en de kleine k De grote «Sporen» naar de diepe eigenheid der dingen Kunstschilder André Bogaert overleden Provinciaal Fedekam-kampioenschap voor harmonies en fanfares in Hamme Opnieuw Eerste Prijs voor Sint-Martinus-koor uit Beveren Wie is mijn man? Wie is mijn minnaar? Kabaret in Karree KS Tweede roman van Patricia De Landtsheer uit Dendermonde een tf.' Woberin Johar nans eo illicitatie- oterham- ninklipB arverga- ingereri ene. ind var rizeker- ngeren aantal igen Een moeilijk boek waarin heel wat dingen worden gesuggereerd. Zo luidt de en men krijgt een boek dat mening van BRT journalist en auteur Geert Van Istendael die door uitgeverij keel wat vergt van de lezer De Nederlanden was aangezocht om het nieuwe boek van Patricia De Landts- c^e geen moment zijn aan- heer voor te stellen in het Dendermondse stadhuis. dacht mag laten ver- Patricia De Landtsheer, geboren te Dendermonde op 7 februari 1952 krijgt eens zal die lezer met de publikatie van «Sporen», haar tweede roman een nieuwe en verdiende trouwens nauw ver kans. In 1983 verscheen van haar hand «De Vluchtheuvel», maar door allerlei bonden weten met het omstandigheden buiten haar wil kende dat romandebuut niet het verdiende hoofdpersonage. Maar wie sukses. Toen al was het manuscript van «Sporen» zo goed als klaar. goed leest, aldus Van Isten dael, komt er achter dat de Voor de voorstelling van lijk op een ongewone ma- «verboden liefde». Daar hoofdpersonage eigenlijk het beek was heel wat be- nier beschreven. Heden en wordt het verhaal meteen niet de vrouw zelf is, of- langstelling komen opda- verleden dwarrelen door el- komplekser, want bij die schoon gen. Schepen Patrick Van kaar en daarbij komen nog jeugdvriend is ook diens Cauteren verwoordde in het allerlei levensbeschouwelij- vrouw e kort de waardering die het ke bespiegelingen. In «Spo- verhaal stadsbestuur heeft voor de nog jonge schrijfster. In haar leeft de dwingende plicht om te schrijven, al dus de schepen die in herin nering bracht dat Patricia De Landtsheer aktief is op meerdere terreinen van de kunst. Zij schreef inder daad al gedichten, schil dert, maakt pentekeningen en akwarelleert. Die ver scheidenheid strekt haar tot eer en dat zij zich ver dienstelijk weet te maken op totaal verschillende lite raire terreinen bewijst haar kunde. Wat hij biezonder waardeerde was de moeder kind relatie die in de twee boeken van Patricia De Landtsheer een voorname rol speelt. Het is een aan- grijpbare aanwezigheid die behoort tot het mystieke van het mens-zijn, aldus de schepen die besloot dat Pa tricia De Landtsheer haar •sporen» al heeft verdiend en eraan toevoegde dat de stof voor een nieuwe roman reeds klaar ligt. Daarop on derstreepte een woordvoer der van de uitgeverij dat Patricia De Landtsheer nu de kans krijgt die ze ver diend Haar nieuwe boek, gedrukt op 1.000 eksem- plaren zal zowel in Vlaan deren als in Nederland ver krijgbaar zijn via het nor- male circuit, de boekhandel tweede roman een verdiende kans krijgt (foto Piet Her- dus. mans). in de ik vorm is geschreven, maar vriend. Het wel het kind dat wordt ge- grijpt nu terug koesterd en beschermd te gen de vele bedreigingen van buitenuit. Het onmon dige kind, want het is nog klein en kan zich letterlijk en figuurlijk nog niet hele maal uitdrukken. Het kleine kind, dat in het boek wordt gebruikt als een soort zuivering, een katar- sis die het leven weer leef baar, de maatschappij beter en gezonder moet maken. In heel wat beschrijvingen van landschappen en situa ties zal de Dendermondse lezer vele dingen herken nen. Vlassenbroek, de Schelde, de Dendermondse omgeving vormen een dankbaar dekor. Patricia De Landtsheer ge bruikt een vlotte, rijke taal die ook zeer verscheiden is en op bepaalde momenten zelfs de indruk geeft dat vaak de ziel van de dichter de bovenhand krijgt op de ze van de romancier. Meer dan eens vindt men er een zoeken en ook vinden van het geschikte woord in te rug. Dat gaat gewoonlijk samen met lang uitgespon nen bedenkingen, «over peinzingen» zoals een dich ter wel eens durft te gebrui ken, van situaties uit onze maatschappij. Het boek «Sporen», uitge geven door Uitgeverij De Nederlanden en geschreven door Patricia De Landts heer, telt 180 bladzijden en kost 575 fr. Het is zoals gezegd verkrijgbaar in de boekhandel of bij de auteur zelf op het adres Spoorweg- straat 63 te 9330 Dender monde. Iverlingen Denderbelle op de planken Dendermonde. Wat is er toch aan de hand Wie is mijn minnaar? op met een gevierd akteur, die 15, 21, 22, 23 en 24 novem- zich na een ingreep door ber telkens in *a«i Gil- een plastisch chirurg in denhuis niet missen, kasten gaat verstoppen? Op de bühne evolueren Welk een affaire heeft zijn Etienne Van der Meere, Ri- vrouw met zijn uitgever of ta Engelaer, Dirk Blinde- met een driedubbele moor- man, Annie Meert, Jan Phi- denaar? lips, Frans De Ridder, Jo De Kommissaris Martin toe- Landsheer, Walter De Rop, val dat hij net dezelfde Maurits Bogman en Suzettê naam draagt als de uitge- Hoofteer in een regie van ratncia De Landtsheer die met haar ver? tracht de moorde- Raf Reymen. Reserveren naar te vatten. kan via het telefoonnum- Wat 'n gekke situaties of mer 052-21.57.99. Nie- zijn die allemaal toeval? mand hoeft bang te wezen, ren» gaat het om een werk- naar de gelukkige jeugüja- Wie is wie? een reanimatieploeg staat D&a.rop nam Geert Van Is- loze gehuwde vrouw die ren, naar de vele verborgen Wil je er meer over weten, tot uw dienst. J haar echtgenoot en ontmoetingen met haar mag je één van de voorstel- rr»w» - - neef, de gesprekken van lingen van 'Wie is mijn man? het verleden die weer op wellen, het heden dat naar voor komt en de blik in de toekomst Het is allemaal zo door elkaar geweven, dat het nergens stoort maar el kaar steeds opnieuw aan vult. Reken daarbij nog een diepgaande ontleding van de maatschappij die zeer kritisch wordt benaderd Problwmroman tendsel het woord. Hij be- met w perkte er zich toe een korte dochtertje rond Kerstmis inhoud te geven van het wordt uitgenodigd bij werk. Daarin wordt zeer vrienden ergens in de Ar- weinig verteld, maar des te dennen. Het vreemde is dat meer gesuggereerd, aldus het huis in de Ardennen bij spreker die eraan toevoeg- hun aankomst leeg staat, de dat «Sporen» daardoor maar dat alles voorbereid is geen gemakkelijk werk is. om de gasten feestelijk te Weliswaar vlot leesbaar, ontvangen. In het kleine maar het vergt van de lezer Ardeense dorpje ontmoet toch een bestendige inspan- het vrouwelijke hoofdper- ^8 sonage een jeugdliefde, een De situaties worden name- neef van haar en dus een Zaterdag 11 oktober overleed in het Onze-Lieve-Vrouwziekenhuis te Aalst de 66- jarige Zeelse kunstschilder André Bogaert. Geboren op 7 april 1920 volgde André Bogaert eerst les aan de akademie voor Schone Kunsten te Dendermonde daarna aan het Hoger Instituut voor Schone Kunsten te Antwerpen om zich dan verder te gaan bekwamen in Dusseldorf en Munchen Hij maakte ook een studiereis doorheen Italië. In zijn beginperiode schilderde André Bogaert sterk figuratieve doeken, maar la.ter, meer bepaald vanaf 1958, evolueerde hij naar het meer abstrakte dat uiteindelijk de bovenhand nam. In 1962 maakte hij een aanvang met een nieuwe techniek: reliëfschilderijen. Voor zijn verdiensten als kunstschilder ontving André Bogaert de onderschei ding van Ridder in de Orde van Leopold II. Hij was ook medestichter van G-58. Het werk van André Bogaert geeft de indruk van fantastische en fantasierijke landschappen te zijn, waarin niet alleen een wereld die volop in beweging is naar voor komt, maar waarin men evenzeer wordt gekonfronteerd met verre en nieuwe ongekende planeten. Door deze idee was de kunstschilder André Bogaert bezeten en hij zou die ook steeds verder en verder gaan uitdiepen. Dat mysterieuze leidde tot meuwe technieken zodanig zelfs dat de materies die op de doeken worden aangebracht, vooraf worden verbrand. In een tweede stadium, vanaf 1967 omstreeks, schakelt Bogaert dan over naar wat hij noemde zijn «witte reliëfs» die men het best kan beschrijven als objekt-schilderijen. Daarin wordt vooral polyetheen verwerkt. André Bogaert laat een echtgenote en drie kinderen na. Hij wordt begraven op vrijdag 17 oktober om 10.00 uur in de dekanale Sint-Ludgeruskerk te Zele, waarna de teraardebestelling zal plaats vinden op het kerkhof van Zele-Durmen. Dendermonde. Een aandachtig publiek luisterde naar de voorstelling van de nieuwe roman van Patricia De Landtsheer (foto Piet Hermans). ,uJUOUU wuiuv uciiauciu Naar jaarlijkse traditie richt Fedekam Oost-Vlaan- juryverslag ontvangen tij- gingen dienen een plicht- zijn uit 35 verschillende vanuit een bepaalde hoek, deren °°k dit jaar haar provinoiaal Fedekam-kam- dens de proklamatie. De werk of opgelegde kompo- Oostvlaamse muziekkorp- pioenschap in voor harmonies, fanfares, drum- deelnemende korpsen wor- sitie te spelen en een keuze- sen, alle aangesloten bij Fe- bands en majoretten. Dit jaar wordt het kampioen- den °P hun waarde beoor- werk, beide uiteraard aan- dekam. Daar de baspartijen sohap weer georganiseerd over twee dagen. Op dee^d en h*®* veroordeeld gepast aan de afdeling niet altijd bespeeld worden zaterdag 18 oktober treden de drumbands en de P1®1 als doel deze korpsen te waarvoor ze zich aan- door jeugdige muzikanten, majoretten aan in de Gemeentelijke Sporthal te moSer m de knnT "Tf1 Merelbeke. Op zondag 19 oktober ie het dan de wereld van de amateur- Fedekam Jeugdorkest jeugdoriSSTffit j2£ beurt^aan de harmonies en fanfares in zaal "Den blaasmuziek 1986 onder de deskundige lei- Bond" aan de Kapellestraat in Hamme. De zeven korpsen zijn: Het kampioenschap te ding van de heer Bert Driimhnnrfa 0n - "Jeugd 78", een jeugdband Hamme zal eveneens wor- Peeters. moinroHoTi mores), een kwartet van de- uit Melle (derde afdeling), den opgeluisterd door het Deze namiddag (kam- zelfde vereniging met een het "Oudenaards Harmo- Fedekam Jeugdorkest 1986 pioenschap en optreden van Te Merelbeke presenteren riflesektie bij de seniores en nie-Orkest" (tweede afde- dat reeds voor de vierde hjet jeugdorkest) wordt af- zich zes drumbands (waar- (eveneens uit Baasrode) een ling), de K.K.H. "Vrede- keer uitpakte met een ge- gerond met een slottoe- onder drumband "Vooruit" achttal attributen in de kring", een harmonie uit slaagde koncertreis door- spraak door Pierre De uit Lebbeke en drumband reeks grote teams. Zelzate (eerste afdeüng), de heen de provincie. Smet. provinciaal Fede- "De Eendracht" uit Baasro- KKH "Amicitia" uit Eeklo Dit jaar werd het Waas- kam-Voorzitter en met de, beide m derde afdeling), Harmonies en fanfares (uitmuntendheidsafde- land bekoord door de heer- hierbij aansluitend de alge- 1 majorettenkorps en ver- Op zondag 19 oktober ling), de KF "Volksopbeu- lijke en vreugdevolle mu- mene proklamatie. De toe- schillende solisten en teams zullen vanaf 14u30 7 korp- ring" uit Massemen (uit- ziekklanken van dit op gangsprijs voor het bijwo- voor majoretten, allen met sen, elk in hun afdeling, de muntendheidsafdeling), hoogstaand niveau preste- nen van deze kampioen- "mechanische" muziek. In kampioenstitel betwisten. Harmonie "Guy Duijck" uit rend orkest in harmoniebe- schappen bedraagt 100 fr. deze laatste reeks treden op Deze korpsen spelen voor Evergem (ere-afdeling) en zetting. per namiddag. Patricia Dauwe en Manuel- een driekoppige deskundi- de Kon. Harmonie "Excel- Het jeugdorkest bestaat la Faucompret (solo-twirl) ge jury en zullen na hun sior" uit Sint-Niklaas (ere- uit een zeventigtal jeugdige bij de juniores, Veerle De optreden een geschreven afdeling). Al deze vereni- muzikanten, die afkomstig Decker (solo-attributen) bij de seniores, een kwartet B^»rS fatwL* Zangkoorwedstrijd in Val-Meer Zondag 11. werd in het Limburgse Val-Meer de zevende Mgr. Kerkhofsprijs betwist, een koorwed strijd van ANZ-Limburg, ingericht door de plaatse lijke Val-se-Merels, onder de auspiciën van het mi nisterie van Nederlandse kuituur. Na de opmerkelijke prestatie in het Koortreffen te Tongerlo in 1985, behaalde het Sint-Martinuskoor uit Beveren, onder de leiding van Godfried Van de Vyvere, opnieuw een Eerste Prijs met 86% der punten. Het Beverse koor trad aan in eerste afdeling en bracht werk ten gehore van Max Reger, Melchior Franck, Vic Nees, R. Schroyens en Antonin Dvoriak. De des kundigejury, bestaande uit J. Wilmots, Paul Schollaert en M. Scheck, kende een hoge kwotering toe aan de prestatie van het Sint-Mar- tinuskoor, dat hiermee de «Schaal van de provincie Limburg» in de wacht sleepte, alsook de Eerste Prijs van de volwassen-ko ren van het tornooi. Onder de 18 deelnemers .werd ook Canteclaer uit Sint-Niklaas opgemerkt on der de leiding van J. De Meester. Het behaalde een Eerste Prijs in tweede afde ling met 80% van de punten. De Mgr. Kerkhofsprijs ging naar het O.L.Vrouw- Ten-Poel-koor uit Tienen onder de leiding van K. Bikkenberg. Het behaalde een Eerste Prijs met onder scheiding. Goede prestaties dus op nieuw van de Wase koren, in het bijzonder van het Sint-Martinu8koor, dat in middels verder werkt aan de voorbereiding van zijn veertig jarig bestaan, dat in 1987 wordt gevierd. Valse noot Het moet ons uit de pen dat de organisatie van dit koor- treffen omgekeerd evenre dig was met de kwaliteit en de prestaties van de deelne mende koren. De prijsuit reiking in een al te kleine ruimte met een jury die meer dan een uur op zich laat wachten is inderdakd de «ideale» omkadering om te komen tot de hooligan achtige sfeer waarin dit tor nooi werd besloten. Enkele jongerenkoren zijn hier net iets te ver gegaan, maar de organisatoren moeten er maar over waken dat het Vlaamse koorleven niet de prooi wordt van de Vlaamse biertent en de frieten. (wvdv) «Brut en de Bende» is het nieuwe kabaretprogram- ma van Pieter Tiddens dat vrijdagavond 17 oktober om 21.30 u. in vzw Karree aan het Moleken 2 in Sint-Niklaas wordt gepresenteerd. De toegang be draagt 100 frank. Het is een kollage van liedjes en teksten over «Tiddens' moeder, het gewoon doen, klinkers, taal als lego, filosofie en de middenstand, perversiteit, een kleuter die petroleum drinkt»... Een muzikaal theaterprogramma van zowat anderhalf uur. De Amsterdamse theatergroep wordt geleid door Pieter Tiddens, die bij Jango Edwards en de Dut- chies speelde. Vorig jaar won Tiddens de 'persoonlijkheidsprijs' van het Delftse Camaretten- festival met «Piet en de Bende». (wv) De Voorpost - 17.10.1986 - 11 Waasmunster. Zondag jl. overleed, zoals elders in dit blad gemeld, kunstschilder Urbain Gerlo. U ziet hem, op deze archieffoto van een zevental jaar geleden, in gezelschap van een aantal familieleden.

De Voorpost | 1986 | | pagina 11