Land- tuinbouw- en milieutentoonstelling, voorloper Willy Van Den Brnele Algemeen ondervoorzitter Mamixring Aantal planters en produktie lopen snel terug PEDILUX Oase van groen in stadscentrum Hopprijskamp KERKSTRAAT 18 AALST Internationale damesvoetbal te Aalst Vuile waterlopen Heeft hopkultuur nog toekomst De Voorpost Prijskamp De planters mochten deelne men met een onbeperkt aantal balen zelfgekweekte hop met een minimaal gewicht van 35 kg. per baal. Het werden er welgeteld .54 waarvan 23 Hal- lertau, 9 Saaz, 10 Northern Brewer, 3 Brewers Gold en 9 Record. Voor de eerste baal kregen ze als premie 500 fr., voor de tweede 200 fr. en voor alle volgende 100 fr. De jury bestond uit vertegen woordigers uit het brouwbe- drijf, de hophandel, de hop teelt en de N.D.A.L.T. Pro- dukten. Ontmoetingsdag Vanaf 9 uur werd de hop ge keurd waarna de prijzen wer den uitgereikt en toespraken volgden namens de Dienst voor de Afzet, namens de Consultatieve Commissie Aalst en namens staatssecreta ris De Keersmacker. De minis ter liet zich vertegenwoordigen door een attaché want hij werd weerhouden door drukke be sprekingen in verband met de quota in de visserij. Evolutie van de hopteelt Hop wordt voor kommerciële doeleinden verbouwd in gema tigde klimaatzones, verspreid over de hele wereld. De meest uitgebreide hopvelden bevin den :dch in de zuid-oostelijke en midden-westelijke distric ten van Engeland, de Sazz- en Auscha-gebieden in Tsjecho- slowakije, het Hallertaugebied in de BRD, het Sloveniëgebied in Joegoslavië en in de staten Washington, Oregon en Cali- fomië in de VSA. In ons land zijn hopverbou- wende kernen gelokaliseerd rond Poperinge, Asse-Aalst Vondolee (Namen). In de on derstaande tabel kan u nagaan hoe de hopteelt in ons land geëvolueerd is. De teeltuitbreiding in de jaren zestig was te wijten aan de doorbraak van hoprassen met een hoger bitterstofgehalte en een hogere gewichtopbrengst. Oorsprong en geschiedenis De echte hop, Humulus lupu- lus, is oorspronkelijk een wilde plant, afkomstig uit Europa en West-Azië. Hij was reeds ge kend bij de Romeinen die in de lente de jonge scheuten aten als een soort asperge. Pas veel later kwam hcp terug in de belangstelling. Pepijn de Korte vermeldde een hopveld in een schenkingsakte date rend van 768. De voornaamste toepassingen van hop in die tijd waren van medische aard. Uit documenten uit 822 blijkt dat monniken uit Picardië het gebruik van hop bij het bier- brouwen met zich meebrach ten, toen zij het klooster van Corbay (Noord-Duitsland) stichtten. Vanaf de 12e eeuw werd hop in Duitsland uitge breid toegepast bij de berei ding van bier. Uitbreiding van de hopkultuur naar Vlaanderen gebeurde in de 14e eeuw, aangemoedigd door het stichten van de Hop- orde in 1409, door Jan zonder Vrees, Hertog van Bour- gondië. Het is slechts in de 19e eeuw dat de hop kommercieel ver bouwd werd, voornamelijk in Vervolg op blz. 4 De laureaten: Eerste prijs: André Callebaut. Moorsel Ereprijzen stad Aalst: - Saaz: André Callebaut, Moorsel - Northern Brewer: Jozef Van Langenhove, Meldert - Brewers Gold: Willy Callebaut, Moorsel - Record: William Vermeiren, Lede Prijs Brouwerij Safir: André Callebaut, Moorsel Pryzen Handelskamer Aalst en Gewest Eerste prijs: Alfons Temmerman, Erembodegem, Saaz Tweede prijs: Désiré De Geest, Opwijk, Hallertau Tweede prijs: André Callebaut, Moorsel. Northern Brewer Tweede prijs: Jozef Van Langenhove, Meldert. Record LH A.s. woensdag 1 oktober wordt op het Eendrachtstadion de internationale damesvoetbalmacht België-Zweden ge speeld in het kader van de Europese Kampioenschappen en het wereldkampioenschap. Zweden was reeds kam pioen zes jaar terug. België treedt op in de reeks van Zweden, Nederland en Frankrijk. Bij de heenwedstrijd maakten we echter een slechte beurt: verloren met forfaitscore. De Zweedse TV zou deze match uitzenden. Reeds op zondag 28 komen de blonde Scandinaafse dames aan te Aalst waar ze in het Stationshotel logeren. Uiter aard wordt er elke dag getraind doch er is eveneens een rondrit doorheen de Vlaamse gouwen gepland. Op woensdag 110 worden ze te 11 u door het stadsbestuur in de trouwzaal ontvangen. Toegang tot de match die te 20 u start kost 100 fr doch tot 16 jaar is de toegang kosteloos. Op de tribune is 200 fr te betalen. Stadsgenote Ann Eeckhoudt van de Kamillekes heeft er als speelgenoten Noë, Lejeune, Schrijmacker, Peeters, Gevers, Nuyten, Anita en Carla Martens, Vande Maelen, Colman, De Lombaerde, Ottoy, Buysschaert en Frede- rickx. Een week geleden moest de raad van bestuur van de Mamixring een nieuwe ondervoorzitter aanduiden. De Ring Iwein Van Aalst droeg de kandidatuur van hun lid W. Van Den Bruele voor en deze werd gekozen alhoewel hy een sterke tegenkandidaat had in persoon van Paul Kempynck uit Woumen (Diksmuide), voorgedragen door de Ring Veurne-Zannekin. De Mamixring is een Vlaamse pluralistische vriendenkring voor dienstbetoon. Men zet zich in daar waar Vlaamse no den heersen en vermits op dit vlak nog heel wat is te verwe zenlijken, is er nog een grote taak voor deze leden wegge legd. Alle afgevaardigden van de 41 ringen, 40 in Zuid-Ne derland en één in het Noor den, waren aanwezig en de beheerders gaven de voorkeur aan W. Van Den Bruele uit Haaltert om de taak als alge meen ondervoorzitter waar te nemen. De man in kwestie woont er in de Stationstraat en deed zijn oude humaniora bij de paters Jezuiëten te Aalst. Als andere biografische gege vens is vermeldenswaard dat hij de neef is van wijlen kan. Honoré Maes, een gekende fi guur als maatschappelijk werk er, naar het voorbeeld van priester Adolf Dacns, en in 1925 stichter van het Vlaams meisjespensionaat Lyceum O.L. Vrouw van Vlaanderen, te Kortrijk. De nieuwe onder voorzitter is zowat op alle markten thuis en is een beken de figuur in het kultureel leven van zijn dorp en in het omlig gende. Voor den brode is hij tekstiel-ingenieur, kantfabri kant, zaakvoerder. In het Vlaams kultureel leven was hij studentenleider in de KSA en belangrijk voor hem althans medestichter van de toneel maatschappij «Ons Ons» te Haaltert. Hij volgde toneel school te Aalst en zelfs in het Konservatorium te Brussel om des te beter te kunnen akteren en te regisseren. Hij was trou wens verbonden aan het Arca- Keldertheater te Gent en het Mechels Miniatuurtheater In Meise startte hij evenwel het Brussels Voorstad-Theater. Algemeen Ondervoorzitter W. Van Den Bruele is een vurig bewonderaar van A. Roden- bach en is bezield door de geschriften van Gezelle. Hugo Verriest heeft hem echter be geesterd want zijn devies heeft hij aan deze Vlaamse strijder ontleend «dat volk moet her leven». Bij de Mamixring staat hij ge- ïndentificeerd als lid nr 155 waar hij sedert 1969 een van de ijverigsten is en tevens als be heerder fungeert voor de Rin gen Zuid-Oost-Vlaanderen en Iwein van Aalst. Deze aanhan kelijkheid voor het werk van deze vereniging is geen louter toeval want als petekind van wijlen Fritz De Bisschop, me destichter van de Mamixring en gewezen algemeen voorzit ter, kon hij meolijk in een andere richting zijn Vlaams ideaal verwezenlijken. Vroeger was hij ook organisa tor van 11 julivieringen, pro vinciaal en arrondissementeel voorzitter van de Vlaamse Volksbeweging (thans hoofd bestuurslid). Nu is hij nog "zeer aktief in het bestuur van de plaatselijke Davidsfondsafde- ling te Haaltert en de Bond van Grote en Jonge Gezinnen» Hij bekleedt ook de funktie van beheerder bij het Priester Daensfonds. De Mamixring is voor W. Van Den Bruele een van zijn groot ste idealen en vooral een mid del om Vlaanderen te geven wat het toekomt. Zijn kandi datuur staafde hij met een dy namische zinsnede: «Om de Mamixring verder te helpen uitbouwen tot de enige be faamde Vlaamse service-club bij uitstek, en meteen te bewij zen, dat de Vlamingen weten wat dienstbetoon betekent. waar Vlaamse noden heersen, één van de initiale beweegre denen bij de stichting. Ik neem mij nieuwe taak op met vastbe radenheid en optimisme»... Nu reeds mag men de aanstel ling van Willy Van Den Bruele als een rechtmatige keuze be schouwen, niet alleen omdat hij sinds jaren op de bres staat voor Vlaanderen, maar vooral omdat hij een belangrijke taak te vervullen heeft waarvan hij zijn levensideaal gemaakt heeft. Men mag dus gerust aannemen dat hij deze taak gewetensvol zal vervullen, ten bate van het Vlaamse volk. JV Telefoon 053 21.59.23 GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1 6 40 25 302 f Jaar Totaal ha Ha in op aantal planters Asse-Aalst totaal Asse-Aalst Bij de opening van de land-, tuinbouw- en milieubeurs te Aalst belichtte staatssekretaris Miet Smet o.m. de veront reiniging van oppervlaktewateren. Als allereerste kreeg burgemeester Raymond Uyttersprot een eksemplaar van «Kaarten van de chemische kwaliteit van de wtaerlopen in België voor 1985». Deze kaarten laten toe een globaal beeld te krijgen van de scheikundige verontreinigingstoestand in ons land. Een algemene vaststelling die uit deze bundeling van gegevens duidelijk naar voor komt is dat algemeen beschouwd de verontreiniging door organische stoffen, zoals deze die zich in onze rioolwaters bevinden, in alle waterlopen zeer groot is. Enkel de kleinere Ardeense riviertjes met een groot zelfreinigend vermogen vormen hierop een uitzondering. Vooral de kaart van het chemisch zuurstofverbruik, die het verbruik van zuurstof om de vervuiling op natuurlijke wijze af te breken, zowel op biologisch als op chemisch vlak, weergeeft is een goede indicator voor de graad van vervuiling. Het valt ook op dat zware metalen zoals kwik, cadmium, chroom, lood en cyaniden, gekoncentreerd zitten op zeer punktuele vervuilingsoorden die in verband te brengen zijn met industriële aktiviteiten. Typische probleemgebieden met verontreiniging door in dustriële afvalwaters zijn: - voor het Scheldebekken: de Espère (Frankrijk) de Haine (Industriezone Tessender- lo), de Zenne (Brussel), de Grote Laak, de Nete, de Demer. (Alle drie beïnvloed door de industriezone te Tessenderlo). - voor het Maasbekken: de Samber (Charleroi), de Vesder (Verviers) en de Maas (Luik). - Het kanaal Gent-Temeuzen (de kanaalzone) In het kader van een geïntegreerd beleid dat gebaseerd is op kwaliteitsobjéktieven zowel van het ontvangende water (immissie) als op de lozingsvoorwaarden (emissie), kan deze kaart, aldus Staatssekretaris Smet, een pianma"' aanpak inzake waterzuivering bevorderen. Het moet aan de bevoegde overheden toelaten de meest verontreinigen de bronnen bij voorrang te bestrijden. Een dergelijk dokument zal jaarlijks worden opgemaakt* teneinde de evolutie van de kwaliteit van de waterlopen van nabij te volgen.Deze kaart kan bekomen worden door storten van 100 fr. op rekening nr. 000-200 59 53 - 90 van het Instituut voor Hygiëne en Epidemilogie. J. Wijtmanstraat 14 te 1050 Brussel met vermelding 2112/86/07 kaarten meetnet. In bijzijn van volksvertegen woordiger Jan Caudron, van schepenen, van raadsleden vooral uit de meerder- heidsfraktie plus de VU en van heel wat prominenten u it de wereld van land- en tuinbouw en uit die begaan met de zorg voor ons leefmilieu stelde schepen van o.m. land-, tuin en bosbouw Juliaan Vinck dat van de eerste editie twee jaar terug geleerd werd van de kin derziekten en jeugdzonden en poneert dat deze tweede editie - het gaat hier inderdaad om een tweejaarlijks gebeuren - nog prachtiger wordt dan de eerste. Iets wat de bezoekers hem alleszins graag zullen toe geven na hun rondgang doorh een de oude Keizershallen waarin land- en tuinbouw thuishoren en de nieuwe spek- takclhallc gewijd aan het- milieu. Bedoeling Het doel bij het organiseren van deze tweede editie was drieërlei, enerzijds de vaklui, boeren en tuinders, voorlich ting geven over nieuwe tech nieken, nieuwe teelten, ver gunningen, problemen die de ze bedrijfstak bezighouden enz..., anderzijds de jeugd en de stadsmens meer kennis en begrip bij te brengen over de huidige land- en tuinbouw, zijn produkten, moeilijkheden maar ook mogelijkheden. Im- Kaderend in de tentoonstelling land-, tuinbouw- en milieutentoonstelling in de Aalsterse Keizershallen had verleden dinsdag de 41' Hopprijskamp georganiseerd door de Stedelijke Hopkommissie en de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten plaats. Nieuwigheid daarbij was dat in het kader van promotie voor de hopteelt voor de allereerste keer er een ontmoetingsdag op nationaal niveau aan verbonden was. De opkomst was dan ook massaal- Wat minder kan gezegd worden van de belangstelling die de beurs zelf geniet. Dinsdagvoormiddag werd het aantal bezoekers op slechts een paar duizend geschat. Als mogelijke oorzaken werden aangewezen het voor een binnengebeuren al te zonnig weertje, het ontbreken van enige lokvogel aan de ingang op het Keizerlijk plein de eigenlijke ingang was wel voor de hopprijskamp via de Beekveldstraat gepland en het gebrekkig uitreiken althans in de deelgemeenten, van «Aalsters Accent». Wat ook met het boekje van de politie het geval was. het Westen. Over de ontwik keling van de hopkultuur in andere streken van de wereld (o.a. Japan en USSR) is veel minder bekend. Hop als botanische soort Hop behoort tot de familie van de Cannabinaceae, die bestaat uit twee klassen: Humulus en Cannabis. Humulus omvat twee soorten, Aalst. Natuur tentoon. Verse groenten en fruit in vele variëteiten (a). 1846 2.968 ha 1,780 ha 60 188(1 4.185 ha 2.594 ha 62 1895 3.704 ha 2.148 ha 58 1900 2.201 ha 1.373 ha 62 1910 2.047 ha 921 ha 45 1920 960 ha 520 ha 54 1930 1.060 ha 260 ha 24 1932 490 ha 90 ha 18 1937 840 ha 280 ha 33 933 1950 461 ha 115 ha 25 328 1970 1.097 ha 288 ha 26 167 1973 1.179 ha 329 ha 28 159 1977 982 ha 254 ha 25 92 1980 823 ha 181 ha 22 65 1984 764 ha 150 ha 20 48 Met groene Keizershallen waarin een heuse boerderij is opgesteld met alles erop en eraan en waarin het leefmilieu in al zyn facetten present is, dit alles geagrementeerd door de groendienst, heeft Aalst er, zij het dan ook slechts tijdelijk, naast het stadspark een tweede groene long bij. Burgemeester Raymond Uyttersprot en staatssekretaris Miet Smet belast met o.m. leefmilieu, openden verleden vrijdag de tentoonstelling in verband met land- en tuinbouw en milieu. Een tentoonstelling die helaas als u deze regels onder ogen krijgt reeds haar poorten heeft gesloten. Schone liedjes duren inderdaad niet lang en dit was alleszins een mooie tentoonstelling waarmee onder andere wordt bewezen dat ook een niet-kommerciële tentoonstelling zelfs zonder budget-opslorpende spektakels, volk kan lokken. mers, al te vaak bekijken zij dit beroep door een idyllische bril waarbij iedere vorm van realiteit verloren gaat. Dit al les omkaderd met veel groen, bloemen en dieren dient een aangename gezellige sfeer te scheppen. Samenwerking Schepen voor leefmilieu An dré Doorns ziet enkel nog heil in de leefmilieuproblematiek mits interdisciplinaire aanpak, mits samenwerking van alle diensten die er mede te maken hebben maar tevens met elk individu afzonderlijk en, niet te vergeten, met medewerking van milieugroeperingen. De schepen zegt ermede te kam pen te hebben dat heel wat problemen "boven onze hoofden heen" worden bedis seld en stelt daarenboven dat we toch onze gedragingen in de huidige situaties zullen moeten inpassen willen we tot een valabele oplossing komen. Vervolg op blz. 4 Aalst. Staatssekretaris Miet Smet bij de opening van de tentoonstelling Natuur (a). Aalst. De hopkommissie die keuring uitoefende (a). VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1906

De Voorpost | 1986 | | pagina 1