Tienjarige Kunstkring Waasmunster huldigt Regnier De Herde Kulturele Aktiviteiten in Sint-Niklaas: van het goede nét niet te veel... Winterprogramma van start GROEPSTENTOONSTELLING VAN DRIFT Fototentoonstellingen «Colmar» en «Sint-Niklaas» HONKY TONK BEGINT MET RALLY EN JAZZBOOT De Voorpost -12.9.1986 -13 Ze zijn al allemaal (of bijnè allemaal) de revue gepasseerd bij de Waasmunsterse Kunstkring, de eminente kunstenaars uit het Land van Waas en omgeving: In de voorbije tien jaar kon je werk bekijken van b.v. Hector Van Eoyk, Marijke Pyl, Roger Braoke, Jacques Neve, Albert en André De Smet, Raf Coorevits, Frank-Ivo Van Damme en vele anderen. Sohilders, beeldhouwers, grafici. Maar de vereniging heeft ook oor voor muziek en daarvan getuigen ettelijke gehaltevolle manifestaties: het Roosenbergkoor was te gast, men haalde de Wiener Sangerknaben naar de Lievevrouwkerk, het Sint- Gregoriusgild van Sint-Niklaas bracht het «Requi em van Mozart», In Dulci Jubilo kwam zingen, Frangois Glorieus en Eliane Rodriguez konoerteer- den, Frederio Gevers verzorgde in de Heikapel een pianorecital, de Mariakantory bood profane mu ziek aan. Indrukwekkend, niet? Maar de Kunstkring Waas munster (KKW) is nóg polyvalenter, zoals hierna moge blijken. Ze bestaan daar in de Heidegemeente bovendien tien Jaar en n.a.v. dat jubileum expo seert van 17 oktober tot 2 november de Dender- mondse Wazenaar Regnier De Herde. Plastische kunstenaars met erelid worden. Als lidgeld faam, eminente musici wer- betaal je dan reap. 400, 600 den naar Waasmunster ge- of 1.000 frank (storten op haald. Twee foto- en dia- rekeningnr. 444-0596931- wedstrijden werden op het 78 van KKW, Dommel- getouw gezet, drie fototen- straat IA in 9170 Waas toonstellingen ook. Er was munster), een voordracht over Ru- Het huidige bestuur van bens, een filmvoorstelling KKW bestaat uit Luo Bon met de Vlaamse Explora- tinck, Geert Daelman, Luc tors, poëzie van Pablo Ne- Delouw, Rob De Melker, ruda, een demonstratie John De Rechter, Gilbert over grafiek. Keereman, Willy Leeman, Kultuurplur&lisme Jozef Maes> M""* Moer- Met z'n drieëndertig waren P0?»6™' ze er op 3 december 1976 in 8£™?1I'°ÏL.MarC De Lekkerbek. Ze wilden Irenée Van D°or88t>- Op woensdag 3 september, de dag dat de eerste Jasperina De Jong, Ivo De naast zullen de vele ten- «kultuurkalenders» 1986-1987 bij de inwoners van Wijs en zovele anderen is toonstellingen van de plaat- groot-Sint-Niklaas werden bezorgd, gaf kuituur- J schepen D. Anthuenis- geflankeerd en moreel bij gestaan door kuituurattaché Jan Bral en schepen Baetens - een druk bijgewoonde perskonferentie. Het lag uiteraard niet in hun bedoeling de uitzon- olca. 011 derlijke lange lijst van alle kulturele aktiviteiten in gedeeltelijk verloren gtui tingen. dus blijkbaar voorgoed selijke kunstkringen, voorbij in Sint-Niklaas. de kunstakademie en in de verschillende galerijen, ho- pelijk zorgen voor het nodi- ge evenwicht tussen klas- Om het mwnekpubliek, dkt |Jk m hedendaag>e kun. waardige pogingen. Jeugd en Muziek en de muzieka- kademie hebben in dit ver- tod een uitgebreide pro- ^umobjekten. de katalogus van het stede lijk kunstpatrimonium, met studie van alle mu- nieuwe aksenten onder de aandacht te brengen en verder de inspanningen van het stadsbestuur en de kulturele organisaties te onderstrepen om deze manifestaties mogelijk te maken. Ook de zorg om, door differentiatie, zoveel mogelijk geïnteresseerden grammatie, waarbij de te laten genieten van het aangebodene. Avonden van de Discotheek Het Is me anders wel wat met die winterprogram- «n de »t*toWblfotieek per- De .literaire avonden, en matle: best te vergelijken met een tot aan de rand a j a. Kamerorkest van de stad de jeugd» m de stedelijke gevuld vat dat elk moment kan overlopen. Die ene wordt Hchniicb en artie- opeibale bibliotheek vor- druppel die daarvoor verantwoordelijk zou zijn - tiek verder uitgediept. Er men een ander luik van het zodat het van het goede teveel wordt - is echter komt ondermeer geen en- kultureel gebeuren in Sint- voorlopig nergens te bespeuren, niet in het minst kei koncert onder de vlag Niklaas, omdat de programma tie een groot deel van het van het Festival van Vlaan- Het programma voor de kulturele spektrum bestrijkt en men dus gewoon deren. De stad is wel bereid jeugd lijkt ons zeer even- kan zoggen: voor elk wat wils. Hoewel... ff**» .surplus ('O J wkhtig en vooral kwalila- 15%) te betalen om prod uk- tief op mveau. Auteur A. QQ„ ties naar hier te halen in Van Assche (Waasmunster) Vroeger zei men dat Sint- het kader van het Festival, opent de reeks op 23 sep- Niklaaa een echt muziekpu- stad, De zgn. voorstellin- - - r Regnier De Herde izieapu- awua XJO VUUIDWUUI maar weigert als melkkoe tembere.k. bk«k «n *<wn theater STÏ™H te worden lehandeld. Die- Voor de «literaire avonden» publiek. Nu is het net om- t zelfde gezelschappen naar is het niet altijd gemakke- f£So?wSgm^ï SSheSS! komr°S Smt-NlSZ, bre^. door hik eenkeure te maken die ataaaacnouwourg zegt oaar eigen programmatie, valt de meeste literaire belang Sbuiten dus stukken goedkoper uit. stellenden kaalbevredigen. gen) zijn er de traditionele de one-manshow van Joop toch wat meer imïÜéLn oo voorstellingen van de ama- Admiraal zoek ik opnieuw fnstige muziek blijft er toch wat meer inanelen oo teurtoneelgezelsohappen tevergeefs naar een goede uit Sint-Niklaas. Er komt (vooral Nederlandse) JïïJSiiSïi, bovendien voor het eerst kleinkunstenaar (of kaba- ™n nografie die t.g.v. de ten- een duidelijk gestruktu- retier) die in Sint-Niklaas «at luid.ïhjk merken. Pop. toonstelling te verkrijgen reerde schoolprogramma- een optreden verzorgt. De is. «Een optimistisch rea- tie (13 voorstellingen) en tijd van Herman Van Veen, list» luidt de titel. Turkry ook het Landjuweel komt in Paul Van Vliet, Gerard Cox, m a w- eigentijdse muziek heeft het daarin over de on Een foto uit het DVP-archief: opening van de tentoonstelling, in Waasmunster, met werk van kunstschilder Julien Van Goethem uit Hamme en beeldhouwwerk van Lokeraar Roger Bracke een kulturele kring oprioh- laer en Werner Windels. ten. Waasmunster zou in Alle leden worden persoon- eerste instantie het voor- lijk geïnviteerd voor dé ma- naamste aandachtspunt nifestaties die de kring or- vormen, de doelgroep, ganiseert. Ze ontvangen bo- Maar men wou zich ook vendien elk jaar een gra niet binnen de gemeente op- fisch werk, als premieplaat. gekunstelde levensvreug de, de vinnige ritmiek van de kunstenaar, de wijze waarop hij zich in badstad of metropool weet te inte greren en te ontspannen, z'n romantisch impressio nisme, het strand en de zee als inspiratiebronnen En ook het paard heeft hij veel vuldig uitgebeeld, zodat Turkry het zelfs over «het Herdiaanse paard» durft te hebben, De Herde als licht voetig grafikus, als raak observator van het leven van alledag. Aldus Turkry. Werk van De Herde kan je in Blauwendael-Waas- munster bekijken op zater dagen 18 en 25 oktober en 1 november van 15 tot 18 u, ook op zondagen 19 en 28 oktober en 2 november van 11 u tot 12.30 u en van 15 tot 18 u. W.V, sluiten. Gilbert Het premieplatenlijstje: Geert werk van Guido Mariman, Daelman, Jéróme Mets en Jacques Neve, André Roe- Raf Verhosté, dat waren de lant, Jules Vuylsteke, Kar- mensen van het èllereerste los De Wilde, Gerard Gau- uur. De bedoeling lag voor, daen, Romain Malfliet, mensen die belangstelling Frank-Ivo Van Damme, aan de dag legden voor Walter Brems en Jan Meeus kunst en kuituur te groepe- werd aangeboden. De Ant- ren en dan speelde het géén werpse grafikus Jan Meeus werd in april 1988 laureaat van de grafiekwedstrijd van KKW, techniek hoog- Bokkenhof te Sint-Niklaas Bornem. Hilde Van Buynder, 25 jaar jong, exposeert tot 28 september in kultureel centrum Ter Dilft. Hilde, hier geklankeerd door Linda Van Buynder, is van Tielrode. (evr) en in mindere mate ook fol kloristische muziek zoekt men vergeefs in de kuituur kalender. rol welke politieke of gods dienstige overtuiging waren toegedaan. De KKW draaide al gauw druk. Zoals leder Jaar het op volle toeren. Vertakte geval is werd deze premie- zioh ook in een aantal kom missies: pikturale kunst, beeldhouwen, fotografie, ontworpen, muziek, literatuur en tijd- Regnier De Herde Kunstenaarskollektief Drift hield in het weekend van 5-7 september een aantal geslaagde manifesta ties te Sint-Niklaas. Er was vooreerst op 5 september de opening van de tentoonstelling «Impressies Drift '86», waaraan zestien plastische kunstenaars deelna- Er waren tekeningen en ba- houwwerk van Gilbert De tik te zien van Martine Ver- Langhe. beke; grafisch werk van Behalve met sketches, voor- Karei Moul, Jan Memer en dracht en muziek werd de Bo Venken (lino's); foto's openingsavond ook opge- van Willy Buyts; houtgra- luisterd door het goed zin- veerkunst van Walter Ver- gende vrouwenkoor Kalin- plaat speciaal en exklusief voor de leden van de kring schrift. Verhuizen Wéér kan men het best ex poseren? In het zaaltje aan de Fortenstraat? Te klein munster. De huidetentoonstelling Regnier De Herde is vanaf meeio oktober te bekijken in Blauwendael-Waas- bleek dat. In het huis Ver- straeten aan de Dommel straat? Men ging uiteinde lijk in op het aanbod van Paul De Sutter, die een deel De Herde werd in 1914 in Dendermonde geboren. Hij leerde het vak bij Leo Spa- noghe, Ferdinand Willaert en Félix Gogo in het Den van z'n fabriek (gratis) ter dermondse en bij Jacques beschikking wou stellen: een mooie ruimte in de Sta tionsstraat 129. In maart 1981 moest men verhuizen. Naar de kelder- Bergmans in Gent. Ze brachten hem het schilde ren en het raak observeren bij- Na De Herdes eerste be verdieping van landhuis langrijke expositie, Van Den Hauwe in de naaistraat 2. Inmiddels in Brussel in 1964, volgden nog heel wat markante ten- van de BBL. diende de plaatselijke toonstellingen in binnen- «Een unieke kunstakademie zioh aan, de en buitenland. De Herde ling op hoog niveau» men. Inleider Willy De Oraeve noemtde zichzelf een "ÏJSïïi «raflsoli "lr V" E(m f°°P f» - y. „„li,,, „r schilderijen van Mioheline volle zondagavond (7 sept.) onbekende spreker, die het had over de vrijwel Van Der Vreken Rita met Russische liederen onbekende, niet gearriveerde kunstenaars van yieeschauwer, Rudy Van voor een geslaagde koora- Drift. De klemtoon lag duidelijk op de nog niet Damme, Willy Roelant, Jo- vond zorgde, voldraghen, zoekende kunstenaar die zijn werk Zef Claes, Jos Van Den Be- Naast het «Café chantant» aan het publiek toetst en daar de nodige konklusies rghe en Eddy Thieleman; van zondagnamiddag was probeert uit te trekken om de beste weg voor terracotta's van Lebuin er de jazzavond op zater- zichzelf te vinden. DUaese; bronzen van Koen- dag, met The New Sympho- raad Rossaert en beeld- nic Synoopaters Jazzband en Plektrum. Een kunstzinnig weekend dus, geheel verzorgd door de leden van Drift zelf, want het kunstenaarskol lektief bestaat niet alleen uit plastisohe kunstenaars, ook muziek- en woordkun stenaars en theatermensen maken er deel van uit. Het is alleen jammer dat de tentoonstelling niet langer van het station, genoten yan 9 tot 16.15 uur, vrijdag toegankelijk bleef voor het van het museum Unterlin- tot 18 30 uur en zondag pubiiek, maar dat was, vol- nis de fototentoonstelling den, en gepoogd om iets gens de inrichters, finan- toch wat meer inspelen op de aktualiteit en zal vooral een jonger publiek ingeno men zijn met de keuze van meer moderne schrijvers. Suk8e8auteur8 naar Sint- Niklaas uitnodigen is geen afbreuk doen aan de lite- rair-hoogstaande opzet van de avonden. Misschien kan «Poëzie op zondagmorgen» hier als voorbeeld dienen en het Jaarboek van de Vlaam se Letterkunde een wegwij zer zijn. Om dit zéér beknopte en vluchtige overzicht van het kultureel gebeuren in de komende maanden af te sluiten, nog iets over de in ternationale kulturele uit straling van Sint-Niklaas. Naast de alomgewaardeer- de internationale exlibris- wedstrijd voorziet de stad, voor maart 1987, het «Fes tival der festivals». Een in ternationaal animatiefilm festival dat de beste en ge lauwerde animatiefilms van de bekendste festivals ter wereld zal voorstellen. Rond dit grootse gebeuren loopt nu al een affichewed strijd, zal in de bioskopen een promotiefilmpje wor den gedraaid, en is de se- lektie van de te vertonen films bijna rond. Naast deze blikvanger op filmgebied, toch niet verge ten dat er ook nog forum- In het ten toonstellingapro- films zijn in het komende gramma van het stedelijke winterseizoen, museumkomplex ligt de Voor meer informatie over klemtoon op de verdere stu- fiet kultureel gebeuren: die van de 19de-eeuwse raadpleeg de kuituurkalen- schilderkunst. Retrospek- der en het maandelijks kul- tieves van Evenepoel, F. tuurspectrum in De Cirkel, Jespers, W. Vaes (schilde- en lees De Voorpoet elke rijen) er .rYans en Pieter week. Var v"<Avermaet zullen die studie kompleteren. Daar- Jozef Smet BBL en stadsbibliotheek in Sint-Niklaas Donderdag 4 september jl. opende schepen D. Anthue- van het museum Unterlin- ni8 de fototentoonstelling den, en gepoogd om iets «Colmar», in de feestzaal van wat we zagen te foto- Twee dagen na de opening deel niet haalbaar. graferen. Aan de foto's kan van «Colmar» had een ge- Jozef Smet tentoonstel- u merken dat we ons niet hjkaardige pleohtigheid zei zozeer verwonderd hebben pla&ts bi de stedelijke open- gemeentelijke galerie (GA) werd lid van een aantal Anthuenis, «maar anders over de toeristisohe schoon- bare bibliotheek te Sint-Ni- ujk hi het middelpunt van werd in 1981 gesticht en in kunstenaaregroeperingen dan wij verwacht hadden», heid van Colmar, maar het door de akademie ge- en zou ook kunst- en kijk- En dat was ook de mening meer over de vluchtige bij- - bruikte bankgebouw van boeken illustreren. Hij van verschillende aanwezi- zonderheden, zoals over het van de Smt-Niklase kunsta- antwoording en kommen- weieer, aan de Kerkstraat maakte deel uit van Jury's gen die ooit Colmar bezocht meisje dat op Pasen op haar kademie, ditmaal de foto- taar nodig. J lrlaa won Wn nr Mi.lHor V. klaas. Opnieuw een fototen- de ien-8. Bij deze foto's over toonstelling van leerlingen Sint-Niklaas is weinig ver- 9, kon ook de KKW voor bij nationale en buitenland exposities terecht. Dan leek een verhuis op til naar kasteel Blauwendael, nadat de gemeente dat had aangekocht, 't Zou eerst ge meentehuis worden, maar nadien besloot men andere funkties aan het kasteel te geven. En de Waasmun sterse Kunstkring kon (de finitief?) naar Blauwen dael, Kerkstraat 21, ver huizen. Driehonderd leden Gaandeweg maakte de kring een grote expansie mee. Het ledenaantal zou al vlug rond de driehonderd schommelen. En op dat peil werd het behouden. Je kan gewoon lid, steunend lid of se tentoonstellingen. hadden: «Ze zijn niet ty- pisoh voor Colmar en herin- Zowel in Waasmunster, neren slechts sporadisch in haar handen gedachten ^aaa' paasbest voor de kerk staat, bias van Walter De Mulder, van volgende leerlingen is met grote ogen en bloemen onder de titel «Sint-Ni- er werk te zien: Patrick waar hij sinds 1983 op de aan deze mooie stad». Dat die geen mens ooit zal be- heide kwam wonen, als in de titel korrekt en toch mis- grijpen. Zo zit dat». leidend kan zijn en de vlag Van de dertien die naar Col- niet altijd de lading dekt, Oostende, een èndere ge liefkoosde verblijfplaats van de kunstenaar, raakte hij gauw ingeburgerd met z'n artistieke aktiviteiten en kwaliteiten. Met het werk dat hij in Blauwen dael exposeert toont hij ons z'n veelzijdige interesse. De de woensdag erna. Dertien, Herde houdt van het aktie- d.w.z. twaalf studenten van Johan De Vos zelf. ve leven en hij beschouwt het vierde jaar van de foto- De fototentoonstelling «Col- zichzolf als plastisch repor- afdeling (van de Sint-Nikla- mar» is nog toeg— ter van het hedendaagse se kunstakademie) en tot 30 september in leven. ikzelf. We hebben ons vier zaal Over De Herde Maetens; H. De Windt; Luc By nader toezien hebben de Reyns; Eric Noens; Joop beide fototentoonstellingen Wolfert en John Van Puy- veel met elkaar gemeen velde. fototentoonstelling trokken hebben er tien (°°k al omdat verschillende De daar kon leraar John De foto's ingeleverd voor de leerlingen aan beide ten- «Sint-Niklaas» is nog to£ Vos wel inkomen, want zo tentoonstelling: Arthur en toonstellingen deelnemen), gankelijk tot 22 september zegt hij zelf: «Met zijn der- Guy Senave; MarcEveraert; maar too*1 Hjfl de klemtoon de Reinaertzaal (l"* ver tien zijn we vier dagen in Linda Greeve; John Van bij «Sint-Niklaas» meer op dieping) van de stadsbiblio- Colmar geweest, van de za- Puyvelde; Hugo De Windt; bet herkenbare, het doku- theek, H. Heymanplein te terdag vóór Pasen 1985 tot Ronny Maes; Achille Van mentaire. Het overgrote Sint-Niklaas. Openingsu- Den Berghe, Eric Noens en van bo Sint-Niklase fo- j-en: maandag, dinsdag en to's toont dan ook straten, vrijdag van 14 tot 20 uur, 0 gebouwen, mooi (en minder woensdag en donderdag mar» is nog toegankelijk mooie) hoekjes en toestan- Van 11 tot 19 uur en zater- in de feest- ben die typisoh zijn voor de dag en zondag van 9.30 uur BBL, O.L. Waae hoofdstad. De mens tot 12_30 Uur. wlUi dagen verwonderd, we heb- Vrouwplein 28, Sint-Ni- komt hier op de tweede Voor beidé tentoonstellin- kunstrecensent een fraaie ben mensen bezocht, ge- klaas. Openingsuren: van plaats, de materie... het on- gen is de inkom gratis, katalogus samen, een mo- fietst, gegeten in het buffet maandag tot donderdag vergankelijke, staat duide- Jozef Smet. Het nieuwe seizoen van Honky Tonk Jazzklub in Dendermonde begint dit weekend met de derde Jazz-auto-rally op zaterdag 13 septem ber. Deze rally kadert in een ludiek gebeuren met als andere ingrediënten een barbecue en een konoert van het huisorkest, The Jeggpap New Orleans Jazzband. Het wordt een meer dan avondvullende aktiviteit, want reeds van af 18.00 u. kunnen de eerste wagens van start, liefst volgestouwd met vier personen, teneinde van de eerste keer een ploeg te vormen. Voor de eigenlijke autotocht werd een rustiek en toeristisch trajekt uitgestippeld met een maximum-afstand van ongeveer 25 kilometer. De Vragen zijn ludiek en plezant, draaien vooral rond jazz en vergen wel wat geluk, maar ook enige kennis van het onderwerp kan geen kwaad. De ploegen worden gelost zoals de duiven vanaf 18.00 tot 19.30 uur. De totaalformulerally, aperitief, barbecue en konoert inbegrepen kost 400 F, te betalen bij het vertrek aan de blinker, waar de klassieke Honky Tonk-caravan zal opgesteld staan. Wel liefst vooraf inschrijven bij Mon Heuvinok, tel. 052/21.63.39. Wie alleen het konoert wil bijwonen betaalt 200 F aan de kassa, maar wie wil eten én naar het koncert luisteren, zonder aan de rally mee te doen betaalt 400 F.

De Voorpost | 1986 | | pagina 13