Aalst bima «mirakelstad Fritz Kiekens /=/cE»'T*^Lt ten grave gedragi Vrijwillige Brandweer Erembodegem in brandpunt op kongres Oostvlaamse Brandweerbond Aalst ontvolkt meer en meer Voor wie iets beter zoekt Qo WD UmBGRGgn Olüf! -i' AKV Kartasj: tiende karnavaljaar start De Voorpost NR. 3B - 38 F Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie DAR 3 OKTOBER 1980 O5/1 .p \lS\KoC«*>roc' Donderdag 2 oktober werd Fritz Kiekens ten grave gedragen. De uitvaartplechtigheid had plaats in de Sint- Antoniuskerk van Aalst en talrijke vrienden en vele kennissen hadden eraan gehouden hem naar zyn laatste rustplaats te vergezellen en de naastbestaanden hun rouwbeklag over te maken. tandag landde in ons land de nationale damesvoetbal- j van Zweden, houdster van Europese- en wereldti- ls. Een groepje jonge blonde dames die de Belgische kenjektie, waaronder stadsgenote Ann Van den Eeckhout ideljn de 'Kamillekes', partij komen geven in een heuse jterland op het Eendrachtterrein. Een primeur voor alst alleszins. en ieam dat de interland dui- vóór de match liefst vijf maal ilijk niet als een formaliteit op «den Iëndracht» trainde, als een uitstap aanziet, doch De Zweedse jongedames met op hun trainingspak «ABAB», neen, niet «ABBA», logeren in het Station-Hotel in de Al- bert Liénartstraat. Schepen voor de sport Gilbert Bourlon, reeds enkele dagen druk oefenend in de Zweedse taal, ontving deze sterren in de trouwzaal, in aanwezigheid van burgemeester Raymond Uyttersprot, schepenen Anny De Maght, Remi Van Vaeren- bergh en André Doorns, raads leden Eddie Monsieur en Ro ger D'Hondt en afgevaardig den van de Koninklijke Belgi sche Voetbalbond, van Een dracht Aalst en van de Kamil lekes. Het werd er een toren van Babel waarin we beurtelings Nederlands en Engels hoorden en gekonfronteerd werden met het Zweeds. De diktie van de ■1 "1 '1119 ■Mil I ui in in »i mui ui' Ialst. Zweedse vrouwelijke voetballers voor een interland in Aalst. Ze werden op het stadhuis ontvangen (a). schepen die duidelijk aanleg voor Scandinavische talen heeft, maakte dat de jongeda mes aan zijn lippen hingen. Hij stelde dat Zweden een sport land is en dat Zweedse atleten zelden ontgoochelen. Mw. Willy Van de Lanote loofde Kamiel Sergant, het bestuur van Eendracht Aalst en de stad voor de organisatie van deze niet alledaagse match op inter nationaal niveau. Ze noemde de ontvangst die de Zweedse dames hier mochten genieten prachtig was, en hoopte dat dergelijk treffen niet een één- dagsgebeuren zou blijven, maar voor herhaling vatbaar zijn. De leider van de Zweedse nationale ploeg noemde Aalst een wondermooie stad. Als het damesvoetbal hier nog niet zo ontwikkeld is als in Zweden dan zou zulks kunnen komen omdat Belgen misschien meer belangstelling hebben voor wat na de match - bvb. het wisse len van truitjes - gebeurt als tijdens het treffen zelf... Hij loofde de damesvoetbalsport als fair en zonder brutaliteit. Een mirakelstad Moesten de Belgen er nu in slagen de Zweden in het zand te doen bijten, dan ware Aalst een 'mirakelstad', waar we elk jaar een kaars zouden komen doen branden. Aldus de zelf zekere Zweedse trainer. Ei zo na werd Aalst uiteinde lijk dan toch een mirakelstad. De Zweedse ploeg die met de idee gespeeld had de Belgische meisjes levend op te eten kwam slechts 12 minuten vóór het einde aan de winnende goal. Ze hadden wei 3 minuten vóór de rust de stand geopend doch de Belgische dametjes maakten binnen het eerste kwartier na de rust gelijk. Voor de Zweden een lichte ontgoocheling zodat de speel sters niet naar de receptie ach teraf kwamen doch dadelijk hun hotel vervoegden. De Zweedse begeleiders waren wel op post, samen met o.m. schepenen Anny De Maght en mede-organisator Gilbert Bourlon. Donderdagmiddag waren ze allen reeds terug in hun heimat. LH Fritz overleed op vrijdag 26 september. Hij was 74 jaar oud. Hij was al een tijdje ziek en was opgenomen in het Onze Lieve Vrouw ziekenhuis te Aalst. Hij genoot een grote faam als graficus. Tot zijn meest bekende werken beho ren onder meer mozaïeken en fresko's die de kruisweg van Kristus voorstellen en die te bewonderen zijn in Veume. Ook in Torhout en Nieuw- poort is werk van Fritz Kie kens te bekijken. In Aalst zijn het vooral de monumentale gevelversierin gen die een blijvende herinne ring aan Fritz Kiekens zullen dragen. Onder meer op het getouw van het Groen Kruis, het CM zijn diensten heeft gevestigd en in de stads school in de Binnenstraat waar «de ark van Noë» hangt. De laatste jaren legde Fritz Kiekens zich vooral onder im puls van zijn dochter meer toe op het ontwerpen van glasra men in lood of beton. Fritz was als leraar sierkunst verbonden aan de stedelijke akademie van Aalst, waar hij tot 1977 les gaf. Hij genoot ook grote be kendheid als miniatuurteke naar en illustrator. In het gul den boek van de stad Aalst zijn heel wat tekeningen van zijn hand terug te vinden. Menig Prins Karnaval van de Keizer lijke Stede kreeg van hem een kunstig gemaakte oorkonde. Fritz Kiekens was immers nauw verbonden met het kar naval. Hij was een kamavalist in hart en nieren. Liefst dertig jaar fungeerde hij als jurylid bij de prinsenverkiezing, taak die hij ook waarnam tijdens de kavalkade. De gevelversiering waarmee het stadhuis en het station werden opgesmukt, zijn uitgevoerd naar een ont werp van zijn hand. Meer dan eens werd zijn ontwerp weer houden als de karnavalaffiche van de stad of gebruikt voor de officiële kamavalmedaille. Heel wat vooral beginnende kamavalverenigingen konden op hem een beroep doen. Met zijn vakkenis en vooral zijn biezonder spirituele ideaën kon Fritz Kiekens menig ontwerp afleveren voor de bouw van een karnavalwagen. Fritz Kiekens was een rasech ter Aalstenaar, een vriend van allen, een humorist maar ook iemand die het hart op de juiste plaats droeg. Wie hem nodig had, mocht op hem re kenen. Hij was bereid steeds iedereen te helpen. Een in goed mens. JM Heyman De prestaties van de brandweer omvatten niet alleen de eigenlijke brandbestrijding in al bar vormen, het uitvoeren van reddingen, maar ook heel wat bijzondere interventies. Een belangrijk gedeelte van haar opdracht ligt echter ook in het zoeken en toepassen van brandvoorkomingsmaatregelen. Dit doel beperkt zich niet tot de bedrijven. Zeker ook in Jde woonhuizen heeft brandvoorkoming haar nut. Permanente vorming en bijscholing van brandweermensen is een absolute noodzaak. Tijdens de voorbije «Nationale Week van de Veiligheid» werd een fraaie folder «Brandpreventie Thuis» gratis verspreid. Oost-Vlaanderen telt 42 korpsen. Zaterdag 4 oktober, om 14.30 u. wordt voor hen verzamelen geblazen in het centrum van Erembodegem. De aanleiding daartoe: het jaarlijks kongres van de Koninklijke Oostvlaamse Brandweerbond. Als gastheren fungeren dynamische Erembodegemse vrijwilligers van de «vooruitgeschoven post van Aalst» o.l.v. Luit. Roland Van Vaerenberg. «Veiligheid, daar zorgen wij best samen voor. Door het naleven van eenvoudige voor schriften kunnen veel branden voorkomen worden. Ondanks hun steeds betere opleiding en hun meer geperfektioneerd materieel, kunnen de brand weermannen het onherstelbare nooit herstellen... Vroeger be streden de brandweermannen enkel het vuur. Door de jaren heen zijn zij «manusje-van-al les» geworden. We vinden ze nu terug als kikvorsmannen op zoek naar een in het water Ereden voertuig. Als ambu- nciers die hulp verlenen aan een gestikte persoon, een hart lijder of een drenkeling. Ze bevrijden personen uit een ge klemd voertuig, verzorgen dik wijls het vervoer van zieken en gewonden. Komen tussen bij instortingen, gaslekken, over stromingen, zelfs bij vernieti gen van wespennesten. Elk jaar voeren zij meer dan 300.000 opdrachten uit, hetzij één om de 6 minuten Of het nu beroepsmensen zijn of vrij willigers, zij delen hetzelfde ideaal: hulp verlenen, dikwijls ten koste van eigen veilig heid». Iedere Belgische gemeente dient, ofwel een eigen brand weerkorps te hebben ofwel aan te sluiten bij een andere ge meente die over een korps be schikt. In de provincie Oost- Vlaanderen bestaan er zo 42 korpsen. Deze worden op hun beurt opgesplitst in een X- korps met name Gent, 3 Y- korpsen Aalst, Oudenaarde en St.-Niklaas. De andere korp sen zijn Z-diensten of C-dien- sten al naargelang er vreemde gemeenten bij aangesloten zijn of niet De stad Aalst werd in het ka der van de algemene organisa tie van de Brandweerdiensten in België, aangewezen als groepscentrum van de «gewes telijke groep Aalst», waardoor interventies kunnen plaats hebben in Aalst, Erpe-Mere en Haaltert en versterking kan geboden worden te Dender leeuw en Lede. Bij de brand weer dienst van Aalst werd geopteerd voor een gemengde dienst, samengesteld uit vol tijds «beroepspersoneel» en niet voltijdse «vrijwilligers». In het hoofdkazemement te Aalst bestaat het personeel zowel uit vrijwilligers als uit beroepsper soneel, terwijl de «vooruitge schoven» posten Erembode gem en Moorsel volledig be- AKV Kartasj, de Aalsterse kamavalgroep die vooral uit scoutsmiddens ontstaan is, begint stilaan met de voorbereidingen voor zijn 10de deelname aan de karnavalkavalkade. Je kon de eerste wagen die ze bouwden nog een «practical joke» t.g.v. de «koninklijke» jubijeumstoet noemen, maar al vlug bleek dat Kartasj genoeg vaardigheid, inspiratie én motivatie kon opbrengen om tot een vaste Top-4 plaats bij de grote groepen op te klimmen. Het werken tot de ochtendlijke finish op karnavalzondag («volgend jaar moeten wc toch vroeger beginnen...»), het uniek (geweest) uitgaansvehikel, de isomokoppen van Kartasj, net zijn begrippen geworden in de Aalsterse karnavalkringen. Mag het u dan verwonderen dat ze n.a.v. hun 10-jarig bestaan er nog eens een speciale «bonk» willen op geven. Maar. koken kost geld en om wat zaad in het bakje te krijgen verzorgen ze op zaterdagmiddag, zaterdagavond cn zondagmiddag 11 en 12 okt. hun traditioneel erg verzorgde eetfestijn in de verruimde zaal achter de St.-Martinuskring, Zonnestraat Aalst. Op het menu: frieten met allerlei steaks of mosselen. Inlichtingen op tel. nr. 78.74.36. Allen daarheen, want Kartasj da's gienen drasjü! mand zijn met vrijwilligers. Voor al de 42 korpsen van Oost-Vlaanderen is de Ko ninklijke Oostvlaamse Brand weerbond een overkoepelende organisatie. Haar doelstellin gen zijn ondermeer de oplei ding van de manschappen en te zorgen dat de verschillende korpsen op de hoogte worden gehouden van steeds verande rende wetgevingen en dgl. Ie der jaar worden er steeds min stens twee statutaire vergade ringen gepland. Hierop wor den steeds onderwerpen be handeld die met de werking van de brandweer in betrek king staan. Dergelijke bijeen komsten, ook wel kongressen genoemd, kennen steeds een zeer grote belangstelling van wege de brandweerkorpsen. De organisatie van het K.O.B.-kongres is dit jaar toe gewezen aan de 50 manschap pen tellende vrijwilligers-post Erembodegem, die 43 jaar ge leden werd opgericht met als gestelde objektieven: brand preventie, brandbestrijding en hulpverlening in de zich uit breidende gemeente. Tot vóór de fusie van de gemeen ten was het korps een zeer bloeiende C-dierist. De post staat thans in voor de bescher ming van Erembodegem en Groot-Haaltert maar rukt slechts uit op bevel van het hoofdkazemement te Aalst. Post-overste is thans luitenant Roland Van Vaerenberg (Leu- vestraat 92). Voor het vervul len van zijn taken beschikt de post over o.m. een zware auto- pomp voor grote branden, ook over één lichte autopomp, een slangenwagen, materiaalwa- gen en personcelswagen, en een brandladder van 18 meter. Het is het eerste korps van België geweest dat - jaren ge- een maandelijkse cyclus die bestaat uit een algemene oefe ning, een oefening per wacht- ploeg en twee oefeningen voor de stagiairs. Het oefeningste- ma varieert van maand tot maand. Wellicht wordt zater dag 4 oktober 1986 een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van deze brandweerpost. Want te 14u.30 start in het Gildenhuis (aan de kerk van O.-L.-Vrouw Hemelvaart, Dorp) het jaar lijks kongres, waaraan een de legatie van ieder Oostvlaams korps - zo'n 250 manschap pen - zullen deelnemen. Op de dagorde: - openingswoord door de voorzitter - lezing jaarverslag van K.O.B. - uiteenzetting over automati sche hranddetektie door Dhr F. Breugelmans (Cerberus) - uiteenzetting over automati sche blusinstallaties door Dhr. S. Vandamme (Somati) - gelegenheid tot het stellen van vragen - allerlei mededelingen - receptie voor de Ere-geno- digden en Officieren (te 18u.30 in de Crypte) - te 19u30: feestmaal. Er is eveneens een 'damespro gramma' voorzien, i.s.m. de toeristische dienst van de stad Aalst. «Als het waar is wat het Vlaamse spreekwoord zegt: 'Woorden wekken, voorbeel den trekken', dan kunnen wij de toekomst met een gerust gemoed afwachten, de Vrijwil lige Brandweer van Erembo degem zal haar taak steeds naar behoren vervullen!» (Burgemeester Fr. Boel in Ontstaan en Groei der Ge leden reeds - volledig werd meentelijke Vrijwillige Brand- uitgerust met een eigen weer» - Erembodegem 1943- oproepsysteem (ontvangtc stellen). Alle Erembodegemse pompiers hebben een aantal verplichte oefeningen per jaar: 1958). De Bruyn Van begin 1977, start van Aalst als fusiegemeente tot begin 1986 daalde het bevolkingscijfer van Groot-Aalst met 4.106 personen of ruim 5%. «Alarmerende proporties» zegt wakkere burger A.E. Bogaert die een uitgebreide studie na enquête wijdde aan de problematiek van de ontvolking van Aalst. Spektakulaixe ontvolking van Aalst-Stad doch ook neerwaartse trend in vier deelgemeenten. Een probleem door Marc Galle in de gemeenteraad in maart 11. te berde gebracht waarvan A.E. Bogaert stelt dat de erachter schuilgaande visie te eng is en vertrekt uit verkeerde uitgangspunten. Gesteld werd immers dat ook de Aalst omringende gemeenten een dalend bevolkingsaantal ondergingen wat niet overeenstemt met het door Bogaert verzameld cijfermateriaal. Daarenboven werd als vermeende oorzaak van die ontvolking het huisvestings- en grondbeleid gesteld wat door Bogaert als niet de énige en misschien zelfs niet als de belangrijkste oorzaak wordt ervaren. Vergelijkend onderzoek A.E. Bogaert meet de leefbaarheid van een gemeente vooral aan het verschil tussen uit- en inwijking en daar komt Aalst ruimschoots in het krijt te staan. De omliggende gemeenten stelden cijfermateriaal ter hand over de toestand bij het begin van de fusie en de aanvang van het huidig burgerlijk jaar. Daaruit blijkt dat alle gemeenten die aan Aalst grenzen een opwaartse tendens kennen gaande van 0,6% tot liefst 7,9%. Affligem scoort hoogst met 839 of 7,9% gevolgd van Erpe-Mere 698 of 3,9%) en Dendermonde 1.315 of 3,2%). Lichte stijging bij Haaltert 129 of 0,75%) en bij Lede 103 of 0,6%). Hieruit kan worden afgeleid dat de ontvolking niet komt door de geografische ligging noch aan ekonomische oorzaken. Belangrijk daarbij dat wellicht de verhoging van de vermelde bevolkingscijfers kunnen te wijten zijn aan uitwijking uit Aalst. AALST Gemeente Per 31.12.76 Per 31.12.85 Stijging of daling (-) Aalst 44.677 41.025 - 3.652 8,2 Baardegem 1.924 1.851 - 73 3,8 Erembodegem 10.957 10.627 - 330 3,0 Gijzegem 7.694 8.025 331 4,3 Hofstade Herdersem 7.482 7.387 - 95 1,7 Moorsel Meldert 2.763 2.826 63 2,3 Nieuwerkerken 5.925 5.575 - 350 5,9 Totaal 81.422 77.316 - 4.106 - 5,0 Verliest Groot-Aalst circa 5% van zijn bevolking, voor Aalst-Stad wordt het liefst 5.652 personen of 8,2%. De deelgemeenten verliezen echter slechts 454 personen of 1,2% van hun bevolking vóór de fusie. Dus meer een stedelijk dan een landelijk probleem. Toch wel een complex probleem: Typisch landelijke gemeenten als Herdersem, Moorsel en Baardegem ontvolken zowel als de verstedelijkte deelgemeenten Erembodegem en Nieuwerkerken. Het landelijke Meldert kent een aangroei van 2,3% doch stedelijke gemeenten als Hofstade en ook Gijzegem groeien met 4,3% Nieuwerkerken kent een spectaculaire achteruitgang met 5,9% en Erembodegem verliest Finaal kan worden gesteld dat de meest drukke, de meest gepolueerde en de meest verstedelijkte gebiedsdelen een opmerkelijke achteruitgang kennen. DENDERMONDE Gemeente Per 31.12.76 Per 31.12.85 Stijging of daling (-) Dendermonde 8.947 9.627 680 7,6 Appels 2.960 3.253 293 9,9 Baasrode 6.372 5.920 - 452 7,0 Grembergen 6.104 6.152 48 0,8 Mespelare 536 526 - 10 1,8 Oudegem 3.950 4.024 74 1,9 Schoonaarde 2.190 2.325 135 6,1 St. Gillis 10.007 10.554 547 5,4 Totaal 41.066 42.381 1.315 3,2 Zowel de kerngemeente als de meeste deelgemeenten kennen opmerkelijke vooruitgang. De meest gepolueerde en meest door de krisis getroffen deelgemeente Baasrode gaat 7% achteruit, doch ook het kleine, landelijke Mespelare gaat 1,8% achteruit. Dendermonde-Stad gaat echter, in tegenstelling met Aalst-Stad, met 7,6% vooruit. Appels maakt een spektakulaire sprong met 9,9% alhoewel dan toch vrij verstedelijkt. En de meest drukke deelgemeente Sint-Gillis, tevens de meest verstedelijkte, wint ook 5,4%. Met scores tussen 1,8 en 1,9% stagneren Oudegem en Grembergen. Verwacht wordt dat het landelijke Schoonaarde 6,1% bijwint. Al bij al, met uitzondering dan van Baasrode, een goed resultaat. Gemeente Per 31.12.77 Per 31.12.85 of daling (-) Lede 10.908 11.110 202 1,8 Oordegem 2.600 2.528 - 72 2,7 Smetlede 1.132 1.099 - 33 2,9 Wanzele 1.122 1.131 9 0,8 Impe 902 896 - 6 0,6 Papegem 437 440 3 0,6 Totaal 17.101 17.204 103 0,6 Lede heeft van de omliggende gemeenten de laagste vooruitgang, nl. 103 personen of 0,6%. Toch maakt het verstedelijkte Lede zelf de grootste sprong, 202 of 1,8% Typisch landelijke en mooie gemeenten als Oordegem, Smetlede en Impe verliezen echter tussen 0,6 en 2,9%. Het even landelijke Papegem iaat daarentegen een lichte vooruitgang noteren van 0,6% wat eveneens het geval is voor Wanzele maar dan met 0,8%. Finaal is ook in Groot-Lede vooruitgang doch dan zeer licht en meest uitgesproken in de kerngemeente zelf. Vervolg op blz.4

De Voorpost | 1986 | | pagina 1