Fototentoonstelling van Cameraclub Waasland Alles Werd Toch Weer Goed Raamteater te Sint-Niklaas 'Droom van een zomernacht' Jeugdtoneel in nieuwe zaal te Nieuwkerken Retrospektieve Tony Van Os weldra in Temse Muziek is troef in Sint-Niklaas Vrije Akademie Sint-Niklaas voor kreatievelingen Marcel Ysewijn in Galerij «De Bres 12 - 17.10.1986 - De Voorpost Galerij BBL in Sint-Niklaas Op vrijdag 10 oktober jl. opende de Sint-Niklase schepen D. Antheunis de 37e fototentoonstelling van Cameraclub Waasland in de galerie van de BBL. Zichzelf voorstellende als leek op foto gebied, liet hij er geen twijfel over bestaan dat hij het een sobere maar prachtige fototentoonstelling vond. Hij wees er o.m. ook op dat fotografie «kunst» wordt als ze op een natuurlijke wijze beoefend wordt en als niet-geforceerd overkomt. De korte inleiding van klubvoorzitter Albert Stas was meteen een afscheidsspeech. Hij laat voortaan het voorzitterschap op jongere schouders rusten. Bij de huidewoorden van Alex Van Asch «an het adres van de scheidende voorzitter sloot ook sche pen Antheunis zich aan: «...hou ouder men wordt hoe meer het karakter van een mens op zijn gelaat tot uitdrukking komt en hoe dankbaarder objekt voor de fotograaf. Ik hoop u dus nog dikwijls te ontmoeten op de foto's van de klubleden». «De mens» is het thema ling duidelijk te merken, waarrond de acht exposan- Hugo De Blieck stelt mooie, ten foto's brengen. En dat expressieve foto's van kin- dit onderwerp een rijke deren tentoon. Him inge- waaier van mogelijkheden spannen gezichten, bij ge biedt is op de tentoonstel- liefkoosde bezigheden, De Vrije Akademie, een door het stadsbestuur in 1983 gestart initiatief, ging in september 1986 haar vierde jaargang in. Dit akademiejaar werden de nieuwe lokalen aan de Regentiestraat (boven de poppenkast) in gebruik genomen. Dat er nood is aan deze kreatieve vorm van begeleide vrijetijdsbeste ding bewijst het stijgend aantal inschrijvingen. In 1983: 100, in 1984: 134 én in het schooljaar 1985 waren het er 170. Vele mensen zoals thuiswerkende vrouwen, werklo zen, ploegarbeiders, mindervaliden, enz. willen tij dens de week hun vrije tijd op een zinvolle manier invullen. De Vrije Akademie biedt hier voor alle leeftijden de ideale kreatieve mogelijkheden. Een team van twee leerkrachten, twee assistenten en een sekretaresse zorgen voor een optimale begelei ding. Men kan er technieken als olieverf, tekenen, aqua relleren, boetseren, ju weeion twerp (vanaf oktober 1986), schilderen op zijde en poppen maken volgen. Elke leerling maakt naar eigen maatstaven een keuze en wordt individueel begeleid. Dat biedt het grote voordeel dat zowel beginners als gevorderden in één en dezelfde klas kunnen ondergebracht worden. Een vast uurrooster is er echter niet. Ieder bepaalt de uren en dagen die hij of zij wenst te komen, evenals de disciplines. Voor de werklozen bestaat de mogelijkheid tot vrij stelling van stempelkontrole. Inschrijving in de Vrije Akademie is gratis, materia len worden meegebracht of kunnen via de Vrije Akademie aan interessante voorwaarden worden aangeschaft. Inlichtingen: secretariaat vrije akademie, Regentie straat 65, 2700 Sint-Niklaas. Tel.: 03/776.07.53 (binnenpost 26). spreken boekdelen. Erik Van Daele licht het individu uit de massa. De mens die niet alleen is maar toch een zaam, met zichzelf bezig, als deel van een groep, met de schijnwerper op de enke ling. Goede foto's waarop, jammer, een enkele retou che al té duidelijk zichtbaar is. Alex Van Asch, bekend fo tograaf, toont wriemelende mensenmassa'sjongens op .het strand en enkele foto's afgedrukt op een speciale raster. Prachtig is vooral de rustbank in het stadspark bij avond: een fotografisch truukje dat intimiteit, be zorgdheid en eenzaamheid uitstraalt. Theo De Munck toont mensen tijdens hun (al dan niet) gewone bezig heden: van exotische danse ressen tot het oude vrouwt je dat rond haar huis aan het scharrelen is. Juiste momentopnamen, uitste kende foto's. Ovide Windey maakt mode portretten. De verwonderde blik van Gusta en het ge spannen gelaat van Therèse tijdens het zeefdrukken, geven aan deze foto's een eigen sfeer. Vakantie en foto's: twee on afscheidelijke begrippen. Iedereen voelt zich blijk baar geroepen om allerlei vakantie-indrukken mee naar huis te nemen, op de gevoelige plaat vast te leggen. De foto's van Paul Demeyer steken ver boven de banale vakantieprentjes uit, al is de bijgetekende foto geen toonbeeld van originaliteit. Etienne Verbeke toont stu diowerk met schitterende vrouwenportretten. De kleinheid en kwetsbaar heid van de mens, als on derdeel van een mechani sche wereld, wordt goed in beeld gebracht door foto's van Robert De Wilde. Mooie foto's ook over de rol van het huisdier in het leven van de mens. Globaal gezien een uitste kende fototentoonstelling. Geen experimentele of avant-gardistische hoog standjes, ook geen donke- re-kamer-geknoei, gewoon goede zwart-wit foto's met technisch kwaliteitslabel. De fototentoonstelling kan nog bezocht worden tot 24 oktober e.k. Openingsuren: maandag tot donderdag van 9 tot 16.15 uur, vrijdag van 9 tot 18.30 uur. Galerie BBL, O.L.Vrouwplein 28 te Sint-Niklaas. Jozef Smet Poëzie-avond in Sint-Niklaas 'Alles Werd Toch Weer Goed' is het thema van een poëzieavond die don derdag 23 oktober, om 20 u. plaatsvindt in het kafé 't Schildersverdriet, te Sint-Niklaas aan de Walburgstraat. Het affiche vermeldt twee auteurs van eigen stad. Tjen Pauwels leidt het pu bliek rond in "Het Wassen beeldenkabinet', terwijl Jean-Pierre De Bock de toe hoorders konfronteert met "Het harde geel' Het werk van beide dichters leent zich niet tot een verge lijk. Vorm en stijl zijn sterk individueel bepaald. Toch stonden deze dichters eer der reeds samen Het lite- Over de "Droom van een zomernacht" In het begin van dit stuk verlangt een koning naar zijn koningin. Zij wijst hem niet af maar stelt het lief desspel uit. Om haar te be hagen stuurt de koning zijn dienaar uit om zijn on derdanen aan te zetten te feesten en aldus zijn aan staande huwelijk luister bij te zetten. Maar in plaats van feeststemming komt een vader zich bij de koning beklagen omdat zijn doch ter verliefd is op een jonge man die niet zijn voorkeur wegdraagt. De verliefde koning moet beslissingen treffen in de onverkwikkelijke proble men tussen ouders en kin deren, over liefde en de keu ze van de levenspartner. Zijn hoofd staat er niet naar en hij treft, verward, een onverstandig en wreed be sluit. De konflikten stape len zich op, het wordt een soort stroomversnelling van ongelukken die ieder een overhaast meesleurt en zijn hoogtepunt vindt in de desperate Helena. Zij weet dat ze niet bemind wordt door de man op wie zij hartstochtelijk verliefd is. Deze is verliefd op haar vriendin die met haar ge liefde, om aan het vonnis van de koning te ontsnap pen, het woud invlucht. He lena brengt haar Demetrius op de hoogte van dit vlucht- plan. Zij weet dat Deme trius de vluchtenden zal achterna gaan en toch gaat ook zij haar Demetrius ach terna in het woud. Daar, in het duister, zijn de goden van de natuur Oberon en Titania, eveneens in onmin Het is alsof de wereld op hol geslagen is, de natuur uit haar voegen is. Als door een vergrootglas zien wij in deze "Droom van een zomernacht" de onze kerheid van onze zekerhe den en door de afstand tus sen toeschouwer en spel ontstaan er verontrusten de, rare en komische kort sluitingen. Deze wilde ko medie over de verwarrin gen der liefde "A Midsum- mernight's Dream" werd door Hugo Claus vertaald tot een uitnodiging, "Droom van een zomernacht". Het voltallige Raamtea- ter-ensemble, onder regie van Walter Tillemans, geassisteerd door echtge note Julienne De Bruyn en Mien Augustijnen, wierp zich met gretigheid op het uitstekende materiaal dat Shakespeare-Kohout- CLaus leverden. "Droom van een zomer nacht" is een eerlijke po ging om Shakespeare op een aantrekkelijke en ple zierige wijze te brengen met de inzet van alle mede werkers en medewerksters, wat stilaan een waarmerk van het Raamteater is ge worden Op maandag 27 oktober om 14 en 20 uur in de Stadsschouwburg te Sint- Niklaas. (L.) rair en kunstkritisch tijd schrift 'Kreatief, «ontdek te» hen toen men in '78 op zoek was naar 'arbeidersli teratuur'. in de bloemlezing die nadien werd uitgegeven waren beide dichters sterk vertegenwoordigd. Nadien vonden we Pauwels en De Bock weer samen in de poëzieafdeling van kunst kring De Lukasgezellen van Sint-Niklaas. Beiden kenden intussen een belangrijke evolutie in hun poëzie. Toch vindt men in de bun dels die nü worden voorge steld eenzelfde thema: de onmacht mens te zijn, of het individu vervreemdend van zijn omgeving. Bijna tegen beter weten in zoekt men tegelijkertijd naar een uitweg: relativering, hu mor of ironie, en ook ver wachting. De Voorbije Toe- koms', of, 'Alles Werd Toch Weer Goed'... Merkwaardig is dat het ver haal van beide auteurs bij na komplementair kan ge noemd worden. Daarom op teerde men duidelijk voor één geheel. De poëzieavond is een voortdurende dialoog doorheen de twee dichtbun dels- Poëzieliefhebbers die nog niet in kontakt kwamen met de inhoud van deze dichtbundels hebben dan een unieke gelegenheid om met het recente werk van beide dichters kennis te maken. Nog op 18 en 24 oktober kan je in de nieuwe zaal van De Vlasbloem aan de Gij zeistraat 9 in de Sint-Niklase deelgemeente Nieuwkerken de jeugdproduktie De Grote Groezel» gaan bijwonen. Het is een toneelstuk door en voor jongeren waarin het leefmilieu centraal staat. De nieuwe theaterzaal werd door toneelvereniging De Vlasbloem o.l.v. voorzitter Eddy Van Steelandt gerealiseerd. Men beschikt nu ook in Nieuwkerken over een fraaie akkomodatie voor toneelevenementen (foto's dw) Vooreerst staat het artis tieke interieur van het kafé 't Schildersverdriet garant voor een sfeervol gebeuren. Verder wordt een beroep gedaan op ervaren voor drachtkunstenaars. Ann De Beleyr en Dirk Luyckx hebben reeds menige lite raire manifestatie ver zorgd. Dit duo waarborgt een boeiende voordracht. Hun act engageert zich met de thematische inhouden van de gedichten. Dit is een uitdaging, en niet in het minst voor de muzikale om lijsting. Deze werd toever trouwd aan Karl "Zwiss' Zo- sel, een jazzgitarist, die zijn basgitaar overtuigend be heerst. Droom van een zomernacht. Een resem hoogstaande muzikale aktiviteiten tij dens de komende dagen in de Wase hoofdstad. Er is allereerst de uitvoering door het vermaarde Sint-Niklase Belcantogezelschap van de operette «Der Zigeunerbaron» in de schouwburg (18, 19, 25 en 26 oktober), waarover vorige week in De Voor post al uitgebreid werd bericht. Ook de moeite wordt het eerste koncert van dit seizoen dat de muziekakademie organiseert, maan dag 20 oktober om 20 u. in de gothische zaal van het stadhuis. Robert Groslot, één der belangrijkste Bel gische pianisten, treedt voor het eerst met het Kamer- en Symfonieorkest van de Stad Sint-Ni klaas. Hij vertolkt o.m. het prachtige concerto nr. 12 van Mozart, een bevallig werk dat in 1782 werd gekomponeerd. Ook een knap concerto van Vivaldi en het bekende laatste concerto grosso van Handel en Haydns beroemde symfonie nr. 49 («La passionéé) staan op het programma. Jeugd en Muziek heeft voor 23 oktober om 19.30 u. de Mol Percussion Band naar de schouwburg ge haald De dertien leden tellende band vertolkt klas sieke en moderne muziek en ook jazz. Een topper wordt ook het koncert van 24 oktober om 20.30 u. in de kerk van Belsele, waar behalve het Wase koor De Averulle ook het Kopenhaagse kna pen- en mannenkoor Det Danske Drenge te gast is. Op het programma werk van Praetorius, Hassler, Mendelssohn, Schubert, Bruckner, Liszt, Schütz en Ker8ters. Nog op 24 oktober, om 20 u. in de Sint-Niklase schouwburg, de al eerder aangekondigde «interkul- turele avond» van Unicef Op het programma Chi leense muziek en dans (Tacora), poëzie van Frans Wuytack, Indiase dans (Sunyana), Iraanse san tour na uziek met Taied en Ruma Kuma en dan nog Dirk van Esbroeck en Juan Masondo Ten bate van de straatkinderen in Zuid-Amerika en in een presenta tie van Herman Cole. W.V. In het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Antwerpen loopt momen teel een retrospektieve ten toonstelling van de werken van Tony Van Os, de Schel- deschilder bij uitstek. Aan leiding tot deze tentoonstel ling was de honderdste ver jaardag van zijn geboorte Antwerpen, 21 juni 1886). De organisatie berust bij de gemeentebesturen van Temse en Bornem, het stadsbestuur van Antwer pen, de Streek-VW.-Klein- Brabant Scheldeland en het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Ant- wezenhjking is aanzienlijk. Zowel het gemeentebestuur (vertegenwoordigd door kuituurschepen Luc De Ryck) als het Gemeentemu seum (Valeer Peirsman en Annick Rooms) en de VW. (Martin De Ryck) verleen den hun medewerking. De 34 geselekteerde wer ken weerspiegelen de domi nanten uit het oeuvre van Tony Van Ob: de religieuze onderwerpen, de Schelde- gezichten en landschappen, de portretten en figuren. De tentoonstelling in Ant werpen is nog te bezichti gen tot 19 oktober (elke dag van 10 tot 17 u., maandag uitgezonderd). In het verlengde van deze tentoonstelling wordt in het Gemeentemuseum van Temse van 8 tot en met 30 november een hulde- en herdenkingstentoonstel ling Tony Van Os gehou den. Het is een koproduktie van het gemeentebestuur, het Gemeentemuseum en de VW. van Temse. De offi ciële opening vindt plaats op vrijdag 7 november om 20 u. Een tiental van de in Ant werpen geëxposeerde wer ken worden aangevuld met meer plaatsgebonden schil derijen: de Vliet, markt en Kleine Kaai te Temse, Vlas senbroek, Weert, Steen- dorp,.., Aan de hand van personalia (8childersstoel en -ezel, bril, brieven...) en foto's zal één van de zalen ingericht wor den als «Jordaantje» Van Os' buitenverblijf in Weert. Dit hoevetje aan de arm van de Oude Schelde, door Van Os ingericht als atelier, werd de ontmoetingsplaats van Vlaanderen8 Groten. Hij ontving er ondermeer Stijn Streuvels, Felix Tim mermans en de leden van de kunstenaarsgroep De Pelgrim, Vrijdag 7 november wordt de tentoonstelling officieel geopend. Mevrouw J Save- rys - Van Damme, voorzits ter van het Gemeentemu seum, spreekt het wel komstwoord uit. Luk De Ryck, schepen van kui tuur, houdt de eigenlijke openingsrede, terwijl bur gemeester Désiré Van Riet de expo officieel voor opa verklaart. Aansluitend wordt een receptie aangebe den door het gemeentel* stuur. Een geïllustreerde katalo gus is verkrijgbaar lege 150 fr. De expo is toegankelijk ii de weekends (zaterdag vai 14 tot 18 u. en zondag vat 10 tot 12 u. en van 14 tot 16 u.) en op 11, 15 en 24 no vember. Mogelijkheid voor groepen om andere bezoek dagen vast te leggen, miti afspraak met museum- funktionaris Annick Rooms, tel. 03/771.09.41 toestel 140 Marcel Ysewijn stelt zijn wer ken tentoon in galerij «De Bres», oud gemeentehuis te Ruisbroek. Hij werd geboren in Temse op 15 mei 1939. Het tekenen zat hem van jongsaf in het bloed. Vandaar dat hij zich in 1950 liet inschrijven aan de akadamie van Temse. Twaalf jaar lang volgde hij er lessen. Zijn talent werd er gekneed door gekende leraars als Ge rard Huyben, Gerard Van Dae le en vooral Jos Hoste, bij wie hij ook privéles volgde. Na zijn opleiding ging de kunstenaar op zoek naar eigen artistieke indentiteit. Zijn professionele aktiviteiten als technicus zorg den vaak voor hindernissen doch de gedwongen rustpun ten waren nooit eindpunten, maar werden steeds met nieu we etappes van kunstbeoefe ning verlengd. In 1976 trok Ysewijn terug naar de akade mie. Deze keer in St. Niklaas. Drie jaar volgde hij bij Andre Roelant grafiek en het was de ze opleiding die hem op het einde der jaren zeventig in een stroomversnelling bracht. De kunstenaar evolueerde naar een rijpheid die de vrucht was van een artistieke kruistocht. Daarna trok hij terug naar ds akademie van Temse vod glasschilderen, zodat zijn oeu vre nu schilderijen, etsen, k» per en houtgravures en glasi» men omvat. Zijn voorlieWr voor zijn gaboorteplaats Tem- se loopt zoals een rode droa door zijn werk. In zijn etsf domineren de toeristische me tieven: menig idyllisch plekje van Temse, dat vaak allee nog in herinnering voortleeft Zijn schilderijen verraden zif liefde voor de natuur, die h» artistiek o.m. vertaald heeft landschappen en bloemen. Een bijzondere vermelding verdie nen zijn portretten. Enkele je ren geleden werkte hij ook aan een TV-uitzending ov« kunst. Hij is ook medestichter van de groep «VOCAR» in Breendonk, (Vormingscentrum voor Artistieke bezigheden! Marcel heeft ook verschillende tentoonstellingen op zijn noem in binnen- en buitenland. De tentoonstelling in galen «De Bres» is toegankelijk va 17 oktober tot 16 novembf 1986. De openingsuren zijn of- Ie dagen van 9 tot 12 en va 14 tot 18 uur tijdens het week end van 14 tot 18 uur.

De Voorpost | 1986 | | pagina 12