c Verbond voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen erediploma's voor geslaagde restauraties Onthaalcentrum 't Dak in Dendermonde stilaan een begrip Oostvlaamse gemeentesekretarissen kongresseerden te Zele De Voorpost Oud-medewerker Marcel Van Hauwermeiren overleden 16 - 31.10.1986 - De Voorpost Nog maar een paar weken geleden heeft het Verbond van de Kringen voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen het prachtig geïllustreerd boek over de Schelde- en Durmestreek voorgesteld en opnieuw laat deze overkoepelende vereniging (met de lange naam) van zich horen, nu met een aktiviteit die echter reeds tot de traditie behoort. Het Vlaamse landsgedeelte bezit vyf dergelijke verbonden maar dit van Oost- Vlaanderen, dat ruim dertig kringen verenigt, kent zijn weerga niet. Elk jaar wordt een waaier van aktiviteiten afgewerkt die altijd even suksesrijk zijn en buitengewone bijval kent. Naast de sporadische lessen- pen die ere-diploma's uitreikt reeksen, de jaarlijkse gouwdag aan initiatieven zowel uit de en de raadsvergaderingen, be- privé- als de overheidssektor. hoort het lauweren van de ge- Het is echter een kulturele ma- slaagde restauraties tot het nifestatie die zonder hulp en vast programma van de financiële steun van de Kre- werking. dietbank-Gent moeilijk zou Zo werd voor de veertiende kunnen verwezenljkt worden, keer aan eigenaars die hun Elk jaar stelt deze bank, in de gebouw op een fraaie en ver- maand oktober, de nodige antwoorde manier restaureer- ruimte ter beschikking want de den, of aan afgevaardigden uitreiking gebeurt met een aca- van gerestaureerde overheids- demische zitting of aan de ei- gebouwen, een ere-diploma genaars, of aan de afgevaardig- uitgereikt. den van de bekroonde restau- ra ties een ere-diploma over- Korte historiek handigd wordt. Samen met dit Het was pas in 1975, tot pronkstuk krijgen zij een monumentenjaar uitgeroepen, prachtige kunstfoto van het ge- dat de bewustwording tot het bouw in kwestie, behoud van onze zo schaars Betroffen de eerste bekro- geworden monumenten enige ningen bijna uitsluitend gebou- vorm kreeg. De monumenten- wen gelegen in de stad Gent, zorg bestond natuurlijk al veel dan kwam daar na een paar vroeger maar van dan af bleek jaar wel verandering in. In men bij de overheid het enor- 1974 reeds werd de gerestau- me belang in te zien van derge- reerde hoeve, Hof Ten Dale, lijke gebouwen. Dit was dan uit Mere bekroond en dit bleek ook een kentering want einde- de start te zijn want elk jaaï lijk zag men de noodzaak in volgden andere dit voorbeeld, om onze slecht bewaarde of Talrijke gebouwen uit de Den- onderhouden gebouwen in de der-. Schelde- en Durmestreek maatschappelijke problemen en in 1975 was het de beurt aan te integreren met het doel aan de Jezuïetenkerk van Aalst, de noodsituatie te verhelpen evenals de Oude Vismarkt en en een eerste stap te zetten tot het Oud-Hospitaal van dezelf- een grondige renovatie en het de stad Lede kon zich verheu- probleem ernstig aan pakken. Konkreet beschouwd kreeg restauratie van Hof ten Rode. ook "Het Toreke" op de Vrij dagmarkt in Gent, eigendom van de Kredietbank en waar trouwens voor de eerste maal de akademische zitting van de ze uitreiking doorging. Gast spreker, de heer Van Den Do ren heeft trouwens de historiek geschetst van dit 15de eeuwse Dendermonde. Pastoor Van Vossole de drijvende kracht te gen in het diploma voor de achter de restauratie van de kerk Sint-Gillis Binnen (arch). Bettekapel. Hamme voor de schap gewaardeerd worden en gebouw dat eens toebehoorde de doelstelling pas vorm in Mespelare met het Spaans het dus zinvol is c 1976 met de definitieve door- Hof. In de loop der jaren kwa- bouw van de ondergang te braak van het dekreet "ter be- men ook kerken en kapellen redden. scherming van de monumen- aan de beurt, pastorijen, mo- De eigenaars kunnen trou- ten, stads- en dorpsgezichten", lens, kruisen en alles wat maar wens het genoegen smaken dat Men ging dus zelfs verder dan enigszins verantwoord is om "hun gebouw" ook tentoonge- eeri gebouw en dank zij de voor het nageslacht te behou- "~,A 1 A versoepeling van dit dekreet den en waardig om als kuituur- werden de mogelijkheden tot monument te laten doorgaan steld wordt, zij het dan onder vorm van een prachtige foto, en dat het op die manier be- bescherming uitgebreid tot Elk jaar volgden er een reeks kendheid verwerft in de gehele kleinere monumenten, zelfs gebouwen die ons zo rijk kul- tot woningen en boerderijen, tuurpatrimonium kwamen ver- Daarbij voegde men later de rijken. In totaal zijn dit er industriële archeologie die in- meer dan driehonderd gewor- provincie. Daarbij werken zij mee aan de volledige schoon maak en voorkomen zij dat al te veel krotten hun eigen om- tussen eveneens bestaansrecht den zodat we mogen besluiten geving ontsieren. dat het Verbond voor Heem- kunde, in samenwerking met Erediploma s de Kredietbank-Gent, zorgt >r een zekere "schoon maak" maar daarbij de gewo- mochten de laureaten reerde gebouwen want sinds ne mens in de straat bewijst diploma, met foto van het ge- 1973 heeft deze vereniging een dat sommige initiatieven ook bouw, in ontvangst nemen, kommissie in het leven geroe- buiten hun eigen leefgemeen- Tot de bekroonden behoorde verworven heeft. Het Verbond van de Oost- vlaamse Heemkringen heeft echter zolang niet gewacht met het waarderen van gerestau- Ook dit jaar bekroonde men twintigtal gebouwen en Zele. De Oostvlaamse gemeentesekretarissen kongresseerden te Zele (bvw). aan de Huidevettersgilde Gent maar dat nu, dank zij deze bankinstelling, het mekka van de Gentse kuituur kan worden Het is prachtig inge richt en biedt talrijke moge lijkheden om kultuur-funktio- neel gebruikt te worden. Tot de andere bekroonden behoorden o.a. de Kerk van O.L.Vrouw te Zevergem, de prachtige Conciergerie van de Kartuizerabdij in Sint-Mar- tens-Lierde, het kasteel van Steenhuize-Wijnhuize evenals de schandpaal in dezelfde ge meente, de pastorie van Velze- ke, de Kerk van het H.Kruis te Vrasene, de Kerk Sint-Anna van Wetteren-ten-Ede, de Sint-Niklaaskerk van Zwijn aarde, de O.L.Vrouwkerk van Deinze en de Klepmolen van Balegem. Verder ook nog de geklas seerde "Kloeke" in Temse, een 19de eeuwse herenwoning in Waasmunster waar ook het kasteel van Sombeke, uit de 12de eeuw, als geslaagde res tauratie bekroond werd; de Kerk O.L.Vrouw Hulp der Christenen in Sint-Niklaas en deze van O.L.Vrouw-Hemel- vaart in Hofstade. Een ere-diploma werd uiter aard uitgereikt voor de restau ratie van de Balhoeve in Si- naai-Waas. Het is een gebouw dat uit 1665 dateert en dat 10 miljoen aan herstellingswer ken gekost heeft. Dit gebeurde wel met overheidstoelagen doch ook de eigenaar moet er een flink bedrag voor neertel len. Dit bewijst echter dat er ook voor privé-eigendommen mensen bereid zijn om merk waardige gebouwen tot monu ment te verheffen en daarbij zeer grote financiële inspan ningen willen leveren. Het ge bouw is sinds drie jaar geklas seerd en door de eigenaars bewoond. Grote Kapel in Lokeren Tot de laureaten behoorde ook de Grote Kapel aan de Sint-Annadreef in Lokeren. Het is een merkwaardig monu ment dat er in 1644 gebouwd werd en in 1650 door de toen malige bisschop van Gent, Ant. Triest, ingewijd. Het to rentje is pas twintig jaar later op het gebouw aangebracht. Twee eeuwen later werden echter verschillende wijzigin gen aangebracht: omvorming van de binneninrichting zoals het ingangsportaal, dat in sa- kristij veranderde en omge keerd. Koor en altaar verwis selden van plaats, men kapte en dichtte openingen voor en van deuren. Daarom heeft men bij de restauratie de oorspronkelijke oriëntatie trachten te herstel len evenals het inwendige dat een grondige aanpak kreeg: de 19de eeuwse versieringen ver dwenen samen met het pleiste ren gewelf. Vermits het oude altaar geen kunsthistorische betekenis had, is het niet meer herplaatst en heeft men een passende oplossing gezocht om er de erediensten uit te voeren. Vervolgens was ook het Hof te Mutsereel van Meldert bij de bekroonden. Dit was dan de tweede vereremerking voor datzelfde geboouw want voor de restauratie ervan had het echtpaar al een prijs gekregen van de Vereniging voor Aal- sters Natuurschoon. Alhoewel het oudste van Meldert, toch is het veel minder bekend dan het Hof te Putte dat meer rekreatief uitgebouwd is. Het Mutsereelhof daarentegen blijft zijn funktie als woning behouden. Tenslotte kwamen nog twee kerken uit het Dendermondse aan de beurt, o.a. de Sint- Gertrudiskerk van Wichelen en de Sint-Egidiuskerk uit Dendermonde. De eerste werd ingewijd in 1872 en gebouwd op grond geschonken door de familie Eeckhaudt. De pastoor was toen T. Van Herzele. De restauratie van laatstgenoem de kerk, gekend als de kerk van Sint-Gillis-Binnen, heeft naar het schijnt een lange lij densweg achter de rug. Tijdens de herstelling gingen dieven met verschillende kerkschatten aan de haal en werd het orgel deerlijk beschadigd. In juli was alle miserie achter de rug en hopelijk is alle smart en pijn vergeten na de bekroning tot geslaagde restauratie die als eerste waardering mag gelden. Een initiatief als geen ander Mede dank zij de Vlaamse bankinstelling is het Verbond van Kringen voor Heemkunde er ook reeds veertien maal in geslaagd om, in aanwezigheid van een paar honderd belang stellenden, aan de eigenaars of afgevaardigden te tonen dat hun werk gewaardeerd wordt in alle hoeken van Oost-Vlaan deren. Dit bewijst trouwens de groeiende belangstelling voor dit lovend initiatief. Vooral mogen hierbij de kommissiele den niet vergeten worden die met werkelijke speurzin aan "veldwerk" doen om dan later een selektie te maken en er voor zorgen dat het gaat om degelijk goede en echte restau raties. Het Verbond van de gouw Oost-Vlaanderen heeft wel ge luk een bankinstelling te ken nen die dergelijke initiatieven mogelijk maakt, maar men moet toch de nodige energie opbrengen om tot zulkdanige resultaten te komen. De uitrei king van erediploma's is trou wens maar een onderdeel van een jaarlijks zwaar beladen programma dat vakkundig af gewerkt wordt dank zij de me dewerking van alle heemkrin gen in deze provincie. Het is trouwens opvallend welk een samenhang er heerst tussen de ze kringen onderling en een heemkundige sfeer als deze is niet overal aanwezig. Bij het Verbond voor heemkunde in Oost-Vlaanderen kan men al leen maar vriendschappelijk heid en samenhorigheid vast stellen, een paar uitzonderlijke troeven die de enorme uitstra- Lokeren. De grote kapel aan de hoek van de Heirbnig- tog van hun werking bewust. s,raa, en de Sim-Annadrcef Een dergelijke sfeer kan men trouwens eens te meer komen vaststellen bij het komend chelen. Daar heeft men af- het een heemkundig fan. "teerfeest" dat doorgaat op 22 spraak gegeven voor de vol- feest zal worden zoals de vora|oyenop november a.s. in de zaal van gende - ontspannende - akti- jaren, het Oud-Gemeentehuis te Wi- viteit van het Verbond, waar Na ongeveer vyf jaar effektieve werking, stelt men vanuit Een opname in het centrum)! 't Dak vast, dat men vaak belaagd wordt met begriploze Dak biedt deze mensen ew| kritiek, die meestal via derden, maar ook af en toe veilige^startplaats om oude|| rechtsteeks, op 't Dak afkomt: «Waar steek jij je tyd in, in dat krapuul...». Na bezinning over dit probleem moeten de medewerkers toegeven dat deze kritiek zinvol is, en hen attent maakt dat zy de bevolking moeten informeren over de ware gronden. «We werken volop aan een campagne en willen nu reeds één en ander ter bezinning voorleggen». problemen op te lossen en. ?i.11 te wapenen tegen de streai eisen van de maatschappij, Nog vaak gehoord, is de b tiek dat de bewoners leeg pers en luicrikkcn zijn. Wist tl dat op dit moment 50% v J huidige bewoners een vast be zoldigd werk heeft? Men heeft de cijfers van de nische gezinsomstandigheden Voor de andere bewot werkjaren '85 en '86 (van 1 of verwaarlozing zeer vroeg in heeft 't Dak een bezigheids: januari '85 tot en met 30 au- gezinsvervangende tehuizen |jer en tal van huishoudelq gustus '86) doorgelicht (op een zijn geplaatst en met behulp bezigheden, totale groep van 172 effektieve van de werking eveneens een Als onderdeel van de campaè opnamen). Hieruit blijkt dat tussenstap weten te vinden pe zoekt 't Dak sponsors, dt hun steentje willen bijdrage! i de onkosten van de Dinsda mans naar zelfstandigheid En een derde kategorie, onge veer 20%, zijn mannen die op king "te dekken het moment van hun opname- Door maandelijks 100 bfr aanvraag in een gevangenis of storten op rekeningnumn landloperskolonie verblijven. KB 401-0012241-37 van Dt Tot nog toe heeft 't Dak geen Vereniging der Vlaamse Ont- Veelal betreft het hier onge- mensen opgenomen, die we- haaltehuizen VDVO vzw, 26(10 schoolde arbeiders en langdu- gens zware inbreuken tegen Antwerpcn-Bcrchem, met ver**^ het stafwetboek werden ver- oordeeld. Bovendien blijkt uit de kon- Dak tijd en rust om zich "te takten met ex-bewoners, die heid van belastingen en ecu bezinnen over hun situatie en vaak na-begeleid worden, dat abonnement op 't Dakkrantjc. Adeze mensen zich omwille van dat periodis-L nieuwe perspektieven beter de werking, kunnen handhaven en buiten Voor meer informatie kunt u van de mensen, die wor den opgevangen, dakloos zijn omwille van echtelijke proble men, alkoholproblemen, fi nanciële problemen of omdat de toegang tot hun woonst wordt ontzegd enz.. rig werklozen, die onderdoor gaan in de strijd om te overle ven. Deze mensen vinden bij 't melding «Gift vzw 't Dak- U|{ krijgt de sponsor per kalender- jaar een attest voor aftrekbaar- opnieuw energie op te doen om werk te zoeken, een aange paste woning te vinden, hun sociale administratie op orde de gevanigenismuren blijven. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 fokkerij A. De Cerver-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S, Dewachter Sport redaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper te zetten en hun kans terug te wagen. Een tweede groep betreft 31% van de totale bewonersgroep enkele grond, en zijn mensen, die voor hun opname verbleven hebben in andere instellingen, zoals psy chiatrische instellingen, MPI, gezinsvervangende tehuizen, therapeutische gemeen schappen... In wezen verschilt deze groep met de hogerge- noemde in die zin dat ze snel ler heeft moeten afhaken en meer gespecialiseerde hulp no dig had om uiteindelijk in het onthaalcentrum een tussenstap te vinden naar de ingewikkelde samenleving. Tot deze groep behoren ook vaak jonge men sen, die omwille van disharmo- dagelijks terecht in de Vai Langcnhovestraat 20 te Den- De misvatting dat in het ont- o haalhuis misdadigers leven, die dermondc of via telcfoonnum- samenscholen, heeft dus geen mer 052-22.08.31 :lijl «k" zc klub kt nié stijds ink zoi ils hel kt- lage De federatie van gemeentesekretarissen van St.-Niklaas en Dendermonde waren aan de beurt om het provinciaal kongres 1986 te organiseren. Ze kozen het gemeentehuis van Zele om hun administratief en financieel verslag te bespreken. De akademische zitting had plaats in de raadszaal van het gemeentehuis. De burgemeester van Zele Jo zef De Bruyne was een opgeto gen gastheer om de Oost vlaams gemeentesekretarissen te ontvangen. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om zijn waardering voor de taak en de opdracht van de gemeen- tesekretaris uit te drukken. Hij is de belangrijkste beleids ambtenaar en tevens de draai schijf en het knooppunt van de gemeentelijke werking. Hij moet zorgen voor de konti- nuïteit in het bestuur en dient in te staan voor de koördinatie van alle aktiviteiten. De ge- meentesekretaris vervult in het huidige gemeentelijk manage ment een spilfunktie. Hij is betrokken bij een belangrijk deel van het beleid De hechte verstandhouding tussen burge meester en sekretaris is de voornaamste voorwaarde tot het perfekt funktioneren van de administratie». Provinciaal voorzitter Edmond Van den Zele. In de raadszaal van het gemeentehuis was er heel wat belangstelling voor het kongres dat als tema handelde over de gemeentefinancies (bvw). Haute verwelkomde de pro vinciale overheid en nationaal voorzitter Spijkers en wees op de belangrijkheid van goede banden tussen de lokale bestu ren en de titulaire overheid. Het provinciaal kongres greep naar de aktualiteit als tema, dat werd behandeld door de eerste adviseur bij het Ge meentekrediet D. Daelman, die de evolutie van de gemeen- tefinancién onder de loupe nam en de daling van de rentevoe ten en de wijziging van het leningsysteem aan de lokale besturen door het gemeen tekrediet verduidelijkte en verdedigde. De door de overheid opgeleg de saneringsplannen hebben volgens de h. Daelman een positief effekt gehad op de ge- meentefinanciën. In vijf jaar tijd zijn die fel verbeterd. De inkomsten uit belastingen zijn van 39,9 miljard frank in 1980 gestegen naar 76,6 miljard frank in 1985. De investerin gen van de gemeenten zijn ge voelig gedaald. Die bedroegen in 1985 nog 19,8 miljard frank tegenover 38,5 miljard frank in lStëO. In 1986, is er volgens spreker nog geen inhaaleffekt te onderkennen. Het herne men van de investeringspoli tiek van de gemeenten zou nochtans een positiave invloed hebben op de arbeidsmarkt. Schattingen spreken zelfs over 20.000 banen. De personeels kosten zijn gedaald tot 45 per cent van de totale uitgaven. Het zuinig beheer van de Vlaamse gemeenten komt eveneens tot uiting in het dalen van de schuld van per inwoner. In 1980 was dit 2.000 fr, per inwoner en in 1985 nog maar 533 fr. per inwoner. Dit is een beter resultaat dat het nationa le tekort dat 5.000 fr. per inwo ner bedraagt. Het dalen van de rentevoet van 12,75% begin 1985 naar 9,75% einde 1985 was een positieve faktor voor degemeentefinancién. Voor het eerste semester van 1986 is het gemiddelde 8,85% en voor het tweede semester wordt zelfs 7,75% verwacht. Spreker wees op de inspanningen die het Gemeentekrediet doet en stel de dat het zeker geen monopo liepositie heeft tegenover de gemeenten. Beno De patiënt als partner in de eerstelijngszorg is een nieuw boek dat handelt over de ak- tuele tematiek in de gezond heidszorg en het gezondheids beleid. Het boek wordt op de markt gebracht door de Ko ning Boudewijnstichting en zal eerlang verkrijgbaar zijn. n «II ül nolen leniji In de nacht van vrijdag 24 op zaterdag 25 oktober is vrij onverwacht Marcel Van Hauwermeiren overleden ten gevolge van een hartaanval. Hij was jarenlang medewer ker aan ons blad, waarvoor hij ook gedurende meerderé jaren de sportrubriek samenstelde en leidde. Marcel Van Hauwermeiren werd geboren te Gijzegem op 8 februari 1929. Hij was adjudant bij de luchtmacht en trouwde met Helena Smetryns die hem vier kinderen schonk. Toen «De Voorpost» nog in zijn kinderschoenen stond, was Marcel Van Hauwermeiren bereid om de berichtgeving van de gemeente Wichelen en omgeving voor zijn rekening te nemen en om de sportverslaggeving op zich te nemen In die hoedanigheid schreef hij ontelbaar vele artikels over wielrenners, voetballers en andere sportlui. Enkele jaren geleden haakte hij af. Hij wilde het rustiger aan doen. Toen al leek zijn doorgedreven inzet op vele terreinen veel te hebben gevraagd van zijn gestel. Kort voor zijn overlijden was Marcel Van Hauwermeiren nog voor een routinekontrole bij zijn arts geweest die hem de verzekering had gegeven dat hij nog een hele tijd mcekon. Het heeft helaas niet mogen zijn. Een hartaanval werd hem fataal. Marcel Van Hauwermeiren wordt begraven op vrijdag 31 oktober om 10.00 uur in de Sint-Gertrudiskerk te Wi chelen. We bieden aan mevrouw Van Hauwermeiren en de kinderen onze diepe gevoelens van medeleven aan. ijds. de s kop z ipen %Dc <n ee: ling. N. eer portkri wen - int-Nik medt i okercr tt dc di iren. «per portkr ra!) ec wcml tvoetfc en Be

De Voorpost | 1986 | | pagina 16