Over boordstenen, vleugelmuren, taluds en achterloopsheid BRUNIC Aalsterse basisgroepen streven naar grotere gemeenschap van kleinere gemeenschappen Openbare werken te Meldert Parochie: «Gemeenschap van gemeenschappen?» Bijbelavonden te Affiigem Mini-dossier over besparingen in onderwijs te Aalst Wat met Huis De Blieck in Aalst Affiigem in Transvaal Netwerk, een JOCEMA 2 - 17.10.1986 - De Voorpost Danny Denayer interpelleerde in de jongste gemeenteraadszitting over de aan gang zynde openbare werken te Meldert. De verbinding Koestraat-Moorsel naar Asse- Terheide waarvan voorlopig de Kokerij straat en een deel van Hoog- en Dorpstraat aan afwerking toe zijn. Op Kokerij komt er kassei nadat de zeshoekige betonklinkers niet meer beschikbaar zouden zijn en op de Klaarhaag komen er zoals destijds gevraagd om de verhaalbelasting te ontgaan (ongemotiveerd dus) kasseien. In de Dorpstraat komen er tot aan de Stevensveldstraat betonklinkers die in elkaar grijpen. Voor de rest van de straat is het nog afwachten geblazen. Denayer bracht een bezoek "Op een paar plaatsen is dat aan de "werf" op Kokerij en inderdaad zo", beaamt sche- stelde vast dat enkele verlich- pen De Maght. Men had ech- tingspalen midden op een vrij ter geopteerd om géén ontei- smal voetpad staan zodat men geningen te doen, kwestie van er moeilijk omheen kan zon- de verhaalbelasting op de weg- der op de straat zelf te be- zate te ontgaan (nu wél gemo- landen. tiveerd). Soms kwam men zelfs UITSLAG «VAKANTIE-AKTIE WIN 5.000 FR» bij uw Binnenhuissupermarkt Binnenstraat 8,10, 12 Aalst de heer en mevrouw Dufour, Meuleschettestraat, Aalst de heer en mevrouw De Graef, Gentsestwg., Zellik de heer en mevrouw Botie, Lippensbekweg 29, Haaltert de heer en mevrouw De Koker, Mere de heer en mevrouw Van der Haegen, Statiestraat 41, Moorsel de heer en mevrouw De Donder, Boekhoutstraat 111, Affiigem de heer en mevrouw De Wolf, Lambrechtstraat 48, Aalst de heer en mevrouw Van den Bosch, Pontweg 110, Herdersem de heer en mevrouw Plasschaert, Lieve Vrouwstraat 10, Moorsel de heer en mevrouw Van den Abbeele, Vogelezang 15, Lede de heer en mevrouw Daeleman, Geraardsbergsestr. 236/17, Aalst de heer en mevrouw Aplos, Schendelbeekhofstr.15 Aalst de heer en mevrouw Van Impe, Dreef 21, Haaltert de heer en mevrouw Blondeel, Damstraat 16, Lede de heer en mevrouw Van de Moer, Moorselbaan, Aalst de heer en mevrouw De Bolle, Elderbergstraat 28, Baardegem Superstyle, Dendermondsesteenweg 1/c, Aalst de heer en mevrouw De Mulder, Zandbeek 4, Moorsel frituur «Alaska», Sint-Jorisstraat 25, Aalst. Van harte proficiat aan alle winnaars en véél geluk bij een volgende gelegenheid... op een minimale breedte van 60 cm. En bovendien moest toch getracht worden de palen zoveel mogelijk op één rechte lijn te stellen. Wat betreft de 15 m boord stenen in beton in de bocht, die moeten op kosten van de aannemer herplaatst worden zoals het hoort. "Het betreft hier een vergissing bij het 'uit zetten' zegt de schepen. De nayer heeft daarbij nog vragen over buizen die niet op een behoorlijk niveau liggen. Ophogingen Denayer stelde verder dat aan de Dorpstraat een stuk grond meters hoog werd opge hoogd en dat langsheen de eraan grenzende beek een paar tientallen meter ver werd uit gewerkt met kassei. Hij vroeg daarbij of dit een "werk voor deze vleugelmuren is een zaak derden" is en hoe de prijsbere- voor het bestuur. Maar De- kening zal gebeuren. Een per- nayer zegt dat het aanleggen ceel dat door ophoging bouw- van die vleugelmuren het ge- volg is van de ophoging. rijp zou zijn gemaakt. Schepen De Maght stelde dat de uitwerking met kassei stenen in eigen beheer gebeur de voor de algemene stabiliteit van een nieuw uitgevoerde duiker. "Om de achterloops heid van de taluds te beletten." Vertrekkend van aan die vleu gelmuren zal het voetpad er enigerlei verbreed worden met kasseistenen. De aanleg van Denayer voelt zich niet beantwoord en zegt dat er met woorden gegoocheld wordt en dat zaken door elkaar worden gehaald. Hij moest verder zelf ervaren dat er tijdens het weekend stadsmateriaal onbe heerd bij lag. "Dat zal allemaal onderzocht worden", rondde de burgemeester af. (L.H.) Aalst. De Nieuwbeekstraat kreeg een nieuwe asfaltlaag (a). De «Regionale Werkgroep Geloof en Wereld» organizeer- Waarna Theo Mattijs een de te Aalst in het Sint-Jozefscollege verleden vrijdag en warm pleidooi hield om de zaterdag een ontmoeting met getuigenissen en gesprekken parochie te hervormen tot in verband met basisgroepen en parochie in pastoraal *^rote gemeenten», .opbouwwerk. Op vrijdag waren er 65 aanwezigen en op zaterdag 45. Meestal leken. In de abdij Maria Mediatrix, Aalstersedreef 1 te Affiigem hebben ook in 1987 een reeks bijbelavonden plaats. E.P. Rossel o.m.i. verzorgt er op de hem eigen prettige wijze een reeks over «Jesus' Passie, belicht door het Paasgeheim». Iedereen krijgt een fardé (50 fr.), dienstbaar voor de zes avonden. De data voor deze serie liggen anders gespreid dan normaal, nl. niet éénmaal per maand, maar tweemaal. Men begint niet in oktober 1986, maar in januari 1987. De konferenties zijn op de volgende maandaga vonden. 12 en 26 januari, 9 en 23 februari, 9 en 23 maart 1987. Zoals altijd begint men stipt om 20.00 uur. Tussen de twee konferenties is er een koffie/ thee pauze. De prijs per persoon voor de hele reeks: 350 fr. Per per soon, per groep van 3 of meer: 325 fr. en per persoon, per avond: 65 fr. Inschrijven door storting op bankrekening 439-0114411-44 van Abdij Mediatrix te Af fiigem. LH Aalst. De oever van de Dender wordt nu afgeschermd m een flinke opstaande borduur, zodat autobestuurders dó een stuk veiliger kunnen voelen (a). Synthese en vervreemding van de Kerk Velen beschouwen de groei van jan met de pet. Zelfs reli- van basisgroepen in de kerk als gieuse oren verwaterden en één van de belangrijkste ont- verloren hun profetische roe wikkelingen in de wereldkerk ping uit het oog. a het Tweede Vatikaans Con- Sinds Vaticanum II tot heden cilie. Steeds meer bisschoppen en de Paus bevesügen de waar- concllle. ,voïd hct ™lk v«" de van basisgemeenschappen. fj0d leru8' Ud de massa °"we- Terzelfdertiid werd de laalste lende" "?rde,n mensen h«- jaren ook overal de blijvende ?",dek' dle de maatschappij bijdrage van de parochie in de arvare" analyseren kerkhervorming beklemtoond. e" blijde boodschap In vele publikaües wordt ge- «"den. Het evangelie dat kon- pleit voor een hemening en kreet wordt in profane termen, een vernieuwing van de paro- Menscn ™rdcn kl"dc" ehiegemeenschap. ren van God gelijkwaardige Wellicht ligt pastoraal op- P?rlners aldas ontstaat de bouwwerk van de toekomst in dialoog, een synthese van parochie en Maar om 'OI d,al°°ï 'ikomcn kleine groepen: .Parochie als gemeenschap van gemeen- staan cr nieuwe kerkvormen schappen» en komt er ruimte voor een Positief daarbij het recente ™dere maatschappijvorming zoeken naar tastbare gemeen- S'oePe" d'« "el, verbonden schapservaring en naar ge- dkjven met dé Kerk Een kom- loofswaardige evangelische le- munle van gemeenschappen vensstijl. Wat dan aansluit bij utopisch Eerder een we- kardinaal Danneels mijmerin- del?'ds 'faPekt, een samen- gen over «Het geseculariseer de Europa evangeliseren' Kleine groepen in de kerk werking of aanvullen. Getuigenissen Op zaterdag hoorden we drie Pater Marc Van Tente schetste gMmgemssen. Je«nne Breugel- de historiek van kleine groe- mans ov,e'dï bf«e«nefn- pen als bouwstenen voor de schaP Wil «broek, Godche- ve De Saedeleer uit Mere over De allereerste groep werd ge- d« Oostvlaamse basisgemeen- vormd door Jezus' Apostelen. s,c cn 011 U1' De eerste gemeente in Jeniza- An<»«n*n over bijbelgroe- lem leefde zoals Jezus geleefd f?- gespreksgroepen en leer heeft. Ze leggen goederen sa- huizen. Telkens werd de klem men, eten sïmen, bieden en ,00n 8cle8d dc «"=»ld d« veren samen, dienen de armen aralen' dc minderbedeelden. en denken na over leven verrijzenis. Ze zetten eigenlijk een nieuwe maatschappijorde ning om in de praktijk. Ze noemen zich «ecclèsia» of ge meente van God. Mensen die rond zijn woord worden sa- mèngeroepen. Stilaan organiseren zich de kristenen, nemen strukturen aan. De jonge Kerk wordt ver volgd door de staat. Maar rond 313 maakt Keizer Konstantijn de Kerk vrij. Het kristendom zou nu een middel worden om de eenheid van de staat te bewerken. De Kerk krijgt macht en rijk dom, wordt groot doch de kwaliteit daalt de geestdrift taant. Als. reaktie zonderen zich woestijnmonniken af die het radikalisme van het evangelie willen terugvinden. Een begin van «religieus leven». Verdere structurering Via een aantal historiséhe om standigheden struktureerde de Kerk zich steeds meer en meer. Machtskoncentratie in de hiërarchie, de onfeilbaar heid van het gezag, verburger lijking en individualisme, ver strakking van leer en moraal de anders-validen. Vormen tot een «grote ge meenschap van vele kleinere gemeenschappen». Iets waar mee Jef De Renter zich volle dig akkoord kon verklaren doch waarmede medepastoor Michel Bekaert eerder moeite had voor hem zijn dergelijke groepen vaak te elitair. Men kiest zelf de mensen waarmede men wil werken. Heel wat an dere mensen blijven dan op hun honger om niet te zeggen komen in de kou te staan. Programma 87 Reeds nu vraagt de Regionale Werkgroep «Geloof en We reld» aandacht voor de aktivi- teiten in 1987. Donderdag 12 maart om 20 u. in het Sint- Jozefscollege, Aalst. 'Naar een levensstijl en een ekonomie van het genoeg' door pater Luc Versteylen. Zaterdag 6 juni van 14 u. tot 17.15 u. in het Sint-Jozefscolle- ge, Aalst. 'Het jodendom in Jezus' tijd. Om Jezus en de evangelieverhalen beter en juister te begrijpen. Door de heer Willem Zuidema, auteur van het boek 'Gods partner. Ontmoeting met het jo dendom'. Met het oog op de voorberei ding van de bisschoppensyno de in oktober 1987 verspreiden we ook vanaf nu een werkboek rond het thema van deze syno de: 'Mensen van God. Mensen voor de wereld. Roeping en zending van de leken in de Kerk en de wereld 20 jaar na het concilie'. (150 fr.) met daarin teksten van prof. Jan Kerkhofs en Kard. Basil Hume. Een bruik baar boek in de pastoraal A.E. Bogaert nam ook het verkrottende Huis De Blieck aan het Keizerlijk Plein op de korrel doch oogstte hiermede minder sukses. Het was trouwens niet de eerste keer dat A.E. Bogaert in dit verband schreef naar de schepen van openbare werken. Meestal kwam er echter geen antwoord. Het is een eerder delikaat geval vermits dit gebouw werd ingekocht door een liberale vereniging. A.E. Bogaert stelt door medebewoners van het Keizerlijk Plein te worden overstelpt met vragen over het hoe en het wat van dit pand. Brandweer en politie moesten hier reeds meerdere keren ingrijpen, zo bij nacht als bij dag, om schade aan mensen en aan goederen te beperken. Op een zondagavond moest de stadspolitie zelfs het Keizerlijk Plein langs beide zijden afsluiten terwijl de brandweer met zwaar materieel loshangende stukken kroonlijst diende te verwijderen waarbij Bogaert dan nog vragen heeft of de eigenaar deze kosten betaald heeft. Hij vernam verder reeds geruchten dat de bouwheer het pand terug zou hebben verkocht of dat er onenigheid zou ontstaan zijn over het koncept A.E. Bogaert zegt dat het voor alle partijen goed zou zijn moest hier eens klare wijn worden geschonken. Ofwel wordt overgegaan tot nieuwbouw, ofwel tot restauratie ofwel zitten Aalstenaars eens te meer voor jaren opge schept met een typisch voorbeeld van visuele pollutie. De Missie van de Benedik- tijnen in Zuid-Afrika, Noord- Transvaal, bisdom Pieters burg, kan beschouwd worden als een dynamische Jonge Kerk. Drie Belgische bisschop pen die dit jaar deze missie bezochten spraken hun bewon dering uit over de inzet van de missionarissen en zusters. Te vens voor de goede geest die er heerst in kristen groepen. Ho pelijk raakt deze jonge kerk zonder kleerscheuren de krisis die thans Zuid-Afrika ken merkt, door. Steekkaart van deze missie: Oppervlakte: tweemaal de op pervlakte van België. Inwoners: 1.200.000 Katolieken: 93.000 Missieposten: 11 hoofdposten en 160 buitenposten. Priesters: Diocesane zwarte priesters: 7, Vlamingen: 1, monnik-priesters Vlamingen: 12. Diakens: inlanders 10 Abdij: inlanders: 2 plechtige geprofesten, 1 tijdelijk gepro feste priester, 2 novicen. Broeders: inlanders: 3, van liefde (Gent): 8 Zusters: van Liefde (Gent) 8; inlandse zusters Bencdiktines- sen: 22 geprofesten, 3 novicen, 8 postulanten; van Liefde (Heule): 48, buitenlandse Ur- sulinnen 3. Kerken: 100 (de laatste tien jaar: 40). Pastoraal centrum: opleiding voor diakens, catechisten, ani mators van basisgroepen, bij scholing van onderwijzers. Scholen: kleuterscholen 7, la gere scholen 7, middelbare scholen 4. Silo: 210 blinde leerlingen, be schermde werkplaats: 20 blin de gezinnen. Ziekenhuizen: hospitalen 2, dispensaria 3, moederhuizen 3. (l.h.) Verleden zaterdagvoormiddag organiseerden de ABW-Jon- geren met socialistische jonge renorganisaties als MJA en Jong-Socialisten Aalst-Cen- trum een pamflettenaktie ter bekendmaking van het mini- dossier over de onderwijsbe- sparingen te Aalst. Plus straat toneel. Het mini-dossier kreeg de naam mede «Een cirkulaire over een onrechtvaardige en blinde besparingswoede en... menselijk leed». Het mini-dossier bevat een analyse van het V.S.O. en het traditio neel onderwijs. de besparingen in het on derwijs voor en na het St.- Annaplan. de situatie in het Aalsterse het menselijk leed achter dit alles Waarover gaat het? Over het wegvallen van meer dan 1300 lesuren in het Rijksonderwijs in Aalst. Over de jacht op tijdelijke aangestelde leerkrachten. Over de uiterst zware be sparingen in het Rijksonder wijs! Over het vrij onderwijs geen enkel lesuur of leerkrad verliest. Over de meer dan 100 me» sen die op straat staan, al in Aalst. Over jonge afgestudeerd leerkrachten die geen lus meer krijgen in het Rijks» derwijs. Over de direkties die gt frustreerd raken. Over een minister die de li niet gelijk legt. Over het menselijk Ie: achter dit alles. Kortom over de aanslagen re minister Coens op het Rijkso» derwijs! Dit mini-dossier is gratis krijgbaar op de volgend: adressen: Foselle Rudi, Zavelstraat 12, 9440 Erembodegem, ld 78.30.40 Quintens Eddie. Geraard bergsestraat 25, 9300 Aak tel. 78.43.70. ABBV-Jongerensekretartiaal, Houtmarkt 1 (le verdieping] tel. 78.08.89. Sinds januari 1986 is Netwerk erkend als JOngeren CEntrum voor MAatschappijvernieuwing, vooral dankzij zijn «kritisch-informatieve» houding naar jongeren toe gedurende de laatste jaren. In het voorjaar 1986 maakte Netwerk dit vooral waar door aandacht te besteden aan jongeren cn tewerkstelling. Denk maar aan voorbeelden als de info-gebeurens rond «zelf werk maken», coöperatieven, kleinschalige bedrijf jes en aan de medewerking aan o.a. dc actie «Sloef» (rond jeugdwerkloosheid) De begeleiding nadien en het verder informeren van individuen/groepen jongeren rond deze tema's hebben - alhoewel quasi onopgemerkt door de «buitenwereld» - heelwat tijd en energie van de Netwerkmedewerkers gevraagd. Deze vragen blijven trouwens nog steeds voor tduren, hetgeen bewijst dat het opzetten van dergelijke gebeurens een leemte in de regio opvulden. In het komend najaar ligt de klemtoon eerder op informa tie en actie rond de Derde Wereld problematiek Dit wordt naast de 11.11.11.-actie geconcretiseerd, enerzijds door de voorstelling van een reeks «Derde Wereldfilms» infostands), films over de Noord-Zuid problematiek anderzijds ook door het, in een breed samenwerkingsver band, opzetten van een driedaagse boekenbeurs, waar zowel in het boekenaanbod, als in de randanimatie heelwat deelaspekten van deze problematiek zullen be licht worden. Daarnaast diept Netwerk zijn Jocemawerking uit via info- avonden en tentoonstellingen (deels in het kader van de boekenbeurs) rond thema's als: spel en verantwoord speelgoed (o.a. naar jeugdbewegingen toe), jeugd cn sexualiteit, goede jeugdlektuur, acties tegen racisme... Tenslotte blijft Netwerksekretariaat dagelijks open om op alle konkrete vragen en problemen van jongeren samen te proberen een antwoord te geven. Aalst. Een oude juke-box uit de zestiger jaren kwam er bij te pas. Uiteraard kwamen daar ook roek-plaatjes uit die periode bij kijken (a).

De Voorpost | 1986 | | pagina 2