Een man die er vier waard is Portkosten swingen de pan uit Nood aan toeristische infrastruktuur te Aalst Positieve Invloed op tewerkstelling Wachten op klassering! Uitbreiding «Beschuttende Werkplaatsen» verdaagd Komt er beweging in stadsvernieuwing te Aalst? «Aalsters Accent» Cultureel Centrum inspe wordt afgebroken Kwistornool te Hofstade Tiende Fakkeltocht voor Vrede te Aalst Geen nieuwe woonerven te Aelst 4 - 21.11.1986 - De Voorpost Eerstaanwezend kuituurattaché Albert Van der Ghylen met rust Vervolg van blz. 1 en er voor zorgde dat het nodi ge didaktisch materiaal er kwam. De periode 60-72 was dan vooral geaxeerd op kuituur on der schepen Bert Van Hoor- ick. De start van het nog steeds niet gerealiseerd kultureel cen trum in de Molenstraat dateert uit die periode en voor de allereerste keer werden er in 1960 kredieten voorzien voor kuituur. Verder was er de uit bouw van de centrale openba re bibliotheek met de oprich ting van filialen in de diverse stadswijken en ontstond het stedelijk komité voor kulturele aktie dat baanbrekend werk zou leveren. Derde faze werd dan de pe riode 60 70 met ais hoogte punt 1973 als Dirk Martensjaar waarvan aktiviteiten en katalo- gus tot ver buiten de lands grenzen weerklank kregen en waarbij Aalst uit zijn kulturele lethargie werd opgetild en er van bewust werd gemaakt tot heel wat meer in staat te zijn dan tot hiertoe het geval was geweest. "AVe Albert Van der Ghylen" Bij het afscheid van Albert Van der Ghylen als aktief stadsambtenaar waarbij schooldirekteur Fred Van Bie- sen en schepen Chris Borms de verdiende loftrompet over de kuituurattaché staken, hield rijkswachtinspekteur Norbert Zenner een toespraak waarin deze man met uiterste taal vaardigheid, zin voor spirit en gevoelsgeladen emotionaliteit de "A" en de "V" van Albert Van der Ghylen in een orgie van woorden met deze initia len onder een ademloze stilte van verbaasde toehoorders het volle pond van hun betekenis verleende. Hij had het daarbij o.m. over een aangenaam en vreed zaam man, aktief verdediger van gemeentelijk onderwijs, een adviserend vennoot, een attent vertrouwensman wiens adequate vorming borg stond voor akkurate vaardigheid en ambtelijke validiteit. Albert Van der Ghylen, een altijd vlijtig, aanstekelig vech ter met aanhoudende volhar ding, absoluut voorbeeldig. Al- bert Van der Ghylen was de aangename vereniging van menselijke en ambtelijke kwa liteiten, van altruïsme en vita liteit, van arbeid en voorko mendheid, van absolute ver dienstelijkheid. De inspekteur wenst hem dan ook aangename en ver kwikkende pensioenervarin gen, een aaneenrijging van blijde verrassingen, een aan zwellende verrij Icing en een ac celeratie van verwezenlijkin gen, AVe, Albert Van der Ghylen. (L.H.) Heeft Aalst toeristisch heel wat te bieden, qua toeristische akkomodatie is het echter niet zoveel zaaks. Kampeergelegenheden waarover reeds jaren werd gespro ken zijn er niet. Bij eventuele vragen moet verwezen worden naar bestaande campings te Berlare op 15 km. afstand of Denderhoutem op 8 km. Een jeugdherberg is er evenmin. Daartoe wordt dan maar verwezen naar Brussel of Geraardsbergen. En qua goedkope overnachtingsmogelijkheid voor groe pen kan men enkel terecht in de vakantiemaanden in «Home Sint-Laurentius» waar men over 33 kamers en een slaapzaal beschikt. Kontaktpersoon is Pater Astère Mi- siaan, Kapucijnenlaan 95 te 9300 Aalst. Tel. 053/21.80.20. Men kan eventueel ook terecht in Jeugdheem Affligem waartoe U zich kan wenden tot Dom Idesbald Verleest o.s.b., tel. 053/66.70.25. Hotels Momenteel zijn er zes hotels aan het station en één aan de Grote Markt. Er zijn wel projekten voor nog één of twee andere. Op basis van cijfers kan worden besloten dat de globale bezettingsgraad al bij al matig kan worden genoemd al dient gepreciseerd dat er belangrijke verschillen bestaan tussen de diverse hotels. LH Op de perskonferentie ten stadhuize waar zowat aan follow-up van openbare werken en andere problematieken wordt gedaan vernamen we een en ander aan aktuele problemen wat we u niet willen onthouden. Met zowat 400 bedienden on der wie een derde kaderleden, beïnvloedt zetel Aalst - Sint- Niklaas de tewerkstelling in de regio zeer positief. De jongste drie jaar kon ze immers 53 jongeren aanwerven en voor de komende periode zijn er nog een aantal voorzien. O.m. in verband met verdere uit breiding en het oprichten van nieuwe filialen. Van de 60 lokale kantoren van de zetel werden er de jongste tijd liefst 17 reëel vernieuwd en aangepast aan eigentijdse noden. Zulks was immers het geval te Aalst op de H. Hart parochie en verder in alfabeti sche volgorde te Buggenhout, Burst, Haaltert, Hamme, Her- dersem, Kerksken, Kruibeke, Liedekerke, Mere, NieuWker- ken, Oudegem, St.-Gillis-Den- dermonde, twee in Sint-Ni- klaas en verder te Wetteren en te Zele. En voor het lopend boekjaar komen er vernieu wingen in zeven kantoren. Te Aalst zelf is momenteel een nieuw-vernieuwbouw aan gang. Het nieuw gebouw is in realisatie in de De Ridder straat en het deel uitgevend op de Nieuwstraat wordt totaal vernieuwd. Positief alleszins eveneens voor de tewerkstel ling dat voor deze bouw- en verbouwwerken aannemers van de streek aan bod komen. LH Knipselkrant De stadsdienst «Org-Info» be zorgt wekelijks op donderdag avond aan schepenen en frak- tieleiders een knipselkrant met al wat tijdens de week versche nen is in diverse publikaties. Waarmede de vroede vaderen (en moederen) kunnen nagaan wat er zoal over al wat reilt en zeilt in de stad geschreven wordt. «Waarmede we niet al tijd zo gelukkig zijn» werd er vanop de bestuursbank aan toegevoegd. «Schieten...» Vooral in landelijke gemeen ten leeft nog het aloud folkloristisch gebruik bij een aantal gelegenheden, vooral dan bij huwelijksfeesten knalbommetjes te laten afgaan ten teken van deelname in de vreugde. Gesteld wordt dat het Aalsters stadsbestuur zich daarbij met het afleveren van zowat 100 vergunningen 's jaars zeer royaal toont. Mis schien ten koste van de rust van bewoners. Het stadsbestuur meent en naar ons inziens terecht dat dergelijke folkloristisch ge bruik best in ere wordt gehou den maar dan niet in het wilde weg. Beperkt tot één uur, niet tijdens de middagpauze en bij voorkeur bij trouwplechtighe den .vóór de plechtigheid. Aflllgemdreef De werken aan de gevaarlijke en toch fel bereden Affligem- dreef zijn nog niet voor mor gen. Een tweevaksweg met een van de rijbaan afgeschei den fietspad blijft toekomst muziek. Deze weg die gedeel telijk op Groot-Aalsters en Af- fligems grondgebied ligt en die door beide gemeenten samen met Aalst als opdrachtgevend bestuur zou worden gereali seerd stoot op een onverwach te hindernis. De gemeentekas van Affligem kan deze kosten niet dragen Affligem, bezwaard als het is met net moeten betalen van een boete van 120 miljoen zou over amper 18 miljoen be schikken om aan openbare werken te besteden volgend jaar. Het wordt dan ook an dermaal wachten. Ondertussen werd in de Dreef snelheidskontrole uitgeoefend. Een chauffeur zou er betrapt zijn aan een snelheid van 108 km te rijden daar waur de verbodsborden 60 km maximaal toelaten. Maar die zouden niet volgens de regle menten zijn en eigenlijk zou 1 km/u. de norm kunnen zijn. Porten en telefoonkosten Gevraagd werd naar de evolu tie van de kosten van franke ren en telefoneren tijdens dc jongste vijf jaar. De stedelijke diensten zouden blijkens hei jaarverslag zowat honderd ver schillende telefoonnummer» hebben. Kan er een rationali satie komen vla Inrichten van centrales? Stadspolitie en hoofdpost van de brandweer hebben elk vier telefoonnum mers, En te Erembodegem be vinden zich in één enkel ge bouw drie verschillende tele foons met elk een eigen num mer: school, dienstcentrum en Volg Mere riuro Een door; voorl dig neelg Wie daan frankeerposten zouden van 1981 met 2.071.000 fr. opgelo pen zijn in 1985 tot 3.Q56.000 fr. Verhoging van de tarieven speelt duarbii een belangrijke rol. Het briefpot 1 fr. opslaan betekent voor de stad een juar- lijkse meeruitgave van 600.000 fr. Persoonlijk moesten we een gebrek aan koördinatie erva ren. Sommige uitnodigingen komen in een schrikwekkend aantal op hetzelfde adres toe. Wat betreft de telefoonkosten is er weinig onderscheid. Dis blijven status quo rond de 4 miljoen. In 1981 3.921.000 fr, en in 1985 4.046.000 fr. LH De aan Kasteel Terlinden toe te kennen bestemming Is een oud zeer. Problemen van brandveiligheid spelen daarbij een afremmende rol. Momenteel zijn er ten tijdelijke titel peuters in ondergebracht die thuishoren in de Oude Gentbaan. Daar wordt echter nu gewerkt aan isoleren. Erpt Citte Tej Aalst. De Kapellevink uit Gijzegem kroonde zijn jaarkampioenen. Bij de assen ging de titel naar Liliane Nuel en bij de promotie naar Van der Straeten. Koning werd Patrick Coppens (a) Gevraagd naar de stand van zaken in verband met de uit breiding van de «Beschuttende Werkplaatsen» in het Aalsters Wijngaardveld werd gesteld dat inderdaad de voorziene drie miljoen stadsaandeel voor deze uitbreiding werden ge schrapt. Met schrijven 25 maart 1986 vroeg het Rijksfonds voor So ciale Reklassering van de min der-validen, in antwoord op onze aanvraag dd. 13 januari 1986, dat de gevraagde inlich tingen uiterlijk 11 april 1986 in hun bezit zouden worden gesteld. Gezien een bespreking met de afgevaardigden van de Be schuttende Werkplaatsen slechts op 9 april 1986 plaats had, kon de vermelde uiterlij ke datum niet worden nage leefd. Spijts hieromtrent kontakten werden gelegd met het Rijks fonds, deelde het Fonds ons met hun brief van 23 juli 1986 hun beslissing tot weigering van toelage mee. Het project werd derhalve op genomen in de voorstellen van de buitengewone begroting 1987. De raming vah de werken op gemaakt eind juni 1986 be droeg 14.100.000 fr. BTW 17% exclusief. LH Over renovatie en stadsvernieuwing werd reeds heel wat geboomd. De door ministers Pede en Akkermans gehuldigde visies liepen echter dermate uiteen dat de projekten op een wachtlijst belandden. Beide visies zouden echter nu naar elkaar zijn toegegroeid en volgens schepen André Doorns komt er eerlang beweging en staan we op de vooravond van de aanbesteding. Over de huidige stand van zaken van de erkende herwaarderingsgebieden Aalst Rechter- en Aalst-linkeroever vindt u verder détails. De aanvraag tot erkenning van het herwaarderingsgebied Hofstade-Dorp is momenteel in behandeling bij de Vlaamse Exécutieve. Voor beter begrip en een niet al de optimistische visie nog dit: «Principiële belofte van toelage» is inderdaad zuiver principieel en bindt beide partijen NIET. Daartoe is een vaste belofte van toelage noodzakelijk en die komt er in de huidige conjonctuur heel wat moeilijker. Aalst Rechteroever-wijk varkensmarkt Deeloperaties: slopen van 3 stadswoningen en gebouw werklozendienst, - principiële belofte van toelage dd. 10.09.1985 - toewijzing C.B.S. 13.01.1986 - raming: 234.000,- Bf. BTW inbegrepen bouwen van een polyvalent gemeenschapslokaal op het Hovenierspleintje - principiële belofte van toelage dd, 15.05.1986 - brief van gouvernement van Oost-Vlaanderen van 8.09.1986: er mag een aanbesteding worden uitgeschreven - raming: 5,186.844,- BF. BTW inbegrepen - op 16 december 1986 om 15 uur heeft de opening van de aanbesteding plaats. herinrichting van de Varkensmarkt en Hoveniersstraat en aanpalende straten - principiële belofte van toelage dd. 15.05.1986 - op 16 december 1986 om 15 uur heeft de opening van de aanbesteding plaats heraanleg Molendries - dossier in behandeling, het dossier ter uitbreiding van het herwaarderingsgebied werd opgestuurd op 16.10.1985 aanwerving van gronden nodig voor de ontsluiting van Ingang Backaert - dossier inbehandeling, het dossier werd afgegeven op het kabinet van minister J. Pede op 10.04.1986 aanvraag tot uitbreiding van een deeloperatie i.v.m. het bouwproject Hoge Vesten - dossier in behandeling, het dossier werd afgegeven op het kabinet van minister J. Pede op 10.04.1986 uitbreiding parking «oud slachthuis» tussen Moorselbaan en Slotstraat - ontwerpdossier opgestuurd naar het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, Algemene Technische Diensten, op 30-06,1986 door de dienst Openbare Werken. Aalst Linkeroever Deeloperaties Peperstraat 15 - principiële belofte van toelage dd, 19.11.1985 - officiële bevestiging van de principiële belofte van toelage dd. 10.12.1985 - een kopie ervan werd opgestuurd naar schepen A. De Maght op 17.12.1985 met de vraag er gevolg aan te geven. De Ridderstraat 30-32 - brief van de gouverneur van Oost-Vlaanderen dd, 30.12.1985 met wijzigingen die dienen aangebracht aan het ingediende bestek, teneinde te mogen overgaan tot uitschrijven van aanbesteding - een kopie ervan werd opgestuurd naar schepen A. De Maght op 8.01.1986 - toewijzing C.B.S. 13.01,1986 (zie bijlage) - principiële belofte van toelage dd. 21.10.1986 De Ridderstraat 34 - bestek afgegeven aan de dienst openbare werken op 17.09.1986 - gemeenteraadsbeslissing 30.09.1986: goedstemmen ontwerp, wijze van gunnen en vraag van toelage. LH Belichten van dienstverlening, niet van beleid De tweemaandelijkse informatiekrant «Aalsters Accent» verscheen voor het eerst in augustus 1983. Sindsdien zijn er 18 edities verschenen. Het blad verschijnt op tabloid formaat en telt 1 katern. Van elk nummer worden er 33.000 eksemplaren gedrukt. Het Is de stadsdrukkerij die instaat voor het zetwerk en het drukken. De krant wordt door de Belgische Distributiedienst bedeeld in alle brie venbussen van Groot-Aalst. In het begin kreeg de informal voorradig is en ook of het niet tiedienst, die de redactie en de mogelijk is van een of ander lay-out verzorgt, heel wat op- artikel nog een fotokopie te merkingen en kritiek in ver- verkrijgen. Vragen komen er band met de vormgeving en de ook wel eens van buiten de inhoud van het blad. De infor- stad: informatiediensten, an- matiedienst hield hiermee re- dere stadsdiensten en spora- kening en zo liep na een aantal disch zelfs al eens een inwoner edities een krant van de persen uit St.-Niklaas, Antwerpen, die qua uitzicht en inhoud Erpe-Mere en Dendermonde blijkbaar naar de zin van de informeren naar Aalsters bevolking was en nog steeds is. Accent. De reakties met verbeterende Aalsters Accent is een krant toon bleven immers uit en wer- die in de hoofdartikels achter den na een tijdje vervangen grondinformatie verschaft over door uitingen van goedkeu- de stadsdiensten en hun dienst- •ring. verlening: hoe werkt de water- Regelmatig wordt nu aan de dienst?, wie organiseert de informatiedienst gevraagd of jaarbeurs en hoe?, hoe werden het een of ander nummer nog de politiehonden afgericht en Het stadsbestuur wacht op de klassering van Terlinden om een beslissing te nemen. Maar er is niet alleen Terlinden. Uit de lange waslijst met zowat 60 projekten werden Terlinden Stadhuis en Oud-Hospitaal ge waar? Naast die langere hoofd artikels rijn er nog de kortere teksten die eveneens een ac cent leggen op de dienstverle ning: er is een spreekdag van het leger op de dienst militie, er wordt zwangerschapszwem- men georganiseerd, er is va- kantiespeelpleinwerking. Bij gelegenheid wordt Aalsters Accent ingeschakeld in een pu bliciteitscampagne. Eén num mer, of een extra-nummer, wordt dan geheel gewiid aan één enkele manifestatie: de landbouw-, tuinbouw- en leef milieutentoonstelling, de jeugdbeurs, de week van de senioren. Per nummer kost «Aalsters Accent» 28.350 fr, voor het drukken, 6.825 fr. voor het plooien en 50.250 fr. voor het bedelen. Voor een jaar zijn die cijfers 170.100, 40.950 en 301.500 fr., samen 512.550 fr. LH licht om bij hoogdringendheid geklasseerd te worden. Maar ook daar draait de administra tieve molen duidelijk uiterst traag en zijn een reeks tijdro vende pleegvormen niet te ontgaan. Belangrijk ook voor het stad huis. Het ligt immers in de bedoeling dat alle stadsdien sten waarmede het publiek re- Selmatig te maken neeft, zou- en ondergebracht zijn zoda nig dat ze vanuit de binnen koer van het stadhuis bereik baar zijn. Ook o.m. de «vak- kenkast» van de stadspolitie. De procedure In het onderhoud met de Ge meenschapsminister van Kui tuur werd met het oog op de restauratie van de linkcrvleu< gel van het stadhuis, aangera- den de spoedprocedure aan te vragen. Op 6 maart 1985 werd dan ook de spoedprocedure aange vraagd. Op 2 augustus 1985 werd het Tejat voorontwerp toegestuurd dat, na een openbuar onderzoek, op 7 oktober 1985 aan de Ge meenschapsminister werd toe- Sistuurti. p 24 oktober 1986 werd bij de Gemeenschapsminister van Kuituur aangedrongen om d< spoedprocedure snel te latei verlopen. Er is inmiddels nog geen be slissing. LH w «Mac •hak moec ijdie c Het gebouw te Baardegem, eens bestemd om een kultureel centrum type D te worden ten tijde van het (nog) zelfstandige Baardegem, wordt geen mini- kultureel centrum. Evenmin een kinderboerderij. De oude boerderij is inderdaad dermate reeds verkrot dat beslist werd tot afbreken over te gaan. Een fiedeelte werd immers vorig aar reeds uit veiligheidsover wegingen afgebroken. Voor afbreken van net geheel wordt eerlang in aanbesteding ge gaan en normaliter wordt de afbraak nog dit jaar of in het komend voorjaar een feit. Voorlopig wordt het een bijko mende parkeergelegenheid en een ruimte te gebruiken bij kermissen of andere festivi teiten. De boomgaard achteraan blijft zijn bestemming behouden. Gedacht wordt wel aan het eventueel oprichten van een regionaal bejaardencentrum vermits een politiek van decen tralisatie op dat gebied mo menteel gehanteerd wordt. Onderhandelingen met het OCMW zouden daartoe reeds aan gang zijn. Wat betreft de herinrichting van het Dorpsplein ging men reeds in aanbesteding en werd zelfs reeds begonnen In de Kerkhofbaan. De buizen mo menteel wachtende op het Dorp getuigen inderdaad van nakende werkzaamheden, Niets te vroeg alleszins. LH eel dir er.si upl drijf lubl grir Io loer n F lijn ie w èrui Aalst. De vijftig jarigen van Herdersem kwamen in een gezellige sfeer bij elkaar (a) "Geweldloos maar weerbaar" Op 21 en 28 november 1986 richt kwisploeg Fiasco zijn eer ste kwistornool in. Plaats van het gebeuren het Parochiaal Centrum te Hofsta de telkens om 19.45 u. 22 ploegen uit het ganse Vlaamse Tand strijden voor een schitterend prijzenpakket, dit dank zij een uitgebreide spon soring van ondermeer de Alge mene Spaar- en Lijfrentekas en het gekende Hout en Bouw- center te Hofstade. De inrichters mogen de «crè me de la crème» van het Vlaamse kwiswereldje begroe ten, zo rijn er o.m. Knok, met de ex. I.Q. recordhouders: Jo- nogroots, de heersers in het Appels Kwisverbond, Volgend Jaar Beter, winnaar van het Interprovinciaal Kwistornool te Dendermonde en de topfa vorieten: de Limburgse Brod- ders, recent nog triomferend In het prestigieuze Certabo-kwis- tornooi te Mechelen. Maar ook heel wat streekploe- gen rijn present en rijn niet bereid om zich zo maar gewon nen te geven. Benieuwd wordt dan ook uit gekeken naar de prestaties van Koes Koes, Loco, Tiem en Asdammen. Het belooft dan ook een span nend en hoogstaand tornooi te worden in Hofstade. Alle kwisliefhebbers zijn welkom en de toegang is uiteraard gratis. LH Onder een druilerig weertje stapten zowat 250 deelnemers op in de tiende Fakkeltocht voor de Vrede. Achter roffelende trommen van "Rode Valken" en met de bran dende fakkel in de hand, soms een hallucinerend schouw spel, werd opgemarsjeerd door de Aalsterse centrumstra ten: Pontstraat, Houtmarkt, Zonnestraat, Keizerlijk Plein, Vrijheidstraat, om te eindigen in het Vredeshuis, Esplanadestraat 8. Door omstandigheden viel deze Fakkeltocht verleden jaar weg, doch Vredeshuis en VA- KA namen de draad weer op. Met de brandende fakkel in de hand, teken van hoop, werd geprotesteerd: - tegen de bewapeningswed loop en de oorlogsekonomie die de vrede in gevaar brengen; - tegen elke vorm van fascis me, racisme en apartheid; - voor een gecontroleerde wa penvermindering; - voor meer en meer doelma tige ontwikkelingshulp en hon gerbestrijding; - voor een meer rechtvaardige wereld. In het Vredeshuis sprak Pat Patfoort, anthropologe ver bonden aan de K.U. Leuven en op vele (vredes)fronten ak tief, over "Geweldloos maar weerbaar". Deze dame die te vens doctor in de menselijke biologie is, onderzocht in intie mere sfeer de mogelijke tech nieken om zich weerbaar te tonen zonder geweld te gebrui ken. Iedere partij op de eigen Ksitie vastpinnen en er langs ide rijden nog al dan niet valabele argumenten op neer gooien, brengt allerminst aar de aan de dijk. Beter kan o.m. zijn te peilen naar de diepste bronnen van de ingenomen standpunten en langs daar ele menten van onenigheid trach ten uit te schakelen wat ge weldloze oplossing van kon- flikten ten goede kan komen. (L.H.) Aalst telt drie woonerven: Sterrestraat bij de Houtmarkt, Louis Paul Boon woonerf bij de Watertoren en de Waterin gen aan het einde van de Svl- vain Van der Guchtlaan. Mo menteel is er geen sprake van een nieuw woonerf. Temeer omdat schepen De Maght heeft moeten ervaren dat woonerven nogal eens mis bruikt worden o.m. wat betreft het parkeren van wagens. Gevraagd of er geen klachten over woonerven waren binnen gekomen stelde de schepen dat er slechts één was en aat dui delijk te zien was uit welke hoek die reactie kwam. Het bestuur opteert eerder voor vertragende voorzienin gen. Woonerven hebben vol gens de schepen ook een aan tal practische nadelen. Parking Walstraat Tegen geruchten in komt ook in de Walstraat geen woonerf. Op vraag van het stadsbestuur zou de parking van Amylum aldaar tijdens weekends en bvb. met carnaval ook door particulieren worden gebruikt, Amylum ziet er alleszins geen bezwaar in. LH 4 alst Ku Ond Van ture grrx bij d delij Met ter j het i het Boec Het gene brac Vict< van kom uitbl en k

De Voorpost | 1986 | | pagina 4