Petrus Servaes zette 'n Opstal in z'n hemd Kerk Sint-Gillis binnen krijgt oorkonde voor geslaagde restauratie Auteur van elf jaarboeken uitgegeven door Buggenhoutse heemkring 'Ter Palen' Lebbeke geestdriftig naar 11.11.11-aktie toe De Voorpost 11.11.11-Dendermonde zoekt medewerkers 16 - 17.10.1986 - De Voorpost Enige tijd geleden verscheen 'D'n Opstal in z'n hemd gezet', een door de Buggenhoutse heemkring 'Ter Palen' uitgegeven jaarboek, waarin zoals de ondertitel het aangeeft «de bebouwing en de bewoners van Opstal in 1930, met hun bijnamen, bezigheden en pleziertjes- beschreven werden. Het boek telt 170 blz., is voorzien van talrijke illustraties (zowel foto's als tekeningen) en schetst op heldere wijze de bebouwing en de bewoners van deze Buggenhoutse parochie. Auteur van dit boek is Petrus Servaes, voorzitter van de Heemkring 'Ter Palen'. De h. Servaes, dag aan dag bezig met 'Ter Palen' is met dit werk niet aan zijn proefstuk toe. 'D'n Opstal in z'n hemd gezet' vormt immers reeds het elfde jaarboek van zijn hand. We gingen met hem praten. Op zjjn van dokumenten allerlei bulkende werktafel hij is reeds druk bezig met de samenstelling van het volgende jaarboek is nog ruimte voor ons bandrekordertje. Waarom heb je 'D'n Opstal in z'n hemd gezet' precies in 1930 gesitueerd? Vorig jaar hebben we Opdorp op precies dezelfde wijze in het daglicht gesteld. Het sukses was toen dermate groot, dat we de formule nu toegepast hebben op Opstal. We hebben voor het jaar 1930 geopteerd, omdat we wat dat jaar betreft over zeer preciese officiële gegevens beschikken. Vroeger was het in de gemeen ten immers gebruikelijk om de tien jaar een nieuwe bevol- kingslijst aan te leggen. In 1930 is dat dus ook gebeurd. Normaal gezien had die inven tarisatie opnieuw in de loop van 1940 moeten geschieden, maar toen brak Wereldoorlog II uit en lopen de registers van 1930 dientengevolge verder tot 1947-'48. Wat inhoudt dat de bevolkingsregisters uit die pe riode een langere tijdspanne bestrijken dan andere, vroege re of latere. 1930 is bovendien een jaar waarvan mensen op leeftijd zich nog vrij veel herinneren. Keer je tien jaar verder terug, dan beland je in een periode waarvan de meeste huisvaders en -moeders van toen, al lang overleden zijn. Je mag verder evenmin uit het oog verliezen dat mensen van 80 of 90 je over het algemeen nog weinig informatie kunnen verschaf fen. Op vragen wordt gewoon ja of neen geantwoord. Zeven tigers van nu, die omstreeks 1930 op huwbare leeftijd wa ren, hebben nog voldoende in formatie uit die tijd in hun geheugen bewaard. Op welke wijze ging je tewerk by het verzamelen van je gege vens? Sta je voor dergelijk karwei, dan hangt de aanpak volledig af van de wijk die je wil be schrijven. In Opdorp bv. vol stond het een paar mensen te raadplegen die het dorp van toen goed kenden. Vergeten mag je daarbij niet dat wan neer je informant een man is, je achteraf je informatie moet toetsen aan de gegevens die een vrouw je verschaft. Het is immers zo dat een man je alleen maar kan informeren over de mannen. Samen met hun geslachtsgenoten liepen ze school, deden ze aan sport, waren ze aktief in het vereni gingsleven. Informeer je bij hen naar de vrouwen dan wor den de dames gewoonlijk allen gekatalogeerd onder de ge meenschappelijke noemer 'een Buggenhout. Petrus Servaes weet waarover hij praat (G. Breckx) brave huisvrouw'. Wanneer je dan achteraf de dames aanspreekt, dan word je gekonfronteerd met precies het tegengestelde verschijnsel. Zij weten alles af van de vrou wen, stonden immers vaak sa men in de winkel boodschap pen te doen, maar rangschik ken de mannen hoofdzakelijk in twee kategorieën: de dron kaards en de niet-dronkaards. Wat Opdorp betreft volstond het drie mensen te raadplegen een ex-onderwijzer die mid den het verenigingsleven stond, een roomijsventer en iemand die indertijd als eerste publiciteitsbladen bedeelde in Opstal, uitgestrekter en meer bevolkt dat het is, stelde het verzamelen van de gege vens meer problemen. Een be woner van de Krapstraat weet bv. niet precies wie achteraan de Broekstraat woonde en wat daar gebeurde. Wat de Opstal betreft was ik dus verplicht meerdere men sen te kontakteren. Ik heb toen geopteerd voor het infor matie inwinnen bij één echt paar per straat. Hun gegevens zijn echter achteraf getoetst aan die van meerdere anderen. Wanneer de gegevens enige voorzichtigheid vereisten, eni ge diskretie ook, werden min stens drie mensen geraad pleegd. Telkens bovendien mannen en vrouwen. Achteraf zijn bepaalde bladzij den uit het boek, waarvan ik dacht dat ze enige kontroverse konden uitlokken, nog nagele zen door twee personen. Om na te gaan of ik niemand ge kwetst had en of de weergege ven feiten strookten met de waarheid. Hoeveel tyd heb je eigenlijk voor het verzamelen van de gegevens nodig gehad? Zowat drie maanden. Wat sommige straten betreft, bv. dc Broekstraat, heeft dat 4 5 dagen geduurd. Je gaat natuur lijk niet de ene na de andere dag bij die mensen op bezoek. Maar je schikt je naar hun geplogenheden. Vrees je geen kritiek van som migen die zullen beweren dat je je boek hoofdzakelijk geba seerd hebt op mondelinge ge tuigenissen? Daarmee zou ik het niet eens zijn. Wat in het boek vermeld Dendermonde. De fraai gerestaureerde gevel van de kerk (arch.). organizeren. Pas was de kerk.- hersteld of men had opnieuw met tegenslag af te rekenen. In 1824 verwoeste een bliksemin slag een deel van de toren en het hoofdaltaar. In 1866 en in 1970 werd de toren dan gron dig hersteld. Maar met de restauratie van de toren was men nog niet aan het einde van de werken. Integen deel het was nog maar een begin. In 1978 besloot de kerk fabriek de restauratie van de kerk in haar totaliteit aan te vragen. Een dossier werd sa mengesteld en voorgelegd aan de gemeenteraad die gunstig advies gaf. De restaura tiewerken hadden betrekking op dak-, metsel-, riolerings-, timmer- en smeedwerk en be- zettingswerken. De kerk van Sint-Gillis Binnen werd dan herschapen in een bouwwerf. Verliepen de res tauratiewerken niet altijd even vlot, het eindresultaat mag best gezien worden. Zowel buiten als binnen is de kerk herschapen in een echt juweel. Pastoor Van Vossole heeft overigens van de gelegenheid gebruik gemaakt om een aan tal voorwerpen die in de kerk thuishoorden en sedert men- staat i.v.m. namen, beroepen, leeftijd en woonplaats, werd geput uit officiële gemeentelij ke bronnen. Wat ik mijn plaatselijke ge sprekspartners achteraf voor gelegd heb zijn vragen als: Hoe heetten de mensen die in dat huisnummer woonden? Hadden zij kinderen? Uit de officiële bronnen be schikte ik bv. over de voorna men. Voor mij kwam het erop aan, aan de weet te komen wat hun roepnaam was. En welke bijnaam ze droegen. Die bijnaam kende ik echter ook vaak van te voren. Op de gemeente bestaat immers ook zo iets als een strafregister, waarin ook de bijnamen ver meld staan. Ikzelf heb die registers niet ingekeken. Hier voor heb ik een beroep gedaan op iemand van de politie, die zich bereid verklaarde mee te werken. Hij heeft me trouwens uitsluitend de naam, woon plaats en de bijnaam meege deeld. De aard van de overtre ding hoefde ik niet te weten. Die gegevens werden dan, zoals ik reeds zei, getoetst. In dergelijke zaken mag je je im mers niet over één nacht ijs begeven In je voorwoord schrijf je 'al leen Is het oprecht jammer dat we om financiële redenen dit jaarboek beperkt moeten hou den en thans maar een deeltje van de gedurende al die weken vergaarde informatie kunnen publiceren...' Ik beschikte inderdaad over meer dan wat in het boek ge publiceerd werd. Flink wat in formatie, indiskrete gegevens o.a., werden niet opgenomen. Je verneemt immers veel za ken. Over de kinderen ook. Waar ze o.a. werkten. Derge lijke wetenswaardigheden had ik inderdaad ook kunnen ver melden, maar dan zou het boek een volume van zo'n 300 400 bladzijden gekregen heb ben en zouden we de prijs van het boek te hoog hebben moe ten bepalen. Daarnaast wilde ik in het boek ook de bebou wing vermelden, een beeld schetsen van hoe de Opstalse straten er 55 jaar geleden uit zagen. Bovendien was het ook zo dat de ingewonnen informatie der mate verschillend van omvang >vas, dat je aan de ene familie twee bladzijden zou kunnen besteden en aan een andere amper vijf regels. Dat heb ik willen vermijden. Alle families komen dan ook in gelijke mate aan bod. Wat ik nu noodgedwongen achterwege heb gelaten, kan echter gebruikt worden in een toekomstige publikatie. Je hebt het in je 'Ten geleide' over het 'doorgaans kleurloos en eentonig bestaan van de Op- stalnaars van toen'. Was die grauwheid zo opvallend? Tijdens de vooroorlogse perio de vormde Opstal één groot proletariaat: arbeiders, daglo ners, kleine boeren. Men ken de er geen weelde. Armoe was er troef. Was die armoede meer uitge sproken dan bv. in Buggen- hout-centrum? Beslist. In het centrum waren middenstanders aktief. Die kwamen op Opstal niet voor. Zgn. zelfstandigen had je er wel. Hoofdzakelijk oudstrij ders die als invaliden uit de eerste wereldoorlog terugge keerd waren en hun inkomen daaruit verhoogden met het lappen van schoenen of het maken van kleren. Stond Opstal toen open of was het een eerder gesloten gemeen schap? T.o.v. Buggenhout-centrum vormde Opstal een gesloten gemeenschap, maar met Op wijk en Lebbeke onderhielden ze veel kontakten. Neen, voor die van Buggen hout hadden ze het niet. Ze voelden zich zowat een kolonie van het fcentrum. Hoewel daar, naar mijn mening, geen reden toe was. Opvallend in dat verband is het feit dat je nu, zovele jaren later, tijdens een kaartspel in een Opstals café iemand kan horen zeggen, terwijl hij een boer op de tafel gooit: «Ene van 't dorp!» Ze spotten er dus mee, hoewel ze anderzijds toendertijd ook aanvaardden dat 'die van 't dorp' 'hoger' stonden. Geruime tijd geleden werd me volgend beeld van een Opstal- naar geschetst. Tot zolang hij je bij kontakten met 'meneer' aanspreekt, deugt het niet, want dan vertrouwt hij jé niet. Spreekt hij je echter aan met je voornaam, dan ben je opge nomen. Dag mag je een Op- stalnaar ook alles vragen. Mijn vorig jaarboek i.v.m. Opstal heb ik als titel 'Rauwe zielen met een hart van koekebrood' meegegeven. Zo waren ze wer kelijk. Wanneer je nu Opstal bekijkt dan manifesteren de bewoners m.i. een grote mate van samen horigheid. Was daar ook in '30 reeds sprake van? De Opstalnaars hebben altijd elkaar oehnlnen Die onderlin ge binding heeft altijd bestaan. Soms wellicht uit noodzaak. Men was echter wel altijd van den Opstal, niet van Buggen hout. Opmerkelijk in je boek is de vaststelling dat heel wat bewo ners van Opstal in 1930 tewerk gesteld waren in overheidsin stellingen en parastatalen zoals RTT en NMBS? Heel wat Opstalnaars waren inderdaad tewerkgesteld bij de RTT, de NMBS, de Brusselse trammaatschappij ook. Een gevolg m.i. van de toestand rond de eeuwwisseling, toen er Buggenhout. Petrus Servaes niet aan zijn proefstuk fa (G. Breckx) o.a. nog geloot moest worden om uit te maken of je al dan niet het leger in moest. Waar in Buggenhout en Op dorp reeds veel families over de financiële middelen be schikten om zich bij een on gunstige lottrekking vrij te ko pen, was dat geld bij de Op stalse ingezetenen niet voor handen en werden dus velen soldaat. Meer zelfs, wanneer sommigen daartoe de gelegen heid kregen, 'verkochten' ze zich na hun eerste diensttijd, zodat heel wat Opstalnaars 6 8 jaar dienst klopten. Gevolg was echter ook dat wie nog in militaire dienst was bij het begin van de eerste wereld oorlog, na^r het front gestuurd werd en in Opstal na de oorlog dan ook de eerste Buggen houtse oud-strijdersvereniging opgericht werd, Het land toon de overigens zijn erkentelijk heid aan de oudstrijders door hun voorrang te verlenen bij het invullen van openstaande betrekkingen in staats- en se- mi-officiële instellingen. Was de Opstalnaar in 1930 reeds politiek bewust? Hun politiek bewustzijn was nog niet zodanig uitgesproken. Het socialistische ideeëngoed was er wel aan verspreiding toe. Vermits de vele oudstrij ders zekerheid van (staatsbe trekking bezaten, ze vrijer stonden tegenover hun werk gever dan bv. iemand die in een plaatselijke brouwerij of melkerij zijn brood moest ver dienen, ontstond op Opstal ook de socialistische beweging. Vroeger dan in het centrum en Opdorp? Beslist. De leiders van de so cialistische beweging in Bug genhout waren Opstalnaars. Het lokaal was er ook geves tigd. Let wel, je kan de toestand van toen niet vergelijken met deze van nu. Ze zagen dat toen anders. De socialistische kop stukken Pierre Van Schoor en Louis Vooruit waren wel overtuigde socialisten, maar die overtuiging belette hen niet de zondagsmis bij te wonen. Wanneer ze op 11 november opstapten is het overigens nog gebeurd dat ze hun rode vlag mee de kerk binnen droegen Tot een pastóor dat welletje vond. Maar toen lieten ze gt woon de vlag tegen de kerk muur achter en stapten zij toet binnen. Zo herinner ik me ooi dat een zekere Moortgat, vuni socialist, een zoon had die mis dienaar was. Is je tijdens je zwerftocht door heen het Opstal van de dertign jaren een of ander figuur sterk opgevallen? Er zijn er verschillende weest. Die mensen werdet echter te Opstal enigszins ais ders bekeken. Ze kenden it immers te goed. En voor he: bleven het Jef of Lowie. Ze waren erg vertrouwd mt: mekaar. Soms zegden ze we eens van iemand dat die 'bo ven' hen stond. Die persoot naar wie ze opkeken was da: niet direkt iemand die rijk» was dan zij. 't Kon ook gebeu ren dat die persoon gewooi een andere kijk op het leven had, zijn leven anders inricht te. Zo werd van een vrouw een gewoon arbeidersgezin de Krapstraat gezegd dat a boven de anderen stond. E; dat je dat kon merken al aai de gordijnen in haar woniaj aan de manier waarop ze interieur ingericht had. Waai dat eenvoudig een leidende guur uit een Opstalse wenvereniging was. Wanneer heeft 'n Opstal eig» lijk de grote stap voorwant gezet? Deels reeds vóór dc tweed wereldoorlog, omdat ik bevolkingsregister van 193 dat dus werd bijgehouden 1947, reeds namen van Opsti se kinderen aantrof waarnaast de vermelding 'student' p schreven stond. Men w; blijkbaar tot het nesef geto men dat het nodig was 6 jeugd scholing te laten volga om haar toekomst te vera keren. Laten we dus zeggen dat 4 Opstal bij het uitbreken vandt tweede wereldoorlog klaar stond om de grote stap voor waarts te zetten en het die SU definitief en krachtig na WO! zette. Pierre Van Rosse» Op woensdag 8 oktober had in de raadszaal van het gemeentehuis een vergadering plaats ter voorbereiding van de 11.11.11-aktie 1986. Voor deze vergadering werd een onvoorzien ruime belangstelling aan de dag gelegd: een veertigtal afgevaardigden van diverse organisaties waren aanwezig. Schepen Hiel, die de vergade ring inleidde, beklemtoonde dat onder de huidige formule de aktie had ook voordien Voor pastoor Maurits Van Vossole betekent de toekenning van de oorkonde een grote waardering voor de inzet en de ijver waarmee hij de restauratie van zijn kerk niet alleen heeft voorbereid, maar ook bestendig van dichtbij heeft gevolgd. Ofschoon de restauratiewerken nog niet helemaal klaar zyn, hier en daar moeten er nog enkele kleinigheidjes gebeuren die evenwel moeten zorgen voor de afwerking van het geheel, toch heeft het Verbond van de Kringen voor Heemkunde van Oost-Vlaanderen terecht ^"heugnis op de zolder gemeend aan pastoor Maurits Van Vossele de oorkonde te moeten overhandigen voor de f; waren geraak'. weer op «verantwoorde restauratie van een gebouw dat deel uitmaakt van het onvervangbaar brengen Zodoende da^he^de stadsschoon.. m v'an de stemmige kerk~ nog flink werd verhoogd. Binnen stond buiten de oude periode heel wat kerkschatten De kerk bevat enkele kostbare stad, vlak voor de vesting gele- kwijt. De pastoor moest im- kunstschatten. Onder meer De oorkonde zal worden uitge reikt op vrijdag 24 oktober 20.00 uur in het Toreken, het gen, ongeveer waar zich nu de mers onderduiken en van die een orgel dat in 1641 werd voormalig Gildehuis van de straat Oude Vest bevindt. In gelegenheid werd gebruik ge- vervaardigd en later werd ver- Huidevetters aan de Vrijdag- 1444 werd deze toren her- maakt om een uitverkoop te groot en verbouwd, markt ie Gent en zal worden bouwd min of meer in de vorm bijgewoond door tal van voor- die hij nu heeft. Helaas is deze aanstaanden. Tijdens deze toren nooit afgewerkt geraakt, plechtigheid zal een toespraak De kerk van Sint-Egidius of worden gehouden door Geert Sint-Gillis binnen dateert van Van Doorn, hoofd van de een meer recente datum De dienst monumentenzorg van vroegere kerk had maar een de stad Gent en de muzikale beuk met zijkapellen. Ze werd omlijsting wordt verzorgd door in 1579 in brand gestoken maar een kwartet, bestaande uit vijf jaar later werd ze hersteld. Alain Van de Velde trompet, Twee eeuwen geleden werd de Hans Scholliers trompet, kerk afgebroken en tijdens de Geert Van der Straeten hoorn zomermaanden van dit jaar Geert Vercauteren trom- werden opgravingen verricht bone. De dringende restauratiewer ken aan de kerk hebben 11,1 naar de fundamenten van .de oude kerk. Alleen de toren bleef bij de afbraakwerken in miljoen frank gekost en de de 18e eeuw overeind staan, staat heeft daarvan 7 miljoen Er kwam kort daarop een voor haar rekening genomen, nieuwe kerk die zelfs de Fran- De stad betaalde nog eens 2,2 se revolutie overleefde. Een miljoen en de provincie heeft klein wonder, want de toenma- het overgebleven deel voor lige pastoor had geweigerd de haar rekening genomen. Uit de geschiedenis van Den dermonde leren we dat er een eerste toren van Sint-Gillis eed van trouw aan de Franse heerschappij af te leggen. Toch speelde de kerk in die Dendermonde. Een binnenzicht van de fraai gerestaureer de kerk van Sint-Gillis-Binnen (foto Piet Hermans). OnafhankaNjk weekblad voor Dender-, Durme- en Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vast 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 A. De Cuyper-Robbt recht Drukkenjstraat 11 9140 Zeie Hoofdredaktour: S. Dewachter Sportredaktie M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening. 442-8601481-36 Ud van de Nationale Federatie der Intormatie- weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper plaats deze aktie voor hulp aan de Derde Wereld voor de tiende maal doorgaat. Hij had woorden van dank voor ieder een die zich gedurende dit de cennium ingezet heeft waar de aktie hoge 'cijfers' wist te reali seren. Zowel de mensen die zich tot taak namen huis aan huis, soms in onaangename omstandigheden, de omslagen te koliekteren als de organisa toren en de plaatselijke verant woordelijken betrok hij in zijn dankwoorden. De vergadering verliep zeer geanimeerd, met voorstellen her en der en een geestdrift die het beste laat vermoeden voor de komende aktie, die gevoerd wordt van vrijdag 7 november a.s. tot dinsdag 11 november 1986. In algemene overeen stemming werden twee projek- ten gekozen voor dewelke zal worden gewerkt: steun aan dammenbouw in Yatenga (Burkina Fasso) en vorming van jonge en kleine landbou wers in Espritu Santo in Brazi lië. De bevolking zal nog nader ingelicht worden over bekk projekten. Wie meer informatie wenst a wil meewerken, kan steeds te recht op de socio-kulturdt dienst van het gemeentehui Grote Plaats 1, 9370 te Lebbe ke (052-21.35.11-12) of bij 4 plaatselijke verantwoorde^ ken. Voor Lebbeke is tb Achiel Vermeiren, Poststnu 17 (052-21.65.14), voor Wies Martha De Wael, Rooien 71 (053-21.24.82) en voor Det derbelle André Cooremai Hofstraat 22 (052-21 62(0» 21.63.27). (p<i Dendermonde. In Sint-Gillis vergaderde het 11.11.11. -komitee om de verdere aktie uit te merken (foto Piet Hermans). De jaarlijkse 11.11.11-aktie komt alsmaar dichterbij. Deze solidariteitsaktie met de derde wereld kent in Dendermonde een groeiend sukses. Dit jaar werden twee projekten op het eiland Mindanao in de Filippijnen gekozen Het landbouwprojekt heeft als doel de produktie van de boeren op te drijven. In dit projekt is de Baasrodenaar Wilfried Van Damme werkzaam. Het tweede projekt wil de boeren meer vorming geven. De geldinzamelingsaktie voor beide projekten heeft plaats op zaterdag 8 november. Het 11.11.11-komitee roept zoveel als mogelijk mensen op om die dag aan dc 11.11.11- aktie mee te werken. Iedereen is welkom op een voorbereidende vergadering op woensdag 22 oktober om 20 uur in het stadhuis, Markt, Dendermonde. Voor verdere informatie kan je terecht bij Peter Gorlé, De Dammenlaan 126, Dendermonde (052-22.25.06).

De Voorpost | 1986 | | pagina 16