I Erpe-Mere van sporthal tot roeibootje in raadszitting L.S.H. op bres voor anders-validen Gemeentehuizen van Burst Bambrugge en Vlekkem morden verkocht Informatieavond rond hysterectomie in Aalst Gaat «stinkkot» niet meer stinken? Hiofdgriffier te gast in Aalst De Voorpost - 21.11.1986 - 3 ln een vrij betrekkelijk stekelyke sfeer werd de jongste raadszitting toch met bepaalde spoed afgewerkt. Weinig punten gaven echter mogelijkheid om uitgesponnen diskussies aan te gaan en bijgevolg moest de oppositie zich beperken en een paar "thema's" van minder gehalte op de korrel nemen. Alleen de verkoop van drie gemeentehuizen gaf aanleiding om er een debat van te maken doch dit agendapunt wordt in een afzonderlijke rubriek behandeld. In eerste instantie werd een overeenkomst goedgekeurd waarbij de gemeente aan de interkommunale opdracht geeft om aan het OCMW de ijst mee te delen van de ver bruikers die in gebreke zijn gebleven om te betalen. Voor deze verbruikers zal het OCMW de diensten van de interkommunale en de ver bruikers helpen bij het opma ken van een betalingsplan. Daarnaast moest ook goed keuring verleend worden aan een af te sluiten overeenkomst tussen het OCMW en het Ge meentekrediet in verband met het nieuwe systeem van rente voetbepaling waarbij de in trestlasten voor de herstel lingswerken aan de pastorij in Bambrugge met ongeveer 000 fr. verminderden. Daarna werd de begroting voor 1987 van de kerkfabriek Sint-Paulus-Bekering Otter- gem gunstig geadviseerd. Dit advies werd een vorige keer uitgesteld omdat de provincia le toelage van ruim een half miljoen in de voorgestelde be groting opgenomen was maar de gemeente zal die toelage echter zelf ten laste nemen omdat de provincie niet over de nodige fondsen beschikt. Als gevolg hiervan moet de buitengewone gemeentelijke toelage verhoogd worden tot 3.945.000 fr. Aankopen Men kan moeilijk tot een beslissing komen om acht zit banken aan te kopen omdat uit iet dossier niet duidelijk bleek of het over nieuwe te plaatsen zitbanken ging of over het ver vangen van in onbruik geraak te exemplaren. Daarom wilde de oppositie meer duidelijk heid in verband met de aange nomen kriteria en de plaats waar ze moeten staan. De CVP wil in deze zaak meer inspraak en H. Van Wilder wil zelfs voorstellen overmaken aan de verkeerskommissie om dat dit tot hun domein behoort. Schepen H. Mallefroy stelt hen echter gerust met het feit dat alle aanvragen zeer objek- tief onderzocht worden en tot nogtoe zijn er geen klachten geuit. Trouwens, bij elke plaatsing van een rustbank wordt de meest interessantste plaats uitgekozen die telkens zeer efficiënt uitvalt. Vijf van de acht zitbanken hebben al een bestemming, o.a. op de binnenkoer van het ex-ge meentehuis Mere en voor de overige wacht men op sugges ties... in geen geval worden ze in de tuin van een of andere schepen geplaatst. Op aanraden van de arbeids- inspektie werden vroeger reeds de kerkhoven van Bam brugge, Burst en Erpe op het waterbedelingsnet aangeslo ten. Sinds jaren reeds willen ook de werklieden, gehuisvest in het ex-gemeentehuis Erpe, aangepaste akkomodatie, zo wel op het gebied van hygiëne als voor het gebruik van een refter e.d.m. Om hieraan ge deeltelijk tegemoet te komen gaat het gemeentebestuur ta fels, stoelen en kledingkasten aankopen, maar dan vooral ten behoeve van de grafmakers op de verschillende begraaf plaatsen. In dit verband vroeg men ook om een princiepsbeslissing te treffen om een refter met sanitair, te bouwen aan het oud-gemeentehuis te Erpe, evenals om het magazijn ervan uit te breiden. Raadslid Gijsels wenste te weten over welk aantal perso neelsleden dit ging en liet ter loops doorschemeren dat er in het administratief centrum evenmin een refter ter beschik king staat. Volgens schepen De Grave kent het personeels bestand een onregelmatige sa menstelling en hij beweerde dat er wel een refter voorzien is maar niemand maakt er ge bruik van. In het algemeen woont het personeel dichtbij en gaat naar huis eten. Openbare werken Om verkavelingsaanvragen te verwezenlijken moet het stratentracé in de Impestraat te Erondegem gewijzigd wor den. Men voorziet een weg- breedte van 12 m. In hetzelfde verband zal men in de Kruis- kouterstraat te Mere 71 m2 gratis grond verwerven. Na de werken in de Keerstraat te Ot- tergem bleef er nog een dossier onafgewerkt en bijgevolg moet de gemeente nog 51 m2 grond verwerven, een zaak die in der minne geregeld wordt en 44.000 fr. kost, Dan werd een bestek goedgekeurd voor de uitbreiding van de openbare verlichting in de Grote Gent- weg. Er zullen twee lampen geplaatst worden wat ongeveer 80.000 fr. zal kosten. Ook zal men nog eens ongeveer 50.000 fr, betalen om aan te sluiten op het elektriciteits-laagspan- ningsnet van de kerkhoven van Aaigem, Burst en Erondegem, samen met Meyerskouter-ont- moetingscentrum. In Burst, langs de provincie- baan, bedraagt de rooilijn 13 m maar het plan komt niet overeen met dit van de buurt wegen. Daarom wil het ge meentebestuur een aanpassing doorvoeren en aangezien er slechts één perceel bezwaard Dat de verkoop van drie gemeentehuizen voor een tweede maal op de agenda geplaatst werd, is het gevolg van een procedurefout die er gedeeltelijk geen was. Toch vormde dit het meest uitgebreide diskussiepunt van de raadszitting en heeft een vrij recente voorgeschiedenis. In de loop van de vorige legislatuur heeft de beleidsploeg een grondregie opgericht waarbij alle gronden van het gemeentelijk patrimonium opgenomen werden. Alleen de grond van het gemeentehuis te Ottergem maakte daarop een uitzondering. Uit de feiten blijkt dat deze grondregie nooit efficiënt gewerkt heeft en dus alleen maar op papier bestond. De CVP was altijd tegen de oprichting gekant omdat het zogezegd niet nodig was, een afzonderlijk rechtspersoon in het leven te roepen. De reden moest vooral gezocht worden in het feit dat men niet akkoord kqn gaan een afzonderlijke dienst op te richten waardoor overbodige kosten zouden ontstaan. Men was van oordeel dat alles even perfekt kon gebeuren binnen de bevoegde diensten van een schepen. Toen het punt in dit verband op een vorige raadszitting moest afgehandeld worden, deed de CVP navraag naar de eigendom van de te koop te stellen gronden. Het College was de mening toegedaan dat de bewuste gronden eigendom van de grondregie waren maar na een speuraktie in de betreffende dossiers, stelde men vast dat deze gronden sinds 1981 opnieuw overgebracht zijn naar het gemeentelijk patrimonium. Toen de verkoop van de drie ex-gemeentehuizen opnieuw moest beslist worden is uit de polemieken duidelijk gebleken dat er slechts belangstelling bestaat voor het oud-gemeentehuis van Burst. De andere twee, noch dit van Bambrugge, noch dit van Vlekkem, werden vernoemd, of zijn deze minder (politiek) interessant? Nochtans is het nut bij deze beide even groot of even klein naarmate de visie die men er op heeft. Of is het ook louter toeval dat beide standpunten, voor en tegen de verkoop, Burst als voorbeeld hebben genomen? Oud-gemeentehuis Burst Het oudst gekend gemeentehuis waar men in Burst van afweet, stond rechtover de ingang van <de kerk maar is in de loop der jaren voor een nieuwbouw gesloopt. \Later vestigde men de gemeentelijke diensten in café Bombardon, waarvan geen data gekend \zijn en daarna werd het overgebracht naar de voormalige onderwijzerswoning, langs de provinciebaan. Feitelijk lag het buiten de dorpskom, met zoals overal in die tijd, de schoollokalen achteraan bijgebouwd. Het gebouw zelf, het te verkopen gemeentehuis, werd dus konceptioneel als woning opgericht, behorend tot de "zakelijke architekluur" en wordt beschouwd als een van de echt mooie voorbeelden van een toenmalige onderwijzerswoning op het platteland. Dat niet iedereen akkoord zou gaan met de verkoop van een dergelijk gemeentelijk lokaal was te verwachten en zeker als het de ex-gemeente Burst aangaat die toch iets nauwer aan het hart schijnt te liggen dan de andere. Om het iets duidelijker te stellen: de lokalen ervan worden thans door de plaatselijke Chiro gebruikt voor het organiseren van vergaderingen en vooral van spelnamiddagen. Deze jeugdgroepering heeft er bovendien een bergruimte en ook de KSA en het Davidsfonds kunnen er terecht met hun materiaal. Na de verkoop van het gebouw zullen deze verenigingen stellig naar andere akkomodatie moeten uitkijken en daarvoor denkt men aan het nieuw buurthuis van de Meyerskouter. Dit is echter een zeer beperkt alternatief want het is niet geschikt om dergelijke noden op te vangen, niet alleen wegens gebrek aan bergingsruimten maar vooral omwille van de specifieke eisen die de aktiviteiten van een jeugdbeweging stellen. In die zin is raadslid Gijsels gekant tegen de verkoop omdat de jeugd geen nood heeft aan een "beste plaats maar wel aan een permanent lokaal en zeker niet op afspraak". Zij vindt dat alles mooi ingericht is voor de buitenwereld maar wil het jeugdbeleid anders zien, zoals bijvoorbeeld met een materiaaldienst en een uitleendienst van apparatuur e.d.m. Daarom neemt de CVP-oppositie een duidelijk standpunt in met volgende argumentatie: "In Erpe-Mere is een duidelijke nood aan creatieve ruimten en bergingsruimten. Dat deze noden zich vooral situeren binnen de jeugdverenigingen is een gevolg van het feit dat er geen jeugdbeleid gevoerd wordt. De gemeente zou deze noden eerst ernstig moeten onderzoeken, de nodige konklusies trekken en overgaan tot een funktionele oplossing; prestigeprojekten zijn hier in geen geval nodig. Toch wil men niet alles verwerpen want "gezien de erbarmelijke toestand waarin de bewuste gemeentehuizen verkeren en de zware kosten die een herstelling zou meebrengen mogen ze afgebroken worden. Zolang er geen alternatief bestaat voor de noden in Burst mag niet overgegaan worden tot de afbraak van dit gemeentehuis. Tot de verkoop van de gronden mag in geen geval worden overgegaan. Juist omdat ze nog een belangrijke rol te vervullen hebben bij de realisatie van het jeugd- en vrijetijdsbeleid. Maar PW-raadslid E. De Temmerman heeft echter een andere kijk op de zaak om het beleid van de meerderheid te verdedigen. In zijn standpunt uit hij heel wat kritiek op de jeugd van Erpe-Mere: "De jeugdgroeperingen die er tot dusver gebruik van maakten moeten voldoende inventiviteit en soepelheid aan de dag leggen om over te schakelen op andere ruimten door de gemeentelijke overheid ter beschikking gesteld en die zich wellicht beter lenen tot kreatieve en rekreatieve aktiviteiten dan de aftandse, ongezonde en soms onveilige akkomodatie van deze voormalige gemeentehuizen. Van jongeren en hun groeperingen mag toch verwacht worden dat ze voldoende flexibiliteit hebben om inventief en kreatief hun aktiviteiten te ontplooien." Volgens schepen De Grave zijn de gebouwen overbodig en zonder nut. Men heeft veel onkosten om ze eventueel te onderhouden en om die te vermijden is de enige manier ze van de hand te doen. Bovendien is de toestand van de gebouwen zo erbarmelijk en het gemeentebestuur wil de verantwoordelijkheid niet dragen voor het gebruik ervan. De CVP-fraktie doet nog een uiterste poging om de verkoop tegen te houden door een paar tegenvoorstellen aan de raad te doen maar deze worden door de raad niet aanvaard. Bij de stemming voor de verkoop stemt de oppositie, samen met raadslid L. Van Durme, tegen. De verkoop komt er dus zeker en de gemeentehuizen van Bambrugge, Burst en Vlekkem zullen binnen afzienbare tijd werkelijk tot het verleden behoren en eens te meer zal een bewijs van de vroegere entiteit verdwijnen, een herinnering aan HET gebouw van de vroegere gemeente waar het administratief dorpsleven gecentraliseerd was. (J.v.) is, kunnen er geen moeilijkhe den oprijzen. Nog eens de sporthal Het is niet de eerste keer dat een polemiek gevoerd wordt met als tema de sportzaal in de Sint-Bavoweg te Mere. Dit was andermaal het geval toen "bij hoogdringendheid" een genomen beslissing moest be krachtigd worden voor het le veren en plaatsen van een nieuwe lichtkoepel in het dak van de bewuste sporthal. Er zijn ernstige lekken vastgesteld aan de lichtstraat en bijgevolg dienen panelen vervangen te worden die echter niet meer verkrijgbaar zijn. De vroegere aannemer zal de oude lichtstraat verwijderen en de opstanden vernieuwen, zonder kosten. Er zal een dub belwandige lichtstraat en bin- nenbeglazing aangebracht worden, wat zo een 600.000 fr. zal kosten. De koepel zal de zelfde blijven maar voor de betalingen is er juridisch nog altijd geen verantwoordelijke bepaald. Roeibootje Vermits het gemeentebe stuur over een ruime en tevens mooie vijver beschikt heeft men in bepaalde omstandighe den een licht vaartuig nodig. Daarom werd beslist om een roeiboot aan te kopen voor ongeveer 50.000 fr. De opposi tie wilde met dit agendapunt op de ludieke toer en vroeg of er zwemvesten voorzien waren en of het betrokken personeel kon zwemmen. Leningen Om het saldo van verbete- ringswerken te financieren moest een lening gestemd wor den. Het betreft het gemeen telijk aandeel in de wegen- werken aan de Beekstraat, Kruiskouter- en Akkerstraat voor ongeveer 26 miljoen. Er was reeds voor 24 miljoen le ningen opgenomen zodat het te financieren saldo 1.872.000 fr. bedraagt voor rekening van de gemeente. Personeel Bij de reeds in het statuut voorziene examenprogram ma's worden nu ook deze van bibliothecaris en bibliotheek assistent en van bibliotheekbe- diende gevoegd. Op basis van de bibliotheekreglementering, vooral betreffende de toeken ning van weddetoelagen voor het leidend en technisch perso neel dienen statutaire aanwer- vingsvoorwaarden voor het bi bliotheekpersoneel vastge steld. De overgenomen perso neelsleden van de aangenomen OB van Bambrugge en Burst die houder zijn van een diplo ma van het hoger secundair onderwijs en van de akte van bekwaamheid tot het houden van een OB komen in aanmer king voor de benoeming tot bibliotheekassistent in tijdelijk verband en met onbepaalde duur. Begrotingswijzigingen Naast de uitgaven voor di verse kleine aankopen om de dorpskern van Erondegem te onderhouden hebben de wijzi gingen vooral te maken met de verkoop van de pastorij van Vlekkem. De opbrengst hier van was 1.640.000 fr. en de vervroegde aflossing van een lening die ermee gepaard gaat. In dit verband merkte onaf hankelijk raadslid L. Van Dur me op dat hij niet kon akkoord gaan met het feit dat opge brachte gelden van patrimo niumverkopen telkens aange wend worden om leningen af te korten. Volgens schepen G. De Lange was dit hier echter een louter toeval. Oudervereniging Burst Dit laatste agendapunt van de openbare zitting gaf nog enige aanleiding tot diskussie. Niet te verwonderen want in feite is dit een oud zeer. Sinds enkele jaren vraagt het ouder- komitee van de gemeen teschool Burst om erkenning. Dit komitee was altijd aange sloten bij de Nationale Konfe deratie van Ouderverenigin gen en bovendien kristelijk ge ïnspireerd. Op basis hiervan werd de erkenning nooit toe gestaan maar sinds september dit jaar liep het lidmaatschap ten einde en gaat men zich volledig neutraal opstellen. Toch verzocht de CVP-op- positie 'om meer "technische uitleg" want raadslid N. Gij sels is de mening toegedaan dat "men steeds zo weinig mo gelijk mag weten". Zelfs raadslid M. Hendrickx, die men anders nooit hoort, druk te jijn ontevredenheid uit en onthield zich bij dit agenda punt. Zelfs raadslid E. De Tem merman, die tot de meerder- heidsgroep behoort, had een paar vragen voor de beleidsbe- voegde schepen van onderwijs. Hierbij maakte hij zich de be denking of het "een ouderko- mitee niet vrij blijft ook zon der erkenning door de ge meentelijke overheid, werk zaam te zijn, initiatieven te nemen in samenspraak met de schooldirektie en het onder wijzend personeel?" Verder hoopt hij dat een dergelijke erkenning "geen betutteling, inmenging, impliceert die de vrijheid van de vereniging beknot". De oudervereniging van de gemeenteschool Burst kan thans doelbewust aan haar taak beginnen, voortzetten en mogelijks gebeurt dit voortaan in nauwe samenwerking met het gemeentebestuur, vooral ten bate van de schoolbevol king. (J.v.) de's'oél'werffafi"f°"na<ieavond g'organizeerd rond de afdankingen op Aalst. In het artistiek café van Pact praatte Paul Verdonck over Israël en de Arabische wereld (a) Het klinkt misschien een tik keltje geleerd, maar hysterec tomie kan je omschrijven als het moeten laten wegnemen van de baarmoeder en/of eier stokken. Voor vele vrouwen is het een ingreep die zeer veel vergt van hun persoonlijkheid en gemoedsgesteltenis, die leidt tot spanningen en het te- ma ligt ook een beetje in de taboesfeer. Voor vele vrouwen is het ook zeer belangrijk ergens terecht te kunnen met hun gevoelens, twijfels en vragen. De behoef te om met andere vrouwen die hetzelfde hebben meege maakt, te kunnen praten is al heel wat. Maar velen onder hen weten elkaar niet te vinden. Daarom heeft de Federatie CGSO Aalst het idee opgevat om voor deze vrouwen een gespreksforum te bieden. Zij kunnen met hun vragen te recht op de informatieavond die op 1 december in het Ste delijk Trefcentrum in de Driesleutelstraat 49 te Aalst om 20.00 uur wordt georgani- zeerd. De toegang bedraagt 60 fr. Er wordt gedacht aan het op richten van een zelfhulpgroep waarvoor men in het centrum dan een basis en deskundige begeleiding zou bieden. Op de avond zelf zal het woord wor den gevoerd door sprekers vanuit de federatie CGSO en door medewerkers van CGSO Aalst. Dokter Jan Dobbelaere van zijn kant zal spreken over het medisch aspekt en Greta Buyle behandelt als maat schappelijke assistente de psy- cho-sociale aspekten van het probleem. Verder is er ook dokter Koen Demyttenaere, psychiater aan het universitair ziekenhuis te Leuven en een vrouw die getuigenis aflegt over haar ervaring met hyster ectomie. Het publiek zal ook in de gele genheid worden gesteld om de nodige vragen te formuleren. Voor een 280 genodigden organiseerde LSH, Liberale Sociale Hulp in Ter Mael aan de Gentsesteenweg een Sint- Maartenfeest met koffietafel, tombola en optreden van Kees Brug in een wervelende show. Gehandicapte kinde ren ontvingen van Sint-Maarten en Zwarte Piet elk een geschenk en verder zat iedereen gezellig aan by koffie en koeken naar believen. Heeft dochtermaatschappij Rendapart Aalst reeds heel wat perikelen bezorgd. In het biezonder dan Herdersem en Hofstade, ook van het Den- derleeuwse Animalia was er af en toe hinder. Reukhinder dan. Daar komt wellicht ver andering in. Er is immers een nieuwe kook- en sterilisatie installatie in werking gesteld door staatssekretaris Wivina De Meester. Hopelijk geraakt Animalia hiermede van «stinkkot» af. de spotnaam Volgens Animalia-prominen- ten zou het amen en uit zijn met de stank. De Nederlandse groep NCB-Son nam drie jaar terug het bedrijf over van de families Krauch, Ghijsens en Peirsman. Er worden kadavers verwerkt die voor 60% uit wa ter bestaan. Twintigduizend kadavers en visafval worden er per jaar verwerkt goed voor 2000 vrachtwagens. Animalia maakt er meel van te gebruiken in veevoeding. Maar ook vis meel, beenderlijm en been- deras. De nieuwe kook- en sterilisa tie-installatie zou enig in Euro pa zijn. Ze kost dan ook zowat 150 miljoen, LH Organisatrice Mw. Louis D'Haeseleer-Lydie Cornelis loofde het voltallig LSH-be- stuur voor zijn gezamenhjke inzet ten bate van gehandicap ten. Ze stelde dat er in ons land heel wat verenigingen voor gehandicapten bestaan doch dat dergelijke veelheid leidt tot versnippering van de initiatieven. Integratie van gehandicapten in onze maatschappij is een must die echter heel wat in spanningen vraagt. In de allereerste plaats is dat een taak voor de ouders van de invaliden om hen te leiden en te vergezellen naar optimale zelfstandigheid. Want ook minder-validen hebben hun rechten. In de scholen vraagt de oplei ding van gehandicapten bergen van geduld in opoffering waar bij traagheid, pijnlijke situa ties en ontgoochelingen sche ring en inslag vormen. Wat uiteraard ook het geval is in, instellingen waar minder-vali den worden opgevangen. In «gewone» scholen is er daarenboven toch de kans tot onderling permanent kontakt met niet-gehandicapten waar van beide groepen beter kun nen worden. Terwijl ze zich elders eenzaam en quasi uitge sloten kunnen voelen en aan minderheidskompleksen gaan laboreren. In aangepaste instellingen voe len anders-validen zich «nor maal», hebben het reëel gevoel erbij te horen zijn er geen uitzonderingen en voelen zich eerder volwaardig. Erbuiten is er vaak de angst met de vinger te worden gewezen, uitgela chen te worden. LSH op de bres Liberale Sociale Hulp wil hier bij meewerken, de weg wijzen, zorgen voor begeleiding. Maar dat vraagt geld. Op vrijdag 28 november e.k. heeft in de vernieuwde Kei- zershallen van 20 tot 01 u. een groots spektakel plaats, "een vedettenparade met al wat Vlaanderen op dat stuk zoal te bieden heeft, onder de titel «Flanders' Best in Concert». De opbrengst van dit groots feest komt integraal ten goede aan de aktiviteiten ten voorde le van anders-validen. Het wordt een programma met zangers, dansers en danseres sen, humoristen en liefst twee orkesten tenwaar u eventueel wel kan genieten, van een roe mer wijn of champagne, maar waar u ook terecht kan voor een drankje aan demokrati- sche prijzen. Lydie Cornelis had speciale dankwoorden voor Simon D'Hondt die zorgt voor een unieke show, voor Jacques De Gils die de affiche ontwierp, voor Louis Kiekens, het brain, voor Jan Doorns de koördina- tor met de stadsdiensten en voor de man achter de scher men Luc Hofman. LH De Regie der Belgische Pos terijen zal twee speciale post zegels uitgeven met als tema «honderd jaar Christelijk Syn- dikalisme in België». De zegels hebben een waarde van res- pektievelijk 9 en 13 fr. en wor den vanaf 15 december in alle postkantoren van het land te koop gesteld. Aalst. De hoofdgriffiers werden op het Aalsterse stadhuis ontvangen (Ih) In het Aalsterse stadhuis werd een ruime delegatie ontvangen van de Nationale Federatie der Hoofdgriffiers van de Politierechtbanken en Vredegerechten van België. Mevrouw A. De Maght-Aelbrecht, eerste schepen, verwelkomde de delegatie in aanwezig heid van de schepenen R. De Pauw, R. Van Vaerenbergh en A. Dooms en van Adjunkt- Stadssekretaris R. Schampheleer. Zij sprak ondermeer haar grote tevredenheid uit over de uitstekende samenwerking zeker in Aalst, tussen het stadsbestuur en de stadsadministratie enerzijds en de griffies van de rechtbanken anderzijds. De heer Jozef Itterbeke, hoofdgriffier bij de rechtbank van eerste aanleg te Gent en voorzitter van de Federatie, dankte het College van Burgemeester en Schepenen voor de gulle en gemoedelijke ontvangst en sprak de hoop uit over twee jaar het Nationaal Congres van de Hoofdgriffiers in Aalst te kunnen organiseren.

De Voorpost | 1986 | | pagina 3