Massa wandelaars op vijftiende Wuitensmarsen Provinciaal volksdanstornooi in Grembergen viel in de smaak van de kenners De Voorpost Pels- en pluimveedagen Zeels grondwater naar Donkmeer Startdag Jonge Kerk Hamse Neerhofvrienden JNM 's Heerenbosch organiseert studiedag te Vlassenbroek ÈVORD yoRSi financiële 16 - 3.10.1986 - De Voorpost Meer (Jan 6.500 wandelaars trokken gedurende drie dagen doorheen Hamme en omstreken naar aanleiding van de Driedaagse Wuitensmarsen, die aan hun vijftiende uitgave toe waren. Onder een stralende herfstzon namen donderdagavond 25 september, 2.000 wandelaars de start aan de gemeentelijke sporthal Meulenbroek voor een tocht van 8 tot 15 km. Vrydag waren er 2.330 ingeschreven stappers en zaterdag kwamen er bijna 2.200 wandelaars aan de start, op het Tweebruggenplein. Ten overstaan van vorig jaar is dit een verbetering van meer dan honderd deelnemers, niettegenstaande de aanwezig heid van de militairen tot byna een minimum herleid was. De 15' Wuitensmarsen zijn voor de organisatoren, de V.V.V. Hamme en de wandel club 't Hoeksken, zeker een sukses geworden, mede dank zij de zeer gunstige weersom standigheden, en de vernieuw de aanpak. Marsdagen Donderdag 25 september werd er te 17 uur gestart aan de sporthal Meulenbroek voor een tocht van 8 of 15 km. Het was immers de eerste keer de ze korte afstand van 8 km op het programma stond. Dat de Wuitensmarsen nood hadden aan een kortere afstand bleek reeds van bij de inschrijvingen, want de eerste dag noteerde men reeds een vierhonderdtal inschrijvingen voor de 8 km. De eerste dag wandelde men richting Hamme Zogge. Aan de kerk van Zogge stond de Landelijke Gilde met een melkbedeling. Men keerde naar het Marktplein van Ham me, waar het eindpunt lag van deze eerste wandeltocht, te rug, via de centrumstraten. Hoogstraat en Kerkstraat. Op het Marktplein werden de keer terug via Plezantstraat en Slangstraat. Op het Markt plein konden de kinderen reu- zepret beleven met het spring kasteel en dit tot zeer laat op de avond. De Landelijke Gilde van Moerzeke zorgde er voor dat de wandelaars een verfris sing kregen aangeboden, tij dens de tweede dag. Zaterdag 27 september werden alle wandelaktiviteiten verlegd naar het Tweebruggenplein, waar zowel vertrek als aan komst gesitueerd was. Men kon reeds vanaf 8.30 u. starten voor een tocht van 8, 15 en 35 km, naar keuze en mogelijk heden. Aan de inschrijvingstafels was het zeer druk. Velen kozen voor de kortere afstanden. Het zijn nog enkel de geoefenden die zich aan de grote afstand van 35 km wagen. Het par cours van deze lange afstand was grotendeels uitgestippeld op het grondgebied van Waas munster. In Sint Anna kregen de wandelaars elk een yoghurt aangeboden door de Landelij ke Gilde van Sint-Anna. In de namiddag speelde Kon. Fanfa re Sinte Cecilia Kastel op de aangeboden. Diegenen die drie dagen deelnamen kregen een mooie driekleurige luxe wimpel. De wandelaars die en kel deelnamen aan de 35 km en voor een beloning hadden ingeschreven kregen een wandbord. De ingeschrevenen voor één en twee keer 8 of 15 km kregen respektievelijk een zelfklever en een fietsenwim- pel. Opvallend was de grote belangstelling van de school- gaanse jeugd voor de Wuitens marsen. Alle groepen die met 15 deelnemers aan de start kwamen kregen een herinne ringstrofee. Vanaf 44.30 u. volgde dan de slotplechtigheid op het Twee bruggenplein, in aanwezigheid van Burgemeester Baert, de leden van het schepencollege, en tal van militaire en burger lijke vooraanstaanden. Het 11e Genie kreeg de trofee van Minister Geens overhan digd. De Schaal van burge meester Baert werd door hem zelf geschonken aan het 2e Jagers te Paard uit Ludensheid en de trofee van Minister De- wael was voor het 6e Linieregi ment. Het H. Hartinstituut, eindigde derde, en het RMS Hamme, vierde met 44 leerlingen. De trofee van de grootste deelne mende wandelclub was voor 't Hoeksken met 129 leden. Zij kregen uit handen van burge meester Baert de trofee van Minister Waltniel. Het RWK, tweede in deze groep mocht de prijs van Minister Deprez in ontvangst nemen. Bij de jeugdbewegingen ging de eer ste prijs, trofee Minister Rika Steyaert, naar het VNJ en de trofee van Minister Kelchter- mans werd overhandigd aan de Roodkapjes, door de schepen van jeugd, Francois De Graef. Den Trap eindigde derde met 33 deelnemers, vierde werd KLJ Moes, vijfde Rode Kruis Jeugd Hamme. 16 deelnemers en zesde VVKS Waasmunster met 15 leden. De oudste deelnemer over de afstand van 2 ker 15 en 35 km was Louis De Ridder. Bij de vrouwen ging de trofee van Minister De Keersmaecker voor de oudste deelneemster naar Emma Van Moeseke. Kregen ook nog een herinne ring aangeboden als oudste deelnemer ster Alfons Van Geyt (3x15 km), Nielandt Ma ria (3x15 km), Peeters Fran cois (3x8 km), en Rooman Ce- lestine (3x8 km). Na de slotplechtigheid was er een receptie op het gemeen tehuis. Burgemeester Baert dankte allen die zich hadden ingezet voor deze vijftiende Wuitensmarsen. Zijn dank Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zete Hootdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever. D. De Cuyper Afdeling 's Heerenbosch van de Jeugdbond voor Natuurstudie en Milieubescherming, kortweg JNM, organiseert op zaterdag 4 oktober in het Wielewaalreservaat te Vlassenbroek een provinciale studiedag. Leden van deze natuur- en milieu-organisatie uit verschillende afdelingen zullen het gebied verkennen op zyn ecologische waarde. Daartoe zullen determinaties plaatsvinden van planten, waterdieren, vogels, enz. De resultaten van deze inven tarisatie zullen nadien samen gebundeld worden ter staving van de ecologische waarde van het reservaat. Tevens zal er gewezen worden op het nut van beheersmaatre gelen zoals maaien van het riet. Om het beheer in goede baan te houden, werd er - een samenwerking tussen Wiele waal en JNM - een beheers plan opgesteld. In december '85 richtte JNM hiervoor zelfs een nationaal werkkamp in. 4 oktober is ook een unieke gelegenheid voor geïnteresseer de jongeren tot 25 jaar om 'Vrees niet, jullie zijn sterk' Zaterdag 11 oktober (van 9,30 u. tot 17 u.) te Tielt (H Familie - Hulsteplein 32). Bij het begin van een nieuw werkjaar willen we al de leden en leidingen van 'Jonge Kerk' en de 'Jeugdfratemiteiten' nogmaals hartelijk uitnodigen voor onze Startdag. Rondom ons zien we heel wat moedeloze, wanhopige mensen en jongeren Toch is het aan ons als christenen om moedig verder te werken aan een hoopvolle toekomst voor elke mens, en te durven getuigen van een blijde boodschap. Luc Versteylen sj. komt ons in elk geval die dag enthou siast 'versterken'! We verwachten zeker 500 deelnemers. Zorg dat je er bij bent! Deze dag zal ook voor jou een bemoediging zijn te weten dat je niet alleen aan het ploeteren bent, Alwie jonge mensen begeleidt in vormings- en bezinnings- groepen, kringwerking, is ook altijd heel welkom, eventueel met hun leden. Vergeet je pick-nick niet, drank is ter plaatse voorzien. Voor meer inlichtingen kan je altijd even ons sekretariaat kontakteren: Jonge Kerk, Begijnhof 1, 9330 Dendermon de, tel. 052/21.93.37. kennis te maken met de veel zijdige interessesfeer van JNM 's Heerenbosch. Het begint om 9.00 u 's mor gens aan de ingang van het reservaat. Er zullen tal van determinatietabellen aanwezig zijn alsook ander onderzoeks materiaal. Tevens is er beschutting tegen de regen voorzien. Men neme een picknick mee voor 's middags. Voor verdere informatie hier omtrent telefoneert men naar Gilbert Verbeken, 052- 33.43.72. Naast deze studiedag biedt JNM 's Heerenbosch nog tal van andere aktiviteiten voor de maand oktober. Op zondag 12 oktober neemt men deel aan de nationale be toging tegen de TGV. Het pro test tegen dit prestigeprojekt - ecologisch, maatschappelijk en economisch niet verantwoord - zal weerklinken te Halle. Verder zal in de rest van okto ber ruim aandacht geschonken worden aan paddestoelen. Voor meer informatie omtrent werking, lidgeld, publikaties etc. kan men terecht bij Gil bert Verbeken, Lemmeken 37, 2910 Malderen, tel. 052- 33.43.72 of bij Jempi De Lan- noy, Diepmeerstraat 30, 9360 Buggenhout, tel. 052-33.22.87. Hamme. De belangstelling was groot voor de aankomsten (vh) ging ook uit naar het Belgisch Leger en de Wandelclub 't Hoeksken in het bijzonder. Zij zetten zich reeds tien jaar in om deze Wuitensmarsen tel- kenjare te doen slagen. De Wuitensmarsen werden af gerond met het Blarenbal in zaal De Vlaamse Schouwburg. Van de organisatoren verna men wij nog dat er dit jaar meer dan 300 niet ingeschre ven wandelaars hadden mee- gestapt. Dit is zeer betreurens waardig, temeer daar het in schrijvingsgeld van de Wui tensmarsen aan de zeer lage kant is, amper 120 fr voor drie dagen wandelpret. BD Hamme. De 35 kilometer zitten er op (vh) naast naar een konijn dat de 11 kilogram haalt. Er is een vol wassen kip die amper de halve kilogram overschrijdt die in schril kontrast staat met een ander eksemplaar van 6 kilo gram. En dan hebben we het nog niet gehad over de kleu renpracht van de verschillende duiven. Op 3, 4 en 5 oktober kan men deze dieren in al hun ver scheidenheid gaan bewonde ren. De Hamse Neerhofvrien den verwachten u. bd Het Belgroma-projekt, vorig jaar begonnen om zuidelijk Zele te ontwateren en het peil van het Donkmeer te verhogen, lijkt in een beslissende faze gekomen. Vorige vrydag werd het pompstation aan de gemeenten overge dragen en in werking gesteld. Voordelen De bedoeling van dit projekt is tweeërlei: men wil het grond water van het zuidelijk deel van Zele, wijk Kamershoek, wegleiden tot nu gebeurde dit naar de Schelde toe en proper water via het Bcrlaarse Broek naar het Donkmeer lei den. Het meer heeft vooral in het droge seizoen (kennen we dat dan toch?) te kampen met watertekort. Voor dit projekt waren heel wat riolerings- en waterwerken nodig, die verschillende ontei geningen vroegen. Belgroma kwam dan ook regelmatig te rug op de gemeenteraadsagen da's van Berlare en Zele. Tegenstanders van het projekt vrezen dat men, met het grondwater afkomstig van landbouwgebied, ook mest stoffen in het Broek en dus naar de Donk zal leiden. Ver der zou, door het plaatsen van een overloop van het riole- ringsnet in de Blauwhofdreef naar I teringsnet, ook tern naar de Donk Opmerkelijk is wel overdracht van het tion, dat het water moet hoog pompen Broekse Vaart naar een die naar het Donkmeer zonder officiële verliep. Vroeger geruchten dat Zele ten bleef met de breng. Moet daar de gezocht worden? Hamme. Schepen Van de Casteele overhandigde de trofee aan wandelclub «-Onder Ons> (vh) wandelaars muzikaal verwel komd door de Jazzband van de Kon Liberale Harmonie Kunst en Vrijheid. Het Bel gisch leger was vertegenwoor digd door de deelname van het 6e Linieregiment uit Kapellen, het 2e Jagers te Paard uit Lu densheid en het 11e Genie uit Burcht. De tweede dag, vrijdag 26 sep tember kregen de wandelaars opnieuw de keuze tussen 8 of 15 km. Opnieuw vertrok men aan de gemeentelijke sporthal, en dit keer ging het richting Moerzeke, met als centrale punt het Dorpsplein van Moer zeke, waar de Drunken Sin gers Band voor de muzikale sfeer zorgde. Aan de aankomst op het Marktplein speelde de Socialistische Harmonie Recht door Zee. De wandelaars keerden deze kiosk aan de aankomst. Naar aanleiding van het 15 jarig be staan werd er aan de wande laars gratis één pannekoek aangeboden. De laatstejaars leerlingen van het Sint Jozefin stituut stonden in voor dit reu- zewerk. Een 2000 pannekoe ken werden er door hen gebak ken en dit tot 18 uur. Geduren de drie dagen was de V.V.V. Hamme tijdens de Wuitens marsen present met een toeris tische stand, waar ook reklame werd gemaakt voor het Wui- tensbier de 406. Prijsuitreiking Aan de aankomst kregen alle deelnemers een herinnering Bij de civiele groepen was de prijs van Minister Lenssens voor de hondenschool Onder Ons, met 34 deelnemers. Kar- navalgroep Buntstraat, die tij dens de tweede marsdag, vrij dag 26 september, met hun twee reuzen, de 8 km hadden afgelegd, kregen de trofee van Minister Akkermans. In de kategorie van' de scholen was de eerste prijs, een beker geschonken door Minister Eys- kens, voor de vrije gesubsi dieerde lagere school Zogge, met zo maar liefst 127 leerlin gen. Het Sint Jozefinstituut be haalde de tweede plaats en kreeg de schaal van de Stafchef van de Landmacht. Voor de tiende maal wordt in Hamme door de Neerhofvrien den tijdens het komende weekend een tentoonstelling georganizeerd die bekend staat als de Hamse Pels- en Pluim veedagen. In de Damstraat 72, fabriekshallen, expozeren voorzitter Paul Praet en zijn vrienden dan hui neerhofdie- ren. Naast de algemeen beken de kippen en konijnen, eenden en ganzen en andere dieren die men dagelijks op en rond het erf kan zien, worden er natuur lijk enkele meer zeldzame exemplaren geshowd. Daarom worden alle kinderen uitgenodigd om eens een kijk je te komen nemen. Voor de kinderen beneden de 7 jaar is de toegang gratis. Tot zijn twaalfde jaar kan men er te recht tegen de luttele toe gangsprijs van 20 fr. Trouwens, voor de kleintjes wordt er dit jaar een speciale inspanning gedaan, maar wat die precies inhoudt dat is vol gens voorzitter Praet voorlopig nog een verrassing. Ook voor de volwassenen loont de tentoonstelling de moeite. Niet dat zij de doodge wone kip, het boerekonijn niet meer zouden kennen, maar om een aantal variëteiten te be wonderen van dieren die men dagelijks kan zien. Zo onder meer zal men ver steld staan bij het zien van een konijn dat volwassen nauwe lijks 700 gram weegt, en daar- Volksdansen is de regel wel Het grote publiek was niet aanwezig in de gemeentelijke jongensschool te Grembergen waar zaterdag het provinciaal volksdanstornooi werd georganizeerd. De kenners waren er echter wel en die staken hun waardering voor het gepresteerde niet onder stoelen of banken. Ook de jury was present en die zal het lang niet makkelijk hebben gehad om de drie opgekomen groepen de Hakketenen uit Temse waren thuis gebleven met cijfermateriaal te rangschikken. De bedoeling van deze tor- In een prachtig Schotse kledij waarvan de passen hun oor- nooien is om de beoefening presenteerden -daarop de sprong vinden in het Franse van de volkskunst een duwtje Vlaams Caledonische Society ballet. Zij werden begeleid in de rug te geven. In Oost- Country Dancers uit Gent een door doedelzakspelers Een Vlaanderen zijn er gelukkig reeks Schotse balzaaldansen kleurrijke eroep die heel wat Dendermonde. De Vlaams Caledonische Society Country Dancers aan het werk tijdens het provinciaal tornooi in Grembergen (foto Piet Hermans) bijval genoot. Ook de v< kunstgroep «Lange Stein* Beveren was in opperbe doen. Een programma dat eenviel in twee delen en ons regelrecht naar de a plezante kermissen van well voerde. Begonnen werd de groep en de aankondig van een bclleman dat het gn feest kon beginnen. De dl sers troepen samen rond bierkraam waar ze geregt hun dorst konden laven, tussendoor werden de schouwers meegevoerd de jaarmarkt en naar het trat tionele kermisbal dat lange ti geleden er biezonder pretl aan toe moet zijn gegaan. Ei strijkje zorgde voor de begefc dende klanken. Na het optreden van de v< schillende volksdansgroepe werd overgeschakeld naar dans anno 1986. Daarvoor hl men beroep gedaan op Grembergse kunstgroep Nd die een rijke variatie aan dai sen voor groot en klein demoi streerdc Zoals steeds in ee keurige kledij aangepast de dansen die werden bracht. Een totaal ander ritme dan wat men in het eerste programmadeel had kunnen zien, jeugdig, fris en blijge- zind. Zo kreeg men op een cn dezelfde namiddag twee totaal verschillende uitingen dans te zien. nog heel wat volkskunstgroe pen, maar die moeten geregeld kunnen optreden. Voor die groepen is een dankbaar pu bliek een hart onder de riem. Een tomooi hoort erbij om te weten welke vorderingen men heeft gemaakt Elke groep kreeg in Grembergen de kans om gedurende dertig minuten nonstop te laten zien wat ze in huis heeft. Men zorgt er dan natuurlijk ook voor dat een zo gevarieerd als kundig mogelijk programma naar voor wordt gebracht. Volkskunstgroep «De Kare- kiet» uit Mariakerke bij Gent mocht de spits afbijten en deed dat met de voorstelling van de groepsvlag, waarna een meis- jesdans de vier jaargetijden werd gebracht. Na de meisjes de mannen. Met een zwaard dans en dan volgden de figuur- dansen: kadril van Maldcgem, oostkoekenkermis en de Dendermonde. De aandachtige jury had meer dan de handen vol (foto Piet Hermans twaalfparendans.

De Voorpost | 1986 | | pagina 16