c Fascinerende Hiëronymus Bosch kunstschatten in Oud-Hospitaal te Aalst Lede Antroposofie in Aalst Ca '111^1 mmm zoals 6611 «Aanbidding mmm Driekoningen» of 6 - 28.11.1986 - De Voorpost Toekomstige soldaten De jongelingen van Belgische nationaliteit, geboren in 1970, die op 15 november 1986, nog geen bericht zouden ontvangen hebben van hun inschrijving op de militielijsten, zijn gehouden deze inschrijving onverwijld aan te vragen bij het Bestuur van de gemeente waar zij op 1 oktober 1986 in de bevolkingsregisters ingeschreven waren. Zij zullen aldus voorkomen «wederspannelingen» te worden, hetgeen ernstige moeilijkheden voor de dienstplichtige kan meebrengen. De informatiedienst van het leger organiseert ook spreekdagen waarop jongeren een antwoord krijgen op hun vragen i.v.m. de legerdienst. Die spreekdag heeft plaats elke 1* woensdag van de maand van 13.30 tot 16.30 uur in de dienst Militie (binnenplein stadhuis), Grote Markt 3, Aalst, tel. 77.11.11, toestel 249. Volgende spreekdagen op woensdag 3 december en woensdag 7 januari. Op het ijs met de ABW-Jongeren Schaatsen op de Bloso-piste te Liedekerke op zondag 7 december met vertrek te 16.45 u. en terug te 20.30 u. Samenkomst aan het stedelijk trefcentrum, Driesleutelstraat 51 (jeugdhuis Kreja). Met eigen schaatsen kost het 50 fr. Zonder 100 fr. Inklusief vervoer. Niet-leden betalen 120 of 170 fr. Alle meisjes en jongens vanaf 12 jaar kunnen deelnemen. Alleen de eerste 30 kunnen echt mee. Niet talmen dus. Gewestelijk ABW-secreta- riaat, Hopmarkt 45. Tel. 053/78.32.71. Op wintervakantie In de Ardennen Waarover gaat het? Een vierdaagse wintervakantie in het vakantiecentrum te Bor- zee (prov. Luxemburg). Vier dagen avontuur, lol, sport, rust, vriendschap en als het weer meezit ook nog een lading sneeuwpret! In elk geval winterpret verzekerd! Periode: van 20 tot en met 24 december '86. Voor wie: alle jongeren vanaf 14 jaar kunnen deelnemen. Deelnameprijs: leden 3.000 fr., niet-leden 3.500 fr. De eerste 15 kunnen mee. Neem vliegensvlug kontakt op met ABW-Jongerensekretariaat, Houtmarkt 19300 Aalst. Tel. 053/ 78.32.76. ABW-JO Aalst plant voor '87 Noteer nu reeds in je agenda: einde januari, begin februari: kursus kreatief werken met computer (6 avonden). begin '87: (datum nog nader te bepalen): lessenreeks jazz- dance. periode paasverlof '87: opleidingskursus tot jeugdverant- woordelijke (60 u. kursus met recht op BJV monitor-brevet). schoolvakantie juli/aug. '87: buitenlandse reis (Joegoslavië). Wil je er meer over weten? Loop dan even binnen op het sekretariaat van de ABW- Jongeren. Solidariteit met Nicaragua Op vrijdag 28 en zaterdag 29 november 1986 heeft te Aalst een solidariteitsweekend met Nicaragua plaats. Organisator is de Culturele Centrale-afdeling Aalst die dit Midden-Amerikaanse land in een ander daglicht wil plaatsen. Vier ABW-militanten trokken in juli '85 met video-apparatuur naar Nicaragua. Het solidariteitsweekend opent op vrijdag 28 november om 20.00 u. met de vertoning van de videomontage. Daarna is er een nabespreking met één van de vier mensen die het allemaal meemaakten. Gedurende de twee dagen (vrij. 19.00 u. - 23.00 u. en zat. 9.00 u. - 12.00 u. en 14.00 u. - 18.00 u.) zijn nog andere zaken te beleven. Erembodegem Toneelvoorstelling «Tljl en Nele» Op 29 november om 19.30 u. brengt «Tijl en Nele», het toneelgezelschap van KWB-Erembodegem «Witte konijntjes met rode oogjes» van Lode Ansoms, in regie van Willy Van Bockstael, in het Parochiehuis, Termurenlaan, Erembodegem. Kaarten: 100 fr. In voorverkoop: 80 fr. Reservaties: tel. 053- 78.34.67. Eetfestijn DBC-Erembodegem Zondag 30 november van 12 tot 19 uur in het Parochiehuis Postzegelkring «Dencfrla» viert feest Ledenfeest 1986: zaterdag 13 december vanaf 19 uur, in het Parochiehuis. Deelname: 250 gr. per persoon. Kindermenu 125 fr. ledereen welkom! AA-Informatleavond Vrijdag 28 november te 20 uur in het Parochiehuis: 5 jaar AA «Om Mekaar». Kontaktadres: Postbus 38, 9440 Erembodegem. Landelijke Gilde Erembodegem viert Sint-Elool Dinsdag 2 december: te 9 uur Eucharistieviering in de O.L.V. Hemelvaartkerk, te 13.30 u. feestmaal in het Gerstenhof met garnalencocktail, ossenstaartsoep, varkensgebraad en groen- tenkrans, gebak en koffie tombola. Prijs: 350 F per persoon. 's Avonds te 20 uur: pensenkermis voor iedereen. Inkomkaar- ten: 125 fr. ledereen welkoml K.W.B.-toneel Erembodegem-Terjoden Opvoering «De verloofde van mijn vrouw» op 28 en 29 november, 5, 6, 7 december telkens om 19.30 u. in de Parochiezaal van Erermbodegem-Terjoden. Kaarten: 100 fr. KAV-turnen op muziek Maandag 1 december van 14 tot 15 uur in de bovenzaal van de Volkskring. Ook woensdag 3 dece ber van 20 tot 21 uur. KA V-hobbynamlddag Dinsdag 2 december van 13.30 u. tot 16 u. in de bovenzaal van het Parochiehuis. Papierophallng Woensdag 3 december Al Anon Vergadering groepsleden: dinsdag 2 december te 20 uur in de wachtzaal van het Parochiehuis. Slnt-Amanduskoor ten Bos Als voorbereiding voor Kerstmis komt het Sint-Amanduskoor ter herhaling samen in de Sint-Amanduskerk op zondag 30 novem ber, 14 en 21 december en zaterdag 6 december. De zaterda gen om 17.30 u. en 's zondags om 9.30 u. Nieuwe koorzangers welkom! CMBV-NCMV Kookles met demonstratie door mw. Van der Weeën op dinsdag 2 december in het parochiehuis. De vrouw In de Islam Dit is de titel van de voordracht door prof. U. Vermeiren op vrijdag 5 december te 20 u. in het KLJ-Heem. Gezin en stress Op maandag 1 december te 19 u. in het KLJ-Heem vergadering van KVLV. ledereen welkom. Wintercrlterium 2' kaarting van het wintercriterium in de Volkskring vanc vrijdag 28 november te 20 u. Prijzen voor het eindklassen Wie er de allereerste keer niet bij was kan nog bijspringen. ACV-eretekens Naar aanleiding van 100 jaar ACV wil de Leedse afdeling leii die 25, 35 of 45 jaar trouw aan het ACV waren huldigen, i meent in aanmerking te komen, neemt contact op met de b< of met het ACV-sekretariaat, Nieuwstraat 26 of met i plaatselijk AC V-bestuurslid. Nieuwerkerken buurtvrlenden Feestavond 10 jaar liniaal In zaal Lelie, Kasteeldreef, op vrijdag 26 december te 17II Zaterdag 29 november, te 20 uur in zaal Volkskring- klucht kerstfeest- Gezellig eetmaal en geschenken van de kerst kleinkunst, stemmige liedjes en sketches door kabaretgroep enIitussendoor optreden met passende muziek gevolgd Marjoleintje. Toegangsprijs 60 fr. Kaarten in voorverkoop 50 fr. pafé-chantant «zoals op Hoeksken-kermis» (bij de bestuursleden). hM,"*"'onHQr' K™"w Eerlang start een groep mensen in Aalst met een studie groep antroposofie. Er wordt onder andere een werk van R. Steiner bestudeerd: «Hoe verkrijgt men bewustzijn op hogere gebieden». Wie hierover meer inlichtingen wenst kan kontakt nemen met P. Barbé, Brusselbaan 300, 9440 Erembodegem. Tel. 053-77.49.02 of 053-66.80.73. Sirou Ann Baardegem Byzantijnse muziek Het kwartet Gospodi brengt Byzantijnse muziek in de parochie kerk op zaterdag 13 december te 20.30 u. georganiseerd door de Parochiegemeenschap en de BGJG-afdeling. Twintig jaar Scouts De viering 20 jaar scouts te Baardegem wordt gepland en Hofstsds voorbereid. Alle oud-leiders en -leidsters worden eerlang op een 1 ,u,oiauo samenkomst uitgenodigd om hun woordje mee te praten over de viering van dit jubileum. Chlro Joepie in nieuwe lokalen In de kleuterklassen op de Hoogstraat vonden de oudste afdelingen een riant onderkomen. De zusters van Sint-Vincen- tius stelden er hun lokalen ter beschikking van de jeugd. Wachtdienst dokters, apothekers, tandartsen en dierenartsen WACHTDIENST DOKTERS AALST Dr. L. Schockaert, Houtmarkt 2 Aalst. Tal. 21.42.88: vrijdag 28 november 20 uur; zaterdag 29 november de hele dag; zondag 30 november de hele dag tot en met maandag 1 december om 8 uur 's morgens; maandag 1 en dinsdag 2 december vanaf 20 uur; woensdag 3 december vanaf 12 uur; donderdag 4 december vanaf 20 uur tot en met vrijdag 5 december om 8 uur 's morgens. EREMBODEGEM EN EREMBODEGEM-TERJODEN Dr. Andrles, Steenstraat 10 Denderhoutem. Tal. 054/ 32.38.16: zaterdag 29 en zondag 30 november. HOFSTADE, GIJZEGEM Dr. J. Ampe, Steenweg naar Dendermonde 55 Gljze- gem. Tel. 70.33.55: zaterdag 29 en zondag 30 november. BAARDEGEM, HERDERSEM, MELDERT, MOORSEL Dr. R. De Cang, Grote Baan 226 Herdersem. Tel. 78.72.00: zaterdag 29 en zondag 30 november. NIEUWERKERKEN Dr. E. De Buyat, Dorpsstraat 39 Erpe. Tel. 21.32.55: zaterdag 29 en zondag 30 november. WACHTDIENST APOTHEKERS LAND VAN AALST Van zaterdag 29 november om 9 uur tot zaterdag 6 december om 9 uur: Carpentler, Ledebaan 53 Aalst. Clevers, Schildekensstraat 40 Smetlede Mahleu, Hoge Weg 2 Erembodegem Wakker-Geussens, G. Gezellestraat 43A Denderleeuw. WACHTDIENST TANDARTSEN LAND VAN AALST H. Brunau, Wellekensstraat 9, Aalst. Tel. 21.78.32: zaterdag 29 november van 14 tot 18 uur en zondag 30 november van 9 tot 12 uur. WACHTDIENST DIERENARTSEN LAND VAN AALST Dr. W. Beeckman, Immerzee ld reef 223 Aalst. Tel. 70.15.34 (bij afwezigheid tel. 21.37.57): zaterdag 29 en zondag 30 november. Antigifcentrum: 02/345.45.45. Zelfmoordpreventie: 02/649.95.55. AA: 091/25.86.29. Vzw de buurtvrienden houdt een belotterstomooi in café I. Vagant onder de titel «Troef uit». De kompetitie loopt over J maanden en begon op 22 dezer. Elke vierde zaterdag van maand is er dus te kaarten in De Vagant, Markiezaatstrrf Inleg 30 fr. Gratis versnaperingen, gratis tombola en di naturaprijzen per kaarting. Reglement te bekomen in Vagant. {Aalst. Herhalingen Jeugdviering 19 januari: «Noach In een notedop» Elke vrijdag om 19.30 u. in de bovenzaal van het Parochiehuis: 28 november, 5, 12, 22 en 29 december, ledereen is van harte welkom! Herdersem Beloften De Sint-Antoniusvrienden organiseren hun laatste belotting van het jaar op zaterdag 29 november te 20 u. in café Sint-Antonius. De Toren Souper van schaakklub «De Toren» op vrijdag 5 december. Wellicht komt Sinterklaas. Avondje Uit Het Gemengd Parochiaal Zangkoor brengt een avondje uit op zaterdag 6 december, Sinterklaasdag te 19.30 u. in het Paro chiaal Centrum in samenwerking met het Hardingkoor. Inkom 100 fr. In voorverkoop 80 fr. Voetverzorging KBG-senioren kunnen voor voetverzorging terecht in het paro chiaal centrum op dinsdag 2 december op het gewone uur. Voor de missies Van de kloosterschool werd nog eens 2.820 fr. ontvangen. Voetbal thuis Zaterdag: 13.30 u. SK miniemen - Moorsel 15 u. SK scholieren - Moorsel Zondag: 10 u. Patro scholieren - Zwijnaarde 10 u. SK II - Smetlede 14.30 u. Patro I - Papegem 14.30 u. SK I - Oudegem. Volkskoncert Op zaterdag 29 november te 20 u. in het Parochiaal Centrum 15de volkskoncert georganiseerd door de Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia Hofstade met medewerking van het Jeugdstudio voor klassiek ballet en kulturele vorming en het Pallieter-studio voor jazz-dance en bewegingsexpressie. Meldert Claerhaegse Comedle De Meldertse toneelgroep die om de twee jaar een stuk in zaal brengt speelt «Maak plaats, mevrouw». Een blijspel van Ray Cooney en John Chapman. Speeldagen zijn zaterdag 20 november te 20 u., zondag 30 november te 19 u., vrijdag 5 december te 20 u. en zondag 6 december te 19 u. Er komt een bijgevoegde opvoering op zondag 7 december te 19 u. Parochiecentrum Pierre Amandt ontvangt U dit weekend. Volgend weekend is het de beurt aan Hilde en Daniël Crabbe. Het geschenk uit vreemde landen Tot en met 31 december in het Affligems cultureel centrum de traditionele eindejaarsgeschenkenbeurs in zalen A ten voordele van missionarissen, zusters en leken-ontwikkelingswerkers van de streek. Gedichten Op zaterdag 29 november voorstelling van een nieuwe dicht bundel van Willy Verhegghe. Dr. Mare Galle leest er gedichten uit en Caroline D'Haese illustreert muzikaal. Begin te 20 u. Etentje bij de Eva's De damesvoetbalploeg «Eva's, Thor Kokerij Meldert» houdt een eetfestijn in de kantien van Tho, Molenstraat, op zaterdag 29 november vanaf 18 u. en op zondag 30 van 11.30 tot 14.30 u. Tomatensoep met balletjes, stamppot van prei of savooikolen, saucissen en spek, aardappelpuree met vol-au-vent, koffie en gebak, wijnen en dranken. Matige prijzen. Kinderen halve prijs. Gehandicapten Prijzen van de tombola van de afdelingen Baardegem - Meldert - Moorsel af te halen in zaal «Ons Huis» Hoogstraat 86 te Baardegem tot 15 december a.s. Moorsel Heemkundige Kring «De Falulntjes» De Moorseise Heemkundige Kring komt met een hernieuwde werking. Dit in aanwezigheid van Renaat van der Linden, voorzitter van de Bond voor Oostvlaamse Volkskundigen. Een bedevaartvaantje ter ere van de H. Gudula staat ook op het getouw. Spoorverminderlng Op 30 november kan U in het Parochiehuis terecht voor verminderingskaarten op de spoorweg. Ook op 14 december. Telkens van 10 tot 12 u. BGJG lidkaart meebrengen. In het kader van Europalia Spanje, gerealiseerd met blijkbaar afgedaan; wat menten! Zijn Hooi wage: steun van de Nationale Loterij en in samenwerking met hem boeit zijn: de ver- middenpaneel van de m het Kollege van Burgemeester en Schepenen van de Stad schrikkingen en de halluci- raliserende «hooiwagen-ti Aalst, brengen de Vrienden van het Museum Oud-Hospi- naties van het bijgeloof ptiek» tussen de uitbö taal Aalst, van 22 november tot 16 december 1986 de (Tuin der Lusten) in een ding van hemel en reizende fototentoonstelling Bosch in het Prado» in het droomachtige wereld, vol staat vol gedetailleen Museum van het Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt 13 te krioelende naakte mensen, voorstellingen van mens Aalst. De «hel der muziek» is bij- lijke gebreken. De grom Deze tentoonstelling is samengesteld uit fotografische zonder opvallend in de hel slag van dit werk is hi kleurenreprodukties op ware grootte van verscheidene van de Tuin der Lusten. Zij gezegde: «De wereld is ee beroemde schilderijen van Hiëronymus Bosch (ca. 1460- die van de geneugten van hoop hooi, ieder grijpt 1616), die in het Pradomuseum te Madrid worden de muziek misbruik hebben van, wat hij krijgen kan bewaard. gemaakt, worden gemar- Wanneer hij traditional immmm onderwerpen schilde: Hi|^B «Kruisdraging» geeft telkens een persoonlijke .IVjP^H travagante noot. Belichd. dyf- 1 men de herders die op he fT M dak van een bouwvallig stal geklommen zijn in d| «Aanbidding der Driekc ningen» niet het kwaad ii de wereld, haar slechte tenties? In dat werk mui |Q Bosch ook uit in de klei renfinesse en de weerga* van het landschap. Wi 1st Bosch ook nog boeit is: b *mb anekdotische en het fanta «ver tische. Kijken we maj Ut tc naar «De Verzoeking va i®r c Sin t-An toni us». De heilij draagt het habijt van de A erk toniusorde. Hij zit neerg ncia knield, zijn mediterend ei blik op oneindig, onveitrd schillig voor de naderend Dg monsters en voor hen di« temj van achter de heuvel, naa ing zijn kluis afkomen om e Aalst. Bedroevend weinig belangstelling voor een boeiende dia-voordracht over Jeroen iet vuur aan te steken. Di npaf Bosch door E.H. Dierick (a) Europalia is een organisa tie die regelmatig een Euro pees gastland de mogelijk heid biedt om zich via een waaier van kulturele en ar tistieke manifestaties in heel ons land voor te stellen. Voor de realisatie van «Eu ropalia 85» werd Spanje uitgenodigd om zijn kui tuur te komen voorstellen. De meest representatieve vertegenwoordiger van de Nederlandse kunst van de late vijftiende eeuw is Hië ronymus Bosch, die om streeks 1450 in 's Herto genbosch toen de vierde hoofdstad van het hertog dom Brabant werd gebo ren. Tot de latere bewonde raars van Bosch behoorde de plichtsbewuste Spaanse koning, Filips n, uit wiens bezit de omvangrijke Bosch-verzameling in het Madrileense Pradomuseum afkomstig is. Niet zo ver wonderlijk dus dat de ten- Aalst. E.H. Dierick over zijn «imaginair museum» (a) toonstelling «Bosch in het Prado» Europalia '85 inga- Hollandse kunstenaars luid heeft. Om de nieuws- hebben onze gewesten we- giengheid van de talrijke rekhvijd beroemd gemaakt, belangstellenden in het in- Het pradomuseum te Ma- trigerende werk van Hiëro- u bezit de rijkste verza- nymus Bosch te bevredigen rieling van Hiëronymus heeft Europalia een beroep Maar ook muaei gedaan op de uitzonderlijke Portugal, Wenen, Brus- vakkennia van fotograaf Nederlandi E.H. Alfona Dierick die alle Berlijn Münohen Frankfur authentieke en toegeschre- en de verenigde Staten kan ven schilderijen van Boech zijn geniale scheppin-rI- in het Prado fotografisch r<uln bewonderen. Met dukt van zijn tijd. Met rijke mderwerp werd doe aat Bosch vaak hernomen. O rje het beroemde «tafelblad» 4 een paneel beschermd doo|en een glasplaat «De zeve eu Hoofdzonden» is de verreT zen Kristus de centrale f guur. Zijn aanwezighel lijkt wegens de menselijk dwaasheid voorgesteld in f kleine scènes hoofdzonden illustrere bespottelijk niettegi staande de waarschuw «Cave, cave, Dominus det» (Wees op uw hoede, Heer ziet u). Met veel ironj illustreert Boech menselijk gedrag. De in te pretaties van de gelee re' over dit hele oeuvre alle richtingen uit: o.a. t chemie, taalkunde, releg' moraal, astrologie, paj chiatrie. mentaar: «sommige schl ders schilderen zoals hij verschijnt, Bot schildert de mens zoals h| De tentoonstelling «I in het Prado» in het Mu ren, wordt Bosch' werk te- seum Oud-Hospitaal is rug naar het thuisland te- gankelijk van 23 novembe ruggebracht waar het vijf tot en met 14 december va: «1. eeuwen geleden ontstaan 10 tot 12 en van 14 tot l is... in zijn ware grootte. uur; op zon- en feestdage jf) De meeste van zijn schilde- van 10.30 u. tot 12.30 u. a rijen zijn bevolkt met ge- van 14 tot 18 uur. (Geslote: Qp drochtelijke wezens en bi- op vrijdag en zaterdagvooi ,j,en| zarre monstertjes. Zijn wer- middag) en geeft vooral aai n ken doen te beklemmender de kunstminnende Aalstt itrai_ aan wanneer men hun naars en de schoolgaand jgn„ schepper ziet als een pro- Jeugd de mogelijkheid zie üeict op ware grootte en kleurge- het imaginaire museum» trouw heeft gereprodu- de term is met enige vrij- beeldende fantasie ver tolkt Bosch de spanningen ceerd. De verzamelde foto's heid ontleend aan ~André en de gisting die"zich in de vormen een indrukwek- Malraux opgebouwd in wereld van toen openbaar- kend geheel. opdracht van Europalia, waarbij alleen authentieke fototentoonstelling werken worden getoond, in den, tekent hij «de dwaas heid en de slechtheid», het «kwaad» van de mens. De een goed beeld te vorme van Bosch' geniaal mee terschap. Hopelijk zal initiatief van de Vriende van het Museum Oud-Ho pitaal er de nodige wee klank vinden I «Bosch in het Prado», ge- foto's op ware grootte en devote stemming van de presenteerd door de Vrien- voor zover de techhniek het den van het Museum van toelaat, in de juiste kleu- het Oud-Hospitaal in het Museum Oud-Hospitaal te Aalst, werd opgebouwd rond een vijftal buitenge wone fascinerende kunst werken: De Tuin der Lus ten, De Hooiwagen, De Aanbidding der Koningen, De Verzoeking van Sint- Antonius, De zeven Hoofd zonden. Naast het totaal beeld worden ook nog enke le détailopnamen getoond. Bij de opening van deze ten toonstelling, zaterdag 22 november, heeft E.H. Die rick met een interessante dia-voordracht, onder de ti tel «Licht op Bosch», het tentoongestelde werk na der toegelicht. Middeleeuwen heeft bij hem telt door reuzegrote instru- (De Bruy Belangrijke Vlaamse en Aalst. Het gezelschap «De Vriendenkring» uit Herdersem dat op 28, 29 en 30 novembi «de verloofde van mijn vrouw» speelt in het parochiaal centrum te Herdersem (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 6