PORTKRING SINT-NIKLAAS AS ZWAAR ZIEK, MAAR LIJKT AAN DE BETERHAND Kon.Sporting Club LOKEREN STEQELUK FREDDY COOREMAN PLOTSELING OVERLEDEN DAT IS NOG EENS VOETBAL itrura' VOETBAL speelt thuis tegen R.W.D. MOLENBEEK op zondag 2.11.1986 om 15.00 uur voor de Beker van België Alle supporters op het appel En beste wensen van sponsor TV-EKSPRES. JEUCDVOLTBAL eirbrup jut-Niklaas, dinsdag. - De z.g. groep De Cock (Theo Rooms, Filip De Jonge, amain Van Schoor, Marcel Verschueren en Jef De Cock) formuleerde t.a.v. tkuratoren die zich over het SKSN-faillissement ontfermen een voorstel, een familie, bod'. De groep blijkt bereid, het aktief van de voetbalklub over te nemen. En v°nj nvenop dat bod verklaarde de groep zich bereid, alle verplichtingen jegens de lelgische voetbalbond na te komen: de vergoeding aan ex-oefenmeester Noliet, leresten aan voetbalklub Maccabi, de lonen van de spelers voor oktober ook. fasdag leken alle elementen in de Sportkringzaak erop te wijzen dat het niét (bet koudweg schrappen van de klub van de bondslijsten komen zou. Bij de [BVB hadden de heren Roosens en Wouters wel oren naar het voorstel van de groep De Cock", dat op een persbijeenkomst in De Graanmaat te Sint-Niklaas ïoord werd door Filip De Jonge en overigens de vertolking was van het op "totaalbijeenkomst" van Sportkringbetrokkenen maandag gedane aanbod. Willockx tot Jan Verniers) stelden zich gul op t.o.v. de voetbalklub, maar thans ziet het ernaar uit dat men van de stadsbestuurders, vanuit poli tieke hoek eventueel ook, géén verdere financiële tege moetkoming hoeft te ver wachten. Op stedelijke centen reke nen de kandidaat-overnemers van de groep De Cock ook niet. Ze zien geen heil in het vermengen van overheidsgeld met privékapitaal. Inmiddels werd de achterstallige huur- Sportkring hééft dus nog vrienden. lagmorgen werd de in- is van het Sportkringbe- gemaakt. Veel tijd hoef- men daarvoor niet uit te ten. want er is gewoonweg :lijks iets. De "groep De zou dus het aktief van Uub overnemen. Dat be niét het scorebord, dat ijds pakweg 1,7 miljoen ink zou hebben gekost maar ils het te gelde wordt ge- ukt- wel eens tegen een *1 lager bedrag zou van de Bd kunnen gaan Het aktiva Mt wél het spelerspoten- Hl enerzijds en de "inhoud de tribune" aan de Water- olendreef (receptiezaal) an- «ijds. De globale waarde inde spelers werd aanvanke- k op zowat vijftien twintig ïjoen frank geraamd, maar ip De Jonge vindt tien mil- *n een realistische benade- g. Nog volgens De Jonge n er zo'n vijf zes miljoen Kdig om het einde van het titoen te halen. werd deze week niet getraind op de portkringterreinen. De kura- «n - Annemarie Baro uit H-Niklaas en Godfried De Bedt uit de... Roomstraat in "keren - verboden dat, om- de verzekeringspremies »r de spelers niet betaald Ben. Wel onderneemt een nepcring van "vrienden van Brtkring" zondag (Allcrzie- een uitstap naar Wiltz in ""imburg, waar ook nog zal foetbald worden. Niet te hoog mikken Gesteld dat het aanbod van de z.g. groep De Cock (de nieuwe SK-beheerders dus) wordt aanvaard dan kan Sport kring op een min of meer pro pere lei beginnen, straks. In Sint-Niklaas worden nog ènde- re namen van kandidaat-over nemers vooropgesteld. Omdat deze bijdrage al woensdag voormiddag persklaar was - om technische redenen - kunnen wij u niét de exakte stand van zaken tot op donder dagavond signaleren, dat be grijpt u. Maar na de bangelijke berichten i.v.m. het gewoon weg opdoeken van geelblauw, het helemaal onderaan de lad der beginnen ook, ziet het er naar uit dat de klub "gered" is. Eind deze week, begin volgen de week eventueel, zou voor de kuratoren de zaak moeten rond zijn, moet men dus weten hoever het met een mogelijke financiële inbreng van een of andere instantie staat. De groep De Cock zou van uit vermoedelijk derde voet balklasse een nieuwe opgang van Sportkring willen bewerk stelligen. Kalmpjes aan, niet te geforceerd, en met vooral jon gere, goedkopere spelers. De comeback uit derde afdeling (zomer 1982) met de ronduit prestigieuze ploeg (Georges Leekens, Jan Simoen, Swat Janssens e.a.) zou immers op té ambitieuze leest zijn ge schoeid geweest. Men stootte dan dra door tot eerste klasse (1984), maar leefde toen dui delijk boven zijn stand. Sport kring zakte weer. En zou nog dieper in de penarie raken. Van rijk tot doodarm Ooit was de Koninklijke Sint-Niklaasse Sportkring, stamnummer 221, stichtings jaar 1923, één van de rijkste klubs van het land. Met een aanzienlijk onroerend patri monium dus. Dat bezit ver schrompelde. 'k Herinner me nog een interview dat ik met voormalig sekretaris-penning- meester William Heyman een aantal jaren geleden maakte. Toen ik Heyman vroeg hoe het met hem én met de klub ge steld was antwoordde die me steevast: "Gezond, maar doodarm"... Sportkring Sint-Niklaas werd er aan het eind der jaren zeventig niet welvarender op, na die decennialange overwinv tering in tweede voetbal-afde ling. In 1979 werden de instal laties en terreinen van de klub door de stad overgenomen, in ruil voor zowat twintig miljoen frank. In 1984 besliste de ge meenteraad een nieuwe tribu ne en een receptiezaal te bou wen; de kostprijs daarvoor werd dan op 23 miljoen frank geraamd. Heelwat politieke zwaargewichten van Sint-Ni klaas (van Paul De Vidts en Lieven Lenaerts via Freddy schuld aan de stad door de groep Rooms-De Cock wel aangezuiverd, dat is u bekend. U weet dat de nieuwe be windslieden pakweg vijf mil joen frank inbrachten. De be drijven Cock's Vleeswaren en Domo-tapijten (Beaulieu) de den als sponsors hun intrede. Maar dan kwam, begin vorige week, de ontnuchtering met de aanhouding van ex-boekhou- der Guido Waterschoot. Twin tig miljoen frank ongeveer zou vanuit de groep Cools naar de voetbalklub zijn overgeboekt. Het hek was van de dam. Sportkring zat nóg dieper in de put. Donderdag vorige week al werd gewag gemaakt van een mogelijk faillissement van Sportkring. In voorzichtige termen berichtten wij vorige weck al op de voorpagina van onze Wase editie over een be raad bij Sportkring, vorige week donderdagavond. Toen bleek dat Sportkring in zak en as zat. Dat de put vijftig mil joen of méér frank omvangrijk is. Besloten werd dat men de boeken zou gaan neerleggen. En maandagnamiddag dan sprak de Sint-Niklase handels rechtbank het faillissement van geelblauw uit. Voorzitter Tas van de rechtbank zelf is rechter-kommi3saris. Guillotine "De guillotine hangt boven Sportkring, zelfs niet meer het zwaard van Damocles", zei Fi- De verbijstering, het gevoel van onmacht, het verdriet is groot. Freddy Cooreman, pas 45 jaar, overleed plotseling toen hy met zyn familie, samen met enkele vrienden oud-leiders van de Lebbeekse Chiro, een paar dagen verlof doorbracht in de Ardennen. Niemand had ooit kunnen denken dat deze joviale man, deze toegewijde lesgever aan het H. Maagdcollege te Lebbeke, deze plichtsbewuste echtgenoot en vader, dit kon overkomen. Ook handbalklub Ajax Lebbeke deelt in het leed; Freddy Cooreman besteedde vrywel al zyn vrije tyd aan de klub. Hy was niet alleen medestichter en bestuurslid, hy was tevens jeugdverantwoordelijke, trainer van de scholieren- en kadettenploegen, assistent-trainer van het eerste team, duivel-doet-al. Fred Cooreman was het gelaat en de ziel van de Lebbeekse handbalklub. Ook was hy verantwoordelijke handbal in het N.S.V.O., waarmee hy tijdens de verlofperiode nog op het W.K. in Frankrijk rondtoerde. In de kringen van de duivensport was hij een graaggeziene collega. Dinsdag begaf zyn hart. Midden in de bossen, tydens een rustige wandeling overleed Fred Cooreman, in de armen van zyn broer Jozef. In naam van de redaktie en in onze persoonlijke naam bieden jvy onze christelijke deelneming aan en delen w(j in de smart die zijn echtgenote An, z(jn dochter Greet en zyn zoon Bert treft. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 5 november. EVA HANDRAL lip De Jonge dinsdagnamiddag nog. Het is nu zoals na de Wase storm van 3 augustus: puin ruimen. De boekhouding moet ontward worden, een aanzienlijke klus. We konden vernemen dat de nieuwe be heerders van SKSN niet afke rig zouden staan t.a.v. het on dernemen van juridische stap pen tegen de vroegere be windslieden van de voetbal klub. Het zou ook tot de mo gelijkheden behoren dat de kuratoren een z.g. frauduleus bankroet uitspreken. De mist rond Sportkring is nog niet opgeklaard. Een aan tal gegevens zijn echter, via de massale aandacht die de klub van de verzamelde pers kreeg (Jan Wauters op de BRT-radio maandag: "Bestaat Sint-Ni klaas of bestaat Sint-Niklaas niet?"; de BRT-televisie kwam langs; RTL was in Sint-Ni klaas; de kranten besteedden paginavolle bijdragen aan de affaire), bekend, ten over vloede bijna. Volgend seizoen zou men een afdeling lager spelen, wat dus wil zeggen: derde afdeling. Tenzij men via b.v. het behalen van een peno- detitel toch virtueel zou pro moveren, wat zou betekenen dat men prompt weer naar tweede zou zakken. Of tenzij, in het ergste geval, de Belgi sche voetbalbond zich tot schrapping zou genoodzaakt zien, ondermeer vanwege een vordering van 760.000 frank die ex-trainer Leon Noliet vóór 3 november wil gehono reerd zien. De schrapping moet ten allen prijze voorko men worden. Sportkring Sint- Niklaas speelt niet alléén met een eerste elftal, maar beschikt ook over een arsenaal van zo wat vierhonderd jeugdige spe lers. Het is dus geen gewoon bedrijf, geen gewone vzw die over kop is gegaan. Wel een klub die inkomsten puurt uit de toegangsgelden die door ge middeld vijftienhonderd beta- lenden per thuismatch worden verworven, gelden uit sponso ring en reklame ook. De spe lers moeten betaald worden, ook dat, want de tijd toen door tenoren als Gust Van Steelant, Frans De Bruyne en andere voor een habbekrats tegen een bal werd gestampt ligt vér ach ter de rug. Plots leek begin der jaren tachtig, onder impuls van Mi chel Bal zaliger, een revival zich aan te dienen. Maar men had, in de stad waar lieden wonen die men als "dikke nek ken" pleegt te omschrijven, te hoog gegrepen. De aangegane verbintenissen konden niet worden nageleefd. Voorspel baar, zeer zeker, maar jammer al bij al. Zelden kreeg een faillisse ment in het Land van Waas zoveel aandacht van de media. De geelblauwe perikelen en de trammelant die daarrond wordt gemaakt roepen herin neringen op aan het Nobels- Peelmandebacle, waarbij toch negenhonderd tewerkgestel- den betrokken waren. Ook toen nogal wat reporters en gezanten in Sint-Niklaas, maar de neerslag van wat die hadden geregistreerd klonk toch an ders. Nu gaat het minder om de tewerkstelling natuurlijk, veeleer om een stuk patrimo nium dat gedurende meer dan zestig jaar werd opgebouwd. In de brood en spelen-filosofie waarin het voetbalgebeuren en ook de voetbalverslaggeving gedijt was het onvermijdelijk dat omtrent de afbrokkeling van het Sportkringimperium veel tamtam werd gemaakt. Als je haast elke dag tot in de kleinste details geïnformeerd wordt over de esbattementen van voetbalgoden en de wijze waarop ze een bal net wél of net niét in een kooi trappen dan moet je ook gedogen dat het gesukkel van een konglo- meraat van sjotters, bestuur ders en sympathisanten aan de grote klok wordt gehangen. Dat gebeurde dus. Zoals het ook onvermijdelijk lijkt dat de PREMINIEMEN KAV DENDERMONDE - SK SINT-NIKLAAS 2-1 Jeugdvoetbal. De Sint-Niklase preminiemen Jeugdvoetbal. De preminiemen van KAVD wonnen met 2-2 tegen SK Sint-Niklaas Kletsnat, met drupneuzen èn rooie koontjes hebben de Dendermondse preminiemen hun "kapitale" match tegen SK Sint-Niklaas met 2-1 winst afgesloten. Het was geen weer om een hond door te jagen, maar de tweeëntwintig snotters waren paraat om mekaar partij te geven. Een indrukwekkende scheidsrechter hield alles in goede banen en veel moeite kostte hem dat niet. Alleen de verbolgen vaders aan de kant moesten af en toe iets hartigs gebruiken om hun gemoederen te kalmeren. Het is er eigenlijk een gezellige boel, daar op het terrein van De Dammen. Terwijl moeder in de kantine haar zoveelste koffie naar binnen giet, gezellig keuvelend met de vriendinnen van elke week, hossen hun gasten heen en weer op het terrein met een inzet die geen enkel fanionteam kan opbrengen. Langs de kant staan de vaders hun sigaar op te knabbelen, de kraag recht tegen de regen en de krachttermen bedwingend. We waren verrast door het fraaie en intelligente spel van deze krawatten. De lokale pk>eg, geleid door een autoritaire en technisch knappe kapitein, beheerste de match volkomen, al kwamen beide ploegen met goede papieren in het veld. KAVD had nog geen enkele goal moeten toestaan en scoorde er reeds een zeventigtal. Sint-Niklaas werd beschouwd als de zwaarste konkurrent en dat gaven de thuisspelertjes achteraf ook toe: dit was de beste ploeg die ze ontmoet hadden. Zo goed zelfs, dat er zowaar tijdens de tweede helft een doelpunt moest geïnkasseerd worden, al liep verdediger Frederik Heuvinck zich voortdurend de ziel uit het lijf. Geen nood echter. In de eerste helft en bij het begin van de tweede scoorde Frank Magerman, blijkbaar een knaap die de goal weet staan. Van Sint-Niklase zijde zagen we vooral lange rushes die echter niet gevaarlijk waren. De thuisploeg kombineerde beter en die kereltjes hebben zelfs al enig taktisch doorzicht. Eén-twees zijn er genoeg en sommigen onder hen hebben zelfs de kunst al verstaan om een bal voor doel te zwiepen. Het beste vonden we echter de kollektieve aanvallen. Deze preminiemen breidden kombinaties aan mekaar, die je van verbazing de nattigheid deden vergeten. Na de wedstrijd glunderden de vaders en moeders nog fierder dan hun gasten, maar o wee als er ooit eens een nederlaag mocht komen... Naar dat jeugdvoetbal gaan we nog kijken. SPORT I Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 0SZ21.4O.60 ER IS NOG LEVEN NA HET FAILLISSEMENT wijze waarop (naar verluidt) tot voor kort in SK-middens op gebied van administratie ge klungeld werd dra, na uitrafe- Iing door de deskundigen, wel tot in de gazetten zal door lekken. Gesteld dat een voetbalklub van het kaliber van Sportkring tot het Sint-Niklase of zelfs Wase patrimonium mag wor den gerekend dan heeft men er alle belang bij dat, vooral met het oog op de toekomst, eerlij ke gegevens worden voorge legd. Informatie over niet en kel het al dan niet buitenspel staan van een of andere pion of de overkomst van nóg een ne ger naar hartje Waasland, maar toelichting ook omtrent de gezondheid van de vzw, de leefbaarheid dus. De mensen van de z.g. groep De Cock hebben alvast beloofd dat in dien het van hen afhangt, een "opener beleid" zal gevoerd worden. Een voornemen dat we toejuichen. 'k Heb de periode nog be leefd waarin Julien Van IHiym- broeck, Bert De Lamper, Dja- mel Zidane en Danny Veyt op de grasmat aan de grens met Belsele ronddartelden. Ze speelden behoorlijk, daar niet van, maar ze zouden later, on dermeer in West-Vlaanderen, méér renderen. Hoe kon dat toch? Misschien heeft de kies keurigheid, de kritikasters- mentaliteit die de Sportkrings upporters heet te kenmerken ermee te maken. Ook de duali teit tussen enerzijds de voor standers van het laten penetre ren van de eigen "kweek", de jongeren dus, en anderzijds de aanhangers van het laten evo lueren van vooral gereputeer de sjotters nam vaak schrijnen de proporties aan in Sint-Ni- klaas. Als men het post-faillis- sementtijdperk wil doorsparte len zal men wel op basis van de eigen jongeren moeten werken. Ook De Voorpost duimt na tuurlijk dat Sportkring er gauw bovenop komt Arm zijn is geen schande. Hoeft zelfs geen handicap te zijn. Gezondheid primeert. De bereidheid tot sanering bestaat. Het ziet er naar uit dat de zwaar zieke patiënt opnieuw aan de beter hand kan geraken. Wouter VLOEBERGH

De Voorpost | 1986 | | pagina 17