Land- tuinbouw- en milieutentoonstelling, voorloper Aantal planters en produktle lopen snel terug Davidsfonds Aalst stelt laarprogramma voor Erembodegem zet de feestneus op... Blijft Erpe-Mere bij het kanton Aalst Heeft hopkultuur nog toekomst Inscholensport in Aalst 4 26.9.1986 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Wanneer ieder de eigen weg gaat en zijn eigen leven wil leven komt inderdaad heel wat op de helling te staan. Milieu- politiek mag niet ontaarden in dagjespolitiek en verder is cr dringende nood aan nieuwe kreativitcit, Miet Smet Staatssekretaris Miet Smet. die reeds heel wat ervaringen qua milieuproblemen opdeed bij "Mens en Wereld" en als kabinetsmedewerkster, als of ficiële Belgische vertegen woordigster bij de UNO voor de milieuproblemen, zegt cr niet verwonderd over te zijn dat uitgerekend Aalst met een milieu-tentoonstelling uitpakt. Aalst zag inderdaad de Dender vervuilen en degraderen tot een open riool. Niet zonder protestakties moest Aalst eveneens de hinder ondervin den van industriële vestigingen in het centrum van de stad. Aalst was dus goed geplaatst om met kennis van zaken der gelijke prestatie te leveren. Miet Smet breekt echter een lans voor een realistische aan pak. Geen utopische aanpak doch een haalbare. "Er be staan immers geen wonder middelen, We moeten geleide lijk werken, stap voor stap ageren ter verbetering van ons leefmilieu. Wc moeten wel snel een minimale kwaliteit be reiken in alle elementen van ons leefmilieu. Er moet gestreefd worden naar een kompromis tussen de industriële noodzaken en het behouden van een leefbaar mi lieu. Aan nieuwe bedrijven Aalst. Het voltallig bestuur van de Aalsterse beenhouwersgilde (a) moeten minimale normen wor den opgelegd. Bij bestaande bedrijven moet een kompro mis gehaald worden dat de geit en de kool spaart. In een paar sektoren werden reeds te halen normen vastgelegd en de ande re sektoren zullen volgen. Oppervlaktewateren De staatssekretaris lanceer de de "Kaarten van de chemi sche' kwaliteit van de waterlo pen in België". Het resultaat van een doorgedreven studie na metingen en analyses in nauwe samenwerking van de onderzoekende dienst met de gemeentelijke milieuambte naar en de milieuverenigingen. Ze brak tevens een lans voor het kreëren (waar zulks nog niet het geval was) van een gemeentelijk milieuambtenaar die vergelijkbare bevoegdhe den zou krijgen met de rijks ambtenaar op het vlak o.m. van luchtvervuiling, waterver vuiling. geluidshinder en hin der door machines veroor zaakt. "Geluidshinder beper ken is momenteel één van de hoofdkomponenten van mijn beleid", stelde de staatssekre taris. Ze zegde verder dat de gemeentelijke milieuambte naar ook moet bevoegd zijn voor de etikettering. Voorloper Miet Smet stelde dat de ex po van Aalst waarbij land- en tuinbouwproblemen gekombi- neerd met de problematiek van het leefmilieu een voorlo per is. Voorloper in ons land maar ook in de hele Europese Ekonomische Gemeenschap. Beide problematieken zijn im mers vol interaktie en spelen duidelijk op elkaar in. Tenslot te stelt de minister dat bescher ming van ons milieu een taak is voor de besturen maar ook voor elk individu afzonderlijk. Van alles wat Op de beurs ziet men zowat alle dieren van het neerhof en van de boerderij. Ook veld vruchten en groenten zeer ge diversifieerd voorgesteld. In het kader van deze tentoon stelling had trouwens ook ver leden dinsdag een hopprijs- kamp en ontmoetingsdag voor de nog resterende hoptelers van de streek plaats. Ook de bloemen waren present en het geheel kreeg een aangename tint door de vele inspanningen die de groendienst zich her haaldelijk getroost. En verder zijn er heel wat zaken te bekij ken als de bijenteelt, de zuivel- verwerking, de slagerij en de evolutie van graan naar brood, de aktiviteiten van de Aalster- se bloemenveiling. Ook nieu we technieken als o.m. de in vitrokultuur worden belicht. Ook in de milieubeurs was heel wat te beleven. De diver se reeksen problemen werden er zeer overzichtelijk behan deld en men kon er kennis maken met milieuverenigin gen. Samen zowat een 25-tal organisaties Tot over twee jaar. (L.H.) Aalst. Natuur tentoon. Wat men allemaal vermag met produkten uit eigen tuin (a). Zaterdag 27, zondag 28 en maandag 29 september bruist het centrum van Erembode gem weer van kermisgeneug- ten tijdens de traditionele Plesch Kermis en Jaarmarkt- aktiviteiten. Zaterdag 27 september - Eerste dag van de driedaag se braderij bij de handelaars van het Dorp. - Eerste dag van de reuze au toshow op het speelplein van de gemeenteschool, georgani seerd door de Erembodegemse garagisten. - Eerste dag van de panne- koekenslag van VKSJ-Erem- bodegem in de Crypte. - Kaatsing voor veteranen op de Termurenlaan, terrein Sportkring. rieën pony's. Algemeen in- schrijvingsrecht: 40 fr. per dier. Elk paard mag maar mee dingen in één kategorie. In schrijvingen en uitbetalingen hebben plaats in het Dienst- centrum (Oud-Gemeen tehuis). - Tijdens de jaarmarkt: mode show van leder en sportkleding bij Andretti-Martiniek in de Denderstraat. - Vanaf 12 uur: eetgelegen heid in de Stationsstraat, geor ganiseerd door frituur De Lek- pot en Huis Fijnkost. - Eetgelegenheid in het Gil denhuis om llu.30, georgani seerd door KWB Erembo degem. - Tijdens de jaarmarkt video demonstratie van de vrijwillige bloedgevers van Erembode gem in het Oud-Gemeen tehuis. En maandagvoormid dag foto-tentoonstelling van Danny Saeys in het BAC-kan- toor (Kaai 3). Tenslotte verwijzen we je nog even naar het Erembodegem- streeknieuws in ons weekblad. Want ook onder deze rubriek vermelden we nog enkele «Plesch Kerremis«-aktivitei- ten. Wie naar Erembodegem-dorp komt tijdens dit weekend, zal zich zeker niet vervelen en aan de vele stands van de hande laars een koopje kunnen doen. De Erembodegemse hande laars heten u alvast hartelijk welkom! D.B. Aalst. Bonsais kweken in de Kcizershallen (a) Het Davidsfonds van de afdeling Aalst heeft zfjn jaarpro gramma voor het nieuwe seizoen klaar. In Aalst telt deze socio-kulturele vereniging twee afdelingen: een voor Aalst Centrum en een tweede op Aalst Myibeek. Wat de afdeling Aalst-Cen- ber om 11 u. met een eucharis- trum betreft, is er op maandag tieviering in de parochiale kerk 6 oktober in de Sint-Martinus- het nieuwe werkjaar. Zaterdag kring een leüenfeest en op za- 18 oktober gaat de afdeling terdag 8 november is er de luisteren naar Francis Ver bekendmaking van uitslag van doodt die in de parochiale de opstelwedstrijd waaraan de feestzaal een avond brengt met leerlingen van verschillende als tema «ongelooflijk». Op Aalsterse scholen hebben deel- zaterdag 15 november is er in genomen. Op zaterdag 10 ja- de kleine parochiale feestzaal nuari wordt iedereen die lid is een kwisavond en op zaterdag verwacht op de traditionele 20 december is er een echt Nieuwjaarsreceptie. Vrijdag 6 familiaal Kerstfeest, februari staat er een koora vond op het programma. In de Gedurende de maanden janua- stadsfeestzaal zingt dan het ge- ri en februari wordt er in sa- mengd koor «Ter Muren» uit menwerking met het Noord- Erembodegem. Tijdens de starfonds een driedelige ge maand maart spreekt verder spreksavond opgezet met als dr. Vanermen over de aktuele centraal tema «gezondheid», medische problemen op het vlak de hartchirurgie. Deze Deze avonden hebben plaats avond heeft plaats in de zaal in't Apostelken. Op woensdag van het Onze Lieve Vrouwzie- 28 januari om 19u30 is het de kenhuis. Maandag 6 april is de beurt aan dr. Jean Cooreman jezuïet Jan Kerkhofs te gast in over «gezonde voeding», op Aalst. Hij zal dan een lezing woensdag 4 februari om 19u30 houden over «de toekomst van spreekt dr. Dirk Quagebeur de kerk in Vlaanderen». Op over «geneesmiddelen, ge- zaterdag 2 mei tenslotte is er bruik en misbruik» en op een.geleid bezoek aan Brussel, woensdag 11 februari om De afdeling Aalst-Mijlbeek 19u30 is het opnieuw dr, Jean dan start op zondag 28 septem- Cooreman. Hij spreekt dan over «Leven met stress». Zondag 28 september - Tweede dag van de 3-daagse braderij bij de handelaars van het Dorp. - Tweede dag van de reuze autoshow van het garagisten- verbond. - Tweede dag van de VKSJ- pannekoekenslag in de Crypte. - Vanaf 13 uur: eetgelegen heid georganiseerd door fri tuur De Lekpot en huis Fijn- kost in de Stationsstraat. - Vanaf 14 uur: ballonwed strijd bij reisbureau Van Daele. - Vanaf 14 uur: Triall-demon- stratie op het Kerkplein. - Vanaf 14 uur: antiek, pron del en oude ambachtenmarkt in de straten van het Dorp. - Om 14u30: «Spel zonder Grenzen» met Eddy Romy in de Dorpsstraat. - Vanaf 18 uur: Country Western-avond aan Taverne Mac Beth in de Kerkstraat. Maandag 29 september - Derde dag van de braderij, autoshow en pannekoe- kenslag. - Jaarmarkt, georganiseerd door het stadsbestuur, met 4 kategorieën zwaar trekras paarden, 7 kategorieën warm bloed en rijpaarden, 3 katego rieën Shetlanders en 4 katego- Ondanks de activteiten van de verschillende schoolsport federaties (ROOS - GEPOS - NSVO) zijn de interscholen- sportwedstrijden, georganiseerd door de sportdienst van de Stad Aalst, niet weg te denken uit onze Aalsterse scholengemeenschap. Wie kan trouwens terugblikken op meer dan een kwart eeuw interscholensportl De ondertussen klassiek geworden organisaties zoals veld loop en basketbal zijn dit jaar respektievelijk aan hun 28* en 27' uitgave toe. Anderzijds worden reeds geruime tijd bestaande interscholenwedstrijden regelmatig aangepast. Met tafeltennis en minihockey werd voor totale vernieu wing gezorgd. Ter promotie van de interscholensportwedstrijden is een affiche met het jaarprogramma opgemaakt, terwijl voor de extra te promoten wedstrijden (dit jaar veldloop en minihockey) een afzonderlijke affiche voorzien wordt. Verder is er jaarlijks een informatiebrochure «Vademe cum Interscholensport» genaamd, waarin alle gegevens (uitleg per sport, data, inschrijvingsformulieren, regle menteringen, enz.) vermeld zijn, Deze brochure wordt aan alle Aalsterse scholen en hun leerkrachten in de Lichamelijke Opvoeding bezorgd. Om de leerlingen ertoe aan te zetten aan verschillende interscholensportwedstrijden deel te nemen, zal per leer- ling een kaart die telkens bij deelname (ongeacht de prestatie) afgestempeld wordt, bijgehouden worden. Elke wedstrijd vertegenwoordigt een bepaalde puntenwaarde en wie op het einde van het schooljaar de vooropgestelde score behaalt zal een unieke horinnering ontvangen. Informatie of de interscholenbrochure kan u steeds ver krijgen op de sportdienst van de stad Aalst, Kattestraat 33 te Aalst. Tel. 053/77.11.11 toestel 282. LH De eventuele overheveling het Is gelukkig nog niet zover van Erpe-Mere naar het kanton Zottegem heeft in de streek voor heel wat misnoegdheid gezorgd. Vooral voor deze gemeente zou de nieuwe indeling voor heel wat narigheid kunnen zorgen maar sinds de toekomstplannen gekend zijn heeft het gemeentebestuur zich onmiddellijk verzet tegen de voor hen nadelige herindeling. Nadat een afvaardiging van het gemeentebestuur reeds een onderhoud heeft gehad met de bevoegde instanties zijn de politiekers uit de regio niet bij de pakken blijven zitten. Vooral volksvertegenwoordiger W. Van Renter- t gem zal het bewuste wetsontwerp nr. 484 amenderen. In art. 1, par. 84, wordt bepaald dat «de gemeente Haaltert en een gedeelte van het grondgebied der stad Aalst gelegen ten Oosten van de spoorlijn Brussel-Denderleeuw - Aalst - Gent, het tweede kanton Aalst vormen», Par. 104 bepaalt dat «de gemeenten Erpe-Mere, Herzele, Sint- Lievens-Houtem en Zottegem een gerechtelijk kanton vormen met zetel te Zottegem». Volgens Van Rentergem heeft dit wetsvoorstel aanleiding gegeven tot heel wat ongenoeaen, vooral bij de plaatselij ke mandatarissen omdat objektieve kriteria uitwijzen dat de zaken voor de rechtzoekenden er niet op vereenvou digd worden. Hij opteert daarnaast voor het laten samen vallen van gerechtelijk met administratief of bestuurlijke kantons. Volksvertegenwoordiger Van Rentergem verantwoordt daarnaast zijn amendement met te wijzen op de toestand vóór de fusie, op het sociaal-ekonomisch en kultureel leven van de bevolking, op de geografische ligging van Erpe-Mere dat omzeggens volledig afgesteld is op Aalst. Verder wijst hii ook op de afstanden die eventueel verdubbeld zouden worden en het feit dat Erpe-Mere sinds 1977 bestuurlijk aan het kieskanton Aalst toege voegd werd zijn grondige en verantwoordelijke redenen om Erpe-Mere bij het gerechtelijk eerste kanton Aalst te laten. Duidelijk in ieder geval is, dat erpe-Mere vrijwel geen bindingen heeft met Zottegem en overwegend afgestemd is op Aalst en dit op alle gebied. Het zou absurd zijn dergelijke wijziging door te voeren en het is ondenkbaar dat een paar personen mogen beslissen over het lot van verschillende duizenden mensen die niet de minste voor lichting krijgen, laat staan inspraak, om bedoelde overhe veling te voorkomen. Thans wordt men voor een voldongen feit gesteld en moet men de beslissing overlaten aan velen die van de toestand niets kennen. JV Vervolg van blz. 1 nl. de echte hop (Humulus Lupulus) en de Ja panse hop (Humulus Japoni- cus) die enkel kan dienen als sierplant. Er is slechts één en kele soort Cannabis, nl. de hennep (Cannabis Satura). Hop is tweehuizig omdat er afzonderlijk mannelijke en vrouwelijke eksemplaren voorkomen. Het is een sterke plant, het wortelgestel is uitge breid en diepgaand en is be stand tegen enkele graden vorst. Dit sterke wortelgestel is noodzakelijk voor een vlugge opname van grote hoeveelhe den minerale voedingsbestand delen en water gedurende de periode van zeer snelle groei in de zomer, In de lente begint de groei van de hopplant, waarvan het aan tal scheuten beperkt wordt tus sen 4 en 12. Op het einde van juni bedraagt de lengte reeds 4 m, eind iuli- begin augustus 6-10 m. Hop kan in juni, bij aangepaste om standigheden, 15 tot 20 cm groeien per dag. Naar het einde van juni toe en in juli ontwikkelen zich zijtak jes, die in de bladoksels knop pen dragen waaruit de bloe men voortkomen. Volle bloei wordt bereikt in een periode van 2 tot 3 weken, terwijl ver der 3 tot 4 weken nodig zijn vooraleer de hopbellen pluk- rijp zijn. De bellen groeien in grootte en gewicht gedurende de rijping. Het bitterstofgehaltc stijgt ook zeer vlug en het pluktijdstip is zeer belangrijk. Wegens de zeer breekbare hechting van de lupelineklieren moet elke ruwe behandeling tijdens het plukken en drogen van de hop vermeden worden. In oktober - november sterft de rank af tot aan de grond. Het ondergronds gedeelte neemt al de voedingsbestand delen over, zwelt en kan zo overwinteren. Al te goedkoop Bij de hoptelers en in de toe spraken werd het een heuse klaaglitanie. De prijzen zijn inderdaad totaal ondermaats. Wie de kans kreeg op voor hand te verkopen, was er deze keer nog ietwat beter aan toe doch de huidige priizen schom melen rond de 3.000 fr. per 50 kg. wat zelfs niet volstaat om de onkosten te dekken. Schepen van land-, tuin- en bosbouw Juliaan Vinck ver welkomde parlementairen, le den van het stadsbestuur, pro minenten uit landbouwkringen' en afgevaardigden uit Poperin- ge dat in het zelfde schuitje zit doch het ietwat minder slecht stelt. Hoofdakteurs blijven al leszins de hopboeren zelf, doch die vormden veruit de minderheid bij de aanwezigen. Achteraf zouden het CEMOV, de Verenigde Beenhouwers en de Aalsterse Vlaaiengilde zor gen voor een weelderig buffet, wel enigszins schril afstekend tegenover de vele geuite klan ken in mineur. Namens de Dienst voor de Af zet van Landbouw- en Tuin- bouwprodukten, opgericht in 1938 voor promotie en kwali teitscontrole,- sprak de heer Piotte. Dc dienst zelf wordt gespijsd door dotaties voor werkmgsposten en promotie en door verplichte bijdragen per produkt bij de voortbren ger, de vervoerder, de ver werker, de verkoper en de handelaar. De dienst werkt met konsulta- tieve kommissies o.m. voor ak kerbouw waaronder de hop- sektor ressorteert. Prijzen worden vastgelegd, een strate gie voor promotie wordt opge steld gekonkretiseerd in een jaarprogramma dat dan ach teraf wordt geëvalueerd. Van de acht bestaande konsultatie- ve kommissies heeft enkel die van de zuivelsektor geen eigen bijdrage ingevoerd. Voor de hop wordt van de telers zelf 1.000 fr. gevraagd per ha plus 30 fr. per in- of uitgevoerd kwintaai hopmeel of hopex- tract. Promotie De Belgische hop lijdt aan een eerder onderkoeld imago. Daaraan wil de Dienst verhel pen o.m. door ontmoetingsda gen waar alle geledingen van de sektor elkaar beter kunnen leren kennen en via artikelen in de gespecialiseerde persor ganen. Over de aktuele toe stand zal een folder worden uitgegeven. Daaruit zal blijken dat afzet één probleem is maar dat de kommercialisatie zelf van het beroep moet uitgaan België moet het op wereldni veau met zijn hop kunnen waarmaken. Alleen dan kan een rooskleurige toekomst worden tegemoet gezien. Weer rendabel worden Namens de onderafdeling hop van de konsultatieve kommis sie akkerbouw stelt de heer Dufour dat Belgische hop weer rendabel moet worden. De nieuwe generatie brouwers moet enthousiasme kunnen opbrengen voor de produkten van eigen bodem mits een kwalitatief goed produkt goed karr worden gepresenteerd aan een konkurrenrende prijs. We hebben Belgisch suiker, Belgische textiel, Belgisch wit loof en Belgische mode. Waar om dan ook geen Belgisch bier. Graag 'A in de bierpro- duktie hop van eigen bodem, 100% Belgische hop in bruin en tafelbier en streekbieren met- eigen hop. «Duitsers wei geren ons bier. Waarom kopen wij dan hun hop?»... Er moet gestart worden met een promotiecampagne met als slogan «Ons bier is Belgisch». V()f vóór 12 1 Namens staatssecretaris De Keersmaeker werd gesteld dat vanaf 1982 de toestand in de hopteelt zorgwekkend is ge worden. Als de neerwaartse trend zich voortzet zijn er vol gend jaar nog amper 100 ha hop in de hele hopstreek Asse - Aalst. Hop kweken is niet meer lo nend, 35% Brewers Gold bleef onverkocht. En het bierver- bruik neemt gevoelig af. Onze telers verkopen te weinig met voorkontrakten en het Bel gisch aanbod is al te versnip perd. De belangen van de hop- producenten worden behartigd door liefst vier verenigingen die meestal naast en soms ook tegen elkaar werken. Deze verenigingen moeten sa mensmelten. Het is vijf voor twaalf... Rooien biedt geen oplossing. Herstrukturering dringt zich op. Hoppremies moeten ge bruikt worden voor het over schakelen naar hopvariëteiten die door de brouwers gewild zijn. Het afzetfonds alleen biedt geen garantie voor over leving. Het is enkel een nood zakelijk instrument daartoe. Alleen via eigen financiële in breng van het beroep en mits volwaardig persoonlijk enga gement op elk niveau kan de zon aan het Oosten weer gaan Zaterdag 28 februari om 16 u. DftllSPIl heeft er in de parochiale feest- zaal een kinderkarnaval plaats' on in aanwezigheid van Keizer IR UllZcOcffi Kamiel, de prins karnaval 1987 U en de leden van de Orde der Ajuinprinsen. Zaterdag 28 maart om 20 u. staat er een liederavond op het program ma. «Lied van mijn land» is het tema van deze avond. Jan Verschoens en de Vaganten zijn de gasten in de parochiale feestzaal. Gedurende de maand mei staat er nog een driedaagse reis en in de maand juni een eendagsreis. De be stemmingen zullen later wor den meegedeeld. Lid van het Davidsfonds kan men worden door een bedrag van 425 fr. aan boeken of pla ten te spenderen uit het rijke ke,uze-aanbod. Inlichtingen zijn te bekomen bij Jos Cous- sement (afdeling Aalst Cen trum), Hoezestraat 41 te Aalst, tel. 053-78.52.54, en voor de afdeling Aalst Mijl beek bij Els Beerten, Groen straat 218 te Aalst, tel. 053- 21.90.09. J.H. Heyman De J-Club LJM Gijzegem- Hofstade organiseert een tien delige danskursus. Telkens op donderdag van 19 tot 20.30 u. voor beginners en van 20.30 u. tot 22 u. voor gevorderden in Gasthof Dendergalm aan de Schoorstraat 18 in het stedelijk sport- en rekreatiecentrum. De kursus staat onder leiding van het gereputeerd danskop- pel met jarenlange wedstrijd ervaring Van Herf. Borg voor kwaliteit. U leert er de Weense en de langzame wals, de slow-fox, auickstep en tango maar ook e cha cha cha, rumba, jive en paso-double. Er worden tevens oefenavon den georganizeerd met demon straties van zowel standaard als Latijns-Amerikaanse dan sen. Wellicht groeit hieruit dan een Gijzegemse dansclub. Prijs voor 10 lessen: 1.350 fr. Eerste les: 2 oktober. Nadere informatie bij voorzit ter Michel De Gols, Mimosa- straat 35 (053-77.51.36) Aalst. In Herdersem vierde dit echtpaar zijn diamanten bruiloft (Ih).

De Voorpost | 1986 | | pagina 4