"T rr~m, to f WAAROM FOLTEREN OUDERS HUN KINDEREN Een poëziedag boordevol herinneringen in Dendermonde KWB wil samen de toekomst maken NIEUW NUMMER TV-EKSPRES VANDAAG BIJ UW DAGBLADVERKOPER Dichters zijn alchemisten van de taal VIERDE FAMILIEKWISAVOND TE OUDEGEM De Voorpost - 3.10.1986 - 13 Achter de gesprekstafel Gerda Berckmoes, Christina Guirlande, Moris De Smet, Wilfried De Boeck en Wilfried Van Nerum die door moderator J.M. De Smet worden ondervraagd over hun dichterschap. Een namiddag boordevol verrassende uitspraken en citaten, een namiddag ook die voortdurend werd gestoord door lawaai dat uit de katakomben van het stadhuis opborrelt of dat luid toeterende auto's op de straat laten weerklinken. De wereld van de stilte, de wereld van het luisteren werd plots verstoord. De dichters speelden op die ongewenste onderbreking sterk in en stelden dat zU meer dan eens worden beschouwd als buitenbeentjes in de literatuur, als zonderlingen, eigenaardi ge typetjes en nog wat al meer. Maar dat belet niet dat ze met evenveel respekt en eerbied moeten behandeld worden als elke andere auteur. «Hektaren vol herinneringen», ces dat begint met eenvoudige Dat'wetende waarom zou een zo luidde het tema van de dingen en die kan je misschien dichter dan alleen maar mogen poëziedag die door VTB-VAB de muze noemen. Een gedicht schrijven over zoete tranen en Dendermonde en Buggenhout kan ontstaan uit een leegte mooie meisjes, over rozegeur werd georganizeerd in het maar ook uit een volheid. Het en maneschijn. Maar een dich- stadhuis. Een dag bestaande houdt geen rekening met de ter mag evenmin de speciale uit drie delen. In de voormid- tijd, maar voor het aan het uithangen. Hij moet eenvou- dag al werd begonnen met een papier is toevertrouwd is het dig zijn in het taalgebruik wan- poëkoncert waarvoor Pat No- allang geschreven in het hoofd - bels, Hans De Volder en Rob- van de dichter, by De Winter het muzikale deel voor hun rekening na- Een ander opvallend en alge- men. Sonja Goethals droeg meen verschijnsel is dat dich- dan gedichten voor van Franci- ters geen rekening houden met ne Notteboom. hun lezers. Haast nooit heeft In de namiddag werd dan een poëzie een boodschap te bren- Dendermonde. Luisteren naar poëzie en naar wat dichters over zichzelf te vertellen hebben (foto Piet Hermans) neer het kan. Een uitspraak die bij de geïnteresseerde toe schouwers heel wat applaus meekreeg. De poëziedag werd 's avonds afgerond met een optreden van Chris Lommé die begeleid tema «hoopvol perspektief» als vaste waarde solidariteit op alle vlakken als opperste waar de en bekommernis voor de toekomst naar voor gekomen. Een solidariteit die ver gaat: tussen werkgevers en werkne- «Nu samen de toekomst maken» is het jaartema dat de KWB zich heeft gesteld, het hele werkjaar zal daarop gericht zyn. Nadat men drie jaar de uitwegen voor de krlsis heeft onderzocht en afgetast, wordt nu gedacht aan de realizatie van deze mogelijke oplossingen. Nu samen werken aan de toekomst, is een objektief dat allicht niet in een handomdraai zal gerealizeerd worden. Vandaar dat van de verschillende afdelingen ook wordt verwacht dat ze de nodige tijd zullen uittrekken om dit doel te bereiken. Uit de besprekingen rond het hoopvol perspektief waarover De KWB wil zich verder en men heeft nagedacht, moet nu binnen het jaartema ook inzet- gerealizeerd worden. ten voor de basisedukatie. In «Nu samen toekomst maken», een zestal afdelingen worden wordt in de afdelingen toege- kursussen opgezet rond alge- licht via een raadsvergadering mene vorming, moderne wis- waarop het nieuwe tema uitge- kunde en rekenen. In een aan- breid en diepgaand wordt toe- tal afdelingen blijven de vor mers, van werknemers uit «nj- gelicht. Het tweede deel van mingslessen rond ekonomie en kere» sektor met deze uit «ar- dat item zou kunnen zijn een media lopen. Ook de aktie mere» sektoren, van aktieven avondje rond de sociale zeker- rijbewijs gaat verder. In een en niet-aktieven, van hen die heid en de vraag of die be- vijftiental afdelingen zullen in- er financieel warmpjes inzitten dreigd is of niet. formatie- en begeleidingsavon- en zij die om allerlei redenen Een zoektocht naar de toe- den worden georganizeerd. met eens kunnen beschikken komst is het derde luik. Ieder- Een voornaam objektief is hier over het broodnodige, in eigen een wordt op 24 mei van vol- de bouw van autoleerrijparken land en ook in het buitenland, gend jaar verwacht om op de in het arrondissement. In Den- wereld. De zondag voor Hemelvaart deel dermonde en Buggenhout is KWB werkt aan een samenle- te nemen aan deze zoektocht, men al aan een dergelijk park ving waann het motto «een Het wordt een aangename dag toe. Allicht volgen de andere voor allen en allen voor een» waarop de solidariteit centraal gemeenten. In Kalken, Lebbe- stuwende kracht is. Het zal staan. En dan zijn er nog de ke en Hamme lopen er in elk Dendermonde. Wilfried Van Nerum. Wilfried De Boeck, Gerda Berckmoes, moderator dSdtik\a^3om™isdduit geval be!Prekin8e" in die rich' Guirlande en Moris'De Sme, boomden over de poüzie (foto Piet hë, "de E Hermans) pannelgesprek opgezet. De gen. In de echte poëzie gaat door Piet Van Gooi voordroeg dichters die werden onder- het meer om het zoeken en uit de jongste dichtbundel van vraagd citeerden we al bij de vinden van dat ene woord, dat Herman De Coninck «De hek- aanhef. Enkel Anton Vlaskop door geen enkel ander kan taren van het Geheugen», was niet aanwezig. Hij toefde worden vervangen. Een dich- in de Ardennen en werkt er ter schrijft voor zichzelf, be- H-f _„K1- allicht aan «een nieuwe dicht- schrijft zijn eigen problemen, bundel», zo werd lijn konsekwent door: het zet en aktie. De vierde editie van het kwis- Het blijft met opzet een fami- ren bij het afwisselend aanbod gebeuren van de Oudegemse liaal en vriendschappelijk ge- van o.a. IQ's, droedels, dia's, algemeen zijn subtiele gevoelens. Alleen waaiTaf wc durv«i te schrij- Denderkantorij wordt op vrij- beuren, zonder een specifiek namen noemen, geluiden en moet de dichter erop letten dat "il! ®k' ,e^20 u' Quiz-tornooi of een afvallings- muzieknummers. Elkeen komt aanvaard. moet de dichter erop icuen uai Sonja Goethals nam opnieuw hij de zaken niet gaat vereen- nvnnri'Brim w: de «,1c op zich om too, tc voudigen. Dc vergelijking met 5™ 1 Ten J' dragen uit het werk van de vijf een kernfysicus werd aange- aanwezige dichters. Telkens haald. Ook hij schrijft in ge- opnieuw werden drie gedich- leerde bewoordingen in een ten voorgedragen uit hun ge- taal die voor weinig toeganke- publiceerde werk. En tussen- lijk is. En is er in onze maat- door werd een boeiende bab- schappij niet de steile opgang bel opgezet over poëzie en de van de computer en de speciale i tijdje ook zo te blijven; Een stilte die we al te weinig in ons jachtig leven echt kunnen aanvoelen. makers ervan: de dichters zelf. Zo vernamen we dat dichters wel eens worden benaderd als trieste sujetten, als zonderlin gen, mensen die buiten de tijd leven. Wat natuurlijk niet waar is. Dichters zijn eigenlijk mensen die als opdracht heb ben de toekomstkracht te laten weerklinken in afgewogen be woordingen. Het zijn mensen die hun gevoelens alleen maar kunnen uiten via de poëzie waarvoor geld en rijkdom, macht en aanzien van heel bij komende aard zijn. Het zijn dingen die niet gelukkig ma ken, in tegenstelling tot het spelen met woorden. Poëzie is een kwestie van zich te kunnen uiten met woorden wat men op geen enkele andere wijze tot uiting kan brengen. Dat de dichtkunst in onze maatschap pij een funktie heeft, daarover waren het de vijf dichters roe rend eens. Alleen maakt men de grote fout in onze samenle ving alles te willen herleiden tot «renderen», alles moet fi nancieel opbrengen, anders is het gedoemd om te verdwij nen, Maar poëzie heeft vast en zeker een funktie. Net als in het verleden? Poëzie zit vast aan de wijsbegeerte en de ak tie, het is het wapen van de geest, het is de taal van de gevoelens en die taal wordt veel te weinig aangeleerd. Het is lang niet makkelijk om dichtbundels aan te man te brengen. Ook de uitgevers we ten dat. Een verklaring hier voor is niet makkelijk te vin den. Misschien wel omdat we leven in een maatschappij waarin de kuituur van het la waai en van de beelden de bovenhand heeft genomen. Het vertellen en het luisteren naar louter woorden is op de achtergrond gedrongen. Men zou dus in het onderwijs moe ten beginnen om de kinderen weer te leren luisteren naar mooie teksten, men zou de voordrachtkunst moeten her waarderen. We noteerden ook de uitspraak dat poëzie het belangrijkste nutteloze ding in het leven is. Dat dichters altijd bezig zijn, is ook een fabeltje. Het schrijven van een gedicht is evenwel een langdurig proces dat stilaan tot rijping komt. Wanneer dat proces echt tc opdringerig wordt, dan komt de behoefte om te schrijven pas tot haar recht. Vaak is het alleen een zoeken naar een enkel woord, dat precies zegt wat het moet ^ggen. Het is een rijpingspro- computertaal. georganiseerd in de vernieuw- wedstrijd te worden. Een ont- beslist behoorlijk aan zijn trek- de parochiezaal van Oude- spannende, verrijkende zaal- ken. Een kwisgebeuren dat gem. Al bleken de eerste edi- kwis voor elk wat wils, tussen meteen een uitstekende kans ties een schot in de familiale pot en pint, waarbij waardevol- biedt om met onze Oudegem- kwisroos, toch rekent men ook Ie aanmoedigingsprijzen kun- se leefgemeenschap en in 't nu op een nog ruimere Den- nen gewonnen worden. Men bijzonder met de vrienden- dermondse belangstelling. speelt of geniet mee van hèt kring van het gemengd paro- Een avondje-uit, om met vrien- samenwerken van 3-4 perso- chiaal zangkoor De Dender den, familieleden of clubleden nen, die spelen onder één hu- kantorij o.l.v. dhr. Willy Maes, sportief en gezellig te denk- moristische naam. kennis te maken, sporten. Men poogt vele punten te sco- Eieren of jong... Vorige zaterdag is het «peirtverhuisd. Dat ge beurde onder massale be langstelling van de Dender- mondse bevolking, hoewel het niet de bedoeling was er een mini-ommegang van te maken. Daarom verdween op zeker moment de datum van deze verhuis op het bord dat opgesteld stond aan het Rond Punt (in af wachting dat er een heus Ros Beiaardstandbeeld komt?). Toch werd het ge beuren hier en daar met trommels en trompetten aangekondigd. Heemskind Uiteraard ontbraken de vier heemskinderen op de brede rug van het Ros Beiaerd, teneinde er duidelijk op te wijzen dat het hier dus geen ommegang was. Stouterik- ken hebben ons toever trouwd dat er een plan was om de afscheidnemende burgemeester erop te zetten in ambtskledij en zwaaiend met een liber amicorum. Daarvan geloven we na tuurlijk niets. Liber Wij hebben hier dus het kleurrijke vriendenboek van burgemeester Cool bij ons liggen. Het eerste ge deelte bestaat uit 53 artikels uit *De Voorpost», twee uit «Denderland» en een uit Het Nieuwsblad». Het is natuurlijk een vorm van re- klame voor dit blad, maar zouden we daarvoor geen auteursrechten kunnen sommeren? Objektief De pers moet in alle om standigheden objektief blij ven, pleitte amicus Gerard Beirens. Zoniet wordt de geschiedschrijving uiteinde lijk vervalst, meende hij. Als ge die berichten klakke loos na mekaar zet, zit dat gevaar er inderdaad in. Is het echter niet veel gevaar lijker om zomaar vrien denboekenin het rond te strooien die dan over twee honderd jaar door een overijverige archivaris van onder het stof van een bel fortzolder worden gehaald en verkeerd geïnterpreteerd? Vooral als hèt meer om een collage, een amalgaam of een kompilatiewerk gaat, zoals dit liber. Scheef Het heeft deze dagen gekes- terd in het Dendermondse PW-huishouden vooral naar aanleiding van enkele artikels die op dezelfde dag in een Brussels dagblad zijn verschenen en waarin nogal duistere voorspellingen werden gedaan over de po litieke toekomst van som mige CVP-ers. Men ver dacht de steller ervan een wig te willen drijven in de zo fleurige meerderheids- koalitie. Het weer voorspel len is natuurlijk iets anders dan nu al gaan schrijven dat minister Lenssens aast op de Dendermondse burge meesterssjerp. Dat zou (gl) toch moeten weten. Tent Om het kleurrijke koalitie- schip op een rimpelloos wa tertje te laten varen, mogen er zeker geen baren ge maakt worden. Vandaar dat er opnieuw een LVZ- tent op de markt kwam. De steentjes die de plaatselijke middenstanders in de kik kerpoel gooien veroorza ken niet zo'n grote golven, zullen ze op het A.C. ge dacht hebben. En toch had het stadsbestuur vorig jaar stellig beloofd dat nooit ofte nooit meer... De rest ken- Een brug zo mooi De verloedering van de Dendermondse binnenstad bereikt binnenkort een nieuw hoogtepunt. De nieu we brug tussen de Grote Markt en de Vlasmarkt krijgt stilaan vorm. En wel ke! Het wordt een oerlelijk betonnen gedrocht dat ab soluut niet past in het kader en bovendien nog drie rij stroken telt, teneinde het verkeer te «vergemakkelij ken». In andere steden doen ze danig hun best om de wagens op allerlei ma nieren te verplichten om maximum dertig per uur te rijden. Den Walvisch Zelfs bij Greenpeace ken nen ze Dendermonde. We lazen in de laatste folder dat het nieuwste aktieschip Beluga» heet, naar de wit te walvis die vroeger al eens in de rivieren van het bin nenland voorkwam. Het >te exemplaar werd in Dendermonde gevangen in 1711 (vandaar die praalwa gen in de ommegang). Sinds de vervuiling van on- oppervlaktewateren blijft beluga ver uit de kust. In België worden elk jaar tenminste 3.000 kinderen ernstig mishandeld. Met dodelijke afloop in 1 tot 2 van de gevallen, met hersenbeschadiging en gedragsstoornissen als gevolg in 30 tot 40 van de gevallen, met bijna steeds blijvend zwaar emotioneel letsel. TV-EKSPRES-redactrice Frieda Laevaerts maakte er een studie over. Kindermishandeling is mets nieuws. Er wordt heel de geschiedenis door melding van gemaakt, en het gebeurde en gebeurt over de hele wereld Oospronkelijk was het doden van kinderen een primitieve vorm van geboortenbeperking, die trouwens nog in zwang is. Maar wat dan met het pijn doen uit sadisme door de eigen vader en moeder Ommekaar heeft reeds alarm geslagen. Frieda Laevaerts pikt erop in met een reeks onthullende interviews Gesprekken met slachtoffers, de hulpverleners en. de daders. Vandaag het eerste deel van een werkstuk dat niemand koud kan laten. In vijf vervolgen publiceert TV-EKSPRES de resultaten van een enquête die, naar wij hopen, bij velen de ogen zal doen opengaan. Het gaat om een maatschappelijke kanker die te allen prijze moet uitgeroeid worden Kunnen wij er iets aan doen Eén ding alvast wel. sinds enkele jareneen vertrouwensarts waarschuwen. Kunt u zich voorstellen dat u uw eigen kind van twee jaar martelt tot het eraan bezwijkt Twee jaar is de meest bedreigde leeftijd... Misschien gebeurt het naast de deur

De Voorpost | 1986 | | pagina 13