Aalst, zetel van «Jeugd Muziek Oost-Vlaanderen» De rode beuk van 't Oud - Hospitaal Tentoonstellingen in het Kultureel Centrum Affligem Sprokkels uit Aalsterse Gemeenteraadszitting Orgelkoncertencyclus in Sint-Martinuskerk Aalst Een vloog over het koekoeksnest in Aalst De Voorpost - 12.9.1986 - 5 Aalst. Schepen Chris Lievens-Borms leidde de tentoonstelling in. (a) Van relict naar relikwie David Nash, een Brit met internationale reputatie als beeldhouwer toverde wat resteerde van de alou de rode beuk in de voortuin van het Oud-Hospitaal aan de Oude Vismarkt om tot een relikwie. De staande gestorven boom werd een levend monu ment. Onder de titel «Stepping the crown» wer dit monu ment verleden vrijdagavond onder heel wat belang stelling voorgesteld door kuituurschepen Chris Borms. Zowat tien jaar terug tij dens het droge voorjaar van 1976 bleek duidelijk dat de meer dan 100 jaar oude ro de beuk op zijn retour was. Hij toonde niet de minste neiging tot bladvorming. Oorzaken? Gesproken werd van stofemi8sie van het na burige Amylum. Ook van te lage watertafel wegens de vroegere langdurige pomp werken aan «de kulturele put» in de Molenstraat. Feit is dat het honderden beu ken in die periode verging zoals deze. Staande sterven. Eerst werd nog een red dingspoging gedaan door de boom te «kandelaren» doch toen ook dat geen op lossing bracht werd hij om veiligheidsredenen geveld. De kruin werd behouden. Toen David Nash kennis maakte met de historiek van deze boom en de beel den zag over de diverse fa sen van zijn bestaan werd hij er dermate door geboeid dat hij een projekt opzette. Met een opdracht door de stad belast via een galerij werd het dagenlang zagen en kappen - beuk is moei lijk hout dat enkel «met de malie» kan behandeld wor den - en het resultaat ervan werd bij de laatzomerse avond van verleden vrijdag aan kunstminnend Aalst gepresenteerd. Met zijn werk aan de kruinkroon heeft de Welshman David Nash de link gelegd tussen natuur en kuituur, tussen de eeuwenoude kern waar destijds Aalst ontstond en de omgeving met ertussen de spanning. Via het werk van Nash wordt de basis van het aloude Aalst ander maal geaksentueerd en konkreet aangewezen. Waar alle middelen om de oude boom te redden tot mislukking gedoemd wa ren was alleen nog heil te verwachten van een artis tieke ingreep. In hoeverre David Nash daarin ge slaagd is laten we aan uw eigen oordeel over bij een eventueel bezoek aan het museum Oud-Hospitaal. Wat blijft van de oude beuk houdt er permanent de wacht. «CONFRONTATIE» tussen PRIMITIEVE en HEDENDAAGSE KUNST Tot en met zondag 28 sep tember kan U elke dag (vrij dag gesloten) in het Mu seum Oud-Hospitaal te recht voor een tentoonstel ling die luistert naar de ti tel «Confrontatie». Op drachthouder van minister van kuituur Dewael, Karei Geirlandt, een Gentenaar, gewezen direkteur van het Paleis voor Schone Kun sten, hoorde liever i.p.v. «confrontatie» de titel «sa menklank» en «primitieve kunst» nodmt hij liever «eerste kunst». Een tentoonstelling die on vermijdelijk reminiscenties oproept aan het «Vuurto- ren-projekt» met als hoofd verschil dan wel dat hier met gevestigde namen wordt gewerkt. Deze tentoonstelling kwam tot stand door de samen werking, van het stadsbe stuur met Galerij 565, de akademie voor schone kun sten, het museum Midden- Afrika van Tervuren (voor malig koloniaal museum) en The british Council. Zulks onder de algemene leiding van Will Van der Perre en Mare Vonck en met medewerking van en kele oud-leerlingen van de Aalsterse akademie. Karei Geirlandt noemt het samengaan van «eerste» met «hedendaagse» kunst geslaagd. Des te meer in dit unieke kader van het Oud- Hospitaal waar de historiek van Aalst quasi voelbaar is. Reeds te Parijs bleek na we reldoorlog II welke invloed eerste kunst op hedendaag se uitoefent en te München kwam men tot dezelfde konklusie met dien ver stande dat de huidige kun- Van 30 augustus tot 14 september, op zaterdag van 14.30 u. tot 20 uur, op zon dag van 11 uur tot 13 uur en van 14.30 u. tot 20 uur, nemen vier Pajottenlandse kunstenaars deel aan een groepstentoonstelling in de zalen A van het Kultureel Centrum: Jules Van de Vel de (pastel), Jeroom Boe- gaert (aquarel), Door Tirry (schilderijen en houtskool tekeningen) en Thessa van den Brempt (kunstkera- miek). Zaterdag 13 september, te 14.30 u., heeft in de zalen B de openstelling plaats van de tentoonstelling van het werk van kunstschilder en miniaturist Rudy Fon- teyne uit Zellik Rudy Fonteyne is afkom stig van Oedelen (bij Brug ge) maar woont reeds ver scheidene jaren te Zellik, waar en vanwaar hij het Brabantse landschap ontdekt. Met het werk van Rudy Fonteyne kan men in het Kultureel Centrum reeds eerder kennismaken: eerst in 1973, daarna in twee af zonderlijke tentoonstellin gen nl. in september-okto- ber 1980 en in augustus- september 1983. De huidige tentoonstelling wordt vooral gekenmerkt door zijn nieuw genre: mi niaturen. In een recentie van O. Wa- geman lazen we: «Wie aan dachtig het werk van Rudy Fonteyne bekijkt, zal in de eerste plaats onder de in druk komen van de drama tische bewogenheid, die haast in iedere pastelteke ning is terug te vinden. De diepte van de einder, die uit het ücht zijn aflijning ont vangt, het zwaar uitge werkte wolkenspel daarbo ven; de gelatenheid van de natuur onder de woelige hemel, zijn als 't ware de symboliek van het leven. Rudy Fonteyne geeft aan deze algemeen menselijke ervaringen een krachtige doch tedere, bijna kwetsba re uitdrukking. De beleve nissen van geest en ge moed, die wij allen in min dere of meerdere mate on dergaan, vertolkt hij in treffende beelden, in mij merende sfeer». Deze tentoonstelling is toe gankelijk tot 28 september, op zaterdag van 14.30 u. tot 20 u.op zondag van 11 uur tot 13 uur en van 14.30 uur tot 20 uur. Tijdens de week-ends, van 20 september te 14.30 u.. tot en met 5 oktober 20 Met als doel aan «Jeugd Muziek» meer uitstra ling te geven en meer impakt te krijgen op de subsidiërende overheid werd te Aalst de vzw Jeugd en Muziek Oost-Vlaanderen opgericht. Een initia tief waaraan de Aalsterse afdelingsvoorzitter Fran- 90is Schollaert niet vreemd kan zijn. De zetel van de vereniging is dan ook bij hem thuis gevestigd: Rustoordstraat 9 te 9300 Aalst. Tel. 053-21.81.07. Volgend weekend treden ze voor het eerst geza menlijk naar buiten met hun «Eerste Festival» op zondag 14 september te Geraardsbergen in het koetsenhuis en het museum. stenaars er tot quasi imita tors werden gedoodverfd. Naast Afrikaanse kunst werken uit «Tervuren» en uit privé-kollekties werken aan deze tentoonstelling mee Raf Buedts, Wouter Co- pers, Jean De Coster, Rudy De Greef, Norman Dil- worth, Paul Gees, Jean Li- mérat, Mark Melsen, Jean- Georges Massart, Dirk Meers, Nicolas Pope, David Tremlett, Patrick Van Cae- vekenerghe, Johan Van Roy, Dan van Se veren, Henk Visch, Carel Visser en Leo Vroegindeweij en uiteraard ook David Nash. Ter begeleiding kompo- neerde Jo Bogaert hierbij en vironnementmuziek N e venaktiviteiten In het kader van «Confron tatie» kan u nog volgende nevenaktiviteiten mee maken. Donderdag 18/9 om 20 u de heer Frank Herreman spreekt over: «Les Demoi selles d'Avignon» - het kreatieve proces. Donderdag 25/9 om 20 u. de heer Jos Gansemans, hoofd van de afdeling Mu ziek van het Museum Mid den Afrika geeft een voor dracht over Afrikaanse mu ziek. De heer Frank Mi- chiels heeft het over de Afrikaanse invloed op de pop-muziek. Op aanvraag en voor (8chool)groepen geleide be zoeken. Het bespelen van Afrikaan se muziekinstrumenten op donderdag 25 september, tijdens de openingsuren vqn de tentoonstelling (or ganisatie: Musxeum voor Midden Afrika) De tentoonstelling «Con frontatie» gaat ook gedeel telijk door in de Belfort- crypte waar duidelijk ook werk van David Nash te zien is. Nadere info: Akademie voor schone kunsten, Oude Vos- markt 13 te 9300 Aalst. Tel. 053-21.36.63. LH Dc 900' verjaardag van het Domesday Book die de verha len van de Hertog van Nor- mandie, Willem de Veroveraar bevatten, zal plechtig worden gevierd. Het boek wordt tot eind september tentoongesteld in het Public Record Office in Londens Chancery Lane. Internationale vereniging Met de bedoeling de jeugd meer vertrouwd te maken met kuituur, muziek en kunst in het algemeen richtte Marcel Cuvelier in 1940 «Jeugd Muziek» op. Reeds tijdens W.O. n vond het initiatief navolging in Frankrijk. In 1945 volgde de oprichting van een Inter nationale Federatie, waar van de zetel nog steeds ge vestigd is te Brussel. Op dit ogenblik telt de be weging 39 lidstaten in de vijf kontinenten. Dit bete kent dat er vele honder dduizenden jongeren jaar lijks aansluiten en duizen den jongeren concerten en andere manifestaties bij wonen. Jeugdorkesten en ensem bles, muziekkampenpodia voor jongeren, worden spe ciaal opgezet voor hen die zelf aktief musiceren. Het doel van de beweging is de belangstelling van de jeugd opwekken en leven dig houden en dit voor waardevolle muziek, ze in contact brengen met de ver schillende muziektradities, jonge musici aanmoedigen en de jeugd zelf actief be trekken in de organisatie. Elke vorm van discrimina tie op basis van politiek, godsdienst, taal of ras is verboden. Jeugd Muziek Vlaanderen In het kader van de Interna tionale Federatie van Jeugd en Muziek wisselden de 39 lidstaten artiesten uit. Sedert 1974 werd de Belgi sche Jeugd en Muziek-be- weging geregionaliseerd onder een Vlaams- een Franstalige en een Duitsta lige Federatie. Zo begon de werking van de Federatie van Jeugd en Mu ziek Vlaanderen vzw, met zetel te Brussel, verenigd in 45 afdelingen, die ook elk het statuut hebben van een vereniging zonder winst oogmerk. Gezamenlijk organiseren de afdelingen en het alge meen sekretariaat elk sei zoen meer dan 2.000 muzie kmanifestaties Zowat 3/4 van deze aktivi- teiten gebeurt in de scho len, verspreid over elk net. De openbare koncerten wol len het jonge publiek ver trouwd maken met het ge wone concertleven. Jongeren die daadwerke lijk aan het beleid willen deelnemen, groeperen zich in Jeugdkomitees, die over koepeld worden door het Regionaal Jeugdkomitee dat inspraak heeft in de Raad van Beheer. Een belangrijk aspekt is de bevordering van het aktief musiceren. Jeugd en Muziek Vlaande ren telt in haar rangen zes permanente Jeugdorkesten en organiseert om de twee jaar een Internationaal Mu- ziekkamp. Provinciale Federatie Oost-Vlaanderen Het zich verenigen in een provinciale Federatie bleek echter noodzakelijk voor nog heel wat andere doel stellingen: - De Jeugd en Muziek-be- weging nog meer bekend heid geven. - De kennis en de belang stelling van de goede mu ziek bij de jeugd bevor deren. - Jonge komponisten en artiesten uit eigen streek de kans bieden tot het voor dragen van him talenten. - Meer uitstraling geven aan onze werking, door in de dertien afdelingen een gezamenlijke koncert ka lender te publiceren en door het op touw zetten van een jaarlijks festival, in één van de afdelingen van Oost- Vlaan deren. Eerste Festival De Federatie Oost-Vlaande ren verzorgt een eerste fes tival a.8. zondag 14 septem ber te Geraardsbergen in de Sint-Adrianusabdij met op de affiche Oudenaardse zangvereni ging Pianoduo Sylvia Bernier en Guy Penson Gerda Lombaerts en Guy Penson, zang en clave- cimbel Myriam Mees, akkordeon Lydia Van den Berckt, sopraan Lieve Ruelens, sopraan Orff-en8emble «Toccota» o.ITv. R. Suetens Het kamerorkest van Jeugd en Muziek Aalst o.l.v. F. Schollaert. Klarinettenkwartet «Clarus» Gitaartrio 18 Gemengd koor «Pro Musi- ca» Geraardsbergen Doorlopend muziek van 10 tot 17 uur. simultaan in twee ver schillende zalen nl. koet senhuis en museum: mu ziek. De optredens zullen telkens een half uur duren met een tussenpauze van meestal 15 minuten, zodat het publiek zich getnakkelijk zal kun nen verplaatsen naar een andere zaal. Mogelijkheid tot contact en kennismaking van de jeugdkomitees onder elkaar. 12.30 u. lunch en daarna geleide wandeling door de stad. Programmatie In aanzienlijke mate werd rekening gehouden met de desiderata van de jeugd bij de programmatie van de koncerten in de 13 afdelin gen. Inderdaad wordt er een brede waaier aan mani festaties voorgesteld: Bij het inkijken van de pro grammatie is het overdui delijk dat in grote mate re kening wordt gehouden met de desiderata van de jeugd. Inderdaadeen brede waai er van uiteenlopende mani festaties komt aan bod: - symfonische koncerten met eigen jeugdorkesten uit Brussel en West-Vlaan deren; - ballet met het Koninklijk Ballet van Vlaanderen; - kamermuziek met de ka merorkesten «Ensemble Sinfonia» o.l.v. Dirk Ver meulen; «I Fiamminghi» o.l.v. R. Werthen; het ka merorkest van Jeugd en Muziek Aalst o.l.v. F. Schollaert. - koren met o.a. het ge mengd koor «Cantabile» o.l.v. Jos Vandenborre; - kleinere ensembles met o.a. het pianoduo Guy Pen son en Sylvia Bernier; het «Hans Memling Klavier- trio»; het Brussels Saxofoonkwartet; het Trio Devienne; Dulci Sono; het ensemble «Louis Pas»; het pianoduo Appermont-Mom- beek; het Antwerps blok- fluitkon8ort; het gitaarduo Giuliani. - slagwerk met Percussion 82; Mol Percussion Band o.l.v. Leo Ouderits; - Big Band Sound uit Wet- teren o.l.v. Freddy Couché; - Het Brasschaats Mando line Orkest o.l.v. Marcel De Cauwer; - muzikale films; - eigen leerkrachtenkon- certen; - buitenlandse ensembles; - kleinkunst met o.a. Jef Burm; - nieuwe muziek met «De Nieuwe Muziekgroep» o.l.v. Mark De Smet; - harmonieorkesten met o.a. het Harmonieorkest van het Lemmensinstituut o.l.v. Karei De Wolf; - beiaardkoncerten. Al deze koncerten worden door de jeugd bijgewoond aan zeer demokratische prijzen. Op het programma staan telkens werken van onze ei gen Vlaamse komponisten als Vic Nees, Albert Del- vaux, Jan Van Der Roost, Piet Swerts, Norbert Ros- seau e.a. Initiatie Ten einde de jonge mensen voor te bereiden op deze avondkoncerten organise ren wij een massa klas- en schoolkoncerten in de scholen. Het initiërend karakter is hier natuurlijk van kapi taal belang Te oordelen naar de grote vraag en naar de vele gunstige reakties missen deze manifestaties hun doel niet. Dit wat betreft de koncerten in de plaatselijke afde lingen. Naast dit grote aanbod van koncerten, biedt Jeugd en Muziek Vlaanderen aan de jeugd de mogelijkheid om tal van koncerten bij te wo nen in onze grote kuituur centra en dit aan zeer gun stige prijzen (denken we maar aan de kulturele uit daging van de Munt- aan de Symfonische concerten in de Singel). LH uur, loopt in de zalen A een tentoonstelling van de Kunst- en Kuituurkring «Jan Ruusbroeck». Deze kring is ongeveer 15 jaar oud en werd in het leven geroepen door een paar oud-gedienden van de Sint- Anna-Pede-School Deelnemers zijn: Mevrouw Berthe Wauters en dhr. Charles Louis Bonnewijn. Mevr. Wauters volgde les aan de Akademie voor Schone Kunsten te Brussel van 1945 tot 1949. Deed reeds meerdere malen mee aan wedstrijden en werd verschillende malen be kroond o.a. met haar werk. «De Zonnebloem». Zij heeft een voorkeur voor het land schap als onderwerp, waar in zij verschillende stijlen ontwikkeld heeft. Charles Louis Bonne wijn is een natuurtalent, vooral bedrijvig in het weergeven van landschap pen uit het Pajottenland en de Zennevallei. Hij schil dert op een heel speciale manier, waarin hij vooral de natuur in al haar pracht en praal weet weer te geven. D.B. - Danny Dcnayer (VU) stelt in de rand van dit punt dat de kontrole op materiaal nog niet waterdicht is. «De kontrole is met de computer alleszins reeds heel wat efficiënter», repliceert Robert De Pauw die zegt dat «uiteindelijk geen enkel systeem 100% waterdicht is», waarbij hij verwijst naar 'Watergate'. - Op verzoek van de Sportdienst zullen bolspelen, schiet spelen, steelspelen, verplaatsingsspelen (stelten), werp spelen, gezelschapsspelen en kinderspelmaterialen wor den aangekocht voor circa 200.000 fr. - Isolatiewerken aan het préfab-schoolgebouw aan de Oude Gentbaan zouden dringend noodzakelijk zijn. De huidige isolatie is tijdens de wintermaanden onvoldoen de. Men wil een dubbele bevloering aanleggen met tussenin isolatiemateriaal met bovenop een kurklaag. Te ramen op 450.000 fr. Edgard Hooghuys (SP) stelt echter dat het gebouw zijn tijd gehad heeft en vraagt waarom geen nieuw gebouw wordt opgetrokken. - Speelplein Harding te Herdersem. Het voorontwerp als polyvalent «sportterrein» in KWS- beton op de bestaande rekreatiezone werd reeds goed gekeurd. Uit besprekingen met de dienst «Jeugdwerk» blijkt dat de vaste belofte van toelage kan aangewend worden voor dit kleinschalig projekt. - Op het dak van de brandweerkazerne werd gespoten met reflekterend materiaal teneinde overvloedige warmte af te weren. 350 nr werden behandeld doch het dak boven de dienst «900» werd niet behandeld omdat daar een koelinstallatie zou staan. Danny Denayer betreurt dat waar mensen 24 u. op 24 u. present en vooral paraat moeten zijn, geen betere leefomstandig heden worden geschapen. - Raadsleden Van Mossevelde (VU) en Dolores Baita (SP) voelen zich voor een voldongen feit gesteld. Als gemeenteraadslid hadden ze niet de minste weet van de op handen zijnde uurregeling bij de brandweer waar van 4 naar 5 ploegen wordt overgeschakeld en overuren wellicht worden uitgeschakeld. Er zouden liefst 4 verschillende voorstellen zijn ge weest, doch de gemeenteraadsleden wisten daar niets van af. «D.e belofte van de personeelsschepen werd niet gehonoreerd» stelde Willy Van Mossevelde vast. «Het punt staat niet aan de dagorde», besloot de burgemeester. LH Aalst. Het Willemsfonds van Aalst organizeerde een tentoonstelling, (a) Aalst. Spes stelde in het Belfort ikonen voor aan het grote publiek, (a) De Aalsterse Orgelkoncerten zijn dit jaar «An hun 16e uitgave toe. Sinds 1972 hebben musici, op basis van hun hoog artistiek niveau te gast gevraagd door Kristiaan Van Ingelgem, in 45 koncerten deze jaarlijkse cyclus tot een suksesvol gebeuren doen uitgroeien. Om maar enkele namen te noemen: Flor Peeters, Kamiel DTïooghe, Guy Bovet en Louis Van der Paal. De Aalsterse toneelvereni ging «De Schakel» heeft voor zijn repertoire voor het nieuwe toneelseizoen een sukseswerk op de affi che gezet. Op de zaterdagen 20 en 27, de zondagen 21 en 28 en de maandagen 22 en 29 september in de zaal van Netwerk telkens om 20.00 uur wordt het mees terwerk van Kessey «een vloog over het koekoeks nest» gespeeld in een verta ling van Dale Wasserman. Van dit verhaal bestaat ook een film die de vele proble men in de wereld van d% psychiatrie bloot legt. Een vloog over het koekoeks nest is het verhaal van McMurphy die besloten heeft krankzinnigheid te simuleren om te ontsnap pen uit een gevangenis boerderij. Hij is van oordeel dat het leven in een psy chiatrische instelling veel gezelliger moet zijn. Hij wordt toevertrouwd aan de zorgen van zuster Ratched een niet bepaald zachtzinni ge tiran die haar kliënten terroriseerd. Zij vindt daar een soort sadistisch genoe gen in. McMurphy besluit een einde te stellen aan die ongebreidelde machtswel lust en zet een campagne op. Maar wat begonnen is als een grap, wordt gauw een enorme verwoesting. De toegangsprijs voor deze opvoering bedraagt 150 fr., in voorverkoop 130 fr. en redukties 100 fr. Mensen die nog in het bezit zijn van een toegangskaart van de vorige sessie, kunnen die gratis omruilen aan de kas sa. Reserveren is noodzake lijk vanaf 20 augustus en kan op het adres Centrum Netwerk, De Ridderstraat 28 te Aalst. Blikvanger in deze cyclus zal ongetwijfeld het prach tige Franse orgelpositief (8 registers) zijn dat gans de maand september in het hoogkoor van de St.-Maar tenskerk zal opgesteld staan. Het werd gebouwd in het atelier van «Les fa cteurs d'orgues et clavecins de Tournai» en zal tijdens elk recital bespeeld worden in afwisseling met het gro te orgel. Liefhebbers van oude muziek worden deze keer extra verwend. Tijdens het slotkoncert (28 september) wordt ook de eerste langspeelplaat van Kristiaan Van Ingelgem voorgesteld. Uniek is dat de opname volledig gewijd is aan improvisatie. Van Inge lgem doceert het vak orge limprovisatie aan het Kon. Muziekconservatorium te Gent en kreeg meermaals lovende perskritieken over zijn improvisaties tijdens koncerten in binnen- en buitenland. De plaatopnalme gebeurde te Doornik op het orgel van de kathedraal en op het hopgergenoemd orgelposi tief. Het verloop van de 16e Or gelcyclus in de Sint-Maar tenskerk te Aalst ziet er als volgt uit: Zondag 14 september te 15.30 u.: Robert Dleersny- der (De Panne) met werk van o.a. Pieter Cornet, Hen drik Speuy, Fétis. Zondag 21 september te 15.30 u.: Joost Lan,geveld (Nijmegen) met oude Spaanse orgelmuziek, wer ken van Franck en Duruflé, improvisatie. Zondag 28 september te 15.30 u.: Kristiaan Van In gelgem (Aalst) met een im- provisatiekoncert op the ma's uit het publiek. Zondag 14 september. A.s. zondag koncerteert Robert Deleersnyder te 15.30 u. in de Sint-Marti nuskerk. Robert Deleersnyder 1944) gefioot zijn muzikale opleiding aan de Kon. Mu ziekconservatoria van Gent en Brussel. Hij behaalde er meerdere Eerste prijzen. Zijn orgelleraars waren Willy Climan en Kamiel DHooghe. Later volgde hij meesterkur8U8sen bij Flor Peeters, Hubert Schoon- broodt en Bernard Lagacé. Hij is leraar aan de Stedle- lijke Muziekakademie te Veurne en organist aan de O.-L.-Vrouwkerk te De Panne. Als leider van het Doku- mentatiecentrum voor Or gel te Veurne verzorgt hij de uitgave van partituren en grammofoonplaten en organiseert hij jaarlijks meerdere cursussen. Robert Deleersnyder kon- certeerde in verschillende Europese landen. Zijn dis cografie vermeldt twee or gelopnamen: Galante Orgelmuziek uit de Nederlanden (Orgels in de Westhoek nr 1) Zuidduitse Orgelmuziek (Orgels in de Westhoek nr. 2). LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 5