Weekblad tan Beider Scheldeitreek Een eeuw strijden voor de textielarbeiders input c» Wp LimBERaen PEDILUX Ouders willen heroprichting Lager Onderwijs in Park De Blieck Nationale Bond der Tweelingen houdt zijn algemene vergadering Voor wfe^te^(5eter zoekt [J KERKSTRAAT 18 AALST Gustaaf De Luyck voor 145" maal op bedevaart naar Halle Op zaterdag 8 november in Keizershallen te Aalst De Voorpost VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1988 NR. 38 - 38 F ft**** Kattettraotl7#^ Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 HuweljjfJSIijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie GEEFT MEER KOMFORT w AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1 6 40 25 302 Telefoon 053/21.59.23 Aalst. Bij de akademische zitting rond 100 jaar textiel in Aalst werden ook toespraken gehouden, (a) De «Kristelijke Centrale Textiel- en Kledingnijverheid» vierde verleden vrydag haar 100-jarig bestaan. De feest zaal van het stadhuis liep voor de gelegenheid quasi vol. Prominenten uit de vakbeweging uiteraard maar ook mensen van de basis en tevens heel wat werkgevers, Staatssekretaris Paula D'Hondt-Van Opdenbosch, oud minister Ludovic Moyersoen, senator Maurice De Kerpel, volksvertegenwoordiger Hubert Van Wambeke, burge- meetser Raymond Uyttersprot en schepenen Chris Borms en Remi Van Vaerenbergh waren present. Een eeuw terug werd te Gent het anti-socialistisch katoenbe- werkersverbond «Recht en Plicht» opgericht. Het schuch tere begin van de kristelijke arbeidersbeweging die mo menteel is geëvolueerd tot een breed geheel van organisaties, diensten en aktiviteiten. Reeds vóór de eeuwwsisseling was er immers ook in het arrondisse ment Aalst sprake van syndika- le aktie. Uit krantenknipsels en archiefstukken kon inder daad worden vernomen dat rond 1890 arbeiders zich be gonnen te groeperen tegen het onderdrukken door hun ba zen. Wat dan wel deels samen viel met het Daensisme dat het eveneens voor verdrukten en kansarmen opnam. Textielfabrieken Midden 19e eeuw, via de me chanisatie, werd de ambachte lijke thuisnijverheid groten deels overgenomen door fa brieken. Te Aalst waren dat dan aanvankelijk Roos - Gee- rinckx - Denayer, Filature Im périale d'Alost (Kapiteintjes huidige Keizershallen), Filatu re du Canal (Jelies) en de FFR (Borremans). Maar werken in de fabriek was zowat synoniem van armoede en onmenselijke werkomstan digheden. Textielbarons waren door hun arrogante houding er vaak oorzaak van dat de socia le strijd steeds heviger woedde. Ekonomische Expansie Op de akademische zitting be lichtte oud-minister Ludovic Moyersoen de taak die het Ko- mitee voor Ekonomische Ex pansie waarvan hij nog steeds het voorzitterschap waarneemt op zich nam Hij betreurde het sluiten van een aantal Aalsterse textielfa brieken toen die nog heel wat Werknemers telden. Zo Roos - Geerinck - De Nayer met nog 672 tewerkgestelden, Schuer- mans met een 500-tal en de Filature du Canal met 269. Textielfirma's die waren tot stand gekomen zonder enige steun van overheidswege zoals naast de reeds vermelde die van de families Van der Smis sen, De Vidts, D'Haese, Vervolg op blz. 4 De Ouderwerkgroep van de wijkschool Park De Blieck in de buürt van het Eendracht- stadion uitte op een perskonferentie haar wrevel omtrent het niet heroprichten van lager onderwijs in Park De Blieck, alhoewel het aantal leerlingen (31) ruimschoots voldoet en de werkgroep in het bezit is van een dokument waaruit blijkt dat er geen enkele rem is die heroprichting in de weg zou staan. Wel moet de aanvraag daartoe gebeuren door de Inrichtende Macht en juist daar knelt het schoentje. De woordvoerster stelde wel bij de aanvang dat de twee leerkrachten nog werkzaam in de kleutertuin van Park De Blieck gevraagd hebben de perskonferentie niet te laten doorgaan doch de ouderwerk groep is een andere mening toegedaan. Men wil de proble men waarmede men tijdens het voorbije schooljaar gekon- fronteerd werd, naar buiten brengen en er fundamentele ervaringen bij geven naar an dere ouders toe. De werk groep wil getuigenis geven van de moeizame speurtocht in het labyrinth van het Katoliek On derwijs. De strijd is er dan ook een tegen willekeurig hande len, tegen eigenmachtige prak tijken, tegen désinformatie, manipulatie en geheimdoe- nerij. De feiten De voorzitster van de Ouder vereniging stelt de feiten als volgt: feiten geput uit twee bijgehouden dagboeken. «Zonder voorafgaande bespre king met de ouders werd op 30 sept. 1985 om 18u30 medege deeld, dat de Inrichtende Macht (I.M.) met ingang van 1 oktober '85 geen lager onder wijs (l.o.) meer zou organise ren in de vestigingsplaats Park De Blieck (P.D.B.) van de school Moorselbaan. De ou ders bleven hun kinderen de daaropvolgende 4 dagen naar school sturen, hetgeen vrijdag 4 oktober tijdens het laatste lesuur nog eens werd vastge steld door een deurwaarder». Om de informatie te verzame len en de zaak verder uit te diepen, heeft de ouderwerk groep tussen oktober en de cember 1985 talloze kontakten Aalst. Het wijkschooltje De Blieck op sterven na dood. Ofschoon het anders kan, zo vernamen we op de perskonferentie. (a) gelegd op plaatselijk, dioce saan en ministerieel niveau. O.a. bezocht men de diocesa ne inspektie op 6.10, de voor zitter van een andere inrich tende macht op 12.10, de dio cesane hoofdinspektie op 17.10 i.v.m. de herstrukture- ring van de basisscholen in het «Land van Aalst» en de ge machtigde van de eigen inrich tende macht (I.M.) op 26.12. Beloofd Bij dit laatste gesprek werd beloofd bij de herstrukturering opnieuw lager onderwijs in Park De Blieck te kunnen op richten. Daartoe moest dan voor einde maart '86 een aan vraag worden ingediend ge staafd door de naamtekenin gen van ouders die hun kind naar Park De Blieck zouden sturen. Negatief Op 21 maart heeft de werk groep die aanvraag voor her oprichting aan de I.M. over handigd, samen met een lijst van handtekeningen die 31 kinderen vertegenwoordigt, hetgeen 2 ambten betekent en in dit geval 2 graadsklassen. Per schrijven van 16 mei ont ving men bericht van de gevol machtigde I.M. dat de D.P.C.C. (Diocesane Planifi- katic en Koördinalk kommis sie) in haar vergadering van 9 mei tot een ongunstige beslis sing is overgegaan aangaande de aanvraag. Op 29 mei bezocht men de direkties van de geraadpleegde omliggende scholen, aangezien vernomen werd dat zij i.v.m. de heroprichting l.o. in P.D.B een negatief advies naar de R.C.C. gestuurd hadden De direktie van de eigen school telefoneerde reeds de volgende dag, na ruggespraak met de gevolmachtigde I.M. en de dioc. hoofdinspektie, dat het antwoord volledig negatief bleef over de ganse lijn. Naar de voorzitters van de R.C.C. (adviserend orgaan) en van de D.P.C.C. (beslissend orgaan) werd geschreven om de motivering van de negatieve beslissing te mogen vernemen en aan de voorzitter van de A.R.K.O. (overkoepelend or gaan van de katolieke onder- wijsstrukturen van de Gui- mardstraat werd een onder houd aangevraagd om de pro blemen te bespreken. Maar zelfs na een tweede schrijven kwam het niet tot een onder houd. Ondertussen had de Werk groep wel kontakten om haar toekomstperspectief te beplei ten met een andere inrichtende macht en met het kabinet van de minister van onderwijs waarvoor een heroprichting van lager onderwijs in Park De Blieck het licht op groen stond. Maar... het staat de in richtende macht vrij de aan vraag wél of niet te doen. Maar de D.P.C.C. bleef neen zeggen. Op 25 juni is men dan maar opgestapt naar de voorzitter van de D.P.C.C. Zonder veel resultaat. Vacantie Bij het begin van de grote vakantie, op 4 juli, werd de werkgroep ontvangen door de dioc. hoofdinspektie, welis waar slechts «uit beleefdheid en om humanitaire redenen» zoals hij zelf zei. Op 15 juli volgde dan nog een kort gesprek met de gevol machtigde I.M. en in de loop van de maand augustus werden nog een 10-tal telefoonge sprekken gevoerd met verant woordelijken op dioc. en mi nisterieel niveau om de moge lijkheid tot heroprichting te onderzoeken. Vervolg op blz. 4 Wist u dat cr in ons land meer dan 100.000 tweelingen zyn? W(j stonden er even versteld van toen mevrouw Schuddinck-Everaert ons dat dinsdagavond vertelde in afwachting dat de voorzitter van de Nationale Bond der Tweelingen zou arriveren. De man komt uit het Limburgse Paal (bij Beringen) en bracht enkele van zyn trouwe medewerkers mee. De bedoeling van deze bijeenkomst was de voorbereiding van een nationale vergadering van bond op zaterdag 8 november in de Keizershallen te Aalst. Het gaat me daar wat worden met heel veel mensen die zo goed op elkaar gelyken dat vergissingen niet kunnen uitblijven. Ten huize Durovin in de nog vele andere dingen meer. onder de vorm van een erete- Hoogstraat te Hofstade moes- ken. de ;oneste tweHino ten we ziin We werden er Geen prijskamp j. Jon8ste tweeling, de ren we zijn. we weraen er v u v oudste tweeling en de verst omvangen alsof we er al jaren Wie dachl dal hel om een komende tweeling Wat ce- te gast aan huis waren. Rustig zoveelste wedstrijd ging, heeft bcurt da„ wel tijdens die babbelend over twee- en meer- het glad verkeerd voor. Ko- nationale bijeenkomst waarop lingen. over de vele problemen men niet in aanmerking voor massa en meerlingen waarmee deze mensen te kam- een prijs; de meest op elkaar mct hun oudeni of hlm kr0oSt pen hebben, over hel program- gelijkende of de mooiste twee- worden verwacht? ma voor de nationale dag en ling. Wel krijgen een prijsje Het is een ernstige vergadering Aalst. Het bestuur van de Belgische Bond voor Tweelingen vergaderde in Aalst als voorbereiding op een nationale bijeenkomst, (a) met een dubbel programma. In de eerste plaats wordt gedacht aan de kinderen die een mooi uitgebalanceerd animatiepro gramma krijgen aangeboden. Onder meer met de komst van Sint-Maarten die voor velen een onbekende zal zijn, want op vele plaatsen wordt alleen Sinterklaas beschouwd als de enige echte zaligmakende man. Verder ook een clown en momenteel zoekt men nog druk naar een animator voor de kinderen. Wie dat gaat wor den, daarover buigt het be stuur zich nog. Dat kinderpro gramma begint om 14 u. en eindigt omstreeks 17 uur. On dertussen hebben de volwasse nen kunnen luisteren naar de professoren De Rom van de Rijksuniversiteit van Gent en Vlietinckx van de Katolieke Universiteit van Leuven. Dat zijn twee specialisten in de er felijkheidsleer. Zij zullen op de bijeenkomst onder meer praten over de problemen waarmee twee- en meerlingen hebben af te rekenen. Voor beide heren is dat geen pro bleem, want zij hebben al heel wat onderzoeken en opzoekin gen gedaan in verband met tweelingen. De heren profes soren kunnen voor hun onder zoekswerk een beroep doen op de leden van de nationale bond die dan de resultaten van het onderzoek thuis bezorgd krijgen. Van de gelegenheid wordt ook gebruik gemaakt om de statu ten van de nog jonge bond pas opgericht op 24 maart 1983 duidelijker te omschrijven. In het Belgisch Staatsblad van die datum staan trouwens te lezen dat de bond zich wil inzetten voor het bevorderen van de tweelingen in al hun aspekten en de eenheid van de tweelingen wil steunen. Daar toe wenst de bond een aantal initiatieven te ontwikkelen. Welke die initiatieven kunnen zijn, dat is nu precies diskus- siestof voor de algemene natio nale vergadering. Uiteraard blijft de bijeen komst, waaraan tweelingen uit het hele land deelnemen er zijn er ondertussen al een twaalftal uit Hofstade inge schreven naast een massa an dere niet beperkt tot een ernstig gedeelte. Om 20 uur heeft in de Keizers hallen het tweede luik plaats en dat bestaat uit een ontspan ningsgedeelte. Het orkest The Goebby's voorzien van de meest moderne snufjes, speelt ten dans en er is ook een discobar voorzien. Uiteraard wordt gezorgd voor het nodige gerstenat en voor andere drankjes. Wie belangstelling heeft voor deze nationale vergadering, deel is van een twee- of meer lingen, kan steeds kontakt op nemen met het nationaal se- k'retariaat. Industrieweg 38-40 te 3940 Beringen (011/ 42.11.87) of beter nog met me vrouw Schuddinck-Everaert, Stwg. op Dendermonde 73 te 9308 Hofstade bij Aalst (053- 78.81.00) waar men alle nutti ge informatie kan bekomen. De bedoeling is dat er in elke provincie een sekretariaat komt. Vanzelfsprekend staat Aalst op de eerste plaats wat de provincie Oost-Vlaanderen Hij is er ondertussen al 77 geworden, maar stappen kan hij nog als de beste. We hebben het inderdaad over het wandelwonder Gustaaf De Luyck uit de Kleistraat iri Aalst, trouw deelnemer aan alle wandelingen in de streek en ver daarbuiten. Een pezige mant klein van gestalte, maar nog van het oude taaie ras. Als knaap nog werd hij na het overlijden van zijn vader in een weeshuis geplaatst in de Kattestraat te Aalst. Daar kreeg zijn Mariaverering een goede voedingsbodem. Hij was 18 toen hij terug bij zijn moeder ging wonen, toevallig of niet in een straat die de Onze Lieve Vrouw-straat heette. Hij vond werk in een textielfabriek. Soldaat werd hij niet omdat hij naar eigen zeggen te veel kon eten. Hij trouwde met Maria Steenhaut en het gezin werd gezegend met vijf kinderen. Vroeger bestond er in Aalst een Broederschap van Onze Lieve Vrouw van Halle. In 1933 besloot Gustaaf De Luyck die broederschap nieuw leven in te blazen. Hij maakte er meteen een nieuw vaandel voor. De zwarte Onze Lieve Vrouw van Halle draagt zijn verering weg In zoverre zelfs dat hij meerdere malen per jaar te voet op bedevaart naar Halle trok. Lang niet alleen in zijn «jonge tijd», maar ook nog op rijn 77'. Afgelopen weekend was het voor de 145* keer. Niemand had het hem ooit voorgedaan. Voor die nooit aflatende verering, zijn inzet voor de broederschap en zijn vele verdiensten, mocht Gustaaf De Luyck in Halle een diploma met ereteken ontvangen uit naam van kardinaal Godfried Danneels Beide onderscheidingen hebben in zijn woning een ereplaats gekregen in de glazen kast waarin al zovele merkwaardige onderscheidingen te bewonderen zijn. Voorwaar een moedig en godsdienstig man.

De Voorpost | 1986 | | pagina 1