheid zelf les te geven in het officieel erkend muziek onderwijs. Zo vormde Roger Egger mont akkordeonist in het B.R.T.-orkest van Fred dy Sunder als professor aan het Koninklijk Muziek conservatorium te Antwer pen, reeds vele akkordeon- virtuozen die daarenboven klassiek geschoold zijn, Kandidaat-leerlingen die over een instrument be schikken de school heeft vooralsnog geen eigen in strumenten voor deze disci pline dienen enkel het, door de gemeente opgelegd, bedrag van 500 BF te betalen. Geïnteresseerden voor deze Het stadsbestuur van Den- elkaar knopen. Het zal een kursus kunnen terecht in dermonde gaf hem onder- lange namiddag zijn want de Gemeentelijke Muziek- dak eerst in het oud kloos- hij vangt aan om 14u30 en school, Hanestraat 92 te ter de Karmelietessen, zal pas om 17 u. eindigen. 9360 Buggenhout; telefo- daarna in de oude kazerne Daarbij komen nog goo- nisch te bereiken op nr, en sinds 1980 in het mooi chelnummertjes, een 052/33.49.93. Het Dendermonds Marionettentheater is 10 jaar oud en gaat dat in de komende dagen vieren. Kalleke Step de nar die voor het beroemde Ros Beiaard danst gedurende de Ommeganck werd door een paar vrienden herboren als marionet omdat hij toch maar om de 25 jaar eens mag buitenkomen. L. iet kader van hun kulturele uitwisseling organiseren de Belgische provincies t- en West-Vlaanderen en de Nederlandse Provincie Zeeland op 25 oktober 6 in het kultureel centrum te Lokeren een interprovinciale amateurtoneeldag. 1 le voormiddag kunnen de aanwezigen naar eigen keuze deelnemen aan één zes gespreksgroepen, respektievelijk gewijd aan: lezinning over het doel van het amateurtoneel (inleider: Rik Lanckrock; T erator: Willem Huybreghs); epertoriumkeuze (inleider; Guido Goedemé; moderator: Robbert van de U tering); TTle dramaturgische kant v Jtl7ert Van Vlaenderen); ritische reflex op een toneeluitvoering inleider: Joke Eibers; moderator: Piet tnas); fl iroblematiek uitwisseling tussen de drie provincies (inleider :Carlos Van J, :kere; moderator: Ad van Noort) gp en onderwerp naar keuze van de deelnemers. - namiddag brengen De Melomanen uit Gent, Het Spiegelteater uit Roeselare meelgroep Terneuzen hun eigen versie van de eenakter «Feest op de agenda» C.G Wiegand Bruss. De opvoeringen worden gevolgd door een bespreking r een panel, waarin ook het aanwezige publiek zal worden betrokken. Van het Jel zullen deel uitmaken: Ad van Noort (moderator), C.G. Wiegand Bruss, '6t aan Crommelinck, Tony Willems en Willem Huybreghs. Jtn lag zal worden besloten met een receptie. Het avondgedeelte waarover eerder de ike kan door omstandigheden niet doorgaan. Aan de deelnemers wordt ook middagmaal aangeboden, ig (vóór 4 oktober) inschrijven is verplicht. a een toneelstuk (inleider: Roger Ar teel; moderator: Sint-Niklaas. Dit zijn de mensen die exposeren in galerie De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat. "Erotiek of...?" is te bekijken tot 28 september (Iv) theater dat zijn vrienden sprookjesbos enz. hem klaar maakten in de De 3 theaters komen: uit oude gemeentelijke jon- Aalst De Troubadours, Ant- gensschool in de St.-Elooi- werpen Jan Pierewiet, Ber- straat te Grembergen. lare Sloeber, Om de vele jonge bezoeker- Natuurlijk zal ook Kalleke tjes te danken die Kalleke's Step van de partij zijn, want avonturen kwamen meele- hij wordt toch immers om ven in zijn verschillende zijn 10 jaar gevierd, theaters wordt op zondag 7 Indien de zon niet wil mee- september een Poppenfesti- vieren, dan heeft het feest val georganiseerd. plaats in het theater Op de ruime en versierde De algemene toegang is speelplaats van het theater slechts 30 fr De week daar- zullen 3 poppen- en mario- op kom je alvast kijken nettentheaters opgesteld naar de tentoonstelling van staan. Die gaan niet zo de marionetten van Kalleke braafjes naast elkaar staan Step, aangevuld door pop- zoals de kramen van de pen en 4 andere theaters, markt of kermis. Neen zij Hier breng je dan je papa en staan gespreid over de mama mee want dit is ook koer. Elk om beurt gaat voor grote mensen. Sche- dan een stukje spelen en pen Dierick zal deze ten- men verwacht dat alle kin- toonstelling openen op za- deren meespelen terdag 13 september te 20 Dit is nog niet alles. u. Zij zal toegankelijk zijn: Heel centraal staat Judokus op zondag 14 september de sprekende pop van ani- van 9 u. tot 20 u. Op maan- mator Willy Jonckers uit dag 15 september van 8u30 St.-Niklaas. Die gaat alles tot 20 u. en heel de namiddag aan 7>< h>r>tLjoihS'-e.Z& Voor de zesde opeenvolgen de maal trekken De Vieze Gasten met hun tent op tournee door België en Ne derland. Ze komen ook naar de markt van Sint-Ni- klaas, waar ze elk jaar voor een enthousiast publiek hun nieuwe prod uk tie brengen. En weer is die door de aktualiteit geïnspi reerd. Dit jaar nemen ze de dok ters en de geneeskunde op de korrel. Ze lieten zich daarbij inspireren door een stuk van Molière, de beken de Franse blijspelschrijver. Die had maar slechte erva ringen opgedaan met dok ters: in plaats van zijn kwaal hadden ze zijn geld weggenomen. In «L'amour medecin» zet Molière hun dit betaald. Dit klassieke to neelspel wordt gebracht met sketches en liedjes. Vrijdag 12 september. Gro te Markt in Sint-Niklaas, in eigen tent. Te 17 uur het kinderpro gramma «Spruiten» waarin de kinderen zoals gewoon lijk zelf mogen meespelen. Toegangsprijs in voorver koop 40 fr., aan de ingang 50 fr. e Te 20 uur, «L'amour medec- in», aktuele toestanden, verplaatst naar de tijd van Molière. Algemene inkom 150 fr., voorverkoop 125 fr. Werk lozen en studenten 125 fr., voorverkoop 100 fr., CJP en 60 jaar: 75 fr. Belsele. Feest bij de fanfare Sinte-Cecilia n.a.v. het 140-jarig bestaan. Voorzitter Van Bogaert (rechts) schetste op het voormalige gemeentehuis beknopt de historiek van de vereniging en bracht hulde aan alle muzikanten (Iv) Zaterdag 13 en zondag 14 september organiseert de Culturele Centrale van Temse een tentoonstel ling met werken van L.P. Boon in het Museum voor Heraldiek Benelux in Temse, (Kasteelstraat, fil ling seizoen op 6 bruiken. Gelukkig heeft les stapt men met goede gang via politie). L.P. Boon is bij iedereen als pnber met N.O. men vervangingsmateriaal moed het nieuwe seizoen in. schrijver van o.a. De Kapellekensbaan en als kur- Jazzband achter de hand en kan men Men rekent op onze talrijke siefjesschrijver Boontje in het Gentse dagblad dus zonder grote proble- leden en sympathisanten mer en de vakantie men het nieuwe seizoen om door een ruime opkomst Boon was echter ook een fervent schilder. »r bijna op. De zomer- starten. Eventuele gegadig- de financiële aderlatingen van in den beginne wist bende man naast naakte 's en andere Lokerse den kunnen er echter van zo vlug mogelijk weer goed Boon dat zijn talent zowel vrouw zijn achter de rug. op aan dat de veiligheids- te maken. Dat kan alvast op literair als plastisch geo- Kunst'moest volgens LP ijsseizoen staat weer maatregelen werden ver- zaterdag 6 september e.k riënteerd was en in zijn Boon in de eerste plaats op deur' Tijdens de scherpt en dat na ieder op- tijdens de openingsavond jeugd droomde hij er zelfs konkrete wijze uiting bren '•en maanden is er treden de installatie zal ge- van het seizoen 86-87. Netv van schilder te worden it gebeurd. Het pand demonteerd worden en als vorig jaar zal het huis- Het'is dan ook niet verwon- wijze uiting gen van de algemeen men- iodfVTTT T ""T" <uo .uiig Ja«i «U UU1B- net is dan ook met verwon- seliike problematiek om- 0 k-Lokerse Jazzclub. naar veihgsr oortsn over- orkesl voor een spetterende derltjk dat zyn eerste publi- trent de impulsen en rem- bijna 10 jaar geves- gebracht zodat toekomst,- ouverture zorgen. Wie op 6 katie .De voorstad groeit, mingen in dit bestaan 'as. veranderde van ge kandidaat-inbrekers m september zijn lidmaat- in feite haar oorsprong ar. Men kreeg de ver- ieder geval achter het net schap hernieuwt (200 fr.), vond in pastels en schilde- Kijkkastjes bgdatwy deeerstko- zullen vissen.Tot overmaat heeft bij de opening GRA- rijen die dezelfde opmerke- Boon heeft alle technieken jaren zeker met hoe- van ramp werd men ook het TIS entree. Andere belang- lij ke authenticiteit bezaten Sïïfaïl HfitekSlïït verhuizen en dus on- slachtoffer van de wind- stellenden betalen 100 fr. als de roman en een aantal ^tekwl kleZ ivuteiten m het ver- hoos. Zo werd een van de De N.O. Train Jazzband thema's behandelden die Sood ^Si- kunnen schouwen afgerukt, maak- treedt on in vnll«riicre hem «iot moor T 11J i een gedwongen rust- treedt op in volledige bezet- hem met meer zouden losla- aens een trem tten. Een positieve te een groot gat 111 het dak ting, die sedert anderhalf ten: gevangenen tussen ho- Mi waid !deUlSaarte"Sd8v"r hav^etaf^t "SwS "hvertuiderd is geble- ge muien, trappen die ner- StelS aÏÏtal fi 'HvK i "J ..°°r K, go°t- Alweer ven en die door velen als gens heen leiden, ineenge- erotische tekenino-en o-e- i^rheid zorgde^ Min- problemen en supplemen- een van de meest stuwende doken figuren onder riool- maakt die hoofdzakelijk en dynamische oude-stijl- gewelven, vertwijfeld dub- bestonden uit vele blauwe, groepen van het land wordt beschouwd. - D.d' ïitief was dat de jazz- taire onverwachte kosten lens de vakantie be- dus. Gelukkig beschikken van enkele lang- wij over enkele bestuursle- die vonden dat ze den die van aanpakken we- i, mengpaneel en ten en is ondertussen ook ker wel eens voor ei- die schade voor het grootste leleinden konden ge- deel hersteld. Ondanks al- purpere en rode ondeugen de vinnige krullen met wulpse figuurtjes. Opmerkelijk is ook een prachtige reeks tekenin gen, potlood gemengd met kleurpotlood, vrouwenfi guren voorstellend die een plantaardig bestaan gaan leiden. Pastel- en olieverfschilde rijen heeft hij vervaardigd van in zijn jeugd tot op zijn laatste dag en er het volle dig gamma van zijn atten ties in behandeld. Terloops maakte hij een reeks kijk kastjes die hij met enige bijbedoeling ikonen noem de: prikkelende naakten in miniatuur, met strikjes en lintjes, plukjes haar, parels en spiegels getooid. Gedurende jaren heeft Boon voor het dagblad Vooruit dagelijks een car toon getekend. Het zijn pit tige, pikante tafereeltjes, nauwelijks uit een lijnflar- den opgebouwd, met milde satirische onderschriften over het volkse lief en leed van elke dag. Die cartoons, die hij «Karboontjes» noem de, heeft hij nooit onderte kend omdat ze met altijd uitsluitend van zijn eigen vinding uitgingen De wereld als een vrouw De eigenheid die Boon in zijn plastisch werk heeft gestopt, evenaart vaak het unieke ka rakter dat hij in zijn geschrif ten heeft ontwikkeld Zijn strijd voor vrijheid, de een zaamheid van de mens, de hy po krisie van moraalridders, en de wellust van machthebbers, de verbijsterende slaafse dom heid, de hysterische hunkering naar genot als afweermiddel te gen de ondergang, de aantrek king naar al het lelijke dat we schoon zijn gaan vinden heeft Boon in marginale scheppin gen uitgedrukt «Uit angst en erotiek is de wereld tevoor schijn gekomen», schreef hij reeds, nog voor het allemaal moest aanvangen, in een brief uit 1939. Deze idee is zijn gans leven blijven beheersen en in soms ragfijne, soms rauwe verwoor ding en uitbeelding heeft hij ze verkondigd en er gestalte aan gegeven De wereld komt hem voor als een te veroveren vrouw. Gefas cineerd delft hij, vooral de li ste levensjaren, naar de worl waaraan de oer-erotiek is ont sprongen. In tientallen tekeningen en schilderijen etaleert hij schok kende fantasmen, overeen komstig zijn grondidee. Boon maakt weerstanden wakker, schudt de toeschouwer door heen, die tenslotte ontdekt dat hij gekonfronteerd wordt met fragmenten van een wereld die worden voorgesteld zoals hij ze zelf niet of nauwelijks had bekeken. De ideëen die Boon dag en nacht overweldigden heeft hij als Literator eigenzinnig een aanschouwelijke dimensie ge geven Zijn volle grootsheid re sulteert uiteindelijk in gericht heid naar prangende bewogen heid, naar kolkende opstandig heid. J.V.L. in. Het huisorkest van de Lokerse jazzclub aan het werk (polo)

De Voorpost | 1986 | | pagina 9