Achter een glas bier schuilt een rijke brok kuituur «Paradis Follies» in zaal Kapelleken» BGJG met tweedehandsbeurs kindergerief Mannequin worden: een kwestie van persoonlijkheidsvorming Den Bonten Os in Lede: tweehonderd jaar een begrip Nieuwerkerken ecologisch De Voorpost - 26.9.1986 - 5 De Bond voor Grote en Jonge Gezinnen, afdeling Aalst, organiseert op zaterdag 25 oktober in zaal Netwerk, De Ridderstraat, van 9 tot 17 uur een tweedehandsbeurs kindergerief. Kinderen groeien snel uit hun kleren. Veelal verhuist veel naar de zolder, ten minste als men er een heeft. Niet wegens sleet. Wel wegens gewoon uitgroeien. Als er dan in het gezin noch broertjes noch zusjes meer gepland zijn, wordt deze beurs een goede gelegenheid om tegen ernstige doch billijke vergoeding uw kinderuitzet te laten verkopen of te kopen door bemiddeling van de gezinsorganisatie van de Bond te Aalst. Kleding tot 6 jaar, maat 128 (géén schoenen), baby-uitzet, buggy's, park, kinderstoel en speelgoed zijn welkom. Alles dient uiteraard netjes en in goede staat te zijn. Verkopers kunnen inschrijven van 1 tot 17 oktober bij Hilde Van Ingelghem-Van Driessche, Arbeidstraat 21 (053/70.50.11) of bij Godelieve De Bruyn-De Schepper, Beukenlaan 14 (053/77.78.86). Aalst en zijn bierproevers Wordt het beroep van mannequin vaak laagdunkend bekeken, in werkelijkheid is het een keihard vak, waarin men alleen met hard werken en een sterke persoonlijkheid kan slagen. Vandaar ook dat «Elegancy Academy» sterk inspeelt op deze laatste faktor en zijn leerlingen wil bijbrengen dat men als mannequin mooi moet zijn in de meest ruime zin van het woord. Een mannequinkursus kan ook ideaal zijn om een aantal frustraties en kompleksen weg te werken. Men krijgt de kans geboden om de faktoren die remmend werken op de zelfontplooiing van de persoonlijkheid af te werken. De idee dat men als toekomstig mannequin alleen maar over een verblindende en verbluffende schoonheid moet beschikken, is alleen maar een fabeltje. Een mannequin moet meer hebben dan lichamelijke schoonheid, ze moet ook innerlijke schoonheid uitstralen. Heel wat zaken kunnen aan die schoonheid op alle vlakken meewerken: een goede lichaamsverzorging die ook een goede fysieke konditie veronderstelt, een goede smaak, een alles ver overende glimlach, een degelijke algemene vorming enz. Dat alles wordt de kandidaat-mannequins bijgebracht gedurende de lessen die door deskundigen worden gege ven. Naast de turnoefeningen, de specifieke opleiding en de voedingsleer en de make-up, komen op het kursuslijst- je ook lessen voor in uitspraakleer, foto- en modelstudie, lichaamsverzorging en het vertrouwd worden met de moderne media. Daarnaast worden de leerlingen ook onderworpen aan een doorgedreven stage. Momenteel is er een enorm gebrek aan grote maten en in de wereld van de mannequins heeft men het dan over de maten 44 tot en met 48. De kursus start op zaterdag 4 oktober om 14.00 uur in 't Landhuis en voor meer informatie kan men steeds terecht bij «Elegancy Academy», Dr. Cochezstraat 22, te Denderleeuw (053/66.71.74). In het lokaal 't Landhuis aan de Grote Markt 27 te Aalst organizeert «Elegancy Academy» een totaal programma van opleiding tot mannequin. De lessen worden tijdens de weekends gegeven en zijn sterk gericht op persoonlijk heidsvorming. Reeds meer dan twee eeuwen is «Den Bonten Os» een begrip in Lede. Deze herberg moet een der oudste - zoniet de oudste - afspanning zijn in Lede. De eerste vermelding «huysse ende herberghe den Bonten Os» dateert uit lang vervlogen tijden. Deze afspanning, toen gevestigd op de hoek van de Molenstraat en de Rossel- straat, moest wegens urbaniza- tiewerken de oude vestings plaats verlaten. In deze woning werd in 1830 Jules De Geyter, een van de grootste Vlaamse dichters geboren. De waardin Josephine An- naert, liet het hele meubilair toen overbrengen naar het ou de molenhuis, enkele tiental len meter verder in de Molen straat. Josephina Annaert was liefst 50 jaar aktief in haar herberg. Zij overleed in 1943 en Oscar Nijs en Blanche De Backer namen de doening van juffrouw Annaert over. Zij werden de nieuwe bazen van Aalst. Brouw zelf uw eigen bier. Te kijk op Natuur tentoon (a) zich van het hemelse vocht te voorzien. Kloosterbrouwerijen Zo ontstonden er klooster brouwerijen. Te Aalst zou er reeds rond 868 een brouwerij geweest zijn die afhing van de abdij van Lobbes. Te Affligem werd de Benediktijnenabdij opgericht in 1074. Vanaf 1129 werd het brouwen daar een vaste aktivi- teit. Zij waren de eersten die Brouwerijen in Aalst Aan brouwers heeft het te Aalst na de 16de eeuw zeker niet ontbroken. Ze allen op noemen zou ons te ver leiden. Wij vernoemen: 1805: Brouwerij De Beer, toe behorend aan de h. P.F. Fobus. 1816: stichting van brouwerij De Lelie (ook jeneverstoke rij). Toebehorend aan de h. Joseph De Gheest. Nu de eni ge overblijvende brouwerij te mout met gruyt tot het echte bier dat wij nu kennen. Er wordt gezegd dat ons bier de natuurlijkste en gezondste drank is die er bestaat. Dt voornaamste bestanddelen zijn water, mout (gerst), hop e, biergist. Naargelang de bier soort worden er ook andere stoffen aan toegevoegd. Al de ze produkten moeten van uit- stekende kwaliteit zijn vooral deze van het water is van uit zonderlijk belang. Behalve Mevrouw De Troyer-Geenens, stadsgenote, verzamelde ter gelegenheid van het "Jaar van het Bier" heel wat informatie over onze meest gekende, en na water wellicht meest gebruikte drank. "Uit de weldaden door hemel en aarde geschonken is bij gratie van Sint-Arnoldus ui,t het menselijk vernuft het goddelijk gerstenat geboren". Hoe het bier ontstond De oorsprong van het bier zou ongeveer 7000 ja?r voor Christus te zoeken zijn in Me sopotamia (Irak). Via Spanje en Gallië kwam het in Europa terecht. Door de Griekse en vooral de Romeinse bescha ving maakten wij ook in onze streken kennis met dit brouw sel, dat toen nog geen echt bier kon genoemd worden, doch een gerezen gerstepap was, waar de huisvrouw naar belie ven kruiden en specerijen aan toevoegde. Eeuwenlang bleef het bierbrouwen immers één van de huishoudelijke taken van de vrouw. Vanaf de 7de eeuw kwamen monniken-Be- nediktijnen aan in onze gewes ten om de autochtone bevol king te bekeren. De regel van Benediktus be schreef dat zij de volksdrank van de plaatselijke bewoners moesten drinken. Zo leerden zij al gauw het gerstenat proe ven." Daar het bierbrouwen nog steeds huishoudelijk ge beurde en er nog geen brouwe rijen waren, besloten de mon niken uit de kloosters zelf de roerstok ter hand te nemen om op grootschalige manier brouwden. Ook in 1986 wordt het abdijbier Affligem nog steeds gebrouwd en gedron ken. Tot in de 12de eeuw was bierbrouwen het exclusieve voorrecht van dc abdijen, maar algauw werd het een be roep van de burgerijen, die er brood inzagen. Brouwersgilden Machtige en invloedrijke brouwersgilden kwamen tot stand. Iedere stad en gemeente kreeg zijn brouwerij. In 1517 beschikte de stad Aalst over een eigen stadsbrouwerij. De ze werd verhuurd aan ene Ja cob Meyere. Ook de burgers van de stad konden er tegen vergoeding hun eigen bier la ten brouwen. In die tijd waren er te Aalst ook bierproevers die wettelijk waren aangesteld door de stadsmagistraat. Zij begaven zich naar het huis van de brouwer om er het bier te onderzoeken. Na goedkeuring ervan gaven zij toestemming om het bier te verkopen in de stad. Zij bepaalden ook de verkoopprijs naargelang de kwaliteit. Aalst. In 1986 beter gekend als de nv Dendria, die behalve de gekende Safir ook terug het Bergenbier en het Suprabier zal brouwen. 1922: oprichting van brouwerij De Blieck door de h. J. De Blieck en zonen. Eveneens vernoemendwaar- dig: in 1866 startte de mout- en hophandel De Wolf-Cosijns met een eigen mouterij te Aalst, die intussen is uitge- .groeid tot de grootste van Bel gië. Onder haar klanten telt zij, behalve de bierbrouwe rijen, ook Schotse whiskysto- kers en bakkerijen. De mout die verkregen wordt uit twee- rijiige zomer- en wintergerst is immers veelzijdig. Ons bier nu In het begin van de 20ste eeuw telde ons land nog meer dan 3.000 brouwerijen. Iedere stad of dorp had zijn eigen brouwerij, zowel een liberale als een katolieke. Door de oor logsjaren moesten velen hun deuren sluiten. In 1986 heeft België nog slechts 120 brouwerijen. Deze zijn echter goed voor zo'n 600 biersoorten, met 200 verschil lende smaken. De totale bier- produktie in België bedraagt 1.450.000.000 liter per jaar. De bereiding van het bier is in de loop van de jaren geëvo lueerd van de gerstepap, de zijn bacteriologische kiemvrij- heid dient ook het zoutgehalte te beantwoorden aan de door de brouwer gestelde eisen. Vele brouwerijen zijn gele gen in streken waar het water excellent is. Sommigen be schikken, over eigen bronnen. Wanneer dit niet het geval is, wordt het water aangepast door het te filteren, dekarbo- nateren en te ontzouten. Met ons bier is dus alles o.k. Laten wij het proeven. Proeven volgens de regels van de kunst - Beoordeel eerst het schuim, de kleur en de helderheid, - Snuif dan het aroma op. Is het zurig of bitter? Zoeterig of fruitig? Kruidig, gistachtig of rokerig? - Neem wat bier in de mond, laat het even rondwalsen: je ruikt nu een tweede aroma, dat via de mondholte de neus bereikt. - Siik door: probeer op een paar sekonden tijd: de smaak van het bier (zuur, zoet, bit ter), de dichtheid van het bier (zwaar tot licht), het alkohol- gehalte en de koolzuurgasvor ming te proeven. - Tot slot volgt de nasmaak. Gezondheid! Promotie en folklore De laatste jaren werd er veel promotie gevoerd rond het bier. De streekbieren werden opnieuw geherwaardeerd. Er kwamen nieuwe biersoorten op de markt. Vele bieren kre gen een betekenisvolle naam zoals Duvel, Loebas, Kastaar. Deugniet, SLoeber, Kwak, Mort Subit, Oerbier, Stephen son, Ketje, Cupido, Stropken, Poepke, Seule enz... Sommige drankgelegenheden gaan er prat op om in het "Jaar van het Bier" hun klanten meer dan 100 soorten Belgisch bier te kunnen schenken. In 1986 hadden er in vele steden en gemeenten bierfees ten plaats, o.a. te Dikkele, Gent, Oudenaarde, Brussel, Wieze en andere. Ter gelegen heid van deze feesten werd er Aalst. De leden lusten wel een glaasje (a). op sommige plaatsen terug gratis bier geschonken, zoals te Brussel o.a. Te Oudenaarde gebeurt dat reeds van in 1954 waar de Oudenaardsen Bruinen (brou werij Liefmans) telkenjare gratis wordt geschonken aan iedere feestvierder die be schikt over een bierpot met oor. Dit, nadat Adriaan Brou wer (vermomming) het volk heeft toegesproken en aange spoord tot het drinken, met de woorden: "Draait ulderen buik op een pinne Dat zuipt, dat zikt van ulderen kinne" enz... Te Aalst-Herdersem kon men tijdens de jaarlijkse pik- kelingfeesten kennis maken met de oude ambachtelijke wijze van het bierbrouwen. Ook kon men proeen van de echte platte Lambiek. (L.H.) Het stadsbestuur Aalst, meer Meer speciaal worden erin be- biezonder de dienst Leefmi- handeld de ligging van de deel- lieu, brengt een gloednieuwe gemeente, de beken met de brochure over de deelgemeen- erbij horende landschappen, te Nieuwerkerken. de graslanden met hun typi- Het betreft een wandeling van sche flora, kanten en hagen, zowat 14 km. waarbij de bro- boomgaarden en open chure geldt als leidraad bij de ruimten, observatie van de verschillen- Deze folder is te bekomen op de elementen van het land- de Dienst Leefmilieu, stad- schap. U kan daarbij de wan- huis, Grote Markt 3. deling nauwkeurig volgen op de opgenomen stafkaart mid- LH denin. Travestieten en Prinsen Het wordt een eigentijdse pro- duktie waarin zowel de traves tieten als de ex-prinsen ruim aan bod komen in afwisselende blokken. Het gebeuren cen treert zich rond «champagne» doch vrees niet, er wordt alles zins niet betracht U diep in de geldbeugel te doen tasten. Het wordt immers geen élitair ge beuren, doch een happening voor groot en klein. Alleszins allerminst vulgair en ook door jongeren mee te maken zonder dat ouderen erbij gaan blozen. Vaste waarden van het gezel schap van «Paradis Follies» zijn Jaffar Gwenn uit Singapo re met zijn exotische charmes, Kim Chérie en uiteraard leider Pierre Paradis. Nieuwkomers in het gezel schap zijn dc humoristische Zi- zi Casino, het Franse type Da- vina Day en de rijzende ster Alain Coucou die reeds optrad in films. De Prinsenkamer die naar het Aalst. De Prinsencaemere pakte uit met een travestieshow (a). de gelegenheid een afslan- kingskuur van 16 kg. aanmat. Alles zelf De prinsenkamer maakt zich sterk dat ze het allemaal reali seert met eigen middelen en eigen personeel. Voor maquil lage zorgen bloemenfee Mag- da en ex-prins Karei en de dames van prinsen Lowie, Goebby, Jempi, Freddy en Hofman zorgen voor een aan gepaste, totaal nieuwe kostu mering. De Kamer schafte zich een eigen lichtkanon en eigen klankapparatuur aan te bedie nen door eigen personeel en het geheel wordt vastgelegd via video-opnamen. Het wordt een ruim drie uur durend wervelend spektakel waarbij kilo's strassen en me ters pailletten te pas komen. De firma De Winter zorgt voor de nodige aankleding zodat U zich in een Parijs kabaret waant met alles derop en Reeds voor de vierde maal, en steeds met overdonderend sukses, organiseert de «Prinsencaemere van de Kaiserly- cke Stede tot Aelst», een travestieshow. Ditmaal komt het zeskoppig travestiegezelschap «Paradis Follies» met «Pa radis Champagne». Het wordt zowel qua inhoud, kostu mering en enscenering een totaal nieuwe show. Ook gedeeltelijk wat betreft optredende travestieten. Wegens meer zitplaatsen (250) zeggen van Deken Simon en betere akkomodatie werd D'Hondt uitpuilt van goede wil overgeschakeld naar zaal en verstandhouding doet mee t Kapelleken» in de Meule- schettestraat. Niet te iau grand complet» Paul, Balou, Michel, Jean- Jemp, ren met «De Bathyscaaf» waar Hofman, John, Goebby, Loe- PACT «La cage aux folies» ken Tatjen, Karei Denaeyer brengt dat zich eveneens in een en Simon zelf, doen alvast mee Parijse sfeer afspeelt, 't Kapel- op de bühne en in de zaal leken wordt voor de gelegen- zorgen Marcel en Lowie voor heid herbemeubeld met keuri- praktische regelingen. De affi- ge tafeltjes en het geheel scmt de sfeer van «Paris» uit. Positief verder dat bij 't Kapel leken gelegenheid is tot parke- che werd andermaal ontwor pen door Urbain Schreyens en de muzikale begeleiding berust bij Paul Heyvacrt, een specia- ren op de speelplaats van de list in de materie. Hoogtepun- schooï. ten bij het optreden van de ex- Het wordt alvast een exotische prinsen wordt allicht show waarbij de nadruk wordt «Zwanzenmeer» van Tsjai- gelegd op het Parijse répertoi- kowski met als prima-ballerina re zonder een aantal andere Simon D'Hondt die zich voor buitenlandse vergeten. uitschieters te deran. K aartenverkoop Kaarten zijn reeds nu te beko men aan de prijs van 250 fr. bij Simon D'Hondt, Wijngaard- veld 6 (21.15.64), André Mar- coen, Koolstraat 42-44 (21.41.13), in 't Brughuis bij Polle Keipernoagel, Werf 1 (21.83.03), bij Listroo, Pont straat 33 (77.40.46), bij Louis Van Pottelberghe, Maanstraat 14 (21.95.30) en bij alle ex- prinsen. De deuren gaan open te 19.30 u. en er wordt zeer stipt begon nen te 20.30 u. Geen plaatsbe spreking. Wie eerst komt kiest zijn plaats. Liever niet wach ten. Ieder jaar moesten reeds plaatsen geweigerd worden. De voorstellingen hebben plaats op zaterdag 11, vrijdag 17 en zaterdag 18 oktober, tel kens te 20.30 u. Op zondag 19/ 10 matinee te 15 u. LH de oudste herberg van Lede. De afspanning werd al spoedig een thuis voor de studerende jeugd. Het aangebouwde zaaltje in een echt typisch oud- Vlaams interieur, weid ge bruikt voor tentoonstellingen, optredens van kleinkunste naars en allerlei andere aktivi- teiten. «Open Kring» een vere niging die jonge kunstenaars de kans gaf hun werken te expozeren, werd gesticht. Vele bekende namen als Van Meir- venne, Etienne Lecompte, boer Teuninck, Jaklien Moer man, Tessely en anderen stel den er hun werken tentoon. De studentenclub «Ochsenia» die in 1952 werd gesticht, raak te wijd en zijd bekend. In 1961 werd als uitloper van de club de oud-studentenfanfare «De Molenberger Blaaskapelle» gesticht en die is 25 jaar later nog steeds aktief. In 1965 ver lieten Oscar en Blanche het oude Molenhuis en openden een nieuwe zaak vlak ernaast. Ook hier vindt men de oude vertrouwde oud-Vlaamse stijl terug. Op 3 oktober 1986 gaan Oscar en Blanche, na 43 jaar hun klanten te hebben gediend met zorg, genieten van een ver diende rust. Carl en Lydie zul len hen opvolgen en zullen de lijn van weleer doortrekken.

De Voorpost | 1986 | | pagina 5