Wanneer zwemmen er visse in de Dender tot in Dendermonde? Een man die er vier waard Is Weekblad Dender - Dorme - en Seheldettreek sat Marcel De Bisschop officialiseert de «Blaa Biskop» Geraardsbergenaar Etienne Rijckaert Prins van Oost- Vlaanderen os-* Ptee ÉÉf De Voorpost 11988 3f JMRSAMS NR. U - 31 F C£N77UL£ Op het passagiersschip «Wilmar» organiseerde «Aalst 2000» onder ruime belangstelling een gespreksavond met kans tot het stellen van vragen over «Wanneer zwemmen er weer vissen in de Dender?». Moderator Luc Van der Helst stelde dat 90% van onze waterlopen biologisch dood zijn. Wel werd reeds aan werken allerlei zowat 1 miljard gespendeerd en momenteel zijn er voor 650 miljoen lopende werken, o.m. voor bouwen van waterzuiveringsstations en aanleggen van koliektoren. Uiteraard stellen zich vragen over de resultaten van dergelijke investeringen, over de sluitendheid van kontroles en het al dan niet daarbij aansluitend optreden. 's™ ierstaanwezend kuituurattaché Albert Van der Ghylen met rust ierdt 'a 41 jaar dienst van de stad Aalst ging Erembodegemnaar Albert Van der Ghylen (25.5.1925), sinds 1932 wonende Van i Aalst als eerstaanwezend kultureel attaché, met rust. De man die met zyn destijds énige medewerker zonder of met 1-2, en minimaal budget het kultureel leven te Aalst op gang trok en zich niet beperkte tot de kantooruren van 9 tot 17 u och avond na avond, zonder enige vergoeding, op de bres stond. Waarbij alle verplaatsingen bovendien gebeurden riodj onder enige tegemoetkoming, gewoon uit eigen zak. Een man die in de kulturele sektor fungeerde onder burgemeesters Alfred Nicheis, Jef Borreman, Oscar Debunne, Frans Blanckaert, Marcel De Bisschop, Louis l'haeseleer en tot zyn op rust gaan Raymond Uyttersprot. Achtereenvolgens waren de schepenen bevoegd voor 00j nderwijs en kuituur de heren Haers (1946-52), Louis D'haeseleer ('52-'58), Eugeen Deprez (6 maand), Bert Van ijn afloorick ('59-'70), Gaston Van den Eede ('71-'76), in de periode 77-82 Jan Caudron, Willy Van Mossevelde (9 dagen) ovei n Herman Roels en momenteel mevr. Chris Borms. Va. Pluralistisch als hij was inge- tld, flexibel en met respekt .tor ieders overtuiging leefde 8 j steeds met allen in de beste fellei ™'andhouding. Ook met zijn ele) ondergeschikten, want n "dikke nek" had Albert m der Ghylen allerminst. en studax Diensthoofd onderwijs en ïatcb ^uur« 'ater ook van ge* iszorg en biblioteek, waar- ,er J n hij trouwens gedurende >r. j. ventien jaar verbonden was, chtet z'Jn basisonderwijs te rembodegem en haalde het ploma hoger secundair on- aan het Aalsterse meum. Daarmede was ir hem echter de kous op re na niet af. Hij kollektio- mmers de diploma's lurwetenschappen en het ït niveau I te Gent, de ■aamheidsakte van biblio- en het diploma boek- w den in het rijksonderwijs. Sj i(_ n alle ons omringende lan- f hett 1 vol8de Van der Ghylen k yclages zodat hij elke evolu- Aalst. Albert Van der Ghijlen een verdienstelijk man (a) l( op de voet volgde, collo- 1 ia cn symposia en volgde wijsinstellingen kleuter-, lager- Printing e.d.m. dagogische vergaderingen en kunstonderwijs en tevens organiseerd zowel door de de leeszaal van de bibliotheek. Eén is vier ts- als door de diocesane Hij was bovendien de organi- Net zoals weerman Armand ïr fktic. sator of mede-organisator van Pien die opgevolgd wordt door Aioeri van oer unyien hel tot was tentoonstellingen, retrospek- vier verschillende personen vanuit zijn woning aan de stuurslid van het Stedelijk tieven, debat- en voordrachta- wnrdt He. taak Hie nn He srhnn- Goffaertstraat de aktivite )irk ris r e - - wordt de taak die op de schou- Goffaertstraat de aktiviteiten imité voor Culturele Aktie, vonden, ballet- en poppentea- ders van Albert Van der Ghy- uit "zijn" sektor nog steeds 1973 tot op heden beheer- tervoorstellingen, uitvoeringen len rustte, woog maar nooit nauwkeurig toekijkend volgt, en sekretaris van het Dirk van Ballet en Festival van dóórwoog nu gevierendeeld, onderscheidt in zijn ambtspe- tenskomité en tevens lid Vlaanderen, stedelijke prijzen Voor de sektor Onderwijs is riode vooral drie grote fazen, de adviesraden onderwijs, voor literatuur en plastische Leonce De Troch zijn opvol- abstraktie dan gemaakt voor biblio- kunsten, beurzen voor jeugd- ger. Voor kuituur en toerisme heel wat andere aktiviteiten. Karei Baert, voor de biblio- Als eerste belangrijke faze *n?l fnamisch werker Kris EN gezinszorg Michel D'Hauwere. Louis D'haeseleer die tijdens )eze polyvalente ambtenaar voorstellingen en muzikale uit- De waardering die hij vanuit de periode 1952-58 de stads- elkc wettekst of besluit voeringen en verleende rijn alle hoeken verdiende werd bij scholen Binnenstraat, Arend- "i""' 1 *"J medewerking het op rust gaan gekonkreti- school en Vredeplein oprichtte seer(j door waardevolle ge schenken van het stadsbestuur, Vervolg op blz. 4 uwkeurig bestudeerde en gewaardeerde tpaste beheerde en admini- aan o.m. kunst- en ambachten terde alle stedelijke onder- markt, kongressen, Flanders' van de inspekteurs en van gans het personeel. Drie fazen Albert Van der Ghylen die Allen mede-verantwoordelijk Namens het Instituut voor Hy giëne en Epidemiologie stelde de heer De Brabander dat hij uitgerekend tien jaar terug een soortgelijk betoog te houden had en dat de toestand in die tien jaar weinig verbeterd is. Dit alhoewel zowat 10.000 fr. per inwoner eraan wordt be steed. Vervuiling komt van de bevolking, van de industrie maar ook van de landbouw. De Dender is een traaglopen- de rivier met klem brondebiet. Reeds in Wallonië bij haar ontstaan wordt de Dender zwaar organisch belast door de Westelijke arm te Leuze. Door haar afhankelijkheid van neerslag verlopen de zelfreini gingsprocessen afwaarts zeer moeilijk en worden er periodes van algenbloei en verrottings verschijnselen vastgesteld. De Westelijke Dender is zeer zwaar verontreinigd met een quasi permanente anaërobe si tuatie. De Oostelijke Dender en het kanaal Ath-Blaton hebben bei de een middelmatige water kwaliteit. Van Ath tot Deux-Acren is de Dender zwaar organisch be last. Van Geraardsbergen tot Ninove is de kwaliteit middel matig met weliswaar periodes van algenbloei en vissterfte. Van Ninove tot Denderleeuw is de kwaliteit zeer slecht. Van Denderleeuw tot Dender monde is de Dender zwaar verontreinigd met vaak anaërobische situaties in de zomer. Allerhande faktoren veroorza ken dergelijke verontreiniging. O.m. gebrek aan zuurstof, am- moniakale stikstof en zware metalen. In Nederland begon men reeds in 1935 aan water zuivering en wordt er 22 mil jard aan besteed. In België startte men pas voor goed in 1970 en wordt er 5 miljard aan gespendeerd. Wel is het zo dat de Belg slechts één zevende betaalt t.o.v. elke Neder lander. vijf jaar terug dus. Ze is onder verdeeld in twee afdelingen: Scheldebekken met als Buiten diensten Gent en Mechelen en het Rupel- en Netbekken met buitendiensten te Herentals, Leuven en Hasselt. Via een koncentratie van eerder ge spreide bevoegdheden wil de VWZ komen tot reiniging van oppervlaktewateren via wer en 1985 zeven geregistreerde zware gevallen van vervuiling vonden er 4 hun oorzaak in Wallonië, twee in Vlaanderen en één uit een dubieuze beek. Wat de Dender bedreft wijst spreker over rijn klein bron- nengebied waardoor hij dus hoofdzakelijk op afvloeiwater is aangewezen. Zijn zelfreini gend vermogen is fel geredu- Ituur, gezinszorg t zorg en noem maar op. Hij was de koördinator van theek Etienne Buyle en voor ziet hij het schepenschap kulturele aktiviteiten, toneel- De Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij De heer Cappaert maakte een bondige historiek van het zui veren van onze oppervlakte wateren. Eerste basis van de waterzui vering werd gelegd in 1971 waarbij België werd ingedeeld in een IJzer- en Kustbekken dat West-Vlaanderen en het arrondissement Eeklo beslaat, het Scheldebekken met de rest van de Vlaamse provincies en een Maasbekken. De Vlaamse Waterzuiverings maatschappij werd opgericht bij Koninklijk Besluit in 1981, ken en strenge lozingsnormen. Lozingsnormen vooral toege spitst op industrieel afvalwater maar eveneens op huishoude lijk en landbouwwater. Over enkele jaren komen tot zuiver water in Dender Zwalm, Je- ker, een deel van de Nete, de Leie van Deinze tot Gent en mogelijk elders is het resultaat dat de VWZ beoogt. Waals vuil water Naast aktieve realisaties (zui veringsstations en collectoren) en passieve (strenge lozings normen) stelt de verontreini ging van de Dender een sup plementair probleem dat al leen via onderhandelingen met het Waalse Gewest op te los sen is». Aldus ambtenaar van de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij Van de Casteele. Het eerste Denderwater komt inderdaad uit Wallonië waar de Westelijke Dender reeds fel vervuild is. Van de tussen 1983 ceerd doch het is er nog. Vastgesteld moest echter wor den dat juist voorbij elk groter centrum de kwaliteit van Den derwater fel vermindert. Tus sen Aalst en Dendermonde is de Dender, die vooral orga nisch belast is, quasi perma nent in zuurstofloze toestand. Aktueie toestand Van de Casteele brengt een overzicht van de huidige situa tie, zowel wat betreft de aktie ve werking als de passieve af remming. Werken De zuiveringsinstallatie te Ath wordt ean feit. In het voorjaar 1987 gaat men in aanbesteding en in 1989 wil men operatio neel zijn. De firma Lutosa zal haar vuil- afval drastisch beperken. Het zuiveringsstation Ninove wordt in 87 operationeel en dat van Aalst volgend jaar ook gedeeltelijk. Na de aanleg van de koliektor Dendermonde-Appels zal de kartonfabriek te Oudegem de Dender heel wat minder be vuilen. Lozingsvergunningen In het Geraardsbergse is Unal praktisch okee en rest nog het slachthuis te Schendelbeke. In het Ninoofse is er nog één probleem. De restverwerking van Fabelta. Onderhandelin gen rijn aan gang met PVBA Smet,, met het slachthuis Thienpondt, met de indus triële bakkerij «La Lorraine» en met de Interkommunale «Land van Aalst» wat betreft haar perkolaat te Voorde. Te Denderleeuw zal «Anima- lia» haar vervuiling van 48.000 inwoners-equivalent reduceren tot 2600. Te Aalst rijn er nog twee knel punten. De ververij «Dender- land» is te Gijzegem gedoemd tot wachten op de geplande rioleringswerken die wegens budgettaire redenen nog niet konden gerealiseerd worden en «Amylum» dat nog dit jaar zorgt voor sanering. Van de Casteele besloot dat de VWZ er reeds in geslaagd is het Denderwater enigermate te verbeteren. Het ombui- gingspunt waarbij het Dender water rijn volledig zelfreini gend vermogend zal terug krij gen wordt voorspeld voor 1990. Vissen in de Dender Tussen Geraardsbergen en Denderleeuw zwemmen mo menteel vissen. Echter niet het hele jaar door. Af en toe rijn er, vooral in zomermaanden, massale sterften. Van de Cas teele waagt het te stellen dat in 1995 vissen tot in Dendermon de, en zulks het ganse jaar door, zullen zwemmen. Aalst Stadsingenieur Marc Van Gin- derdeuren schetste de huidige toestand op het grondgebied van Aalst. Hij vermeldde de reeds gedane inspanningen en betreurde de budgettaire be perkingen. Het TRP ofte To taal Rioloeringsplan realiseren is een veelomvattende en dure opgave. Plannen van riolering van de deelgemeenten moes ten bij de fusie worden overge nomen en bij elke gelegenheid worden de bepalingen van het TRP op de voet gevolgd. Maar een stad heeft ook andere zor gen en het TRP kan niet steeds op prioriteit aanspraak maken. De stadsingenieur wees ,op de werken aan de Dendermond- sesteenweg involle uitvoering en aan die van de Hoeze- en Siesegembeek die volgen. LH Aalst. Marcel De Bisschop, altijd goed voor een (karnaval)grapje, dit keer onder het goedkeurend oog van oud-burgemeester D'Haeseleer (arch) De Aalstenaar Roger Berghman, de scheidende prins-karnaval van Oost-Vlaanderen Nadat de hoogste en laagste de scepter en van de voorzitter moest verleden zaterdagnacht zyn scepter overhandigen niet aan stadsgenoot Willy kwoteringen waren weggeval- William Heremans de muts, de Marcoen doch aan Geraardsbergenaar Etienne R(jckaert. len bleek dat de jury met een mantel en het licht in de Oost- De «Gafi Lowies» organiseerden inderdaad in de HRITO-feestzaal aan de Welvaart- verschil van 27 op de zowat 600 Vlaamse kleuren in ontvangst straat hun dertiende verkiezing van de Prins van Oost-Vlaanderen onder de bescher- Punten de voorkeur had ver- mocht nemen, ming van de door het ministerie van kuituur erkende Belgische Nationale Unie en van het i5e.nd aan Geraarsbergenaar De titel doctor humoris causa Nationaal Komitee Etienne die dan ook, nadat hij gmg naar een Leuvense Pie- Manneke Pisbier had geschon- terman. Voorzitter en presentator Wil- Johny Marcoen die wel minder te maken had- £e"en de voorzitter een slab- LH ly Hereman mocht rich ver- De 42-jarige stichter van «De den met karnaval en die steeds fnfh0™e°; heugen in een flinke opkomst Marcoentjes», een volbloed dezelfde snaar bespeelden. En ,"™sr„ r te bij de eigenlijke start van de karnavalist die ook reeds naar te lang duurden. zeveren, van Roger Berghman karnavalesbattementen en on- de Aalsterse titel kandideerde der hen bevond zich een bonte bracht een zeer gediversifieer- menigte gevederde prominen- de show met o.m. karnaval- ten uit de hele regio. O.m. liedjes en zijn kannibalensto- speciaal de gloednieuwe Maar- daarbij geassisteerd door schalk van de Kanselarij van «Marcoentjes» in aangepaste België Mw. Delmoitië en kostumering. Een echt karna- Geert Marcoen, de «zoon van valesk gebeuren dat echter zijn vader» die de volgende duidelijk nog niet helemaal op dag een gooi zou doen in het pUnt S(0nd. Marcoen ambieer- nabunge Asse naar de titel van de immers niet direkt de titel Jeugdprins van België. De jury maar wjjde wel een steuntje met o.m. stadsgenoten Luc verlenen aan zoonlief Geert Peirlinck en de Arendprins en die Jeugdprins van België wil- verder afgevaardigden van de de worden. Leuvense Pietermannen, van de Orde van de Meibruid uit Dendergem, en van prinsen Etienne Rijckaert o.m. uit Lendelede, Sint-Lie- Deze dertiger uit Geraardsber- vens-Houtem, Turnhout en gen die rich in de haartooi- Denderleeuw. branche beweegt kreeg valabe le assistentie van «The Real Dat zich slechts twee kandida- Lady's», een travestietenvere- ten tijdig hadden aangemeld niging. Afgewisseld met een was een minder gunstig voorte- danseres uit de backinggroep ken. Ondertussen zorgden ging Etienne de drietalige toer echter beide Aalsterse kandi- «P- Playbackprestaties van daten voor de titel van Prins Ann Chnsty, vanEdith Haf en AaL« V.l.n.r. de scheidende prins Roger Berghman, kandidaat Johny Marcoen die op Brouwm cn^opolfvoor dege^ 1987 Etienne Rjckaer, (a) lijk entertainment. die duidelijk «af» waren doch Het toekomstig karnavalmuseum waarvan reeds een kern bestaat kan eerlang wellicht van start gaan. De bevloeiingswerken in het Oud-Hospitaal worden aangevangen wat andermaal een stap voorwaarts is in de lange aanloop van dergelijk museum. Oud-burgemeester Marcel De Bisschop levert een supplementaire bijdrage tot deze realisatie. Hij kocht inderdaad voor het museum een ledepop bedoeld om te worden omhangen met de kostumering en attributen van een heuse bisschop. Een blauwe bisschop dan wel. Toen einde der zeventiger jaren de gewezen CVP-Burgemeester een overstapje waagde naar de PVV en schepen werd verschenen in de kamavalstoet talrijke «Blaa Biskoppen» in volle ornaat. Een fenomeen dat trouwens niet zo effemeer was vermits het om een verschijnsel gaat dat lang niet uniek is in de Aalsterse annalen. Marcel *De Bisschop, apoteker van beroep, politicus en historicus van hobby beschikt over de zin om de zaken te relativeren en hem ontbreekt het alleszins niet aan de nodige zelfspot. Hij wil dan ook «de Blaa Bisschop» geofficialiseerd zien en kocht voor het museum een ledepop (mannequin) aan. Begaan met het Aalsterse karnavalgebeuren was hij reeds fier dat in het verre Bulgarije in het museum van lach en satire een Aalsters Gillekostuum staat opgesteld. Dat van de «blauwe bisschop» zal nu in het Aalsters museum vereeuwigd 'Worden.

De Voorpost | 1986 | | pagina 1