De grote en de kleine k Tien jaar Const Ieveraers in Kallo Ommekaar laat een «Kat op het spek» zitten Theater Rhetorika Zele kombineert vrolijkheid en goed toneel in de Paradijsvogels «Fientje Beulemans» jubileumproduküe Deklamatie en voordracht in Sint-Niklaas Sint-Niklase dichters aan de eer 12 - 31.10.1986 - De Voorpost (Tilde, zijn vrouw), Filip Depoortere (Veerke, zijn Zele. Teater Rhetorica uit Zele voerde met sukses De Paradijsvogels op. (bvw). deelgemeenten onder houden». Schepen Frangois Smet op zijn beurt onderstreepte het belang van het bestaan en van de aktiviteiten van de Const Iveraers en feliciteer de alle leden van de vereni ging voor hun inzet, hun ijver en hun doorzettings vermogen. Ook voor de mensen die werken achter de schermen, diegenen die nooit op het podium ko men, had de schepen een speciaal woord van dank. Hij hoopt binnen een tiental jaartjes op dezelfde plaats te worden genodigd om met klank en dankbaarheid het twintigjarig bestaan te mo gen meevieren. Beulemans Gedurende het jubileum jaar wordt op 21, 22, 23, 28 en 29 november het alom- gekende toneelwerk «Fien tje Beulemans» opgevoerd. Dat betekent een ware uit daging voor het gehele team, zowel op het vlak van de spelers en figuranten (met live muziek) als op het louter technische vlak. Het wordt een absolute topper! «Fientje Beulemans» da teert van 1910, toen de journalist J.F. Fonson en de akteur F. Wicheler een stuk in het Brusselse Frans schreven, dat ze de titel ga ven «Mariage de Mademoi selle Beulemans». Het stuk sloeg onmiddellijk in. Niet alleen in Brussel, maar ook in Parijs, waar het bijna driehonderd maal werd opgevoerd. Het werd ook naar Antwerpen ge haald waarbij revueschrij ver Anton De Graef het ver haal naar de Scheldestad transponeerde. «Fientje Beulemans» ging tijdens de eerste wereldoorlog zelfs de Noordergrens over, samen met een aantal akteurs van het gezelschap «Royaards». Tijdens de periode tussen de twee wereldoorlogen werd het stuk opnieuw her haalde malen op de KNS- affiche geplaatst; steeds met evenveel sukses trou wens. Ook na de tweede we reldoorlog had «Fientje» nog niets van haar aantrek kingskracht en "haar char me verloren. Tussen 1949 en 1957 ver scheen «Fientje» niet min der dan zes seizoenen op het KNS-repertoire. De laatste maal was «Fien tje» te zien in Antwerpen tijdens het seizoen »77-'78. Dat ook talrijke liefhebbers verenigingen dit werk op hun «programma plaatsen is niet zo verwonderlijk. Ook Const Ieveraers meent dit sukses aan z'n trouw en dankbaar publiek te moeten voorstellen. In het teken van het tienjarig bestaan kon geen beter «feeststuk» worden gekozen. «Fientje Beulemans» wordt gespeeld op vrijdagen 21 en 28 november, zaterdagen 22 en 29 november en zon dag 23 november in de pa rochiezaal, Hoog-Kallo 25 te Kallo. Aanvang 20 uur. Kaarten 120 fr. (kinderen 60 fr.), verkrijgbaar bij de leden of bij Georges Tho- maes 03/775.69.01. Kaarten worden genum merd op zondag 16 novem ber in het parochiehuis van 10 tot 11.30 u. W.D.G. Lebbeekse toneelkring vijf jaar jong Toneelkring 'Ommekaar', Lebbekes jongste toneeltelg, zet - zich bewust dat een toneelgenre dat een gulle lach ontlokt, de wensen van velen beantwoordt - zijn vijfde levensjaar in met de, dixit regisseur Dirk De Ridder, daverende strip-o-klucht TCat op het spek'. Van deze klucht worden in Zaal Heidehof, Ommekaars vaste toneelhonk, niet minder dan zeven voorstellingen opgevoerd. Als tweede produktie van het seizoen 1986-'87 opteerde de kring voor 'Wacht tot het donker is', de bekende thriller van Frederic Knott. Vijf jaar Ommekaar Ommekaar, vijf jaar jong. Een periode waarin de kring niet alleen toneelpro- dukties op de bühne zette, die stuk voor stuk een zeer ruime publieke belangstel ling en een even grote bijval genoten, maar ook diverse andere aktiviteiten opzette, die uitgroeiden tot komple- te meevallers. Zo was 'Om mekaar' initiatiefnemer van het 'Lebbeeks kwistor- nooi', dat nu reeds zijn zes de editie achter de rug heeft en dat reeds drie jaar zeer suksesvol wordt beheerd door de vrienden van Club 50. Tussendoortjes als bezoe ken in kringverband ston den eveneens op het pro gramma en ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de parochie Heizijde in 1985, werd een tentoonstel ling opgezet. De kring verleende ook zijn medewerking aan de opna men van de film «De Leeuw van Vlaanderen», in de re gie van Hugo Claus. Dat deze film een miskleun werd, lag beslist niet aan een gebrek aan enthousias me van de Ommekaar-le- den. In 1985 pakte de kring ook uit met de organisatie van een 'Ommekaar-zoektocht'. Met de bedoeling zowel de mensen binnen de Omme- kaarploeg, als de sympati- santen in een vriendschap pelijke, ontspannen sfeer, een aangename verpozing te bezorgen. Aan de tweede editie van voorbije zomer namen niet minder dan 120 speurneuzen deel Ter gelegenheid van het Dorpsfeest, dit jaar georga niseerd te Heizijde, de thuishaven van de kring, pakte 'Ommekaar' uit met drie opvoeringen van het wagenspel 'Het esbattement van de appelboom', in een regie van Mare De Vlieger. Deze esbattementen groei den uit tot een ongekompli- ceerde toneelhappening, waarin vooral het akteerta lent van An Colpaert en Cornel Leunis niet viel te ontkennen. 'Ommekaar' hoopt dat dergelijk initia tief tijdens volgende uitga ven van het dorpsfeest op navolging zal kunnen rekenen. Dat de kring, midden deze manifestaties allerhande, ook nog aan toneel dacht en suksesvol de scène wist te bevolken, hoeft geen be toog Getuigen hiervan vor men de gunstige reakties van zowel publiek als pers. Als uitschieter vermelden we de 2.350 verkochte toe gangskaarten voor de pro duktie 'De koteletten heb ben oren'. Alle overige pro- dukties overschreden trou wens, wat de kaarten ver koop betreft, de kaap van de 2.000, Deze tot de verbeel ding sprekende cijfers zijn het resultaat van de inzet en de stuwkracht van een non-stop werkende ge meenschap, waar solidari teit en vriendschap elkaar de hand geven, aldus voor zitter Luc Pieters. Tot ons groot genoegen werd ons ook het aanbod geformu leerd voorstellingen te ver zorgen in St.-Gillis-Dender- monde van zowel "Robert en Bertrand' als 'De koteletten hebben oren'. Jammer ge noeg zal dit initiatief, inge volge technische proble men, niet vervolgd kunnen worden. Kat op het spek Wat gebeurt wanneer bij een jong Lebbeeks koppel een Italiaanse pennevriend komt logeren? Die Italiaan geen 'hij' blijkt te zijn? De vrouw des huizes op reis gaat, maar sneller dan ver wacht terug is? De Brussel se maffia zich met het zaak je gaat bemoeien? Een huis eigenares een strijd heeft ingezet tegen de morele verloedering wan haar huurders? Dit alles kan je meemaken tijdens de zeven voorstellin gen van "Kat op het spek' (Cat on the Fiddle) van John Dole, in een bewerking en een regie van Dirk De Rid der, die trouwens ook in staat voor het decor en het affiche-ontwerp. Evolueren op de scène van het Heidehof: Machteld Cool, Els Aeyels, Mare De Vlieger, Cornel Leunis, Ste- faan Wesemael, An Col paert, Jo Abbeloos, Maria Vinck, Els Van Nieuwen- huysen, Hilde Keppens, Louis Wesemael en Didier Bosman. Onder leiding van Petrus Van Stappen en Daniël Huys wordt weer een vlot en modern dekor opge bouwd door een hele schare medewerkers. De verlich ting is in handen van Di dier Bosman en Rudy Rob- brecht Voor de rekwisieten en de kleding zorgen Deni- se Maes en Marleen Chal- met. De public-relations worden verzorgd door Guy Pauwels. Hij is tevens me de-ontwerper van de affiche. Voorstellingen gaan door op de vrijdagen 28 novem ber en 5 december, de zater dagen 29 november en 6 december, de zondagen 30 november en 7 december en op maandag 8 december Telkens te 19u30 in zaal Heidehof, naast de Heizijd- se parochiekerk. Kaarten zijn te verkrijgen via de huis-aan-huisver- koop die start eind oktober. of in de Strip-o-Theek, Mark Meert, O.L. Vrouw straat 30, in Gasthof Beir- boom, bij Papyrus, Lange Minnestraat 154 of bij Luc Pieters, Rossevaalstraat 120 te Lebbeke. Reserveren kan in Gasthof 'Bierboom', O.L. Vrouw- straat 1, op 15 november, vanaf 8u30 Pierre Van Rossem Op zaterdag 10 januari 1987 worden in de Sint-Ni- klase stadsschouwburg door het stadsbestuur in sa menwerking met de stede lijke kommissie voor dra matische kunsten en de on derwijsinstellingen, voor de vijftiende maal de selek- tieproeven van de nationale deklamatiewedstrijd om het dr. J.O. De Gruyter-Ju- weel georganiseerd. De lau reaten hiervan kunnen deelnemen aan de 38* natio nale Openbare Vlaamse De clamatiewedstrijden, zon dag 22 februari 1987 te Gent. Deze nationale wedstrijd wordt georganiseerd door de Koninklijke Maatschap pij De Melomanen uit Gent. 1° categorie: jongens en meisjes van 8 tot nog geen 12 jaar op 31.12.1986. 2* categorie: jongens en meisjes van 12 tot nog geen 15 jaar op 31.12.1986; 3* categorie: jongens en meisjes van 15 tot nog geen 18 jaar op 31.12.1986 De selektieproeven zijn openbaar en kunnen koste loos worden bijgewoond. De kandidaten moeten een gedicht en een prozastuk voordragen. De keuze van het genre wordt aan de kandidaat overgelaten. De lengte van het voor te dra gen prozastuk dient be perkt tot anderhalve blad zijde machineschrift met gewone tussenlijnruimte. De beslissingen van de jury worden genomen bij gewo ne meerderheid van stem men. Bij staking van stem men is de stem van de voor zitter beslissend De inschrijvingen en tek sten (in zevenvoud) moeten ten laatste op 10 december a.s. in het bezit zijn van het sekretariaat van de stads schouwburg, R. Van Brit- somstraat 19, 2700 Sint-Ni- klaas. Het reglement en de inschrijvingsformulieren zijn te verkrijgen op dit se kretariaat, tel.: 03/ 776.35.75. De laureaten van deze se- lektiewedstrijd voor het Dr. J.O. De Gruyterjuweel zul len ook kunnen mededin gen aan de finale van de 28* nationale voordrachtwed strijd om het Dr. Maurits Sabbejuweel, die zal plaats vinden te Antwerpen op zondag 29 maart 1987. ten maar ook via de andere verenigingen. Op dit vlak is de jonge toneelgroep één van de meest dynamische van Kallo te noemen. Gedurende de periode van 1981 tot 1983 was de tech nische ploeg van de toneel kring zeer aktief in de paro chiezaal. De verbouwingen die toen werden uitgevoerd gaven als resultaat: een mo derne keuken, een grime- kamer, een vergaderruimte en een volledig gemoderai- zeerd podium. Een ander lokaal werd om gevormd tot «regiekabine» vanwaar uit alle geluids- en lichteffekten worden be diend. «Ten slotte», zei de voorzitter, «vermelden we graag de zeer goede kon takten die we met de andere Zele. Rhetorica Zele speelt de Paradijsvogels (bvw). De wijze waarop de Zeelse toneelvereniging het vrolijk mirakel spel van Gaston Marteni ten tonele bracht, bevredigde alle toneelliefhebbers. Het is een stuk dat aan de regisseur de mogelijkheid biedt om er enkele spitsvondigheden in te lassen. Daar maakte Roger Bolders en zijn team dankbaar gebruik van. De toeschouwers en die waren voor dat soort toneel zeer talrijk, konden zich vóór het eigenlijke spel reeds opwarmen. Zanger (Frank Van Mossevelde, een veelzijdig talent) en accordeonist Eddy Bracke verstonden de kluist om met enkele Vlaamse liedjes het publiek in de stemming te brengen. Het applaus voor het stuk begon, was een duidelijk bewijs, dat Rhetorika de overgangspas sages succesvol had opgevuld. De technische mogelijkhe den van Rhetorika kwamen bij de verschillende wisse lingen zeer goed over. Zan ger Van Mossevelde speelde perfekt in op het direkte gebeuren Het verhaal is voor elkeen overbekend. Het staminee tafereel kwam goed over en zorgde er voor dat het publiek onmiddel lijk in de sfeer zat. Rhetori ka had daar ook zijn zware kanonnen voor uitgekozen: Eddy Oosterlinck (Bolle Verbuyck), Rene Van de Velde (Rietje Rans) en Eric Depoortere (de koster). De choreografische effekten maakten van de hemel- en hei-taferelen hoogstandjes, waarin Rhetorika veelzij digheid demonstreeerde Het stuk werd naar een hoogtepunt gevoerd in het slotbedrijf, toen «Bolle» Oosterlinck en «Rietje» Van de Velde, de bedscène speel den. Een zeer sterke Rheto rika vertolking waarbij de kohesie van de groep de hechte band onder de ak teurs naar voor bracht. Naast het voormelde man- nentrio vermelden we graag het sterke spel van Dilia De Bondt als Man se Lappers en lieten Etienne De Brandt (Sint Pieter), Ives De Wilde (Mentie, de tim merman), Michel Chris- tiaens (de champetter) een goede indruk. De jeugd hielp mee tot een zeer ge smaakte opvoering en hier bij denken we aan Ria Van Cleemput (Goeleke), Filip Depoortere (Veerke), Hilde Bracke (O.L. Vrouw). Het was een hele opdracht van de regie om met dergelijke uitgebreide ploeg het stuk op een goed peil te houden en de klimaks in het slotta fereel te bereiken. We citeren dan ook zeer graag in één adem het Rhe torika gezelschap: Rene Van de Velde (Rietje Rans), Hortense Van zoon), Eddy Oosterlinck (Bolle Verbuyck); Diana De Waele (Flavie, zijn vrouw), Ria Van Cleemput (Goeleke, hun dochter); Eric Depoor tere (de koster); Dilia De Bondt (Manse Lappers): Mi chel Christiaens (de veld wachter); Martin Kesteleyn (kind); Ives De Wilde (Men tie, de timmerman); Mare Van Cauteren (neger), Hor tense Van Wesemael (de bel leman); Michel Christiaens (de oude Dandy); Dilia De Bondt (de boerin); Diana De Waele (de actrice); Eric De poortere (Lucifer); Anneite Raemdonck (Cleopatra); Mard De Paepe (de burge meester), Mark De Block (Bolle's vader); Marleen De Waele (de oude kokette); Fi lip De Poortere (een jonge soldaat). Koen Van Puyvel- de en Tony Vercauteren (twee matrozen); Annemie Leybaert (een jonge vrouw); Eddy Van de Velde (de schilder), Hilde Bracke Een nieuwe generatie dichters dient zich aan in de Wase hoofdstad. Terwijl de vorig jaar ontdekte Erik Spinoy al min of meer een vaste waarde is geworden (over zijn dichtbundel «De jagers in de sneeuw», die zopas bij Manteau verscheen, hebben we 't binnen kort), samen met Dirk Van Bastelaere, werden twee andere jonge poëten uit Sint-Niklaas met een onder scheiding bedacht. Johan Reyniers kreeg voor zijn gedicht «Cortez» een tweede prijs toegekend in de poëziewedstrijd voor de jeugd van de Brugse Gezellen van de H. Michel En Jean-Pierre (Jempi) De Bock, een dertiger, werd onlangs door de Antwerpse vzw Coremanskring onderscheiden. Zijn inzending werd met een vijfde plaats bedacht, 73 dichters hadden samen 166 ge dichten ingestuurd. De Bock, lid van de poëzieafde ling van De Lukasgezellen, gaf inmiddels al vier poëziebundels uit. «Het harde geel» is zijn jongste publikatie. (wv) (O.L. Vrouw), Etienne De Brandt (Sint-Pieter), Kun Rogiers (Engel Michael) Tony Vercauteren (Engel Gabriel), Mie De Beuk (Rietjes eerste vrouw); Ka- trien Van Eetvelde (Mariet- je, Bolle's dochterke); Marii Poppe (een oud vrouwtje), Jules De Wilde (St. Maar ten); Ingrid Coppieten (Sint-Nicodemeus); Niki ft Sitter (een kind), Marleet De Waele (de vroedvrouw) Krista Bauwens, Anja Bau wens, Gunther Van Denf (de engelen), Koen Puyvelde en Marc Van teren (duivels). Frank Mossevelde (zanger) en Ea dy Bracke (akkordeonist). Teater Rhetorika speelt de Paradijsvogels in feestzaal De Kroon nog op zaterdag 1, zondag 2, vrijdag 7, za terdag 8, zondag maandag 10 november 1986 telkens om 20 uur. Bern Zaterdag jl. werd de viering tien jaar Const leve- voor het publiek daarente- raers uit Kallo ingezet met een ontvangst op het Ken blijft eerder beperkt, gemeentehuis. Voorzitter Van Baemdonck mocht, De aktiviteiten rond het on- naast schepen Frangois Smet, de voorzitter van de vergetelijke massaspel kulturele Raad, de voorzitter van de dorpsraad en «Chanelaus, poorte ende zijn bestuur ook heel wat leden en sympathisanten heerleyckheyt» waren er de van z'n jonge maar dynamische vereniging verwei- oorzta^ van 001 de looP komen. Hij schetste in 't kort de historiek van de ?79 gee^t°" Const Ieveraers. De benaming Const Ieveraers ver- gegeven. cSst leprae™ wijst naar de rederijkersmaatschappij met dezelfde was immers de motor van benaming, die in de achttiende eeuw in Kallo het hele gebeuren. Naast de bedrijvig was. Wijlen Rijkhard Van Gerven, emi- aktiviteiten die men van nent heemkundige, was behulpzaam bij het kiezen een toneelgroep kan ver van deze naam. wachten is het voor de Const Iveraers steeds een Op 22 juni 1977 werd de politiek dienen niet noodza- bekommernis geweest om toneelvereniging Const Ie- kelijk samen te gaan en een zich zo ruim mogelijk in de veraers dus (her-) opge- zo ruim mogelijk publiek plaatselijke leefgemeen- richt. Op zichzelf niet zo'n moest worden aange- schap te integreren. Dat speciale gebeurtenis. In de sproken. kon via individuele kontak- Kallo. De tien jaar jonge Const. Ieveraers werd op het gemeentehuis ontvangen dw) zestiger, zeventiger jaren Waarschijnlijk ligt de oüt- werden meerdere toneelver- eigemngsproblematiek en enigingen her- of gesticht: de daarmee gepaard gaan- De Distelbloem (Stekene), 't de uit- en inwijking van de Kelderke (Kemzeke), XYZ bevolking en de fusie van (Bazel), Baudeloo (Sinaai), gemeenten, waardoor de De Vlasbloem (Nieuwker- gemeente éen totaal ander ken) en Tijl (Sint-Niklaas). uitzicht en een andere sa- In het sociaal-kultureel le- menstelling van bevolking ven en meer bepaald in de kreeg, aan de basis van het toneelaktiviteiten viel, ook wellukken van het opzet, in Kallo, gedurende de oor- Tot op heden brachten de logs- en naoorlogsjaren alle Const Ieveraers dertien vol- bedrijvigheid stil om herop- avondstukken (vooral in standing en bloei te beleven het blijspelgenre) voor het in hogervarmelde periode. voetlicht. Twee opvoerin- Gezien Kallo kan bogen op gen per stuk bleek algauw een geanimeerde politieke een foute gok te zijn ge- geschiedenis, die tot in het weest. Het warden vier op- verenigingsleven haar spo- voeringen of méér. Dekor-, ren naliet, was het de be- bergruimte-, geluids-, be doeling om een vereniging hchtings-, en grimefacili- zonder politieke strekking teiten werden gevonden in op te richten. Kuituur en de parochiezaal. De ruimte

De Voorpost | 1986 | | pagina 12