PATRICK VINCK: ST-NIKLAAS EEN DEGRADATIEKANDIDAAT? FORGET IT! KRIS DE RIDDER: CISM-WERELDKAMPIOEN POLSSTOKSPRINGEN OPLUCHTING De Voorpost - 26.9.1986 - 17 De Voorpost ATLETIEK VOETBAL JONG LEBBEKENAAR LINKSACHTER BIJ SINT-NIKLAAS Voetbal. Patrick Vinck, vaste waarde bij SK Sint-Niklaas (gb) Zyn de resultaten van St.-Niklaas, gezien ook de 'omstan digheden' ronduit bevredigend te noemen, dan doet de verdediging van de tweedeklasser het tijdens het begin van dit nieuwe voetbalseizoen uitstekend. Sla een krant of weekblad open en je stelt vast dat van diverse kanten pers, trainer, dirigenten de loftrompet gestoken wordt over Aimé N'Kongolo en co. Termen als 'goed georgani seerd', 'gedisciplineerd' en 'efficiënt zijn niet uit de lucht. Eén van de pionnen uit de St. Niklase defensiegordel is Patrick Vinck: Lebbekenaar, achttien en een half jaar jong de jongste van de St-Niklase elf overigens beau gar^on, lm86 groot, linksachter en eerste jaarsstudent aan de Dendermondse Vr^je Hogere Handelsschool. Patrick Vinck maakt deel uit van een trio voetballende broers. Johan, zijn tweelingbroer staat te keepen by de St. Niklase UEFA-juniores en heeft een stek op de reserve bank van het tweede elftal; Geert, de benjamin, zit in SK Beveren te doelwachteren en maakt deel uit van de nationale scholierenselektie. Ten huize Vine langs de oudstrydersstraat wordt dus ongetwyfeld ook vaak ver haal aan voetbal gedaan. Wat wy dus ook deden... Van de ene SK naar de andere Ik ben, zet Patrick Vinck uit een, dit jaar aan mijn tweede seizoen bij SK Sint-Niklaas be zig. Vorig jaar speelde ik tij dens de eerste seizoenshelft uitsluitend bij de UEFA-junio- res, maar achteraf belandde ik op de bank bij dc reserven en mocht ik uiteindelijk aan flink wat wedstrijden van het reser ve-elftal deelnemen. Zijn prille voetbalopleiding ge noot de Lebbekenaar bij het plaatselijke SK. Hij doorliep er alle jeugdreeksen, behaalde met het knapenelftal twee kampioenstitels, zorgde mee voor een dubbel bisnummer bij de scholieren en behoorde ook tot het SK-junioresteam dat de kampioenstitel in dej wacht sleepte. Als junior werd hij naar het eind van het sei zoen toe vaste titularis bij het SK-Lebbekc fanionelftal. Midderwijl had hij als tweede jaarsscholier ook deel uitge maakt van de Oostvlaamse se- lektie en vorig jaar nog mocht hij met het NSVO (Nationaal Sportverbond Vrij Onderwijs) elftal deelnemen aan een internationaal tornooi in Malta. In de jeugdelftallen bekleedde hij altijd de stoppersplaats, rechtsachter werd hij pas toen hij de overstap naar het fa nionelftal maakte. Tevredenheid Vanzelfsprekend, bevestigt de Lebbekenaar, vergde de over stap van 2de provinciale naar 2de nationale flink wat aanpas sing. Het niveauverschil ligt immers huizenhoog. In tweede provinciale beperkt men zich vaak tot potstamperijin twee de nationale wordt toch ge voetbald op niveau. Je ont moet er trouwens vaak ex-eer- steklassevoetballers, die welis waar op hun terugweg zijn, maar toch nog vaak flitsen van hun talent, vaardigheid en on dervinding ten toon spreiden. De trainingen zijn evenmin te vergelijken. Wanneer ik nu een SK-Lebbeketraining volg, moet ik dat zonder denigre rend te willen doen, als een lachertje beschouwen. In St.- Niklaas trainen we vier maal per week: op dinsdag, woens dag, donderdag en vrijdag wanneer de volgende wedstrijd op zondag betwist wordt. Moe ten we op zaterdag al in het veld, dan beginnen we al op maandag met de trainingen. Telkens van 18 u. tot 19.15 u. En, wees ervan overtuigd, er wordt intensief gewerkt. Eind vorig seizoen was er een tijdlang sprake dat Patrick Vinck toenmaüg SK St-Ni- klaastrainer Novak naar Beve ren zou vergezellen. Al bij al is dat niet gebeurd, omdat men in Beveren oordeelde dat de trainer zich niet in te laten had met de transferverrichtingen. Dat die overgang in het water viel, aldus de Lebbekenaar, heb ik me eigenlijk nog geen ogenblik beklaagd. Bij Beve ren was ik nu misschien een verloren kind geweest. In St- Niklaas belandde ik van bij het begin van het nieuwe seizoen in het eerste elftal. Tijdens de oefenwedstrijden en de mat chen in het kader van de Beker van Vlaanderen riep trainer Ferket me op als titularis en ik ben dat ook tijdens de kompe titiewedstrijden gebleven. In derdaad, aanvankelijk dacht ik dat eens het ernst zou worden, ik zowat zou pendelen tussen het eerste en het reserve-elftal. Maar gelukkig blijft de trainer blijvend zijn vertrouwen in me stellen. Van enige onoverkomelijke aanpassingsmoeilijkheden was dus al bij al geen sprake. Pa trick Vinck; Bij de seizoen- saanvang waren de grote na men als Truyens en Van Wam- bcke nog niet van de partij. We traden toen het veld in met een zeer jonge ploeg, van wie veel spelers behoorden tot mijn kollega's uit het UEFA- juniores en reserve-elftal van vorig jaar. Trouwens, wanneer routiniers in het elftal opgeno men worden en je presteert naar behoren, kunnen ze niet anders dan je automatisch ap preciëren. De financiële moeilijkheden waarmee de club te kampen had, hadden evenmin invloed op de inzet van de spelers. Er werden integendeel grapjes over gemaakt. Het enthousias me was immers groot. Is dat nu nog. Vanzelfsprekend zou het nog aangenamer zijn mochten alle moeilijkheden achter de rug liggen. En weet je, mis schien hebben train ar en spe lers precies uit die problemen meer kracht gepuurd. We wil den ons manifesteren. We zijn er ingevlogen en kijk, de resul taten zijn beter dan algemeen verwacht. Gedisciplineerd spelen Inderdaad, aldus de Lebbeke naar, de verdediging wordt van diverse kanten geprezen. De oorzaak van ons goed preste ren? Elke pion, lijkt me, ver vult nauwgezet zijn taak. Ie dereen spaelt gedisciplineerd. En wordt iemand gepasseerd dan kunnen we nog rekenen op het talent en de inzet van Aimé N'Kongolo. Bovendien kwijt ook het middenveld zich uitstekend van zijn verdedi gende taak. De aanvallers van de tegenpartij worden daar dus reeds goed opgevangen. Dat we te defensief spelen? Ik begrijp trainer Ferket volko men wanneer hij ons in de uitwedstrijden een meer de fensief ingesteld spelconcept oplegt. Tegen gewezen eerste klassers als Waterschei en Lierse ongebreideld de aanval prediken zou m.i. zelfmoord zijn. Anderzijds spelen we tij dens onze thuiswedstrijden meer aanvallend. Met de opdracht die de trainer me oplegt heb ik niet het min ste probleem. In het begin van het seizoen, tijdens de oefen wedstrijden en de matchen in het kader van de Beker van Vlaanderen, mocht ik al eens meer de vrijbuiterstoer op, maar in de wedstrijden tegen Liedekerke en vooral tegen Lede bleek dat dergelijke spel wijze teveel risiko's inhield. Daarom opteerde hij voor de mandekking. SK: geen degradatiekandidaat Het feit dat Patrick Vinck al bij al een blitzcarrière maakt, belet hem niet zijn eigen on volmaaktheden in te zien: Ik twijfel nog te veel. Ben nog te weinig zelfzeker. Kortom, het zelfvertrouwen ontbreekt me nog. Maar al bij al ben ik nog geen negentien en ben ik pas één jaar bezig te voetballen op zeker niveau. De ervaring zal me, meen ik, op dat vlak wel een handje toesteken. En de steun ook van trainer, kolle ga's en supporters. Daarom ook doet het goed te horen dat ik mijn verdedigende taak naar behoren vervul. De jonge Lebbekenaar is van oordeel dat zijn club er tijdens de eerste drie wedstrijden we spraken Patrick op zater dag, daags voor de konfronta- tie met leider Lierse goed vanaf gebracht heeft: Tegen Tongeren behaalde we dankzij onze kracht en onze inzet een overwinning. Het spelpeil was bovendien redelijk te noemen. Op Waterschei hebben we het op bepaalde momenten moei lijk gehad, maar we slaagden er toch in stand te houden. Persoonlijk stond ik daar tegenover Emmers, een goed voetballer. Erg veel last heb ik echter met deze speler, die deel uitmaakt van de nationale beloften, niet gehad. Kwam toen de wedstrijd thuis tegen Winterslag. Mocht Van Wambeke toen geen m.i. onterecht toegekende rode kaart voor de neus gekregen hebben, we hadden beslist een gelijkspel behaald. Deze wedstrijden, besluit de Lebbekenaar, tonen toch aan dat St.-Niklaas niet meteen tot VOETBAL een degradatiekandidaat moet worden uitgeroepen. Mij lijkt mijn club eerder op weg naar een positie in de middenmoot. Eens een keer winnen, maar wellicht ook eens verliezen. Wie met kracht en inzet speelt, kan trouwens soms beter eindi gen dan fraai voetballende clubs die dat ontberen. Pierre Van Rossem Naar we uit goed-ingetichte bron vernamen zou Sport kring Sint-Niklaas voorlopig uit de financiële proble men geraken. De stad, die eigenaas; is van het terrein, zou meteen een miljoen frank achterstallig geld uitbe taald krijgen. Dat komt door de inbreng van twee nieuwe sponsors, die samen zo'n 4f> miljoen zouden inbrengen. Als onderpand of waarborg zouden ze dan zelf kunnen beschikken over het lot van een drietal spelers. De sponsors vroegen ook samen drie manda ten in de raad van bestuur. De huidige klubleiders zouden akkoord gaan met dit voorstel. Men wist ook te vertellen dat er een grote kans bestaat dat er nog sponsors opduiken om de geelblauwen uit de moeilijk heden te helpen. Op die manier zou een dreigende faling kunnen voorkomen worden. Eerlijk gezegd, Sint-Niklaas verdient het! Kris De Ridder, de Lebbekenaar die de polsstok hanteert met de vanzelfsprekendheid en de vlotheid waarmee de meesten onder ons de versnellingspook van hun wagen in vierde laten glyden is de tel kwyt. Je zou het voor minder. Het aantal provinciale en nationale titels zowel in openlucht als indoor dat Kris in deze hoogtechnische atletiekdiscipline de voorbye jaren in de wacht sleepte, loopt op tot vyfentwintig. Twee weken geleden slaagde de Lebbekenaar erin, in Ostia, dat vlakby Rome ligt, CISM-wereldkampioen te worden. Met een wip over 5.20 m evenaarde Kris De Ridder bovendien het CISM-rekord, op naam van de bekende Fransman Ouvion. De Ridder, pas twintig, heeft trouwens een geslaagd seizoen achter de rug: hy voerde zyn persoonlyke bestprestatie op tot 5m31 op één na de beste Belgische prestatie aller tyden werd bovenop Belgisch kampioen en mocht deelnemen aan de Memorial Ivo Van Damme. Belgisch kampioen Het Belgisch kampioenschap, herinnert Kris De Ridder zich, verliep op redelijk niveau. Was erg spannend bovendien. Ik zette toen de kompetitie in op 4m80, maakte meteen ook gebruik van een zwaardere stok. Achteraf overschreed ik zowel 5 m als 5ml0. Maes overschreed ook die hoogte. Van Hocht sprong pas toen de lat op 5m20 gedeponeerd werd. Die hoogte overschre den we trouwens met z'n drieën Toen de lat op 5m30 lag mis lukten zowel Maes, Van Hocht als ikzelf. Vermits ik de laatste van het trio sprong en ik mijn konkurrenten in de voorlopige rangschikking, opgemaakt aan de hand van het aantal pogin gen, voorafging, vloeide de koncentratie bij de derde po ging zo uit me weg. Zeker als ik toen reeds dacht Belgisch kampioen te zijn. Dat over komt een atleet trouwens va ker in wedstrijden met een titel als inzet. Niet de prestatie pri meert dan, wel de plaats. Memorial Een week later werd in hetzelf de Heizelstadion de Memorial Ivo Van Damme betwist. Kris De Ridder kreeg voor het eerst in zijn karrière voor deze be langrijke atletiekmeeting een uitnodiging in de bus. Ik was inderdaad aangenaam verrast door de invitatie, aldus de Lebbekenaar. Ik ging er trouwens heen niet met de overtuiging me in de strijd voor de overwinning te wer pen, maar gewoon met het inzicht van sterkere en meer ervaren polsstokspringers wat kunnen opsteken. De sfeer is vanzelfsprekend fantastisch op zo'n meeting. Echt onbe schrijflijk. Vooral op iemand als ik, die gewend is te sprin gen voor een handvol toe schouwers, maakt de aanwe zigheid van 30 40.000 mensen een geweldige indruk. Ik overschreed er 5 m Twee pogingen op 5m20 mislukten. Bij de derde poging mocht ik gebruik maken van de polsstok van de Amerikaan Olsen. Een kanjer van een stok, veel te zwaar voor mij. Ik belandde bij die sprong dan ook op de grond i.p.v. op de mat. Van die Amerikanen heb ik trouwens nog wat opgestoken: ze trainen haast zelden op het springen zelf, dat doen ze vinden ze al genoeg tijdens de kompetities. Soms, tijdens de training, voeren ze slechts één sprong uit. De overige trainingsuren vijf per dag, asjeblief! turnen, lopen en poweren ze. Viel de Memorial kwa presta tie tegen, toch mocht ik tevre den huiswaarts keren, want de nieuwe polsstok die ik van mijn club AC Lebbeke gekre gen had, had ik toch tweemaal recht gekregen. Het zal er nu op aankomen met die stok ver der te blijven trainen. Slaag ik erin 5 m te grijpen, dan is een hoogte van 5m60 5m70 in principe haalbaar. Hoeveel tijd ik hiervoor nodig zal heb ben, blijft echter de vraag. Van enige frustratie ingevolge het overschrijden van amper 5 m was er bij de Lebbekenaar, na afloop van de Memorial overigens geen sprake. Van Hocht en Maes, stelt hij nuch ter vast, lieten enkel drie nul- sprongen noteren. CISM-wereklkampioen Twee weken geleden werden in het Italiaanse Ostia, in de nabijheid van Rome, de we reldkampioenschappen atle tiek CISM voorbehouden aan militairen georganiseerd. Alvorens naar Italië af te rei zen trok de Belgische militaire delegatie op stage naar Eupen. Kris De Ridder over zijn Ita liaans avontuur: We verbleven in een kazerne die we niet eens uitmochten. Uit angst voor aanslagen van terroristen. Er waren ook Syrische atleten on der de deelnemers en men vreesde dat die wel eens het doelwit zouden kunnen vor men van terroristische akties. De atletiekpiste aldaar was een pareltje. Zelfs een betere kwa liteit dan de pist in het Heizel stadion. Bij de polsstokinstal latie kon je langs twee zijden je aanloop nemen. De tempe ratuur was bovendien ideaal: overdag 30 35°. 's Avonds nog een temperatuur van 25°. Elie Van Vlierberghe, ex-pols stokspringer en momenteel na tionaal trainer van Quatar, was er trouwens ook. Ik heb samen met hem getraind. Alle landen, ook de Oostblok landen behalve de Russen dan, maar die hebben geen sterke polsstokspringers in het leger zitten waren op dit wereldkampioenschap pre sent. Omdat er niet minder dan 32 polsstokspringers inge schreven waren, werden voor af schiftingen georganiseerd. Na die schiftingen de te overschrijden hoogte bedroeg 4m80 bleven nog twintig atleten in kompetitie. Tijdens de tweede dag van de polsstok kompetitie wipten 14 atleten over een hoogte van 4m90. Op papier stond ik met mijn 5m31 vijfde geklasseerd. De top was overigens aan elkaar gewaagd: een Amerikaan had reeds 5m45 overschreden, een Bulgaar 5m40, een Fransman 5m30. Aan een medaille dacht ik niet meteen. Ik voelde echter dat ik bijzonder goed sprong tijdens de finaledag. Mijn naaste kon kurrenten wipten met moeite over 5m20. Ik van mijn kant overschreed die hoogte tijdens de opwarming zonder moeite. Je springt zelfs 5m40, vertelde Elie Van Vlierberghe me. Wat me natuurlijk tevreden stelde en zelfvertrouwen schonk. Precies de opwinding die zich 1 van me meester maakte, het feit dat mijn kansen op een medaille hoog lagen, heeft me tijdens de eigenlijke kompeti tieparten gespeeld. De wedstrijd begon op een hoogte van 4m80. Tot mijn grote verbazing faalden een aantal van de kanshebbers reeds op die hoogte. Amper met z'n vieren bleven we over. De Amerikaan en de Bulgaar overschreden vervolgens 4m90, de Duitser en ikzelf lie ten die hoogte passeren, maar haalden wel 5 m. Daartoe had ikzelf wel drie pogingen nodig. Op 5ml0 begonnen de Bulgaar en de Duitser te knoeien, de Amerikaan en ikzelf kenden geen problemen. De lat werd toen vervolgens op 5m30 een nieuw CISM-rekordhoog- te gelegd, maar we faalden beiden. Ik overschreed die hoogte wel, maar raakte met mijn borst de lat zodat ze pas enkele ogenblikken later, toen ik reeds op de mat lag, neer viel. Om de uiteindelijke winnaar aan te duiden werd toen beslist een barrage te springen. Op een hoogte van 5m20. Daar faalde de Amerikaan opnieuw en slaagde ik daarentegen wel. Ik was wereldkampioen8 Vreugde alom vanzelfspre kend bij de Belgische delega tie. Enkel Rousseau had tot- dantoe goud behaald. Toekomst De weken die komen is Kris De Ridder van plan wat stoom af te laten. Als enige belangrij ke wedstrijd staat nog de 'Be ker der Vriendschap' (Neder land) geprogrammeerd. Later op het jaar en begin volgend jaar wanst hij zich spe ciaal in te spannen om zijn techniek aan het aanlopen te verbeteren. Daaraan moet nog gesleuteld worden, legt hij uit. De snelheid van mijn aanloop ligt wel hoog genoeg, maar de techniek voldoet niet. Werk aan de winkel dus voor de Lebbekenaar, die echter in spanningen van die aard niet schuwt. En nu al uitkijkt naar de vernieuwde atletiekpiste van het Lebbekeekse sport- komplekx. Om er eens duchtig te kunnen invliegen... Atletiek. Kris De Ridder uit Lebbeke met verloofde en ouders (GB) Pierre Van Rossem Atletiek. Kris De Ridder, wereldkampioen CISM. (gb)

De Voorpost | 1986 | | pagina 17