Wat na twee jaar boerenmarkt in Erpe-Mere? Archeologische vondsten te Moorsel Dido Erpe: Steeds meer mogelijkheden voor de jeugd Jean-Paul De Boitselier zingt voor Unicef Moorsel archeologisch geïnventariseerd Derde karnavalprijs "Willy Van Mossevelde" Wie wordt dertiende prins van Oost-Vlaanderen? Aanstelling pastoor Heilig Hartparochie te Aalst Kan vliegveld «Ter Kluizen» blijven? De Voorpost - 14.11.1986 - 3 In oktober 1984 werd in de fusiegemeente een bóeren- markt in het leven geroepen naar het voorbeeld van enkele andere dorpen die verstoken bleven van een andere wekelijkse marktdag zoals men die in de verschillende buurtgemeenten kent. De officiële opening gebeurde in aanwezigheid van talrijke gemeenteraadsleden en een hele schare marktgangers, op het dorp te Mere, deelgemeente die als centrum gekozen werd voor deze koopjesbijeenkomst. Dat het een «boerenmarkt» geworden is en geen algemene markt ligt bij de initiatiefne mers die in deze «metode» meer heil zagen ondanks het feit dat de meeste van de te koop aangeboden produkten ook in de «lochting» gekweekt worden. Dat de tuin niet alles levert en er dus toch nog een belangrijke afeet is in deze «branche» hebben de plaatse lijke winkeliers bewezen door zich negatief op te stellen te gen dit initiatie!, waarbij men aanvankelijk overeengekomen was om er alleen maar land- bouwprodukten op de markt te brengen. Bovendien mochten alleen «producenten van eigen bodem» hun produkten op de woensdagavondmarkt ver kopen. Van deze stelregel werd na een paar weken al afgestapt want weldra bood men er produkten aan die met de landbouw maar weinig of niets te maken had den want men verkocht er zo wel brood als bananen en an dere eetbare zaken, vreemd aan onze inheemse landbouw en nooit gekweekt in de kon- treien van Erpe-Mere. De eerste maanden werd de boerenmarkt vrij druk bezocht en de omwonende winkeliers waren niet bepaald tevreden over dergelijke toestand. Bo vendien kwamen ook markt kramers van buiten de ge meente een graantje meepik ken wat uiteindelijk een resem klachten van de plaatselijke handelaars tot gevolg had. Het gemeentebestuur, verzocht om maatregelen te treffen, gaf de politie opdracht om preventie ve maatregelen te treffen en aldus onregelmatigheden te voorkomen. Heeft boerenmarkt nog zin? Na twee jaar werking kan men alvast een evaluatie maken en onmiddellijk rijst de vraag of deze markt eigenlijk nog veel zin heeft. Er zijn uiteraard minder marktkramers en een onrechtstreeks gevolg hiervan is dat de grote massa tot het verleden behoort. De getrou wen zijn nog op de afspraak maar men kan niet loochenen dat er een sterk dalende ver koop vastgesteld wordt. Toch zijn er nog bepaalde pro dukten erg in trek en kunnen dus op een vaste afname reke nen. Het is wel logisch dat niet alle waren evenveel of in grote hoeveelheden verkocht wor den, doch de opbrengst moet wel opwegen tegen de inspan ningen en het standgeld die ermee gepaard gaan. Ook op andere markten is het weke lijks afwachten wat de resulta ten zullen worden en deze zijn ook hier afhankelijk van ver schillende faktoren als goed of slecht weer enz. Daarbij kan tevens de faktor van de sei zoengebondenheid meespelen zoals o.a. plantgoed dat uit sluitend in het voorjaar ernstig aan bod komt. Waar men de oorzaken moet gaan zoeken is niet altijd met zekerheid te bepalen. Alles zins moet men rekening hou den met het afnemen van de nieuwsgierigheid van een der gelijke opzet, met het feit dat «het nieuws er af is» en dat slechts bepaalde produkten die minder in een hof geteeld worden nog enige interesse opwekken. Het is in feite aan de organisa toren zelf om de marktdruktc voor een gedeelte althans, te bepalen. Zij moeten onderzoe ken, in samenwerking met de verkopers, op welke manier de zaak moet aangepakt worden om de leefbaarheid van de woensdagavondmarkt in stand te houden, te doen renderen want dit laatste is toch het doel van de standhouders. Dit zal echter grotendeels afhangen van de produkten zelf die de producenten op de markt brengen en misschien is het interessant om een breder gamma van produkten te lan ceren, te koop aan te bieden, en op die manier tot een rui mer (kopers)potentieel te komen. Voor het bestuur ligt hier dus een probleem uit te werken dat de toekomst van de markt kan bepalen wat vooral, dit in de eerste plaats, kan opgelost worden door steeds verse pro dukten op de markt te brengen die bovendien goedkoper uit vallen dan in de winkel. JV Aalst. De Pisjeloes organizeerden een eetfestijn om wat geld in de schuif te krijgen (a) i Met zijn lied «Mijnheer de vrede» wil Jean Paul De Boitselier een bijdrage leveren voor Unicef, De opbrengst I van dit plaatje gaat inderdaad integraal naar deze wereld organisatie van de Verenigde Naties. Met deze single is Jean-Paul niet aan zijn proefstuk toe. Hij heeft reeds een i vijftiental suksesvolle plaatjes op zijn naam staan, maar die hebben allemaal het karnaval in Aalst als onderwerp. Jean-Paul schreef voor dit nieuwe plaatje zowel de tekst als de muziek. Hij zingt «Mijnheer de vrede» ook zelf. Een andere Aalstenaar stond in voor de arrangementen, Octaaf Boone nam dat onderdeel voor zijn rekening. Het refrein waarin de kinderen van het Aalsters muziekkoor «Merlijn» «Mijnheer de vrede» oproepen om snel te komen, wordt door de koorleden gezongen onder leiding van Marijke Coghe. I De muziek met dwarsfluiten en klokkenspel wordt door leerlingen van de Aalsterse akademie uitgevoerd. Het ontwerp van de platenhoes is van de hand van de leerlingen van de Aalsterse akademie voor schone kunsten. Was Jean-Paul De Boitselier de mening toegedaan dat de periode rond Kerstmis en Nieuwjaar ideaal was om zijn nieuw plaatje op de markt te brengen, hebben de platen firma daar anders over. Men wil immers voor een optimale begeleidende campagne zorgen, zodat het plaatje pas met Pasen van volgend jaar in de platenwinkel verkrijgbaar zal zijn. JM Heyman Marnix Pieters stelde in de trouwzaal zyn inventarisatie voor van de Aalsterse deelgemeente Moorsel op het vlak van archeologie. Aan de hand van zyn pas van de pers gelopen boekdeel en met behulp van audio-visuele mid delen. Onder heel wat belangstelling werd in de trouwzaal van het Aalsterse stadhuis een archeologische studie van de hand van Moorselaar Marnix Pieters, licentiaat geschiedenis en bodemkunde officieel voorgesteld aan pers en publiek. Het boek, dat 250 blz. omvat, behandelt de resultaten van 3 jaar archeologisch onderzoek in de gemeente Moorsel, een deelgemeente van Aalst. Deze studie werd uitgegeven door de Rijksuniversiteit Gent, zij vertegenwoordigt deel V in een nieuwe archeologische reeks: «Archeologisch Inventaris Vlaanderen» uitgegeven op initiatief van Prof. Dr. J. Nenquin, direkteur van het Seminarie voor Archeologie van de RUG Op de officiële voorstelling, georganiseerd door de RUG in nauwe samenwerking met het stadsbestuur van Aalst, meer bepaald met de Schepen van Kuituur, Mevr. C. Lievens- Borms, spraken achtereenvolgens Prof. Nenquin, Pieters Marnix en de Schepen van Personeel, Stockman Paul. Prof. Nenquin belichtte in zijn inleidende beschouwingen vooral het doel en de metode van zijn uitgevoerd onderzoek. Hij wees bovendien op de grote noodzaak van dit soort studies Daarna bracht Marnix Pieters in een 40-tal minuten aan de hand van lichtbeelden de belangrijkste resultaten van zijn onderzoek naar voor. Hieruit bleek dat Moorsel vanaf de prehistorie bewoond was: er werden immers talrijke vuurstenen voorwerpen uit de Steentijd aangetroffen, zoals fragmenten van gepolijste vuurstenen bijlen, pijlpunten... In de Romeinse periode (1ste 4de eeuw), waren er te Moorsel minstens 2 nederzettingen: nl. KaalberS cn nab'J de Bicsebroeken. Verder werden ook een aantal laat middeleeuwse sites met walgracht gedetecteerd: Hof ten Abeele, Hof ter Hoeven Schepen Stockman rondde de avond af en nodigde de 120 aanwezigen uit op de receptie aangeboden door de brouwerij N.V. Dendrie. Sedert 1978 is het Seminarie voor Archeologie aan de Rijksuniversiteit Gent gestart met een zo volledig mogelijke inventarisatie van het archeo logisch erfgoed in Vlaanderen. Deze inventarisatie wordt steeds meer dringend en nood zakelijk omdat veel archeolo gische vindplaatsen verloren gaan ten gevolge van de toene mende verstedelijking van het landschap. Het onderzoek is gesteund op systematisch veld werk aangevuld met alle moge lijke gegevens aangaande het prehistorisch en historisch ver leden van onze streken. De gemeenten van vóór de laat ste fusie worden hierbij elk afzonderlijk behandeld. Mo menteel zijn reeds een 50-tal gemeenten, verspreid over gans Vlaanderen, bestudeerd. De afgewerkte gemeente-in ventarissen worden geregeld gepubliceerd in de nieuwe reeks "Archeologische Inven taris Vlaanderen", uitgegeven door de v.z.w. Arch. Inv. VI. Blandijnberg 2, 9000 Gent. Moorsel Als vijfde band is zopas van de hand van Marnix Pieters de volledige studie over Moorsel, deelgemeente van Aalst, ver schenen. Aan de hand van de talrijke oppervlaktevondsten en de in formatie uit andere bronnen (o.m. luchtfoto's en oude kaar ten) weet de auteur de mense lijke occupatie in Moorsel te reconstrueren. De oudste vondsten (enkele silex-werk tuigjes) gaan terug tot het Epi- Paleolithicum en het Mesoli- thicum. Bijzonder talrijk zijn de vuurstenen werktuigen (o.a. fragmenten van gepolijs te bijlen en pijlpunten) die te dateren zijn in het Neolithicim of de bronstijd. Ze getuigen rechtstreeks van menselijke aanwezigheid en verblijf in be paalde delen van de gemeente. Ook de Romeinse periode is goed naar voor getreden, o.m. door de ontdekking van twee nederzettingen. Het geheel wordt verder afgesloten met de vondsten uit de middeleeuwen (o.m. drie sites met walgracht) en de nieuwe tijden. U kan zich het boek aan schaffen mits voorafgaandelijk storten van 600 fr. op rekening nr. 440-01144 21-33 van Arch. Inv. VI., Blandenberg 2 te 9000 Gent. (L.H.) Nog maar half november en de karnavalitis kriebelt reeds te Aalst alhoewel karnaval 1987 "laat" valt. Kandidaturen voor prinsen allerhande, prinsessen, "boeren" worden reeds ingewacht. Mw. Delmoitié werd door de Kanselarij van België verleden maandag in Ter Mael reeds gehuldigd als verdienstelijke kantinière betrokken bij het karnaval- gebeuren en Willy Van Mossevelde, provincie- en ge meenteraadslid, kondigt andermaal zijn prijs Willy Van Mossevelde aan terwijl Lotjonslos zorgt voor 25 jaar LOL. Waar in 1985 de groep "Sjik" en "Kernenergiebank" met de "zware prijs" ging lopen (uitbetaald in muntstukken!) en dit jaar "De Blaa Biskoppen" en "O.L.Vrouw van Hoiltjers" winnaars werden met o.m. massa's bakken Stella, wordt andermaal een prijs voorzien. De meest originele prestaties zullen daarvoor in aanmerking komen. Tien duizendjes voor de meest originele groep en vijf voor het meest originele "buitenbeentje". Vrij deelnemers, groepen of individuele participanten zullen op dezelfde normen gekwoteerd worden. Voor nadere informatie kan U terecht bij Willy Van Mossevelde, Beekstraat 12 te 9300 Aalst. (L.H.) Het jeugdhuis Dido van Erpe is aangesloten by de Vlaamse Federatie voor Jeugdhuizen en kan, dank zy de beschikking over een vrygestelde verantwoordelijke in de persoon van Steven Vromman, elke maand een uitgebreid programma voorleggen. Dit gebeurt thans door middel van een vernieuwd infoblad dat steeds ryker wordt aan informatie, zelfs met tips in verband met algemene kuituur en andere wetenswaardigheden die altijd nuttig zyn voor jeugdige lezers. r* Aalst. Er was maar een heel klein plaatsje vrij om zich tijdens het Schramoeillekrabbers- feest aan een dansje te wagen (a) Aalst. De Schramoeillekrabbers in volle feest. Geen plaatsje bleef onbezet (a) Met de medewerking van en kele bestuursleden kan het programma trouwens meer en meer uitgewerkt worden en het infobeleid is er bijgevolg niet slechter bij gevaren. In tegendeel, het tijdschrift is de ze keer rijk gevuld met korte artikels die de aankondigingen van aktiviteiten moeten op fleuren en op een aangename manier moeten verspreiden. Als eerste nieuwigheid is er het feit dat het jeugdheem nu ook open is op woensdag en vrijdag van 16 tot 18 uur, dit althans wellicht bedoeld voor dezen die niet vroeg thuis mogen ko men en daar ter plaatse de mogelijkheid hebben om huis werk te maken, een tijdschrift in te kijken (nodig voor dit bepaald huiswerk) of zelfs wat ontspanning te zoeken na en kele moeilijke lesuren. Kleine Klub Zoals in elke winterperiode zal men ook dit seizoen met de meeste aktiviteiten naar de «kleine klub» verhuizen. Deze werd tijdens de zomermaan den omgetoverd tot een gezel lige ruimte (met café), die in tegenstelling met vroeger, meer huiselijk zal aandoen en een meer rustige sfeer schep pen. Dit is de geschikte plaats om een of ander magazine te lezen of informatie op alge meen vlak te zoeken. Tijdens deze maand en wellicht zal dit in de toekomst blijven zal de uurrooster van de ope ningsuren uitgebreid worden. De resultaten zullen echter moeten uitwijzen of men er goed aan gedaan heeft om de inspanningen op dit gebied te vergroten. Voortaan kan men er dus terecht vijf dagen per week en dit is op woensdag van 16 tot 18 u. en van 19 tot 24 u.; donderdag van 19-23 u., vrij dag van 16 - 18 u., 19-01 u.; zaterdag van 14-22 u., zondag van 10.30 - 12.30 u. en van 16 tot 01 uur. Muziek en zoveel meer In het novembernummer wijdt men ook heel wat nieuws over nieuwe opkomende sterren in de muziek omdat Dido met de muziek wil mee evolueren. Daarom brengt men informa tie op het gebied van nieuwe platen en dito zangers en op vrijdag 5 december voorziet men reeds een Compact Disc- avond. Hier krijgt men werke lijk het neusje van de zalm voor wat de Hi-Fi betreft want men krijgt er uitsluitend mu ziek te horen die van de laser straal komt. Patrick Bogaert zal er voor zorgen dat er een dubbele CD-installatie aanwe zig is om de muziek nog beter te kunnen beluisteren. Verder worden de jeugdige le den ingelicht over een stukje mode en natuurlijk komt ook de sport er aan bod en meer speciaal raadgevingen om niet sporters aan te zetten tot een meer «afmattende» kreativi- teit. Heel wat uitleg over de computer en al hetgeen er mee gepaard gaat, kan men vinden bij Dido-Info en andermaal dringt men aan om toe te tre den tot de kern van het jeugd huis om mede de werking te bepalen. Deze kern is toegan kelijk voor elk lid en de sa menkomsten gebeuren twee maandelijks op vrijdag van 20 tot 21.30 u. Het is niet alleen een kans op inspraak maar tevens een gelegenheid om mee te helpen aan de uitbouw van een eigen jeugdbeleid. Vorming en informatie Bij het jeugdhuis Dido wordt niet alleen belang gehecht aan het samenbrengen van of het geven van ontspanning aan de jeugd maar men richt zich daarbij ook op het geven van informatie die nodig is in het dagelijks leven, iets wat de jongeren nodig hebben als ze afgestudeerd zijn en welke mo gelijkheden er hen kunnen ge boden worden nadien. Het is zo, dat velen er vroeger achte loos aan voorbijgingen, maar eens dat men oog in oog staat met de werkelijke feiten is men onmondig en weet men niet waarheen. Zo zitten velen onder hen met vragen rond de nieuwste reglementeringen over werkloosheidsuitkerin gen, uitsluitingen enz. en als gevolg hiervan heeft de Dido- leiding enkele mensen van de RVA uitgenodigd om hierom trent meer klaarheid te bren gen over de mogelijkheden van afgestudeerden - werkzoe kenden. Op 27 november a.s. kan men dus meer vernemen over BTK, DAC en andere nepstatuten. Wat de vorming en de infor matie betreft geeft Jeugdhuis Dido alvast het voorbeeld met de korte artikels in het leden blad. Daarbij tracht men dit nu zo variërend mogelijk te ma ken en indien men op die weg kan verder gaan, zou dit ver rassende resultaten kunnen hebben. Men kan er lezen over kruiden met helende werking, de uitbreiding van hun «we reldwinkel». zegspreuken over geluk, ongeluk en liefde en jarigen in de Dido-familie. Uitgebreid programma Voor 15 en 16 november biedt men aan de leden een doorlo pend restaurant aan tegen kri- sisprijzen waarbij een zeer ge varieerde keuze op te merken is. Na de 11.11.11-aktie start men opnieuw met de danskur- sus en binnenkort zullen enke le leden mededingen in een tafeltenniskompetitie ingericht door het jeugdhuis El Paso te Gent. Verder werkt men aan een enquêtelijst om tot een kursus jazz-dans of aerobic te komen; hiervoor wacht men dus op suggestjes van de jeugd huisbezoekers. De Dido-to- neelgroep (zonder naam) werkt, naar hun zeggen, aan een «wereldpremière» waar van het stuk de naam zal dra gen van «Mijn kinderen zijn mijn kinderen niet». De ak- teurs komen wellicht in het voorjaar op de planken maar zoeken toch nog medewerkers. Tenslotte zorgt Dido-Erpe ook nog voor de organisatie van de algemene vergadering van de Vlaamse Federatie van Jeugd huizen in Oost-Vlaanderen die plaats heeft in hun lokalen op donderdag 20 november, een unieke gelegenheid om contac ten met de buitenwereld te leggen, zoals de verantwoorde lijken dat willen noemen. JV Op zaterdag 15 november wordt in het Hrito in de Welvaartstraat de dertiende verkiezing van de Oostvlaam- se karnavalprins georganizeerd. Al wie titelvoerend prins is van een Oostvlaamse stad, gemeente of deelgemeente of wijk kan aan deze verkiezing deelnemen. De verkiezing wordt georganizeerd door het Belgisch Nationaal Verbond voor Kuituur, Folklore en Karnavalgroepen. In Aalst organizeren de Gaa Lowie's deze verkiezing. Verdere informatie is te verkrijgen op het nummer 053/ Tijdens de verkiezingsnacht wordt ook de titel van Humo- ris Causa uitgerukt. Op het programma staat onder meer een optreden van Herman I, Arendprins 1986, Patrick I, karnavalprins 1986 van Aalst, de Sjieepeerekens, Michei en Antoine en Johny Marcoen. Roger Berghmans, voorzitter van de orde der Ajuinprin sen van Aalst, zal als uittredend prins van Oost-Vlaande ren die avond waardig afscheid nemen. J.M. Heyman Zondag 23 november wordt Maurice Schoorens aangesteld als pastoor van de Heilig Hart parochie te Aalst. Om 14.45 uur wordt de nieuwe pastoor aan de hoofdingang van de kerk begroet door de stadsma gistraat, waarna hij om 15 uur in de Heilige Hartkerk zal wor den aangesteld tot pastoor tij dens een plechtige eucharis tieviering. Na de eucharistieviering gaat de nieuwe pastoor met zijn parochianen in stoet naar de Bredestraat en de Dokter De Moorstraat waar in de paro chiale kring Heilig Hart een receptie wordt aangeboden. In overleg met de parochiale verenigingen stelt de kerkraad voor een geschenk van de hele parochiegemeenschap aan de nieuwe pastoor aan te bieden. Giften voor dit geschenk kun nen steeds worden gestort op het rekeningnummer 393- 0571014-64 van de Kerkfabriek Heilig Hart, Er zou nog hoop zijn dat de Aalsterse Aëroclub vliegveld Ter Kluizen in de Affligemdreef kan behouden. Tussen de tenoren van de vliegclub en de erfgenamen van dokter Maeyens uit Gent zouden momenteel onderhande lingen aan gang zijn in verband met de ruim 7 ha waarop gebouwen en gedeeltelijk de startbaan gelegen zijn. Daar de vliegclub zowel door de eerste rechter als in beroep veroordeeld werd om het terrein te verlaten en terug in de oorspronkelijke toestand te brengen zijn de erven Maeyens in een gunstige onderhandelingspositie. Ze eisen inderdaad in afwachting van een eventueel akkoord niet de onmiddellijke uitvoering van het vonnis. Wellicht komt er een kompromis uit de bus over een verkoopprijs die zowat het midden zou kunnen houden tussen de vraagprijs en het aanbod. Maar óók de vliegclub heeft een stok achter de deur, zij het dan op lange(re) termijn, met de mogelijkheid dat het stadsbestuur het betreffende BPA zou wijzigen en het betrokken terrein specifiek voor «vliegveld» zou be stemmen. Volgens de Aëroclubvoorzitter zijn er alleszins momen teel besprekingen aan gang. Hopelijk behoudt Oost-Vlaanderen zijn enig privévlieg- veld en Aalst een attraktiepunt van belang.

De Voorpost | 1986 | | pagina 3