De grote en de kleine k V Josée Stuyven «Vrouwenharten en Mannendromen» Mechels Miniatuur Teater in Sint-Niklaas Hammenaar Yves Malfliet wint «Prijs van Buggenhout 1986» Huguette De Wit expozeert in Universitair Ziekenhuis te Leuven André Roelant in De Steeg Sint-Niklaas Dani Van Belle en Frans Geerinekx in oud-gemeentehuis Sehoonaarde Vnm. ZIE GINDS KOMT DE JAZZBOOT WEER AAN... De Voorpost - 26.9.1986 - 11 Het Mechels Miniatuur Teater, samen met het Reizend Volksteater uit Antwerpen één ties worden bijna 40 tafere- zijn vertaald in o m het gens goed draaiende sprei- van onze twee Vlaamse spreidingsgezelschappen, speelt ongeveer evenveel voorstellin- len getoond, waarin vrou- Deens, Italiaans Engels dingsgezelschap Risiko- gen doorheen heel het land (én Nederland) dan het opvoeringen kent in de eigen twee wenharten en mannendro- Frans, Duits, Kritisch en loos toneel dus, waarop het zalen te Mechelen. Volgende week is het te gast in de Stadsschouwburg te Sint-Niklaas men in eikaars verlengde Hebreeuws Zijn eerste stuk publiek gretig afkomt (maandag 29 september) en in zaal Den Boomgaard van het kultureel centrum te dreigen te liggen. «De verdwenen kinderen» De familiekroniek van de Bornem (dinsdag 30 september). Twee dagen na elkaar wordt het toneelspel «Vrouwen- werd 1983 door het gebroeders Keldermands harten en Mannendromen» van Gie Laenen opgevoerd m een regie van de auteur zelf. M.M.T. gekreéerd. wordt op de scène gezet met «Vrouwenharten en te teleurstelling dat Anton voor echt groot talent. Zijn boren Gie Laenen is sinds De voorstelling 6611 861-16 tamelijk losstaan- Mannendromen» bijna geen tijd meer voor vrouw, Yvonne Vranks, is 1974 werkzaam bij de BRT, Dit toneelwerk dat in april de sketches- waarin kleine Anton en Bert Keldermans haar over heeft. veel kordater dan hij zelf. na even in het onderwijs te van dit jaar in Mechelen dramatische konflikten in zijn tweelingen. Ze trekken Hun enige zoon Peter is een Ze werkt als onderwijzeres hebben «gezeten» Hij gekreéerd werd werd door en tussen de beide gezinnen een leven lang met elkaar jongen van een jaar of 24. in een school voor bijzonder schrijft romans voor jonge- Gie Laenen in opdracht van 21011 afspelen... op. Eens getrouwd gingen Hij is balletdanser gewor- onderwijs. Hun enige zoon re en oudere soortgenoten hetzelfde M.M.T geschre- Ais akteurs zien we René ze naast elkaar wonen. An- den, tegen de zin van zijn Frederik is enkele jaren ou- en maakt spaarzaam poëzie ven, a.h.w. op het lijf van de °-"~ ton ia leraar en speelt in het vader. der dan Peter en oefent nu die voorlopig nog niet naar gebroeders Verreth. amateur teater. Zijn vrouw In het andere huis woont op alle momenten van de buiten mag. Voor zijn BRT- Laenen, verantwoordelijk Julienne Vaneven leeft in Bert. Hij is operazanger, dag en de nacht tuba. Deze hoorspelen kreeg hij inter- voor de tekst én ook voor de de schaduw van haar popu- niet heel bekend, maar vol- «tweelingen» volgen we ge- nationale erkenning, even- regie (een opleiding voor laire man. Ze houdt van gens zijn zeggen komt dat durende één jaar. Vanuit de als voor zijn radiodoku- regisseurs is dringend no- mannen, en het is haar gro- omdat dit landje te klein is gesprekken en konfronta- mentaires. Zijn stukken dig in ons Vlaamse landje!), draagt dus de volle verant woordelijkheid voor dit tea- In 1980 startte de Buggenhoutse Kulturele Werkgroep met de organisatie van de 'Prijs van Buggenhout'. Een prijs die openstond voor de beoefenaars van zowel de schilder-, de beeldhouwkunst als de grafiek enz. De haalbaarheid van dit initiatief werd eerst getest op ge meentelijk vlak. De prijs werd dan ook opengesteld, enkel voor kunstenaars van de gemeente zelf, d.w.z. kunste naars wonende of geboren in de bosgemeente. De eerste drie uitgaven van een kip». Een werk kenden een relatief sukses, waarin de vlak-lijn-tegen- zowel kwa deelname als wat stelling sterk uitgedrukt de kwaliteit van de ingezon- was. De unanieme toeken den werken betrof. De for- ning werd echter door het mule bracht echter ook aan publiek gekontesteerd. het licht dat wat de deelna- Waaruit blijkt dat de orga- me betrof, steeds een beroep nisatoren in hun opzet ge- moest worden gedaan op slaagd zijn, nl. pogen een dezelfde mensen. Zodat de gezond oordeel van het pu- formule eigenlijk zichzelf bliek uit te lokken en ze achterhaalde. dichter bij het kunstgebeu- ren in Vlaanderen te bren- Verruiming gen Om voornoemd verschijn sel tegen te gaan, werd be- Yves Malfliet terstuk. Hij maakte er een soms melodramatische, soms komische voorstel ling van, waarvan we er in het M.M.T. de jongste jaren al zo veel hebben te zien gekregen en die zowat het (populaire) handelsmerk geworden zijn van dit overi- Verreth, Wilfriede Bruien- ne en Geert Defour (Berts familie), Manu Verreth, Heddie Suis en Theo Hijzen (Antons familie). De mu ziek is van Jan d'Hoine, de scenografie van Frans Dijck. Het M.M.T. speelt dit Sint-Niklaas. Het MMT is er te gast met «Vrouwenharten Vlaamse stuk op maandag en mannendromen» 29 september om 20 uur in de Stadsschouwburg van Sint-Niklaas en op dinsdag 30 september om 20.30 uur in zaal den Boomgaard van het kultureel centrum te Bornem. L. Nog tot zondag 19 oktober kan men van 8 tot 20 uur terecht in het universitair ziekenhuis Gasthuisberg in de Herestraat te Leuven voor een tentoonstelling gewijd aan de skulpturen van de Dendermondse kunstenares Hu guette De Wit en akwarellen en kleurpotloodtekeningen Tot 16 oktober e.k. stelt An- figuratief en toch eigenzin- Herman Jonckars. dré Roelant een keuze'uit nig, perfekt en toch niet zijn werken tentoon in De fotografisch. Huguette De Wit bezit een waarbij zij onderdelen van Steeg, Apostelstraat 57, Het meest verbazen de enor- ingeboren ZUcht naar har- oude wijnkratten en hals- Sint-Niklaas. me schilderijen zonder lijst. monie en een zinnestrelen- steunen van flessen aan- Het is weliswaar een be- De tot over de rand geschil- de esthetiek die hun betove- wendt om daarmee een perkte keuze, maar ze toont derde doeken hebben duide- rend effekt niet missen, boeiend picturaal geheel te zeer duidelijk het mees- lijk een symbolische bete- 11164 alleen omwille van de bekomen- vormelijk gecon- terschap van de kunste- kenis. vondst van het oude mate- strueerd en geraffineerd 116ar- Met grote stippen (of zo u "aal' maar, omdat het ont- vergroeid met Vier landschappen en vier wil: met kleine kleurvlak- ^6ht werd. uit zijn ver- ving. omge- sloten de Prifs uit te breiden Dit jaar stond de PrM» van «25?^ JSfSÜ? S21- 2? .wereld en werd m 1984 de Prijs Buggenhout open voor mo- door Yves opengesteld voor kunste- numentale Malfliet uit Hamme voor zijn verzameld zwartwit werk; twee van kontrasten opgebouwd- 111 combinatie met andere De schikking is een over- k'er'mi«to wk ronde de amour, en .Les rêves des garcons de j!?*™ i»' Meur- neukte vrouw liggend fementen m een niet ver- danhte vormgeving, inge- uit de provincie Oost- skulpturen. 38 deelnemers Bontekoe. (O. Breckx). I,*,™"' voor de Mont Saint-Michel; eiersohelp-witte studeerd m de academies H De etsen, waarmee het pu- de naakte jockey op zijn omgeving en ingeperkt als bliek het meest vertrouwd paard voor een oude 6011 kunstwerk, is, zijn typische Roelant- burcht. - werken; de ruwe land- De langwerpig vertikale schappen met weinig de- vorm Vlaanderen en de twee pro- met in totaal 70 werken vincies grenzend aan de ge- men èr aan deel. 28 dee Ine- ding 'wegens de technisch meente Buggenhout, nl. mers waren afkomstig uit perfekte afwerking en het Brabant en Antwerpen. de eigen provincie; de pro- smaakvol geheel van zijn De eerste verruimde versie vincie Antwerpen leverde vierdelige kompositie 'Zon- kende een enorm sukses. In amper 4 deelnemers en ver- der titel', de discipline 'Beeldhouw- der waren zes Brabanders Laureaat van de Prijs van kunst'boden zich niet min- present. Buggenhout 1986 werd der dan 36 kunstenaars De jury bestaande uit Lieve Yves Malfliet uit Hamme, aan, met in totaal 86 wer- Huybrechts, keramiste, Ier- voor zijn totale inzending ken. In de ruime polyvalen- ares aan de akademies van van 'Les rèves des garens te zaal van de sporthal van Berchem en Hove, Willy de Bontekoe' en 'La ronde Buggenhout werden alle Meysmans, beeldhouwer, de l'amour'. De jury-verant- werken tentoongesteld. De leraar aan de akadomie van woording luidde als volgt: jury bekroonde het werk Leuven, Achiel Pauwels, «Wegens het origineel ge- 'Gebonden Vrijheid' van keramieker, leraar aan de heel en de nieuwe geest die Rudy Vlyminck uit St.-Gil- akademies van Antwerpen het werk uitstraalt, wegens lis-Waas. De tentoonstel- en Eeklo, Pieter Vanheste, de spetterende sfeer en het ling bood overigens een beeldhouwer, leraar aan de nieuwe internationale toe staalkaart van wat heden- akademies van Hamme en komstperspektief dat de ge- daags op het vlak van de Berchem, Jan De Ridder, hele inzending biedt. beeldhouwkunst, in de drie kuituurschepen van Bug- De jury kende de prijs een provincies gepresteerd genhout en sekretaris Gui- bedrag van 20.000 F - WOI"dt. do Duerinck, beoordeelde overigens unaniem toe. Dat de organisatoren de de werken en kende naast Yves Malfliet, een 23-jarige juiste formule te pakken de Prijs ook een eervolle Hammenaar, was met deze hadden, bewezen de talrijke vermelding en een aantal Prijs van Buggenhout, aan reakties die ze op deze be- vermeldingen toe. zijn eerste deelname aan kroning mochten ontvan- Zo kreeg Yvonne Veirman een wedstrijd toe. Hij stu- gen. Zelfs uit Nederland uit Oostwinkel-Zomergem deerde plastische kunsten kwamen ze. Want, dank zij wegens de speelsheid in on- de toekenning van deze derwerp en materie en de prijs, werd het bekroonde sympathie die haar werk beeld opgenomen in een 'Homo mixing Fauna' uit- boekwerk over de heden- straalt een vermelding. De- daagse kunst. zelfde eer viel Rik Vande- Vong jaar was de grafiek wege uit Eeklo te beurt, aan de beurt. Met schrik in Zijn gehele inzending werd het hart werd de belangstel- geprezen om de soberheid ling van de kunstenaars af- van vorm en de aangepaste gewacht. 28 grafici met in kleur. afahMrtL r„rk?ï,,J>0?en "?nitIue '-"«O wek vrijdag werd in het oud-gemeentehui, een kyken. tot uiting, aan. Onder hen bekwam met haar werk tentoonstelling geopend met tekeningen en glasramen Dani Van Belle volgt de les- werkjes. vratv Dani Van Dolle ..1 i—g,.-.1.to_«i- rv. - (regentaat) aan de Provin ciale normaalschool te Tie nen en loopt momenteel nog akademie te Ant werpen. Het bekroonde werk, aldus de laureaat, maakt in feite deel uit van negen kerami sche vrouwencorsetten, die elk een bepaalde sfeer op roepen - Parijs, de Cóte d'Azure enz. maar stuk voor stuk ook erotiek uit stralen. Valt de vorm van het werk op, dan springen evenzeer - de intensieve kleuren in het oog. Wat de toekomst be treft, koestert de kunste naar plannen, via de kera miek, een toeristische at- traktie te kreëren. Niet meteen in Hamme, maar in Antwerpen bv. waar voor dergelijke projekten aange paste ruimten voorhanden zijn. Pierre Van Rossem de midde- njsch, geheel. maar een verras- tails, chaotische en"toch vSïerkt no'g «>P barmo- rustgevend, herkenbaar en leeuwse gt toch naamloos... en de kille en erotiek, interieurs, staaltjes van taferelen hangt persoonlijke interpretatie. van Vilvoorde en Dender- monde en in de Hoger- Rijksschool van Ander- lecht. Huguette De Wit zorgt er niet alleen voor te komen tot een maximale in tensiteit van het gebruikte materiaal maar weer ook evenwicht te brengen tus- t+J.;1 It 45,16 bi Sint-Niklaas. Werk van André Roelant. Prachtige werking tussen Daniël yui Danl Ito B^l", Jn olisv«rt»Mld«rij<m, tek.Mng«n en iTtckenen°en gtaT "tod Ëte SteverfachUderijen van bSÏ le gedichten meest gekende uit Merlijn Vlaanderen. Namen als Hu- le sfeer die het werk uit- aquarellen van Frans Geerinekx. go Besard en Corneel Cam- straalt en het gevoel waar- P° zeggen trouwens ge- mee het afgewerkt is, ver- Een nadeel van de tentoon- glas tuurde, aan het Hoger Rijksinsti- Geerinekx laten het meest nauw die de geser- tuut voor Beeldende Kun- aanvoelen hoe lief hij z'n schreef, noeg. Nochtans bekroonde antwoordde de jury - ook stelling, die doorging in veerde toastjes lonkte of Ajiclerlecht. Ze geboortegrond heeft, de jury Carl Jacobs uit Des- al een vermelding. Frank een smaakvol aangekleed met andere genodigden a*Jfer?Qder ®nidere"iee w® .®n.611 6011 eilor- Het resultaat is een bundel telbergen als laureaat. Met Steyaert uit Denderbelle maar klein zaaltje, was wel praatte, dan hij de tentoon- restauratie van glas- kreativiteit hielpen hem met fijne tekeningen en zijn werk «Leven en dood kreeg een eervolle vermei- dat menigeen meer in z'n gestelde werken kon be- w 111 j vaiï j11 a^£eb°ren talent ver- sfeerrijke poëzie. Van deze Merohtfim #»n nH Ho Voooi der uit te bouwen tot wat, bundel zijn nog enkele ge- OP ZATERDAG 27 SEPTEMBER Het traditionele Honky Tonkprogramma is dit jaar duchtig door mekaar gegooid. Eerst was er het jazzfestival op het laatste weekend van juni, nadien kregen we een kille verregende en donkere rally in september en op de laatste zaterdag van september heeft de tweede aktivi- teit van dit seizoen plaats. Voor de zevende keer vertrekt de Jazzboot in Dendermonde met aan boord één degelijk orkest, honderden en thousiaste fans, panikerende bestuursleden en één schipper naast God, de Mon. Het is inderdaad de eerste keer dat de jazzboot- tocht georganizeerd wordt in september. Door de datumwijziging van het jazzfestival kon die niet meer plaats hebben in juni, al zal het weer dan wel voordeliger geweest zijn. Het komt er echter vooral op aan om te genieten van de gezellige muziek in een unieke sfeer en die is er telkenjare opnieuw. Opdat iedereen de kans zou krijgen om mee .te gaan werden er twee reizen georganizeerd. Op zaterdag 27 september is er de namiddagvaart om 14 uur. Vanuit Dendermonde wordt de steven naar Bornem gewend. The Lazy City Jazzband zorgt voor de «ambiance» en de bestuursleden van Honky Tonk waken erover dat hun schip tegen 17.30 u. terug de kade ligt, ten behoeve van de Dendermonde- naars en de andere nieuwsgierigen die even een glimp van het Ros Beiaard willen opvan gen, dat rond die tijd van zijn vroegere ver- blijfplaats in de Vismijn wordt overgebracht naar de Sint-Rochusstraat. De avondvaart begint normaal tegen 19 uur, maar er zal rekening gehouden worden met degenen die wat later zullen komen, nadat het Ros zijn rondgang heeft gemaakt, 's Avonds speelt The Jeggpap N.O. Jazzband, het sukses is dus verzekerd. Wie ooit een dergelijke boottocht heeft meege maakt zal er zeker willen bij zijn. Daarom is het best de kaarten tegen 350 F vooraf te bestellen bij Aimé Braeckman, Nijverheid straat 49, 9330 Dendermonde, tel. 052/ 21.63.85. Merchtem en uit de kapel van het Stuyvenberggast- huis van Antwerpen. De tentoonstelling in Sehoonaarde omvatte zowel eigen werk als kopieën van bestaande glasramen. De bedoeling van Dani is het brengen van vernieu wing in de glazeniers kunst, zowel wat de vorm geving als de ideeën zelf betreft. Bij het vervaardi gen van een glasraam maakt ze gebruik van antie ke glassoorten als met de mond geblazen Duits an tiek glas, Amerikaans en Frans antiek glas. Deze glassoorten kunnen tot 5.000 fr. en meer per m' kosten. Voor de meer moderne komposities maakt ze ge bruik van spiegels en he dendaags gestruktureerd glas. Ook met haar tekenin gen probeert ze een eigen weg te vinden. Frans Geerinekx kan men beschouwen als één der be tere landschapsschilders die Vlaanderen rijk is. Zowel de miniatuur- als de contétekeningen zijn het bekijken waard. De gaaf heid van de werken is tref fend. In de aquarellen komt vooral z'n bewondering voor het Scheldelandschap die over deze Sommige van deze sculptu rale komposities zijn in fei- - Jo. Sm. te lyrische vormconcepties ffn échtere hout- kleur van het krattenmate- riaal en het koloriet van de omgeving. Soms wordt er een bewegingselement aan toegevoegd. Een speels ver glijden van losdrijvend wrakhout dat als in een draaikolk komt aange spoeld, tracht ze in een in stantané tegen te houden en te fixeren voor eeuwig. Huguette De Wit kreëert, -door het laten samenvallen van objecten, een werke lijkheid die op zichzelf staat en komt zo tot een reëel kunstwerk. Het is geen toe val dat zij inhaakt op de Arte Poverastrekking die in 1967 in Genua in Italië ontstond. In Arte Povera worden afval, waardeloos en niet duurzaam materiaal gebruikt als reactie op de dure materialen en met de bedoeling er een diepere be tekenis aan te geven, dit in tegenstelling met Minimal Art dat opzettelijk elke die pere betekenis uitsluit. Een ander aspekt van Hu guette De Wit's werk zijn de in ruimte en in struktuur, vorm en materie gevoelig uitgewerkte aanknopings punten die het ons mogelijk maken de zilte zee, het strand, de duinen aan te voelen en te «beleven». De kunstenares is uiterst zorgzaam bij de kleurkeu ze. Ze houdt van een sober kleurgebruik en meestal wendt ze gesmoorde tonali- teiten en transparante kleuren aan die de basis- kleur min of meer doorla ten: van grijsgroen tot blauwgroen. Door dat kleurgebruik krijgt het werk een gelatenheid ter wijl het door het uitzuive ren van de vorm naar rust en contemplatie neigt. Soms wordt het werk ook monocroom: oranje, eier- schelp-wit, blij-geel, he melsblauw, maar zelden rood. Met primaire kleuren is zij voorzichtig, nooit overdadig. Het merkwaardige in De Wit'sjyrische vormkoncep- ties is de niets ontziende eenvoud van kompositie, de bijna volmaakte luciditeit, die schroomvallig een ge voelswereld kenbaar maakt en een klimaat vap vergees telijking schept. De skulp- tuurkompsities stralen een zeldzame rust uit met ac centen op vorm en kleur in een ruimte en struktuur waarbij het aangewende materiaal het aanknopings punt is om het te kunnen «beleven». Dat meebeleven is eigen aan ieder goed kunstwerk E. Boon het nu is. handtekende exemplaren te Vrijdagavond werd ook een verkrijgen bij D. Janssens. dichtbundel voorgesteld. Molenkouter 32 te Schoon- Dit werk, «De Balegemse aarde. gedichten» kwam tot stand dankzij een nauwe samen- Sirou Aim Fr. Courtensstraat 33 DENDERMONDE stelt tentoon kunstschilderes van 27/9 tot 23/10/1986 elke dag van 10 u. tot 12 u. en van 14.30 u. tot zondagen van 14.30 u. tot 18 u

De Voorpost | 1986 | | pagina 11