Aalst huldigde laureaten van de arbeid Parkdomein Schelfhout tijdens vakanties open «Oorkonde» van Heemkundig Verbond voor «Hof te Mutsereel» Aalsterse Gilles in Tourcoing Bezettingsgraad Sint-Elisabethziekenhuis Aalst stijgt 2 - 14.11.1986 - De Voorpost Voor hun restauratie van het «Hof te Mutsereel» aan de Meldertse Mutsereelstraat ontving Erik Wauters op de academische zitting in «Het Toreken» te Gent de oorkonde van het Verbond van Kringen Voor Heemkunde wie enkel aan de meest geslaagde restauraties wordt toegekend. «Het Verbond voor Heemkun de Oost-Vlaanderen, bekom merd om de gaafheid van ons heem en om alles wat de schoonheid ervan uitmaakt be tuigt zijn grote waardering en dankbaarheid aan de heer en mevrouw Erik Wauters - Wau ters voor de verzorgde en ge slaagde restauratie van het Hof te Mutsereel te Meldert. Ten blijke waarvan deze oorkonde te Gent werd uitgereikt. Dichter «Johan van Mechelen» wees er in zijn welkomstwoord op dat Vlaanderen bevuild en verloederd is. Vlaanderen zou volgens spreker een voorbeeld moeten nemen aan onze noorderburen waar liefst 73 steden enthousiast meewerk ten aan een wedstrijd voor de mooiste en de properste stad. Pas wanneer het in Vlaamse steden aangenaam zal worden om te wandelen en te leven zal restaureren van gebouwen echt zin krijgen. Een gebouw staat niet alleen Voorzitter van het verbond voor Heemkundige Kringen in Oost-Vlaanderen R. Ruys wees er op dat deze jaarlijkse gebeurtenis reeds heel wat mensen gevoelig heeft ge maakt voor ons bouwkundig erfgoed dat voor ons nage slacht een onschatbare geeste lijke waarde vertegenwoor digt. «Een huis staat niet al leen Wel vergaat het alleen» stelde R. Ruys. Hij had dan ook afkeurende woorden voor de restauratiepolitiek (in zo verre die er is) van een aantal Vlaamse gemeenten die zich zouden kunnen spiegelen aan de resultaten van privé-initia- tieven. Uitzondering maakte spreker daarbij wel voor de Dienst Monumentenzorg Gent en voor konservator Geert Van Doorne wat betreft Gent se monumenten. Nadat deze laatste de boeiende historiek van «Het Toreken» uit de doeken had gedaan wer den dan de oorkonden uitge reikt. Voor ons «De Voorpost- gebied» kwamen daarvoor in aanmerking de Sint-Egidius- kerk te Hofstade - Aalst, de O.L.V. Hemelvaart kerk te Lokeren, de Balhoeve te Si- naai-Waas, de O.L.V.Kerk te Dendermonde, de kerk van O.L.V. hulp der Kristenen te Sint-Niklaas, huis «De Klo eke» te Vrasene en het «Hof te Mutsereel» te Meldert-Aalst. Hel Hof te Mutsereel Het Hof te Mutsereel is één van de drie meest bekende historische hoeven die de Ab dij Affligem destijds bezat. Het zou een der oudst be woonde plaatsen zijn, zelfs ou der dan de dorpskern die met haar «Dries» AAN DE Fran ken herinnert. Bij graafwerken kwam zelfs een werktuig te voorschijn dat zou kunnen ver wijzen naar de préhistorie. Waar het Hof te Putte nog een valabele landbouwfunktie heeft en de toenmalige Neder- molen nu een rekreatieve funktie heeft ligt het Hof te Mutsereel er eerder min ge kend en verwijderd van het centrum bij. Midden een ge bied dat helaas de jongste tijd aan nogal wat verloedering toe is. Een mooie dreef van wat van het Hof momenteel nog rest naar de Mutsereelstraat zou het aspect alleszins heel wat ruimere dimensie ver lenen. 11e eeuw Reeds in de 1 le eeuw wees de plaatsnaam «Mutsereel» naar een eigen hof dat dan waar schijnlijk kort na 1200 tot een «motte» werd uitgebouwd. Een op een heuveltje gelegen versterkte woning met wallen en water omgeven. Daarvan zijn trouwens heden ten dage nog steeds sporen merkbaar. De eerste geschreven melding van het Hof te Mutsereel da teert uit 1230. Als oud leen goed van de Heren van Asse waarop de Abdij reeds zekere rechten uitoefende. In 1429 werd het Hof de zetel van een heerlijkheid met een meier en zeven schepenen die recht mochten spreken in de lagere graad. Wat in 1447 door de Hertog van Bourgondië, Fi- lips de Goede nogmaals werd bekrachtigd. Kort na 1500 kwam het Hof echter in het bezit van Af fligem. Op 17 januari 1684 werd het Hof door plunderende Franse soldaten in brand gestoken waarvan de pachter er dan wel in slaagde een deel van het woonhuis te vrijwaren. 17' eeuw woonhuis Het huidige woonhuis dateert grotendeels nog uit de 2e helft van de 17e eeuw. Op de haard- mantel van de opkamer heeft Eric Wauters niet zonder ge wettigde fierheid een rekening uit die periode daterend opge hangen. In die zelfde kamer zijn nog steeds brandsporen te ontdekken. De struktuur van het huis is tweeledig. Het linkerdeel be staat uit een ondiepe kelder waarboven zich een ruime, mooi gerestaureerde kamer bevindt met laatgotische open haard. Eikenhouten zolderin gen met moer- en kinderbal ken alsook de volledig ge schaafde eikenhouten dakge binten zijn quasi intakt be waard gebleven. Van de bevloering blijft echter weinig over. Tegen het rechterdeel van de woning was in de 18e eeuw een paardestal aangebouwd. Die werd echter in 1950 wegens bouwvalligheid afgebroken. Alleen een portiek in Meldert se steen en een steen met het jaartal 1715 bleven bewaard. Deze steen werd achteraf terug in het woonhuis ingewerkt maar duidt dan alleszins niet op het bouwjaar van het hof. Stenen Toen het Hof in september 1982 te koop werd gesteld ver namen kandidaat-kopers Wau- ters-Wauters tijdens de kijkda gen vóór de openbare ver koop dat een grote partij na tuursteen afkomstig van het Hof reeds stiekem verkocht was aan een steenzagerij te Asse. Onder een voorwendsel riskeerden de echtelieden Wauters het zich deze massa stenen te kopen. Twee ton on derdelen van kruisramen, plin ten, portieken, en fragmenten allerhande. In afwachting van de verkoop moesten die stenen tot in de toenmalige woonka mer van het jonge paar worden opgeslagen. Erik durft er niet aan denken wat er zou gebeurd zijn moest hij wél de stenen hebben doch had hij de hoeve niet kunnen kopen. Restauratie: oorspronkelijk heid, leefbaarheid maar ook haalbaarheid Door deze drie principes liet Erik Wauters zich leiden bij de restauratiewerken. In december '82 werd de ce menten bepleistering overal weggekapt waarbij de oude Spaanse bakstenen konden be houden blijven mits reparatie en bescherming tegen vocht. Men vond ook de noodzakelij ke aanduidingen om de ramen te rekonstrueren. Wat achteraf bekeken prachtig geslaagd is. Aan het Hof een eigentijdse woonfunktie verlenen leek voor de realistische restauratie de beste waarborg tot het in stand houden van het Hof te Mutsereel. Ook al is een zeke re dosis verlies aan komfort hierbij dan wel niet te ver mijden. De betaalbaarheid van een res tauratie blijft steeds een gok. Restaureren met oorspronke lijke materialen, goede inland se eik, Meldertse zandsteen is uiteraard duur en moet door specialisten worden uitge voerd. Wel werd gewerkt vol gens de financiële mogelijkhe den van het jonge paar. Zoals het in de 18e eeuw ge bruikelijk was werden de bui tenmuren behandeld met ver stevigende, vochtwerende verf. Nostalgie Na al zijn inspanningen waar voor hij eerder ook reeds de prijs kreeg van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon heeft het echtpaar Wauters zich bezonnen over de ware toedracht bij een restauratie. Men stelde zich bvb. de vraag of een 18e eeuwse bewoner het in zijn hoofd zou gehaald heb ben om het Hof te restaureren als in de 15e eeuw. Waar schijnlijk zou dat niet gebeu ren. Waarom nu dan wel? Wellicht uit nostalgie, uit spijt om al het mooie dat verdwe nen is en in deze tijd van vervlakking nog dagelijks ver dwijnt. De minst spectaculaire gebouwen worden daar dan wel de eerste slachtoffers van waarbij verwezen werd naar het 17e eeuwse Geldhof te >4alst dat twee jaar terug in minder dan één namiddag door een bulldozer in mekaar werd gereden... LH Aalst. De Aalsterse laureaten van de arbeid (a) In aanwezigheid van schepen Chris Borms en André Dooms en van adjunct-stadssekre- taris Roger Schampheleer reikte eerste schepen Anny De Maght verleden woensdaga vond in de trouwzaal van het Aalsters stadhuis eretekens van de arbeid uit. Een initiatief nog van Koning Albert om speciale hulde te brengen aan verdienstelijke burgers waarbij zowel bedrijfsleiders, ingenieurs, ambtenaren als gewone ambachtslieden aan bod komen, wegens hun deskundigheid waarbij ze tot de elite van de arbeidende wereld behoren. Mensen die gelukkig nog be horen tot deze die inderdaad nog een job kunnen uitoefenen wat hen naast inkomen ook prestige en waardering door hun medeburgers bezorgt. Wie echter tot werkloosheid gedoemd is voelt zich nutte loos en wordt daarenboven nog vaak door medeburgers beknibbeld om de steun die hij zonder tegenprestatie te moe ten verrichten ontvangt. Nu is arbeiden, in tegenstelling met de golden sixties, een voor recht geworden. Arbeid moet echter meer zijn dan produktie en konsumptie. Arbeid is in derdaad heel wat meer dan een middel om materieel «vooruit te komen». Arbeid moet vreugde verschaffen wanneer hij met hart en ziel beoefend wordt. Deze laureaten zijn mensen die gewetensvol sociaalvoe lend zich via hun arbeid ten dienste stellen van de maat schappij. Het is aan hen dat we onze welvaart en onze toe komst te danken hebben. Ze zijn alleszins een lichtend voorbeeld voor de jongere ge neraties. Laureaten Gouden erekenteken Beerens Victor, Aalst; De Pet ter Herman, Aalst; Van der Helst Roger, Herdersem. Zilveren erekenteken De Cocker Petrus, Erembode- gem; De Groot Gu'staaf Aalst; De Neef Victor, Erembode- gem; D'Haese Petrus, Aalst; Moons Jan, Aalst; Schollaert Franciscus, Meldert; Van Cae- lenberg Iwein, Aalst; Van den Steen Yvonne, Aalst; Van De Rostyne Edmond, Erembo- degem. Bronzen erekenteken Ardans Jan, Aalst; Card: Eddy, Erembodegem; De 0 ninck Paul, Erembodega Gits Nicole (echtg. Lisso Nieuwerkerken; Samyn 0 ment, Aalst; Schepens Jei Pierre, Aalst; Schocku Jaak, Hofstade; Van Bra André, Aalst; Van Lien Louis, Aalst; Wauters Bent Herdersem. Cadet van de Arbeid De Block Paul, Aalst; Ringa Wilfried, Gijzegem; Van D: Eecken Guy, Aalst; Vande haegen Marc, Aalst Eredekens De Ridder René, Hofstad: De Waen Paul, Aalst; Nu Frans, Aalst; Van Den Broed Leon, Aalst; Van Der sche Maurice, Erembodegea Van Langenhove Francisca Baardegem. LH Zopas liep een brochure van de pers over het parkdomein van het Kon. Atheneum 2 in de Zonnestraat, momenteel onder hoede van de prefekt van het Koninklijk Atheneum aan de Graanmarkt, Alois Van den Bossche. Bestemming - Eigendom van het Gebou wenfonds voor de Rijks scholen. - Rustpark voor de derde leef tijd, andersvaliden en hun be geleiders. - Open tijdens kerst-, paas- en zomervakantie. - De speeltuigen mogen niet gebruikt worden door het publiek. - Geen voertuigen toegelaten, uitgezonderd voor vervoer van zieken, andersvaliden en ge- De Aalsterse Gilles, net als Alkuone en Cantate Domino elk op eigen vlak ambassadeurs van de Keizerlijke Stede, trokken deze keer naar de Internationale Folklorestoet te Tourcoing. Voorheen waren ze reeds te gast in tal van Franse steden, onlangs nog in Nederland en zelfs reeds in Bulgarije en Zuid-Afrika in tempore non suspecto. Ze wedijverden met een vijftal groepen uit Frankrijk, Nederland en België en hun traditioneel optreden werd afgerond met de rondedans. Bij het "apero" in het stadhuis werden relatiegeschenken overhandigd. In persartikels in kranten van de streek werden de Gilles geloofd omwille van hun prachtige kostumering, hun merkwaardige struisveren hoeden, het gooien van oranjeappelen en niet in het minst om hun dynamisme dat hen toeliet gedurende twee uur onafgebroken op hun begeesterend ritme hun klassieke danspassen uit te voeren. Obsederend tot en met. (l.h.) kwetsten. Kinderwagens en kindervoertuigen zijn ook toe gelaten - Onderhoud, permanent toe zicht, openen en sluiten van het domein tijdens de ope ningsperiodes wordt verzekerd door de stadsdiensten. - Parkzone op het gewestplan. Een stukje historiek Het Domein Schelfhout is aan gelegd tussen 1850 en 1870 op initiatief van notaris Cheri Schelfhout. Het herenhuis in de Zonne straat was voordien eigendom van een hophandelaar en was voorzien van hangars en een paardestal. De gronden achter het huis waren moerassig en lagen meer dan anderhalve meter lager dan de Zonne straat. Dergelijke vochtige gronden werden niet ingeno men door de landbouw Het waren restgronden die meestal werden aangehoogd (cfr. aan leg stadspark). De heer Schelfhout, als nieuwe eigenaar, liet op het poortje aan de Sint-Kamiel- straat een bordje aanbrengen waarop te lezen stond voor hoeveel centiemen per dag men kon meewerken aan de aanleg van een siertuin. De linkerhelft werd aangelegd naar het model van de Engelse landschapstuinen. Er werd een vijver uitgediept tot mans hoogte en de uitgegraven grond werd verzameld om een helling aan te leggen. Er werd een beek gegraven in verbin ding met de vijver. Een brug getje erover maakte de land schapsanimatie idyllischer. Di verse soorten planten, struiken en bomen werden aangeplant. Van de rechterhelft werd het voorste gedeelte aangelegd als moestuin en het achterste werd benut als h oogstamboom- gaard. Een halve eeuw later was de tuin uitgegroeid tot een echte weelde. De hoogstammige bo men hadden hun optimale groei bereikt. Ze lieten nog voldoende licht door zodat de struiklaag een pracht in varia tie was. Bloeiende, bes- en nootjesdragende struiken bo den genot van lente tot herfst. Groenblijvende struiken gaven aan de tuin ook in de winter een sierwaarde. Een bakste nen ommuring gaf intimiteit aan de privé-tuin. Een kunstig duive- en kippehok en tuin manshuis verhoogden de archi- tekturale waarde. Aanvankelijk was het niet moeilijk de tuin te laten onder houden: twee hoveniers droe gen er continu zorg voor en de chauffeur stak een handje toe in zijn vrije tijd. Mettertijd werden loonkos ten hoger en hoger. Het onder houd werd beperkt tot het mi nimum. De beuken vormden zoveel schaduw dat struiken eronder wegkwijnden. Enkele bomen verloren hun grootste vitaliteit en vertoonden ouder- domsverschijnselen. De moe stuin verdween en de boomg aard takelde af. De vijver werd gedeeltelijk toegestort. In 1985 is de tuin nog slechts een arme weerspiegeling van de glorie van weleer. Huidige waarde Iets over kasteelparken Deze tuin, met zijn opper vlakte van ongeveer 1 ha, is momenteel de belangrijkste groene parkzone in onze bin nenstad. Aangelegd in de na bijheid van een groot heren huis heeft hij de allure van een kasteelpark en staat zodoende ergens tussen de domeinen "Terlinden", "Overhamme", "Ronsevaal" c.a, als kas teelpark enerzijds en de weini ge nog resterende grote stads tuinen anderzijds. Het domein Schelfhout be vat nog een twintigtal boomsoorten, waaronder es doorn, beuk, es en Sequoia het meest dominant zijn. Dc strui klaag is armer. Hazelaar en vlie zijn dankbare soorten door hun mooie bloeiwijze en hun rijke vruchtjes. Groenblij- vers zoals het palmboompje, hulst en aucuba verraden het kasteelpark-karakter. In de kruidlaag is alleen klimop noe menswaardig. Zoals alle kas teelparken heeft deze tuin last van ouderdomsverschijnselen en is dringend aan verjonging toe. Zieke bomen moeten des kundig verzorgd worden en de versleten exemplaren moeter geleidelijk vervangen worde: door een jonger broertje. De variatie aan struiken moet gre ter worden. Bloeiende kruide en bodembedekkers zouden 4 hellende vlakken kunnen be hoeden voor erosie en de luis een vriendelijker aspekt je ven. Kwijnende fruitboom moeten vervangen worda door evenwaardige soorten De Engelse tuin, als kern het komplex, dient zoveel gelijk gerespekteerd en be steld te worden. Het is de hoer van vele Aalstenaars en i bedoeling van de beheerd» om deze unieke stadstuin M de grootste toewijding te h waarderen, M Met zijn "eigen scanner" licht wakkere burger André- Emiel Bogaert werking en re sultaten van het OCMW-zie- kenhuis door. Waar de bezet tingsgraad zowat vijf jaar terug onder de helft (45%) bleef is er de jongste jaren een positieve trend waar te nemen. In 1983 werd inderdaad de 70% be reikt. In 1984 ging men even met 3% achteruit doch in 1985 kwam men boven de 71% en voor dit jaar wordt 75% als vermoedelijk resultaat voorop gesteld. A.E. Bogaert stelt dat zijn eigen verslagen wel enige in vloed ten goede zullen hebben gehad in deze evolutie waarbij hij vermoedt dat ogen van be stuurders en bevolking zijn opengegaan. Hij zelf deed navraag ter plekke waar hem gezegd werd dat het juist in deze periode was dat men in "het hospitaal" aan indringende wijzigingen en nationalisatie toe was. Explo sieve uitbreiding in een aantal disciplines zullen wel aan de basis hebben gelegen van d« stijging van de bezettings graad. Anderzijds blijven ma- terniteit en pediatrie qua be zetting ver ondermaats. Ge hoopt wordt dat ook hier ver betering zal komen bij het be trekken van het nieuw zieken huis aan de Siesegemlaan m«i daarvoor wordt het dan not wel een paar jaren wachter geblazen. En uiteraard blijft dan nog het probleem van de scanner... (uh.) Aalst. Gezellig samenzijn bij de Flirefloiters in hun lokaal aan de Oude Dendermondst- steenweg (a) Aalst. De Toerenbisjoekes zijn al flink opgeschoten met de bouw van hun wagen voorhd grote karnavalfeest (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 2