Een irisse wind doorheen een behend kader Cyriel Van Den Abbeele: «Ik denk er nog bijna alle nachten aan». KWB Berlare stelde winterprogramma voor Die Geuzenhoeve in Hamme: De Voorpost Deputatie zegt neen tegen zandwinning in Denderbelle-Broek ME GEUZENHOEVE Ir- 16 - 14.11.1986 - De Voorpost Geert Frcmckaert en Johanna Niessen Het is merkwaardig stil die vrijdagmorgen in de Hamse Peperstraat. Het lijkt wel alsof de omgeving even veradement na de ge beurtenissen van de dag voordien. In deze straat ligt immers «Die Geuzenhoeve» in Hamme een vanouds bekende gelegen heid. een trefpunt voor al wie zich gezellig wil ontspannen bij een drankje of een hapje, of wie zichzelf wil verwennen op echt gastronomische menu's. Omdat Hamme gedurende een tijdje dit uniek etablissement heeft moeten missen, zat iedereen gespannen te wachten tot de «grote opkuis» gedaan was en de nieuwe uitbater Geert Franckaert de deuren zou openen. Op een kleine boogscheut van de Hamse hoofdkerk, waar er enorm veel parkeerge legenheid is, ligt «Die Geuzenhoeve», een rustiek gebouwtje op de hoek met een aantrekkelijke gevel. Het is van binnen groter dan het van buiten lijkt, maar het is er even rustiek als het geveltje laat ver moeden. Op de openingsavond, donderdag 6 novem ber, konden de genodigden en de trouwe klanten kennis maken met Geert Fran ckaert, afkomstig uit Baasrode. Een dyna mische jonge kerel die zijn sporen in de horeca en het restaurantwezen reeds heeft verdiend. Hij volgde immers zes jaar hotel school in Wemmei, terwijl hij in die periode al werkte tijdens de weekends of 's avonds. Verdere opleiding genoot hij in Rótisserie «De Kam» in Wemmei en in «'t Zandtapijt» in Hekelgem. Daar zwaaide hij de scepter in de keuken, zodat hij goed op de hoogte is van zijn taak. In Die Geuzenhoeve zelf zal Filip De Vos onder zijn toezicht die taak overnemen. Maar daarmee werden de bezoekers op donderdagavond niet onmiddellijk gekon- fronteerd. Zij hadden dan vooral oog voor zanger Frank Valentino en zijn go-go-girls die er een spetterende show van maakten, wat al bewijst dat er ruimte genoeg is. Als je Die Geuzenhoeve binnenkomt valt onmiddellijk de imposante schenkbank op. Helemaal in het midden van de ruimte staat hij stoer en vierkant, klaar om veel gezellig keuvelende tooghangers steun te bieden. Toch is dat zeker niet alleen de bedoeling. Deze toog scheidt zowat de zaak in twee. Op de roodbruine klinkers gaan we verder en letten ondertussen op het origineel zwaar-houten plafond. Zo komen we in een meer aparte ruimte waar enkele tafeltjes staan opgesteld om er de gastrono men te ontvangen. Twee van die tafels zijn gescheiden door een enorm karrewiel. Het blijft dus allemaal zeer rustiek. Hout voert hier de boventoon. Prachtig gedekte tafels nodigen uit tot culinaire performances. Even verder komen we in een aparte zaal. knusjes ingericht met een openhaard en een geïnstalleerde muziekinstallatie. Deze zaal die zo'n veertigtal mensen kan bevat ten is geschikt voor vergaderingen en bij eenkomsten, voor banketten, jubilea en koffietafels. In die zaal worden de «diners dansant» gepland, een maandelijks terugkerend evenement met een gastvedette. Geert Franckaert. die het niet aan initiatieven ontbreekt, maakt zich sterk dat hij deze maand nog Will Tura naar Hamme haalt. Deze «dancing diners» zullen vermoedelijk op maandag vanaf 20.00 uur plaats heb ben. Zeer belangrijk zijn de wekelijks verande rende gastronomische menu's. Tegen een redelijke prijs kan men er werkelijk genie ten van het beste dat onze keukens te bieden heeft, begeleid met een aperitief, aangepaste wijn en koffie. Deze menu's liggen al vast tot 29 januari, zodat men daaruit kan kiezen in welke week er best Die Geuzenhoeve bezocht wordt. Uiteraard kan er ook steeds di la carte gegeten worden. Geert Franckaert heeft daar een gezellige, sympatieke en hoogstaande zaak op stapel gezet, een parel aan de kroon van het Hamse sociale en uitgangsleven. Publirep DC Frank Valentino en zijn go-go-girls aan het werk tijdens de V.l.n.r.: Johanna Niessen, zanger Frank Valentino, uitbater Een vrolijke bende-tijdens de openingsavond. In het mid- opening Geert Franckaert en Pierre Hauters den Geert Franckaert Heelwat bezoekers en dus veel gelukkige vertrouwde zaak kunnen gaan Hammenaars omdat zij terug naar hun I Taverne Restaurant Peperstraat 1] t uurtjM, Afkrijgen tot la dtTR^j, Laatste Berlaarse WO l-veteraan 11 november is weer voor by. De doden van de beide wereldoorlogen werden herdacht door bloemenhulden aan de verschillende standbeelden. Jaar na jaar vermindert echter het aantal mensen dat de eerste wereldoorlog nog heeft meegemaakt als soldaat. In Berlare is er nog één: de nu 98-jarige Cyriel Van Den Abbeele. Wanordelijk begin Behorende tot de klas van 1909, was Cyriel al opgeroepen enige tijd voor de oorlog be gon. Hij 'lag' bij het li*, dat samen met het 9*, het 12* en de 4* Chasseurs, - ja, alles was nog in het Frans - de 3* divisie vormde onder bevel van generaal Jacques. Deze mocht zich na de oorlog de Dixmude noemen. Bij het uitbreken van de oor- WMkbU4 na Piaéar - Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-RobberecM Drukkerijstraai 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Spodredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie- weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper log was Cyriel in Luik. Echte gevechten zijn er toen niet ge weest. Men beperkte zich tot bewaking. «Er was echte wan orde. We werden van hier naar daar gestuurd. Niemand wist blijkbaar wat er moest gebeu ren. Na enkele dagen werd de terugtocht naar Antwerpen, te voet, aangevat. Ook dat was nogal plots bevolen, zodat men alles had moeten achterlaten. De aftocht werd gedekt door de 1" divisie, dat de eerste werkelijke slag uitvocht. Daar zouden ook Berlaarse jongens gevallen zijn. Cyriel werd gekwetst bij een verkenningsopdracht nabij Haacht. Bij een artilleriebe schieting werd hij geraakt door een obus. Toen hij uit de ver doving ontwaakte, was de compagnie verdwenen. Op goed geluk afgaande kon hij de weg terug vinden. Bij het verlaten van Antwer pen, kon hij mee met een trein bestemd voor de gewonden. Nabij Lokeren werd die be schoten door Duitse artillerie. Via Calais geraakte hij in het Engelse Folkestone. Na enige dagen werd hij teruggestuurd naar Frankrijk. De IJzervlakte was intussen al ondergelopen. Spoorwegbewaking Het kantonnement van zijn compagnie lag te Avekapelle, nabij Veurne. Het moest mee helpen bij het bewaken van een spoorweg. De eerste jaren bestond de voornaamste taak uit het verbeteren van de loop graven, de 'tranches'. Eigen lijk groef men met 2 of met 4 een hol onder de spoorweg berm en werd die verstevigd met zandzakjes. Het vullen van die zakjes gebeurde vooral 's nachts, om niet door scherp schutters geraakt te worden. Het was echter ook dan ge vaarlijk, want om de 10 minu ten werd een 'fusée' afgescho ten die de hele linie deed ver lichten. Per 2 soldaten werden 50 zakjes harde en modderige grond gevuld. «Het was hard werken, maar iedereen deed zijn taak. Luiaards werden vlug door iedereen opzij ge laten». Men ging steeds voor 2 dagen naar de voorlinie, gevolgd door 2 dagen in het kantonne ment. Daar sliep men in boer derijen, schuren of waar men een plaats vond «Ik heb nog onder het biljart in het ge meentehuis van Avekapelle geslapen», zegt Cyriel. Alle 2 3 maand mocht hij op verlof naar De Panne Waar hij zat werd niet echt gevochten. «Wij schoten niet, want wij waren verdedigers, geen aanvallers». Wel waren er regelmatig bombardemen ten en moest men steeds ge bukt blijven voor scherpschut ters. «Sooi Nelis, een Berlare- naar, werd zo in de rug gescho ten, toen hij werd afgelost en naar het kantonnement wou vertrekken». Dat kantonne ment lag 3 uur te voet verder. Gebrekkige kledij De Belgische legers moesten de sektor tussen Diksmude en het bos van Houthulst verdedi gen. De compagnies werden, vooral vanaf '17 over dit ge bied verspreid en afgelost. Hierbij maakte Cyriel verschil lende veldslagen mee. Hij geeft toe hierbij heel wat geluk gehad te hebben. Maar wat hij er gezien heeft, is hem nog steeds bijgebleven. «Er zijn weinig nachten dat ik er niet aan denk», beweert Cyriel. Vooral naar het einde van de oorlog toe bevonden zich bij de Duitse slachtoffers velen van niet ouder dan 16-17 jaar. Cyriel is wel de goede uitrus ting van de Duitsers bijgeble ven. Bij de Belgen was dit niet altijd zo goed. «Reservekle ding hadden we bijna niet. Ve len liepen op houten klompen en droegen gevonden vrou wenklederen als ondergoed of hadden helemaal niets meer». De levensomstandigheden wa ren verre van goed. De solda ten hadden vooral af te reke nen met vocht, modder en de koude. Naar het einde toe kwamen daar nog de luizen bij. Helden? Over heldendaden wil Cyriel het niet hebben. «Dat viel ook op de laatste keer dat ik met andere oud-strijders samenzat. Iedereen haalde anekdotes bo- Berlare. Cyriel Van Den Abbeele is de enig nog in leven zijnde oudstrijder uit de eerste wereldoorlog die Berlare telt. Met veel vuur weet hij nog over zijn belevenissen te vertellen (jj) De Berlaarse KWB is zeker nog niet aan een winterslaap toe. Voor november en december staan nog heel wat activiteiten op het programma, dat in een info-krant werd samengebracht. Er is veel sport by, maar ook koken en zee-vissen. Mini-voetbal en bowlingtornooi Bij de KWB wordt, sinds de sporthal er staat, heel wat aan minivoetbal gedaan. Elke zon dag wordt er 3 u. gelegenheid tot spelen gegeven. Sinds vorig jaar richt men een mini-tor nooi in met 8 ploegen, 4 KWB- ploegen uit Berlare zelf, en 4 uit andere gemeenten. Dit jaar speelt men op zondag 16 no vember - de schiftingen be ginnen om 10 u. Voor de derde en vierde plaats wordt ge speeld om 15.45 u. en de grote finale begint een uur later. De prijsuitreiking is voorzien om 18 uur. Andere druk bijgewoonde sportaktiviteiten zijn de bow ling-avonden. Het bestuur be sliste daarom een beker toe te kennen aan de meest regelma tige speler of speelster De volgende wedstrijd is gepland op zaterdag 22 november te 19.30 u. Kooklessen Sinds de eerste kooklessen is er een groep trouwe koks bij elkaar gebleven. Vooral voor de aktiviteiten waar er eten bij te pas kwam, bleek dat zeer nuttig. De ploeg kan haar ken nis opnieuw wat uitbreiden door een bakkerskursus die begint op vrijdag 28 november te 19 u. in de Parochiezaal. Ditmaal worden specialiteiten zoals het bakken van pizza's en souffle's aangeleerd. Het deel nemersaantal wordt beperkt tot 15. Lesgeefster is mevr. Pieters-Lostrie. Inschrijven kan bij Camiel De Taye, A. De Grauwelaan 10, tel. 052- 42.48.72. Vissen op zee Onder de KWB-crs zitten ver schillende trouwe vissers. In het verleden werden al matig tochten op zee gcoi seerd. Of men er vis zal is nog niet zeker. Voa kerstfeest staat er alvast vis op het menu. Er zijn nog enkele plaatst voor deze tocht. Inlichl en inschrijvingen bij Cammermans, Biezen 11. De zeetocht wordt den op zondag 30 novel Kerstfeest Voor het Kerstfeest van dag 14 december het KWB-kookploeg al een» samengesteld. Om 12 if men aanzitten voor een l| peritief, leverpastei, f lussoep, varkens «Maitre Jean» met aari len en groentenkrans.l tronk in ijskreem en kor Daarna is er een kers ning, een familiekwis spanning. Tussendoor! een solidariteitsaktie f den voor de derde 1 Voor dit programma I volwassenen 200 fr. en! ren jonger dan 14 jaarf ven, maar niemand begon met 'ik heb dat gedaan...'. We moesten daar doden op bevel, maar eigenlijk blijft het toch moorden», vindt Cyriel. On der de soldaten werd weinig over de reden van de oorlog gepraat. «Iedereen dacht veel eer aan wie hij had moeten achterlaten». Over gevallen vrienden werd na enige tijd niet meer gepraat. 'Vandaag jij, morgen ik' was een gedach te die bij iedereen leefde En of men zich meer Belg voelde, betwijfelt hij sterk. «Heimwee was het grootste probleem voor de soldaten. Een vriend was dan zeer belangrijk. Wapenstilstand Enige dagen voor 11 november 1918 kreeg Cyriel de griep. Hierdoor heeft hij de gebeur tenissen op wapenstilstand zelf niet meegemaakt. Hij lag toen ziek te bed bij Miel Kerre, een Berlarenaar die voor bevoor rading van ziekenhuizen zorg de. Achteraf werd hij nog naar een ziekenhuis, een omge vormde schrijnwerkerij ge bracht. «De dokter kon het werk daar zeker niet alleen aan. Ik had er meer schrik dan bij een bombardement». Zijn compagnie trok intussen verder. Men verbleef zelfs eni ge dagen te Schoonaarde, in een boerderij aan de spoor wegoverweg. Men maakte er van de gelegenheid gebruik om te Berlare 'op het theater' te komen muziek spelen. «Loke» Verschucke, van Berlare en muzikant bij het 11*, had daar voor gezorgd. Toen Cyriel de groep vervoegde, was men al op weg naar Duitsland, als be zettingsleger. Cyriel zelf is tot in Keulen geweest. In totaal is hij 10 jaar soldaat geweest. In 1909 begon zijn diensttijd van 3 jaar, later werd hij nog opgeroepen voor kampen, voor de grote werk staking in 1913 en uiteindelijk voor de oorlog. In 1919 zwaai de hij definitief af. Aan zijn oorlogstijd hield hij 8 front strepen, verschillende medail les (officier en ridder in de Kroonorde, het Vuur- en Oor- logskruis, Albert- en Leo poldsorde,...) en heel veel her inneringen over. «Er veel over praten doe ik niet, maar soms lucht het me nog eens op», besloot hij het gesprek. De Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen verwierp de aanvraag van de tijdelijke NV De Cock-Verstraeten uit Sint-Niklaas, om aan zandwinning te doen in Denderbelle- Broek. Zowel de bou waan vraag als de eksploitatievergun- ning werden geweigerd. De aanvraag de derde in rij die dateert van eind 1985, behelsde de winning van 60.000 m3 zand, hoeveelheid die o.a. gebruikt zou worden bij de aanleg van de ring rond Dendermonde. En de eksploi- tatie achteraf, van een visput. Tegen deze aanvraag werden ruim honderd klachten gefor muleerd, afkomstig van zowel privé-personen als verenigin gen, als zou ze niet alleen strij dig zijn met het gewestplan, maar ook de funktie van Den derbelle-Broek als potpolder aantasten en een grondige ver storing van de waterhuishou ding inhouden Ook het ver dwijnen van landbouwgronden en van Belle-Broek als belang wekkend biotoop, behoorde tot de geformuleerde be zwaren. Eerder reeds bracht het Leb- beekse schepencollege in deze zaak een verdeeld advies uit: de CVP-leden kantten zich te gen de aanvraag, de PW-le- den waren er voorstander van. Een motie tegen de aanvraag werd enkel door de PW-sche- penen en raadsleden afgewe zen. De overige raadsleden spraken zich voor de motie, dus tegen de zandwinning uit. De aanvrager kan tegen deze beslissing van de Bestendige deputatie nog wel hoger be roep aantekenen bij de h. Pe- de, Vlaams minister voor ruimtelijke Ordening. Ook het ACW Is tegen Tijdens zijn jongste bestuurs vergadering heeft het ACW van groot-Lebbeke zich verzet tegen een zandwinnin lebroek. Men heeft de vastgesteld dat de dige deputatie een vel daartoe heeft geweigt vreest alleen dat de ai voor de vergunning nul nister Pede in ben gaan tegen de beslissi deputatie. Het ACW bij minister Lcnssens gen opdat die alles in zou stellen dat de zal in Bellebroek niet gaan en dat het m< gebied in al zijn pn behouden. Op zaterdag 24 januari» het Gentse sportpal# grootse modemali plaats, onder de naam! Aid. Het initiatief wtry der aangekondigd i Geldof en de opbrenj manifestatie gaat nal België dat het geld H ken om een drietal te financieren

De Voorpost | 1986 | | pagina 16