en de kleine k I Schitterend medidatief Gospodi koncert Wieze kon genieten van heerlijk kerstkoncert Winterkoncert «Kunst en Vrijheid» Hamme was meevaller in Dendermondse abdijkerk Kerstkoncert van Marnixring Dendermonde Kerstmis in OLVrouwkerk te Sint-Niklaas if Kerstconcert 1986 door de Jeugdharmonie «Dynamic» Dendermonde De Voorpost - 19.12.1986 - 11 «Uitmuntendheid) Muziekschool uit ten hoge mers als I Ier), Mari nwoud tra Maria (A Coeli tuum pi straete) (Brahms). Als inter Lebbeke. In de Sint-Salvatorkerk van Wieze verzorgde het Dendermondse Sint- Jozefs koor een prachtig koncert (G. Breckx). In zaal «De Vlaamse Schouwburg» was er heel wat belangstelling voor het winterkoncert de Bigband van de Koninklijke Liberale harmonie «Kunst en Vrijheid».Veel bestuursleden van aanverwante groepen en bewegingen en nevenorganisaties hadden er aan gehouden aanwezig te zijn. Maar ook veel muzikanten en sympathisanten vulden de zaal. Bij het begin van de avond wens nog vele verenigin- verwelkomde dienstdoende gen die Fernand van Dam- voorzitter Remi Van Luce- me nauw aan het hart la ne iedereen op dit muzikale gen. Zijn afsterven is onge- samenzijn. Hij herinnerde twijfeld een enorm verlies aan de onlangs overleden voor de maatschappij. Dit voorzitter Ferdinand van winterkoncert, stelde spre- Damme die een groot stuk ker, wordt dan ook ge- van zijn leven aan Kunst en bracht door dirigent Jacky Vrijheid heeft gespendeerd. Eddyn als herinnering aan «Hij heeft zich totaal inge- de overleden voorzitter Van spannen voor «zijn liberale Damme voor de vele jaren harmonie». Er waren trou- dat hij zich verdienstelijk van J.S. Bach. De gezanten van de Ros Beiaardstede verklankten dan met brio een viertal Weinachtslieder als: Es kommt ein Schiff, Enatus est Emanuel: Jo seph, lieber Joseph mein, en het gekende Rorate Coe li, dat nog steeds de muzi kale en religieuse harten beroert. Om het eerste deel te beëindigen brachten De Praeteres mannen nog een machtig «Lobt Gott» (Hune- cke) en het «Rorando coeli defluant» (Vodnansky). Na de pauze konden we lui steren naar een vijftal Vlaamse kerstliederen: Laet ons mit herten reyne, In 't stalleke van Bethle- Op zondag 21 december organizeert Marnixring Dendermonde Ros Beiaard in de Sint-Alexiuskapel van het Begijnhof te Dendermonde een kerstkon cert opgeluisterd door het Gymel-ensemble onder leiding van Dirk Vermeir. Het Gymel-ensemble in Dendermonde voorstellen is allicht overbodig. On langs kon men dit uitzon derlijke koor, bestaande uit zangers uit Dendermonde en Zele, nog aan het werk zien in het stadhuis bij gele genheid van het eerste stad- huiskoncert. Ook nu zal het Gymel-ensemble voor een schitterend programma zorgen. Men begint met het Magnificat voor koor en so li van Purcell waarna van dezelfde komponist «Sound the trumpt» wordt gebracht en dat is een duet. Het koor vervolgt dan met Occe Nas van Kovpoba. Vervolgens Popjazi van Christov, een lied voor koor en solo waar na Bennet'8 O that I knew wordt gezongen. The wel coming table is een lied van Ballard en Ching a ring chaw werd geschreven door Copland. Van Conelli wordt de sonate voor strijkers ge bracht. Dan volgt een deel met kerstliederen en spirituals. Onder meer met Uit uw he mel zonder grenzen, Noël i nouvelet, Once ip Royal Da vid's city, O Jeruzalem suss, There is a star, Een kind geboren en In een huis. De toegang tot dit kerst koncert in de Begijnhofka pel bedraagt 120 fr.; 30 plussers betalen 100 fr. en studenten 60 fr. Het kon cert vangt aan om 11.00 uur en om 12.00 uur wordt het aperitief geserveerd. heeft gemaakt voor de libe rale harmonie. En voor al les wat hij voor deze organi satie betekent heeft». Voor de eerste keer werd het koncert in twee duide lijk afgelijnde gedeelten naar voren gebracht. Het eerste deel bevatte een acht tal instrumentale num mers. Na de pauze schakel de men over naar een ge heel ander genre. De Big band was dan de begeleider van het optreden van de lo kale Hamse zanger Gert Haeghe, vooral bekend via de radio-zender Motief en Forest. Dit tweede gedeelte was zowel voor de 22 muzi kanten als voor de Hamse zanger een primeur. Het viel geweldig in de smaak. Geen wonder dat na elk stuk de 250 aanwezigen luid applaudiséerden. Het is een avond geweest om van te genieten. Temeer daar men nu duidelijk ge mikt had op mensen die lie ver instrumentale num mertjes willen horen. Na het einde van dit suk- sesrijk optreden vertelde dirigent Jacky Eddyn dat het de bedoeling is om de Hamse bevolking elk jaar een totaal nieuw program ma voor te schotelen. Nieuw op verschillende punten. Daarom wil men meer dan ooit inspelen op de verlangens van het pu bliek en de tendens van het muzikale leven. In de toekomst wil Kunst en Vrijheid de jeugd aan spreken. Hij dankte de mu zikanten van de Bigband die enorm veel uren ge spendeerd hebben om hun stijl en optreden bij te wer ken en onder de knie te krijgen. Het was een werk van vele lange avonden om deze jazz-interpretatie naar behoren te kunnen uitvoe ren. Maai- het is gelukt. Misschien is de grote op komst een beloning voor hun inzet en schept dit een band van vertrouwen om in de toekomst nog verder in die richting te zoeken. Diri gent Jackie Eddyn loopt nog met een droom rond. Hij zou dolgraag met een koor willen starten. Mis schien komt in de toekomst wel een eerste poging ertoe. Kijkend in de toekomst zou hij volgend jaar willen op het podium komen met de geschiedenis van de jazz. Een heel boeiende en kleur rijke geschiedenis. Met de medewerking van het be stuur en de muzikanten is er in de toekomst nog wel het een en ander te realise ren. Het uitbouwen en per- fektioneren van koncerten is voor hem een van de al lerbelangrijkste aktivi- teiten Ter gelegenheid van het hoogfeest van kerstdag wordt op donderdag 25 december om 10.30 u. in de OLVrouwkerk te Sint-Niklaas de «Missa Sancti Jo- hannis De Deo» van Joseph Haydn uitgevoerd door het Koninklijk Gemengd Koor Sint-Gregoriusgild onder leiding van Robert Hellemond en met als solisten Lily Weyers, Mariene Bauwens, Paul Opso- mer en Florent Verbeke. De mis wordt verder opgeluisterd met kerstliederen en het koor zingt als slotstuk het nr. 36 uit het Weihnachtsoratorium van Johann Sebastian Bach. Lebbeke. Een aandachtig publiek woonde het kerstkoncert in de Sint-Salvatorkerk te Wieze bij (G. Breckx). Als voorbereiding op het nakend kerstgebeuren worden hier en daar diverse muzikale initiatieven genomen. Ook Wieze wou op dat punt niet ten achter blijven. In die optiek werd er daar vorige zondag in de liturgie Gaudete (Verblijd U) door de plaatselijke V.W.B. en K.S.R., en met medewerking van het Gemeentekrediet van België, in de St. Salvatorkerk een sfeervol kerstkoncert aangeboden. Uitvoerders waren het St. Jozefskoor van het Dendermondse Keur (ca. 50 zangers) momenteel akterend in de kategorie o.l.v. Mark Goossens, en het koperenserable van de gedirigeerd door Geert De Praetere. Beide gastfor- maties maakten er een mooie muzikale, en godsdienstig-kulturele avond van. Velen zullen zich nog het laatste weekend van september 1986 herinneren omwille van de verhuis van de Dender mondse reuzen en het Ros Beiaard naar him nieuwe verblijf. Velen zullen zich hierbij ook nog herinneren dat het daaraan voorafgaande programma werd uitgevoerd door de Jeugdharmonie «Dynamic». Samen met hun gasten uit Geldrop Nederland en Kempten Duitsland, lieten ze het centrum, van Dendermonde muzikaal zinderen. Op deze manier werden de vele honderden wachtenden in de passende feestelijke sfeer gebracht. .W.B. verantwoordelijke, h. Jos Abeel, stelde zan- en blazers voor. in het eerste gedeelte de St. Jozefkoris- ïoge noten met num- als Dixit Maria (Hass- Maria door een door- trad (anoniem), Ave (Arcadelt), Regina (Aichinger), Sub praesidium (Roei en Der Jager intermezzo bliezen de van Lebbeke de Salvatorkerk vol muziek hem, Nu is die rose van Jesse, Goed om te bezoeken, en het overal ter wereld ge kende «Hoe leyt dit Kinde ken» (Berckelaers). Daarna was het weer de beurt aan de Lebbekenaars die him puike Suite in Barokstijl af sloten met een huppelende Rondo (Roelstraete). Ook Engelse Christmas Ca rols stonden op het pro gramma: «In the bleak mind-winter», «Ding dong» (fris als kerststerren), «Adam lay ybouden en «In dulci jubilo». Achter dit stemmiug kerst koncert werd dan een or gelpunt gezet met de beken de oude song «Nu zijt welle kome», bij een samen-optre den van koor, ensemble en de aanwezigen. Al dankend onderstreepte de h. Abeel dat ook ama teurs muziek van de boven ste plank kunnen ten geho re brengen. En nadien waren er bloe men van de dames (voor de dirigenten), kerst- en nieuwjaarswensen, en het in -uitzicht - stellen van de uitgave «Kerstkoncert 1987». Als 't God belieft!». J. Van Landuyt Maar dit afwachtingspro- gramma was slechts een klein onderdeel van een groots en wel gedurfd drie daags Internationaal Mu ziekfestival dat door deze jeugdige harmonie werd georganizeerdHoofdbrok van dit zeer geslaagd festi val was echter de reeks koncerten in de Ros Beiaardzaal van het Den dermondse Stadhuis. Béhe- vens de voornoemde buiten landse gasten hadden ook een aantal uitstekende en hooggeklasseerde Belgi sche muziekverenigingen zeer gewaardeerde uitvoe ringen gebracht. Een tel kens bomvolle Ros Beiaard- zaal en een entoesiast pu bliek waren de beste dank betuigingen voor de orga nisatoren van «Dynamic». Ook de pers schreef kolom men vol lofbetuigingen. Ie dereen was het er roerend over eens: dat moest eens meer gebeuren te Dender monde! Nu, slechts enkele maan den later, nodigt de Jeugd harmonie «Dynamic» de muziekliefhebbers weer uit voor een avondvullend pro gramma. Op zaterdag 20 december 1986 om 20 u. is er weer afspraak in de Ros Beiaardzaal van het Stad huis te Dendermonde voor het stilaan traditionele Kerstkoncert. Ook nu weer staan er wer ken op het programma van modern tot licht klassiek, met als auteurs: A. Waig- nein, D. Stratford, J. De Mey, J. Hadermann, J, De Haan, zelfs Glen Miller. Even enkele titels: Moon light Serenade, James Bond en om in de Kerstsfeer te komen: Christmas Swing, een aantrekkelijke bewerk ing van een overbekend tema! Om het oog wat te gunnen Dendermonde. De jeugdharmonie Dynamic (arch.) zullen de muzikanten van En alsof het niet op Van «Dynamic» zich vanaf dit tijdens de pauze van het Kerstkoncert steeds aan concert zal de enige echte het pubhek voorstellen in Kerstman alle aanwezigen een gelijkvormige kledij, met een geschenkje be- nu nieuw aangeschaft voor denken, het vijfjarig bestaan van de Wie er wil bij zijn één af- jongste der Dendermondse spraak: zaterdag 20 decem- muziekverenigingen. ber 1986 om 20 u. Ros Beiaardzaal Stadhuis Den dermonde. De toegang is gratis (ook dat nog!), een steuntje wordt wel in dank aanvaard. Moruanx Jan A. van de wereldliteratuur en niet altijd aan autuerus die uitmuntten door hun gods dienstigheid. Maar opmer kelijk is dat bij al die au teurs ook plaats wordt ge maakt voor de stilte, de rust, de vrede, de bezin ning. Teksten en liederen vormen een groot geheel, dat nooit wordt onderbro ken door applaus van een pubhek dat het niet waagt om die stilte te doorbreken. Daarin schuilt de kracht van Gospodi dat het precies die vrede weet te brengen, die rust en stilte die nodig is om in zichzelf te keren en goed te loven. Gospodi brengt het alle- Dendermonde. Hoge belangstelling voor het koncert georganizeerd door het Davids- maal op een afgemeten wij- {„„fc (foto Piel Hermans). ze. Het komt misschien al te gemaakt over de wijze waarop men na elk hed ruim de tijd neemt om het programma te vervolgen. In feite maakt ook dit deel uit van de koncentratie die noodzakelijk is bij de uit voering. Het zich mentaal voorbereiden op wat komen gaat, het zich inleven in de teksten en de melodie, het zich klaarmaken. Voor de zangers vergt deze uiterste koncentratie heel wat inspanningen en inzet en het is pas na het laatste nummer «Spirit of God» dat deze koncentratie van hen afvalt, als een soort van be vrijding, een loutering of katarsis. Dat het pubhek deze inspanning en vooral dit schitterend gebracht koncert wist te waarderen, kon, men afleiden uit het langdurig applaus dat Gos- Dendermonde. Het Gospodi-zangkwartet zorgde voor een prachtig koncert m een podi te beurt viel. stemmige abdijkerk (foto Piet Hermans). In een echi vredige stemming luisterde vrijdagavond een aandachtig en talrijk pubhek in de Dendermondse abdijkerk naar een schitterend meditatief koncert gebracht door een stralend Gospodi zangkwartet. Het Davidsfonds Dendermonde, dat deze unieke [avond organizeerde, mocht zich verheugen in een opvallend grote aanwezigheid van muziekliefhebbers die zich wilden inleven in de vrede en vreugde van de kerstsfeer Gospodi heeft voor een flink deel bijgedragen tot deze voorbereiding op het feest van de vrede en zorgde met zijn byzantijns-slavische gezangen voor een heel aparte sfeer in een kerk die baadde in een licht van kaarsen. Men kon op bepaalde momenten de stille haast horen. En om stilte, vrede, rust en bezinning, daar ging het Naast de haast voltallige abdijgemeenschap, met abt De Coster op de eerste rij, mocht mevrouw Heymans- Dompas voorzitter van de Dendermondse Davids fonds afdeling ook schapsminister Jan 3 verwelkomen op dit koncert. Van bij de aanvang al voel de men de heel aparte sfeer, anders dan bij andere zang en kooroptredens. Het hoogkoor van de ruime kerk was sober gehouden. In het midden alleen vier lezenaars met eenenkel lampje verhcht en daarrond vier in het kraak wit gekle de zangers: Herman Ele- gast, Paul Nieuwdorp, Jos Simal en Guido Cassiman die samen Gospodi vormen. Een kwartet dat anders is. Het zijn vier vrienden, zo stelden ze zichzelf voor, die elkaar hebben gevonden en die samen de innerlijke stil te delen in de vreugde van het zingen voor God. Dat men heeft gekozen voor de nogal eigenaardige naam Gospodi is geen toeval. Gos podi staat immers voor «O Heer» en het is precies die Heer die men eer en lof wil brengen via de muziek. Het kwartet kwam in 1982 voorgoed van de grond en sedertdien zijn de byzan tijns-slavische gezangen de vier vrienden gaan boeien. Men heeft gekozen voor een uitvoering van deze gezan gen zonder enige begelei ding, a-capella dus was het er niet makkelijker op maakt. De gezangen wor den aan elkaar gebonden via bezinningsteksten die op een rustige sfeervolle wijze worden. Dat Gospodi teruggrijpt naar religieuze liederen is dus niet verwonderlijk. Dat die liederen komen uit de rijke schat aan byzantijnse en Slavische gezangen, waar de priesters en koren met zeer sonore diepe stem men deze liederen reciteren tot een haast eindeloze lita nie, betekent voor Gospodi een hele opdracht. Men heeft zich immers voorge nomen om precies die heel aparte wijze van zingen en zingend bidden over te brengen op het aandachtig luisterend publiek. Een voornemen dat ook een fhle koncentratie vergt. Daar om is de sfeer voor het op treden ook geheimzinnig en roept het sobere dekor vragen op naar wat gaat gebeuren. Van zodra de vier zangers de kerk betre den en plaatsnemen valt die sfeer van geheimzinnig heid weg en voelt men zich opgenomen in de vredige en rustige stilte. Die heeft plaats genomen in het hart van de luisteraars die zich dan laten meedrijven op de tonen van de heldere stem men die de heer prijzen en loven. Het zijn niet alleen byzan tijns-slavische teksten die worden gezongen en die zo traditiegetrouw worden weergegeven - we kunnen ons voorstellen dat het in studeren ervan niet alleen wat de taal maar ook wat de muziek betreft een hele op dracht is geweest - maar op het programma van Gos podi komen ook liederen voor die gezongen worden in talen die ons vertrouw der in de horen klinken. Opvallend is wel dat het ei genlijk niet zozeer om de gezongen teksten gaat, maar dat het vooral de klankrijkdom, de tonaliteit en de rust is, die de byzan tijnse liederen uitstralen die maken dat dat het aan dachtig publiek zich nauw betrokken weet bij de kon centratie die zich meester heeft gemaakt van de vier zangers. Tussendoor wor den bezinningsteksten ge lezen, teksten die men heeft ontleend aan de grootsten

De Voorpost | 1986 | | pagina 11