De grote en de kleine k Leon Henryprijs én Jef Van Hoofprijs voor Waaslander Geert D'hollander Boek Van Wilderode- Decreton wordt opnieuw in Sint-Niklaas voorgesteld Kon. Zangmaatschappij De Scheldegalm Moerzeke met Klapa Sibenik op het podium La-la De Nieuwe Snaar in Sint-Gillis-Dendermonde f 21-jarige beiaardier dubbel bekroond «En het dorp zal duren» EN HET DORP ZAL DUREN Sint-Niklaas Galakoncert Kunst in de Stad Wieze heeft een nieuw Combo 12 - 12.9.1986 - De Voorpost Geert D'hollander: dubbele bekroning sierklok opgehangen in e ni het volledig oeuvre voor Koffietafelboeken beiaard van Jef Van Hoof men ze dikwijls, zulke op, vertolkt door Geert mooie-plaatjesboeken. D'hollander op de beiaard wat denigrerende term Maandag 1 september j.l. zenuwen. Het mag terloops In deze zelfde optiek werd won de Sint-Niklase - te- wel vermeld worden dat trouwens ook Jos D'hollan- vens Antwerpse - stads- Geert D'Hollander sedert de der uitgenodigd om in het beiaardier Geert D'hollan- aanvang van zijn deelname Nederlandse Amersfoort der voor de derde achter- aan de internationale wed- een voordracht te geven eenvolgende maal definitief strijden sedert 1982, reeds over meester Van Hoof, op- de «Léon Henry-Prijs voor negen palmen telkens als geluisterd met muzikale interpretatie op de beiaard eerste laureaat behaalde, voorbeelden door zoon te Mechelen. In de jury van Hiervoor werd hij beoor- Geert (nov. '86). deze internationale kompe- deeld door ruim twintig Het gemeentebestuur van titie zaten: Piet Van den vakmusici-juryleden uit Boechout heeft alvast in de Broek, ere-direkteur Ko- België, Nederland, Frank- roos gemikt met de glans- ninklijke Beiaardschool, rijk en de USA. rijke Van Hoof-wedstrijd Jacques Lannoy, direkteur Naast zijn eerste prijs piano van 31 augustus en 7 sep- Franse Beiaardschool, die hij deze zomer behaalde temberj.l. Chris Bos, ere-stadsbeiaar- aan het Koninklijk Vlaams Deze wedstrijd, waarvoor dier Utrecht (Ned.), Peter Muziekkonservatorium te drie Vlamingen, vier Ne- klokkestoeL 30.000 fr. plus Cabus, direkteur muziek- Antwerpen, werd zijn eer- derlanders en een Ameri- een koncert in O.L. Vrouw konservatorium van Me- ste prijs praktische harmo- kaan hadden ingeschreven over de Dijle te Mechelen in chelen en Jan Haderman, nie extra bekroond met de trok heel wat belangstel- 1987 ging naar de Sint-Ni- professor Lemmensinsti- «Prijs van de Vereniging ling, ook uit Nederland, klase stadsbeiaardier, te- tuut Leuven en Jo Haazen, der Koninklijke Harmonieën Twee beiaardiers hebben op vens Antwerpse stads- direkteur Koninklijke van België. dezelfde dag afgehaakt. beiaardier Geert DTiollan- Beiaardschool. Het wed- Op zijn aktiviteit als koor- In de jury zetelden oud- der (21 jaar) met alge- strijd-programma behelsde leider van zijn Sint-Niklase leerlingen van Jef Van Hoof meenheid van stemmen werken van Léon Henry, gemengd koor «De Averul- die laureaat zijn van de Ko- voor zijn schitterende voor- Staf Nees en de 18ds eeuwse Ie» waarmee hij op een mi- ninklijke Beiaardschool als dracht waarin de muzikale Gentse toondichter J. nimum van tijd naam E. Ruckelinc uit leper, G, Boutmy. maakte in de muziekwereld Van den Bergh uit Lier, J. Tweede werd Koen Van As- komen we ten gepasten tij- Van der Linden (professor sche, beiaardier van Heren- de terug. Dit koor is o.m. op Koninklijk Vlaams Muziek- tals, die zich bovendien had donderdag 13 november te konservatorium Antwer- laten inschrijven voor de 20 uur in Sint-Niklaas te pen), en N. Reynders uit wedstrijd «Prosper Verhey- beluisteren in het kader Sint-Truiden als voorzitter den» die hij bekroond zag «Avonden van de disko- van de Belgische Beiaar- met 83%. theek» in de stadsbiblio- diersgilde. Daarbij zetelden I-te prijsuitreiking heeft theek op het H. Heyman- ook nog een viertal niet- plaats op het Mechelse stad- plein, huis op maandag 15 sep tember daags na de prijs- jef Van Hoofprijs uitreiking van de Jef Van Hoof-Wedstrijd in de ge- Naar aanleiding van de vie- meente Boechout). Aan de ring der 100® Geboortever- laureaat van de tweejaar- jaring van Jef Van Hoof lijkse interpretatie-wed- richtte de kulturele Raad strijd wordt nu een bronzen van Boechout (destijds sierklokje overhandigd op woonplaats van meester zijn naam. Het is precies Van Hoof) i.s.m. het Jef dezelfde prijs die zijn vader Van Hoofkomité en de Bel- drie achtereenvolgende ma- gische Beiaardiersgilde een len behaald had in 1974. eenmalige internationale Wedstrijden zijn een nood- interpretatie-wedstrijd in zakelijk kwaad om in de voor beiaard op de ver- kunstwereld sneller te kun- nieuwde Fritsen-beiaard nen doordringen. De voor- van O.L. Vrouw over de Dij- bereiding tot - en de deel- le te Mechelen. L>® Moerzeekse zangmaatschappy De Scheldegalm zal re, één in Hansevdde en één een operette op Bouboule, deelnemers en vraeren niet de muziek onnie,^ S maandag 15 september afwisselend optreden met de in Moerzeke. Met verjongde Spaans Bloedoen Bommelba- In 1983 bundelden uitgeverij Lannoo en het Da- vidsfonds hun krachten voor een nieuwsoortig projekt: de uitgave van een poëzie-fotoboek. Het talent van auteurs Van Wilderode en Decreton maakte van de onderneming een enorm sukses: zo'n 25.000 exemplaren van «Daar is maar één land dat mijn land kan zijn» vonden (en vinden nog) hun weg naar kopers in Vlaanderen en Nederland. Deze ode aan het Vlaamse landschap smeekte om een vervolg. De (tien)duizenden plaatjes die Jan Decreton tussen Kanne en De Panne meegepikt heeft en de fijngevoelig-speelse inspiratie van dich ter Anton van Wilderode boden nog stof voor heel wat mooie boeken. noemt In Sint-Niklaas Het is geen toeval dat de voorstelling van dit werk in t - Sint-Niklaas plaats zal vin van Antwerpse kathedraal voor de mooi ogende ban- den a^iatie van An- onder supervisie van Wil- den met kleurrijke omslag, ton Van wildoro(le met de fried Westerlinck. G. DM- maar helaas vaak met een atad waar leerd woon. de O» werktte) en de suk- sesrijke organisatie in 1983, toen het eerste boek beiaardiers beroepsmusici uit Boechout en Hove in de jury, alsook musicoloog D. Van Soom, Prijs met bronzen diepgang, verantwoord stijlbegrip en inzicht in de grotere konstruktie met in begrip van een perfecte be heersing van het instru ment duidelijk tot uiting kwamen. Voor ieder van de aanwezige luisteraars stond die uitslag eveneens vast. De prijzen worden uitge reikt op zondag 14 septem ber op het «Spokenhof» te Boechout. Eerder op dit jaar nam BRT van de tandem Van Wilde- rode-Decreton boven de volledig beiaardkoncert vatten door de opgave van aan de werken van Van het aantal kleurenillustra- Hoof tijdens een der maan- ties.- dag-avond-koncerten te Niet zo met «Daar is maar Antwerpen en een zondag- één landen het nieuwe doopvónt"wërd gehóuden; nuddag-konoart te Sint-Ni- werk .En het dorp zal du- nebben Lannoo en DF-na- klaas, terwijl hij Van Hoofs ren». Het Davidsfonds en tionaai ertoe aangezet deze Kruisliederen bewerkte Lannoo realiseerden niet al- manifestatie aan het plaat- voor zijn koor .De Averul- leen een schitterend kijk- 8eUilte DF toe te vertrou- le» uit Sint-Niklaas en on- boek, maar een lyrisch por- w(£ q, Meulenaer en der massale belangstelling tret, een brevier bijna van uitvoerde eerder op dit jaar het Vlaamse dorp met zijn gauw van plaatsen te verze keren door te bellen naar Leo De Meulenaer, 03/ 776.66.23. Toegang én re servatie zijn volkomen gra tis, maar zonder genum merde kaart kom je er niet in. Na de beurs het boek «En het dorp zal duren» zal, net als de voorganger, wel een hoge verkoop kennen. Door de grote eerste oplage zijn de uitgevers erin ge slaagd de prijs lager te hou den dan voor «Daar is maar één land...». Voor ongeveer evenveel bladzijden slechts 1.580 frank tegenover 1.650 fr. (telkens leden prijs). Op vrijdag 26 september wordt op de Grote Markt de handelsbeurs geopend. Daardoor valt heel wat par keerruimte weg. Behalve over de parking van de mu- ziekakademie (achter de stadsschouwburg) mag het Davidsfonds voor de gele genheid wel beschikken over de grote speelplaats van het Sint-Jozef-Klein-Se- minarie (tegenover de in de kollegekerk te Sint- Niklaas en in Carolus-Bor- romeus te Antwerpen. R.D. vele gezichten. Het is geen dor, volledig overzicht ge worden, maar een verras send loflied op leefgemeen schappen die men dorpen noemt. ANTON VAN WILDERODE deelnemers en vragen niet de muziek opnieuw op het alleen vakkennis en artis- voorplan te brengen en hem tieke bekwaamheid maar eer te bewijzen, zijn naam ook enorme fysiek en stalen en werk waardig. Vrijdag 19 september vindt om 20.15 u. in de Sint- Niklase schouwburg het (jaarlijkse) galakoncert plaats van de vzw Kunst in de Stad. Het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaande ren staat onder de leiding van Gunther Neuhold, Men voert uit «Maurerische Trauermusik KV 477» van W A. Mozart, en «Symphonia Concertante KV 364» van Mozart. Ook «Mathis de Maler», een symfo nie van Paul Hindemith, wordt ten gehore gebracht. Solisten zijn Philippe Hirschhorn, viool, en altviolist Nabuko Imai. De prijzen der plaatsen: 500, 300 en 200 frank. De opbrengst van deze manifestatie komt dus ten goede aan de vzw Kunst in de Stad, een vereniging die zich tot doel stelt het Sint-Niklase stadsbeeld te verfraaien met kunstwerken. (wv) De Nieuwe Snaar zijn drie zeer muzikale heren, gelau werd op diverse concours en festivals in Europa. Zo wonnen ze o.a. zowel de Bronzen Roos als de persprijs in Montreux en traden ze op in de Olympia te Parijs. In België staan ze bijna enkel op de affiches van de «grote» zalen. Bijna! Want JH ZENITH haalde dit komische trio naar Dendermonde. Het is niet de eerste maal ze met grote vlotheid een dat Zenith poogt om wat belgische rap, een heuse «groot-stedelijke kuituur» break-dance terwijl je het naar Dendermonde te lei- volgende moment je zit te den. Pakten ze verleden vergapen op een imitatie jaar uit met Jan Decleir dan van een oude gramafoon doen ze dat dit jaar dus met door middel van een moder- De Nieuwe Snaar en hun ne megafoon, nieuwe show met de wellui- Wie ze ooit aan het werk dende hou-het-simpel-titel: zag, zal ze deze keer ook LALA. niet willen missen. Voor de Lala biedt symfonische anderen een goede tip: re- slapstick, verrassende va- serveer tijdig want op zon- rietee en polyfoon plezier, dag 28 september zal zaal De show bevat gloednieuwe Gildenhuis te St.-Gillis te komposities van De Nieuwe klein blijken. De show be- Snaar zelve (o.a. de nieuwe gint om 20.30 u. en als je singel: Zonder Auto/De Fo- vooraf reserveert op het tografie) en prettig gestoor- nummer 052/22.58.08 kom de covers van werk van mu- je erin voor 220,- i.p.v. suci zoals Bernstein (El- 250,- Bfr. Doen! mer), Morricone (Ennio), Waar: Zaal Gildenhuis te Redding (Otis), Specials St.-Gillis (The), Voort (Enzo)... Wanneer: zondag Maar naast hun ongeëve- 28.9.1986 naarde muzikale kwalitei- Hoe: Bij kadoshop Eiker ten, hun prachtige a-capel- lick (St. Gillislaan, St.-Gil- la stemmen, wordt er ook lis of op tel. 052/22.58.08. inventief met de vele attri- Hoeveel: voorverkoop of re- buten, licht- en geluidsef- servatie 220, anders 250, fecten gewerkt. Zo brengen Kroutische groep Klapa Sibenik. Op het einde van deze leden blijft de Scheldegalm rop zijn ongetwijfeld de groot zangavond zullen beiden een samenzang verzorgen, op de stand houden, en ei zijn weke- ste kassuksessen en herders- melodie van de Purperen Heide van Armand Preud'hom- ''iks "pel'ties van stapliede- zingen rond kerstmis staat me. Deze avond mag u zeker niet missen. volksliederen en drinklie- eveneens op hun jaarlijks pro- deren, uit de tijd van toen. Dat gramma De opbrengst hier in.» c„u„i,ii— a a willen de mensen nog. van komt ten goede aan de De Scheldegalm is de oudste Geen zangkoor s bejaarden die verblijven in het rnihiA M«erenPD87^ni, ,P3é Tijdens de tweede wereldoor- rusthuis. Sinds 12 jaar is er een rochie Moerzeke. Zij bestaat jog waren er wej regelmatig Akt'viteiten busuitstap gepland en met nui ióó jaar en werd'vermoede- vergaderingen weliswaar zon- In 1967 werd koster, zanglei- kouterkermis op 11 september lijk in 1853 opgericht. Het ou- der daadwerkelijke herhalin- der Libert Van Beveren, opge- 1986 houden zij hun vijfde café de vaandel draagt echter de gen Doch de aktieve kern volgd door de huidige leider, chantant in de lokalen van de ™,m™ ,1858, maar ver- bIeef bestaan Frans Willocx, een bekwame Chiro in de Ommegangstraat, moed wordt dat het cijfer 3 of dirigent. De Scheldegalm be- 8 voor verwarring heeft ge- Pas in een later stadium brak staat uit een 15-tal aktieve zan- Het ledenblad «'t Zangerken» zorgd. Het staat omzeggens er een slechte tijd aan voor de gers en een negentig tal steu- dat driemaandelijks verschijnt vast dat de huidige muziek- zangmaatschappij, met de op- nende leden. Het voorzitter- wordt verzorgd door een eigen maatschappij gegroeid is uit komst van de televisie, de mo- schap is in handen van Emiel redactieraad en is dit jaar aan deze zangmaatschappij. De gelijkheid om andere socio De Brabander en het sekreta- haar eerste lustrumuitgave toe. muziekmaatschappij zou ge- kulturele aktiviteiten te volgen riaatswerk wordt verricht door sticht zijn in 1861. In 1904 en de nieuwe vormen van Philip De Ridder, die ook de De Scheldegalm zal de kultu- werd er een reglement opge- vrijetijdsbestedingen die zich geldzaken regelt. rele avond op maandag 15 sep- steld, dat nu nog uithangt in ontwikkelden, bleef de maat- De zangmaatschappij is naar tember openen met vier liede hun lokaal De Zaal De Vier schappij toch bestaan. De de muziekmaatschappij steeds ren> °P eer en trouw, zingend Gekroonden. Dit dokument is meeste werden omgevormd tot bereid om mee te werken aan volk> kampvuur en rij maar an getuige van een bloeiende gemengd zangkoor. De typi- gemeentelijke aktiviteiten, ossewa. Na de pauze zullen zij maatschappij en de stoutmoe- sche mannenzangmaatschappij zoais jj juli-viering, 11 novem- nog drie liederen brengen, in dige aanpak van het zingen van werd begraven. Nu zijn er nog ber-herdenkingen en nu deze Vlaanderen, O lied en Banjo's enkele Vlaamse strijdliederen, amper drie van dergelijke kuitUrele aktiviteit Regelma- en guitaren. Deze zangavond toendertijd. maatschappijen, één in Berla- tig doen de zangers een uitstap zal besloten worden met een door het dorp. De kermissen samenzang Klapa Sibenik en zijn daarvoor geschikte gele- Scheldegalm «Op de Purpc- genheden en de wandelkoncer- ren heide» van A. Preud- ten kennen nog een grote aan- homme. trekkingskracht. Voor meer inlichtingen over Ook buiten de gemeente de Scheldegalml en hun aan treedt de groep regelmatig op, staande optreden kunt u te- als zingend en stappend langs recht bij Philip De Ridder, de straten. Zo zijn zij veel Geeststraat 78, Moerzeke, tel. gevraagde gasten op ker- 052-47.98.79. missen. Sedert een tiental jaren, voert bd de zangmaatschappij elk jaar zijn team hebben al her haaldelijk bewezen van geen kleintje vervaard te zijn (denk maar aan de grootse viering van 110 jaar Davidsfonds in 1985). Op 26 september vindt om 20 u. in de Sint-Niklase stadsschouwburg die plechtige voorstelling plaats. Er zijn toespraken van de pV~»tselijke en natio nale V-Voorzitters, Anton Van Wilderode en uitgever Lannoo. Er is de projektie van een reeks representa tieve dia's, waarbij telkens het bijhorende gedicht voorgedragen wordt, en er is koorzang met Gaudea- mus uit (het dorp) Sinaai. Nadien loopt de Stads schouwburg leeg en gaat het de straat over, waar in de kalfao van het kollege een receptie wordt aangebo den door de Generale Bank- maatschappij. Ondertussen worden de eerste exempla ren te koop aangeboden en houden de auteurs zich ter beschikking van wie het boek wil laten signeren. Wie deze interessante ge beurtenis zelf wil meema ken, doet er goed aan zich schouwburg). Davidsfonds Sint-Niklaas heeft goede relaties met het hoofdbestuur in Leuven. Niet alleen omdat plaatse lijk voorzitter Leo De Meu lenaer deel uitmaakt van het nationaal bestuur, maar ook vanwege de dege lijke prestaties in het recen te verleden. Er is niet alleen de sfeerrijke en overweldi gend suksesrijke voorstel ling van «Daar is maar één land», maar ook de vlot georganiseerde en druk bij gewoonde presentatie van DF-plaat «Kleine parels van grote meesters» van het Theo Mertens Koperbla zersensemble. Bovendien heeft Sint-Niklaas met zijn 453 leden-gezinnen het der de hoogste ledenaantal van alle afdelingen in het land. Burgemeester De Vidts staat erop de zitting bij te wonen, ondanks het feit dat hij dezelfde avond premier Martens moet bijstaan om de handelsbeurs op de Gro te Markt officieel te openen. «Een pluim voor het Vlaam se bewustzijn van de bur gervader» stelt men bij het Davidsfonds. Dendermonde. De Nieuwe Snaar, die moet je gaan zien. In het Gildenhuis te Wieze treedt op Zaterdag 20 septem ber om 21.00 uur de plaatselijke kabaretgroep «Het Combo» op. Deze groep zag het levenslicht in 1983 na een memorabel Chirokamp. Ze bestaat uit Al Van Dam (Raf Coppens), Reif Peraro (Raf Cassier), Steve Miami (Hans Van Driessche), Etienne Chinchinatti (Rik Vermeir), Cesar Chinchinatti (Ignace Coppens) en Albert Chinchi natti (Jos Coppens). Begonnen werd met eigen versies van meer bekende liedjes, maar langzamerhand werd overgeschakeld naar eigen nummertjes en sketches. Met dat materiaal werd trouwens in september 1984 al eens opgetreden in het Gildenhuis van Wieze. Er was toen veel volk en een entoesiaste sfeer. Blijkbaar is daar iets van blijven hangen, want twee jaar later wil «Het Combo» opnieuw de harten van de Wiezenaren verove ren. Al Van Dam heeft een hoop nieuw materiaal bij elkaar geschreven. Het zijn stuk voor stuk nummertjes met een humoristische inslag die op een eenvoudige en spontane manier naar voor worden gebracht. Het Combo kan nu ook rekenen op een groep van 4 meisjes die meteen de erg originele maar toepasselijke naam Combo-girls meekregen. Zij vergezellen de groep in de show. De namen van die fleurige jongedames kunnen we nog niet bekend maken. Lebbeke. «Het Combo» kompleet.

De Voorpost | 1986 | | pagina 12