Aalst viert «Vier Gecroonden» Geen auto's maar paarden sp de Hopmarkt Begrotingswijzigingen zonder uiteindelijke weerslag Hoi Filoi viert de hele avond lang Minister De Croo bij de "Vier Gecroonden" Vlaamse aannemers in Wallonië geweerd Aalsterse scholieren organizeren anti-apartheidsavond Negende K.V.N.-Hondenshow in Keizershalllen Davidsfonds Gijzegem en Andre Demedts LRJ met enquête over betrokkenheid tan de burger Iets aan te merken bij de landbouwexpo Denderleeuw ontvolkt NIET De Voorpost - 14.11.1986 - 5 Hoi Filoi organizeerde in Aalst de Nacht der Vriendschap en knoopte daarmee weer aan met een traditie die lang in ere werd gehouden. De Aalsterse studentenclub zorgde nog eens voor een onvervalste studentikoze avond, waarop allen elkaar konden ontmoeten tussen pot en pint en bij het zingen van ontelbaar vele Salamanders. Tot groot genoegen van onder meer Jan Caudron die zich weer een frisse student voelde en zelfs een ereteken kreeg. Hij leidde ook het «Ein Prosit» tot groot genoegen van zijn kopmannen oud-studenten (a) De Syndikale Kamer der Verenigde Aannemers voor de Bouwnijverheid in het Arrondissement Aalst, gevestigd «Keizersvest», Esplanadeplein 11 te 9300 Aalst (tel. 053/ 21.18.76) viert traditioneel de «Vier Gecroonden», de patroonsdag der aannemers in het bouwbedrijf. «Vier gecroonden» Sinds de middeleeuwen had elke gilde een eigen patroon. Meestal een heilige die tijdens zijn leven via beroep of am bacht in nauw verband had gestaan met de beroepsactivi teiten van de gildeleden. De vier heiligen die als patroon van de Kamer fungeren date ren uit de periode van 280 305. Keizer Diocletianus, een gods diensthater zonder grenzen, zorgde wel voor verfraaiing, van de gebouwen te Rome. De Vier gebroeders Severus, Se- verianus, Victorninus en Cor- pophonus waren uiterst vaardi ge marmerbewerkers en Seve rus stond aangeschreven als de beste toenmalige bouwheer. Keizer Diocletianus gaf hen talrijke opdrachten zodat ze tot in Klein-Azië bekend wer den. Daar kwamen ze echter in kontakt met geloofsverkondi gers, bekeerden zich tot het kristendom en kwamen als ge- doopten terug in de Eeuwige Stad. Daar wachtte hen een grootse opdracht. Het bouwen van de tempel der keizerverering en het beeldhouwen van de bijho rende afgodsbeelden. Eénpa- rig weigerden ze deze werken uit te voeren en bleven hierbij wanneer ze bij de keizer zelf werden gebracht. De wrede keizer liet niet begaan, liet hen martelen en met lodeii ballen geselen tot de dood. Hun li chamen werden voor de hon den geworpen, doch deze lie ten ze onaangeroerd liggen, 's Avonds namen kristenen de vier lijken weg en begroeven ze in alle stilte in de katacom- ben. Maar de kristen gemeente kende de namen van deze mar telaren niet en noemden ze gewoon «de vier gecroonden». Hun namen werden later door een goddelijke openbaring be kendgemaakt en hun nage dachtenis werd vereeuwigd door het bouwen van een kerk op hun graven aan de Via Lavicane: De kerk aldaar draagt nog steeds hun naam. Toen rond de eeuwwisseling de aannemers de noodzaak on dervonden zich te verenigen en een syndikaat op te richten werden de vier martelaren als schutsheiligen gekozen. In het Brussels stadsmuseum berust de triptiek der Vier Ge croonden. Een anoniem schil derwerk dat waarschijnlijk het altaar van de Sint-Katarina- kerk sierde. Men ziet er de legendarische helden omringd door metselaars, leidekkers, steenhouwers en beeldmakers. Op het voorplan knielen de dekens der ambachten, waar schijnlijk ook de schenkers van deze triptiek. Op het sekreta- riaat van de Kamer hangt trou wens een reproduktie van dit kunstwerk. De afbeelding van de schutsheiligen werd op de vlag geborduurd doch in mei 1940 werd deze eerste vlag bij een bombardement vernield. Op de huidige vlag komen ze niet meer voor omdat men niet meer over een afbeelding be schikte. Enkel Aalst en Me- chelen houden hun aandenken in ere ter versteviging van de broederbanden tussen alle aannemers van het bouwbe drijf. Viering Hierbij het programma van de viering op zaterdag 22 no vember. 17.30 u.: Plechtige H. Mis in de dekanale Sint Martinuskerk te Aalst ter nagedachtenis van de overleden bestuursleden en leden. 18.30 u.: Akademische zitting in de Salons Carlton, Zonne- straat 32-34 te Aalst met: het welkomswoord van de voorzitter. -1— de uitreiking van eretekens aan verdienstelijke werkgevers en werknemers een gelegenheidsrede door de heer Herman De Croo Mi nister van Verkeerswezen en Buitenlandse Handel. 19 u.: Receptie - aperitief aan geboden door de Syndikale Kamer Aannemers Bouwnij verheid Arrondissement Aalst. 19.45 u.: Feestbanket in de zelfde Salons Carlton, Zonne- straat 32-34 te Aalst opgeluis terd door een orgelvirtuoos. 22.30 u. Gezellig samenzijn in dezelfde Salons Carlton, Zon- nestraat 32-34 te Aalst en pro fessioneel geanimeerd door «Erwin's Discotheek». Een gratis verrassingstombola is voorzien. LH De Syndikale Kamer Verenigde Aannemers voor de Bouw nijverheid in het arrondissement Aalst v.z.w. organiseert andermaal het "Feest der Vier Gecroonden" op zaterdag 22 november met volgend programma: 17.30 u.Plechtige Mis in de dekanale kerk Sint-Martinus te Aalst ter nagedachtenis van de overleden bestuursleden en leden. 18.30 u.: Akademische zitting in de Salons Carlton, Zonne straal 32-34 te Aalst met: - het welkomstwoord van de voorzitter - de uitreiking van eretekens aan verdienstelijke werkge vers en werknemers. - een gelegenheidsrede door de heer Herman De Croo, minister van Verkeerswezen en Buitenlandse Handel. 19.00 u.: receptie-aperitief aangeboden door de Syndikale Kamer Aannemers Bouwnijverheid Arr. Aalst. 19.45 u.feestbanket in dezelfde Salons Carlton, opgeluis terd door een orgelvirtuoos 22.30 u.: gezellig samenzijn in dezelfde Salons Carlton en professioneel geanimeerd door "Erwin's Discotheek". Een gratis verrassingstombola is voorzien. (l.h.) ftvele tientallen auto's moesten op de parkeergelegenheid Hopmarkt de plaats ruimen wr een paardenmarkt. Het Belgisch trekpaard dat van origine uit de Denderstreek zou tomen en deze week uitgebreid aan bod kwam op de jaarmarkt te Sint-Lievens-Houtem, »as er voor één halve dag de bezetter van deze centraal gelegen parking. Boerepaarden het stadsmidden. Een anachronisme dat nochtans, of misschien juist daarom, heel wat belangstelling wekte. Aalst is immers samen met Ëeklo, Oudenaarde en Sinaai een van Ie vier Oostvlaamse steden waar onder toezicht van de rijkskonsulent keuringen worden (eorganiseerd door het Ministerie van Landbouw in samenwerking met de vereniging tin paardenfokkers. Tien jaar geleden hielden wezen. Eerste doel is de men- 20.00 uur in de zaal Netwerk. VU volksvertegenwoordiger Jan Caudron uit Aalst heeft het scholieren in Soweto een de- sen van het analfabetisme af- Op deze avond zal de film tragische busongeluk dat zich medio augustus in Stavelot heeft monstratie tegen het Afrikaans helpen. Na dit worden talen, «Witness to Apartheid» ver- voorgedaan aangegrepen om in de Kamer van Volksvertegen- Nederlands) als voertaal in exakte wetenschappen en «ge- toont worden. Nadien volgt woordigers de aandacht te vestigen op het feit dat Vlaamse bepaalde lessen... de politie schiedenis van de strijd», een een toespraak van een ver- Aannemers vooral op het stuk van de openbare werken in opende het vuur. speciaal ANC-vak gegeven, tegenwoordiger van het Afri- Wallonië worden geweerd. De zes doden die vielen bij het De Zuid-Afrikaanse regering Deze school bedruipt zo veel can National Congress (ANC) ongeluk, zijn de slachtoffers van een zoveelse kommunautair geeft 8 keer zoveel uit aan mogelijk zichzelf door een wis- of van een vertegenwoordiger geschil aldus Jan Caudron die zegt dat de bouw van de viadukt «blank» onderwijs dan aan on- selprogramma werken/stude- van het Aktiekomitee Zuide- die in 1980 al werd goedgekeurd het ongeval had kunnen derwijs voor de zwarte bevol- ren. Toch is er nood aan kle- lijk Afrika (AKZA). Omwille vermijden. Maar die viadukt werd na de aanbesteding toegewe- king. «Zwarte» klassen zijn ding, schoolmateriaal, sport- van de sfeer is er Zuid-Afri- zen aan de Vlaamse aannemer Moens uit Meise, maar om doorgaans 2 maal zo talrijk materiaal, technisch gereed- kaanse (zwarte) muziek voor- zogenaamde ethische bezwaren werd het projekt niet uitge- dan «blanke». Universiteiten schap, toiletgerief. Daarom or- zien. Tenslotte zal het geheel voerd. Tegen deze aanbesteding, noch tegen de plannen van het worden slechts door 7% zwar- ganiseren de Jongkommuni- wat meer vorm krijgen door studiebureau Roefs uit Beerse werd geen enkel bezwaar aange- ten bevolkt (vgl. 80% van de sten een steuncampagne. Het stands van diverse verenigin- tekend. En toch ging het werk niet door. Zuid-Afrikanen zijn zwarten), materiaal kan terecht op gen die de apartheid ver- Wie zich in Zuid-Afrika hierte- woensdagnamiddag 12, 19, 26 werpen. Eenzelfde zaak heeft zich voorgedaan bij de aanbesteding van gen durft te verzetten, wordt november en 3 december in de Doordat deze avond bedoelt is ™nt Uanal op het centrumkanaal van La Louvière, waar Jan vogelvrij verklaard. De verbo- Mikisclub, Nieuwbeekstraat 35 voor jonge mensen (die het Uaudron het al eens eerder over had. Daar besliste de genteen den (maar populaire) verzets- te Aalst. financieel niet zo breed heb- ^hapsmiruster voor Ruimtelijke ordening van het Waalse Ge- beweging ANC heeft er wat op Verder wordt een steunsticker ben) bedraagt de toegang ^est de werken n?°®st®" uitgevoerd worden door de Waals gevonden: het Solomon Mah- aan 20 BF verkocht door de slechts 50 BF. De steunkaart Brussels? groep greisch-SBBM-Lixon op grond van etische langu Freedom College. In de- JK-militanten. De campagne geldt eveneens als inkom. De overwegingen, niettegenstaande dat dit projekt 118 miljoen ze ANC-school in Tanzanië sluit met de anti-apartheidsa- opbrengst gaat integraal naar duurder uitvalt dan het projekt van de Vlaamse aannemer De (nahurip landt wordpn finnopt vond van het crholierpnlcnmi- het ANC Meer info tel ItSt. Nul Uit Aalst. Waar het trekpaard door de ■echanisatie verdreven werd van vele hoeven en vervangen door traktoren, zou de jongste lijd de situatie wel eerder naar status quo zijn overgescha keld Niet minder dan 180 veu lens zouden inderdaad dit jaar Oost-Vlaanderen ter wereld gekomen zijn. Qua vlees is het Belgisch trekpaard het ras dat zeer snel aankweekt. Tot zijn honderd ste levensdag zou dergelijk paard elke dag liefst twee kilo zwaarder worden. Maar tegen over zowat 40 kg. varkensvlees eet de Belg slechts een tiende daarvan paardevlees. En van dat gegeten vlees wordt jaar lijks dan nog 4 miljoen kg. paardevlees uit Polen en Ame rika ingevoerd. Laureaten Hengstveulens: 1. Albion de Pontailles, Alain Martens; 2. Due van 't Hof te Wassenho- ven", gebr. Melckebeke, Zot- tegem; 3. Expo van "t Langhof, A Van Langenhove, Dender belle. Merrieveulens: 1. Lima, Marc Eeckhout, Burst; 2. Nancu van 't Zomerhof, R. Van Bastelae- re, Kalken; 3. Gazelle van de Klokbeek, J. Jansegers, Lebbeke. 2-jarige merries: 1. Lieve van de Bontinckhoeve, P. Dauw, Kalken; 2. Juweel van de Klokbeek, J. Jansegers, Lebbeke. Merries: 1Heddie van Hofsta- de, A. Van Langenhove, Den derbelle. Keurmerries: 1. Orfa ten Bos- se, M. De Vleeschouwer, Sint- Goriks-Oudenhove. (L.H.) (naburig land) worden (jonge) vond van het scholierenkomi- het ANC. Meer info tel. 053- politiekc vluchtelingen onder- tee op vrijdag 5 december om 21.68.13 (Dimitri). De Kynologische Vereniging Nievel-Kapel Meldert, die duidelijk onder impuls van voorzitter Ernest Van den den met het Predikaat "zeer Broeck in de lift zit, is reeds aan haar negende K.V.N.- £oc,d of 89e.d "n muurPlaatje show toe. Met C.A.A. wel te verstaan, rijnde «certiiicat Om het etisch aspekt te verbeteren vraagt het kabinet van openbare werken in 1982 aan Moens op het studiebureau Van de Vloedt uit Gent een studie te laten maken. Dat studiebureau had dc studie gemaakt voor CEI die ook had meegedongen in de wedstrijdaanbesteding van het viadukt nabij Stavelot, maar met 966 miljoen veel te hoog zat. Moens werd door die bijkomende studie ertoe gedwongen een associatie aan te gaan met CEI, Atelier de Jambes, Franki en Rongveaux. Het nieuwste voorstel kostte 894 miljoen en dat werd door de minister van ekonomi- sche zaken te duur bevonden. Ondertussen sleept het projekt zich voort en heeft het aan de aannemer Moens ettelijke miljoenen en veel miserie gekost. Het resultaat was uiteindelijk dat er bij Moens 100 werknemers moesten worden afgedankt. De Aalsterse volksvertegenwoordi ger Caudron heeft bij dit alles enkele vragen: waarom heeft het Wegenfonds dat de interkommunale E5 heeft opgeslorpt, de .j'o.,»;*. r*ae honden van 8 tot 9u30. d aptitude au championnat conditio sine qua non om Opening van de tentoonstel voor een nationale titel m aanmerking te komen. Waar in ling en keuring van de honden J - de kinderschoenen de eerste shows die zich eerder tot de vanaf 9u30. Keuring der grote enga8ementen en de verplichtingen van deze laatste niet overge- regionale hondenliefhebbers beperkten plaatsvonden bh" prijzen te 15 u. en sluiten van en gehonoreerd? Waarom werd de studie Van Der de aloude Meldertse Nievelkapel gewijd aan Sint-Rochus de e*P° te 18 u- Inschrijven via fi™a Moens opgedrongen met de verpachtingen „Te„ sukses ui,hrlf „8Vui/dijke„ ETS Onderkomen werd gevonden in het naburige Bellekouter- logische Vereniging Nievel- Kapel Meldert^ H. Geesthoek verder wil hij weten hoever het nu staat met de klacht van 7 te 2730 Zwijndrecht. Meer aannemer Moens tegen de Belgische Staat en wanneer er een informatie bij voorzitter Ern- uitspraak mag worden verwacht. Wie zal tenslotte de heer eerner OM? Mdifcrt M°?°S ver80eden vo°' de eeleden schade <het ™n ruimte bieden alhoewel mis- moeilijk haalbaar. Het wordt *-!«. -f~, nvnKvvt studies, met meer meedingen aan nieuwe aanbestedingen, het Aalst. Iel.. 052/35.57.32. afdanken van 100 personeelsleden en het winstderven voor het centrum te Affligem. De jongste tijd werd het 11 januari. Wegens de weke- echter uitkijken of de Aalster- lijkse zaterdagmarkt is sprei- Keizershallen, die veel den over twee dagen eerder Naar aanleiding van de tachtigste verjaardag van de Westviaamse letterkundige Andre Demedts organizeert het Davidsfonds van Gijzegem een voordracht die plaats heeft op woensdag 19 november om 20 uur in dc parochie zaal te Gijzegem. Aan de betekenis van de per soon en het werk van Andre Demedts kan men niet meer voorbijgaan. Dit werd de laat ste maanden reeds meerdere malen belicht tijdens allerhan- dc vieringen en in talrijke pu- blikaties. «Andre Demedts, een zoektocht naar het geluk» is een voordracht waarin ge peild wordt naar de krachtlij nen van het werk van de auteur. Spreker is letterkundige Ru- dolf Van de Perre. Zijn indrin gende monografie over De medts, die dit jaar opnieuw door het Davidsfonds wordt uitgegeven, werd onlangs nog bekroond met de Prijs van de Scriptores Christiani 1986. Op deze voordracht is ieder een hartelijk welkom. De toe gang bedraagt 70 fr. Jongeren en leden van het Davindsfonds betalen 40 fr. schien zelfs toch nog niet vol- er andermaal een strijd voor doende zouden kunnen ge- de titels Hopkeizer en -keize- bruikt worden. De kogel is rin, Hopkoning en -koningin door de kerk. K.V.N.-show en Hopprins en -prinses. Win- nummer 9 heeft plaats te Aalst naars ontvangen een beeld in in de Keizershallen op zondag keramiek en alle andere hon- (l.h.) niet uitvoeren van kwestieus werk en de morele schade. De Liberale Jongcrenraad Aalst organiseert een enquête °m na te gaan in welke mate de burger op de hoogte is van de werking en van de beslissin gen van het stadsbestuur. Het •politiek gebeuren te Aalst» is immers een tema dat velen beroert en aanleiding geeft tot diskussies en gesprekken. - hoeveel leden telt de huidige gemeenteraad? - bevordert de «wallenring» de veiligheid en vlotheid van het Schepen Juliaan Vinck stelt dat, zoals trouwens blijkt uit heel wat lovende persartikelen, dat de voorbije land- en tuinbouwtentoonstelling uitgroeide tot een waar sukses. Inhoudelijk maar ook niettegenstaande de "beurzeninfla tie" te Aalst qua publieke belangstelling. Sukses vooral te danken aan de bereidwillige medewerking en belangloze inzet zowel op het inhoudelijk vlak als op dat van vormgeving. Het werd immers een door iedereen gewaar deerd gebeuren. Teneinde eventuele tekortkomingen, zelfs fouten vdor de toekomst, uit te schakelen, wordt iedereen verzocht eventuele op- of aanmerkingen hieromtrent over te maken aan schepen Juliaan Vinck, Kapucienenlaan 63 te 9300 Aalst, tel.: 053/77.11.11. toestel nr. 211 (l.h.) verkeer? - acht u belastingsverlaging wenselijk ook al heeft die een weerslag op tewerkstelling, wegenwerken, sociale voorzie ningen? - staat u positief of negatief t.o.v. een volledig verkeersvrij stadscentrum? - tot welke politieke familie behoren de gemeenteraadsle den Herman De Bruyn, Louis Saerens, Eddy Coeckuyt, Wil ly Bosteels en Jan Van Laethem? - hoeveel dames zetelen in de Aalsterse gemeenteraad? - wie is momenteel de sterke man of vrouw in het Aalsters politiek leven? - vindt u de huidige CVP- PW-koalitie goed of niet? - wordt er voldoende doeltref fend opgetreden tegen krimi- naliteit te Aalst? - wordt de jeugd voldoende bij het politiek gebeuren be trokken. LH A.E. Bogaert kreeg als kritiek by z(jn mededelingen over «de ontvolking van Aalst» te horen dat hy de gemeente Denderleeuw bewust uit de studie zou hebben gelaten omdat aldaar, zoals in Aalst, het bevolkingsaantal even eens zou gedaald ztfn. bouw in kwestie niet zal wor den gerealizeerd. Geopteerd zou worden voor een projekt dat op de eerstkomende verga dering van de adviesraad ruim telijke ordening ter tafel zou worden gelegd. Bogaert vindt het eerder vaag en heeft vragen. De «wakkere burger» stak dan ook ter plekke zijn licht op doch vernam dat in tegenstel ling met het vermeende in Denderleeuw de bevolking is aangegroeid zij het dan ook met «slechts» 2,3%. In het ver stedelijkte Denderleeuw zelf is er een kleine aanwinst (van 10.592 naar 10.652 of 60 meer) doch in de landelijke gemeen ten werden er substantiële winstcijfers opgetekend. Welle klom van 3.672 naar 3.875 in woners of 203 meer in tien jaar of 5,5% winst. Voor Iddergem liggen de cijfers procentueel nog gunstiger: van 1987 naar 2.102 of 115 meer wat neer komt op 5,8 winst. Huis De Blieck Van de schepen openbare wer ken ontving A.E. Bogaert een schrijven dat zijn vermoeden bevestigt. De ontwerper van de goedgekeurde nieuwbouw aan het Keizerlijk Plein heeft inderdaad aan de stad officieel laten weten dat het bureelge- - Blijven de bouwheren van liberale strekking dezelfde? - Is het pand inmiddels aan derden verkocht? - Werd het nieuw ontwerp door dezelfde bouwheren inge diend? - Behelst dit ontwerp eens te meer een bureelgebouw? - Wordt er ondertussen iets gedaan om de gevaarlijke ver krotting van het Huis De Blieck tegen te gaan? Of staan we hier op een «twee de dossier Kattestraat» waar men op de lange duur niet anders meer kon dan er een onbestendige parkeergelegen heid van maken? LH Uit de twee op de jongste gemeenteraadszitting door de meerderheidspartijen goedgekeur de begrotingswijzigingen lichten we wat U meest kan interesseren. - Het verlies van het slachthuis voor de vorige jaren loopt op tot 12,7 miljoen. - Voor de politie werd de aankoop van bewapening verminderd met een kwart miljoen en de aankoop van meubilair werd met hetzelfde bedrag verhoogd. - Voor de werken aan de Dekenij komt er 500.000 fr. in plaats van 300.000 fr. verhoging. Wegens het lang aanslepen van het dossier werd beslist af te zien van staatstoelage zodat de werken integraal zullen gefinancierd worden met de opbrengst van verkopen van onroerende goederen. - Een aantal voorziene kredieten niet meer te gebruiken tijdens het lopend dienstjaar worden geannuleerd. Projekten waarvan zeker geweten is dat er geen principiële belofte van toelage tijdig zal verleend worden. Het kollege kan dan ook voor einde 1986 overgaan tot toewijzing. - Nieuwe kredieten werden gevraagd voor restauratie en inrichting van de bibliotheek aan de Albrechtlaan (1,5 miljoen), voor de buitengewone toelagen aan kerkfabrieken (430.000 fr.) en voor aanpassing van de raming voor werken aan de Dekenij (half miljoen) en sanitair gebouw op de begraafplaats te Gijzegem (160.000 fr). - Anderzijds worden ingevolge gunstige aanbestedingen kredietverminderingen doorge voerd voor het gemeenschapslokaal te Herdersem (150.000 fr.), voor bezettingswerken aan gevels (60.000 fr.), voor aankoop van een schrobmachine (50.000 fr.), voor aankoop van sportmateriaal (70.000 fir.), voor aankoop van meubilair in het zwembad (170.000 fr.), voor werken aan daken en kroonlijsten (200.000 fr.) en voor het opstellen van BPA's (300.000 fr.). De weerslag van deze begrotingswijziging op het begrotingsresultaat is vrij klein. De buitengewone begroting zal nu afsluiten met een boni van 2,8 miljoen. En het totaal pakket leningen stadsaandeel wordt van 193 miljoen met 13 miljoen afgeslankt tot 180 miljoen wat alleszins binnen de perken van het saneringsplan valt. Gewone stadsbegroting Aanvankelijk was voorzien de laatste wijzigingen aan de begroting te laten samenvallen, met het opmaken van de begroting 1987. Het Sint-Annaplan bracht hier echter roet in het eten. Men kon inderdaad niet tijdig beschikken over details i.v.m. Geko's, gesubsidieerde kontraktuelen. De inschrijving voor het dekken van ziekenhuistekorten werd ambtshalve met 36 miljoen verhoogd door de Bestendige Deputatie. Anderzijds is het inschrijven van het slachthuiste kort (bijna 8 miljoen voor 85 en bijna 5 miljoen voor 84) een zuiver begrotingstechnische operatie zonder invloed op onze financiële toestand. (L.H.)

De Voorpost | 1986 | | pagina 5