PATRICK DE WAEL UIT BELSELE WERD WERELDKAMPIOEN FIETSCR0SS1986!! OLYMPOS DENDERMONDE: ZWEMKLUB VOOR IEDEREEN DE ACTIVITEITEN HERNOMEN BIJ DE SINT-NIKLASE TURNKRINGEN... De Voorpost - 12.9.1986 - 25 Bij de aanvang van het nieuwe schooljaar worden gewoon lijk ook de aktiviteiten van dc turnkringen hernomen, meer bepaald bij Rust-Roest en Kracht en Geduld, twee turnkringen met een uitstekende reputatie. Bij Kracht en Geduld dat méér op het massaturnen is afgesteld, worden de trainingen hervat vanaf zaterdag 6 september. Een onlangs nog 65 jaar geworden juffersafdeling en een jongensafdeling welke straks 90 jaar bestaat, zorgen samen voor de aktiviteitkalender. Bij Rust-Roest liggen de kaarten enigszins anders. Daar wordt meer het kompe- titietumen aangemoedigd en reeds jarenlang heeft de selektiegroep er knappe resultaten behaald. Ook met de jaarlijkse internationale tumgala's trouwens en binnen kort wordt het 100-jarig bestaan van Rust-Roest gevierd, dat de trainingen reeds hervatte sinds eind augustus... Kracht en Geduld Sint-Niklaas: trainingslokaal Klein Hulst 124 Sint-Niklaas (poort tegenover Lamstraat) Juffersafdeling: Kleuters (jongens en meisjes van 4 tot en met 6 jaar): Zaterdag van 12.45 u. tot 13.40 u. of van 13.40 u. tot 14.30 u. eerste sektie (van 7 tot en met 8 jaar): zaterdag van 14.30 u. tot 15.30 u. tweede sektie (van 9 tot en met 10 jaar): zaterdag van 15.30 u. tot 16.30 u. derde sektie (van 11 tot en met 12 jaar): zaterdag van 16.30 u. tot 17.30 u. vierde sektie (van 13 tot en met 14 jaar) zaterdag van 17.30 u. tot 18.30 u. vijfde sektie (vanaf 15 jaar): van 18.30 u. tot 19.30 u. damestumen en aerobic: groep 1: maandag van 19.45 u. tot 20.45 u. groep 2: maandag van 20.45 u. tot 21.45 u. groep 3: woensdag van 20.30 u. tot 21.30 u. groep 4: (gematigd turnen): dinsdag van 15 tot 16 uur. Olympisch turnen groep 1: woensdag van 13.30 u. tot 15 u. groep 2: woensdag van 15.00 u. tot 16.30 u. groep 3: woensdag van 16.30 u. tot 18.30 u. groep 4: woensdag van 18.30 u. tot 20.30 u. Klassiek ballet: (beginnelingen - intermediair - gevor derden) groep 1: zaterdag van 9.45 u. tot 10.45 u. groep 2: zaterdag van 10.45 u. tot 11.45 u. groep 3: zaterdag van 11.45 u. tot 12.45 u. groep 4; zaterdag van 8.45 u. tot 9.45 u. Jazzdance maandag van 18.30 u. tot 19.45 u. Alle verdere inlichtingen bij Simonne Brijssinck (sekreta- resse) Ankerstraat 51, 2700 Sint-Niklaas tel. 03/776.74.89. Benjamins (turners minder dan 9 jaar): dinsdag en vrijdag van 17.30 u. tot 18.30 u. Kadetten (turners minder dan 12 jaar): dinsdag en vrijdag van 18.30 u. tot 19.30 u. Leerlingen (turners minder dan 15 jaar): dinsdag en vrijdag van 19.30 u. tot 20.30 u. Turners méér dan 15 jaar: dinsdag en vrijdag van 20.30 u. tot 22.30 u. Heren:(fitheidgym) donderdag van 19.30 u. tot 20.30 u. (sportgym) donderdag van 20.30 u. tot 21.30 u. (selektie) zondag van 9.30 u. tot 12.30 u. Voor meer informatie: Walter Van Haelst (sekretaris) Klapperbeekstraat 101, 2700 Sint-Niklaas (tel.: 03/ 776.22.89) of bij Johan Heirbaut (hoofdtrainer) Mercator- straat 118, 2700 Sint-Niklaas (tel.: 03/776.49.50). Rust-Roest Sint-Niklaas: Jazzdance: zaterdag van 10 u. tot 11.30 u. (zwembad Sint- Niklaas). Selektieploeg meisjes: zaterdag van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 16 u. (Sporthal De Witte Molen Sint-Niklaas) Dinsdag van 18 tot 20 u. (sporthal St.-Niklaas) Donderdag van 18 u. tot 20 u. (sporthal St-Niklaas) zondag van 10 u. tot 12 u. (sporthal St.-Niklaas) Woensdag van 14 u. tot 16 u. (sporthal St.-Niklaas) Selektieploeg jongens: zondag van 10 u. tot 12 u. (Sport hal St-Niklaas) Woensdag van 14 tot 16 u. (sporthal St.-Niklaas) Turnen jongens en meisjes: zondag van 10 u. tot 12 u. (sporthal St-Niklaas) Woensdag van 18.30 u. tot 20.45 u. (zal Temsica Wilford- kaai Temse) Zaterdag van 14.30 u. tot 16.30 u. (R.M.S. Temse) Kleutertumen (van 3 tot 6 jaar): woensdag van 14 u. tot 16 u. (sporthal Sint-Niklaas) Voor meer inlichtingen: Monique en Willy Van Wauwe Theo De Deckerlaan 7, 2690 Temse (tel.: 03/77 1.24.03) Madeleine De Cock (public-relation) Prin. Jos. Charlotte- laan 6, 2700 Sint-Niklaas (tel.: 03/776.77.43)... Belangstelling voor de j'eugd staat heel hoog aangeschre ven in het blazoen van zwemklub. DZO. Niet alleen geeft men er begeleiding voor kompetitiezwemmers, maar ook meer rekreatief gerichte sporters komen er aan hun trekken. De hoofdbekommernis van de klub is steeds geweest de opleiding van de jeugd, het opvangen van de beginnende zwemmers of met andere woorden: de zwem- scholing. beginselen van het zwemmen Vanaf dit jaar is de klub nog kunnen aanleren. Vanaf 9 sep- een afdeling rijker omdat ook tcmber begint een lessenreeks de niet-zwemmers er nu de die elke dinsdag zal doorlopen tot nieuwjaar. Van 17 tot 18 uur kunnen kinderen van elke leeftijd hun eerste plonsje doen onder deskundige lei ding; vooral watergewenning in dc beginperiode en daarna leren drijven en de eerste stre ken schoolslag. Wie de breedte van het klein bad kan overzwemmen mag een stapje hoger in de klub en kan ook op woensdag van 17- 18 u. komen en zaterdag van 20 tot 21 uur. In deze groep gaat men een stapje verder: de lengte van het klein bad wordt overgezwommen, men leert duiken en men maakt ook ken nis met het groot zwembad. Wie het 25 m-brevet haalt en kan duiken belandt in baan 6. Nu wordt de tweede zwemstijl aangeleerd Vooral crawl wordt geoefend en deze zwem- wijze wordt voor elke zwem mer en zwemster de belang rijkste. Men moet tot 100 me ter crawl komen aan één stuk en de afstand wordt ook opge dreven in schoolslag. Er wordt zelfs ook wat rugcrawl aange leerd. Op één uur training komt men tot 600 meter. De volgende stap is baan 5 waar de afstanden in crawl nog vergroten met nog meer aan dacht voor goede technieken. Wie deze groep wil verlaten moet volgend programma kun nen verwerken: 200 m crawl, 100 m crawl, 100 m schoolslag, 50 m rugcrawl, een goede start en de beginselen van de juiste keerpunten. De totale training gaat van 800 tot 1000 meter. Dit is het eind punt van de zwemschool, waar gatraind wordt op dinsdag en woensdag van 17 tot 18 u. en op zaterdag van 20 tot 21 u. Daarna stapt men over naar de voorbereidingsgroep van de kompetitie. Er komt dan een training bij op donderdag of vrijdag van 17 tot 18 u. Nu worden er langere afstan den gezwommen in crawl om het uithoudingsvermogen te verbeteren, maar de techniek in de verschillende zwemwij- zen blijft het hoofddoel. De start en de keerpunten worden op punt gesteld en men leert trainen met de chrono, met polsslagkontrole, rekuperatie- tijden, kortom de laatste stap voor de kompetitie. In deze groep worden op één training 1200 meter tot 2000 meter af gezwommen, zodat er weinig tijd overblijft om het hoofd boven water te steken. De kompetitiegroep komt vijf maal per week bijeen en dit verloopt volledig in funktie van de wedstrijden, dus vol gens een jaarplan met hoogte punt gedurende de grote va kantie. Hier wordt gewerkt met lange afstanden tot 800 meter en 1500 meter met weer speciale aandacht voor het uithoudings vermogen. De oefenstonden duren anderhalf uur en op die tijd worden 3000 tot 5000 me ter afgelegd. Natuurlijk wordt er nog veel aan de techniek verbeterd en ook wordt er op het droge getraind om de kracht op te drijven. Het programma in deze groep moet wetenschappelijk opge bouwd worden, zodat er een lijn inzit en zodat het geheel zeker niet sfchadelijk is voor de gezondheid. In alle groepen, van zwem school tot kompetitie is de aan pak van de jonge zwemsters en zwemmers ernstig en door dacht. Er is wel plaats voor een lach maar speelvogels en prut sers vinden geen plaats bij Olympos. De sfeer is er aange naam, bijna familiaal. De groep hangt goed aaneen en vele jongeren komen met ple zier de inspanning zoeken, wat in deze tijd niet altijd zo van zelfsprekend is. Rw België telt een wereldkampioen meer Sommige mensen vragen zich nu soms wel eens af wat fietscross precies is. De naam van deze spannende sport geeft nog wel eens verwarring. Het was aanvankelijk alleen een jeugdsport en dat is het nog in de eerste plaats. Fietscross is een heel jonge sport. Een sport die daarom nog nauwelijks geschiedenis heeft. Ruim vijftien jaar geleden is Fietscross in Amerika ontstaan. Een aantal jongeren had daar grote belangstelling voor motorcross. Heel begrijpelijk, want die sport is daar razend populair. Dat groepje jongeren uit de States wilde graag ook zelf gaan motorcrossen. Daar heb je dan wel een motor voor nodig en zo'n machine kost veel geld. Wat doe je dan? Je doet net alsof. Je neemt je fiets en je speelt dat het een motor is, waarmee je al die kapriolen uithaalt. Zij ontdekten dat je met een fiets eigenlijk ook best op eenzelfde manier kunt cros sen. Wel anders dan met een motor, maar wel vergelijk baar. Zij noemden hun nieuwe sport BMX. Dat letterwoord is later in verschillende landen overgenomen en wordt ook in België wel gebruikt, al is fiets cross een duidelijker woord. Klubs Fietscross was een leuke sport en een aantrekkelijke vorm van vrijetijdsbesteding. Vanaf het begin is er sprake geweest van wedstrijden. Dat is natuur lijk het mooist. Je krachten en handigheid meten met ande ren. Kijken wie het best kan presteren. Er kwamen steeds meer van die wedstrijden en ze werden ook beter georgani seerd. Met eigen regels, wat je wel en wat je niet mocht doen. Om wedstrijden te organiseren heb je verenigingen nodig. Er ontstonden ook al gauw klubs en die gingen onderling wed strijden houden. Dat leidde tot het oprichten van een landelij ke organisatie. Vanuit Ameri ka heeft fietscross de wereld veroverd. Zo gaat het altijd met een sport. Ergens begint het en als het een interessante sport is dan zijn er geen gren zen. Zo belandde fietscross ook in België. De figuur van Patrick De Wael Patrick De Wael kwam 5 jaar geleden in kontakt met fiets cross. Hij vond de sport aan trekkelijk, kreeg de smaak te pakken en sloot zich bij de dichtstbijzijnde vereniging aan. Zijn debuut ging niet on opgemerkt voorbij. In België zat fietscross nog in het be ginstadium en de sport ver toonde vanzelfsprekend nog «primitieve» trekjes. Maar het fietscrossgebeuren groeide met de jaren. Aanvankelijk wer den de wedstrijden georgani seerd op weiden en grasvel den. Vaste banen waren zeld zaam. Gelukkig kwam daar verandering in. De organisato ren begonnen het nut van fiets- crossomlopen in te zien. Deze omwenteling speelde duidelijk in de kaart van Patrick De Wael, die op de snelle terrei nen pas echt op de voorgrond trad. In 1983 werd hij voor het eerst kampioen van België. Hier in het Waasland kon de Belselenaar maar weinig meer leren. In 1984 stapte De Wael over naar de Belgische Cyclo Bond, BCB genoemd. Hier door kon Patrick echt zijn ta lenten ontwikkelen, omdat de ze fietscrossorganisatie de eni ge was (en nog steeds is) die aan internationale wedstrijden deelnam. Hij kon met andere woorden zijn krachten gaan meten met andere Europea nen. Die overgang lag aan de basis van zijn verdere suk- sesvolle carrière. Komplete crosser Na een jaar aanpassing brak de man uit Belsele pas echt door. In 1985 werd Patrick De Wael voor de tweede maal kam pioen van België, behaalde op merkelijke resultaten op inter nationale meetings en kreeg een kontrakt aangeboden van een privé-sponsor. Met de fi nanciële hulp van zijn sponsor had Patrick de mogelijkheid om aan talrijke buitenlandse wedstrijden deel te nemen. Met als gevolg dat hij een populaire fietscrossfiguur werd. Hij ontpopte zich tot een komplete fietscrosser. Pa trick De Wael start geweldig goed, hij kan waanzinnige ho ge snelheden ontwikkelen en hij heeft bovendien heelwat techniek in huis. Dat onze Bel gische trots met de jaren evo lueert, heeft 1986 nu reeds be wezen. Patrick is goed op weg om voor de derde maal natio naal kampioen te worden. Hij verspeelde dit jaar de Eu ropese titel omdat hij een ern stige schouderblessure opliep, waardoor hij niet kon deelne men aan de Grand Prix van België. Het Europees kam pioenschap ging namelijk over 5 wedstrijden. De regelmatig- ste rijder kon de titel na die 5 proeven-op zijn naam schrij ven. Door zijn afwezigheid op de Grand Prix van België liep Patrick een onoverbrugbare achterstand op tegenover zijn konkurrenten. Hij werd al bij al toch nog verdienstelijk vierde. Wereldkampioenschap Tijdens het week-end van 15- 16-17 augustus vond de belang rijkste wedstrijd van het hele seizoen plaats in Engeland: het wereldkampioenschap fiets cross 1986. Met de hulp van zijn sponsor was het mogelijk om aan deze meeting deel te nemen. Het stadje Slough had ruim 1500 fietscrossers getrok ken uit alle hoeken van de wereld. Onder al die deelne mers die aan de start versche nen bevonden zich 40 Belgen. Een geweldig snelle omloop, een perfekte organisatie en een deelneming van 20 Ameri kaanse rijders zorgden ervoor dat er in Slough een top-fiets- crosswedstrijd plaatsvond. De mensen van de organisatie spaarden kosten noch moeite om aan ieder duidelijk te ma ken dat fietscross een volwaar dige sport is. Net als bij andere sporten worden sporters gesti muleerd door publiek, dat vol ledig achter hen staat. De En gelsen hadden inderdaad laten zien dat ze fietscrossminded zijn. Want met de kwartfinales kon je al zien dat de toeschou- Gevechtssporten. Ook de leden van de Tae-kwan-doklub zijn reeds aan de wekelijkse trainingen toe in Aalst (da) Biljarten. De Kon. Sint-Niklase Biljartakademie, een afvaardiging van het Nederlands hoofdbestuur en van de Kon. Belgische Biljartbond werden ontvangen op het stadhuis Zwemmen. Al de zwemmers en de trainers van de-Dendermondse zwemklub Olympos (arch.) wers met duizenden naar bin nen stroomden. Onder de fina listen bevonden zich acht Bel gen: Patrick De Wael, Kris Wouters, Gunter De Visser, Tom Fransen, Alain De- schaght, Saskia De Plukker, Chantal Cnaeps en Nancy Wouters. Deze piloten hadden zich weten te kwalificeren. Zij hadden onze Belgische kleuren tot in de finale verdedigd. Een prestatie waarop alle Belgen fier waren. Iedereen werd van bij de voorstelling luid toege juicht. Elke Belg droomde er van om een landgenoot we reldkampioen te zien worden. Wanneer Patrick De Wael aan de start verscheen, veerden opnieuw alle Belgen recht om hem aan te moedigen. De sym- patheiek 20-jarige kerel uit Belsele verdiende eigenlijk eens een overwinning van een belangrijke wedstrijd. En ja hoor, vanaf de eerste meters nam Patrick de leiding en die stond hij nooit meer af. Als een groot kampioen stormde hij op de finish af. De droom was gerealiseerd: een Belg slaagde erin om wereldkam pioen te worden! Patrick De Wael, die bekend staat als ma niak van de training, had zijn doel bereikt. Felicitaties bij de vleet. De emotie was geweldig. Iedereen was gelukkig en te vreden. Sinds zondag 17 au gustus telde ons klein landje een wereldkampioen meer. Patrick De Wael, niet de mi nister van kuituur maar de Bel selenaar, is de eerste Belg die wereldkampioen werd in de fietscrossport.

De Voorpost | 1986 | | pagina 25