Lokers stadscentrum beschermd Lokeren na de krisis begin 1986 GASTGEZIN GEZOCHT De hobbyclub van Lokeren Ook jongeren zetten zich in voor de vrede A. Vander Donckt De Voorpost De Rodekruisafdeling Lokeren start kursus EHBO Dijkbreuk in Doel 16 - 12.9.1986 - De Voorpost Begin 1986 werd Lokeren inzake tewerkstelling zwaar geslagen. Het metaalbedrijf Grada deed de deuren dicht, de afdeling Kapellestraat van La Lokeroise werd sterk afgeslankt en zonder enige aanloop besliste de bedrijfsleiding van Neyrinck-Holvoet plots om haar Lokerse sectie te sluiten. Honderden mensen verloren hun job. Het aantal volledige werklozen bedroeg in februari 1.562 eenheden. Inzake werkloosheid was dit cyfer nochtans niet het hoogste. In februari 1985 bedroeg het 1.648 eenheden! Zelfs als men rekening houdt met de regeringswijziging inzake de werkloosheidscontrole blijkt tot nu toe voor Lokeren die maand februari van het vorige jaar het dieptepunt. Mede door het feit dat Loke- naar de scholingsbehoeften bij daat-investeerders werd een ren de hoogste graad van vrou- de Lokerse nijverheid (behoef- brochure samengesteld, welijke tewerkstelling heeft in tenanalyse). Op basis van de Wie dit overzicht raadpleegt, het Waasland, is de vrouwelij- resultaten van dit onderzoek kan zich de bedenking maken ke werkloosheid meteen hier zouden her- tewerkstellingsfomule toch aan hun trekken komen. Pas in februari 1987, wanneer ze uit- i bijscholingsini- welk ander imago het indus- de hoogste van het Waasland, datieven kunnen volgen, even- triepark Zelebaan zou hebben De globale cijfers vertonen tueel in overleg met de be- gekregen, indien daar (zoals evenwel duidelijk een terug- staande onderwijsmogelijkhe- bijvoorbeeld te Zele) een kon loop. Hoeveel van de recent den. Het stadsbestuur van zijn centratie van de bedrijven was afgestudeerden in de komende kant nam kontakt met de di- gebeurd. In Lokeren werden tijd werk zullen vinden, kan rekties van de Lokerse techni- de initiatieven immers ver- niemand voorspellen. Peilin- sche scholen. Het was de be- spreid over 4 industriezones gen wijzen wel uit dat ook voor doeling de onderwijssituatie (Zelebaan Rozen, Toekomst- Lokeren de algemene regel onder ogen te nemen en de laan, Waaslandlaan). Overi- geldt, dat technisch geschool- problemen van de tewerkstel- gens betrokken zeer belangrij- den onder de een of andere ling bij hun oudleerlingen. ke bedrijven hun produktieze- tel in de stadskern. Wie de Brochure Lokerse industrieparken dus Vanuit de Wase Kamer van korrekt wil vergelijken met an- keringsgerechtigd zullen zijn, Nijverheid en Handel werd dere, moet rekening houden zal de balans voor die katego- kontakt genomen met een de- met de afwezigheid van een rie kunnen worden opge- legatie van het Lokerse be- transfert van grote bedrijven maakt. Het mag anderzijds stuur en in het eerste nummer uit de stadskern naar de nijver- een sukses genoemd worden van het vernieuwde tijdschrift heidszones dat het failliete bedrijf Grada van de Kamer werd ruime aan- Om de verkoop van grond in na veel overleg een geschikte dacht gegeven aan twee Loker- de Lokerse industriezones te se bedrijven, die in hun aard stimuleren zal naast enkele reklameborden ter plaatse reklame gevoerd worden in n Helioscreen. een aantal periodieken, schijnt vrijwel zeker. In de Om de resterende gronden be- Kapellestraat-afdeling van La kend te maken bij de kandi- Industriële uitbouw Lokeroise zijn opnieuw enkele tientallen mensen tewerkge steld. Onderwijs R.V.A.-Waasland en het Re gionaal Tewerkstellingskomi- tee startten met een onderzoek overnemer vond. Op dit i ment zijn er terug een 70-tal een vooraanstaande intema- personeelsleden en een verde- tionale rol vervullen: Cobel- voorzichtige aangroei plast e Het lopende jaar heeft zoals geweten zware slagen gebracht op het stuk van de tewerkstel ling. Lokeren staat echter niet alleen in die situatie. Ook an dere steden werden erg getrof fen. In het Waasland gingen de laatste jaren honderden ar beidsplaatsen verloren. Voor wat Lokeren betreft bewijzen de cijfers dat tot einde 1985 de aangroei van banen in de han dels- en dienstensektor de af bouw van jobs in de industriële sektor in ruime mate overtrof. De belangrijke aangroei van K.M.O.'s op het einde van de jaren zeventig zorgde even eens voor een vrij stabiel sur plus aan werkgelegenheden. De k'risis in de investeringen, die ons land in het begin van de jaren tachtig trof, was ech ter ook voelbaar te Lokeren. Slechts enkele bedrijven kwa men zich toen vestigen o.m. Isola, Hermes Data (compu ters), Janssens (reinigings- werken), Basco,' De Vylder... Hun graad van werkaanbie- ding wordt meestal onderschal door wie over die bedrijven spreekt en schrijft en er eigen lijk nooit mee in kontakt ge weest is. Gelukkig bracht 1986 een kentering. In de laatste maanden weer grond verkopen aan een serie bedrijven: Van den Berghe (nieuw), M.I.C., Dhaen, I.C.C., Ersin, Mix-be ton (nieuw) en Alco. Gelukkig mochten we ook bouwtoelatin- gen afleveren voor nieuwe be drijfsgebouwen bij I.C.C. (tweemaal), M.I.C., Van den Berghe, Ersin, Mix, Neyt, Ab- beloos, Siam, U.C.O.-Ouden- bos en U.C.O.-Weverslaan. Sommige bouwprojekten zijn reeds gerealiseerd en andere starten weldra. In de gebou wen van Moeskops (Zoom straat) vestigde zich een afde ling van A.R.S.-Ekeren, in de gebouwen van Ch. d'Anvers wordt de aktiviteit hernomen en in de gebouwen van het bedrijf Alco (Oeverstraat) startte Ziegler met sukses zijn douanerings-aktiviteiten. Het uitzicht van het industriepark Zelebaan zal dus in de komen de maanden ernstig gewijzigd zijn. Spijtig dat de gemakke lijk bebouwbare terreinen Waaslandlaan te geïsoleerd liggen om kandidaat-investeer ders te overtuigen. Met veel waardering zien we hoe bepaalde Lokerse bedrij ven ondanks zware (tijdelijke) moeilijkheden toch proberen stand te houden of te herleven. Namen noemen is moeilijk maar elke Lokeraar weet wel wie wij bedoelen. De verdere uitbouw van de wegenis in de Oeverstraat en Dijkstraat dringt zich nu op. Aan de gemeenteraad zullen straks de passende oplossingen worden voorgelegd. KANTOOR VAN MttSTEri te DENDERMONDE Noordlaan 11 Tel. 052-21 13.18. OPENBARE VERKOPING VAN EEN WOONHUIS EN PERCEEL BOUWGROND te BUGGENHOUT Diepmeersstraat Notaris VANDER DONKT te Dendermonde, zal openbaar te koop stellen: GEMEENTE BUGGENHOUT Een perceel bouwgrond te Buggenhout aan de Diep meersstraat 76, bestemd voor open bebouwing met daarop- staande oude gebouwen en een woonhuis met tuin, te Buggenhout, Diepmeersstraat 78, bekend ten kadaster onder Buggenhout eerste afdeling sectie A nummer 777 G, 777 F en 779 D groot twintig are drie centiare, palende of gepaald hebbende vooraan de straat, enerzijds aan Van den Breen- Cayet Jan Albert Philemon, achteraan Van Riet-Vereeken Frans te Buggenhout en an derzijds Brusselmans-Moens Leopold Constant Maria. Kadastraal inkomen 18.810 Bewoond door de heer Ayels Petrus. Gebracht op 200.000 F TOEWIJS Maandag 15 september 1987 te 15 uur stipt, in café Den Heuvel te Buggenhout, Ka merstraat 146, gehouden door Mevrouw Monique De Smedt. Verdere inlichtingen ter studie van Meester Vander Donckt. Wie als vreemdeling ooit Lokeren bezocht en begenadigd is met een visueel geheugen, blyft zich het mooie hoekje van het stadhuis en «die apoteek daar» wel herinneren. Het is inderdaad een mooi geheel met de stadhuisgevel, uit een tyd toen men blykbaar in Lokeren nog geld én smaak had om grootse dingen te realiseren, met de gevel van de apoteek en de recente maar gelukkig min of meer aanslui tende gevel van het winkelpand ernaast. Weinigen weten dat het geen haar gescheeld heeft of het mooie geheel was zwaar verminkt geworden. Een firma had immers een verbouwingsplan ingediend voor het winkelpand naast de apoteek. De deuromlysting en de boog werden vervangen door een banaal glaswerk in aluminium. Het schepencolle ge wees het plan af en met enig overleg konden we bekomen dat de verbouwing gewyzigd werd in de zin zoals nu te zien is. In de laatste jaren zijn er al verschillende zulke «reddin gen» gebeurd, zonder veel la waai, maar met zachte of har de druk werd toch resultaat geboekt. Interessante gevels werden verbouwd in de zin dat ze een sieraad geworden of gebleven zijn voor het stadsuit- zicht. Spijtig genoeg is dat niet altijd gelukt en dit om twee redenen. Stedebouwkundig staat een schepencollege teore- tisch zeer sterk maar in de praktijk liggen de zaken an ders. Er zijn heel wat procedu remogelijkheden voor de ini- tiatiefnemende burger om toch zijn wil door te drijven en naast de rechte wegen zijn er veel kromme. Ik herinner me levendig het bouwplan dat des tijds door een brouwerij werd ingediend ter vervanging van de café De Groene Poort op de Markt. Een schreeuwlelijke platte gevel van glas, alumi nium en beton moest een flat gebouw van 5-6 hoog bedek ken. Hier is het de blijvende verdienste geweest van stads archivaris Verstegen dat hij dit belet heeft door snel de be scherming bij koninklijk be sluit van de bestaande gevel uit te lokken. Het pand werd door dezelfde brouwerij verbouwd in de huidige zin. Ook dit werd een parel aan Lokerens kroon! Respect voor omgeving Is het dan de bedoeling alle bestaande gevels te bewaren? Is er dan nog ruimte in het Lokerse stadscentrum voor nieuwe eigentijdse initiatie ven? Vanzelfsprekend is het nooit de bedoeling geweest het oude te bewaren omdat het oud is. Alleen al voor de laat ste 10 jaar is er een lang lijstje op te stellen van vervallen hui zen en fabrieksgebouwen, die op stedelijk of partikulier ini tiatief verdwenen. Dergelijke gaten zijn toe te juichen, om dat iets waardeloos en vervui lend verdween en er een kans op vernieuwing ontstond. Denken we even terug aan de fabriek Rubbens in de Kazer nestraat of de fabriek tussen de Oudstrijderslaan en de Brug straat enz. Nieuwbouw naast het beschermen van het waar devolle uit het verleden moet mogelijk zijn, doch op voor waarde dat dit gebeurt met respekt voor de omgeving. Het is niet moeilijk om door een onaangepaste realisatie een heel plein- of straatbeeld te verminken. Voorbeelden cite ren is delikaat, al zijn er talrij ke. De mastodont, die na de oorlog, midden de Kerkstraat (als warenhuis) verrees, is ech ter een sprekend voorbeeld. Moeilijke strijd Een dergelijke politiek van konservering van het waarde volle en promovering van aan gepaste vernieuwing zal waar schijnlijk door velen niet goed begrepen worden. Zoals reeds gezegd stond het schepencollege tot nu toe juri disch erg zwak in de moeilijke strijd ter verdediging van het stadslandschap. Recent werd echter bij ministerieel besluit het centrum van de stad be schermd en werden enkele panden als monument erkend. Die algehele bescherming, on dertekend door minister De- wael, is een sukses te noemen na de eerste mislukte poging om dit resultaat te bekomen en na de maandenlange voorbe reiding. Geen blinde vrijheid Wie de gevel van zijn eigen dom wenst te verbouwen, wie een reklame wil plaatsen of een nieuwbouw voorziet, zou voortaan dus best eerst zijn voorstel tot wijziging voorleg gen aan de provinciale dienst voor monumenten en land schappen te Gent (Recoletten- lei 16, 9000 Gent, tel. 091/ 24.19.57). Op die manier kan veel tijd gewonhen worden en kunnen heel wat moeilijkhe den vermeden. Lokeren. Lokeren rampgebied. Zo' stond op een spandoek te lezen naar aanleiding van de sluiting van het konfektiebedrijf Neyrinck-Holvoet. Diverse inspanningen werden de voorbije maanden geleverd om het tij te doen keren (polo) Het Medisch Pedagogisch Instittut (M.P.I.) «Capeldery», beter gekend als het jongenstehuis van Opdorp, herbergt reeds een 10-tal jaar jongens variërend in leeftyd van 8 - 18 jaar en behorend tot de kategorie van de sociaal verwaarloosde jeugd met een licht mentaal en/of karakte- riële stoornis. De bij allen reeds heel goed gekende Hobbyclub van Loke ren houdt zijn 17° Hobbyshow! Deze zal plaatshebben op za terdag en zondag 13 14 sep tember aanstaande. Open de zaterdag van 14 tot 19.30 u,, en de zondag van 9 tot 19 uur. Nadat de club met zijn show gestart was in de lokalen van de RITO, hadden zij sinds en kele jaren een gastvrij onder dak gevonden in de lokalen van de Paters in de Luikstraat. Maar nu deze lokalen ten dode Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40,60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robbereeht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredaktevr: S. Dewachter Sportredakde: M. De Backer Redaktie Waasland W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper zijn opgeschreven moest men alweer elders op zoek. Zo is de club nu eindelijk terecht geko men in de ruime zalen van het Kultureel Centrum op het Kerkplein te Lokeren. Niet min dan 31 deelnemers hebben ingeschreven. Daaronder zijn al veel oud-gedienden. Zo zal men er kunnen zien: geboorte kaartjes, zelfklevers van Loke ren, verschillende verzamelin gen speelkaarten, meerdere soorten handwerk, gobelins en lintjeskant, tin, aardewerk, suikerpotten en keramiek, postzegels, sigarenbandjes, vlinders, prentkaarten met sneeuwzichten, posters, schil derijen, speelgoed, maquettcn van legertanks, communie prentjes en weerhuisjes. Ward Rombaut is ook nog eens van de partij met foto's en bekers van renners. Er zijn kaktussen en zelfgeschreven boeken. En dan is er nog een oud-gekende terug op het appel gekomen: Robert Coppieters, die 5.000 verschillende suikerverpakkin gen verzamelde. Op zaterdag 13 september van 14 tot 18 uur wordt ook alweer een Rommelmarkt voor de jeugd opgezet. Iedereen mag gratis inschrijven. En er is een prijs voorzien voor de beste verkoper. Op zondag 14 september vanaf 9 uur tot 17 uur is er ook nog een grote Gewestelijke Ruil- dag voor alle ruilobjekten. Tijdens de vooropening de za terdagvoormiddag zullen even eens de verschillende prijzen (prijs van de stad Lokeren, Prijs Miet Smet, Georges An- thuenis, Freddy Willockx, etc...) worden uitgereikt. En zoals altijd zijn er ook twee persprijzen voorzien: één voor de volwassenen, en één voor de jeugd. Het belooft een show te wor den die de vorige zeker zal evenaren of misschien wel zal overtreffen! J.V.L Vele van onze jongens komen uit kansarme middens. Wil men hen daadwerkelijk helpen dan hebben sommigen ook een adekwate opvang buiten het M.P.I. nodig. Jongens die reeds jaren in een instelling verblijven gaan im mers typische instellingsken- merken vertonen (b.v. verlies van vertrouwen, stoer en on aangepast gedrag,...) welke niet steeds begrepen worden door de «buitenwereld». Hun welslagen in onze maat schappij hangt nochtans voor een groot deel af van het be grip van deze buitenstaanders. Onze jongens zijn geen delin quenten, maar verschillende zijn wel echtè kwajongens. Ze zijn dit geworden niet uit eigen inborst maar wel door hun tegenslagen en door hun verle den, waar zijzelf in feite zo weinig schuld aan hebben. Is het niet erg te moeten aan voelen alleen maar een bed en een kast te hebben in een ho me. En hoezeer onze mensen ook proberen, toch kunnen wij nooit een gezinsmidden ver vangen. Enkele van onze jongens kun nen niet terugvallen op kon takten met hun ouders, een broer, een nonkel,... Ofwel zijn deze mensen er niet meer ofwel kunnen wij ze betitelen als niet gunstig. Het is voor deze jongens dat wij proberen om een gastgezin te vinden. Een gastgezin dat niet mag vertrekken van de idee om de ouders te vervan gen, of om die sukkelaars van jongens maar eens een plezier- ke te doen of te gaan ver wennen. Neen, een gastgezin is een fa milie die een jongen de kans wil geven eens kennis te ma ken met een familiaal midden en daar enige regelmaat wil in brengen door die jongen bvb. 1 keer per maand op bezoek of op W.E. te laten komen. Het is een gezin dat samen met de werkers van het M.P.I. pro beert mee te bouwen aan onze algemene doelstelling: de inte gratie in de maatschappij. Momenteel zoeken een 3-tal 15-16-jarigen een dergelijke kans. Mensen die zich hiervoor me nen te kunnen engageren kun nen steeds vrijblijvend kontakt opnemen met de sociale dienst van het M.P.I.Vekenstraat 1, Buggenhout/Opdorp - tel. 052/ 33.26.71. Traditiegetrouw begint de afdeling Lokeren zyn leergan gen met een kursus «Helper». Deze .Larsus start op dinsdag 16 september a.s. om 19.0?-. ft, en dit in de lokalen van het Rode Kruis, Zeiestraat 130 te Lokeren. De lessen worden gegeven op dinsdag en donderdag telkens om 19.00 u. De kursus omvat 20 lessen van ste hulp technieken eigen te 2 uur en worden gegeven door maken, speciaal voor die taak opgelei- Ongevallen gebeuren op de RK monitoren. straat, op 't werk, thuis, tij- Gedurende deze kursus zullen dens de vakantie... onver- de kandidaten de kans krijgen wachts. Vaak zijn de eerste om zich enkele degelijke eer- minuten zelfs beslissende voor het leven van het slachtoffer. Meestal is er geen dokter of verpleegkundige in de onmid dellijke omgeving zodat wijzelf moeten helpen. Deze hulp kunnen we geven indien wij een degelijke kennis hebben van de EHBO-technie- ken, vandaar de taak en de plicht van het Rode Kruis om deze kurussen in te richten. Deze kursus is gratis, alleen voor het handboek moet 275 F. betaald worden. Inschrijvingen en inlichtingen bij Mevr. Van Goethem, Bak kerstraat, 59B te Lokeren (tel. 48.49.07) of voor de eerste les. Tydens het Kultureel Weekend te Opstal-Buggenhout wordt ook een jongerenprogramma opgezet. Herman Maes werd aangesteld als koördinator van de werkgroep die zich hiermee bezighoudt. In samenwerking met Chiro Hemo-Opstal, theatergroep Cocktail en enkele vrijwilligers van de plaatselijke Vrije Meis jes- en Jongensschool, wordt een groot Vredesspel georga niseerd. Dit 'Vredesspel' vormt een soort dorpsspel dat zich af speelt over heel den Opstal en waarbij de deelnemers ver deeld worden in verschillende ploegen. Het komt er deze keer echter niet op aan tegen elkaar om de overwinning te strijden, maar het gaat er wel om dat alle ploegen zich inzet ten voor één doel, één eindre sultaat. Iedereen kan er trou wens aan deelnemen, met zijn eigen mogelijkheden: handig heid, sportiviteit, intelligentie, maar vooral met de goede geest om samen te werken. Het hele gebeuren eindigt met een feestelijke apotheose op de speelplaats van de jongens school, waar elke deelnemer, klein en groot, zijn of haar steentje bijdraagt. Tijdens de ze slotmanifestatie worden bo vendien alle ouders verwacht om zich ervan te overtuigen hoe hun kinderen zich voor elkaar hebben ingezet. Dit 'Vredesspel' wordt 'betwist' op zaterdagnamiddag. Keuzeruimte Het zondagnamiddagprogram ma op de speelplaats van de jongensschool is vooral be stemd voor de jongeren, maar ook volwassenen zijn welkom. In een brede waaier van aktivi- teiten vindt iedereen beslist zijn gading. Er zijn immers tal van mogelijkheden tot het beoefenen van sport, spel, knutselen, tekenen... Voor de vele standen zorgen vrijwilligers. De kraampjes en standen worden geopend vanaf 14 u. Iedereen kan er terecht voor een toffe, speelse namid dag tot 18 u. (pvr) Lokeren. Belangrijkste gebouw van het centrum is onge twijfeld het stadhuis. Op de foto een gedeelte van de ingang (polo) De Belgische Vereniging der Banken heeft weer twee nieu we brochures uitgegeven in de reeks «Aspekten en Doku- menten». Het nummer 50 han delt over het wettelijk statuut van de banken en het nummer 51 bespreekt het KB 185 van 9 juli 1935 op de bankkontrole en het uitgifteritme voor titels en effektcn. De brochures kos ten 150 fr. per deel en kunnen bekomen worden door over schrijving van dit bedrag op het rekeningsnummer 210- 0046684-79 met vermelding van het nummer. In Genk, Mechelen en Dworp worden door de Volksdanscen- trale voor Vlaanderen bijscho- lingskursussen gegeven voor volksdanslesgevers. De deel nemers moeten ten minste 16 jaar oud zijn en een praktijk- getuigschrift van een bijscho- lingskursus volksdans hebben behaald. Voor meer informa tie: VDCV, Sint-Vincentius- straat 26a te 2018 Antwerpen (03/230.75.80). Rond zes uur zondagmorgen werd een bres van zowat tien meter geslagen in de Schelde- dijk te Doel, aan de Zoeten- berm. Weiden en akkers werden overspoeld door zeewater en zand. Vooral het landbouwbe drijf van Paul Cleiren liep heel wat schade op; gewag wordt gemaakt van miljoenen. Ook de onderneming van Emiel Buysrogge kreeg haar deel in de vloedgolf. De bres in de dijk kon woens dag nog worden gedicht.

De Voorpost | 1986 | | pagina 16