EEN HEERLIJKE VOETBALZONDAG MET BEVEREN DICHT BIJ EERSTE NEDERLAAG NU OOK AL THUIS OP VERDEDIGING LOKERSE EKSPRESJES IN DE HOOFDROL KESHI 40.000 BASKEN WACHTEN OP SK BEVEREN V 18 - 31.10.1986 - De Voorpost VOETBAL SC LOKEREN - AA GENT 2-1 Achtduizend toeschouwers waren zondagnamiddag afge zakt naar Daknam voor het derby tegen de Buffalo's. De prestatiekurve van.de Gentenaars ging al enkele weken in stagende lijn en mede door de riante overwinning bij Jeunesse Esch en Sportul Studentesc Boekarest evenals het feit dat op verplaatsing nog niet werd verloren, schenen de Grjj zenhout-boys in een overwinningsroes te verkeren. Bg Lokeren had men het echter zo niet begrepen en in een echte thriller-sfeer werd door de thuisploeg tot het laatste moment geknokt om de voorsprong op het bord te houden. Drie pareltjes van doelpunten van resp. Dimitri M'Buyu, Stephan Keshi en Frank Noilet vielen na de rust en brachten de toch al zeer tevreden toeschouwers in vervoering. Het werd trouwens een der by met een sterk Nigeriaans aksent: bij Gent startte Egu Augustine op de libero-plaats en bij de thuisploeg zou land genoot Stephan Keshi de win ninggoal scoren. Grillige Au gustine zou trouwens al in de vierde minuut gekwetst het veld verlaten en dat stuurde de plannen van trainer Han Grij- zenhout danig in de war. Gent begon niet alleen ge handicapt aan de wedstrijd maar moest bovendien zijn troepen herschikken met De Wolf op de libero-plaats, ook aan de verdediging werd ge sleuteld en dat deed de trainer uiteindelijk het aanvallend kompartiment uit het oog ver liezen. Met de nefaste ge volgen. Lokeren begon veelbelovend met een opnieuw fitte Ronny Laroy als rechtsachter, Schoofs mocht een bank voor uit. De thuisploeg trok aan vankelijk het laken volledig naar zich toe en slaagde erin Gent grotendeels terug te drin gen. Lokeren lukte ei zo na de openingstreffer via Nijskens en even later Dimitri M'Buyu maar beiden hadden blijkbaar zonder een attente Laurijssen gerekend. periode helemaal niets voor en enkel Raeven, op voorzet van Van Mierlo, zorgde voor enig animo in een matige eerste helft. Na de rust sloeg echter de vlam in de pan. De koffie was wellicht nog niet helemaal ver teerd toen na tien minuten Lo keren eindelijk kreeg waar het recht op had. Om zijn as draai end scoorde Dimitri M-Buyu een énig mooi doelpunt (1-0). Amper vijf minuten later lukte Lokerens nieuwste "chou" Ste phan Keshi de nummer twee. Een goal trouwens zoals we er nog weinig zagen. Dimitri M- Buyu verlengde een voorzet van Bruno Versavel en een goed geposteerde Keshi, eigenaardig genoeg met het ge zicht njiar het eigen doel, haakte met een slag van de hiel de bal in het Gentse doel. Subliem! Een dolgelukkige Lokerse aanhang bezorgde de Nige- riaan meteen een staande ova tie. Verdiend, dat zeker. Keshi zorgde immers twee opeenvol gende weken voor evenveel belangrijke doelpunten sprong en Lokeren zat op ro zen. Dat dachten we tenmin ste. De thuisploeg kreeg echter nog enkele bange ogenblikken te verwerken. Na een misser van Dimitri M'Buyu sloeg Gent prompt terug en met een schot vanop zo'n twintig meter keilde Frank Noliet de 2-1 in de Lokerse kooi. De Buffalo's kwamen trouwens in het laat ste kwartier beter in de wed strijd en Lokeren diende nu alle hens aan dek te roepen om hen het scoren te beletten. Een wedstrijdeinde met thriller-allures, doch alles bleef zoals het was. Een overver- diende overwinning voor Lo keren en bovendien voor de toeschouwers een heerlijke voetbalzondag. Spijtig dat de negentig minuten zo vlug weg tikten... Vivian Bogaert Offensief stelde Gent in die 2-0 dus, een riante voor- Dat trainer Aimé Anthuenis na de wedstrijd eèn tevreden man was, hoeven we nauwelijks te vertellen. Beide ploegen zorgden voor een uitzonderlijk aantrekkelijk vertoon. "Spijtig toch dat de TV vandaag niet op Daknam was", dixit Anthuenis. "Niet alleen behaalde Lokeren zijn eerste thuisoverwinning, bovendien werd naar mijn me ning serieus aan klantenbinding gedaan. Een heerlijke voetbalzondag met drie juweeltjes van doelpunten, wat wil je nog meer? We behaalden twee belangrijke punten in funktie van de toekomst", gaat de Lokerse trainer verder en stelt boven dien dat de overwinning voor de thuisploeg meer dan verdiend was. "In de eerste helft voetbalden we al zeer goed en dwongen een paar halve kansen af. De wedstrijd verliep gelijkop- gaand voor beide teams met echter toch de mooiste kansen voor Lokeren. In de tweede helft kregen we een paar mooie aanvallen, met de 2-0 als resultaat. Individueel vooral twee prachtige doelpunten. Ook het doelpunt van Frank Noliet was pure klasse. Eens de 2-1 'op het bord stond kregen we automatisch meer druk te verwerken, niet omdat we verdedigend begonnen te spelen maar de tegenstrever nam logischer wijze meer risiko's. En dan hangt alles af van de faktor geluk. Wel hadden we wat problemen met die hoge centers, maar dat is niets nieuws. We kregen dan de kans om 3-1 te scoren, poging die echter mislukte. Het bleef uiteindelijk 2-1 en over het ganse verloop van de wedstrijd gezien vond ik die uitslag zeker niet overdreven. We verdienden de overwinning. Voor het publiek telde het spektakel, voor ons de punten. Ik denk dat beide partijen tevreden huiswaarts keerden", besluit een gelukkige Anthuenis. LOKEREN BEKERT TEGEN RWDM Daknam, zondag 2 november, 15 u. In de tweede ronde van het bekeravontuur neemt Sporting Lokeren het zondag op tegen, alweer een eersteklasser, RWDM. De gemakkelijke tegenstanders in het bekertref- fcn zijn voor de Daknamploeg blijkbaar niet weggelegd. Het is al de tweede keer dat RWDM en Lokeren elkaar partij geven voor de bewuste Belgische beker. In het seizoen 1982-1983 was RWDM al de tegenstander Een duel met heen- en terugmatch stond toen op het program ma in de kwartfinales. Op Daknam werd niet gescoord. Maurits De Schrijver werd die dag afgevoerd met een dubbele open beenbreuk. Vergelijken met vroeger gaat voor beide klubs momenteel niet meer op; zowel RWDM als Sporting Lokeren maak ten de voorbije seizoenen een verregaande gedaantewisse ling mee. Bovendien, in bekermatchen blijft het resultaat onvoorspelbaar. Vorig seizoen was het ook een als 'mak kie' gedoodverfd KV Mechelen dat de Daknammers op eigen veld met 0-5 afdroogde. Lokeren krijgt aan RWDM beslist een moeilijke tegen stander. Verstoppertje spelen is er echter niet bij. In dit vroege stadium van de beker van België moet de klus in één wedstrijd geklaard worden. Zonodig komen er verlen gingen en worden strafschoppen getrapt. Aan Lokeren nu om het niet zover te laten komen. (v.b.) Lokerens meest bejubelde man is momenteel zonder twijfel Stephan Keshi. Dit seizoen speelde hij amper twee volledige wedstrijden en was goed voor evenveel doelpun ten. Lokeren draait dus mee in de subtop en dat is in niet geringe mate aan Keshi te danken... Nochtans had de Lokerse aanhang het in den beginne niet begrepen op de Nigeriaan. De 24-jarige Stephan werd begin 1986 door voorzitter Gaston Keppens naar Lokeren gehaald.'Door de Lokerse president werd in die periode uitgekeken naar buitenland se versterking voor zijn verdediging. Hij zag "reus" Keshi aan het werk als libero bij Stade Abidjan in Ivoorkust, waar die voor één jaar onder kontrakt was. twijfelde niet en bracht na een verlengd verblijf - het had immers heel wat voeten in de aarde eer de overgang geregeld was - zijn aanwinst mee naar Lokeren en naar Daknam... Keshi was in Nigeria topschutter van zijn team, maar ook in Abidjan was hij vorig seizoen op één na de beste goalgetter. Steeds als libero. De beginmaanden bij Sporting Lokeren liepen geenszins van een leien dakje: aanpassingsmoeilijkheden met het Europese klimaat - het was immers hartje winter problemen met de overgang van het Afrikaanse naar het Belgisch voetbal en ook het feit dat hij invaller werd deed de gevoelige kleurling verdriet. "Een hele tijd kreeg ik amper de kans om te bewijzen wat ik in mijn mars had", vertelt Keshi. "Ik mocht wel al eens invallen naar het einde van een wedstrijd toe, maar dat is zo ondankbaar. Je kan je in die paar minuten amper manifesteren. Bovendien is er ook nog Ronny Somers, onberispelijk trouwens. Ik ben echter in mezelf blijven geloven, wist waartoe ik in staat was. Afrikaans voetbal is technisch sterk, maar traag. Ik diende mij dus aan te passen aan het Belgische kompetitievoetbal. Het ritme ligt hier veel hoger dan bij ons, maar dat ritme heb ik gelukkig al een paar maanden te pakken. Bloed, zweet en tranen heeft mij dat gekost. Door de harde trainingen ben ik zeker zes kilogram afgevallen." Keshi dweept met Bordeaux in Frankrijk, met Ander- lecht... Toch is hij de Lokerse dirigenten enorm dankbaar voor de hem geboden kansen, vooi de goede opvang ook... Eind dit seizoen is zijn kontrakt met Sporting Lokeren ten einde, maar hij staat helemaal niet afkerig tegenover een verlenging van de verbintenis. "Trouwens, ze hebben in Lokeren de échte Keshi nog niet aan het werk gezien", lacht hij en dat geloven we best. Toen hij zondag jl. Lokerens tweede en meteen winnende treffer op een sublieme wijze tegen de touwen knalde, barstte het Daknamstadion haast uit zijn voegen. Het publiek dankte hem met een staande ovatie. Het deed hem blijkbaar deugd. De week voordien, op Beverens Freethiel, scoorde hij ook al doch de vreugde om het doelpunt werd toen niet ten volle gesmaakt. "Dat klopt. Na de wedstrijd vernam ik immers dat Schmedding een beenbreuk had opgelopen in een duel met mij. Dat nieuws was des te pijnlijker omdat ik voordien nooit in een spelfaze betrokken was waarin een voetballer zwaar werd gekwetst. Ook al had ik niet de minste schuld, toch komt zoiets hard aan. Vorige week ben ik samen met voorzitter Keppens de ongelukkige Schmedding gaan bezoeken en toen die mij ook verzeker- Voetbal. Stephan Keshi (arch) de dat het helemaal niet mijn schuld was, heeft me da: toch danig opgelucht. Je moet weten dat ik in mijn helt voetballoopbaan, en die is toch al een tiental jaartjes oud. nog geen enkele keer geel kreeg", besluit Lokerens zwarte parel. De Westduitser gaf in de Sint-Annakliniek in Beveren grif toe dat Keshi niet de minste schuld trof. "Ik had gewooa pech. Stephan beging geenszins een zware overtreding. Dergelijke duels komen in een wedstrijd tientallen keren voor en alles hangt in zo'n fazen af van sekonden", aldus nog F/anz-Josef Schmedding. Bij Sporting Lokeren was men anderzijds niet te spreken over de zware aantijgingen uit een bepaalde hoek. "Keshi mag geenszins de schuld krijgen van dat spijtige ongeval", zegt Dimitri M'Buyu uit naam van de speler»' groep. "De Afrikaan heeft het al moeilijk genoeg gehad a zijn streven naar een vaste plaats in het elftal. En willen bovendien kost wat kost vermijden dat hij vooi met een slechte reputatie op de velden verschijnt." Het énig mooie doelpunt van zondag heeft veel g< maakt, zoals we al schreven. En dat Daknam zijn symj tieke kleurling op de handen draagt, daaraan twijfelt g( t noot ekn rerkw lidden nMoc voel been "urgse eLim Borspi teler c de rus sterke mens meer (v.i) 2* NATIONALE RAC. JET - BEVEREN 1-1 "Het Europese treffen tegen Bilbao heeft zich vandaag nog sterk laten voelen", verontschuldigde oefenmeester Novak zijn spe lers na de matte verrichting tegen Racing Jet. En inderdaad, ook SK Beveren kon zondag de geleverde inspanningen van woens dag niet verbergen. Onze semi-professionele voetballers kunnen o zo moeilijk een harde Europese midweekwedstrijd verwerken. En toch leek het er aanvankelijk op of Beveren makkelijk de twee punten naar het Waasland kon nemen want de eerste geel- blauwe aktie was al onmiddellijk raak. Patrick Gorez ging zonder tegenstand voorbij de Brusselse defensie en joeg hard binnen. Beveren hield de wedstrijd in de hand maar niemand dacht er blijkbaar aan de thuisploeg nog wat verder weg te drukken. Steriel overwicht, zeg maar, zonder duidelijke sco ringskansen en dus met een 0-1 ruststand. Racing Jet had SK SINT-NIKLAAS - BOOM 1-1 doelman De Wilde niet één keer aan het werk gezet Na rust ruilde Novak Peeraer voor Lemoinc en meteen ook weer minder vaart in de geel-blauwe voctbaltrein. Bei ging nu echt behoudend spelen en voor De Wilde werd dubbele verdedigingsmuur gelegd. Racing Jet kwam nu m«' lijker voorbij het middenveld en vooral Guy Demey jaar terug nog genoemd in verband met een mogelijke ovei naar Beveren. ging zijn stempel drukken op de weds Beveren oogstte wat het had gezaaid en na tien minuten tweede helft kopte Dcssy een aardig maneuver tot voorbijl Wilde. Scheidsrechter Modave, zondag bijzonder zwak, keu het doelpunt echter af. Verstomming en woede bij de thuis Iers, verwondering om die scheidsrcchterijke hulp bij Bcvt Zeven minuten later kreeg Jet dan toch waar het recht op toen Mark Verbruggen hard voorbij een vertwijfelde De Wi schoot. Racing Jet wou nu nog meer en Beveren kon de wedstrijd meer doen kantelen. Tweemaal nog hing er een strafschop ina lucht maar Modave ging niet in op de vraag van de thuis» hang. Beveren liep tegen Jet dus bijna tegen de eerste nederlai van het seizoen aan. Een slechte wedstrijd van Beveren dat het gewonnen punt nog een te hoge beloning overhield. (HA "Dat wordt een topper in het San Marnes-stadion", orakelde de Spaanse journalist die op Freethiel een sterk Beveren de maat had zien nemen van Athletic Bilbao maar de prestatie van de Waaslanders toch vrij apatisch had gevolgd. De Basken leken er trouwens allemaal nogal gerust in. Een raar volkje, die Basken. Ze worden niet graag Spanjaarden genoemd, wie trouwens wel in dat uitge strekte land? Niet de Castilianen, niet de Catalanen, niet de Andaloesiërs, zeker niet de Basken. Het Spaanse volk heeft geen kenmerken die het bindt. Kenmerkend voor de Spanjaarden zijn juist de vele verschillen binnen de grenzen van één staat. Het Baskenland strekt zich uit over de Cantabrische streken, de kust leeft van de visvangst, wal verder in het land groeiden belangrijke industriestreken. Bilbao bijvoorbeeld heeft zware ijzerindustrie en de stad groeide dan ook snel tot één van de centra in Baskenland. Het traditionele heeft bij de Basken steeds een belangrijke waarde bewaard. Zo loopt de Bask nog steeds met de onvermijdelijke "boina", het hoofddeksel dat in Europa bekend werd onder de naam basco en spelen ook de jongemannen "pelota", de nationale sport van Baskenland, dat van hieruit gans Spanje en een heel stuk van Europa veroverde. Het belangrijkste moment van een Baskische stad zijn de fiestas. De feesten en, zo vertelde dezelfde journa list, het voetbal wordt in Bilbao als een fiesta be schouwd. In het San Marnes, welke porfefeuille die Sint beheert kwamen we niet te weten, wachten woensdagavond 40.000 Basken op Beveren. En ze zullen het feest goed hebben voorbereid. Voetbal is een ernstige bezigheid voor de Basken en het is echt Baskisch. Bilbao telt trouwens alleen maar Basken in het elftal en ook trainer Iribar, gewezen nationaal doelman, is een geboren en getogen Bask. Iribar speelde trouwens steeds bij Bilbao. De komst van SK Beveren is voorlopig het hoogtepunt van de fiestas. Wanneer de Waaslanders er toch zouden in slagen Bilbao uit de Europese voetbalmolen te halen eindigt woensdag meteen ook het burgerlijk jaar voor de Basken. De "boina" zal dan dieper over het hoofd worden getrokken. (al.) St.-Niklaas-Boom 1-1. De inzet van de Wase spelers was enorm, zeker na het verpletterend bericht van de faling (dw) Sint-Niklaas-Boom 1-1. Doelman Mestdagh bokst het leder weg. Met man en macht verdedigden de geelblauwen het gelijkspel (dw) Het was de Sint-Niklase spelers aanvankelijk aan te zien dat zij mogelijks binnenkort werkloos zullen worden. Uiteraard gingen de gesprekken voor de wedstrgd over dit onderwerp, want pas enkele uren voordien waren de spelers erover ingelicht dat de klub de boeken ging neerleggen en dat er een faling in de lucht hing. Trainer Ferket had bovendien zijn spelers opdracht gegeven om behoudend te spelen, alsof men op verplaatsing was en te loeren op de counter. De amper elfhonderd supporters stonden er dus voor spek en bonen by. Al scheen er een matig herfstzonnetje die zondagna middag, toch kon het de grijze wolken aan de Wase voetbal hemel niet verjagen. Boom startte overtuigend en onmid dellijk wist de thuisploeg van waar de wind kwam. De Buy- ser leidde een technisch sterke re ploeg SK ging eerder agres sief verdedigen met Cornet. Massagie en De Vocht als mannen op de bres. In die eerste periode kwam het niet op voetballen aan. Hier moest vooral gevochten worden te gen de nederlaag. Reeds in de eerste minuut waren de Klaas jes verwittigd. De Buyser schoot naar doel en Mestdagh had het niet gemakkelijk om te pareren. Dat was eigenlijk de enige noemenswaardige aktie tijdens het eerste halfuur. Der tig minuten later kreeg Vijl- ders aan de overzijde een kans, maar zijn carambole werd door de bezoekende keeper De Laet mét de voet geneutraliseerd. In die periode werd een licht geblesseerde Eeckman vervangen door N'Rabet en dat zou later vruchten afwerpen. Deze Noordafrikaan, vorig jaar overgekomen uit de Walivo- kompetitie, toonde al direkt wat hij kan en schoot een voor zet van Truyens in één tijd naar doel, waar De Laet op nieuw met de voet kon redden. Daarop volgde een hoekschop. Cornet mikte de bal naar de tweede paal en daar stond N'Rabet opnieuw en wéér in één tijd liet hij Boom kans loos. Dat was drie minuten voor de rust. Na de koffie dacht Sint-Ni- klaas dat er wel meer inzat en bleef doorduwen. N'Rabet be wees ook wat van dribbelen af te kennen en probeerde een heuse slalom door de bezoe kende defensie. Die poging werd gestuit door Gillé, die hem finaal van de sokken liep, wat hem terecht een gele kaart kostte. Sint-Niklaas bleef ko men en Vijlders kreeg op nieuw een kans, maar opnieuw moest De Laet voetenwerk doen. Voor de derde keer ver hinderde hij een treffer met zijn voeten. Deze poging van Vijlders leek wel het laatste wapenfeit van de stilaan uitgebluste Klaasjes die nu vooral begon nen te denken aan het veilig stéllen van de zege. Boom kwam met De Buyser, Van Nerum en de Zaïrees Balenga de neus aan het venster steken. Het was trouwens de gekleur de spits van Boom die aan de basis zou liggen van de gelijk maker, Hij passeerde de bal naar De Buyser, die een schicht vlak boven de grond loste Mestdagh kon deze bal onvoldoende onder kontrole krijgen en een goed gevolgde Jan De Laet maakte de klus af. In plaats van 2-0 werd het dus 1-1 en dat sneed de thuisploeg vrijwel de adem af. Ze schenen zich zelfs bij de situatie neer te leggen. Of die rangschikking nu allemaal veel belang heeft zal de toekomst moeten uitwij zen. Er zit zelfs een kans in dat Sint-Niklaas helemaal ge- Maar daarover in een ander schorst wordt in plaats van artikel naar derde te moeten zakken Voetbal. Na de wedstrijd tegen Boom kwamen de drie vroegere bestuursleden van SK Sint-Niklaas, de heren De Schrijver, De Corte en De Bauw, met bedrukte gezichten samen op de parking. Men kan allicht het onderwerp raden (dw)

De Voorpost | 1986 | | pagina 18