Inzake Happart bestaat er ook nog een tuchtrecht dat de aandacht vraagt Samkoburo breidt weer uit in Industrieterrein Zele Nu nog vogelmoord in Europa De Voorpost Herman Candries te Hamme Gemeenschapsminister Pede te gast bij Willemsfonds Dendermonde 16 - 21.11.1986 - De Voorpost sluitende oj n augustus! PACOTECJ f in kantoor] oegere eigel aak in goedfl Zele. De maquette van het nieuwe distributiecentrum. Liefst achttien poorten voor he laden en lossen en een groot stapelhuis (vh) Als vijfde aktiviteit in de rij van het Willemsfonds Dendermonde werd een causerie van gemeenschapsminister Jean Pede aangekondigd. Die werd door voorzitter Mark Verwilghen op de hem gebruikelijke luimige wijze uitgebreid voorgesteld aan een talrijk opgekomen publiek. Zo werd ons geheugen opgefrist en werden we eraan herinnerd dat gemeenschapsminister Pede burgemeester is geweest in Bottelare en later in Merelbeke, dat hij de Vlaamse Raad heeft voorgezeten en dat hij nog een aantal andere funkties heeft vervuld in de politiek om bij de vorming van de nieuwe Vlaamse deelregering gemeenschapsminister voor binnenlandse aangelegenheden en ruimtelijke ordening te worden. Een man die dus heeft af te rekenen met de problemen van onze gemeenten en steden en die ook de stedebouwkundige aspekten en de dorpsvernieuwing leidt. Dendermonde. Gemeenschapsminister Pede kreeg een aandachtig luisterend publiek voor zich (foto Piet Hermans) Binnenlandse aangelegenheden Gemeenschapsminister Pe de schetste eerst de voorge schiedenis die geleid heeft tot een indeling in gewesten en gemeenschappen. Vlaanderen ligt dat wel anders. Daar krijgt Vlaanderen maar 47%. De ris- tomo's zijn afkomstig van in ningen op nationaal vlak die geristorneerd worden naar de gewesten toe. De belas- tingsvorm die we kennen is wilde dat alles wat met kuituur voor Wallonië voordelig. De i onderwijs te maken had in registratierechten op onroe- Vlaamse handen kwam. Wat ook zo is op dit ogenblik, al thans wat de kulturele aangele genheden betreft. Onderwijs blijft voorlopig nog nationaal. De Walen wilden een adminis tratieve en ekonomische onaf hankelijkheid. Dat gaf proble men. In 1970 is de kulturele autonomie er gekomen en die moest uitmonden in gewestra den. Maar zover is het nooit gekomen. Wel kwam er een gewestvorming. In 1980 volgde een herziening van de grond wet die de gemeenséhaps- en gewestraden heeft mogelijk gemaakt. Maar de gebieden waarover deze raden zich uit strekken vallen niet met elkaar samen. Een zoveelste bizarre situatie in dit land. Voor Vlaanderen is men tot een soort van fusie gekomen en omvat de Vlaamse raad alle rechtstreeks verkozen senato ren en volksvertegenwoordi gers die samen de wetgevende vergadering uitmaken. Zij vaardigen dekreten uit die ge lijk staan met een wet. Maar omdat de bevoegdheden van de gemeenschapsregeringen en van de nationale regering niet altijd even duidelijk zijn, kwa men er konflikten en die wor den dan beslecht via het arbi tragehof. Binnen de Vlaamse Raad wordt een regering ver kozen die bestaat uit 9 leden en momenteel zijn dat 6 CVP en 3 PW ministers. De Vlaamse Raad beschikt niet over een eigen fiskaliteit en moet voorlopig leven van dotaties (90 procent) en ristor- no's (10 procent). Wat die do taties betreft is de verdeling 53% voor Vlaanderen, 8% voor Brussel en 39% voor Wallonië. Met de ristomo's rende goederen zouden voor Vlaanderen 58% moeten be dragen. Maar de Walen gaan met die visie niet akkoord. Daarop kwam gemeen schapsminister Pede dan uit eenzetten waarvoor hij nu be voegd is. Dat is in de eerste plaats de verdeling van de fondsen van gemeente en pro vincies. Wat het fonds der ge meenten betreft zit men er niet zo rooskleurig voor en dat komt omdat de dotaties afhan kelijk zijn van de som van de uitgaven van de stad min de openbare schuld. Met het be sparingsplan komt dat neer op een vermindering van 6 pro cent aan inkomsten voor het fonds. Daartegenover staat dan een gebaar van het Ge meentekrediet dat via een te gemoetkoming voor een bijko mende financiële stimulans zorgt van 6 miljard, zodat men haast opnieuw 'aan het bedrag van vorig jaar komt. Gemeen schapsminister Pede staat ook in voor de subsidiëring van de gemeentelijke werken en de interkommunales. Maar hier moet hij een en ander recht trekken. Zijn voorganger bin nen de gemeenschapsregering heeft hem inderdaad een erfe nis nagelaten door een princi piële belofte van toelage te verlenen ten bedrage van 6,2 miljard, toelagen die niet wer den uitgekeerd. Vandaar dat de huidige minister teruggrijpt naar de openbare werken die sedert 1981 voor subsidiëring in aanmerking zijn gekomen en effektief werden uitge voerd. Hij heeft nu een om zendbrief klaar waarin staat te lezen dat vanaf een bepaalde datum geen dossiers van vroe ger meer in aanmerking wor den genomen. Minister Pede wil trouwens komaf maken met de omslachtige procedures die gepaard gaan met deze he le zaak. Hij wenst de normale 24 tussenstations die een dos sier moet doorworstelen te herleiden tot 7. Trouwens, wat de principiële belofte van toe lage betreft, die zal niet wor den gedaan wanneer men de vaste belofte niet kan uitvoe ren. Dan kwam minister Pede tot het toezichtsrecht over de administratie, een van zijn be voegdheden en hier kwam de zaak Happart ter sprake. On der dit toezichtsrecht horen ook de rekeningen, de begro tingen en het personeel van de gemeenten. De gemeen schapsminister van binnen landse aangelegenheden is de voogdijoverheid. Hij kan be slissingen opschorten en nietig verklaren. Hij is evenwel niet bevoegd om burgemeesters te benoemen of om een burge meester (lees: Happart) te schorsen omdat hij bijvoor beeld de taalwet overtreedt. Maar hij kan wel een tuchtstraf opleggen wanneer een burge meester bepaalde besluiten niet naleeft. En allicht zit hier een mogelijkheid in om sank- ties te treffen. Minister Pede heeft in elk geval over deze materie het advies van de Raad van State gevraagd. Ruimtelijke Ordening Gemeenschapsminister Pe de is ook verantwoordelijk voor de ruimtelijke ordening en hier onderscheidt hij twee grote delen: de stedebouwkun dige problematiek en de stads en dorpsvernieuwing. Twee dingen die een flink deel van onze beleidsmensen bezig houden. Op stedebouwkundig vlak ziet de minister wel een aantal knelpunten die een dringende oplossing moeten krijgen. Er is in de eerste plaats de beroep sprocedure waarbij het wel eens wil voorkomen dat ie mand die tegen een beslissing van de gemachtigde ambtenaar in beroep gaat, uitgerekend opnieuw bij die ambtenaar te recht komt. Dat kan niet aldus gemeenschapsminister Pede, die ook zei dat de gewestplan nen veel te statisch zijn. Ze werden gemaakt in de zestiger jaren, maar ondertussen is de samenleving grondig veran derd en zou men ook de ge westplannen aan die andere maatschappij moeten aanpas sen. Hij voegde er nog aan toe dat hij tot op heden maar een aanvraag voor de aanleg van een golfterrein heeft goedge keurd en dat er al vele groot grondbezitters zijn die graag van hun landbouwgronden zouden af zijn. Dat men ook in de andere richting werkt on- derstreepde de minister door te verklaren dat in de Zenne- vallei industriegronden terug worden gegeven aan de land bouw. Hij betreurde het verder dat de partikulieren al te schaars zijn geïnformeerd over hun rechten. Hij heeft zich voorge nomen om alle richtlijnen, de kreten, toepassingen en moge lijkheden in een overzichtelijk geheel bij elkaar te brengen en via een brochure ter beschik king te stellen van de eenvou dige man. Volgens minister Pede moeten trouwens de ver kozen organen de voorrang krijgen op de administratie wanneer het gaat over het ne- Dendermonde. Terwijl gemeenschapsminister Jean Pede zijn bevoegdheden uiteen zt luistert Willemsfondsvoorzitter Mark Verwilghen toe (foto Piet Hermans) men van beslissingen. Hij pleitte voor een versoepeling van de verkavelingsvoorwaar- den en drong aan op een be houd van een groene gordel die in de loop der jaren al heel wat schade heeft opgelopen, in zoverre zelfs dat het herstel ettelijke miljoenen zou bedra gen. Over de stads- en dorps vernieuwing wilde hij kwijt dat er 114 herwaarderingsgebie den werden erkend en dat er nog een 60 dossiers op goed keuring liggen te wachten. Die 114 dossiers zijn samen goed voor een subsidie van 18 mil jard en daaruit kan men aflei den dat men deze aktie van de overheid duidelijk heeft on derschat. Het projekt in zijn totaliteit is niet realiseerbaar, aldus de minister die zei voor rang te zullen geven aan kleinschalige projekten waar bij eventueel ook de privé- sektor zou kunnen betrokken worden, of aan infrastruktuur- werken die vernieuwing me zich meebrengen. Voor part culiere initiatieven zijn tussen komsten voorzien van 300.0C t een tot 500.000 fr. per gezin. Mai ndere bij dat alles blijft de vraaj jfcortl ;.a.> Opgi zullen die mensen die de sti hebben verlaten naar de sta terugkeren wanneer die een maal is gerenoveerd. En dat natuurlijk de bedoeling va deze aktie, waaraan 1 mil jan 50 miljoen per jaar word besteed. J tómi en on In aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden vond op het industrieterrein te Zele de eerste steenlegging plaats van de gloednieuwe konstruktie, die na de vakantieperio de van volgend jaar als ultra modern distributiecentrum in bedrijf moet zijn. De meest vooruitstrevende handling- en distributietechnieken zullen er hun toepassing vinden. In zijn gelegenheidstoe spraak belichtte minister Lens- scn3 de snelle opgang van Sam koburo en bracht hij hulde aan de betoonde durf en onderne mingsgeest van de nog jonge vennootschap. Samkoburo vierde immers pas vorig jaar zijn eerste lustrum. Een aktie- ve en intensieve ploeg, die zich op korte tijd aan de spits wist te werken. Een bedrijf dat 400 bestel lingen per dag aflevert, service levert aan 11.150 klanten en permanent 5.000 artikelen in voorraad heeft, moet ook kon- stant zijn organisatie en be- Deze week is er geen vogelshow in het Gewest Dendermonde. De vogelvriend kan een week verpozen en met hem zijn vogeltjes. Ook zij vragen zich soms af hoe het toch mogelijk is dat er nu zoveel minder vogels in ons Europees luchtruim rondvliegen. Vóór de oorlog en nog enkele jaren nadien hoorde de wandelaar in de wijdse stille weiden tientallen leeuweriken zingen, stagend en dalend een lust voor oor en oog; hoorde de botvinken in iedere boomgaard slaan en riep de koekoek van de morgen tot den avond, van den enen einder tot den andere. Overal vredig, leven, gefladder en gezang. drijfsvoering aktualiseren. Ver doorgedreven informaticatoe passingen weiden daarbij nooit geschuwd en "deson danks" bleef het personeelsbe stand zeer aanzienlijk groeien tot momenteel 120. Ook qua omzet blijft de toename legio: van 247 miljoen (1980) naar 636 miljoen (1985) en ca. 750 miljoen dit jaar. Dergelijke forse progressie vereist het meegroeien van zo wel magazijn- als administra tieruimten. De originele be drijfsgebouwen werden welis waar meer dan verdubbeld, maar zijn intussen toch volko men ontoereikend geworden. In het voorjaar werden daar om 2 nieuwe percelen aange kocht, eveneens binnen het in dustrieterrein te Zele: Een perceel van 1,82 ha voor een volledig nieuw distri butiecentrum Een perceel van 5.000 mJ, met front op de verbindings weg Lokeren-Dendermonde voor de oprichting - in tweede fase - van administratiegebou wen en showrooms plus groen- zone en parking. Voor enorm veel bedrijfslei ders werd Samkoburo inmid dels een begrip als leverancier van "full service" in de kan toorbranche. Dit omvat alle kantoorartikelen en -machi nes, het komplete gamma kan toor- en projektmeubelen, van funktioneel tot uiterst gesofis tikeerd. Een hoog gekwalifi ceerd interieurteam staat het kliënteel met advies terzijde en via haar produktieeenheid "Den Arend" te Arendonk worden de eigen kantoormeu belprogramma's ACTTlV en EXCLUSIV seerd en meteen lossingen geboden voor maatwerk. Een nieuwe mijlpaal was verwerven (begin van het Parijse een gezond bedrijf in artikelen De vroegere naar wenste zijn zaak in handen over te laten en de vele pretendenten Samkoburo het volste wen mee. De weg naar pese dimensie ligt breedopen. Reeds geruime tijd der van de kantoorbusiness eigen land, is Samkoburo van plan op deze Parijse cée" door te gaan... Een misch bedrijf alleszins, danks wat we de jaren" plegen te noemen, nieuwe bedrijfsgebouwen len deze dynamiek nog zienlijk opvoeren en de beo» de service tenvolle helpen 1 noreren. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldeatreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 A. De Cuyper-Robberedit Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hootdredakleur: S. Dewachter SporlredakHe: M. De Backer Rodaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper De schuld van die uitdunning kan men nog moeilijk bij de vogelvangers leggen. Sinds 1972 is de vogelvangst bij wet afgeschaft. Alleen een heel klein getal mogen voor be voorrading, ten gerieve van vogelkwekers en vinkeniers gevangen worden. En deze vo gels vermenigvuldigen zich nog, worden goed verzorgd en hebben een grotere kans om langer te leven dan in de na tuur. In z.g.z. gevangenschap leeft een vink 7 8 jaar gemid deld, terwijl in de natuur slechts 3 4 jaar. Wij moeten dus de oorzaken van die gevoelige uitdunning van het vogelrijk ergens anders zoeken De natuurlijke uitdunning door onze roofvogels - eksters, de grote nestrovers, de Vlaam se gaai en anderen - terzijde gelaten alhoewel... de laatste jaren schijnen er precies meer en meer van die rovers in de bossen rond te toeren. Inderdaad er zijn vele oorza ken voor de langzame maar zekere vernietiging van ons vo gelbestand. Vooreerst de honderd duizen- de katten, zwerf- of doolkat- ten, die in België aan de kost moeten komen. Een kat heeft een vrije loop en is beschermd door de wet. Wel laat artikel 6 van de Jachtwet van 28.2.1882 in bepaalde gevallen toe, kat ten te doden wanneer er ge vaar is voor het wild. Wil het doden van een kat een misdrijf zijn en dus strafbaar, dan moe ten er twee voorwaarden ver vuld worden: de daad dient vrijwillig gesteld te zijn en de daad moet zonder noodzaak gesteld zijn. Iemand die wel genoodzaakt is, die zijn vogels op zijn eigendom wil bescher men, is niet strafbaar Een verduidelijkend voor beeld: iemand is strafbaar bij het schieten van duiven, omdat ze zijn gazon bevuilen, iemand is niet strafbaar omdat hij dui ven schiet die zijn zaaigraan oppikken. Tweedens, steeds meer uit breiding nemen van onze infra- st ruk tuur. Steeds maar meer kilometers autowegen door ploegen ons land, doorkruisen bos, veld en heide, verstoren het leefpatroon en de broed plaatsen van ontelbare vogel paren. En die eindeloze huizen - bouw en fabrieken en opslag plaatsen en parkings enz. enz. Als derde grote oorzaak van die systematische uitroeiing is het schromelijk overdrijven van het gebruik van pesticiden en insekticiten in de landbouw. De welstand en de vooruitgang verplicht de landbouwers alle mogelijke chemikaiiën te ge bruiken om meer landbouw- produkten voort te brengen, zo rap en zoveel mogelijk. De konsument vraagt, neen eist zelfs typische zomerprodukten in volle winter. En die insektenplagen. Som mige groenten (vb. sla) wor den tot viermaal met gif over spoten. De boomgaarden ver stoppen zich soms in een nevel van insekticiden. De verbuiker wil gave blozende appelen en propere sappige peren. Dus spuiten maar en de jongen stikken in de vogelnesten, de oudervogels sterven of vluch ten weg naar andere giftplaat sen. Hun drinkplaatsen, de be ken, de vennen, worden be zoedeld door afval, gestort door fabrieken, grootsteden. O ja! kersen, pruimen, krieken lust men graag. Ook spreeu wen eten graag van die sappige zoete snoepemijen. De keuze is gauw gedaan... die spreeu wen-moeten eraan. Eerst wer den niet-agressieve middelen gebruikt zoals daar zijn: la- waaimaken, noodkreten na bootsen, netten spannen. Als dat niet hielp dan maar de grove middelen aanwenden. Het leger rukt aan.. Een slaapbos - de plaats waar tienduizenden spreeuwen sa menkomen om te overnachten - wordt met netten omspan nen, op ongeveer twee meter hoogte worden springstoffen aan bomen en in struiken ge hangen en alles goed verbon den dan met elektrische dra den. Het nachtelijk donker wordt afgewacht. De omwo ners worden aangemaand hun ramen en deuren open te laten op een welbepaalde tijdspan ne. De spreeuwen komen, beetje bij beetje tot één grote massa... slapen ze dan boem!!... stilte. Het leger treedt opnieuw aan. Vogels, welke de ontploffin gen overleefden worden dood geknuppeld. Niet alleen die toevallige slapers ook de regel matige bosbewoners sterven. In Franklrijk, op aanwijzing van het Franse Instituut voor Landbouwonderzoek wordt een Slaapbos. overvlogen door een speciaal vliegtuig en met vergif overgoten. Het gif is niet gevaarlijk voor andere vogel soorten, enkel dodelijk voor de spreeuwen. Gelove wie wil. Op een zekere zaterdag werd in de buurt van Caen in het Noord-Franse departement Calvados ongeveer 1,5 miljoen spreeuwen vergiftigd. Een vijfde oorzaak, vooral in Italië en Frankrijk, is het plaatsen van hangnetten, zoge zegd om de oogst te bescher men. Regelmatig worden die netten gelicht en dienen die kleine diertjes voor consump tie in de grootsteden. Dit is allemaal strikt verboden, maar wie kan die uitgestrekte, quasi verlaten streken grondig kon- troleren? Een andere oorzaak: olievlek ken op zee. Niet alleen zeerampen, stie kem storten en kuisen van olie tankers, ook kleine olievlek ken zijn fataal voor de zeevo gels. Einde 1980 kende Zweden zijn ergste watcrvogelramp. Boven Goteborg stierven een kleine 100.000 vogels, vooral Noord-Atlantische soorten als zeekoeten, alken, meeuwen e.a. ingevolge oliebezoedeling. Bevuilde overlevende vogels werden door jagers afge schoten. Het tragische is wel dat er niet zo heel veel olie nodig is om te doden. De kustwacht kan immers geen olievlekken vinden, die amper een paar vierkante me ters groot zijn. De Noordzee zit vol van dergelijke vlekken. De stroming komt vanuit de Noordzee, de haring komt mee, ook de vogels die erop azen... en die olievlekjes drij ven mee. Bij stormweder zoe ken de vogels de kalme plekjes in zee op - verraderlijk, die kalme plekjes zijn de olievlek ken - en stikken in de oliepro- dukten. De daders van die olielozingen blijven veelal on bekend. Nog een zevende grote oor zaak van uitmoording bij de vogelstand zijn de boorplat- forms. Talloze trekvogels komen om in de brandende fakkels van de vele Britse en Noorse olieboor torens in de Noordzee. Omitologen hebben inlichtin gen kunnen verzamelen en zijn van oordeel dat de schade aan de Europese Avifauna van dag tot dag onrustwekkender wordt. Er moeten nu zo een kleine honderd boorputten in de Noordzee in werking zijn, juist in de lijn van de trekroute van de vogels. Deze trekvogels uit Zweden, Noorwegen, Dene marken op weg naar Enge land, Ierland, volgen deze weg en 's nachts storten zich grote zwermen in de vuurgloed van deze fakkels - de veiligheids uitlaatkleppen van de petro- leumboorplatforms. Deze toortsen bereiken soms een hoogte van 60 - 80 m. boven het zeeniveau. De trek kende vogels worden reeds van ver aangetrokken door die vele lichtbronnen en onbewust voor het gevaar, sterven zij een gru welijke dood. Vuurtorens, eertijds waren ook een gevaar voor de vogels; maar deze torens werden afge schermd met netten en ook de omgeving ervan werd voldoen de verlicht. De Britse ornitoloog Bryan Sa ge heeft sinds 1973 de aan dacht van de regerende mach ten op deze moordende vlam men gevestigd. Men zoekt een oplossing. De oliemaatschap pijen van hun kant zeggen ge woon dat ze van niets weten. En tienduizenden branden jaarlijks op. Dit zijn de grote oorzaken van de forse uitdunning van ons vogelbestand. Het Europees Parlement zoekt de verantwoordelijken zeker niet waar ze in werkelijkheid te vinden zijn. De gewone man krijgt de grote schuld. Gemak kelijk hé? Schande! Toekomend weekend 22 en 23 november is er grote gewes telijke tentoonstelling te St.- Gillis Dendermonde itr het Gildenhuis, Otterstraat 124, georganiseerd door «De Nach tegaal» en geleid door voorzit ter Hofman Frans, schrijver Alois Van Wezemael en sekre- taris Geeraert Jan, Hof ter Hertwinckelweg 19 te St.-Gil- lis. Zondag vanaf 9 uur ruilbeurs. Zele. Met vereende krachten gaat het beter, zegden gemeenschapsminister Lenssens en burgemeester De Bruyne (vh) Het Davidsfonds Hamme ont vangt Herman Candries op vrijdag 21 november e.k. om 20 u. in de nieuwe zaal van het Gito, ingang Meulenbroek- straat. Herman Candries is afgevaar digde beheerder van de lucht en ruimtevaartgroep «Flag» van het Vlaams Ekonomisch Verbond. Met zijn uit de TV-program- ma's bekende welsprekend heid brengt hij een bezinning over het noodzakelijk beleid voor industriële vernieuwing in Vlaanderen, mede in het licht van een aantal nakende beslis singen, zoals het tienjarenplan van Landsverdediging, de Air- busprojekten en het Europees ruimtevaartprojekt «Hermes» Herman Candries zal de aan wezigen in een bevattelijke taal zijn inzichten hieromtrei overbrengen. Een avond waarvan allen di begaan zijn met nieuwe tech nologiën en hun gevolgen, e ook leerkrachten, kaderlede van overheid en bedrijfsleve als alle belangstellenden vee mogen verwachten. Naderhand is er gelegenhei tot debat en tot een drink

De Voorpost | 1986 | | pagina 16