Aalsters Lyceum de internationale toer op Aalsterse vinkeniers aan de eer Met Jozef Van Overstraten verdween een groot Vlaming Aalsters karnavalnieuws Aalsterse PW-Jongeren "De Achterlinie" op de "Voorposten" duiken het verleden in Duur verkeerslichten wordt aangepast in Aalst Jaarkalender als Moorsels fotoprentboek 4 - 17.10.1986 - De Voorpost In de deelgemeente kan men alle kanten uit als men aan «passieve» rekreatiesport wil doen. De ruimste exponent vinden we by de rustige vissers die geen nood hebben aan akkomodatie. Alleen deelgemeente Mere is al vyf visvij vers rjjk waar tientallen hengelaars terecht kunnen, zowel individueel als in clubverband. Een vijver te Gotegem (afge huurd door een club uit Haal- tert), één aan de Nijverheid straat. twee in de Biezeput en een vijfde in het domein Steen berg, vormen de inventaris voor de hengelsport. Dit blijkt nog niet te volstaan of is er een «immobiliënhan- del» mee gemoeid? Deze vraag wordt gesteld door de Aktie- groep Leefmilieu Erpe-Mere en de leden vragen zich tevens af of de (gemeentelijke) over heid zal laten begaan. Visvfjver in natuurgebied Om de zaak te situeren moeten we terug naar augustus 1982, naar het gebied langs de Mo lenbeek waar «ongerepte» na tuur sinds enkele tijd wel een ijdel woord is. In die periode begon men met de ontbossing van twee percelen met als doel genoeg plaats vrij te maken om een visvijver en 20 x 40 m. te graven. Er was reeds een pre cedent want een tiental jaren geleden had de zelfde eigenaar een zelfde plan gevolgd en de ze vijver heeft hij een paar jaar terug van de hand gedaan. Ondanks het feit dat men in januari vorig jaar opdracht ge geven heeft tot heraanplanting en men de belofte had van de Erpe-Mere. Visvijvers in overvloed en er komt er nog eentje bij eigenaar om drie sleuven te graven, tot aan de Molenbeek als draineringskanalen voor de genoemde percelen, kwam er niets van terecht. Integendeel, de sleuven werden zodanig diep gegraven dat de midden- dijken na een paar jaar instort ten waarbij in dit natuurgebied een onnatuurlijke ondiepe vij ver is ontstaan (wat trouwens wel enigszins de bedoeling was). ALEM heeft altijd waakzaam toegezien en heeft de «wer ken» sindsdien op de voet ge volgd. Een paar weken gele den echter werden de nieuwe aangeplante en ook de niet zieke halfwassen bomen ge veld met als resultaat dat de gewenste oppervlakte vrijge komen is voor het graven van de nieuwe visvijver. Deze zes de visvijver met een opper vlakte van 800 vierkante meter ligt echter in een rijk natuurge bied dat meer dan eens ge schonden wordt door de eige naars zelf. Dat de natuurbe schermers van Alem zich hard opstellen tegen de gang van zaken is nauwelijks te verwon deren. Men vraagt zich trou wens af of de eigenaar-uitvoer der zijn «immobiliënhandel» in visvijvers ongestoord mag en kan verder zetten of moeten wetten en voorschriften soms niet door iedereen stipt nage leefd worden? Of Mere te kort heeft aan visvijverruimte is uiteraard na te gaan en misschien is dit wel mogelijk maar moet dit altijd gebeuren ten koste van natuur- schending? Men moet ieder een zijn gading laten en de vrijheid laten op gebied van de vrijetijdsbesteding maar toch zou een weinig verantwoorde- Niet alleen de stad Aalst waarvan hy ereburger werd, niet enkel de hele regio waar hy regelmatig op bezoek trok by de diverse afdelingen doch heel Vlaanderen namen verleden zaterdag in de dekanale Sint-Martinuskerk afscheid van deze grote Vlaamse telg, een boom die op zijn 90-jarige leeftyd quasi staande werd geveld. Toen zyn echtgenote waarme de h(j het geluk had 61 jaar samen te mogen zijn verliet Van Overstraeten de keizerlijke stede en woonde in «De Populieren» te Heverlee waar hy dagelijks de eucharistieviering by woonde en zyn goede vriend prof. Ghoos die de homilie zou houden hem aan bed de Heilige Teerspyze bracht. De nochtans zo grote dekanale Sint-Martinuskerk liep bij de uitvaartliturgie overvol. We zagen er prominenten uit de politieke, de artistieke en de toeristische wereld. Ook heel wat mensen uit onderwijskringen want finaal was hij allereerst leraar. Van zijn VTB-VAB die hij medestichtte en waaraan hij later gestalte zou geven, was een indruk wekkend korps geüniformeerde wegenwachters op post. Uit de geschiedenis van de Vlaamse Beweging konden we hier een staalkaart meemaken: Oude, in de strijd vergrijs de Vlaams-Nationalisten met fier op de kraag met leeuw tje met de afgehakte hoek. Dames die duidelijk niet vreemd waren geweest aan vendels en formaties en jongeren ra korte broek die de fakkel overnemen. Eucharistieviering Jozef Van Overstraeten was inderdaad een diepgelovig man, steeds op zoek naar de essentie van het leven. Aan het aantal twee van zijn neven: professor Herman Smeets s.j. en inspekteur Wim Van Mechelen. Vanzelfsprekend ook Deken Jozef De Smet en medepastoor Kamiel Philips. Bij de aanvang van de plechtige dienst noemde Deken De Smet deze plechtigheid eerder een hulde aan dan een afscheid van de aflijvige. Vlaggen en bloemen waren dan ook onmogelijk te tellen. Op de lijkbaar uiteraard de hem zo dierbare «Vlaamse Leeuw». In zijn homilie wees prof dr. Ghoos op het diepkristelijk leven van de aflijvige en op diens medevoelen met kansarmen, minderbedeelden en anders-validen. Met zeldzame rechtlijnigheid beleed hij, vanaf zijn aktivisti- sche jeugd tot zijn laatste dag, het geloof in de opgang van zijn volk. Een geloof dat bergen verzette en nog versterkt werd door twee repressies. Hij was een bewogen en breeddenkend man, streng vooral in de eerste plaats voor zichzelf. Zijn echtgenote schiep ruimte voor zijn werkkracht en zijn ideaal. Een leven lang overschouwde hij en met trots de weg zijn volk reeds had afgelegd. Hij beleed zijn jong gebleven geestdrift in een Vlaanderen waarvan de zon van de vrijheid de schaduwen zal bannen» Majestatisch weerklonken in de ruime kerk typisch Vlaamse liederen als «Mijn schilt ende betrouwen», «Lie ve Vrouw der Lage Landen» en «Vaarwel mijn broeder». Afgevaardigd-beheerder Romain Poté van VTB-VAB die Van Overstraeten groot maakte, beschreef de aflijvige als een onafhankelijk, vrijdenkend, blij, fier, overmoeibaar en onwrikbaar man. «In Vlaanderen blijft Jozef Van Overstraeten kaarsrecht staan zoals wij hem gekend hebben en zoals de IJzer- toren.» Met het innig «Gebed voor het Vaderland» van Gaston Ferems werd dan definitief afscheid genomen van deze grote Vlaming. LH lykheidszin hier niet misplaatst zijn. We zijn al zo arm aan natuurgebieden, waarom deze dan verwoesten want ook hier kan een andere groep aan spraak maken om het gebied op te eisen als andere vrije tijdsbesteding. JV Vervolg van blz. 1 liedjes (Zingende Vinken Nieuw.), dhr. Coppens Patrick met Jef: 2.224 liedjes (Kapelle- vink Gijz.), Van Nieuwenhove M. met Bob: 2.159 liedjes (Hogewegvink Eremb.), dhr. De Vos Etienne met Bobby: 1.909 liedjes (Rozenvink Aalst), dhr. Merckx Freddy met Bonheur: 1.798 liedjes (Europavink Baard.), dhr. Mertens Adolf met Bonus: 1.469 liedjes (Jonge Vinke niers Aalst), mevr. Vernim- men Diane met Jan: 1.237 lied jes (Lustige Vinkeniers Aalst). Promotiekampioenen Dhr. V.d. Steen Lucien met Kris: 97 punten (Bergvink Moorsel), dhr. V.d. Brande F. met Sandy: 60 p. (Hogeweg vink Erembodegem), dhr. De Smedt Frans met Merckx: 53 p. (Lustig Vinkje, Herder- sem), dhr. V.d. Bossche Oscar met Jef: 50 (Lustige Vinke niers, Aalst), dhr. Boriau Frans met Twiki: 46 p. (Bos- kantvink, Herdersem), dhr. V.d. Straeten Wim met Snoe- py: 31 p. (Kapellevink, Gijze- gem), dhr. Mertens Adolf met Kelly: 22 p. (Jonge Vinke niers, Aalst), dhr. Brunclair Alfons met Jaco: 3.745 liedjes (Europavink, Baardegem), dhr. De Vulder Petrus met Jantje: 3.146 liedjes (Rozen- vink, Aalst), dhr. De Vuyst William met Ezel: 2.467 liedjes (Zingende Vinkeniers, Nieu- werkerken). Eerste per maatschappij gespeeld tijdens vrijetijdszettingen: Rozenvink: Mevr. Moortgat Yvette met Benjamin: 502 liedjes. Het Lustig Vinkje: V.d. Velde met Dirk: 624 üedjes. Bergvink Moorsel: De Cocker Louis met Deesje: 632. Hogewegvink Erembodegem: Roeland Roger met Robin: 419 liedjes. Lustige Vinkeniers Aalst: Cal- lebaut Pierre met Benny: 481 liedjes. Boskantvink Herdersem: Bruyland Valery met Nollen: 514. Kapellevink Gijzegem: V.d. Stock Germain met Ravioli: 3%. Jonge Vinkeniers Aalst: Mevr. Clopterop Emilienne met Ca- rolus: 406. De Europavink Baardegem. De Smedt Jozef met Eric: 482. Zingende Vinken Nieuwerker- ken: Verbraekel Gunther met Bassie: 128. Aantal wedstrijden en vogels in de reke tijdens speeljaar 1986: Lustige Vinkeniers Aalst: 34 zettingen, 1.776 vogels in de reke. Boskantvink Herdersem: 32 zettingen - 1.993 vogels. Jonge Vinkeniers Aalst: 30 zettingen - 1.230 vogels. Zingende Vinken Nieuwerker- ken: 28 zettingen - 860 vogels. De Bergvink Moorsel: 27 zet tingen - 1.102 vogels. Kapellevink Gijzegem: 26 zet tingen - 888 vogels. Europavink Baardegem: 25 zettingen - 1.027 vogels. Rozenvink Aalst: 20 zettingen - 930 vogels. Hogewegvink Erembodegem: 20 zettingen - 530 vogels. Lustig Vinkje Herdersem: 18 zettingen - 550 vogels. LH De door "De Achterlinie" georganiseerde "Dag voor Aalsterse missionarissen" groeide andermaal uit tot een groot feest. In alle kerken werd er voor hen gebeden en geofferd. Naast de enorme geestelijke steun die vertrok naar de missielanden was ook de geldelijke andermaal zeer groot. De parochiegemeenschap Sint-Martinus schonk 105.000 fr., Sint-Anna 67.000 fr., Sint-Jozef 50.000 fr., Sint-Antonius 41.000 fr., O.L.V. van Bijstand 29.000 fr., het H. Hart 22.000 fr., Sint-Jan 15.200 fr. en Sint- Paulus 5.600 fr. De Zusters van het Hospitaal gaven 20.000 fr. en de Arme Klaren 7.200 fr. Wie nog zijn steentje wil bijdragen kan zulks via postrekening 068-032 57 00-01 van Achterlinie v.z.w., V. De Saedeleerstraat 24 te 9300 Aalst. Bij giften vanaf 1.000 fr. wordt een attest voor belastingsverminde ring afgeleverd. Ook deze maand krijgen de Aalsterse zendelingen een "raket" van elk 2.500 fr. De ijverige "Missie- en Ontwikkelingshulpwerkgroep" Sint-Anna organiseert op zaterdag 25 oktober tussen 15 en 20 uur en op zondag 26 oktober van 9u30 tot 12u30 en van 15 tot 20 u. een verkoopstentoonstelling met voorwerpen door hen zelf vervaardigd in de Sint-Annazaal, Roklijf- straat. U kan er tevens genieten van lekkere wafels. Inkom gratis. Vertrokken in september terug naar hun missiepost: E.Z. Bossuyt naar Burundi, Jw. Van der Taelen naar Rwanda, E.P. Arents, E.P. Bontinck en P. Van Hauwe, allen naar Zaïre. Heel onverwacht kwam juffr. Snyers uit Chili terug. Ze vertrekt echter reeds terug eind oktober. (L.H.) Aalst. Familieleden, vele vrienden en kennissen woonden de uitvaart van Jozef Via Overstraeten bij. Onder hen ook Toon Van Overstraeten, zoon van de aflijvige, a senator (a). Aalst. Na het officieel gedeelte werd aan de verschillende kampioenen een drink aangeboden (a). Vervolg van blz. 1 50-er jaren uitgeweken Hon gaar, nu dekaan aan de univer siteit van Ohio. Ze verblijft voor een jaar bij afgevaardigd- beheerder van de G-bank De Boeck. En Dritte im Bunde is Rosaria Bianca uit Cagliari, Sardinië. Dochter van een middenstan der in sanitair en elektronica. Ze verblijft te Hamme bij de familie Salembier, liep enkele dagen school te Hamme zelf doch opteerde finaal voor het Lyceum. Talen Bedoeling van de meisjes is via talen zich een meer universele instelling eigen te maken. Zo mochten we hun voorkeur uit drukken doch het onderste uit de kan is voor niemand te halen. Uiteindelijk moesten ze zich schikken naar de geboden kansen. Simona had geopteerd voor Frankrijk en kwam bij ons te recht. «Hier kan ik twee talen leren» was haar antwoord. Vicky vroeg West-Europa en krteg dus wat ze vroeg Wel moest thuis vlug gezocht wor den naar enige informatie over het onooglijke België. Maar Bianca Rosaria had Aus tralië of China gevraagd maar belandde bij ons. Haar hu meur scheen er allerminst on der te lijden. Opvallend wel dat de meisjes, nog geen twee maand in Vlaanderen, onze taal reeds vrij goed schenen te begrijpen en ook reeds een aantal ver- staanbara zinnen konden ui ten, Ze hebben trouwens Van der Paal bij wie ze terecht kunnen voor alle mogelijke praktische problemen en stu- dieprefekt Marchand volgt het experiment van nabij met een welwillend oor. Andere initiatieven Naast het experiment met de drie dametjes dat ook bevruch tend werkt voor de klasgeno ten cn voor de gastfamilie, is er ook kontakt met een gemeen telijke school uit Emmen in Drenthe. Zopas kreeg het ly ceum Nederlands bezoek en uiteraard wordt dat eerlang beantwoord. In eigen land, maar dan wel quasi te paard op de grens, wordt het fenomeen «grens» in zijn diverse facetten belicht tij dens een verblijf in het Ly ceum te Sankt-Vith vlakbij de Belgisch-Duitse grens. Een ge ïntegreerde werkweek. En tenslotte is er ook nog een reis gepland naar Straatsburg, stad van Europa. Aalst. Velen brachten een laatste groet aan Jozef Van Overstraeten, de man aan wie Vlaanderen veel te danken heeft (a). Zoals zo vaak gesteld wordt, kunnen we ook nu zeggen dat de thuisblijvers ongelijk hadden. Zondag 12 oktober verzamelden een grote groep belang stellende leden en sympathisanten van de Aalsterse PW- Jongeren zich in The Jimmy's voor een excursie naar het Oudenaardse. Wie aan de vooravond van trok men naar de opgravingen deze ontspannende namiddag te Ename. het wekelijkse Boeketje Hier volgde op deskundige Vlaanderen had gevolgd, wist wijze, een rondleiding tussen in grote lijnen wat er te bewon- de restanten van de voormali- deren was (Dank U Boeketje ge Sint-Salvatorabdij. Voor voor de supplementaire re- velen kregen de historische da- klame). ta en onderwerpen uit de ge- De vaak zo vervloekte weergo- schiedenislessen tijdens onze den waren ons deze keer meer schooltijd een geheel andere dan gunstig gestemd, en onder dimensie. Op een aangename een prachtige blauwe hemel wijze schetste de gids het wel trok onze karavaan naar de en wee van onze middeleeuwse Scheldestad. voorvaders. Op voorstel van de heer Dirk Als derde halte stond op het Callebaut, archeoloog aan de programma een bezoek aan Nationale Dienst voor Opgra- het dorpje Mullem. Deze his- vingen, brachten we eerst een torische en geklasseerde bezoek aan het voorlopig Ar- dorpskern (geliefd door de cheologisch museum. Hier gaf mensen van de BRT voor his- hij een kort overzicht van de torische opnamen, denken we archeologische aktiviteiten in maar aan de opnamen van het Oudenaardse. Naast een «Hard Labeur») deed even te- prachtige kollektie oudheid- rugmijmeren naar de «goede, kundige voorwerpen werd er oude tijd». Voor mensen die er op een didaktische wijze voor- op een zondagnamiddag eens stelling gegeven van de archeo- willen uittrekken is deze pleis- logische hulpwetenschappen. terplaats tijdens de herfstpe- Na dit kort historisch aperitief riode een aanrader. Wakkere burger A.E. Bogaert drukte in een brief aan burge meester R. Uyttersprot zijn te vredenheid uit voor de ambte lijke aanpak voor verbeteren van het verkeer op Keizerlijk Plein - Vredeplein. Voorheen had hij reeds gevraagd er vooorsortcringspijlen op het wegdek te laten schilderen en dat is ondertussen gebeurd. Op zijn tweede vraag, het aan passen van de duur van de verkeerslampen groen en wit aan de intensiteit van het ver keer wordt momenteel gesleu teld. De verkeerslichten richting Vlaanderenstraat moeten slechts één beperkte verkeers stroom opvangen en gemid deld staan er aldaar slechts drie weggebruikers voor de lichten. Verkeerslichten rich ting Vredeplein en Keizerlijk Plein echter dienen zes ver keersstromen op te vangen, nl.: van Vrijheidstraat - Vrede plein naar Vlaanderenstraat - Gentsestraat - Ring; van Vrijheidstraat - Vrede plein naar Nieuwstraat - Hop markt; van Vrijheidstraat - Vrede plein naar Keizerlijk Plein en verder; van Keizerlijk Plein naar Vredeplein - Vrijheidstraat of naar Nieuwstraat-Hopmarkt; van Keizerlijk Plein naar Vlaanderenstraat - Gentse straat - Ring; van Arbeidstraat richting Vredeplein of zijtakken. Vooral het versassen van hel afslaand verkeer, telkens snij dend met het kruisend ver keer, stelt zware verkeerspro blemen. Het merendeel van deze problemen kan echter eenvoudigweg worden verhol pen door de werkingsduur van de bestaande verkeerslichten in die zin te wijzigen dat de drukste verkeersstromen uiter aard de langste duurtijd groen zouden krijgen. AKV De Dompeleirs Zaterdag 18 en zondag 19 oktober organizeert AKV De Dompeleirs voor de vijfde maal een reuzebakschieting in het lokaal d'A Mert aan de Varkensmarkt 10 te Aalst. Zaterdag kan men er terecht vanaf 19.00 uur en zondag vanaf 18.00 uur. De inzet van deze heorische strijd tussen karnavalvrienden: kippen, konijnen en haringen Mosselfestjjn AKV De Strootloipers organizeren een mosselfestijn. Dat heeft plaats op zaterdag 18 oktober van 18.00 tot 24.00 uur en op zondag 19 oktober van 11.00 tot 15.00 uur. Wie graag mosselen eet kan terecht in de Heilig Hartkring, Dokter De Moorstraat 104 te Aalst. Vierde steakfestijn AKV de Zieke Sjieratten brengen voor de vierde maal een steakfestijn in de zaal Welkom in de Hoogstraat 70 te Hofstade. Zaterdag 18 oktober vanaf 18.30 uur en zondag 19 oktober tussen 12.00 en 16.00 uur. Zaterdagavond wordt er ook gezorgd voor een echte Oilsterse sfeer. Het ouderkomitee van de schoolgemeenschap Tinnen- hoek-Moorsel, heeft een prachtig geïllustreerde jaar kalender 1987, de naam van fotoprentboek waardig, uitge geven. Ieder maandblad is voorzien van een technisch perfekt uit gevoerde reproduktie, op for maat 28 x 18 cm, van zeer bekende gebouwen van de fa- luintjesgemeente. Het fotomateriaal werd sa mengesteld uit de zeldzame prentbriefkaartenverzameling van de heer Ariël van den Bossche, zodat de kenners reeds kunnen vermoeden dat er afbeeldingen zijn gemaakt van weinig of zelfs niet geken de panorama's- Uit wat voorafgaat blijkt dat het hier geenszins een gewone kalenderuitgifte betreft, maar eerder een historisch doku- ment dat nog nooit in Moorsel werd uitgegeven, en dat naast de gemeentebewoners even eens zal gegeerd zijn door ver zamelaars. Belangstellenden kunnen een eksemplaar bekomen, zolang de voorraad strekt, tegen de demokratische prijs van 100 BF, na telefonische reservatie op de nrs. 053/21.83.17 (Mare Van Landuyt) en 053/77.97.79 (Mieke De Block), of bij de meeste plaatselijke financiële instellingen, verzekeringskan toren en drankencentrales. Uit betrouwbare bron konden we nog vernemen dat het zeker niet bij een éénmalig initiatief zal blijven en het in de bedoe ling ligt op termijn alle be staande postkaarten van Moorsel langs deze wijze tc reproduceren. LH I

De Voorpost | 1986 | | pagina 4