1 Optimale gezondheidszorg enkel via samenwerking op elk niveau Informatie voor soldaten in spe te Aalst zelf l^uawt INtERC!TY Week van de Vrede te Aalst Natuuredukatief centrum in Osbroek Rijksonderwijs te Aalst Opening Kultureel Centrum Aalst eind 1987 6 - 17.10.1986 - De Voorpost Diploma Gemeenschapsminister Jan Lenssens in O.L.V.-Ziekenhuis te Aalst In het auditorium van het O.L.V.-Ziekenhuis te Aalst legde gemeenschapsminister Jan Lenssens aksenten in de Vlaamse gezondheidszorg vast. Zulks voor Cremec wat staat voor Complementair Regionaal Medisch Centrum voor opleiding van artsen-specialisten die in geselecteerde klinieken hun theoretische kennis aan de praktijk kunnen toetsen. Stagedekaan prof. dr. J. De Groote stelde dat onze opleiding van artsen start aan de universiteit waarna ziekenhuizen er worden bij betrokken in tegenstelling met de Angelsaksische wijze waar begonnen wordt in het ziekenhuis en pas later de universiteit wordt ingeschakeld in het leerproces. Vermits het aantal kandidaat-specialisten voortdu rend stijgt en «Leuven» onvoldoende stagemogelijkheden kan bieden wil Cremec de kloof dichten. Gemeenschapsminister Jan zich steeds wijzigend maat- wetenschappelijke explosie en Lenssens die Cremec waar- schappijbeeld met fenomenen technologische vooruitgang, deert als «katakombenorgani- als vergrijzing, toename van En niet in het minst met de satie» stelt dat gezondheidsbe- vrijetijd, massale tewerkstel- DIRV, de derde industriële leid oog moet hebben voor een ling, demografische evolutie, revolutie. Van 20 tot en met 26 okto- wapensystemen, in een tijd ber heeft ook Aalst zijn vre- waarin juist een oorlogsekono- desweek. In een tijd waarin mie wordt gebruikt om de kri- meer dan 35% van de meest sis te lijf te gaan, waardoor een bekwame wetenschapslui zich millitarisering van de industrie bezig houden met het onder- en de samenleving in de hand zoek naar steeds efficiëntere gewerkt wordt. In de begroting is 3,5 miljoen voorzien voor het inrichten van een natuuredukatief centrum in het Osbroek. Het zou komen achter het rechtervoetbalveld bij het begin van het Osbroekwandelpad. Dergelijk centrum waarvan de plannen worden opge maakt door architecten van de Dienst Monumenten en Landschappen te Gent behelst o.m. een polyvalent lokaal dat o.m. kan dienen voor vergaderingen, tentoonstellin gen, een soort klaslokaal met o.m. projektie mogelijkheid en uiteraard sanitaire instellingen en een wachthuisje voor bewaking. Het dossier is momenteel nog niet klaar maar gehoopt wordt het bij de eerstvolgende zitting van de gemeen teraad het aan de agenda te kunnen plaatsen. Het definitief ontwerp wordt aangepast aan gemaakte opmer kingen waarbij er wel enige vertraging in de realisatie is geslopen. De vraag tot betoelaging werd gericht naar de minister van cultuur. Deze is bereid hel projeki op te nemen in de lijst van toeristische uitrustingen die voor betoelaging in aan merking komen. O.m. zou er een wandelpad moeten bij betrokken worden wat in dit konkreet geval geen enkel probleem biedt. In zulke tijd moeten mensen die met vrede begaan zijn dur ven nadenken over de vraag of dit niet anders kan. Of er geen andere ekonomie mogelijk is, die niet gericht is op het voe ren van een mogelijke oorlog, maar op het vestigen van een echte vrede die gebaseerd is op rechtvaardigheid en de ontwik keling van alle mensen op het oog heeft, waar ze ook op deze aarde leven. Daarom richt het Vaka in deze vredesweek een debat avond in over "Vredesekono- mie". Twee sprekers hebben reeds toegezegd: Ignace Lin demans (ACV) en Toon Col- paerts (ABVV). Ook zijn mensen uit bankwereld en werkgeverskringen aangespro ken om aan het debat deel te nemen, maar tot op heden heeft niemand toegezegd. Deze debatavond heeft plaats in Jebron, Begijnhof 1, 9300 Aalst, op vrijdag 24 okto ber om 20 uur. Iedereen is welkom. De toe gang is gratis. Wel zal op het einde van de avond een mand je doorgegeven worden waarin ieder zijn vrije bijdrage kan stoppen, zodat de kosten van de avond kunnen gedekt worden. (l.h.) Vergrijzing... Telde België in 1980 47.500 inwoners ouder dan 85 jaar, tegen de eeuwwisseüng zullen er dat 100.000 zijn. Daarmede moet rekening worden gehou den en zulks binnen de be perktheid van de overheids middelen. De kostprijs van de verpleging is in amper 15 jaar liefst verelfvoudigd. Dit kan vooral door toename van tech nologische infrastruktuur. Kwaliteitsbevordering dringt zich op o.m. door betere in bouw van medische permanen tjes en verplichte medische re gistratie. Samenwerking en taakverdeling zijn eveneens niet te omzeilen. Zonder over lappingen. Ongezonde rivaliteiten moeten weggewerkt worden maar toch dient keuzevrijheid van de pa tiënt gewaarborgd te blijven. Ziekenhuizen en ziekenhuis diensten moeten leefbaar blij ven o.m. via omschakelen van een aantal akute bedden naar rustbedden. Ook dient ambu lante zorg ais daghospitalisatie en eerstelijnshulp gestimu leerd te worden. En tenslotte is er de rationali satie in het huidig beddenbe stand waarbij de programma tic restriktief zal worden toe gepast. Rationalisatie ook bij het hertekenen van zieken huisregio's volgens verant woorde planning en samen werking. Extra-murale gezondheidszorg De gemeenschapsminister wil ageren tegen verprofessionali sering en tegen een ongebrei delde kostenexplosie waarbij hij zich de vraag stelt of verzui ling hier niet remmend zal werken. Tegenover vergrijzing plaatst hij thuisverpleging en tegen over een gewijzigd ziektepa troon preventie. De overheid moet thuisverzor ging meer mogelijk maken door financiële tussenkom sten. Thuisverzorging als men selijk alternatief tegen een zaamheid in een kamer(tje). Alleen via voluntariaat is thuisverzorging echter haal baar. En wat betreft preventie wil de gemeenschapsminister de rol van de huisarts als raadgever naast zijn geneesheer-zijn stel len. De huisarts moet een vol waardige gesprekspartner zijn. Geestelijke gezondheidszorgen Jan Lenssens opteert tegen over grote gebouwen liever kleinschalige projekten. We staan hier wel voor uitdagin gen als o.m. de opvang van een steeds groeiend aantal demen te bejaarden die niet in een «opberghuis» mogen worden gebracht. De minister pleit dan ook voor stimuleren van be schutte woonmiddens waar mensen zich optimaal kunnen ontplooien. Alleen via samenwerking op alle niveaus kunnen optimale zorgen worden besteed. De Vlaamse Executieve heeft met de nationale regering een ak koord bereikt over doelstellin gen en middelen. Aktieve in zet van het hele medisch en verplegend korps blijft een conditio sine qua non. L.H. Aalst. De vrachtwagen met de beelden van Paul Lannoye trok door de stad Aalst kreeg daar heel wat bekijks (a). Aalsterse socialistische jonge renorganisaties, ABVV-Jon- geren. Jongsocialisten en MJA klagen in een mini-dossier de onderwijsbesparingen te Aalst aan. Gesteld wordt dat de rijksscholengemeenschap Aalst alleen reeds meer dan 1.300 lesuren verliest. Wat het ontslag meebrengt van 60 full time leerkrachten en 40 part timers. In de bovenbouw van het Lyceum vallen 135 lesuren weg of 15% minder lesuren alhoewel er «maar» 10,3% leerlingen minder waren. In de Arendschool is de oriëntatie graad afgeschaft ondanks het feit dat afdelingen leefbaar wa ren. Resultaat: 40 leerkrachten aan de deur. En verder wordt de gedwon gen en onuitvoerbare fusie van rijksinternaten aangeklaagd. LH Soldaat worden is voor een jongeman of jonge dame een aparte belevenis. Men hoort immers de wildste verhalen over het soldatenleven, van leuk tot en met totaal ongenietbaar. Meestal volledig onvoorbereid belandt de rekruut in een of andere kazerne waarover hij wel eens onzinnige geruchten heeft opgevangen. Objektieve toe standen zoals ze in werkelijkheid bij het leger beleefd worden kent hy echter niet. Lede. Heemschut Lede bestaat 25 jaar en dat werd gevierd met een akademische zitting in het kultureel centrum (a). De afwerking van het Kultu reel Centrum wordt door het stadsbestuur prioritair gesteld. Waar in een niet zo ver afgele gen verleden nog gedacht werd aan 1986 als jaar van de ope ning hoopt men nu op open stellen einde 1987. «Twintig jaar is genoeg» werd gezegd. De werken die nog dienen uit gevoerd te worden behelzen het lot II en lot III van het afwerkingsdossier. De werken begrepen in lot II zijn de schrijn- en timmer werken, vloeren, plinten, schilderwerken, muurbekle dingen, gordijnen en nog andere. Het inschrijvingsbedrag be draagt 38.536.258 fr. (BTW in clusief) en de uitvoeringster mijn is bepaald op 120 werk dagen. In lot III zijn het vast en los meubilair begrepen. Hier is de raming: 14.745.088 fr. (BTW inclusief) en de uit voeringstermijn bedraagt 120 werkdagen. De uitvoeringstermijnen kun nen uiteraard door elkaar lopen! Voor lot II heeft de aanbeste ding plaats gehad op 12 decem ber 1985. De werken zijn toe gewezen aan de nv. Rombaut uit Aalst. Het bevel tot aan vang der werken zal gegeven worden na het verwerven van de vaste belofte van toelage (60%) nog dit jaar. De aanbesteding van lot III heeft plaats gehad op 31 de cember 1985. Voor deze wer ken is echter geen toewijzing gebeurd, zodat het dossier zal hernomen worden begin 1987 na goedkeuring van de begro ting 1987 via een heraanbeste ding. Deze werken zullen aan vangen na het verwerven van de vaste belofte van toelage (60%). Daarin komt nu verandering. Tenminste als de kandidaat soldaat even tot in het stadhuis komt de eerste woensdag van elke maand tussen 13.30 en 16.30 u. op de dienst «Militie», binnenkoer van het stadhuis bijna achteraan links. Infosermi wacht er U met ad judant D'Hondt, eerste ser geant Coeck en korporaal-chef De Wilde. Een initiatief van schepen Re- mi Van Vaerenbergh gereali seerd door Mare Simoens. Tot vóór enkele jaren was er een informatiedienst van het leger in de Fabriekstraat doch wegens besparingsmaatregelen werd daaraan verzaakt. Sche pen Remi Van Vaerenbergh kwam in contact met personen van «Infosermi» en bood hen onderdak aan voor zitdagen in het stadhuis. Meer bepaald bij de dienst militie. Wat voor onze kandidaten die anders wilden ze praktische zaken over wat hen te wachten staat «bij den troep» naar Brussel of Gent moesten. Nu kunnen ze terecht in eigen stad. Uiter aard kosteloos. En ze beko men er de nodige dokumenta- tie zo bij. «Militie» is de stadsdienst die zich bezighoudt met al wat vóór de effektieve legerdienst komt. «Infosermi» behandelt al wat tijdens de legerdienst kan verwacht worden. Een diénst met 39 man personeel die zitdagen houdt in 27 stad huizen en informatie verstrekt in 8 informatiewinkels in bur gershuizen en 4 voorlopig nog in een militaire cantine. Gestart wordt met een maan delijkse zitdag doch als het bezoek dermate is dat uitbrei ding gewenst is kan dat worden aangepast. Ons werd alvast verzekerd dat het geen ronse- larij. vanwege het leger is doch dat U er eerlijke, volledige, niets verzwijgende informatie krijgt. Infosermi is bevoegd om in lichtingen te verstrekken over studiemogelijkheden en loop banen bij het leger en over al wat betrekking heeft met de militaire dienst Men bedient er zich o.m. van dia's en videotapes en organi seert konferenties, debatten en panelgesprekken. U bekomt er desgevraagd ook info over alternatieven voor de legerdienst als gewetensbe zwaarde om principiële of op portunistische redenen (een 100-tal per jaar op een totaal van zowat 37.000) of het aan gaan van een contract met een minimale duur van twee jaar waarbij U vanaf de eerste maand een wedde ontvangt en na termijn in orde is met uw militie verplichtingen. Elk jaar zijn er zowat 3 4,000 contrac tanten. Belangrijk is ook dui delijk op het formulier uw wensen uit te drukken. Daar mede wordt alvast rekening gehouden doch iedereen juist bezorgen wat wordt gewenst blijft wel een utopie. Slechts één derde van de kan didaten drukt duidelijk zijn wens uit i.v.m. oproepdatum en garnizoen en amper 1/4 vraagt een bepaalde funktie. Momenteel bestaat het leger uit 74% landmacht, 13,5% luchtmacht, 7,5% medische diensten en 4% zeemacht. Nu komen er ook 400 dienstplich tigen bij als rijkswachter of zowat 1%. Voor de klas 87 gelden volgende periodes: 10 maand in Duitsland, 12 maand in België, 13 maand voor kan didaat reserve officieren en 15 maand voor paracommando's. Wachtdienst dokters, apotekers, tandartsen en dierenartsen Wachtdienst dokters Aalst Dr. J. De Pierre, Stationsstraat 31 te Aalst. Tel. 78.38.28: vrijdag 17 oktober vanaf 20 uur, zaterdag 18 oktober j vanaf 8 uur 's morgens, zondag 19 oktober de hele dag tot maandag 8 uur 's morgens, maandag 20 en dinsdag 21 oktober vanaf 20 uur, woensdag 22 oktober vanaf 12 uur, donderdag 23 oktober vanaf 20 uur tot en met vrijdag 24 oktober om 8 uur 's morgens. Erembodegem en Erembodegem-Terjoden Dr. P. Van Nieuwenhove, Kleistraat 27A, Erembodegem. Tel.: 78.50.50, zaterdag en zondag 18 en 19 oktober. Hofstade, Gljzegem Dr. G. Gravez, Stw. naar Aalst 1, Hofstade. Tel.: 21.75.28: zaterdag 18 en zondag 19 oktober. Baardegem, Herdersem, Meldert, Moorsel Dr. J. Blondeel, Kerkstraat 16, Baardegem. Tel.: 0521 35.60.67: zaterdag 18 en zondag 19 oktober. Nleuwerkerken Dr. P. Van Damme, Dorpstraat 158, Erpe. Tel.: 70.28.33: zaterdag 18 en zondag 19 oktober. Wachtdienst apothekers Land van Aalst van zaterdag 18 oktober om 9 uur tot zaterdag 25 oktober om 9 uur. Haeck, Meuleschettestraat 91Aalst De Pril, Steenstraat 35 te Mere De Spiegeleer, Markt 13, Lede Bury, Denderstraat 8 te Erembodegem De Weghe: Opperstraat 266, Liedekerke Wachtdienst tandartsen Land van Aalst J. Vanoost, Parklaan 111/2, Aalst. Tel.: 21.99.41: zater dag 18 oktober van 14 tot 18 uur en zondag 19 oktober van 9 tot 12 uur. Wachtdiensten dierenartsen Land van Aalst Dr Van Laethem, Molenstraat 29, Nieuwerkerken. Tel.: 77.25.18: zaterdag 18 en zondag 19 oktober. Antigifcentrum: 02/345.45.45 Zelfmoordpreventie: 02/649.95.55 AA: 091/25.86.29 Inforr C.G.S. uur"A Inbchti werkd: Organ Aalst OÖÖO O OOttÖ Aalst. In de Belfortkelder expozeert Walter Schelfhout zijn werken (a) nrmrorvuv Aalst. Initiatiefnemers en medewerkers van beenhouwerbond, samen op de foto aAalst yoorzitter Alfons 't Kindt van de beenhouwersbond voerde het woord (a). Jebron Op donderdag 23 oktober te 20 u. in Jebron: Info avond Gespreks- en uitwisselavond voor mensen die tijdens de' afgelopen jaren gewerkt hebben met de nieuwe map voor vormselkatechese «Blij meedoen met hart en handen» Opzet: vragen, moeilijkheden en mogelijkheden die ervaren werden aan mekaar voorleggen. 3 invalshoeken: evaluatie handreiking, uitwisseling en verwer king onderling, voorstellen tot aanvulling Viering 100 jaar ACV De A.C.V. gewesten Aalst, Moorsel en Erembodegem nodigen u en uw familie uit op de viering van 100 jaar A.C.V. op zaterdag 25 oktober a.s. om 20 u. in de Keizershallen te Aalst, met het befaamde orkest Jean Monnet, naast talrijke andere attracties. Toegangsticketten kosten slechts 50 fr., waarmee u ook gratis deelneemt aan de reuzetombola 100 jaar A.C.V. met prachtige prijzen, waaronder een wasmachine, elektrisch kookfomuis, diepvriezer, minitrip Parijs.. Kaarten te bekomen bij A.C.V., Groen Kruis, en op alle secretariaten van de gewesten Moorsel en Erembodegem, ook in de B.A.C.-kantoren, bij de A.C.V.-bestuursleden en uw plaatselijke bode. Wacht niet af: koop nu een ingangsticket en vergeet niet zaterdag 25 oktober, Keizershallen. Expressiegroep Vredon Nodigt u en uw kennissen vriendelijk uit op een etentje op zaterdag 25 oktober van 18 tot 21 u. of zondag 26 oktober van 12 tot 15 u., in de refter van het V.T.I. - Aalst. Ingang: Sint- Annalaan 99, 9300 Aalst (Parling I en li - Asserendries). Hartelijk welkom! Filosofische Kring In «De Graaf van Vlaanderen», Stationsplein, te 19u45 op maandag 20 oktober «Wachten in het labyrint van de stilte» van Samuel Beckett in te leiden door filosofe Ginette Bauwens. Travestieshow Op vrijdag 17 en zaterdag 18 oktober te 20u30 en op zondag 19 te 15 u. in zaal Kapelleken, Meuleschettestraat, internationale travestieshow «Paradis Champagne». Klndergerief Zaterdag 25 oktober van 9 tot 17u30: Tweedehandsbeurs voor kindergerief. Toegang: 60 fr. Org.: BGJG Aalst. Inlichtingen en inschrijvingen: Mv. Van Ingelgem 053-70.50.11, Mv. De Bruyn 053-77.78.76. De Klup Jeugdhuis «De Klup», Zonnestraat 20, plant volgende activi teiten: Zat. 8.11: Bal Bodega Bar. Inkom 100 fr. WK: 80 fr. Orkest: Dick Barry. Di. 11/11: 10 u. Prondelmarkt (deelnemers inschrijven voor 8 nov.). Volksspelen. 11u30: Eetmaal: soep en biefstuk met friet, zat. 15/11: 20 u. T.D. (St. Goedele). zon. 16/11: 11u30: Aperitief. Feestmaal. 18 u. Trekking tombola. K.S.A.-Chlro Bij de K.S.A. wordt Marnix Pieters de hoofdleider opgevolgd door Ward Muylaert en bij de Chiro krijgt Kristien Van Nuffel als opvolgster Christel Van Den Bossche. Voetbal thuis Zaterdag: S.K. Miniemen - Hofstade -14 u., S.K. Scholieren S.K. Aalst 15u30. Zondag: Patro Kadetten - Zeveneken 9u15, Patro Scholieren - Ronsele 10 u., S.K. reserven - Erondegem 10 u., Patro I - Bergratten 15 u.

De Voorpost | 1986 | | pagina 6