Weekblad van lattier - Scheldestreek Kongres Oostvlaamse brandweerbond le Erembodegem Ook kleine teksten spijzen gemeentekas van Erpe-Mere Globaal status quo in Aalsters stedelijk PEDILUX Bouwplaatsmachinisten op stage te Zottegem KERKSTRAAT 18 AALST Exclusief dossier in TV-EKSPRES 24 OKTOBER 1986 39- JAARGANG NR. 42 - 30 F Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Telefoon 053 21.59.23 GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten Leerlingen 6c jaar Biczonder secundair onderwijs hogere cyclus, afdeling bouwplaatstech- nologic van het V.T.I.-Aalst volgden gedurende drie weken een stage te Zottegern. Dit op initiatief van het Fonds voor vakopleiding in de bouwnijverheid, dat zorgde voor het nodige Aangezien het verwachte en verhoopte diskussiepunt ivm de verkoop van drie dat de herschikking van de gemeentehuizen tot een volgende raadszitting moest verdaagd worden, werkte men schuldenlast de gemeente talrijke andere punten in rekordtempo af. Niettemin vielen hierbij enkele uitschieters te toch voor minder uitgaven noteren maar de oppositie vond het niet nodig om diskussie te zoeken waar het niet plaatst. Toch had het voor- hoefde. Het begon zelfs heel rustig met de unanieme goedkeuring van de OCMW-begroting 1987 waarbij een bedrag van 12,8 miljoen mee gemoeid is (vorig jaar was dat 10 miljoen). Enkele cijfers zijn toch wel sen. Alle raadsleden stem- net reservefonds». Partij belangrijk om zich een idee den echter in met het voor- genoot H. Van Wilder stel 70 ipv 60 procent van voegde er trouwens aan toe te vormen waaraan derge lijk maatschappelijk wel- de totale* kosten te betalen, zijn de gemeentegelden Een hele streep door de besteedt. De gemeente financiële rekening want (het OCMW in feite) moet een kleine 2 miljoen is toch niet alleen bijpassen voor nooit te versmaden maar de warme maaltijden maar dus toch geen reden om de moet tevens zorgen voor 45 werken niet uit te voeren, beneficianten die over geen bestaansminimum beschik- Openbare werken ken en dit kost maar liefst In de Lindestraat te Bam- brugge zal men de openba re verlichting uitbreiden en stel van fraktieleider Bliki geen sympatie verworven want het werd meerderheid tegen oppositie verworpen. Vervolg op blz. 4 ken en dit kost maar liefst In do Lindestraat te Bam- 6,8 miljoen aan onze kleine brugge zal men de openba- I j1 Hpt op- re verlichting uitbreiden en gemeenschap. Het ge- meantebestuur is ook ver antwoordelijk voor de zorg Aalst. Schepen Van Vaerebergh midden de Oostvlaamse spuitgasten Het kongres van de K.O.B. had plaats te Erembodegem. Daartoe kwamen afvaardigin gen van de 43 Oostvlaamse korpsen samen in de parochiezaal. De K.O.B. is een overkoepelende organisatie die zorgt voor het wel en wee van de verschillende korpsen. Doel van de jaarlijkse bijeenkomst is de leden op de hoogte te brengen van de verschillende administrate ve en andere verplichtingen. Bovendien waren er een paar sprekers uitgenodigd die de leden op de hoogte brachten van enerzijds de automatische brandmelders en anderzijds de automatische blussing. De sprekers waren respektieve- Hjk de heer 'f rans Breugelmans van de firma Cerberus en de heer Vandamme van de (Irma Semati. 2. And 2. Er» tens L Clai .inckd )hon<S Chris dark V s Grad iselaert egema keker 1 In een boeiend jaarverslag van de Bond waren we er getuige van dat ook een waakzaam oog op de Ministeriële tussenkom sten gehouden wordt. Zo werd door de Oostvlaamse bond een campagne gevoerd tegen een nieuw voorstel dat er onder meer in bestaat dat de nieuwe brandweermannen 160 uren opleiding zouden moeten mee maken ergens in de provincie. Men is van oordeel dat op die wijze de recrutering in het ge drang zal komen. Men weet dat er vijf maal meer vrijwilli gers zijn dan beroepsbrand- weerlui. Er is met name alleen het korps van Gent dat uitslui tend met beroepsmensen werkt. De voorzitter verwees naar een door de Minister Van Binnenlandse Zaken geteken- (dure) materieel en voor vakkundige begeleiding. De RVA van haar kant stelde oefenterreinen en infrastruktuur ter beschikking. Bedoeling is dat jonge mensen zich de evoluerende technieken en vaardigheden eigen maken. Het werden drie weken ervaringsgerichte opgaven waarbij de weggevallen theoretische lessen achteraf worden ingehaald. De leerlingen kregen initiatie bij de nieuwe machines en startten allerhande opdrachten: rijden op hellingen en over putten naar een genivelleerd vlak toe, graven van kelders, trekken van sleuven, aanleggen van rioleringen, draineren van terreinen. Maar naast het besturen van PK-rijke machines werd ook de nadruk gelegd op onderhoud, verantwoordelijkheid en veiligheid. Een kreatieve opdracht vol variatie die de leerlingen steeds voor nieuwe uitdagingen plaatst. Het Aalsters VTI beschikt over een zeer brpde waaier bouwopleidingsmogclijkhedcn. Biezondcr secundair onderwijs lagere en hogere cyclus en technisch secundair onderwijs beide cycli böuw, bouwplaatsmachinisten en -mekanicien en openbare werken en technisch hoger onderwijs bouwplaatstechnologie. Meer info in het VTI, Vakschooktraai de brief, waarin die de mening van de Bond bijtrad. Het is duidelijk dat men vooral in deze tijd opteert voor de bijna gratis tussenkomsten van de vrijwilligers in tegenstelling met de dure werking van de beroepsbrandweer die ook bij niet-interventie vergoed dient te worden. Toch lag het orgelpunt van het congres bij de officiële aan kondiging van het oprichten van een brandweerschool. De Gouverneur had zelfs aange kondigd dat hij die mededeling in hoogst eigen persoon zou doen. Alle voorbereidingen voor die ontvangst ten spijt, liet de Gouverneur in laatste instantie weten dat hij verhin derd was. Het was de heer De Munck, eerste direkteur van de school, die de pas geboren school voorstelde. De voorzitter, de heer De Vos, hekelde de basis waarop de beschikbare fondsen over de verschillende provincies wer den verdeeld. Die verdeling geschiedt op basis van het aan tal inwoners, aantal provincia le scholen en dito wegen. Met die verdeelsleutel wordt veel geld gepompt naar die provin cies die reeds bevoordeeld zijn wat provinciale instellingen be treft, met name de Waalse. Henegouwen bekomt 18,2% van het nationaal budget, Oost-Vlaanderen 11,6%, West-Vlaanderen 7,8%, Luik 13%, Limburg 7%, Antwer pen 12,2%, Brabant 20,9%. De bond ijvert ervoor om in de verdeling rekening te willen houden met het aantal oproe pen per jaar, het aantal brand weerdiensten, de oppervlakte van het te beschermen gebied en het aantal inwoners, ge vaarlijke instellingen enz. Dat zou een totaal andere verde ling van de fondsen met zich brengen! Het kongres eindigde met een demonstratie van de firma So- mati met het blussen van vuur haarden met Halon. Dat is niet giftig of stikkend gas. Schepen van Brandweer, Remi Van Vaerenbergh, vroeger ka pitein-bevelhebber van de brandweer van Erembodegem en Aalst, die burgemeester Raymond Uyttersprot verving, verwelkomde de congresleden op een drink in de «crypte». Waar het kongres ook goed voor is bleek weldra uit de beloften die hij naar aanleiding van een vraag van de voorzit ter deed. De huisvesting van het korps van Erembodegem is beneden alle normen. Hen werd door de schepen een ver betering beloofd. Meteen leek dat de grootste beloning die de Erembodegemse brandweer kon te beurt vallen. relatief zware last is de tussenkomst van gendreef te Burst werd een 2,3 miljoen in de verblijfs kosten van vier weeskinde- in Mere zal grond verka- Ondanks de denataliteit, de aan gekoppeld verlies van 1 veld worden aan de Broek- ontvolking - qua huisvesting - betrekking. Verdere vermin van enkele' bejaarden in veldstraat. Men stelde het van het stadscentrum en de deringen waren waar te nemen rustoorden: vijftien te Me- trace vast die de mogelijke zware concurrentie van de an- Je Moored (4), Herdersem re waarvoor 3,5 miljoen rooilijn wordt en de straat dere ondewijsnetten, mocht (J2) en Hovemersstraat 8). moe, betaald worden;'zes zal een wegbreedte van 12 ZSgSXSStSÏG £5 <5? <4?c7de te Aaigem voor een bedrag m krijgen. De gemeente kwame en plichtsgetrouwe Oude Gentbaan (2), wat ons van 1,2 miljoen; nog eens moet hiervoor kosteloos leerkrachten nog steeds het echter een winst bezorgde van 1,6 miljoen voor drie ou- grond verwerven wat ook vertrouwen genieten van onze 1 vacante betrekking van kleu- derlingen te Erpe en zal gebeuren voor andere bevolking. terleidster. 390.000 fr. voor een per- verkavelingen in de Oost- Wat het lager onderwijs be- Eén mutatie drong zich op van soon in het rusthuis van dorp-, Goot- en Kerkveld- treft, is de toestand ten opzich- de Vrijheidstraat naar Erem- Buggenhout. Een andere straat te Mere. Voor verbe- te van vorig schooljaar nnge- bode»»(eigen __1 C2=.- tpnnrrmorton ,t>n Wil. veer status-quo: 948 leerlingen terwijl de overige tijdelijke tegenover 946 leerlingen vorig leerkrachten m dienst konder - schooljaar. Laagtepunten wa- worden gehouden en ambulan- voorlopig rooilijnplan vast- ren ef ia de Vrijheidstraat te leerkrachten met part-time gesteld en het ontwerp is 21), Binnenstraat (- 19) opdracht konden worden aan ren. Tenslotte betaalt men °P 2,7 miljoen geraamd. enMeldert(- 16), maar daar- gesteld, ook ongeveer 300.000 fr. Ook werd aan het bestuur entegen mochten wij ons in In rijn geheel heeft het basis voor de opvanewonine De hiarvoor machtiging ver- een stijging verheugen van 14 onderwijs dus 11 leerlingen Breeckaner te Erpe (eend om gerechtelijke ont- leerlingen in Erembodegem, 6 minder, maar was er geen ver- P eieenjno van ornnden dnnr leerlingen in Moorsel, 14 leer- hes qua personeelsbezetting. Nog meer uitgaven tfvTerfn lin8en in Herdersem en 25 Die ""V*. Dp opmppntp bppft nnk nna u voeren.u leerlingen in Hofstade/Gijze- mee - rekening houdend met De gemeente heeft ook nog Het projekt moet gedeelte- gem Baardegem verloor 1 de huidige klasbevolking in de andere katten te geselen op fijk in samenwerking met leerling. 6e leerjaren - dat de toekomst financieel gebied. Zo eisen de NMBS gebeuren want Die toestand bracht geen ver- rooskleurig mag worden inge- ook de politiediensten hun deze maatschappij moet de lies mee van betrekkingen. zien, deel op. Voor het moderni- 7 m brede weg langsheen Mutaties drongen zich wel op, De Academie voor Schone seren van de apparatuur zal de spoorweg met grond op maar die konden worden opge- Kunsten, dagschool, kende de gemeente 230.000 fr. hopen. Ook de bouwmaat- Vangen door mutatieuanvragen ''jos EnS lil uittrekken o, de aankoop schappij Veilig Wonen SeHe 1L "S van vrer draagbare en één moet voor een groot ge- he, leeri,„Ee„aaSl lesuren of in totaliteit 1 betrek- mobiele zender-ontvanger deelte zorgen. Het eerste vakantie betrekking vrij- king- twee volautomatische en laatste gedeelte van de kwam, zoals te Hofstade en te De school met beperkt leer- straat is voor rekening van- Herdersem. plan telt op het ogenblik 583 de gemeente evenals de Alle in dienst zijnde tijdelijke leerlingen, maar die cijfers zijn leerkrachten konden hun taak onder voorbehoud, aangezien uu..v-» ca.c »w verder vervullen en ambulante men in de scholen voor sociaal- gemeentelijke toelage me, de Broekstraa, te Mere aan S batterijladers. Op voorstel van de kerk raad van Burst diende men aanleg van de riolering, advies uit te brengen om de Tenslotte komt ook de Ou- 50.000 fr. te verhogen om dat de onderhouds- en her stellingskosten onderraamd j dracht konden worden de beurt en zal de smalle steld hobbelige weg heraange legd worden met een weg waren. Men was akkoord breedte van drie meter. In het kleuteronderwijs ver krijgt men een ongewone toe stand. Ondanks een vermin- om de toelage 1986 tot Ook een gedeelte van de dering van 13 kleuters - wat op Groot-Aalst als in de afdelin- 339.500 fr. op te trekken. Achterstraat in de omge- zichzelf een winst is in vergelij- opn Up^p lingen mag inschrijven tot 31 januari 1987. De Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel kende even eens een aangroei, zowel in gen Denderleeuw en Herzele. Groot-Aalst heeft nu 1.457 De raad stemde eveneens ving zal hersteld worden kin§ met de nationale vermin- Groot-Aalst heeft nu 1. 'voet de „aarvoor samen een ra- ming van ongeveer 5 mil de begroting 1987 andere kerkfabrieken goed. Deze van Aaigem zal joen opgemaakt werd aldus gesteund worden met 164.765 fr., deze van Eron- Betalen voor fietsen degem met 450.000 fr., de honden Sint-Bavokerk van Mere Het afsluiten van een over- blijkt rijk genoeg te zijn eenkomst met het Grond- want de gemeente hoeft krediet van België kan de krijgt men een betrekking van "g schooljaar, Denderleeuw kleuteronderwijzeres winst, in- 186 tegenover 149 en Herzele gevolge de «lestijdendans» 273 tegenover 246 vorig zoals blijkt uit het lestijden- schooljaar, pakket. Ondanks een nationa- w»j mogen dus gerust stellen le vermindering van circa 250 dat het stedelijk onderwijs ver betrekkingen van kleuterleid- der het vertrouwen geniet van ster telt Aalst thans 1 full-time de bevolking, zowel het basis- kleuteronderwijzeres meer onderwijs als het secundair on- geën toelage tê^vërsch'affen intrestlasten volgens het dan vorig schooljaar. derwijs als het onderwijs voor tegenstelling ujthe" nieuw systeem L, ach, De Vn^dstma, (K^h sooaahhultucele pcomce. kleine Vlekkem dat miljoen doen dalen. Dat 293.000 fr. toegewezen was voor ET. Bliki een re- krijgt. den om de opcentiemen op Bovendien moest de raad rijwieltaks en honden te la de beslissingen, in april ge- ten afschaffen. Verder ar- nomen, in verband met gumenteerde hij dat de on- herstellingswerken aan de verwachte minder-uitgaven Ediksvelde inbegrepen) verloren 14 kleuters met daar voor de energieprijzen en de rentevoet eindelijk de zware belastingsdruk op da Erpe-Merenaren af te zwakken. Het afschaffen kerk van Vlekkem, Otter- gem en Erpe. Het betreft restauratiewerken aan de glasramen van de St.-Lam- bertuskerk in Vlekkem, ernstige herstellingswerken van de gemeentelijke aan de St.-Pauluskerk van centiemen zou als gevuig Ottergem (ong. 6 miljoen) hebben dat er 1 miljoen en de St.-Martinuskerk van minder ontvangsten zou- Erpe (ong. 10 miljoen den zijn maar toch zou het frank). De reden om deze beslis- een begin van belastingver mindering betekenen. singen te herzien was te Schepen J. De Wolf wees wijten aan een brief van het er bovendien op dat de ge- provinciebestuur dat al de ze werken zou betoelagen. meente volgand jaar echter 10 miljoen minder zal ont- Hierin verklaart men dat vangen van het Gemeen de provincie niet meer over tefonds. Toch kon Bliki dit de nodige fondsen beschikt en de gemeente Erpe-Mere argument niet aanvaarden «vermits in de begroting Objektieve enquête over de onderwijsmalaise. Was die wel echt onvermijdelijk? Spijkers met koppen in een sene van zes reportages. ook deze gewaardeerde 10 van 1986 twaalf miljoen LH procent zelf moet bijpas- overgeschreven werd naar

De Voorpost | 1986 | | pagina 1