Een eeuw strijden voor de textielarbeiders Ouders willen heroprichting Lager Onderwijs in Park De Blieck Textiel- en Konfektiekaart: «Dit is Aalsters!» Vredon wint eerste prijs in Hongarije Meldertse wandelzoektocht voltreffer ACV Werkzoekendenwerking opnieuw aan de slag in Aalst BGJG bloemenwandellng In Hofstade Textiel in het Aalsterse door de eeuwen en laatste decennia 4 - 12.9.1986 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Op 28 augustus kreeg men van onze hoofddirektie de namen van de leden van de D.P.C.C., en 's avonds was er een ge sprek met de gevolmachtigde I.M. om enkele punten uit het onderhoud van 27 juni met die hoofddirektie te evalueren. Tot daar Mw Gern die zegt een jaar te hebben beleefd van manipulatie en tegenstand op alle niveau's zonder enige openheid noch begrip. De kleine school werd trouwens wel eens als «alternatief» ge doodverfd doch in wezen was het een school die ervaringsge richt duidelijk inspeelde op de geest van hét programma. Woordvoerster is van mening dat naast een jarenlange diep liggende oorzaak drang naar centralisatie - zeg maar «fa brieken» - hier een rol speelt. In afwachting mogen tot 30 september ouders hun kinde ren nog steeds in een andere school laten inschrijven. Het aantal leerlingen tijdens het laatste lesuur van 30 septem ber is doorslaggevend. Ten slotte stelt dat «vrije school» niet betekent een school waar direktie, leerkrachten, leerlin gen en ouders iets in de pap hebben te brokken, doch wel een soort waar de inrichtende macht vrijheid van handelen geniet. Varia - Toen vorig schooljaar de la gere afdeling van Park De Blieck gesloten werd, waren er juist genoeg leerlingen. Zes tien. Drie ervan, werden ech ter betwiste gevallen: twee vreemdelingen in België nog niet ingeschreven en een kind komend uit het Biezonder On derwijs. - Voor heroprichting zijn er 20 leerlingen nodig. Park De Blieck hepft er echter 31, 13 in het le, 8 in het 2e, 9 in het 3e, en 1 in het 4e. In de kleuter school zijn er momenteel 37 verdeeld over 2 klassen. - Zou het kunnen dat andere scholen in Park De Blieck een weliswaar kleine maar dan toch een konkurrent zouden zien? «Niet over één nacht ijs» Voorzitter van het R.C.C., Regionaal koördinatiekomi- tée, Deken De Smet van Aalst zegt dat bij deze beslissing die het gevolg is van een feitelijk geleidelijke vermindering van het aantal leerlingen van een eens bloeiende school reke ning moet worden gehouden met feitelijke toestanden. Wat betreft de sluiting van de lagere afdeling van Park De Blieck bij het begin van vorig schooljaar kon deze beslissing niet worden ontgaan. Met het minimaal aantal leerlingen ver eist voor betoelaging (16) waarvan er twee waren van nog niet in ons land ingeschre ven vreemde ouders en één kind dat uit het Biezonder On derwijs kwam kon de verant woordelijkheid niet worden genomen deze afdeling te laten voortbestaan wilde men niet in een avontuur belanden. Wat betreft de heroprichting gaf het R.C.C. een negatief advies omdat in het dossier al te veel tegenstrijdige adviezen voorkwamen die geen borg voor kontinuiteit konden bren gen. Het R.C.C. heeft niets tegen heroprichting van de la gere afdeling op voorwaarde dat men op voorhand intersco- lair tot een valabele konsensus komt. Over de 31 leerlingen die Park De Blieck in potentie zou heb ben heeft de deken wel vragen. Zullen de ouders die naamte- kenden dat hun kind naar Park De Blieck zal komen, hun woord gestand gehouden nu de klassen reeds een paar weken aan de gang zijn? Is het niet verwonderlijk dat na jaren na elkaar geleidelijke afslanking de school nu ineens 31 leerlin gen zou krijgen? Of is dat aantal leerlingen de vrucht van een ronselpartij vermits deze leerlingen grotendeels niet uit de buurt van de school komen, doch van zowat overal? Blijft dergelijke bevolking voor de school een garantie voor leef baarheid of is het een éénmali ge, geforceerde heropflakke ring? «Er kan nog steeds een lagere afdeling in Park De Blieck worden opgericht» zegt de de ken «doch dan moet men die beslissing kunnen stoelen op reële toestanden die borg staan voor kontinuiteit wil men niet een van de volgende jaren met hetzelfde probleem gekonfron- teerd worden!!! lh Bij de receptie na de zowat twee uur durende akademische zitting stelde Piet Vermeiren, een Moorselaar, namens de firma Grapho de Textiel- en Konfektiekaart Aalst» voor. Een initiatief en werk van vrijgestelde van de Centrale Willy Souffriau. Een overzichtelijke inventaris van de textielverenigingen in het arrondissement waaruit duidelijk de belangrijkheid en de verscheidenheid blijken. Een middel om in politieke, sociale en ekonomische milieus de textielnijverheid van het arrondissement een ruggesleuntje te verlenen. Vooral dan met het label «dit is Aalsters». Naast «Dit is Belgisch» wil men via deze slogan de textielnijverheid in de regio opkrikken. Staatssekretaris D'Hondt vermeldde nog de uitgifte van twee postzegels: één over het Algemeen Christelijk Vakver bond en één over de Textielcentrale. Een supplementaire publiciteit. LH Na een suksesnjke toernee doorheen Oostenrijk en Duits land in de loop van de maand juli, waarbij steden als Wenen, Salzburg, München en Hamburg werden aange daan en de hechte vriendschapsbanden met de bevolking van het kleine Lutzmannsburg nog nauwer werden aange haald, vertrok VREDON op 14 augustus voor z'n tweede internationale toernee van 1986 (de zevende in de rij!). Bestemming: HONGARIJE. Deze 10-daagse reis zou de groep inderdaad voor de tweede maal achter het IJzeren gordijn brengen. (In 1984 was Vredon al eerder te gast in Polen). De verwachtingen waren uiteraard hoog gespannen: er werd van de ganse groep immers een bijzondere inspan ning gevraagd op 20 augustus (nationale feestdag) te Debrecen. Deze stad, de derde grootste van Hongarije en op zo'n 50 km van de Roemeense grens, is in het Oostblok vermaard om z'n jaarlijkse Viragkamaval met een enorm bloemencorso waaraan naast vele praalwagens en Hon gaarse dansgroepen, ook talrijke buitenlandse groepen deelnemen. Daarenboven moesten ook nog een drietal podiumoptredens verzorgd worden: één in de binnenstad, één in het prachtige parkauditorium en één in het zigeu nerdorp Komèdi. Dat prestaties van Vredon hoog gewaardeerd werden, blijkt wel uit het feit dat de plaatselijke jury, bestaande uit Hongaarse prominenten uit de t.v., teater, pers en politie ke wereld, de groep bekroonde met de eerste prijs, samen met het showorkest uit Litauen. Beide groepen sleepten een geldprijs van 10.000 forint in de wacht. Gezien de beperkingen op het vlak van de devie?enuitvoer moest voor deze prijs een goede bestemming gevonden worden. Daarom werd voor de 44-koppige groep een exclusieve maaltijd besteld in het typische Hongaarse restaurant SZEGED te Budapest, waar een 5-man sterk zigeunerorkest voor de aangepaste sfeer zorgde. LH De tweede uitgave van de Mel dertse wandelzoektocht geor- ganizeerd door de BGJG-afde- ling en de Meldertse kulturele Kring werd een schot in de roos. Mede door het laatzo mers weertje lieten zich liefst 180 wandelaars inschrijven voor een trip van 6 km langs goed begaanbare wegen waar op ook kindervoituurkes zon der moeite evolueerdern. Op de weg waren geen vallen en in de vragen zaten (bijna) geen strikken. En de prijzenta- fel was dermate gespijsd dat iedereen met ten minste het dubbel van zijn inschrijfgeld (50 fr. individueel of 100 fr. voor het voltallig gezin onge zien het aantal telgen huis waarts kon en dit binnen aan vaardbare tijdslimieten want de prijsuitreiking gebeurde zonder enig verwijl. Hierbij dan de namen van wie slechts één foutief antwoord inleverden. Totaal foutloos was er geen enkele. I. Hans Van den Meerssche, Meldert, 2. Jean-Paul Roe- landt, Meldert, 3. Suzanne Van de Velde, Moorsel, 4. Rosette Verkerken, baarde- gem, 5. Antoinette Buyl, Mel dert, 6. Nele Nuelant, Mel dert, 7. Ernest Van Vaeren- bergh, Moorsel, 8. Pierre Wal- raevens, Meldert, 9. Bert De Ridder, Baardegem, 10. Frans Van den Meerssche, Meldert, II. Danny Van Damme, Moorsel, 12. Ilse De Ridder, Baardegem, 13. Frans Nue lant, Meldert, 14. Lieve Nue lant, Meldert, 15, Urbain De Ridder, Baardegem LH Aalst. Een massale belangstelling voor de viering van 100 jaar textiel in Aalst, (a) Vervolg van blz. 1 Aalst. De Prinsencaemere was uitgebreid te zien op de nacht van Warme Bakker, (a) Blommaert en last but not least de breigoedfabriek van Gustaaf Bosteels. Voor het ogenblik telt de tex- tielsektor in de regio nog 175 vestigingen met 3807 tewerk- gestelden. Daarmede blijft de textiel in het Aalsterse dan alleszins de meest belangrijke. Werkgevers Namens de werkgevers sprak Robert Van Royen van de fir ma Bosteels. Hij bracht een eresaluut aan de Kristelijke Textielcentrale namens de werkgevers, biezonder had hij lofwoorden voor nationaal voorzitter Lucien. Fruru, 50 jaar lid van de centrale en 20 jaar voorzitter ervan. In hem loofde spreker vooral diens doorzicht en passend aanvoe len van wat er in de textielsek- tor gebeurt en te gebeuren staat. De textielnijverheid moest harde klappen inkasseren waarbij het aantal werknemers uiteraard afslankte Fruru had vooral een valabele inbreng bij zijn protest en aktie bij de bedoeling de textielsektor over te laten aan de Derde Wereld, zeg maar «armeloonlanden». Hij stelde dat de vakbond mo menteel niet meer is wat hij een eeuw terug was. Dat ook niet mag zijn. Permanente be hartiging van de belangen van de arbeiders in de textielsektor blijft alleszins een voortdu rende opgave waarbij hij nog een lans breekt voor arbeids flexibiliteit waarvan elke reeds gewaagd experiment positief uitviel. Voorrang aan koncertatie Aalst. Graaleken Dest organiseerde een elfkamp. Een eerste uitgave die een groot g"2wTaidc"TotaooPrdcn dat'°en sukses werd. (a) Aalst. De Lodderoigen pakten uit met een steakfestijn, (a) besteedde ze liever aan zijn omgeving. Hij memoreerde het feit dat de centrale aanvan kelijk had op te tornen tegen mensen uit eigen rangen. Zelfs tegen mensen uit de kle ms. Achteraf is duidelijk ge bleken dat het marxisme voor de arbeiders geen valabele op lossing in petto heeft. Frurn die toegaf dat de textiel herhaaldelijk zware klappen kreeg, na de krisis van de lage loonlanden die van de energie wees alleszins op de positieve inbreng bij het textielplan. Waar momenteel strooibrief jes cirkuleren met een gesprek tussen «Wilfried en Lucien» vindt voorzitter Fruru dat zulks enkel koren op de molen van de textielcentrale kan zijn. Krisis van de solidariteit Staatssekretaris Paula D'Hondt - Van Opdenbosch zegt dat het arrondissement Aalst inderdaad een probleem blijft. «Ook wij hebben onze Cockerill-Sambre, onze Kem pense steenkoolmijnen en on- In het dubbelnummer juli-au- gustus van Unesco Koerier wordt het veertigjarig bestaan van Unesco herdacht met een bloemlezing van vroeger ver schenen artikels. Men kan dit nummer bestellen bij Interna tionale Drukkerij en Uitgeve rij Keesing, Keesinglaan 2-20 te 2100 Deurne aan de prijs van 60 Fr. Een abonnement kost 475 fr. voor 12 nummers. Budget en Recht van Test Aankoop besteedt in zijn au gustusnummer aandacht aan de sport, de aansprakelijkheid bij ongevallen en hoe de verze keringen reageren. In het nummer leest u ook bijdragen over de belastingen, het aan kopen van een appartement en het pleiten zonder advokaat. Budget en Recht verschijnt om de twee maand en kan beko men worden op het adres, Hol- Na een (hopelijk deugddoen de) vakantie zal september ook voor de ACV Werkzoe kendenwerking van het ver bond Aalst de maand zijn om weer uit de startblokken te schieten. Op de vergaderingen van de maand september staat op het voorplan: de wijzigingen die de regering doorvoerde aan de werkloosheidsreglementering. Inderdaad, na het bekendma ken van haar fameus St.-Anna- plan is de regering al druk gestart met het uitvoeren ervan. Een aantal belangrijke wijzi gingen in de werkloosheidsre glementering werden reeds ge publiceerd in het staatsblad. Hoeveel dopgeld de werk lozen nog krijgen (60%, 40%, 35%?). Wie er nog kan worden uitgesloten wegens abnormaal langdurige werkloosheid (het artikel 143). Het nieuwe stelsel voor BTK, DAC,. Het stelsel van gesubsi dieerd kontraktuelen dat zal ingevoerd worden op gemeen tes en OCMW's, in vervanging van BTK, DAC, TWW. Om de leden-werkzoekenden degelijk in te lichten omtrent deze wijzigingen, start de AC Werkzoekendenwerking haar werkjaar met een verbondelij- ke informatiekampagne op de volgende data op volgende plaatsen: 11 september 1986: voor de gewesten Aalst, Moorsel en Erembodegem te Aalst, Groen Kruis, St.-Jorisstraat 26. We starten om 14 uur. 18 september 1986: Voor het gewest Erpe-Mere, te Mere, Op zondag 21 september orga- nizeerde Bond van Grote en Jonge Gezinnen van Hofstade zijn alom gekende «Bloemen- tocht». Men verwacht daar een massa wandelaars die kunnen kiezen tussen vier trajekten. Een eerste trajekt van 8 kilo meter doet alleen Hofstade aan. Er zijn twee omlopen van 12 kilometer, waarbij de eerste Hofstade en Gijzegem beslaat en de tweede Hofstade en Le de. Tenslotte is er een tocht van Hofstade naar Gijzegem en Lede. Afstand 16 kilo meter. Tussen 13.30 u. en 15.30 u. kan men voor deze «bloemen- tocht» vertrekken aan de Ri- bso (kasteel) in de Zijpstraat te Hofstade. Zoals altijd heeft de Bond ervoor gezorgd dat de deelnemers op vier verschillen de plaatsen een versnapering krijgen en dat er onderweg de Bosstraat 14. Start te 10 uur. 22 september 1986: voor het gewest Lede, te Lede, Nieuw- straat 28. Start te 14 uur. Alle werkzoekenden zijn van harte welkom. Voor vrijstelling van stempel- kontrole werd gezorgd! mogelijkheid bestaat om zich tegen een demokratisch prijsje nog het een en het ander te laten welgevallen. In de wan deling zit ook een bezoek aan het Rozenoord begrepen. En dat alleen al loont de moeite. ze Michelin» doch van hier ging nooit enige dreiging tegenover de regering uit» zegt Paula D'Hondt. De staatssekretaris wees op de restauratie van de Keizershal- len waarbij de EEG ruim be toelaagde vermits het hier om een vroegere textielfabriek ging, waarbij Aalst bij de ver deling der toelagen ruim aan de bak kwam Ook voor de Lion d'Or is er trouwens subsi diëring op Europees niveau. De Dienst Kijk- en Luistergeld wil de staatssekretaris in het kader van de koncentratie overbrengen voor heel Vlaan deren naar Aalst, doch mo menteel is er (nog) geen vol waardige mogelijkheid tot huisvesting. Na de diverse krisissen is één vooral gevaarlijk, «die van de solidariteit». LH Ter gelegenheid van de viering «Christelijke Centrale Textiel- en Kledingnijverheid» te Aalst schetste geschied kundige Dirk Podevijn hoe zijde-, katoen-, garen- en breigoednijverheid zich in de loop der eeuwen ontwikkel den in de regio Aalst. In navolging van Gent en onder invloed van handelsrela ties met Brugge was er reeds textielbewerking op ambach telijk niveau in de 12e eeuw. Tijdens de 15e en 16e eeuw overleefde de traditionele textielindustrie op het platteland. De industriële wolver- werking en vlasspinnerij van de 14e-15e eeuw werd tijdens de 16e eeuw aangevuld door ondermeer de linnen- en de tapijtweverij. Een eerste Aalsterse exponent van deze ontwikkeling was Pieter Coucke (1502-1550) die zich ondermeer speciali seerde in het schilderen van kartons of het maken van ontwerpen voor wandtapijten. Een tweede figuur die in dit verband op de voorgrond trad was Pieter van Aelst (eind 15e eeuw-1531). Hij was een internationaal vermaard tapijtwever. De Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) tastte onze industrie angstwekkend aan en leidde ondermeer tot de diaspora van honderden bekwame ambachtslieden en specialisten, ook uit de textielindustrie. Tijdens de 18e eeuw was de armoede en het pauperisme in onze streken troef. De eerste industriële revolutie bleef in Vlaanderen be perkt tot de stad Gent en de meest markante figuur was Lieven Bauwens. Reeds in 1801 richtte hij in Gent een moderne katoenspinnerij op, weldra gevolgd door een tweede fabriek te Drongen. De kwantitatieve weerslag van deze ontwikkeling bleef beperkt doordat er een hardnekkige weerstand werd geboden door de Vlaamse rurale linnenindustrie tegen de mechanisatie. De verschillende takken in Aalst en Omgeving Na de Belgische Revolutie in 1830 probeerde men de zijdenijverheid te lanceren doch men moest wachten tot de tweede helft van de 19e eeuw vooraleer de zijdenijver heid ook in Aalst tot volle bloei zou komen. Naast zwarte zijde produceerde men ook effen, gestreepte of gebloemde zijdeweefseis. In de loop der jaren verbeter den de produktiemethoden en schakelde men over op kunstzijde? De katoennijverheid werd in Aalst geïntroduceerd door pastoor-deken Boone in 1781. Deze vroeg en bekwam de toelating om een katoen- en wolspinnerij op te richten in de Belfortkelder waar hij onder toezicht van Alexander Meert de wezen van de stad liet werken. Bij het begin van de 19e eeuw schoten de katoenspinnerijen in Aalst als paddestoelen uit de grond. Toch was de politiek van het franse keizerrijk niet bevorderlijk voor de ontwikkeling van de Aalsterse katoennijverheid. De huisnijverheid verdween en in 1840 werd de eerste grote katoentwijnderij opgericht door de gebroeders Van der Smissen. Tijdens de daaropvolgende jaren werden nog andere bedrijven opgericht. Gedurende vele jaren bekleedde de katoennijverheid met fijnspinnerijen Filature du Canal, Filature Imperiale, La Georgie, Roos, Geerinckx, De Naeyer een voorname plaats in het arrondissement. De textielkrisis van 1950-1970 sloeg zwaar toe in deze sektor en alle genoemde bedrijven moesten hun poorten sluiten. Ondanks deze nefaste ontwikkeling bleef Aalst het vierde textielcentrum in Oost-Vlaanderen, na Gent, St.-Niklaas en Ronse. In het Aalsterse werd er eveneens sinds geruime tijd de garennijverheid beoefend In de loop van de 19e eeuw werd ook deze sektor geïndustrialiseerd en er ontstonden grote mechanische spinnerijen (Borreman, Van Melcke- beke, Lievens, Eliaert, Govaert, Gebr. Van de Walie, Cumont, Leclercq, J.B. Jelie). De Linnennijverheid was in Aalst sinds de middeleeuwen ingeburgerd. In de tweede helft van de 19e eeuw werd de linnennijverheid gemechaniseerd en ging deze sektor een bloeiperiode tegemoet in Aalst. Door de krisis in de textielsektor tijdens de zestig en zeventiger jaren moesten ook hier meerdere grote bedrijven hun deuren sluiten. De breigoednijverheid die als een uitloper van de katoen en linnennijverheid in de tweede helft van de 19e eeuw ontstond, heeft in Aalst een snelle opgang gekend en is samen met de specialisatie van de vcredelingsbedrijven, Fabelta Ninove en de Passementindustrie wat nu in het Aalsterse nog bestaat aan textielindustrie. Volgens de RSZ zijn dit nog 62 bedrijven als dan niet nog produce rend met een tewerkstelling van 3,761 hand- en hoofdar beiders. Momenteel is deze industrie in hoofdzaak gekoncentreerd in Aalst-Ninove en Zottegem. 'de Kleding- en Konfektienijverheid is het jongste broertje in onze sektoren en kende een blitsontwikkeling einde de jaren 50 begin 1960. Het zijn in hoofdzaak kleine bedrij ven volgens RSZ-cijfers nog 175 die zeer gevoelig zijn voor konjunktuurschommelingen. Samen goed voor een tewerkstelling van 3.807 hand- en hoofdarbeiders (een paar lederbedrijven inbegrepen). Zij zijn in hoofdzaak gekoncentreerd in Aalst, Haaltert, Zottegem en Ge- raardsbergen. LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 4