t /.Festival van Vlaanbeim Koncertkaleidoskoop Festival van Vlaanderen in onze regio 12 - 26.9.1986 - De Voorpost Koormuziek door de eeu wen heen door de Cappella Concinite te Aalst Het programma, dat door de Cappella Concinite o.l.v. Karei Aerts op woensdag 1 oktober in de Sint-Marti- nuskerk te Aalst uitge voerd wordt, bestrijkt een omvangrijk gebied van de koorliteratuur: grego riaans, Vlaamse meesters, komposities speciaal ge schreven voor Concinite, ean mis in typisch Franse barokstijl op tema's van Franse kerstliederen en de aangrijpende «Litanies voor de Zwarte Lieve Vrouw van Roc-Amadour» van Francis Poulenc. Uitvoerders De Cappella Concinite werd in 1965 opgericht als kin derkoor van de Leuvense Sint-Kwintenskerk, na een vijftal jaren begon het naar buiten te treden. Sinds 1975 verwierf het koor we reldfaam door talrijke ra dio-uitzendingen, koncer- treizen in het buitenland, Festival- en Europaliakon- certen en grammofoonpla ten. Het repertoire van Con cinite gaat vanaf het grego riaans tot en met de moder ne koorliteratuur, een re pertoire van meer dan 300 titels. Karei Aerts Aarschot 1922) is als musicus autodi- dakt. Na een karrière bij de Steden zijn er aanzienlijke kortingen: 50% voor jonge ren tot en met 25 jaar, 25% voor groepen van minimum 20 personen, houders van een +3-pas en werklozen. Toegangskaarten zijn te verkrijgen de avond van het koncert aan de ingang van de kerk of bij de Kultu- rele Dienst, Kattestraat 33, 9300 Aalst, telefonisch op nr. 053/77.11.11, toestel 245 (van 8.30 u. tot 12 en van 13 tot 17 u; op woens dag tot 19 uur: op vrijdag van 8.30 tot 12 uur). Salzburger Solisten vertolken Mozart, Mendelssohn en Schubert te Dendermonde In het Dendermondse Stad huis koncerteren op vrij dag 3 oktober as. De Salz burger Solisten met instru mentale werken van Mo zart, Mendelssohn en Schu bert. Een pianoconcert, een vioolconcerto en de hit «het Forellenkwintet»: een aan gename muziekavond, ge garandeerd door de kwali teit van de uitvoerders en de diversiteit van de kom posities. Uitvoerders De Salzburger Solisten is een jong en dinamisch en semble dat in 1979 opge richt werd door violist Luz Leskowitz. Da leden van het gezelschap kregen hun vor- Rondom Marcel Dupré» - orgelrecital Kristiaan Van Ingelgem in Dendermondse Abdijkerk Honderd jaar geleden, op 3 mei, werd te Rouen Marcel Dupré geboren. Hij over leed in 1971, nadat hij uit gegroeid was tot «één van de grootste organisten van zijn tijd» (Jean De Koninck) of «onbetwistbaar de groot ste orgelvirtuoos in de 20ste eeuw» (Kristiaan Van Ingelgem). Deze honderd ste verjaardag van Duprés geboorte wordt tijdens dit Festival van Vlaanderen herdacht met een paar kon- certen. Zo koncerteert op zondag 5 oktober om 20.30 uur in de Dendermondse Abdijkerk de Dender- monds-Aalsterse organist Kristiaan Van Ingelgem met een hommage aan Du pré en de improvisatie kunst. Onder de titel «Rondom Marcel Dupré» gaat een programma schuil met komposities van le- raar», leerlingen en Duprf Aals, Kristiaan Van Ingelgem I musici. hankelijk van al wat vroe ger voor dit instrument werd geschreven. Gaston Litaize (°1909) is een van die leerlingen van Dupré die een schitterende karrière opbouwde. De «Prelude et danse fuguée» komponeerde hij als plicht- werk voor de kandidaten eerste prijs orgel van het Parijse conservatorium in 1964; het is vanzelfspre kend een werk waarin de techniek primeert, maar waarin virtuositeit en mu zikale inspiratie goed sa- Het koncert wordt besloten met komposities van Mar cel Dupré zelf. Er zijn eerst drie nummers («Te lucis an te terminum», «Ave Maris Stella» en «Pane lingua») uit «Le tombeau de Titelou- ze» een boek met 16 koraal voorspelen op gregoriaanse tema's, een belangrijk mu zikaal, liturgisch en peda gogisch orgelwerk. En dan de «Prélude et fugue en sol mineur, opus 7», die een heel markant voorbeeld is van Duprés technisch kun nen en kompositorisch meesterschap. Een programma dat ean in teressant overzicht biedt van de orgelkunst in het Frankrijk van deze eeuw. En gespeeld door een eer lijk musicus die niet streeft naar oppervlakkig sukses en gemakkelijke bijval van aen snob-publiek. De toegangsprijs voor dit koncert van zondag 5 okto ber om 20.30 uur in de Den dermondse Abdijkerk, be- draagt 100 BF (kan het nog goedkoper?). Zoals voor alle koncerten in het kader van i het festivalluik Gent en Historische Steden zijn er aanzienlijke kortingen: i 50% voor jongens tot en met 25 jaar, 25% voor groe pen van minimum 20 per- sonen, houders van een x j pas en werklozen. Toe gangskaarten zijn te ver krijgen de avond van het koncert aan de ingang van de kerk of bij de Dienst Kuituur en Toerisme, Stad huis, Grote Markt 1, 9330 Dendermonde; telefonisch op nrs. 052/21.39.56 of 21.39.57 (van dinsdag tot vrijdag van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17 uur). B.R.T. werd deze bekroond met de direktie van de B.R.T.-3 van 1973 tot 1983. Van meet af aan was hij betrokken bij de organisa tie en de groei van het Festi val van Vlaanderen Sopraansoliste Juliet Booth London) studeerde o.m. aan de Guildhall School of Music and Drama. Vorig jaar volgde ze de kursussen aan het Europees Opera Centrum, haalde diverse prijzen, zong diverse rollen in operatprodukties. Mezzo-sopraan Raymonde Willems studeerde cello en zang, werd laureate van de Pro Civitate Wedstrijd en de Belgische Stichting Roe ping en vervolmaakte zich in de prestigieuze Guildhall School of Music and Drama. Organist Joris Verdin stu deerde orgel bij Stanislas Deriemaeker en muziekwe tenschap te Leuven. Hij is leraar orgel in Antwerpen, Leuven en Luik. In zijn re pertoire gaat de meeste aandacht naar het kreëren van nieuwe komposities naast het propageren van vrijwel vergeten muziek. Programma Eerst de Gregoriaanse paasmis «Dominica Resur rectionist», maar niet het gewone proprium. Vervol gens werken uit het oeuvre van de Vlaamse meesters Alfons Moortgat (1881- 1962; «Quid retribuam»), Arthur Meulemans (1884- 1966, «Lieve Vrouwe van ons Land»), Vic Nees ("1936, «O eerbiedwaardig hoofd» op tekst van Gezelle en «Tota pulchra es Ma ria»). Van de moderne kom- ponist André Laporte (°1931) vertolkt Concinite de door haar in 1981 tij dens het Festival gekreëer- de cyclus «Eight songs of Innocence» op tekst van William Blake. De «Carols for woman's voices», voor Concinite geschreven door Ion Dixon, werden door het koor gekreëerd op Kerst nacht 1985. «La Messe pour le temps de Noël» van Gas- pard Corrette is gebouwd op tema's van populaire Franse kerstliederen. Het koncert besluit met de «Li tanies a la' Vierge noire» van Francis Poulenc (1889- 1963), een ontroerend werk. De toegangsprijs voor dit koncert van woensdag 1 oktober om 20 uur in de Aalsterse Sint-Martinus- kerk, bedraagt 300 BF Zoals voor alle koncerten in het kader van het festival luik Gent en Historische ming als kamermusici tij dens de zomerfestivals. De bezetting ervan situeert zich tussen de twee klassie ke formaties: het strijk kwartet en het kameror kest Dit laat toe weinig ge kende en minder gespeelde kamermuziekwerken op het repertoire te nemen. Het ensemble, dat heel wat buitenlandse koncertreizen ondernam, werkt regelma tig met gastsolisten. In Dendermonde spelen: Luz Leskowitz, Janet Krause, Heini Kupiaininen (viool), Vladimir Mendelssohn (alt viool), Gert von Bülow (cello) en Mette Hanskov (contrabas). Gastvioliste bij de Salzbur ger Solisten is, zoals zo vaak, Maria Sprimont. Programma Het «Concerto voor piano en orkest nr. 12 in A - KV 414» van Wolfgang Ama- deus Mozart (1756-1791) is een zeer klassiek werk voor deze komponist. Het da teert uit de suksesrijke Weense tijd en borrelt van optimisme met een scheut vroegromantisch senti ment Mozart schreef zelf over de stijl van dit piano concerto (en ook over de KV 413 en 415) Felix Mendelssohn-Bar- tholdy (1809-1847) op het programma met het «Con certo voor viool in d, opus posthumus). In het Oostenrijkse Steyr ontstond een groot kamer muziekwerk, dat te Wenen voltooid werd: het «Kwintet in A» van Franz Schubert (1797-1828), het later zo be roemd geworden «Forellen- kwintet». Het is ongetwij feld Schuberts meest popu laire werk voor kamermu ziek. De toegangsprijs voor dit koncert van vrijdag 3 okto ber om 20."30 uur in het Dendermondse Stadhuis, bedraagt 200 of 250 BF. Zoals voor alle koncerten in het kader van het festival luik Gent en Historische Steden zijn er aanzienlijke kortingen: 50% voor jonge ren tot en met 25 jaar, 25% voor groepen van minimum 20 personen, houders van een +3-pas en werklozen. Toegangskaarten zijn te verkrijgen de avond van het koncert aan de ingang van de kerk of bij de Dienst Kuituur en Toerisme, Stad huis, Grote Markt 1, 9330 Dendermonde, telefonisch op nr. 052/21.39.56 of 21.39.57 (van dinsdag tot vrijdag van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17 uur) Organist Kristiaan Van Ingelgem Geboren te Sint-Gillis-Den- dermonde in 1944. Hij stu deerde o.m. aan het Lem- mensinstituut en het Mu ziekconservatorium te Maastricht. Van Ingelgem is bijzonder aktief: organist van de Sint-Maartenskerk te Aalst; professor aan de conservatoria te Brussel en Gent, leraar te Aalst, Etter beek en aan de Kunsthuma- niora Brussel; medewerker met het B.R.T.-Filharmo- nisch Orkest voor de orgel- partijen. Hij trad met veel sukses op in binnen- en bui tenland. Als komponist werd hij gelauwerd in de Jef Van Hoof wedstrijd te Antwerpen voor koorkom positie en te Mechelen voor zijn «Beiaardsuite», die in 1983 zelfs een Amerikaan- se kreatie te New York mocht kennen. Daarenbo ven is Van Ingelgem een eminent improvisator. Marcel Dupré Dupré: «onbetwistbaar de grootste orgelvirtuoos in de 20ste eeuw, dankzij een door hem zelf uitgedokter de discipline van techniek en lichaamshouding, van feilloze vinger- en voetbe- heersing en door een ver standelijke kontrole op zeer hoog niveau van al deze faktoren samen, ten dienste van de ars musica» (Kris tiaan Van Ingelgem in zijn programmatoelichting) Naast veel orgelmuziek (ook voor orgel en orkest), enkele orkestwerken, ker kelijke muziek, pianomu ziek en wat kamermuziek, schreef Marcel Dupré ook pedagogische werken, o.m. «Traité dlmprovisation l'Orgue» (1924) en «Métho de d'Orgue» (1921). Programma Deze hommage aan Marcel Dupré omvat naast werk van hem zelf en een impro visatie door Van Ingelgem, uitsluitend komposities van leraars én leerlingen van de musicus. Het koncert opent met «In termezzo uit de 6de Orgel- simfonie, opus 42» van Charles-Marie Widor, een voorbeeld van spritualiteit ten dienste van de muziek en de virtuositeit. Widor, één van Duprés leraars, was een intellektuele ro manticus op het orgel, de schepper van de orgelsim- fonie. Van Louis Vierne (1970-1937) - zelf leerling van César Franck en Widor én leraar van Dupré-ver- tolkt Van Ingelgem de «Cantilène uit de 3de Orgel- simfonie, opus 28», die Du pré opdroeg mon élève et cher ami. Marcel Dupré». Een van Duprés meest toe gewijde en geliefde leerlin gen was Jehan Alain (1911- 1940), de broer van de we reldvermaarde organiste Marie-Claire Alain. Van hem horen we «Le Jardin suspendu», een impressio nistisch tableau uit de «Va riations sur un thème de Clément Janequin». Nadat Van Ingelgem geïm proviseerd heeft - «Impro visatie van een scherzo in de simfonische stijl» - krij gen we 2 taferelen uit «La Nativité du Seigneur» uit 1935 te beluisteren («Les Bergers» en «Les Anges»). Messiaen kreëerde een zeer eigen orgelstijl, vaak onaf- Onze portie koncerten kregen we vorige week volledig in de eigen streek opgediend: het Engels vokaal ensemble The Tallis Scholars te Beveren; de wereldvermaarde kla- vecinist G us tav Leonhardt, de herdenkingsmis Andrea Gabrieli en uitvoerders van bij ons in een Schubert- Sch»rnann-Brahms-prngramma te Dendermonde. Sublieme Tallis Scholars te Beveren We zien het te weinig ge beuren dat een mannelijke dirigent of een mannelijke solist na een koncert bloe men aangeboden krijgt door de organisatoren; emancipatie werkt op dit vlak zeker niet in twee rich tingen. In Beveren echter kreeg dirigent Peter Phi lips, vorige week dinsdag, wel een prachtige ruiker aangeboden na het koncert met zijn Tallis Scholars. En ze waren verdiend! Het tal rijke publiek in de Sint- Martinuskerk had immers een sublieme kooravond van topniveau mogen beleven. Het programma had het te- ma meegekregen «De op volgers van Josquin des Prez». Deze Josquin, leer ling van Jacob Obrecht, was een absolute topfiguur van onze Vlaamse kompo- nistengeneratie van de re naissance, de ongeëvenaarde vertegenwoordigers van het motet; hij opent de poort naar een renovatie in stijlprincipes en komposi- torische uitdrukking en ondergaat gretig de invloe den van de Italiaanse re- naissancegeest, nl, de men selijke gevoelsuitdruk king. Het koor, in 1976 door zijn leider Peter Philips opge richt, dankt zijn kenmer kende klank aan de keuze van zijn leden: vrouwen met hoge, heldere stemmen en mannen die zijn groot gebracht in de Engelse koortraditie - in hoofdzaak ex-koorleden van King's College, Cambridge en Christ Church, Oxford. Dit samengaan van techniek en ervaring met zuivere klankschoonheid bracht hun de lof van kritici over de hele wereld. Dit koor van tien zangeressen en zan gers, dat we in het verleden al meermaals te Brugge aan het werk mochten ho ren, telt enkele leden die ook deel uitmaken van het befaamde koor The Sixteen van Harry Christophers. Leonhardt, de onovertroffen klavecinist, te Dendermonde Dat Gustav Leonhardt een aparte plaats verdient in het wereldje van de topkla- vecinisten van deze tijd, zal wel geen enkele liefhebber van het klavecimbel ont kennen. Leonhardt imponeert, niet zo zeer door zijn beminne lijk maar gereserveert ari- stokratisch uiterlijk, maar door de innerlijke kracht die hij weet uit te stralen naar zijn pubhek toe. Leon hardt is er ook de musicus niet naar om het zich ge makkelijk te maken en te teren op zijn wereldwijde faam. In het Dendermondse stad huis vertolkte Gustav Leon hardt een programma met klavecimbelmuziek van Jo- hann Jacob Froberger (1616-1667), Dietrich Bux- tehude (1637-1707), Jean- Henri d'Anglebert (1635- 1691), Antoine Forqueray (1671-1745) en natuurlijk Johann Sebastian Bach (1685-1750). Wat maakt Leonhardt zo groot? Wat in hem dwingt het pubhek (dat gedeelte al leszins dat gekomen is voor de muziek) tot uiterst ge boeid luisteren? Zijn schijn baar moeiteloze mogelijk heden om zich in de parti tuur in te leven? Zijn onge meen ekspressieve kracht op een instrument dat voor minder getalen teerden slechts een metaalachtige klank kan produceren? Zijn technische feilloos heid? Zijn ongemeen fijn gen voor een programma met lichte klassieke mu ziek»; een belofte die Leon hardt uiteraard niet kon in lossen Toch waren de muzieklief hebbers - we zagen er uit Nederland en Brugge die hiervoor speciaal naar onze Denderstad waren geko men - in de wolken met de uitvoering van de meester. Terecht! Boeiende koncertavond te Dendermonde Twee hedercych (van Schu in terpretatie Soms solo, soms in duo of met de vier zangers samen kwamen de ze volksliederen als echte pareltjes verzorgd tot hun recht; we denken hierbij vooral aan het erg romanti sche «In der Nacht» of het slothed «Ich bin gehebt», het eerste door de sopraan en de tenor, het tweede door het kwartet. Deze liederen werden ver tolkt door sopraan Dianne Verdoodt, alt Chris Pée, tenor Ludwig Van Gijse- Dendermonde. Gustav Leonhardt komt na het koncert even op adem (foto Piet Hermans). Dendermonde. Een massale (foto Piet Hermans). nuanceringsvermogen? Of zijn meesterlijke versie ringskunst die met arpeg gio's, inegalizaties en dgl. een eenvoudig tematisch gegeven omtovert tot een sprankelende belevenis? Waarschijnlijk is het wel het geheel van deze kwali teiten die elk koncert van hem tot een fascinerende muziekervaring maakt. Wij genoten, zoals steeds, het meest van zijn Bachver- tolking! Hierin blijft hij de onbetwiste meester. Aan de reakties van het pubhek was duidelijk te merken dat we met deze mening niet alleen stonden. Het speelse raffinement van een Antoi ne Forqueray (de Suite in d), eertijds «musicien ordi naire de la chambre du Roy», het virtuoze passage- werk van een Buxtehude (Praeludium en fuga in g), de uiterst gevoelige voor dracht bij een Froberger (Suite in e), het aarzelend eksploreren van harmoni sche progressie bij een d'Anglebert (Prélude non mesuré): het programma bevatte een mooi overzicht van een goed deel van de klavecimbelliteratuur En Leonhardt was groots! Misschien werd dit echter niet op deze manier door alle aanwezigen ervaren de L-vormige stadhuiszaal was voor een niet-onaan- zienlijk deel gevuld met mensen, die eigenlijk geko men waren voor de voor stelling van de «Gids voor Handel en Nijverheid - Ar rondissement Dendermon de» Een gedeelte van het publiek was dus door de Kamer van Koophandel (in hun ledenblad) nadien een koncert beloofd «waarin Gustav Leonhardt zou zor- belangstelling voor het klavecimbelkoncert van Leonhardt mann en Brahms) stonden centraal in het programma, dat we vorige maandag avond aangeboden kregen in het stadhuis te Dender monde. Ook vierhandige pianowerken van Schubert en Brahms figureerden op het menu. De uitvoerders ervan waren overwegend musici uit onze eigen regio, die er een erg boeiende en fijn verzorgde belevenis van maakten! Het koncert opende met de ^«Fantasie in f klein, opus 103 voor pianoduo» van Franz Schubert (1797- 1828). Na een korte aan vankelijke aarzeling, zaten Dirk Vermeir en Marife To- masino op dezelfde lijn kwam tempo en interpreta tie en kregen we een kohe- rente vertolking te beluiste ren die indruk maakte. Ook de derde, negende en zeven tiende Hongaarse dans van Johannes Brahms (1833- 1897) voor vierhandig kla vier werd met erg veel ek- spressiviteit uitgevoerd; de grote romantische gevoe lens vierden hoogtij; trou wens heel de avond door. Dirk Vermeir ging zelfs zo danig op in zijn muziek dat hij het mee-dirigeren moeilijk kon laten. De vokale muziek stond echter vooral in de belang stelling met twee liedercy cli. Eerst «Spanisches Lie- derspiel, opus 74», vertaal de volksliederen en roman cen uit het Spaans op tekst van E. Geibel voor sopraan, alt, tenor en bas met piano begeleiding. Deze (te) wei nig uitgevoerde liederen zijn eigenlijk een dankbaar werk voor een dergelijke koncertavond, indien de vier zangstemmen mooi sa men passen kwa timbre en gem en bas Mare Meers man, die solistisch allen reeds een flinke karrière opbouwden. Ook in de twee de liedercyclus kwamen de kwaliteiten van het viertal duidelijk aan bod. De nieu we liefdesliederen, of zoals de volledige titel luidt «Aus Polydora von Daumer mit au8nahme van Nr. 15 van Goethe: Neue Liebeslieder - opus 65 (Walzer für 4 Singstimmen und Klavier zu 4 Hande»), zijn zo moge lijk nog gevoelvoller dan de eerst gezongen cyclus en nodigen tot een nog roman tischer vertolking. Wat de solisten dan ook dankbaar deden! De pianobegeleiding was erg verzorgd, mis schien een tikje te opdrin gerig in sommige num mers. Toch een erg mooi koncert, dat door de aanwezigen meer dan op prijs werd ge steld en dan ook beloond met een entoesiast en dank baar applaus. Volkomen gerechtvaardigd! En waar zaten weer al die Dendermondse grote mu ziekliefhebbers, die we steeds weer zien in Brugge, Brussel, Gent of Antwer pen? 75 personen, al dan niet betalend, is toch be schamend weinig voor een stad die zich roemt om haar groot kultureel erfgoed uit het verleden. De Denen zijn van oordeel dat het EEG lidmaatschap voor hun land een goede zaak is. Dat blijkt ten minste uit een opiniepeiling die de mentali teitswijziging t.o.v. de EEG bloot legt. woensdag 1 oktober: koormuziek door de eeuwen heen door de Cappella Concinite te Aalst. donderdag 2 oktober: concerti voor strijkers door het prestigieuze ensemble I Musici te Herzele vrijdag 3 oktober: Salzburger Solisten vertolken Mozart, Mendelssohn en Schubert te Dendermonde zondag 5 oktober: orgelrecital Kristiaan Van Ingelgem «Rondom Marcel Dupré» te Dendermonde

De Voorpost | 1986 | | pagina 12