Aalst rouwt om zijn doden Aalst herdenkt Delhaize-slachtoffers Kampagne «Waakzaamheid komt met de jaren» krijgt steun in Waasland en Denderstreek Opheldering in moordende Delhaizeraid Aalst? Mieke Bouve in «Agnes en God» >V I Senioren kijken wel uit Louis-Paul Boonprijs voor Camiel Van Breedam Uit de besloten vergadering van de Aalsterse gemeenteraad 8 14.11.1986 - De Voorpost Eén jaar na de Oelhaizeraid Aalst. Mieke Bouve in de kvs als de novice Agnes De Aalsterse aktrice Mieke Bouve die in heel Vlaanderen en kijkend Nederland naam en faam heeft verworven als de schrandere Ann in het feuilleton Merlina, schittert tot einde november in de Brusselse KVS als de jonge non Agnes die een gevecht met God aangaat. In «Agnes en God» van John Pielmeier wordt haar jeugd en onschuld heen en weer geslingerd tussen de sterke persoonlijkheden van moeder overste (Ann Petersen) en psychiater Livingstone (Chris Lomme). Waarover gaat het verhaal dat enkele jaren geleden trouwens ook te zien was in een filmversie? In de kloostercel van een jonge novice, Agnes, wordt het lijkje gevonden van een pasgeboren baby Heeft zij het kind vermoord of is er iets onverklaarbaars gebeurd? Een vrouwelijke psychiater wordt erbij geroepen om het mysterie te doorgronden. Moeder overste probeert de onschuld van Agnes te bewijzen en zo komt men tot een botsing tussen geloof en wetenschap. Het onderzoek vordert langzaam en de spanning stijgt. Van 14 tot 30 november kan u dit stuk zien in de KVS in de Lokenstraat te Brussel op woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag om 20.00 uur en op zondag om 15.00 uur. Mieke Bouve speelt er de hoofdrol. Een jaar na het bloedig drama in de Delhaizefiliaal aan «De Haring» is reeds voorby. Op 9 november stormden vier gangsters even vóór sluitingstijd op zaterdagavond de magazijnen binnen en lieten bloedige sporen achter na hun bliksemsnelle overval. Terwijl een kleine brandkoffer werd meegesleept, dekten medegangsters de aftocht van de Golf GTI waartegen de kleine Renault op de Ninove- steenweg geen verhaal kreeg. Vanuit de laadklep werden de achtervolgers trouwens met de riot-gun onder vuur genomen. Jaargetijde te Aalst De buit bedroeg amper een paar honderdduizend fr, doch het leed en de miserie die ze .er achterlieten waren onnoemlijk groot. Heel Aalst rouwde trou wens mede. Bilan van deze afschuwelijke raid: Gilbert Van der Steen, echtgenote Marie-Therese Van den Abiel en dochertje Rebecca van pas 14 lieten er het leven bij maar ook Dirk Nijs en dochertje Elsie (9 jaar), Marie-Jeanne Van Mulders uit Nieuwerker- ken en Georges De Smet uit Lede en Jan Palserman uit Aalst. De kleine David Van den Steen overleefde, werd opgenomen in het O.L.V.-Zie- kenhuis en zal wellicht gehan dicapt blijven. Ook Erembo- degemnaar Guido De Meyer pas terug aan het werk maar nog steeds gevolgen van de aanslag meeslepend. Heel Aalst rouwde mede en de poli tie stond aan heel wat kritiek bloot. De publieke opinie is verder verbolgen omdat nog steeds de daders hun verdien de straf ontlopen. Misschien zitten er wel reeds van hen in de nor, doch tot bekentenissen is het vooralsnog niet geko men, werden eventueel inge trokken of gewijzigd. Banden werden wel geleged met soort gelijke raid door «de bende van Nijvel». De juiste samen stelling en de aktiviteiten van deze moordenaarsbende zijn echter nog niet nauwkeurig af gelijnd. Het parket van Dendermonde richtte wel een speciale «cel» op die alle mogelijke détails die naar enige opheldering zouden kunnen leiden tot op de draad uiteenrafelt. Het wordt Snaai een soort uitput tingsslag tussen speurders en verdachten die beiden duide lijk blijk geven van vasthou dendheid. Maatregelen Bij de politie, die ondertussen is aangesloten op de computer van de rijkswacht zodat een meer optimale samenwerking mogelijk wordt, werden heel wat maatregelen getroffen. Zo werd de dienstregeling der mate gewijzigd dat personeel geregeld wordt bijgeschoold en op kruciale momenten over meer operationeel personeel kan worden beschikt. Elke week krijgt een brigade speciale scholing gedurende drie dagen met het aksent op schietonderricht, lichamelijke opvoeding en sport. En verder werd er een hondenbrigade opgericht waarvan de begelei ders opleiding kregen in de hoofdstedelijke kynologische school. En de in de begroting voorzie ne aankopen van voertuigen voor de politie werden priori tair gesteld. Tal van bewa kingsopdrachten worden in op dracht van de administratieve en gerechtelijke overheden uitgevoerd en met een aantal plaatselijke magazijnen klein en groot, werd een omvangrijk inlichtingenbestand uitgewerkt waarover om begrijpelijke vei ligheidsredenen liever niet wordt uitgeweid. De eerste pe riode na de raid werden maga zijnen tegen de avondsluiting door velen eerder geschuwd, doch de tand des tijds zorgde er voor dat alles er bijna ver loopt zoals voorheen. Toch blijven rijkswacht en stedelijke politie op hun hoede en werd ook door de magazijnen zelf privé-bewaking ingehuurd. Met de komende eindejaars feesten in zicht, wordt de be waking op invalswegen, ne- vralgieke punten en parkings gevoelig opgedreven, enerzijds om eventuele overvallers de pas af te snijden en anderzijds om kopers eén veiliger gevoel te verlenen. Op daken van wa renhuizen zijn scherpschutters op post. Verleden zondag werd op vraag van het stadsbestuur een dienst in de dekanale Sint- Martinus voor de slachtoffers opgedragen waarna op de gra ven bloemen werden neerge legd. LH Verleden zondag uitte de Aalsterse bevolking in de "jaarmis" voor de slachtoffers op de Delhaizeraid, juist één jaar geleden, zyn verbondenheid met de slachtoffers en hun familie. Aalst worstelt inderdaad met het gekrenkt zyn in zyn menselijke waardigheid, stelt zich vragen over het geleden onrecht en vraagt ten spoedigste (als "dat" hier nog past) uitsluitsel in verband met het gerechtelijk onderzoek. Voor een bomvolle Sint- Martinuskerk memoreerde de ken Jozef De Smet de dramati sche gebeurtenissen waarbij tal van zakdoeken tevoorschijn kwamen. Op de vooravond van het Sint-Maartensfeest werd Aalst en de hele regio met een huiveringwekkende realiteit gekonfronteerd. Acht mensen lieten er het leven bij en twee zijn zwaargewond. Aalst kan deze slachtoffers nooit vergeten en de predikant hoopt in zijn homilie dat uit deze blijken van lotsverbon denheid de families de moed zullen puren om verder, zij het vond van de Sint-Maartens- dan ook getekend en met litte- jaarmarkt aldaar. Jan Palster- kens, met hoop te kunnen man (40) uit de Regelsbrugge- leven. straat, Marie-Jeanne Van Mul- Muisstil werd het in de grote ders (33) uit de Bremtstraat te kerk wanneer de namen van de Nieuwerkerken en de 62-jarige slachtoffers vielen: Marie-Thé- Georges Smet uit Lede. Plus rèse Van den Abiel (39), Gil- de zwaargewonde Guido De bert Van den Steen (43), Re- Meyer, becca Van den Steen (14), alle Het schepenkollege legde na drie uit de Hyacintenstraat de dienst bloemen neer op het (Immerzeel). David Van den centraal geplaatste gedenkte- Steen werd zwaar gewond in ken op de stedelijke begraaf- het O.L.V.-Ziekenhuis opge- plaats, nomen. Dirk Nijs (28) en Elsie H Nijs (9) uit het Louis Paul Boonwoonerf op de voora- Aalst. In café Den Hert wordt maandelijks een belotavond georganizeerd. De deelnemers kroonden hun kampioen, (a) In 1985 werd door de regering beslist, een grotere aandacht voor te behouden aan de mis- drijfvoorkoming. Hiermee werd op politiek vlak inge speeld op een in de praktijk reeds vaststelbare tendens. Zowel de Rijkswacht als de verschillende politiekorpsen deden belangrijke inspannin gen om de bevolking in te Uchten hoe zijzelf kan bijdra gen tot een grote veiligheid. De politiediensten speelden hiermee in op de maatschappe lijke evolutie en de daarmee verbonden kriminaliteit. Het inzicht was gegroeid dat re pressieve maatregelen alleen ontoereikend zijn om de ont wikkeling van de misdadigheid of van de gevolgen ervan op de kwaliteit van het leven der be volking te beperken. De nieuwe en diepere kennis van de samenlevingsverbanden hebben ook het besef verder doen groeien dat de misdrijf- voorkoming geen zaak van de politiediensten alleen is. Ieder een dient hieraan, vanuit zijn positie in de maatschappij mee te werken. Het was de bedoeling van de regering een kader te scheppen waardoor de politiediensten vanuit deze nieuwe benaderin gswijze op een optimale ma nier zou kunnen bijdragen tot de misdrij voorkoming. Het Koninklijk Besluit van 6 au gustus 1985 wil dan ook de kriminele preventie in het ka der van de opdrachten van de administratieve politie stimule ren, alsook de betrekkingen tussen de ordehandhavers en de bevolking optimalizeren. Om dit te konkretizeren werd een hoge raad voor het voor komen van Misdadigheid op gericht en provinciale en ar- rondissementele kommissies kwamen tot stand. De arrondissementele kom- De arrondissementele kom missie Sint-Niklaas-Dender- monde is samengesteld uit de procureur des Konings bij de rechtbank van eerste aanleg te Dendermonde, alle burgemeesters en (hoofd)poli- tiekommissarissen van de ste den en gemeenten uit de twee arrondissementen, de distrikts- kommandanten en vier mede werkers van de rijkswacht en de brigadechefs van de lande lijke politie. Aalst. In het Oud-hospitaal loopt een tentoonstelling met werk van de Mechelse kunstenaar Jan Burssens die helemaal rechts op de foto met aandacht luisterde naar de inleidende toespraak (a) Het voorzitterschap wordt waargenomen door de arron- dissementskommissaris van Sint-Niklaas en Dendermon de. Hoewel het Koninklijk Be sluit reeds een jaar werd uitge vaardigd en er wordt vanuitge- gaan dat preventie bij voor rang op lokaal niveau wordt verricht volgens de feitelijke vormen van deliquentie, werd gewacht met het bijeenroepen van de arrondissementele kommissie tot de inzichten van de provinciale kommissie on dubbelzinnig gekend waren. De eerste vergadering had plaats op 11 september. Na een eerste provinciale aktie «Auto op slot - Dief bedot» (juni - augustus 1985) waaraan in dc twee arrondissementen intensief werd deelgenomen, werd gewerkt aan een tweede kampagne. Deze initiatieven op provinciaal niveau hebben wel voor gevolg dat de arron dissementele kommissie in de huidige stand van zaken géén eigen akties kan ontwikkelen. Naast de preventie opdrachten hebben zowel politie als rijks wacht nog andere zeer belang rijke en arbeidsintensieve taken. Dit wil echter niet zeggen dat de arrondissementele kommis sie thans geen eigen werk zaamheden heeft. Regelmatig wordt de toestand op het vlak van de veiligheid in de meest ruime zin van het woord in de arrondissementen geëvalueerd, worden middelen tot een nog verder doorgedreven samen werking tussen de politiedien sten afgesproken en worden voor de toekomst een aantal plaatselijke initiatieven voor bereid. Het is de overtuiging van de arrondissementele kommissie dat het opzetten van preventie ve kampagnes meer en meer zal dienen te gebeuren vanuit het lokale niveau om zo beter te kunnen inspelen op lijke toestanden. Dit sluit tuurlijk geen provinciale initia tieven uit, maar er zal daarbij toch rekening moeten gehou den worden met de niet al te ruime mogelijkheden van de politiediensten ten gevolge van ondermeer het personeels aantal. «Waakzaamheid komt met de jaren...» Onder dit motto ging op 11 oktober II. provinciaal een ak tie van start inzake het voorko men van misdrijven ten op zichte van senioren. Deze kampagne wil nuttige informa tie bieden voor elke leeftijds groep, maar richt zich in de eerste plaats tot de senioren. Het is immers een realiteit dat met het voortschrijden van de jaren de mens meer kwetsbaar wordt ten aanzien van een aan tal agressieve vormen van kri minaliteit, zoals diefstal met geweld (bijv.: handtasdiefstal len, zakkenrollerij, gauwdief stallen, indringing in de woning). De slachtoffers van zulke mis drijven houden er vaak licha melijke en/of geestelijke let sels aan over. Bij de anderen leven er onrustgevoelens, aan gezien zij zichzelf als poten tiële slachtoffers zien. Het doel van de aktie is dan ook iedereen, maar vooral de ouderen, preventief te infor meren en te sensibiliseren, ten einde een aantal «veiligheids gewoonten» aan te leren. Onder impuls van de provin ciale kommissie, voorgezeten door de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen en in opdracht van het provincie bestuur, werden hiervoor een informatieve folder evenals een dia- en videomontage ver wezenlijkt. Hierin worden op aanschouwelijke wijze een aantal beveiligingstips ver strekt. Zowel privé verenigingen (waaronder bejaardengroepe ringen) sociale organisaties als openbare instellingen (ge meentebesturen, OCMW's) kunnen beroep doen op deze middelen, waarbij telkens des kundige bijstand wordt ver leend door een politiefunctio naris. Inlichtingen kunnen bekomen worden op het arrondisse- mentskommissariaat van Sint- Niklaas -tel.: 776.03.52) en aanvragen tot het gebruik kun nen gebeuren bij de rijks wachtbrigade of op het politie commissariaat in de gemeente. Vanaf donderdag 20 november heeft in het Floraliapaleis te Gent een tentoonstelling plaats met als titel «Hortechni- ca-Hortus» het is een vakbeurs van de Belgische tuinbouw die kan rekenen op massale bin nen- en buitenlandse belang stelling. De VU is formeel: het natuur behoud en minister De Croo zijn onverzoenbaar. Men be doelt daarmee dat het TGV- projekt van minister van ver keer De Croo helemaal niet past in het mooie natuurlijk kader van Vlaanderen. Het milieu-effektenrapport heeft dat volgens de VU uitgewezen. Wie in de toekomst dokumen- tatie wil ontvangen van de Griekse dienst voor toerisme moet schrijven naar de Louiza- laan 173 te 1U50 Brussel waar de dienst sedert 1 oktober is gevestigd. Het nieuwe tele foonnummer is 02/647.57.70. In Standaard Boekhandel Gent heeft van 13 tot en met 29 november een verkoop ten toonstelling plaats met honder den boeken over China. Blik vanger op deze tentoonstelling zijn de drie kopieën van origine le krijger-beelden. Standaard Boekhandel in Gent is gelegen aan het Sint-Baafsplein. Door de permanente attentie en de volgehouden speurzin van een aantal magistraten komt er uitgerekend bijna op de eerste verjaardag van de moordende raid op Delhaize een zeer konkreet en valabel resultaat. Een mini-brand- kofferset, een lade van een warenhuiskassa, wisselgeld en checks op naam van Delhaize Aalst werden inderdaad gevonden. Te Virginal in het kanaal Brussel-Charleroi niet zo ver verwijderd van het hellend vlak van Ronquières vonden onderzoekers een aantal nieuwe gegevens die aan de basis zouden kunnen liggen van meer opheldering in verband met de moordende raid op de Aalsterse Delhaizefiliaal nu één jaar geleden. Naast kogelvrije vesten afkomstig van de hold-up met moord te Temse werden het brandkastje gevonden en checks van de aanval op Delhaize Aalst. Uit deze vondst zou kunnen worden afgeleid dat de bandieten in kwestie na de raid op Aalst zouden besloten hebben hun moordende aktiviteiten stop te zetten. Tenwa re ze er zich stante pede zouden van hebben willen ontlasten om eventuele bezwarende vondsten in hun bezit te voorkomen. Deze vesten en brandkoffer en checks zouden in het kanaal gedeponeerd zijn op 11 november 1985, uitgerekend twee dagen na de raid op Aalst. Zulks zou blijken uit een verslag van de rijkswacht van Nijvel de dato 11.11.1985 waarin sprake was van een «witte Merce des» die getuigen hadden zien stoppen op een naar «de vaart» leidend wegeltje. Plastiekzakken zouden dan ter plaatse in het water zijn gegooid. Destijds was daar reeds door één pompier-duiker gezocht doch toen deze er niets vond werd elders gezocht. Voor het zoeken in het kanaal liet de Dendermondse onderzoeksrechter speciale appara tuur huren bij een Westduits bedrijf. Met sukses trou wens. Over deze materie werden zowel te Nijvel als te Dender monde een aantal gearresteerden aan de tand gevoeld. Dankzij de nooit aflatende speurzin van Dendermondse magistraten werd dus een zeer valabel spoor ontdekt. Waar zich echter de riot-guns bevinden blijft voorlopig nog een open vraag. Destijds richtte Louis-Paul Boon, Aalsters literator doch tevens beeldend kunstenaar, mede, samen met een groep schrijvers en plastische kunstenaars, «Honest Arts Movement» op. Deze vereniging bekroonde nu beeldend kunstenaar Kamiel Van Breedam, een te Boom geboren vijftiger die studeerde onder leiding van Octave Van Landuyt. Van Breedam ontving reeds tal van onderscheidin gen. In 1956 de Prijs van de Jonge Kunstenaar, in 1965 de Berthe Artsprijs en twee jaar later een vermelding bij de Prijs van Rome. Hij is een aktief medewerker van «Phases», een kunstgroep die ten toonstellingen organiseert vanuit Parijs. Begonnen met olieverfschilderijen, nam hij gauw allerlei voorwerpen op in zijn oeuvre: fietskettingen, reflektoren, en heel wat metalen voorwerpen. Wat hem leidde tot assemblagekunst waarbij hij het olieverfschilderen de rug toekeerde. Tweedehand- sprodukten en wat onze eigentijdse konsumptie- maatschappij uitstoot werden door hem gerekupe- reerd en in zijn werk ge'integreerd. In Galerij «De zwarte panter» te Antwerpen maakte hij furore met de dodenkamer «Het ooncilie van Wounded Knee» dat onmiddellijk door het Museum Moderne Kunst te Brussel werd aangekocht. Vorige laureaten van de Louis-Paul Boonprijs waren het Gents Poëzieoentrum, Godfried Willem Raes, Paul De Wispelaere, Octave Landuyt en Jan Burs sens waarvan u momenteel werk ziet in museum Oud-Hospitaal te Aalst zelf. LH In dc besloten vergadering van de jongste gemeenteraad op dinsdag 28 oktober werden volgende beslissingen genomen. In de stedelijke jeugdraad werden het ABW-Syndicale Jeugd, Solac vzw en ABW-Jeugddienst opgenomen met als respektieve vertegenwoordigers Ann Van Roy. Jurgen Rijdant en Kathy Coppens. In de Adviesraad Stedelijke Sportkomitee werden de volgende effektieve leden benoemd: Juul Boelens namens School voor diepzeeduiken Hydra Aalst; Patrick Kinder mans namens F.C. Pie Boys Aalst; Johnny Dierick na mens F.C. Bartan M.T.S.A.; Vera De Mesmaeker na mens Biekes Erembodegem; Alex Van Ouche namens The Pub Z.V.C., R. Van Pottelbergh namens V.C. Kangoeroes Aalst; Jan De Vriendt namens Squashclub «De Schreef»; Paul De Wever namens V.K. Brughuis; Herman De Winne namens Oeiren en Poeiten. Mare De Rijck, lid namens Schuifbakschieten De Golfbre kers, werd verworpen. In de Adviesraad leefmilieu werd Luc Kieckens vervangen door Peter Tolleneer. In de Adviesraad voor de Derde Leeftijd werd Robert Sonck benoemd als effektief lid en Maurice Pots als plaatsvervanger namens de petanqueclub «Jonger dan je denkt». De Heer Edgard Hooghuys werd aangesteld als lid van de Beheerskommissie van de Plaatselijke Openbare Biblio theken voor de socialistische strekking. De Heer Theo Amant, schoolhoofd, gaat met pensioen. In het stedelijk kleuter- en lager onderwijs werden de volgende leerkrachten aangeduid als interimaris, aange steld als tijdelijke leerkracht of gemuteerd: Micheline De Ghouy, Els Vermoesen, Linda Camail, Pascale Pieters, Chantal Strens, Lutgardc Clauwaert, Yolande De Moor, Godelieve Heirman, Maria Van Geert, Martien Audoore, Koen Van Overstraeten, Marleen Van Laere, Bea Schol- laert, Ann Van den Bossche, Marianne Vermeir, Vera De Mesmaeker, Inge De Moor, Annie Van Vaerenbergh, Jozef De Brauwer, Chantal Cornand, Bart Hendrickx. Astrid De Coninck en Geert Descamps werden aangesteld als bijzondere leermeesters katolieke godsdienst in het stedelijk kleuter- en lager onderwijs Inge Spinette werd aangesteld als tijdelijke lerares piano begeleiding aan de afdeling Herzele van de Stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel. Jan Baptist De Saedeleer en Roger Van Hauwe, stads werk lieden, werden op pensioen gesteld. Liliane Van Sande werd aangesteld als tijdelijke lerares aan de akademie voor schone kunsten. LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 8