D Verdienstelijken in de bouw vereremerkt te Aalst «Vergrllzing» impliceert problemen ook in Aalst Aalsters Karnavalverbond slaakt noodkreten Weekblad Header iamie - Seheldestreek Aalsters Kultureel Centrum over één jaar operationeel? óii. Wij betalen U 50.000 frank cash voor uw TV-Ekspres! XNTlb Koop NU uw geluksnummer 21 NOVEMBER 1UI 38* JAARGANG NR. 47 - 31 F Het Syndikaat der Verenigde Aannemers voor de Bouwnijverheid in het arrondissement beste toenmalige bouwheer. Aalst vierde verleden zaterdag haar traditioneel feest der "Vier Gecroonden". Gestart Zij kregen talrijke, zeer be- werd met een eucharistieviering in de dekanale Sint-Martinuskerk die tevens werd langrijke, opdrachten van kei opgedragen voor de afgestorven leden van de haar Cecilia vierende fanfare "Kunst en zer Diocletianus uit te voeren, Vermaak". Bariton Johan Haezaert en sopraan Godelieve De Geyseleer zongen in soli !lun. vermaardheid groeide zo- religieuze liederen en samen uittreksels uit de "Deutsche Messe" van Franz Schubert aan toï m Klein"Azië het orgel begeleid door Christiaan Crombeen. Mooi gebracht doch, als U het ons vraagt, Tljde™ dez" reb naar Klein- toch minder gelukkig. Een voor vier stemmen gezet werk brengen met twee stemmen Azië kwamen de Vier Gebroe ders in betrekking met de ge loofsverkondigers, zij bekeer den zich tot het kristendom en keerden als gedoopten naar de Eeuwige Stad terug. Daar wachtte hen, vanwege Diocle- schept uiteraard leemten, ook al doet de orgelist dan nog zo zyn best. Na de mis speelde de fanfare een aangrijpend "Don't cry for me, Argentina". scholen voor de bouw zodat ming "Vier Gecroonden". ouderen hun eigen ervaringen Sinds de middeleeuwen had zouden kunnen overhevelen, elke gilde haar eigen patroon, 36 36 iet kader van de «Week van de Senioren» organiseerde de Aalsterse adviesraad Derde 38 ftyd onder impuls van ondervoorzitter eresenator Wim Verleysen een colloquium 38 r «de werking van de adviesraden voor de derde leeftijd in het Vlaamse Landsge- 38, ke». y K zen met minder dan 25 bejaar den kan van deze regel worden afgeweken op voorwaarde al- Aalst, bakermat van de bouw De feestzitting ging door lil •»«.■•»>-1« Uiviunum, guut naai eigen paiiuuu, de Salons Carlton waar heel De voorzitter hoopt verder dat gewoonlijk een heilige die in JJ JJ®» een 8™?tse QP^cht: wat prominenten uit de bouw- de overheid zal bijdragen tot nauw verband had gestaan tij- ?,eDouw v?n de tempel der sektor samen kwamen alsook het herscheppen van een ver- dens zijn leven, met de een aantal patroons en werk- trouwensklimaat en hoopt dat beroepsaktiviteit der gilde, of nemers die zouden verere- men zal kunnen komen in ge- beter nog, het beroep of am- merkt worden. zamenlijk overleg tot een toe- bacht zelf had uitgeoefend. Voorzitter Emile Rombaut komstgericht en bindend Onze heilige patroons kon- stelde na felicitatiewoorden bouwplan voor enkele jaren. den moeilijk beter uitgekozen aan de te vereremerken ver- Schepen De Maght brak worden. Hun geschiedenis is dienstelijke personen dat Aalst eveneens een lans voor degelij- zeer oud en begon in het oude traditioneel de bakermat is van ke opleiding van jongeren en Keizerlijke Rome, tussen 280 de "oude bouw" en dat ook wil hoopt dat vanwege de aanne- en 305. Diocletianus, keizer blijven. Aalsterse bouwmaat- mers die het de jongste tijd uitgeroepen door zijn eigen schappijen vinden we zowat toch met zo slecht hadden in- soldaten, muntte uit door zijn overal te lande tot zelfs buiten vesteringen mogen verwacht. haat en wreedheden tegenover de eigen grenzen. Ook in de christenen. Toen leefden en vreemde kontingenten. f* schutsheiligen van den arbeidden te Rome vier ge- - bouw" - Maar sinds enkele jaren is broeders: Severus, Severianus, de feestzaal van het stadhuis kwamen dan ook een 80-tal afgevaardigden van gelykc adviesraden uit het hele Vlaamse Land, van de kunst tot Limburg opdagen, ks nadat de Aalsterse adviesraad zich gewaagd had aan een «Behoeftenpeiling bij de Vragen sterse Senioren» waarbij 14.416 gezinnen werden gevraagd om mede te werken Irvan er 10.730 aktief meewerkten in volle openhartigheid. «ndeld werd er o.m. over en voor aanpassingswerken. trekkenen worden vertegen- samenstelling van de ad- Hierbij worden erkende huis- woordigd. aden in 73 verschillende vestingsmaatschappijen gelijk- tenten (géén deelgemeen- gesteld met de ondergeschikte Serviceflatgebouwen Verder over de bevoegd- besturen. Nieuw is ook dat Serviceflatgebouwen en woon- van deze diverse raden en voor woningen voor bejaarden kompleksen met dienstverle- hun uitgebrachte advie- programmatienormen worden ning zijn vormen van be- waarbij blijkt dat er in ingevoerd. Vrij laag: 1% van schermd wonen, d 287 werden uitgebracht de bejaardenpopulatie kan er Voor bouwen, verbouwen, van er 106 betrekking van genieten. Daarmedfe aankopen of herkondtitione- icn op uitzichten van het wordt, vooral aan de ren kunnen naast lokale en irenleven. OCMW's, de kans geboden regionale besturen nu ook betreft inspraak geschiedt bejaarden op te vangen die in vzw's en instellingen van open enkel in Gpel, Herentals, het gewone huisvestingscircuit baar nut betoelaagd worden, treil en Sint-Truiden via niet aan hun trekken komen. Deze serviceflats zijn bedoeld 'iesraad en in Berlaar via voor bejaarden die omdat ze jaardenraad. Elders kan Dienstencentra semi-validc zijn of wegens so la een kultuurraad, een Nieuw is door het dekreet dat ciale of psychologische rede- raad, een welzijnsraad, voor de bouw van een dien- nen niet langer alleen kunnen irpsraad een verruimde stencentrum toelagen kunnen wonen. Maar die dan ander- ntelijke kommissie of worden toegekend en voor het zijds toch nog voldoende red- raadplegingskommissie toekennen van werkingstoela- zaamheid hebben om zelfstan- 321 aangeschreven ste- 8en is er nu een wettelijke dig te blijven wonen mits de gemeenten is er in 133 basis... mogelijkheid okkasioneel hulp adviesraad. Voor onze Gesteld wordt hierbij dat dien- in te roepen. Via deze flats l is dat o.m in Affligem, stencentra vooral de 60-70-ja- zouden vele bejaarden hun op- 1 Erpe-Mere, Merchtem n8en °P het oog hebben via name in een rusthuis kunnen warme maaltijden, ontmoe tingsgelegenheden en ontspan- leszins dat het gaat om een de bouw in een lange tunnel Buiten het feit dat wij in ons Victorinus en Corpophonus. gasthuis uitsluitend voor valide geraakt en vol verwachting arrondissement eenmaal per Ze stonden bekend als de vaar- bejaarden bestemd. wordt naar enig lichtpuntje uit- jaar de "Vier Gekroonden" digste marmerbewerkers. De gekeken. Belangrijk acht de vieren, weten zeer weinigen oudste, Severus, werd aanzien voorzitter ook dat de jongeren iets meer over de betekenis en als het hoofd der onderneming zouden aantreden in vormings- de ware toedracht der bena- en stond aangeschreven als de uitstellen of zelfs onnodig ma ken. Het kan een zelfstandige v de infrastruktuur. Een dien- nende aktiviteiten; hoogbe- instelling zijn ~waar"de'"dage- stencentrum moet er enkel zijn iantal senioren zal in de jaarden krijgen (te) weinig lijks verantwoordelijke in- om bestaande leemten aan te inde decennia enorm toe- aandacht. Een dicnste'ncen- woont of een instelling aanleu- vul,en- trum moet meer zijn dan be- nend bij een rusthuis waar be- Aalst heeft vol8ens ZIJn Be jaardenhulp, klusjesdienst, stendige wacht aanwezig is die taI bejaa^en recht op 8 9 warme maaltijden en oproep- de bejaarden bij elke oproep dienstencentra. Om het even kan helpen. Daartoe zijn er dan parlofoons en bellen nodig. Op de vele vragen van een duidelijk geïnteresseerd publiek kwamen in een notedop vol gende antwoorden. - Ook voor het bouwen van dienstencentra is er betoela ging. 60% van de staat met een plafond van 26.500 fr/m2 en in sommige provincies 20%. In Oost-Vlaanderen niets. - Een dienstencentrum krijgt een maximale toelage van 250.000 fr. per jaar. De rest moet komen van gebruikers of OCMW. - In grote gemeente kunnen er verschillende dienstencentra zijn. Te Gent zijn er 3 en te Brugge 12. Norm is één dien stencentrum per 1000 be jaarden. Voor landelijke gemeenten waar dergelijke aantallen niet haalbaar zijn moet een andere vorm worden uitgedokterd. Men denkt o.m. aan een am bulant centrum. - Een dienstcentrum mag niet gelijklopend ^Tee"8bestaan- V°orzitter Rombaut, schepen De Maght en minister De Croo bij de vereremerkten (a) Keizerverering en het beeld houwen der bijhorende af godsbeelden. Zij weigerden eenparig dergelijk werk uit te voeren. Voor de Keizer ge bracht herhaalden ze hun wei gering en verklaarden geen beelden te zullen maken, die als afgoden moesten aanbeden worden. Met zijn gekende wreedheid greep de Keizer in: de "afvalli gen" werden gruwelijk gemar teld en met loden ballen dood gegeseld. Hun lichamen wer den voor de honden geworpen, doch deze lieten ze onaange roerd liggen 's Avonds namen de kristenen de lijken der Vier Martelaars weg en begroeven ze in alle stilte in de katakom- ben. De kristengemeente ken de echter niet de namen der martelaren, en zo werden ze eenvoudigweg genoemd de "Vier Gekroonden". Hun na gedachtenis werd te Rome ver eeuwigd door op hun graven een kerk te bouwen die gele gen is op de Via Lavicane en nog steeds de naam van de "Kerk der Vier Gekroonden" draagt. Toen rond 1889-1900 de noodzakelijkheid werd aange voeld onder de aannemers om zich te verenigen en het Syndi kaat der Verenigde Aanne mers werd opgericht, kozen de stichters de Vjer Gekroonde Martelaren als hun schutsheili gen. Jaarijks werd op de 1ste zondag na 4 november het Feest der Vier Gekroonden gevierd. In het stadsmuseum te Brus sel berust de triptiek der Vier Gekroonden, een anoniem schilderwerk, waarschijnlijk sierde het het altaar in de Sint- Vervolg op blz. 4 in. Van nu tot 2010 neemt lantal bejaarden toe met "len dat van de hoogbejaar- J(+80) wordt zelfs verdrie- om dan ook o.m. het de- apparaten. Het moeten centra zijn waar bejaarden van de wijk elkaar kunnen ontmoeten ■i* van 5 maart 1985 waarin en waar zij samen iets kunnen 1 soorten voorzieningen doen, waar aandacht bestaat tn gepland. voor hen en waar ze voor al hun zorgen terecht kunnen, tn voor bejaarden Dienstencentra zijn niet alleen Ic en regionale besturen voor de bejaarden, ze zijn ook tn een toelage bekomen van de bejaarden. Daartoe het bouwen van wonin- dient dan een centrumraad te Rusthuizen In de rusthuizen stijgt voortdu rend het aantal invaliden. Via het dekreet wordt gesteld dat rusthuizen ook toegankelijk moeten zijn voor niet-validen bejaarden. Zorgenbehoevend- waar men ze inplant, gezien de uitgestrektheid van het grond gebied zullen er steeds bejaar den wonen op zowat 4 km van een centrum. Gedacht wordt aan één dienstencentrum met wijkfilialen. Het is wellicht niet noodzakelijk dat men be- In de reeks «praafcafés» die PACT in «De Bathyscaaf» in waar parkeren quasi onmoge- Winnaar foor bejaarden. Dat kan worden opgericht die adviezen heid mag geen reden zijn tot ter ook voor aankopen verstrekt en waarin alle be- ontslag. Alleen voor rusthui gint te bouwen. Waarschijnlijk de Meuleschettestraat op donderdagavond organiseert, lijk is, lukken zal, blijft een kunnen wel hier en daar zalen sprak architekt Walter Van Herreweghe over de peripe- ander paar mouwen, of ontmoetingslokalen voor tieën van 't Kultureel Centrum, nogal eens denigrerend, namiddagen per week »<je kulturele put' genoemd. Een put was het alleszins. Hopmarkt Wat er van kuituur zal by te worden afgehuurd. Aalst op teert dus duidelijk voor geo- ÏT grafische spreiding. Wellicht samen met dan maar kan er een systeem worden Lijdensweg uitgedokterd dat het te betalen Pas 23 jaar won Walter Van Herreweghe de uitgeschreven wedstrijd. Men vond hem ech ter nog te jong en een heel komen wachten we Walter Van Herreweghe grijpt team werd aangeduid. Er werd huurgeld in de plaats zou kun nen komen van de niet nood zakelijke bouwtoelage. Rusthuizen - In Aalst heeft men in de vele tientallen jaren terug. op de Hopmarkt geducht ont- Tot de periode na de eerste eigend om het optrekken van Siesegemlaan en met de kul- wereldoorlog toen architect de gebouwen mogelijk te ma- Voor architekt Van Herrewe- tuurtempel aan de Molenstraat De Smedt vanwege het toen- ken, doch eens gesloopt, bleef ghe is het probleem er een dat reeds een paar generaties bezig houdt, en dat geëvolueerd is MA naar een reële lijdensweg. Niet in het minst door steeds wisse- IH^^H /«s rusthuizen af te rekenen met lende visies en van el" ellenlange wachtlijsten. kaar opvolgende bestuurs- - De dagprijs schommelt van meerderheden en de jongste 700 naar 1000 fr. waarbij dan üJd af8eremd door de bespa- al dan niet nog bijkomende nngen opgelegd door het sane- kosten kunnen aangerekend nn8sPlan- Het is een projekt worden. Vermits iedereen 031 ach Sltueert in de golden zulks niet kan betalen moet het sixties en van die riike mensen- OCMW tussenkomen dat dan mentaliteit de sporen in zich de sommen tracht te verhalen draa8l- op de ascendenten. Die som is u*aar n" dr'n8t de lÖd en de te verdelen onder de ascenden- huidige koalitie wil er alles op ten. Indien een ervan niet kan zetten om het kuhureel een- betalen komt dit gedeelte al- trum> eventueel misschien -thans te Aalst, niet op de zelfs gedeeltelijk, plechtig te V.l.n.r. eresenator V/im Verleyen afgevaardigde van minister Steyaert, Mare ^houders van andere familie- ^XmetTet^embad maar Adst De liïde^g van het kultureel centrum. Op de voorgrond links architekt Walter l èn en schepen Rem, Van Vaerenbergh (a) leden te hggen. o"het Tet het hS^aan de Va,n Herreweghe en rechts ere-volksvertegdnwoordiger Bert Van Hoorick, destijds LM schepen van kuituur (a) [AKV roept op dringende hulp in verband met de ind en de noodzakeiyke werkzaamheden in de AKV thalle in de Schoolstraat. ten paar jaar mondelinge jen van de stad Aalst, in kd met het herstellen van lurpand, wat betreft het ikelijkste zoals dak, mu- iflopen en elektriciteit, het AKV een afspraak ikt met schepen A. De t, op 21 maart 1986, om idzaak van dit alles te tken en op te lossen. Het (lord op dit onderhoud n wij 8 14 dagen later n. Wij zijn nu acht later, karnaval na- Bet rasse schreden, en het page-proces» is reeds be- jjn, dc winter staat voor 1 wij staan nog even 5 op 21.03.86. Daarom felag om aan te tonen dat KV van goede wil is, wde tijd dringt. Het AKV vraagt: Het vuil in de werkhallc te laten weghalen. Na tientallen telefoontjes en tientallen be loften, klachten van de buren aan het AKV qua stank en ratten, het aangetekend schrij ven aan Burgemeester en Schepenen, het voor laten ko men op de gemeenteraad met dank aan raadslid E. Mon sieur, is het eindelijk wegge raakt In ons huurkontrakt staat, dat het AKV geen afval stoffen mag opstapelen. Wij zijn gestart met karnaval '87 op 01.09.86. In de werkhalle ligt reeds opnieuw vuil. Het AKV tracht zo goed mogelijk het afval van het ijzer te schei den door steeds een kontainer te laten plaatsen voor het ijzer- afval. Vraag: kan de afval- dienst gedurende de werk- maanden - dit is van septem ber tot in april - met regel maat, dit vuil komen weghale- n? Het is niet mogelijk dit vuil in vuilniszakken te stoppen en buiten te plaatsen. Het dak is aan de buitenkant in zeer slechte staat. Het in het midden samengestroomde wa ter dringt door het plafond en zelfs de afvoerpijpen begeven. Aan de kant van de poort is er een weelderige begroeiing van klimop tot op het dak, zelfs door het dak en de muren. Het AKV heeft op het dak een hele massa klimop weggesneden om het afwateren te vergemak kelijken en het verstoppen van de goten tegen te gaan. De muur aan de kant van de Weggevoerdenstraat, staat in een zo slechte staat, dat de veiligheid ernstig in gevaar is! De scheuren in de muur wor den zodanig groot dat dé ste nen en de ruiten er langzaam beginnen uit te vallen. Wat dit laatste punt betreft, had Mevrouw De Maght ons beloofd persoonlijk zich van de toestand te komen verge wissen, samen met een inge nieur van de stad. Tot op he den (8 maanden later) is dit nog steeds niet gebeurd. Wij hadden voorgesteld op 21.03.86 als er geen stadsper- soneel ter beschikking was, om het doorregenen op te lossen (er diende nieuwe roofing aan gebracht te worden), om ons het nodige materiaal te leve ren, het AKV zou in de zomer maanden de klus dan zelf maar oplossen. Wij hebben niets meer vernomen, en het AKV was zelf verplicht haar eigen (schaarse financiële) middelen aan te spreken. Achteraan het gebouw, is er zelfs een spleet van 5 10 cm. tussen het dak van het ene gebouw en de muur van het andere gebouw. De problemen van de kosten van het verlies van de electrici- teit (door al dat water) loopt tot in de duizenden, en zijn ten laste van het AKV, zo komen wij bij het 3' probleem: electri- citeit. De hoofdschakelaar van het Iaagspanningsgedeelte wat be treft zowel gedeelte verlichting als gedeelte stopkontakten kunnen NIET afgelegd worden door slijtage en veroudering. Vraag: Wat in geval van brand? 1 Het AKV zou deze halle graag in een perfecte staat zien. Daarom heeft het AKV een werkgroep opgericht die deze problemen en het onderhoud van de halle op zich tracht te nemen en op te lossen. Zo hebben wij verf kunnen krij gen van partikulieren, kontai- ners ter beschikking gesteld door partikulieren, doen wij zelf aankopen om er alles zo veilig mogelijk te maken, en er zo voor te zorgen dat de 42 groepen die er gehuisvest staan, niet in de regen staan, maar... de Stad Aalst wil niet meewerken. Als laatste punt hadden wij gevraagd of er geen afbraak materialen ter beschikking zijn om de halle binnenin nog wat te verfraaien: verlichtingstoe stellen (om kapotte te vervan gen) houten of ijzeren deuren (om inbraak tegen te gaan) oude kasten en rekken om ma terialen en koppen te stapelen. Maar wat wordt daarvan, in dien men nog niet op het aller noodzakelijkste reageert? Het AKV roept om hulp... Er werd zelfs geprobeerd langs het Feestcomité maar even eens tevergeefs. Wie komt ons ter hulp? LH malig stadsbestuur de opdracht kreeg een stadsschouwburg op de Hopmarkt te ontwerpen. Het moest een schouwburg worden naar het model van de «Opéra de Paris». Maar verder dan plannen raakte men niet. won Na de tweede wereldbrand werd een wedstrijd uitgeschre ven voor planning van een groots kompleks op de Hop markt. Dat gebouw zou na&t een schouwburg ook onderdak verlenen aan de beide Aalster se akademies en aan de brand- alles zoals het was en de Hop markt veranderde in een par king. Zoals trouwens nu nog steeds. Gaat men met de 'par king' aan de Kapel in de Katte- straat dezelfde weg op? «Mens en Ruimte» Ondertussen schoten in Frank rijk kulturele centra uit de grond. Brussel deed mede en wat vroeger theater zou gewor den zijn moest nu kultureel centrum worden. Tijdens de tentoonstelling «Mens en Ruimte» hingen de plannen van het Aalsters Kultureel Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1986 | | pagina 1