1 MM. i Aylostera, de kaktusclub van Aalst Bij een nieuwe start van het Vlaamse Kruis... Het Vlaamse Kruis op de bres Tachtig jaar Gildeleven te Mijlbeek Aalsterse orgelelpee 2 - 26.9.1986 - De Voorpost Aalst. Braderie in de Hovenierstraat. Er was zelfs belangstelling voor deze hond van Aalst. De laureaten van het Rode Kruis tonen fier de behaalde diploma's (a) Aalst. In de Hovenierstraat lokte de braderie een massa volk (a). De maand september betekent steeds een nieuwe start in het verenigingsleven, een tijdstip van planning en opvol ging, valoriseren van tussentijdse werkresuitaten en het zoeken naar nieuwe toekomstperspektieven. Ook voor het Vlaamse Kruis, een vereniging zonder winstoogmerk, die haar doelstelling verwezenlijkt dankzij duizenden vrijwilligers, die zich dag in dag uit jaar in jaar uit belangloos inzetten voor hun medemens, in de 38 afdelingen verspreid over heel Vlaanderen. Doelstelling, struktuur en werking van de vereniging worden ieder jaar vooral beklemtoond tijdens «de veertiendaagse van het Vlaamse Kruis». Zo ook in het Gewest Aalst... In de periode van 21 septem- de vereniging speciale aan- ber tot en met 5 oktober vraagt dacht voor haar werking. De 14-daagse 'staat daarbij vooral in het teken van het vrijwilli gerswerk als de onmisbare schakel in de gezondheidszorg. De nadruk wordt gelegd op de onbaatzuchtige inzet van vrij willigers in de preventieve hul pverlening van het Vlaamse Kruis, een vereniging die zich tot doel stelt de sociale, ge neeskundige, hygiënische en ze delijke belangen van het Vlaamse volk te behartigen, de begrippen daartoe te versprei den en overal hulp te verlenen op medisch, verpleegkundig en Tot en met zondag 5 oktober doet het Vlaamse Kruis een inspanning om haar beweging en werking beter bij het publiek kenbaar te maken. Op tal van plaatsen van Zottegem tot Dendermonde zullen één van de vijf ziekenwagens begeleid door enkele van de 80 aktieve medewerkers op post zijn om ofwel informatie te verstrekken ofwel te antwoorden op uw vragen. Informatie is ook steeds te bekomen op het gewestelijk sekretariaat, Rozendreef 165/30 te 9300 Aalst. Tel. 053/78.34.19. Historiek Dat dit vrijwilligerswerk «levens»-nood zakelijk is werd reeds ervaren na de eerst wereldoorlog: een Nederlandstalige hulpdienst had toen veel nut gehad voor het gros der gewonde Nederlandstalige soldaten die moeizaam hun weg te zoeken hadden in de toenmalige Franstalige massa. Eén van de voorvechters hiervan was Dr. Gravez (samen met Prof. Daels). Deze persoon nam dan ook een eerste initiatief te Aalst. Met de hulp van zijn vrouw, Dr. Willems en dhr. Gits kende men snel een suksesvolle afdeling in het Aalsterse: 50 vrijwilligers die bijna ieder week-end er op uittrokken... per fiets!!! Na de officiële stichting van «het Vlaamse Kruis» in 1927 te Antwerpen was Aalst één van de eerste afdelingen. Toen kwam de tweede wereldoorlog: vele leden namen deel aan één der bestaande hulpdiensten of aan de Winterhulp. Hun doel: «zo veel mogelijk de noden leningen en de behoeftigen helpen. «Nochtans bleef mede door deze versnippering kort na de oorlog weinig over van een echte EHBO-kring en afdeling. Een nieuw vuur werd in 1968 aan de smeulende lont gelegd door VTB-VAB-voorzitter Jozef van Overstraeten: in december 1968 werd in Aalst een EHBO-krusus ingericht door de Aalsterse afdeling van de Vlaamse Toeristenbond. Uit de groep van 20 geslaagden werd de huidige kern gevormd die op 8 juli 1969 zijn stichtingsvergadering hield. Twee leden van de vooroorlogse periode maakten deel uit van het bestuur: Dr. Gravez als erevoorzitter en Dhr. Van Hemelrijck B., als voorzitter. De eerste jaren bestonden uit een juist zoeken naar evenwicht: juiste personen op de juiste plaats: lokalen; kursussen, aankoop materiaal... Het jaar 1973 betekende een echte doorbraak: tot dan toe werd gebruik gemaakt van een ombouwbare stationwagen voor het vervoer van zieken en gekwetsten in 1973 werd een eerste volledig uitgeruste ziekenwagen in gebruik genomen. Steeds mocht ook gerekend worden op de steun van VTB-VAB-Aalst bij het oplossen van talrijke problemen. Ook het dienstenaantal steeg: 1971: 1 dienst elke 14 dagen 1972: elke week 1 dienst 1973: soms 4-5 diensten per week. Ook het aantal EHBO-ers groeide zienderogen: zowel qua aktieve leden als qua steunende leden. Op de bres In de jaren die volgden diende: mede door het stijgende aantal diensten, uitgekeken te worden naar beter en vollediger materiaal: momenteel beschikt «Gewest Aalst» over 5 ziekenwagens die volledig uitgerust zijn voor ziekenvervoer, EHBO en zelfs «kleine» interventies die plaatselijk kunnen uitgevoerd worden door artsen. In de voorbije jaren diende Aalst ook enkele malen mee te helpen aan noodplannen: denken we maar eens aan: Rampgebied Ruisbroek waar geholpen werd bij de algemene evakuering in januari 1976. Tevens diende er geholpen te worden bij de nieuwe huisvesting. EHBO en verdere hulpvoorziening. Van 6 januari tot eh met 12 januari was Aalst er kontinu aanwezig met 2 ziekenwagens en verschillende EHBO-ers. Ook wérd verder geholpen met de inzamelak- ties. Gewest Aalst was ook aktief bij brand veroorzaakt in het Hospitaal te Aalst. Meer recent was Gewest Aalst ook aanwezig met 4 ziekenwagens en een 15-tal hulpverleners bij het voetbaldrama in het Heizelstadion. Deze en andere kleinere tussenkomsten geven een duidelijk beeld van de nood aan dergelijke hulpdienst bij kulturele en andere manifestaties. Tevens van het aantal vrijwilligers die daartoe noodzakelijk zijn. Jongeren worden dan ook uitgenodigd tot het volgen van een jeugdkursus, nijverheidshel per, EHBO-helper, ambulancier of monitor. Deze kursussen worden regelmatig georgani seerd en informatie daaromtrent is op het reeds vermeld adres te bekomen. Daarenboven wordt iedereen uitgenodigd tot deelname aan het eetfestijn in zaal «De Kring», Dr. De Moorstraat te Aalst als afsluiting van de veertiendaagse acite. Voor 300 fr. krijgt U er vanaf 11 u. aperitief, steak of brochetten. Kinderen betalen 150 fr. In voorverkoop aftrekbare kaarten ter waarde van 100 fr. Waar en wanneer? De infostand en tentoonstelling kan u meemaken morgen zaterdag 27 september vanaf 9 u. op de Grote Markt te Aalst, op maandag 29 aan het O.L.V. van Troost-ziekenhuis te Dendermonde vanaf 17 u., op vrijdag 3 oktober vanaf 18 u. in Groot Aalst in de deelgemeenten, op zaterdag 4.10 vanaf 9 u. aan Delhaize Aalst en uiteraard op het eetfestijn op zondag 5.10 vanaf 11 u. sociaal gebied waar daartoe nood is. Met dit doel voor ogen richt de vereniging jaar lijks kursussen in: jeugdkur sus, E.H.B.O.-kursus, nijver heidshelper, ambulanciersop leiding. Aan de capaciteitsuit breiding en de zorg voor kwali- ïatieve verbetering van deze iktiviteiten werd dit jaar spe- :iale aandacht besteed. Op ge bied van de kwaliteitsverbete ring mjb.t. de opleiding voor E.H.B.O.-ers en ambulanciers werd de' laatste hand gelegd aan een nieuw E.H.B.O.- handboek. Dit handboek, ini- tieél de vertaling van een Duitstalig werk, is uitgegroeid tot een nieuwe editie. Tal van hoofdstukken werden aange vuld en herwerkt, de nieuwste evoluties op gebied van de dringende hulpverlening wer den in dit handboek opgeno men. De uniformisering bin nen de vereniging op gebied van E.H.B.O.- en ambulan ciersopleiding is een zeer be langrijke stap in de kwalitatie ve optimalisatie van het lesge- beuren. In 1987 bestaat de ver eniging 60 jaar. Om deze ge beurtenis met de nodige luister te kunnen vieren wordt van de huidige 14-daagse gebruik ge maakt om een «teken-, foto- en affichewedstrijd» te starten. De bekroonde werken zullen gebruikt worden om een ten toonstelling samen te stellen en de laureaten zullen gehul digd worden op een akademi- sche zitting in maart 1987. Het tema van de tekenwedstrijd luidt «Mekaar helpen bij huis houdelijke ongevallen» (afme ting: min. 36 x 27, max. for maat Al). Het tema van de fotowedstrijd is «Menselijk heid en offervaardigheid» (Af meting: min. 16,5 x 24 cm. max. onbeperkt). En de affi chewedstrijd kreeg als tema: «Het Vlaamse Kruis 60 jaar» (afmeting: 40 op 60 cm) Aan deze wedstrijden zijn ver scheidene geldprijzen verbon den. Voor de laureaat van de affichewedstrijd is een prijs van 20.000 fr. voorzien! Volle dige informatie over al deze initiatieven wordt je graag ver strekt op het sekretariaat van Het Vlaamse Kruis, Gewest Aalst, Rozendreef 165/30, Aalst. Tel. 053/78.34.19. Maar ook aan de informatie-stand, opgesteld tijdens de volgende dagen te Ninove, Aalst, Den dermonde en Oudenaarde: - Vrijdag 26 september, te 17 uur aan de G.B. te Ninove - Zaterdag 27 september, te 9 uur op de Grote Markt te Aalst en te 13 uur aan de G.B. te Ninove. - Maandag 29 september, te 17 uur aan het OLV-Troost Ziekenhuis te Dendermonde. - Dinsdag 30 september, te 17 uur aan het H. Hartziekenhuis te Ninove. - Donderdag 2 oktober, te 17 uur aan het OCMW ziekenhuis te Oudenaarde. - Vrijdag 3 oktober, te 17 uur te Aalst - rechteroever. - Zaterdag 4 oktober, te 9 uur aan Delhaize-Aalst. Tenslotte nog dit: de veertien daagse van het Vlaamse Kruis wordt in het gewest Aalst afge rond met een eetfestijn in de zaal Kring, Dr. De Moorstraat Aalst, zondag 5 oktober vanaf 11 uur. Op het menu: gratis aperitief, diverse steaks of bro chetten met friet. Deelname in de kosten: 300 fr.; kinderen 150 fr. D.B. Aalst. Wie zou er niet bezwijken bij het zien van zovele mooie bloemen (a). respektabele afmetingen (a). Landelijke Gilde en KVLV, Katoliek Vormingswerk voor Landelijke Vrouwen, vroeger «Boerenbond» en «Boerinnen- bond» vierden verleden zon dag hun 80-jarig bestaan. In een vorige bijdrage schet sten we reeds de historiek van deze verenigingen zodat we ons nu tot de eigenlijke viering kunnen beperken. De O.L.V. Bijstandkerk Mijl beek liep te 11 u eivol voor deze viering waarbij velen zich betrokken voelden. Nationaal proost Omer De Saert ging voor in een koncele bratie samen met de pastoors André De Paepe (Mijlbeek) en Michel Meersschaert (Sint- Paulus), zondagsonderpastoor Erik Van Laere en scheutist Frans Meganck. Het uit Spanje en Venezuela teruggekeerde koor Cantate Domino zong onder leiding van E.H. Michaël Ghijs en met E.H. Jacques De Mey aan het orgel, delen uit de Hohe Messe van Bach en aangepaste liederen en verleende deze vie ring een extra-dimensie. Bij de homilie loofde de nationale proost de samenwerking als basis van een valabel paro chiaal leven. Vooral in moeilij ke tijden als nu heeft ieder de taak mee te werken aan de nieuwe evangelisatie. Persoon lijke vreugde uitstralen en lief de openbaren. Hij brak een lans voor het instandhouden van het gezin als entiteit die geborgenheid biedt maar die momenteel op de helling komt te staan en bijna tot een carica- tuur wordt herleid in heel wat gevallen. En tenslotte stelde de predikant dat verenigingen moeten meewerken aan het reëel «kerk-zijn». Na de mis volgde een receptie in de Keizershallen gevolgd van een feestmaal en bezoek aan de land- en tuinbouwten toonstelling. LH Al v(jf jaar is Aylostera de Aalsterse kaktusclub aktief in ben je gedurende een heel jaar de Keizerlijke stede en omgeving. Pas dit jaar evenwel lid van deze club en krijg je vaart de club een eigen zelfstandige koers. De vereniging elkc !w?ede vrijdag van de heeft tot doel haar leden die zich bezighouden met het n133™ de gelegenheid om in kweken en verzamelen van verschillende soorten kaktus- ^„"„"vre^eptein de verg»- sen en vetplanten in tuinserres, veranda's of gewoon op de dcringen bij te wonen Daar vensterbank alle nodige informatie te bezorgen over hun word jc dan ingeleid in de wondere exotische wereld van kaktussen en vetplanten. Voor ledenblad. Daarin staan alle meer informatie kan men aankondigingen te lezen die de steeds een beroep doen op de eigen club aanbelangen. Ook heer Opdecam, Eegemstraat het nieuws van andere analoge 23, te Erpe-Merc, tel. 053- verenigingen wordt er in opge- 62.58.05, of bij J. Keymeulen, nomen. Er wordt in het club- Molenstraat 13, te Hofctade, nodige kennis bij te brengen, blad ook melding gemaakt van tel. 053-70.53.71 Om dat doel te bereiken geeft de club maandelijks een leden vergadering waarop aan de hand van voordrachten, lezin gen en diavoorstellingen ge tracht wordt om de leden de Jaarlijks wordt er* een reis de tentoonstellingen, ruilbeur- georganizeerd. Op het pro- zen, bezoekdagen en men Waarom en wat... kaktussen gramma staat dan het bezoek heeft voor de leden ook de enkele tips aan verzamelingen van meer ruimte gelaten om via kleine Kaktussen zijn zeer dankbare gereputeerde kaktusliefheb- bers of aan een kaktuskweke- rij. Die reis beperkt zich niet noodzakelijk tot het eigen eigen bijdragen hun bevindin- planten, die weinig eisen stel- gen bekend te maken. In die icn en zelfs in moeilijke om- bijdrage is ook plaats inge- standigheden nog in leven blij- ruimd voor vragen en aanbie- ven, en daarbij ons nog laten land, ook het buitenland wordt dingen. genieten van hun betoverende aangedaan Met deelnamen - Om van dat alles te genieten bloemen. Als jc weet dat er aan tentoonstellingen en beur- en ook bij de groep kaktuslief- zo'n 5000 verschillende soor- zen wil men het publiek laten hebbers tè behoren, mag je ten zijn, is het moeilijk om één meegenieten van deze boeien- niet nalaten aan te sluiten bij bepaalde soort apart te gaan de hobby. Aylostera. voorstellen op een tentoonstel- De vereniging heeft ook een Voor de luttele som van 300 fr. |jng. Daarom brengen we een alge meen overzicht van de grootste groepen zoals: Mammillaria (meer dan 300 soorten), Notocactus, Lobivia (afkomstig uit Bolivia). Rebu- tia, Gymnocalycium, Opuntia Aalst. Pol Dierickx geeft les aan de kursisten en toont hoe men reanimatie moet toepassen (a) Kri8tiaan Van Ingelgem, professor aan het Gentse Koninklijke Conservatorium en organist aan de decanale Sint-Mart in uskerk heeft een elpee opgeno men. Daartoe gebruikte hij twee gekende instru menten: het Ducroquet-orgel van de kathedraal van Doornik, een exemplaar uit de 19e eeuw en een orgel-positief gebouwd door de Artisans Facteurs d'Orgues et Clavecins de Toumai. Titel van de plaat is «Kristiaan Van Ingelgem impro viseert». Dat is trouwens de discipline die hij aan het Conservatorium aanleert. U kan hem trouwens a.s. zondag in de Sint-Marti- nuskerk horen waar het Doorniks orgel-positief staat opgesteld. Uiteraard speelt hij ook op het groot orgel. De nieuwe elpee is te bekomen op het koncert dat begint te 15.30 u. U kan ook storten (550 fr inclusief verzendingskos ten) op rekening 474-5163111-32 van Dokumenta- tiecentrum voor Orgel, Vleeshouwersstraat 23 te 8480 Veume met vermelding Kristiaan Van Ingel gem. LH (of schijfkaktus) en ook de vele Cereus (zuilkaktussen) soorten De meeste soorten zijn af komstig uit Zuid-Amerika, met uitlopers tot in Canada, men vindt ze in deze gebieden terug vanaf de kust tot in het gebergte (4000 5000 meter), waarbij Mexici? als het kaktus- land bij uitstek wordt be schouwd. Dus veel kaktussen en vetplanten (ook wel succu lenten genoemd) groeien in een droog en zonnig klimaat, en dat klimaat bezitten we niet in onze streken, desondanks is het toch mogelijk om, na ja renlange proefnemen de mees te soorten met sukses te kweken. In de zomerperiode kunnen we succulenten op verschillende plaatsen onderbrengen, een serre, balkon, veranda, buiten of in de huiskamer. Het voor naamste punt hierbij is wel dat we een zonnige plaats voor onze planten uitkiezen. Wanneer we kaktussen in de huiskamer willen onderbren gen, vorozien we hiervoor een venster op het zuiden of zuid oosten. Waar we onze kaktus sen in plaatsen is van minder belang, zijn het nu potten van aardewerk of van kunststof, wel van belang is de grond waar ze in terecht komen, ge wone potgrond, met grof zand en wat klei voldoet reeds Het grootste probleem bij het kweken van succulenten is ech ter de watergift. Vaste regels zijn moeilijk te geven, maar af en toe eens flink gieten is beter dan elke dag een heel klein beetje, alles hangt ook af van de grootte van de plant, de soort, de standplaats, de tem peratuur en de tijd van het jaar, de meeste succulente planten hebben vrij veel water nodig tijdens de groeiperiode. Het water moet zo min moge lijk kalk bevatten (dus geen leidingwater). Aan meststoffen hebben de meeste kaktussen weinig be hoefte, indien we jaarlijks ver potten (bij het begin van de nieuwe groeiperiode), indien je dit toch wenst te doen (maar wel tijdens de groeiperiode) nooit met gewone kamerplan- tenmest, daar deze teveel stik stof en te weinig fosfaten bevat. Er is speciale kaktusmest in de handel verkrijgbaar. De moei lijkste periode valt in de win ter, we houden dan de meeste soorten koel en droog, dus niet in de huiskamer, een kamer die niet of weinig verwarmd is voldoet aan die eisen wel. Zorg echter dat ze licht staan en niet kunnen bevriezen, en een temperatuur van minimaal 5° C moet gehandhaafd kun nen worden. Kaktussen op die manier overwintert zullen u de volgende zomer zeker laten ge nieten van hun exotische bloe menpracht J.M. Heyman Aalst. Middenin Eddy Merckx, het nieuwste lid van de Aalsterse Vlaaiengilde (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 2