Nieuwe reglementering voor betoelaging van sportclubs Aalst ontvolkt meer en meer a* Vijftien jaar creatief handwerk bij KBG Aalst WKM Sint-Goedele nodigt uit Mecenaat zonder grenzen te Aalst Wetterse Big Band Sound te Aalst 4 - 3.10.1986 - De Voorpost Gemeenteraad Aalst De gemeenteraadszitting van verleden dinsdag die zich klein ze dan ook moge zijn. op de wijk Tinnenhoek in de aankondigde als een mini-zitting met amper 24 punten in HiJ stelt om U>1 de impasse te stedelijke school, de openbare vergadering en die in anderhalf uur kon Seraken voor> dat via het Vermits de aanpalende eigena- afgewerkt worden, duurde finaal het dubbele ervan. sportkomitee zou gepeild wor- res ook de eigenares is van de den naar de desiderata van achterliggende percelen werd Al begon de SP-fraktie met in felijk dat ze het sop de kool deze verenigingen. Wat het de vraag naar afschaffing guns- blok, zonder enig voorlezen of niet meer waardig achtte en er stadsbestuur alleszins zal doen. tig geadviseerd. Het bezwaar bespreken, de eerste acht pun- het zwijgen toe deed. Schepen Willy Van Mossevelde mengt van een aanpalende die de weg ten goed te keuren, wat achter- van feestelijkheden Juliaan z'ch 'n het debat als sportman gebruikt om zijn auto's te ke- af werd geïnterpreteerd als een Vinck, stelde niet te hebben eP zegt dat een aantal vereni- ren, werd verworpen, omdat «intentieverklaring». gezegd dat afgehaalde kaarten gingen niet zijn gesubsidieerd, het geen geldige reden is om Er kwam immers een kink in niet betaald werden doch wel Hij breekt er een lans voor dat een dienstbaarheid van uitweg de kabel toen raadslid Gra- dat niet alle bestelde kaarten verenigingen hun deel van op een tegenoverliggende cienne Van Nieuwenborgh afgehaald en dan ook niet be- de koek zouden krijgen. grond te handhaven en omdat (SP) het had over een onbeant- taald werden. Sportschepen Bourlon resu- de eigen oprit of die van zijn woord gebleven schrijven in meert: doch stelt dat niet alle zo°n daartoe voldoende moge- verband met kaarten voor de Reglementering ploegen antwoorden op hen lijkheid biedt. Jaarbeurs. Burgemeester Uyt- sportverenigingen gestelde vragen, maar dat het Iedereen ging ook blijkbaar tersprot stelde dat dit als punt Om de subsidies aan sportver- bestuur in kommissie de zaak akkoord met het terugbrengen niet op de agenda stond en dan enigingen zo objectief moge- zal onderzoeken. Waarna het van 12 naar 10 m. van de ook niet kon besproken wor- lijk te verdelen, is een subsi- nieuw reglement met alge- breedte van de Erdegemstraat den. Bij ordemotie kon ze diereglement nodig. Dan moet meenheid van stemmen wordt }e Baardegem en het verhuren uiteraard het woord krijgen en de nominatieve lijst aan sport- aanvaard, eventueel kon ze er in een verenigingen niet meer aan de latere zitting over interpelle- begroting worden toegevoegd. Zó maar goedgekeurd ren. Maar wanneer Gratienne Danny Denayer heeft felicita- Zonder enige formaliteit wer- dan het woord bij ordemotie tiewoorden voor schepen den volgende punten goedge- vroeg, werd gezegd dat die Bourlon en zijn medewerkers. J vraag te laat kwam omdat de Toch zag de VU liever dat de stemming reeds begonnen zou subsidie-koek onverdeeld zou baal van kasnazicht van stads- zijn. Toch wilde de burge- blijven om dan in globo te kas, stedelijk bedrijf voor wa- meester Gracienne niet belet- kunnen worden aangewend terbedeling, het slachthuisbe ten te zeggen wat haar op de waar nodig. Maar Èddie Mon- drijf en de regie voor grond- en lever lag. Maar deze laatste sieur, ex-sportschepen, weet bouwbeleid. Ook de lening vond de behandeling zo on- dat sportverenigingen graag van 1.101.000 fr. voor financie- heus, enggeestig en weinig hof- hun subsidie opstrijken, hoe ring van een polyvalente zaal in het kader van toeristische rondvaarten van het vroegere autobuswachthuisje aan de Josse Ringoirkaai aan Reisclub r0o_ Etappe voor 9 jaar aan de keurd. De Dirk Martensprijs simbolische frank, alle kosten voor literatuur, het proces-ver- ten 'aste van de huurder. Aalst. De Zweedse speelsters luisterden naar de Zweedse toespraak van schepen Bourlon (a). Vervolg van blz. 1 ERPE-MERE Gemeente Per 31.12.76 Per 31.12.85 Stijging of daling (-) Aaigem Bambrugge Burst Erondegem Erpe Mere Ottergem Vlekkem 1.866 1.529 2.602 1.685 4.658 4.830 466 267 1.883 1.568 3.154 1.570 4.535 5.219 475 257 17 39 552 - 115 - 123 389 9 - 10 0,9 2.5 21,2 6.8 2.6 8,0 1.9 3.7 Totaal 17.963 18.661 698 3,9 De gunstig in de markt liggende gemeente Erpe-Mere kent een aangroei van 698 eenheden of 3,9%. De twee kerngemeenten bieden echter een totaal verschillend resultaat: Mere stijgt spektakulair met 8% doch Erpe daalt onbegrijpelijk met 2,6%. Absolute topper is Burst dat klimt met liefst 552 inwoners wat goed is voor 21,2%. Erondegem daalt als baangemeente met 6,8%, Bambrugge 1,9%), Ottergem 2,5%) en Aaigem 0,9%) stijgen zeer lichtjes. Vlekkem daalt echter met 3,7%. Wat finaal neerkomt op globaal goede cijfers, stagnatie in de meest landelijke gemeenten en krachtige vooruitgang in Mere. AFFLIGEM Gemeente Per 31.12.76 Per 01.03.81 (Volkstelling) Stijging of daling (-) Hekelgem Essene Teralfene 4.334 2.735 3.540 4.625 2.789 3.889 291 44 349 6.7 1,6 9.8 Totaal op 01.03.81 Totaal op 31.12.85 10.609 11.303 11.448 694 839 6,5 7,9 q Hier betreft het cijfers slechts tot mei '81. Groot-Affligem kent een vooruitgang van 694 eenheden of 6,5%. Trend die zich doorzette. Alle deelgemeenten scoren goed: Teralfene krijgt er 349 bij of 9,8% en Hekelgem staat op 6,7% winst. Essene stagneert 1,6%). Affligem toont de meest positieve resultaten van de onderzochte gemeenten palend aan Aalst. Waarschijnlijk is er in Affligem immigratie zowel uit het Brusselse als uit het Aalsterse. AALST t.o.v. DE AANGRENZENDE GEMEENTEN Gemeente/Stad Per 31.12.76 Per 31.12.85 Stijging of daling (-) Groot-Aalst Erpe-Mere Groot-Haaltert Groot-Lede Groot-Dendermonde Affligem 81.422 17.963 17.118 17.101 41.066 10.609 77.316 18.661 17.247 17.204 42.381 11.448 - 4.106 698 129 103 1.315 839 -5,0 3,9 0,75 0,6 3,2 7,9 De ontvolking van Aalst is duidelijk een kompleks probleem. Een probleem waarmede de omliggende gemeenten niet te kampen zouden hebben. Het is dus duidelijk niet zo dat, wat in de interpellatie in de gemeenteraad werd geponeerd, de ons omringende gemeenten ook qua bevolkingsaantal dalen. Welke zijn de oorzaken van de Aalsterse achteruitgang? A.E. Bogaert wil zich niet voordoen als de tovenaar die een pasklare oplossing op zak heeft. Toch wil hij peilen naar de reële oorzaken. Huisvestings-, grond- en bouwbeleid? Aalst heeft inderdaad hoge huurprijzen. Het centrum is te beperkt om aan de vraag te voldoen en langs de ringlanen kwamen er dure appartementen niet betaalbaar voor Jan Modaal. Aalst heeft weinig leefbare woningen te bieden aan eventuele inwijkelingen. Qua huisvesting hielden de sociale bouwmaatschappijen zich weinig bezig met sanering en renovatie of met het optrekken van nieuwe woongelegenheden in oude stadskernen. Er kwam wel een eerste impuls met het project C A. De realisatie van «Ten Berg» werd voor de stad een calvarieberg. En de woonwijk «Tir» kan Bogaert moeilijk een schoolvoorbeeld van openbaar woongenot noemen. Hij heeft verder zijn twijfels over de kwaliteit van de aan senioren ter beschikking gestelde woningen. Wat betreft goede bouwgronden zijn er te Aalst genoeg doch ze zijn te duur. Het projekt De Biolley is uiteindelijk dan toch aan een begin van uitvoering toe. «Stinkend Aalst» Industrieën in het stadscentrum zorgen voor reuk- en rookhinder en de Denderriool zorgt af en toe voor rottende geuren. Een taak die de stad echter alleen niet aan kan. En verder zijn er nog de leegstand, de verkrotting en de onesthetische vernieuwbouw. Rode cijfers? Aalst is wel uit de rode cijfers doch is de duurste stad van Oost-Vlaanderen. Fiskale druk en kostenstruktuur van de dienstverlening kunnen inwoners tot uitwijken doen besluiten Of tot niet - inwijken. Infrastruktuur Er zijn wel nieuwe feesthallen doch de stadsschouwburg is een schande en de kultuurtempel laat zich bijna 20 jaar wachten. En er is geen openbaar sanitair. En voor de jeugd schijnt er vooral speelgelegenheid te zijn tijdens de zomervakantie. Veiligheid Autodiefstallen, vandalisme en vechtpartijen zijn weinig bevorderlijk voor rust en veiligheid. Tijdens weekends is de Hopmarkt en buurt 's avonds weinig te genieten. En in Klein-Aalst valt de enorme druk van voorzieningen voor openbaar nut fel op; gebouwen van stad, staat en parastatalen, schoolgebouwen en bureelkompleksen van vakbonden en mutualiteiten e.d.m. Bewoners voelen er zich ingesloten tussen administra tieve mastodonten waaruit na 17 u. alle leven geweken is. En daarenboven hebben industrieën in het centrum een ongebreidelde uitbreidingstrend Zowat ganse straten werden ingelijfd, opgekocht. En dan is er nog het feit dat Aalst nooit fel begaan was met public relations buiten karnaval. En qua werkverschaffing kan Aalst weinig tastbare resultaten voorleggen wat betreft ekonomische expansie of attraktiviteit. Zo werd op het Wijngaardveld geopteerd voor een veelheid van kleine bedrijfjes tegenover enkele grote nijverheden. Er is nood aan een meer energieke aanpak zelfs als dit geld kost... LH WKM Sint-Goedele, de meis- jesgidsen dus, nodigt alle meis jes van 6 tot 16 jaar uit om kennis te komen maken met deze jeugdbeweging die haar aktiviteiten ontplooit elke zon dag van 14 tot 17 uur in de lokalen in de Zonnestraat 20 te Aalst. De ene zondag worden er pleinspelen georganizeerd, de andere keer komen bis- of wa terskien aan de beurt. Wie belangstelling heeft voor deze jeugdbeweging kan altijd kontakt opnemen met groeps leidster Mieke Roels (053/ 70.26.03) of met de leidsters van de verschillende afdelin gen en dat op de volgende nummers: voor de kapoenen (meisjes van 6 tot 8 jaar) op het nummer 053/78.20.59 bij Viviane Hoybrechts; voor de kabouters (9 tot 11 jaar) met Veronique Van der Eecken (052/70.48.08); voor de jong- gidsen (12 tot 14 jaar) met Katelijn Souffreau (053/ 70.36.25) en voor de gidsen (vanaf 15 jaar) met Geertje Willems (053/21.36.55). Aalst. De voorzitster van de Belgische Damesvoetbalbond sprak het dankwoord uit bij de ontvangst van de JM Heyman Zweedse meiden (a). De Krlstelyke Bonden van Gepensioneerden - Verbond Aalst vieren dit jaar het 15-jarig bestaan van de kreatieve hobbywerking met een tentoonstelling in het Belfort van Aalst. In 1971 groeide de idee te starten met hobby-ateliers in de afdelingen, naar aanleiding van een vakantie-ervaring. Vier afdelingen mogen terecht de pioniers van het kreatief handwerk genoemd worden: Aalst-Stad, Mere, Moorsel en reeds 82-jarige Maria Coppens werd de dynamische kracht achter deze werking: zij ontwierp een systeem van ver- bondelijke doorgeefkursussen. In 1974 sloot de Landsbond van de Kristelijke Gepensio neerden aan bij deze werking door de inrichting van jaarlijk se lessencycli waar technieken aangeleerd werden aan de ver- bondelijke lesgevers. Dit jaar lijks weerkerend initiatief kent een 'zeer groot sukses en de meest diverse technieken m.b.t. het kreatieve handwerk worden er besproken en aan geleerd. In het Verbond Aalst sloten meer en meer afdelingen zich aan bij deze werking door de oprichting van eigen hobby- klubs. Zo telt het Verbond momenteel een 40-tal afdelin gen waar het handwerk zeer regelmatig beoefend wordt. Terecht mag dit een groot suk ses genoemd worden dat slechts kon waargemaakt wor den dank zij de entoesiaste en kosteloze inzet van 10-tallen vrijwilligers. Waarom is het kreatieve hand werk zo belangrijk binnen de werking van K.B.G.? Anders uitgedrukt, bevestigt deze werking juist niet het ste reotype beeld van de «klassie ke bejaardenbond» waar de verveling afgewisseld wordt door wat haak- of breiwerk?»? Wij zijn van het tegenoverge stelde overtuigd. Op de eerste plaats brengt het kreatieve handwerk mensen bij elkaar: het schept m.a.w. ontmoetingskansen wat voor de senioren meestal heel veel betekent. Ten tweede wordt permanent gezocht naar nieu we handwerktechnieken, zo dat de hobbywerking de kans niet heeft vast te roesten. Deze voortdurende vernieuwing maakt het mogelijk dat gepen sioneerden kreatief blijven. Dit bezig-blijven met hand en geest kan beschouwd worden als een zinvol medicijn tegen het verouderingsproces. Op de derde plaats beperkt men zich niet tot het aanleren van technische handelingen, er wordt ook steeds aandacht besteed aan de ontstaange- schiedenis van de techniek, de kulturele achtergrond, enz... Zo gezien is het handwerk niet enkel een manuele bezigheid doch ook een leerrijk vor mingsmoment. Tenslotte betekent het berei ken van een resultaat een valo risatie van de gepensioneerden waarvan men al te vaak zegt dat zij tot weinig in staat zijn. Samengevat mogen we terecht stellen dat het kreatieve hand werk een belangrijke en nood zakelijke funktie vervult bin nen het socio-kulturele werk met gepensioneerden. Het is dan ook maar normaal dat 15 jaar kreatief handwerk op een feestelijke wijze zal gevierd worden d.m.v. een tentoonstelling. Dit initiatief is op de eerste plaats een hulde aan Maria Coppens en alle vrijwillige me dewerksters: dank zij hun inzet werd het leven van honderden gepensioneerden een stukje zinvoller en aangenamer. Ook geeft de tentoonstelling een beeld van wat gedurnede 15 jaar bereikt werd: meer dan 400 handwerkstukken rond een 50-tal technieken tonen de veelzijdigheid en kreativiteit van onze senioren. Zo heeft ook het publiek de kans te ervaren dat de gepensioneer den meer kunnen dan kaarten of koffiekletsen. Tenslotte is de tentoonstelling een aanmoediging voor alle ge- pensioneerden die hun vrije tijd zinvol willen aanpakken. De tentoonstelling loopt van 24 tot 26 oktober e.k. van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 18 u., in de Ridderzaal van het Bel fort van Aalst (inkom gratis). Meer informatie m.b.t. dit ini- I tiatief kan U bekomen op het sekretariaat van K.B.G. (Sint Jorisstraat 26, 9300 Aalst). LH Op maandag 6 oktober organiseert de Handelskamer Aalst en Gewest in de «Borse van Amsterdam» van 17.30 tot 19.30 u. een businessdrink waarop Jean Van Laethem en Karei Claus van «Artsen zonder Grenzen» de operatie «Mecenaat zonder Grenzen» zullen toelichten. Ze zullen hun voordracht levendiger maken via een diamontage. Een paar maanden geleden epidemiebestrijding, het be- lanceerde Artsen Zonder sturen van een hospitaal en Grenzen een grote campagne dergelijke meer. naar de bedrijfswereld toe. Het derde projekt betreft de Het is de bedoeling de aange- aankoop van een klein eenmo- zochte bedrijven te laten parti- torig vliegtuig (een Cessna dperen in de humanitaire ak- 207), ten voordele van de vere- ties. Het geheel werd «Mece- niging «Piloten Zonder Gren- naat Zonder Grenzen» ge- zen». Dit toestel moet het mo- doopt en omvat drie koncrete gelijk maken om de medische projekten. Er werden 20.000 hulp van Artsen Zonder Gren- dossiers verstuurd en de be- zen ter plaatse te brengen in drijven kiezen zelf welke van moeilijk toegankelijke gebie- de drie projekten zij willen den. Uit de praktijk hebben steunen. Vijfentwintig perso- we geleerd dat het inleggen naliteiten uit de ekonomische van een heuse luchtbrug vaak wereld namen het peterschap de enige mogelijkheid is om over de hele operatie op zich. doeltreffend hulp te bieden. Zij geven er een gezicht aan en Het derde projekt zal ieder 1 jaar aan een andere humanitai re organisatie worden toever trouwd. Het eerste projekt is de Medi sche Eenheid voor Snelle In terventie. aandacht besteed aan de ope ratie «Mecenaat Zonder Gren zen». Dat bewijst dat er be langstelling bestaat voor de sa menwerking tussen kommer- ciële maatschappijen en huma nitaire organisaties Aan de ene kant heb je de bedrijven die, in een veranderende sa menleving, zich vriendelijker en meer sociaal gericht willen opstellen. Ze zijn er zich van bewust dat ze deel uitmaken van een sociaal geheel en zich niet mogen laten isoleren in een deelaspekt van die samen leving. Aan de andere kant heb je een groeiend aantal hu manitaire verenigingen die be grijpen dat een groot hart al leen niet volstaat om efficiënt te werken, In het beheer en in de interne organisatie van die verenigingen kunnen heel wat principes uit de bedrijfswereld toegepast worden. Tekenen zich in de toekomst nieuwe vormen van samenwer king af tussen twee werelden die voorheen weinig gemeen schappelijke kentrekken ver toonden? Worden er nieuwe financiële bronnen aangeboord, naast de steun van het grote publiek? De operatie «Mecenaat Zon der Grenzen» zal ongetwijfeld helpen om een paar van die vragen te beantwoorden. zijn er de promotoren De projekten De bedrijfswereld en het mecenaat Het tweede projekt is de op- De idee van een bedrijfsmece- richting van een fonds ter fi- naat is niet nieuw. Een groot nanciering van studiebeurzen, aantal bedrijven steunt sport- Deze beurzen moeten toelaten clubs, huizen voor gehandicap- dat artsen, die een aantal jaren ten, tentoonstellingen en kul- op het terrein gewerkt hebben, turelc manifestaties allerhande hun theoretische kennis uit- als financiers, sponsors, peters breiden. De studieaspecten die of mecenassen, daarbij vooral aan bod zullen Het is echter wel de eerste komen, hebben betrekking op maal dat de bedrijfswereld in het beheren van de gezond- zijn geheel gemobiliseerd heidszorg in sektoren als de wordt, openbare gezondheidszorg, De media hebben uitgebreid Toen in 1976 Freddy Cou- ché besloot tot de oprich ting van deze grote Big Band, werd hij door een sterk nostalgisch gevoel gedreven. Deze grote for maties werden immers van het toneel verdreven door de opkomende gitarenen- sembles. Niet alleen in het binnen land maar ook er buiten Op maandag 6 oktober kan U vanaf 20 u. het koncert door de Big Band van Wetteren o.l.v. Freddy Couohé meema ken. Een manifestatie die plaatsheeft onder de auspiciën van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, Dienst muziek en kulturele film. zijn ze zeer aktief. Op de internationale wedstrijd voor Big Bands te Amers foort behaalden ze de eerste prijs voor de beste solist. Toegang kost ÏOO fr. Wie ouder is dan 30 betaalt 150 fr Een aktiviteit van de Aalsterse afdeling Jeugd Muziek. LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 4