Teledienst Dendermonde: wipplank voor vernieuwde levensdurf Unaniem houdt Volgend Jaar Beter van openingszege Iv51 Teledienst en dokumentatie Honderd jaar ACV in Moerzeke-Kastel gevierd met dekoratiefesst Appelse Kwisvrienden ||V*v~ LIBERAAL LVdS| VERBOND VOOR ZELFSTANDIGEN Unicef wenskaarten Exclusief dossier in TV-EKSPRES 14 - 17.10.1986 - De Voorpost Zo staat te lezen in het jaarverslag van Teledienst Dendermonde. De dienst is in een stad om lief te hebben al 13 jaar aan het werk en al die tijd werd in stilte gewerkt vanuit een bezielende inspiratie die erin bestond en bestaat «mensen te helpen». Teledienst wordt vanuit dat oogpunt een helpende hand, een begrijpend hart, een luisterend oor en als het moet ook een klaagmuur. Maar liefst van al een «wipplank voor een vernieuwde levensdurf». Teledienst nog voorstellen is eigenlijk overbodig. Maar toch even onderstrepen dat Tele dienst meer is dan het gebouw dat op de Vlasmarkt staat. Het is een centrum voor maat schappelijk werk waar mensen met zorgen van allerlei aard terecht kunnen bij een maat schappelijk werker om samen naar mogelijke oplossingen te zoeken, het is een dienst voor vrijwilligershulp waar mensen de antenne zijn in de eigen omgeving om konkreet en ma terieel hulp te bieden. Met andere woorden Teledienst be strijkt een heel domein en richt zich tot iedereen. Alle inwoners uit de streek van Dendermonde kunnen er te recht. Teledienst stelt voor de ze mensen twee vaste mede werkers ter beschikking en kan daarnaast rekenen op 84 vrij willigers uit liefst 15 gemeen ten. Het merendeel van die vrijwilligers komt uit Dender monde centrum, maar er zijn er ook heel wat uit de deelge meenten en zelfs uit Buggen- hout, Berlare, Hamme, Waas munster, Steenhuffel en zelfs Antwerpen. Het spreekt vanzelf dat de be roepskrachten op geregelde tijdstippen gaan bijscholen over uiteenlopende onderwer pen. Daarnaast organiseert. Teledienst voor de vrijwilligers en alle geïnteresseerden ook een aantal gespreksavonden. In 1985 waren er dat drie: informatie rond de huurwetge ving, werkloosheid en omgaan met stervenden. Bijkomende aktiviteiten Sedert vorig jaar heeft Tele dienst een meubeldepot in dienst gesteld. Regelmatig werd men gekonfronteerd met mensen die vroegen naar twee dehandsmeubelen. Het waren meestal vragen van mensen die moeten leven van een vervan gingsinkomen of van het OCMW, die pas een echt scheiding achter de rug hadden of uit de gevangenis kwamen. Door het ter beschikking stel len van de opgeslagen voor raad trachtte Teledienst aan deze nood te verhelpen. Op de tweede plaats werd een samen werkingsverband krisisinter- ventie opgezet. Lang heeft dat samenwerkingsverband niet geduurd. Ofschoon uniek in zijn soort, werd er om allerlei redenen eind 1985 een einde aan gemaakt. Vooral organiza- torische beweegredenen liggen aan de basis van deze beslis sing. Teledienst gebruikt allerlei ka nalen om zijn werking en akti viteiten bekend te maken on der meer via allerlei persbe richten en via de radio. Verder zijn er de studiebezoeken aan Teledienst, de voordrachten over de algemene werking van de dienst (in 1985 werden 8 voordrachten gehouden), de debatavonden waaraan aktief wordt deelgenomen en de pu- blikatie van een tijdschrift waarin men heel wat gegevens over de werking kwijt kan. Uiteraard krijgt teledienst vele vragen naar dokumentatie over allerlei onderwerpen. Gratis hulpverlening De hulpverlening van Tele dienst is gratis. Dat is zo voor opgesteld omdat men de be doeling heeft iedereen te wil len helpen en men geen finan ciële drempels in die hulpver lening wenst in te bouwen. Het spreekt vanzelf dat Teledienst voor de gratis hulpverlening ook moet kunnen rekenen op financiële steun. Die krijgt men via subsidies van de over heid, via allerlei eigen organi- zaties en de sympatie en steun van vele vrienden. Voor zijn inzet kreeg Teledienst overi gens in 1985 de Ros Beiaard- prijs van de Dendermondse CVP jongeren. In 1985 beantwoordde Tele dienst 442 vragen inzake so ciaal dienstbetoon. Daarbij werden 474 personen gehol pen. Uit het cijfermateriaal le ren we dat 281 hulpaanvragers of 59,3 procent uit Groot-Den- dermonde komen. Uit de an dere gemeenten van het arron dissement kreeg men 136 per sonen die hulp vroegen (of 28,7%). Twaalf procent van de hulpvragenden of 57 personen komt uit gemeenten van buiten het arrondissement. Op dat lijstje vinden we terug: Aalst, Asse, Bocholt, Brussel, Dein- ze, Gent, Kortrijk, Liedeker- ke, Sint-Amands, Londerzeel, Bomem, Merchtem, Melle, Ronse, Sint-Andries Brugge, Sint-Jans Molenbeek, Ukkel, Wemmei en Zelzate om die maar te noemen. Net als de voorgaande jaren is het aandeel van de vrouwen in het totaal van de hulpvragen- den hoog. Zij vormen liefst 60% van het geheel. Maar toch tekent er zich een toename af van het aantal mannelijke aan vragers. Bijna 80% van de hulpvragers is op aktieve leef tijd, tussen de 20 en de 60 jaar dus. Binnen deze groep ligt het zwaartepunt, bij de 20 tot 40 jarigen, die bijna de helft van het kliënteel uitmaken. Jonge ren doen steeds minder en minder een beroep op de dienst. Hun aandeel (beneden de 20 jaar) bedraagt nog 4,6 procent. Bijna alle hulpaanvragers (95%) bezitten de Belgische nationaliteit. Slechts 5 procent is vreemdeling. Dat is bedui dend weinig zal je zeggen, maar toch ontzettend veel als men weet dat slechts 1,6% van de totale bevolking van groot- Dendermonde een vreemde nationaliteit bezit. Het zijn vooral de Marokkaanse gastar beidersgezinnen die de weg naar Teledienst hebben gevon den. Wat de burgerlijke staat van de hulpvragers betreft is 22,8% of 108 aanvragers, on gehuwd, 47,7% of 226 ge huwd, 5,5% of 25 aanvragers wettelijk gescheiden en 14,3% of 68 feitelijk gescheiden, 9,9% of 47 hulpaanvragers zijn weduwe of weduwnaar. Opval lend is bij deze statistische ge- Je zoekt naar dokumentatie over sociale problemen zoals nieuwe en oude armoede, alkoholisme, drugs, zelfmoord, kindermishandeling... Je tracht de noden te kennen van bejaarden, gehandicapten, homofielen... Je wenst in je vereniging of vriendenkring meer aandacht te vragen voor de moeilijke levensomstandigheden van bepaalde bevol kingsgroepen zoals thuislozen, gevangenen, gastarbei ders... Je wilt spreken of meer weten over werkloosheid, discriminatie, leefmilieu, mensenrechten, budgetteren... Taledienst kan je helpen en heeft nog meer te bieden dank zij het uitgebreide dokumentatiemateriaal waarover de dienst beschikt. Neem kontakt op met TELEDIENST (Centrum voor Maatschappelijk Werk), Vlasmarkt 29, 9330 Dendermonde, tel. 052/21.51.35. Open: elke werkdag van 9 u. tot 12.30 u. woensdagna middag van 14 u. tot 19.30 u. volgens afspraak. gevens dat het aantal al leenstaande aanvragers van jaar tot jaar toeneemt. Men heeft ook de socio-ekonomi- sche toestand van de hulpaan vragers nagegaan en daarin schuilen nogal wat verrassin gen: 12,4 procent van de hulp vragers behoort tot de katego- rie van de uitvoerende bedien den, militairen en onderwij zend personeel, 7,6% kan men rangschikken bij de geoefende geschoolde arbeiders, 19,6% behoort tot de reeks huisvrou wen en 5,8% is met pensioen en 12,5% leeft van een werk loosheidsuitkering. De groep aktieven bereikt met 31% het laagste percentage sedert 1981 en is daarmee flink onderver tegenwoordigd ten aanzien van de gemiddelde bevolking. De afname van de aktieven si tueert zich vooral bij de groep hogere bedienden. De laatste vijf jaar, zo leest men uit de statistische gege vens, heeft Teledienst steeds meer te maken gekregen met mensen die maatschappelijk gezien eerder zwak staan en daardoor meer probleemge- voelig zijn. Op eigen initiatief Opvallend is verder dat 61,4 procent van de hulpvragers - wat neerkomt op 291 personen - uit eigen initiatief kontakt opneemt met Teledienst. Als gevolg van een uitdrukkelijke verwijzing kreeg men 84 hulp vragers over de vloer (17,7%) en de maatschappelijke werker neemt in 86 gevallen zelf kon takt op met de kliënt na signa lering. Nochtans is het aantal hulpvragers dat op eigen initia tief komt, weer terug gedaald tot het percentage van 1981. Er is een periode geweest dat dit 70 procent bedroeg. Met welke problemen wordt Teledienst nu bij die hulpvra gen gekonfronteerd? Er zijn in de eerste plaats de problemen als gevolg van het huwelijk en de seksualiteitsbeleving, waar voor men 65 aanmeldingen kreeg. Vaak vindt men in deze kategorie de relatiestoornis tot de partner terug, maar ook buitenechtelijke verhoudin gen, echtscheidingen, homofi lie en paedofilie, ongehuwd moederschap en seksuele stoornissen zijn problemen waarmee men komt aanzetten. Op de tweede plaats zijn er gezinsproblemen (38 aanmel dingen) met vooral de relatie tussen ouders en kinderen, de kinderverwaarlozing en opvoe dingsproblemen. In 69 aanvra gen handelde het over proble men in verband met het in komen en de financiering aller hande. Dan zijn er de huisves tigingsproblemen waarvoor men 48 aanmeldingen noteer de en waarbij het zoeken naar een aangepaste woning en naar een woning in het algemeen vaak voorkwamen. In 35 ge vallen diende men op te treden in problemen binnen de ar beidssfeer en dat hier vooral het probleem van de werkloos heid naar voor kwam, zal niet zo verwonderlijk zijn. Wat de plaatsingsproblemen aangaat, daar kreeg men 10 aanvragen voor, net zoveel als voor de gezondheidsproblematiek Tenslotte waren er nog 14 aan vragen voor vorming en oplei ding en 64 aanvragen in ver band met persoonlijke noodsi tuaties. Verslaving, alkoholis me en drugs, levensmoeheid en zelfmoord, gebrek aan rela tie vormden hier de belangrijk ste elementen. In gevallen werd gevraagd om materiële hulp. Bij dat alles maakt Tele dienst terecht de bedenking dat «de nieuwe armoede» een ontzaglijk probleem is gewor den. Men stuit ter zake vooral op een struktureel probleem. Vooral op politiek vlak zou er hier iets moeten gebeuren en dan op het terrein van de so ciale zekerheid, de huisves ting, het minimum inkomen, de huishuren, enz. Wat de hulpverlening betreft, die is sterk gestegen bij de meeste vormen. Vooral bij de gekombineerde hulpverlening is die stijging indrukwekkend. Informatie verschaffen en an dere hulp van 33 naar 50 pro cent, enz. Het aantal hulpvragers is nage noeg konstant gebleven. Infor matie verstrekken is de meest voorkomende vorm van hulp verlening die wordt gevraagd. Teledienst heeft zich dan ook voorgenomen zijn dokumenta tie systeem voortdurend bij te werken en up-to-date te hou den. Vrywilligershulp Een tweede facet van Tele dienst is het vrijwilligerswerk, waarbij zoals eerder gezegd 89 vrijwilligers uit de hele regio zich ten dienste stellen van hulpvragers. Deze vrijwilligers leverden in 1985 462 prestaties die gaan van kinderoppas in noodgevallen, thuiswacht of gezelschap houden, bezoekq van bejaarden en zieken, \t voer van personen, onderho; den van tuinen, nachtwaal opnemen van kinderen voo een kort verblijf, vervoer vj meubelen en verhuizen. Voor al vervoeropdrachten kwamc veel voor en meestal kwan* die van mensen die problemt hebben met het zich verpla* sen. Dat al die opdrachten to een goed einde werden g bracht strekt de vrijwilligq tot eer en daarmee hebben a ook ten overvloede beweze dat zij gewoon onmisbaar Teledienst is hen dan ooi dankbaar voor de inzet mensen-in-nood. Het eeuwfeest van de kristelij- ke syndikale beweging werd in de afdeling Moerzeke-Kastel gevierd met een dekoratiefeest waarop acht verdienstelijke le den een goude ere-teken kre gen opgespeld. Na een plechtige eucharis tieviering en een stijlvolle re ceptie, werd in stoet door de dorpskern gewandeld om zo doende alle ingezetenen te la ten meegenieten van deze uit bundige feestelijke dag. 's Avonds kwamen de ACV le den dan weer bijeen voor een suksesvolle feestavond waarop onder meer het woord werd gevoerd door verbondssekre- taris Andre Cools die in de Hamme. In Moerzeke-Kastel werd een dekoratiefeest gehouden en meteen de 100" eerste plaats hulde bracht aan „rjaardag van het ACV herdacht de pioniers en honderd jaar strijden syndikalisme in dienst verdienstelijke leden die al De Keyser, Frans De Prins, platen overhandigd aan de van de werkende bevolking meer dan 45 jaar zijn aangeslo- Petrus De Wilde, Amedee stichters, de pioniers en* toeu.cntte. J ten bll he* ACV. Die eer viel Peeiman, Arthur Van den eerste leden van de afdelini Nadien werd het gouden erete- te beurt aan Petrus De Bleser, Eynde en Philemond Van Nuf- van Moerzeke-kastel. ken overhandigd aan de acht August De Clippeleir, Petrus fel. Daarnaast werden gedenk- Het laatste vakantiebruin verdwijnt, het is de tyd van de vallende bladeren en de leerkrachten zitten boventallig of z(jn gereaffekteerd... de Appelse kwiskompetitie kan starten. Vorige zaterdag liepen in Dendermonde weer heel wat kwissers elkaar tegen het lyf, want de Appelse Kwisvrienden moesten in de drie afdelingen aan de tafels. Uitgekeken werd naar de prestaties van de nieuwkomers en benieuwd was men ook omtrent de slagorde waarin de vaste waarden de strijd zouden beginnen. ARRONDISSEMENT DENDERMONDE V.Z.W. Het LVZ-bestuur afdeling Dendermonde en de exposanten van de Dender mondse Jaarbeurs danken al de neringdoeners van het centrum Dendermon de, café's en restauranthouders van de Grote Markt voor hun bereidwillige medewerking ter gelegenheid van de jaarbeurs die tot een geweldig sukses is uitgegroeid. Het LVZ-bestuur Uitslag tombola koperskaarten Dendermondse jaarbeurs 168625 165101 121473 115397 120577 173429 169858 189453 117150 121526 166043 164135 137594 108101 155376 108465 166863 108470 108469 115070 108164 110883 108161 108303 123101 109950 172201 119597 107900 189453 155151 165668 191674 117294 112460 196285 117178 191670 172001 166817 188472 109117 191939 114689 3* prijs - draagbare radio 2* prijs - herenfiets 1* prijs - kleuren-TV Reserveloten hoofdprijzen Draagbare radio - 162102 Herenfiets - 166007 Kleuren-TV - 166851 Prijzen af te halen voor 30 november 1986 bij dhr. Dirk Van Damme - trefpunt de Eekhoorn, St. Jorisgilde 12 te 9330 Dendermonde. Uitslag van de zoekwedstrijd Hiltrop Veronique, Van Malderen Ann, Temmerman Lisette, Rosez Alain, Van Keer Marita, Hiel-Van den Abbeele, De Donder Steven, De Pauw Bart, De Ridder André, Heuvinck Sam-Joachim, Vercammen-De Ridder, Borms M-L, Deleart Justine, Van Malderen Ann, Rupus Gerda, Delcart Justine, De Munter Martha, Dierick Marina, fam. Segers Buyle, Perdaens Robert. Prijzen af te halen voor 30 november 1986 bij dhr. Dirk Van Damme - trefpunt de Eekhoorn, St. Jorisgilde 12 te 9330 Dendermonde Uitslag kleurwedstrijd Dendermondse jaarbeurs 1* prijs: Philips Cindy - RBS Grembergen 2* prijs: Durinck Tom - GJS Grembergen 3* prijs: Natasha Leys - G4DE Baasrode. Verstrepen Jurgen, Filip Bisschop, Nele Hiel, Kelly De Cock, Van Damme Gerrit, Goossens David, Peter Van Gaever, Van der Snickt Lesley, Huygen Andt, Verhulst Davy, Boom Christophe, Quisquater Petra, Marlies Lambrecht, Oudenaert Jody, Dauwe Tom, Van Praet Johan, Schuddlnk Nicolas, Becque Nele, Christof Danijs, Caroline De Keersmacker, Sayeme Baeyens, Ruben Lonneville, Willems Tom, Frederick De Schrijver, Hilde Schuddinck, Guldemont Robrecht, Kristoffer Falat, Pieter De Meersman, Joeri Van der Plas, Tessa Van Buggenhout, Roel Sterken, Nelle Annemaris, Sylvia Van Damme, Criel Hann, Geert Van den Broeck, Tim Van de Bossche, Rebecca Segers, Tom Vlassenbroeck, Martine De Nooze, Andy Van Malder, Nikki De Smet, Rudy Vermeir, Saskia Van Houdt, Steven De Saeger, Chr. Beda, Els Bogaert en Peter De Bruycker. Prijzen af te halen voor 30 november 1986 bij dhr. Armand Goossens - textiel «De Bekoring» Jozef Van Bogaertstraat 19 te 9330 Dendermonde Unaniem van begin tot einde Bij Pachter kwiste eerste afde ling met titelhouder Jono- groots als vragensteller en de vernieuwde topploeg deed het alvast als kwismaster uitste kend. John O' Groats, het meest noordelijke plaatsje in Schotland, en Amazing Grace in muziek... het leek wel een Schotse avond te worden met verder bij de eerste antwoor den ook nog de schrijver Jon- son en het runderras Angus uit Aberdeen. Na tien vragen nau welijks afscheiding al viel toen al op dat de nieuwkomers X en vooral The Entity het moeilijk zouden krijgen. Na twintig vragen zaten Unaniem, KNOK en Aquila op kop, maar halfweg reeds klom het Berlaarse Unaniem alleen naar de leiding. Moeilijk waren de vragen over de GEKO, gesub sidieerde kontraktuelen, over de vrede van Rijswijck, en over detektive Lund uitde boe ken van Willy Corsari. Califor- nië, toch wel heel onbekende gegevens over de staat, haalde nergens de bordjes. Unaniem dus, met Loco en Aquila on middellijk in de buurt. Na de pauze bleef Unaniem verrassen, ook al met zijn ne gatieve solo op het Keulse wa ter 4711, maar vooral Volgend Jaar Beter leverde stevig weer-, werk. De ploeg van de nieuwe AKV-voorzitter Mark De Laet kwam in de eindafrekening precies één puntje tekort en de winnaars van het laatste IKD- tornooi schreven dit toe aan de onwil van Jef Geeraerts en de tekstielstad Murano. Unaniem echter heel verdienstelijk win naar. Na de eerste speeldag zit eerste afdeling trouwens nog dicht bij elkaar. Naast de nieuwkomers X en The Entity presteerde alleen Tora Tora ook wat zwakker. Op 15 no vember zit eerste afdeling in 't Peird met de vragen van KNOK. De stand: 1. Unaniem 100 p., 2. VJB 99 p., 3. Aquila 95p., 4. KNOK en Loco 91 p., 6. Wo- deismedoade 90 p., 7. ATB 96 p., 8. X 80 p., 9. Tora Tora 77p., 10. Entity 73 p. Tiem wint openingskwis tweede afdeling Ook in tweede afdeling, net als in derde trouwens, dit jaar elf ploegen. Fiasco was de eerste vragensteller van dienst en de vernieuwde Hofstaads-Leb- beekse ploeg had het de gezel len zeker niet makkelijk ge maakt. Na tien vragen hadden filmaktricc Jean Harlow en wetenschapper Ehrlich al te gen lege bordjes moeten aan kijken terwijl Asdammcn en Tiem met rcspektievelijk Louis Paul Boon's Eros en de Eenzame Man en met zweef- vliegster Georgette Litt solo scoorden De komponist Schonberg, de Zwitserse rivier de Aare en Van Ostaijens Boerencharleston leverden veel minder problemen op. Halfweg leidde het gedegra deerde VAL-Buggenhout nipt voor lotgenoot Papaver en Tiem. Vooral VAL is gebrand zo snel mogelijk de eerste af deling weer binnen te stappen. VAL bleef trouwens tot bij de laatste vragen aan de leiding, maar in de eindspurt ging het voor de ploeg van Georges Erally toch weer mis. Eerst schilder Böcklin en daarna zijn ambtsgenoot Rubens werden gemist. Tiem profiteerde hier van en Dirk Amandt maakte de kloof met VAL nog wat breder. Vijf punten verlies voor VAL, zes voor Meerhof. Papaver deed het in de tweede wedstrijdhelft veel zwakker en moet nu al heel wat ophalen. De strijd in tweede afdeling ligt meteen helemaal open. De stand: 1. Tiem 100 p., 2. VAL 95 p., 3. Meerhof 94 p„ 4. Banzai 89 p., 5. Papaver 88 p., 6. Asdammen 81 p., 7. Juventus 76 p., 8. Ziedetwel 70 p., 9. Beiren 49 p., 10. Kwistet 48 p. Ook 'Aad Gaad' schittert In derde afdeling haalde het Leedse Aad Gaad snel alle spanning uit de avond. De ploeg van Godelieve Lecomp- te, ook in Netwerk-Aalst goed mee, scoorde hoog en zette de omrekening al dc anderei al op lengten. Dc Zalmke kwamen met 73% nog h« dichtst Op zaterdag 8 novem- ber bij Pachter kwissen echtet ook de Pinkstertongskes, nu de vragenstellers van dienst, mee. Van hen wordt wat stevi ger tegenstand verwacht. De stand: 1 Aad Gaad 100 p. 2. Zalmkes 73 p., 3. Wanhoop 67 p.4 Antagonisten 66 p.5 Hopduvels 65 p., 6. Rossers52 p., 7. Rolders 51 p., 8. Eureka 41 p., 9. 't Peird 35 p., 10. Df Beginners 31 p. Hugo Aerts Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, viert dit jaar 40 jaar onverdroten inspanningen om de kinderen over de hele wereld te beschermen tegen de dood, ondervoeding, uitbuiting en ziekte. Om van dit feestjaar een sukses te maken, werd reeds gestart met een grote wenskaarten-campagne. Een serie kaarten speciaal ontworpen voor ondernemingen en voor al deze die ter gelegenheid van de eindejaarsfeesten vrienden en kennissen met een mooie wenskaart willen begroeten. Om de campagne zo vlot mogelijk te laten verlopen kunnen geïnteresseerden een folder aanvragen waarmee ze hun bestelling schriftelijk kunnen opgeven. De aanvraag dient gericht aan het Belgisch Komitee voor Unicef, Kunstlaan 20 bus 16, 1040 te Brussel of aan het plaatselijk komitee van Unicef-Dendermonde, Sekrctariaat 37, Leo pold Il-laan te 9330 Dendermonde. Tel. 052/21.33.07. Wenskaarten en andere geschenken van Unicef zullen worden tentoongesteld en zijn te verkrijgen tijdens het 28* Verkoopsalon te Wieze van 25 oktober tot en met 2 november 1986. Was de onderwijsmalaise wel echt onvermijdelijk? In talloze gesprekken met alle betrokken groepen komt Eddy Bonte tot konklusies die stof zullen doen opwaaien. Spijkers met koppen in een serie van zes reportages.

De Voorpost | 1986 | | pagina 14