Zwarte produkten van een maatschappij in krisis Veranderd sinds de Delhaizeraid.. Jan Louies richtte volgende open brief naar het stadsbestuur Aalsterse Welzilnsbeurs geen éénmalig gebeuren Schooltje Park De Blieck reageert Tweede Gewestelijke Davidsfondskwis Gemeenteraad Aalst: Zitting anders dan anders Eén jaar na de Delhaizeraid Aalst Teledienst Aalst eerlang autonoom? Open brief over selektieve ophaling van papier Laden en lossen bij Tupperware 6 - 31.10.1986 - De Voorpost Aalst. Honderd jaar ACV. Zelfs prins karnaval was present om in de feestvreugde it Aalst. Voor de wedstrijd van Eendracht Aalst werd de trouwste viervoetige supporter, met een poot in een stevige windel, door de voorzitter ontvangen (a). Op zaterdag 15 november 1986 heeft te Aalst-Mijlbeek (Davidsfonds gastafdeling) in de kleine parochiale feest zaal (Sint-Maarteninstituut), Moorselbaan 128, het twee de Gewestelijk Davidsfonds Kwistornooi plaats. Iedere afdeling van het gewest Aalst kan deelnemen met een ploeg van min. 3 max. 5 personen (.bestuursleden). De inrichters, zijnde het gewestbestuur en de afdeling Aalst-Mijlbeek, willen via deze kwis de onderlinge contac ten en de vriendschap tussen de bestuursleden en de afdelingen bevorderen. De kwisleiding berust in handen van de kwisploeg OPBA, die eveneens de vragen heeft opgesteld. Contactadres: Els Beerten, Groenstraat 218, Aalst, tel. 053/21.90.09. Hugo Bogaert, Hardingstraat 40, Herdersem, tel. 053/ 77.83.95. De gemeenteraadszitting te Aalst kende verleden dinsdagavond een verloop totaal «anders dan anders». - 37 van de 45 punten aan de agenda ofte 80' kregen de goedkeuring van de vroede vaderen van de raad zonder enige bespreking. De vroede moederen waren bijna allemaal, zij het verontschuldigd, afwezig. - Wat wel meer gebeurt is dat een punt om diverse redenen, verdaagd wordt, wat ook nu het geval is. Minder vaak is het wel dat bij hoogdringendheid drie punten aan de agenda worden toegevoegd waarvoor een 2/3 meerderheid vereist is. Achteraf ontspon zich dan ook een diskussie tussen Edgard Hooghuys en de burgemeester over het feit of de oppositiepartijen door aanwezig te blijven de hoogdringendheid hadden mogelijk gemaakt Maar de burgemeester had de koppen geteld en de meerderheid telde 24 aanwezigen tegen 10 van de oppositie, wat dus volstond. - Eerder ongewoon ook dat een oud-minister interpelleert over een al dan niet uitnodigen, zij het dan interpellatie wegens principiële redenen - Totaal ongewoon dat een tijdelijk fraktieleider van de VU als Willy Van Mossevelde, zich uitdrukt in de taal van Molière, waarbij hij het had over een zekere «cultivateur non cultivé». Ongewoon ook dat Van Mossevelde het had over prioriteiten die worden gehanteerd om prioritair gestelde werken achteruit te schuiven. - En totaal ongewoon het feit dat VU-man Danny Denayer, normaal goed voor een resem interpellaties en tussenkomsten op tientallen agendapunten, met telkens wederwoorden en vaak gebekvecht, verleden dinsdag zweeg als vermoord Hoe hij het heeft gekund, blijft wel een raadsel, want de dossiers was hij wél gaan inzien. Neemt hij volgende keer revanche? - En tot slot het meest ongewone feit, voor een groot deel voortvloeiend uit de houding van een zwijgende Denayer, de raadszitting kreeg in anderhalf uur haar beslag en even na 21 u zaten de raadsleden reeds in hun respektieve café's. Als een aantal echtgenoten dit verneemt, komt er wellicht nóg heibel. L.H. Na de overname, in 1967, van de wijkschool Park De Blieck door het Sint-Maarteninstituut Aalst, heeft de school inder daad een terugval gekend. Bij de sluiting van het lager onder wijs in twee andere schooltjes van het Sint-Maarteninstituut, namelijk St. Kamielstraat in 1983 en Langestraat in 1984, vreesden wij dat ook de slui ting van Park de Blieck reeds gepland was. Dit in het kader van de centralisatieplannen van dhr. Van Hecke, direkteur lager onderwijs van het S.M I De Ouderwerkgroep en de leerkrachten gingen niet ak koord met deze gang van za ken en besloten het behoud van Park De Blieck te verdedi gen. Sindsdien ging het leerlin genaantal er steeds op vooruit (x 3). Wat de andere klok, EH De ken De Smet, gezegd heeft, klopt niet Bij de sluiting van lager onderwijs in Park De Blieck, op 1.10.'85, had de R.C.C. geen adviesbevoegd heid Daarenboven was de ge leidelijke achteruitgang van het lager onderwijs reeds om gebogen tot vooruitgang. De redenen die volgens de Deken de sluiting moesten verant woorden, namelijk onvoldoen de leerlingen in de graadsklas, weerleggen wij als volgt: twee leerlingen van vreem de nationaliteit (Argentijnen) vormden geen enkele betwis ting (koördinatie info Minis terie van Buitenlandse Betrek kingen en Onderwijs was for meel in deze kwestie). Het kind uit het B.L.O.J had deze toestand te «danken» aan het verwaarlozen van op vang en begeleiding in een an dere (katolieke) school, in sa menwerking met het Vrij P.M.S.-centrum. (Vanaf het huidig schooljaar vormt ook dit kind geen betwisting meer). Misschien zijn wij inderdaad bij de sluiting in Park De Blieck gestuit op een gebrek aan interscolaire consensus, m.a.w. op hogere belangen van de respektievelijke Inrich tende Machten. Ons dossier zou volgens feite lijke gegevens vol tegenstrij digheden zitten. Ziehier de feiten: 25 ouders van 31 kinderen tekenden voor inschrijving in Park De Blieck. Waar haalt de Deken het recht en het lef om de handtekening der ouders in vraag te stellen? Ronselen? Enkel gesprek ken tussen ouders rond de kleinschalige belevingen van kinderen bracht de kinderen samen op onze lijst met hand tekeningen. Een dilemma voor de Inrichtende Macht? De keuze: ofwel alle infra- struktuur, voldoende leerlin genaantal om 2 leerkrachten (in 2 graadsklassen) te werk te stellen, kindvriendelijke om geving, gemotiveerde opvoe ders, een kritische en aktieve ouderwerkgroep., ofwel verwaarlozen van gevoe lens van ouders en kinderen, leegstaande lokalen, verkrot ting, vandalisme, verhuring aan personen buiten het on derwijs! Alle argumenten tot niet-her- oprichten van lager onderwijs in Park De Blieck werden steeds gezocht in het verleden, terwijl wij naar de toekomst kijken. Wij gaan niet over één nacht ijs, wij zijn ons bewust van de toekomst en de waarde van de school die in twijfel wordt getrokken. Ondanks ge dane beloften was het verleden een argument tot sluiten. De toekomst: wij begrijpen nog steeds niet dat iemand die bekommerd is om het paro chiaal welzijn argumenten wil blijven zoeken om een leefba re en kristelijk geïnspireerde school op te doeken. Waarom geen dialoog met de betrokken ouders? Kan dit niet? Of toch nog? Aalst. De Sjartellen in feeststemming (a). De bloedige Delhaizeraid is bijna aan verjaring toe. Op een vraag wat er in concreto allemaal zoal veranderd is in het Aalsters stedelijk politiekorps inzake beveiliging van de burger kregen we volgend antwoord. De veiligheid van de inwoners is een permanente bekommer nis van de politie. Dus ook voor het Delhaize-drama werd hieraan aandacht besteed. Het feit dat de manschappen op 9 november 1985 vrijwel onmid dellijk zijn opgetreden heeft hun staat van paraatheid aan getoond. Het hoeft echter niet ontkend te worden dat deze dramatische gebeurtenis tot bepaalde wijzigingen in de or ganisatie van het korps en in het optreden van de diensten geleid heeft. Hierna volgt een overzicht waarin de belangrijkste wijzi gingen zijn opgenomen: een aangepaste dienstregeling voor de brigade laat toe om op bepaalde ogenblikken over meer operationeel personeel te beschikken en biedt gelegen heid tot het geven van een regelmatige bijscholing. Iedere week is er een brigade van 15 personen die gedurende 3 da gen een aangepaste opleiding krijgt. Hierbij wordt ook na druk gelegd op het schieton- derricht, lichamelijke opvoe ding en sport. Het is deze bri gade die in bijzondere omstan digheden zoals bijvoorbeeld ordeverstoring kan ingezet worden. Het schietonderricht werd trouwens voor alle leden van het korps gevoelig opgevoerd. De oprichting van een honden brigade. Na opleiding van 3 politiehonden en hun begelei ders in de kynologische school te Brussel verzorgt een gebre vetteerde agent de vorming van 3 begeleiders en hun hond. De in de begroting '86 voorzie ne aankopen van voertuigen werden prioritair gerealiseerd het aantal patrouille-opdract- ten werd verhoogd en deze zij: gekoördineerd met deze vi de rijkswacht. De kommunikatie met dt rijkswacht is optimaal: er is een rechtstreekse radioverbin ding met de rijkswachtkazer ne, terwijl een rechtstreeks telefoonverbinding alsmede dt aansluiting op de centrak komputer van de rijkswacht eerstdaags in gebruik zullen zijn. Tal van bewakingsopdrachten worden in opdracht van admi nistratieve en gerechtelijke overheden uitgevoerd. Hoewel het veiligheidshalve niet aangewezen is hierop ver der in te gaan kan ik wel n delen dat in samenwerking een groot aantal plaatselijke handelaars een belangrijk io- lichtingenbestand is opgesteld omtrent de exploitatie van hun zaak, wat moet toelaten om bij incidenten (inbraak, brand.. efficiënt en gevat op te treden LH Teledienst - Aalst zit duidelyk in de lift. Van een honderdtal vrijwilligers is men in amper vyf jaar tijd uitgegroeid tot ruim 300. Mede uiteraard door de tweede vestiging in de Botermelkstraat op de Rechteroever. De werking van deze dynami sche afdeling die nog ressor teert onder de autonome afde ling Gent is dermate dat nie mand minder dan staatssekre- taris Miet Smet zelf suggereer de dat Aalst zelf een autonome afdeling zou worden. Maar daartoe zijn drie vaste aange- stelden nodig. Momenteel heeft Aalst er anderhalve doch de kans zit er dik in dat Den- dermonde dat ook over een anderhalve beschikt zou aan sluiten bij Aalst in plaats van bij Sint-Niklaas waar het nu is ondergebracht. Aldus zou Aalst dat eigenlijk groeide uit de afdeling van Dendermonde als leerling zijn «meester» overklassen. En verder is het alleszins mogelijk dat de pas een paar jaar ontstane afdeling Ninove bij Aalst zou aan sluiten. Geografisch ware zulks in Oost-Vlaanderen best te ver dedigen met naast Gent, Sint- Niklaas en Aalst. Kaas en wijn Voor de vierde maal organi seerde Teledienst een kaas- en wijnavond. De feestzaal van het Sint-Jozefscollege liep dan ook vol. Ruim 300 mensen kwamen opdagen. Niet zo om financiële steun aan tt brengen, al is die ook welkom. Eerder een ontmoetingskam voor al wie van kort of ve betrokken is bij de werkig van Teledienst. Geen Geldkloppcrij. Welgele genheid tot nadere kennisma king en een gezellige babbel. Vrijwilligers zijn immers elk individueel paraat om te hel pen doch zien soms het grotere verband niet, kennen andere medewerkers niet en komen dan ook aan hun trekken. LH «Op de adviesraad leefmilieu is het probleem van de selek tieve ophaling van papier al verschillende malen ter sprake gekomen (o.a. 27 mei '86, 2 april '86). Nochtans blijft de ophaling onvolledig Omdat besprekingen via het daartoe opgerichte adviesorgaan niet tot concrete verbeteringen lei den, stuur ik uit persoonlijke naam deze brief naar het Col lege, echter met een afschrift naar de pers, daardoor wordt de bevolking ervan op de hoogte gebracht dat heden NOGMAALS voorstellen ge daan worden aan het college, en kan de bevolking oordelen of in de nabije toekomt inge speeld wordt op deze voorstel ling», zo begint Jan Louies zijn open brief. «Het komt ons milieu ten goe de, dat de Stad Aalst het oud papier selektief ophaalt. In de stadsberichten in het plaatse lijk reklameblad wordt de aan dacht regelmatig op dit initia tief gevestigd. Men heeft het over grondstof- en energiebe sparing, over een kleinere vuil nishoop op de stortplaatsen... en of de bewoner dus wil mee helpen oud karton en papier te bewaren tot op de dag van de papierronde. Maar dat is wel veel gevraagd aan de al dan niet milieubewu ste Aalstenaar: In de Ridder straat bij voorbeeld werd in het voorbije jaar het gereed staande papier tot driemaal toe niet opgehaald. Telkens wer den de bevoegde diensten van de vergetelheid op de hoogte gebracht. Je moet wel gek zijn om je daarover te ergeren, zullen ve len denken. Veel simpeler is het, je papier, ook al is het een serieuze stapel, gewoon in de wekclijke huisvuilzakken te stoppen, of het ernaast te zet ten. Het wordt toch meegeno men. Wie is nog gemotiveerd, als de stadsdiensten, bv. aan de Kcizershallen, zelf hopen papier bij het andere vuil zet ten? En hoeveel karton zou elke zaterdag niet gemengd worden met gewoon huisvuil, bij het schoonmaken der stra ten na de markt? En het «be- drijfs«vuil, waarvoor de win keliers weliswaar betalen... één winkel geeft per keer soms méér karton mee (aan de ge mengde wagen) dan ik in een gans jaar kan verzamelen, al de overbodige reklamefolders ten spijt. Door de verscheide ne veranderingen in het op- haalschema en het gebrek aan discipline bij het ophalen, is deze selektieve ophaling bij de burger nooit inge«burgerd». Zolang karton en papier bij de gewone ronde meegenomen wordt, is de ganse onderne ming zinloos. In andere steden krijgen tricherende inwonen een briefje in de bus met de reden erop waarom de reini gingsdienst het bewuste vuil niet heeft meegenomen. Ze zullen het geen tweede keer wagen! Voor wat betreft de glasopha- ling: alweer zitten bepaalde containers overvol en ligt de omgeving bezaaid met flessen. Dit euvel werd door de advies raad leefmilieu op volgende data reeds aangeklaagd: 8 dec. '83, 12 febr. '85, 7 mei '85 en 4 juli '86, doet de privé-ondeme- ming het zoveel beter? Waar om geen container in eigen beheer?» L.H. Zware vrachtwagens parkeren dagelijks en vaak ook 's nachts in de verbrandhof- en Nieuw- brugstraat waardoor automo bilisten verplicht worden de volle witte lijn te dwarsen De doorgang is er vaak niet alleen moeilijk maar tevens gevaar lijk na de bocht in de Ver- brandhofstraat. Gevraagd werd of Tupperware het in zicht heeft een meer geschikte laad- en loskade aan te leggen. Bedoelde firma heeft sedert een tiental maanden een grote opslagruimte gehuurd op de Travel, waar 80% van de los- en laadaktiviteiten plaatsvin den. De chauffeurs dienen zich evenwel nog in de gebouwen langs de Nicuwbrugstraat aan te bieden voor het vervullen van een aantal formaliteiten. Dit veroorzaakt dan enige hin der in bedoelde straat. De direktic van Tupperware zal de bedrijven met wie zij handel drijft, praktische infor matie bezorgen in verband met de bereikbaarheid van haar in- frastruktuur (plan - parkeer- mogelijkheden vrachtwagen - uren waarop het laden en los sen kan plaatsvindan enz). Daarnaast zal getracht worden dooi politickontroles een ver keerstechnisch verantwoord gedragspatroon op te leggen aan de vooral buitenlandse chauffeurs en hen te verplich ten hun voertuig te ver plaatsen. Er wordt bovandien naar een passende wachtplaats gezocht in de omgeving van de Herts- hage. LH De Aalsterse stadssekretaris prof. dr. Christiaan Willems, docent aan de Ekonomische Hogeschool Sint-Aloysius te Brussel, stelde op een symposium een brandend heet probleem in de belangstelling: «gangsterisme en terrorisme». Het is zowat één jaar geleden dat de bende van Nij vel een biezonder bloedige overval pleegde in de Aalsterse Delhaize filiaal. Een zo weerzinwekkende raid dat de TV-beelden ervan nog steeds in ieders geheugen liggen. Met als balans 8 doden waaronder 2 kinderen, 2 zwaar- en 6 lichtgewonden. Waar tegenover een buit van «slechts» 200.000 F. Het eindeloze bloedspoor startte in Maubeuge en liep verder via o.m. Woluwe, Genval, Halle, N ij vel en Eigenbrakel. Het is genoeg geweest. De afschuw is groot en de bevolking roept om krachtdadige maatregelen. Er is ontnuchtering: de woede is groot en de stap naar het in eigen handen nemen van het recht is klein geworden... Terrorisme en gangsterisme Intussen is het terrorisme en het banditisme in al zijn aspec ten blijven bestaan. Bom aanslagen door de IRA en de ETA, door de CCC en de FRAP, door de Rote Armee Fraction, door Action Directe of door een hele reeks splinter groeperingen, strijdende of re volutionaire cellen, fronten en comités, hebben het terroris tisch geweld en de bestrijding ervan tot een internationaal probleem gemaakt. Beroering Al met al stelt men vast dat alle lagen van de bevolking door de gebeurtenissen fel worden beroerd. De doorsnee mening van die bevolking, dé publieke opinie, wordt uitge stald in en tegelijk gevormd door de media. Na elke aan slag wordt opnieuw het terro risme aan de kaak gesteld. In standpunten worden de overheid, de rijkswacht en de politie met de vinger gewezen. Regelmatig wordt een gedach- tengang gevolgd die de koördi natie en de organisatie van de veiligheidskorpsen in vraag stelt, en die het gebrek aan middelen en manschappen aanklaagt. Anderzijds zijn er indikaties om op grond van ingestelde onderzoekingen te verwijzen naar een aantal ex terne faktoren voor het ge brekkig optreden van overi gens voorbeeldige veiligheids- korpsen: ontoereikende outil lering, materieel en wapens, een koördinatie- en informa tieuitwisseling die door de vi gerende reglementeringen be moeilijkt of zelfs verhinderd worden, en een gebrekkige wetgeving. In deze omstandig heden moeten de veiligheids korpsen meestal een ongelijke strijd aanbinden met de zorg vuldig opgeleide terroristen, die over veel geld beschikken, wapens, munitie, apparatuur en de nodige technische know how In dat opzicht is men in België ver verwijderd van bij voorbeeld de Amerikaanse po- litietechnieken, meer bepaald van allerhande enorm geper- fektioneerde middelen, vooral op het gebied van de informa tica. Verbeteren van de veiligheid Hoe dan ook, de publieke opinie maant de overheid aan beter werk te maken van de veiligheid van de burgers. Die overheid is zich terdege bewust van het proces dat bij de bevolking aan de gang is. Ze heeft de handen uit de mouwen gestoken. Het recent ste initiatief, op wetgevend vlak, dat een antwoord wil ge ven op de vraag naar meer veiligheid, is een wetsontwerp dat op 4 juni 1986 in de Senaat werd neergelegd. Officieel heet het een ontwerp van wet te zijn «houdende verscheide ne maatregelen ter verhoging van de veiligheid van de bur ger», maar het staat beter be kend als het «wetsontwerp Gol». Als het ontwerp later tot wet zou worden gestemd, dan zou de bestrijding van terreur en banditisme alvast op een wettelijke basis kunnen ge beuren. Naast een wettelijke regeling, zouden ook zaken van meer technische aard worden op punt gesteld. Hiervoor worden nu al systemen ontwikkeld door politie, rijkswacht en an dere veiligheidskorpsen, naast uiteraard het repressief optre den van de gerechtelijke dien sten. Het wetsontwerp is in feite de oppuntstelling van verschillen de wetgevingen die in de loop der jaren verouderd of ontoe reikend zijn gebleken. Het ontwerp Gol koördineert een reeks gebundelde, oor spronkelijke ideeën die op ad vies van de Raad van State gesplitst werden in verscheide ne wetten. Vandaar dat het wetsontwerp ook in meer dan één kommissie ter tafel ligt. Zowel de commissie van Bin nenlandse Zaken als die van Justitie buigen zich over het ontwerp. Het bevindt zich mo menteel inderdaad nog op het niveau van bespreking in de kommissies. Er heeft nog geen enkele openbare bespreking over plaats gehad. Het symposium van vandaag heeft het ontwerp Gol als rode draad gekozen. Eminente sprekers Na stadssekretaris Willems werd het woord er gevoerd door advokaat Meester Hugo Weckx over de juridisch-tech- nische kant van het ontwerp Gol, door volksvertegenwoor diger Meester Luc Van den Bossche met kanttekeningen bij het wetsontwerp, door BRT-joumalist Philippe Voets met een vraagstelling. Na de middag met Louis De Lentdecker steeds als modera tor had PW-voorzitter Anne- mie Neyts het over de vraag of veiligheid een partikulier of een kollektief goed is, waarbij ze zich afvroeg of de burger zichzelf moet beeinnen te ver dedigen en advokaat Meester Jef Vermassen behandelde de positie van de burger in de rechtsstaat waarin de burger al dan niet beschermd wordt. LH Uit de enquete over de Welzij nsbeurs georganiseerd door schepenen Borms en Dooms blykt dat dit gebeuren alleszins voor herhaling vatbaar is. Alle 87 standhouders kregen een uitgebreide vragenlijst te verwerken en hieron der volgen de besluiten die hieruit te puren waren. De reakties van de deelnemers die antwoorden kunnen over wegend positief genoemd wor den zowel wat betreft de orga nisatorische als de inhoudelij ke aspekten van de beurs. Het is een feit dat de persoon lijke bemerkingen die de deel nemers maakten vooral nega tief waren, maar dit is juist het nuttige van een evalutie. Een evaluatie wordt veelal ge maakt met het oog op de toe komst. De interpretatie van de evaluatieresultaten moet dan ook zo gebeuren dat het posi tieve kan behouden blijven en het negatieve de volgende keer ten goede kan verbeterd worden. De evaluatieresultaten van de Gezins-, Gezondheids- en Welzijnsbeurs 1986 kunnen als zeer waardevol beschouwd worden. Uit de diverse bemer kingen van de deelnemers blijkt dat er een zekere tevre denheid is over alle aspecten van de voorbije beurs, maar dat de deelnemers anderzijds ook eerlijk genoeg geweest zijn, aan te duiden wat zij minder goed en minder ge slaagd vonden en waarom. Hieruit kan men als organisa tor heel wat leren en ten goede aanwenden, een volgende keer. De deelnemers zijn nagenoeg unaniem (54/58) van mening dat een herhaling van de beurs nodig en nuttig is. Feit is dat de eerste uitgave een flop gewor den is, integendeel in zijn uni citeit en specifiteit is deze eer ste welzijnsbeurs goed ge weest.. Zowel organisatorisch als inhoudelijk zou een tweede uitgave uiteraard beter kunnen en moeten zijn. Wij zijn ook van mening dat de meest opvallende, minder goe de zaken (geringe publieke be langstelling, duurtijd, enz...) zeker kunnen opgelost wor den. De ervaring leert... Hier bij mag zeker niet vergeten worden dat dezelfde unanimi teit bij de deelnemers (53/58) te vinden is om bij een tweede uitgave van de beurs opnieuw deel te nemen hetzij onder dezelfde hetzij onder een an dere vorm. LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 6