Tb Twintigste editie met Roemenië in de kijker Primulantus wint Lebbeekse sportkwis Nog maar eens Jonogroots Over vismarchands en wat daar soms bij homt hijhen Buggenhout huldigde Edmond De Kerpel en Francois De Bondt Dendermonde weer in «Boeketje Vlaanderen» 12 - 19.12.1986 - De Voorpost Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde i Twintig jaar geleden, van het gevreesde Aidsvirus was' toen helemaal nog geen sprake, tastte de streptococcus Quizitis enkele leden van de Vlaamse Klub Sint-Gillis aan. Aanvankelijk bleef de besmettingshaart beperkt tot het! Dendermondse maar na een paar jaar zat het kwisvirus overal in de provincie en snel werden vanuit Dendermon-I de ook de andere Vlaamse provipcies aangetast. Men kon toen terecht spreken van het 'Interprovinciaal Kwistor nooi'. Dit jaar is het IKD twintig jaar oud en de grootste kwis- happening van het land wil begin 1987 een feestelijke lus trumeditie. De Vlaamse Klub bouwde al die jaren aan een uitstekende reputatie met een unieke kwissfeer waar vaak verrassende wendingen tot op het eind voor spanning zorg- Lebbeke. De gemeentelijke sportraad organizeerde een sportkwis. Het organizere komitee had de handen meer dan vol (G. Breckx). Voor de zesde maal reeds organiseerde de Gemeentelijke Sportraad van Lebbeke zijn jaarlijkse sportkwis. Deze zesde editie kreeg haar verloop in de feestzaal van het tenniscentrum «Hof ter Burst», vorige vrijdagavond 12 december. Met het doel het kwisgebeuren enige variatie toe te dienen werden vorige vrijdagavond niet uitsluitend de klassieke mondelinge vragen op de vijf tien deelnemende teams afge vuurd, maar werd ook een ro de draad ingelast, tijdens de welke de deelnemers via het herkennen van een klankmon tage de naam van een sport man of -vrouw moesten in vullen. Na een kort welkomswoord van Gemeentelijk sport raadvoorzitter Pierre Floryn hij dankte o.a. de sponsors van de kwis gaf kwismaster, Mevr. Paula Van San, de voor lezing van het reglement en kon de vragenstelling be ginnen. De deelnemers be landden bij de eerste vragen meteen al op het voetbalter rein en als leek kwam je aan de weet dat tijdens het seizoen 1984-1985 Ronnie Martens, Alex Czerniatinski en Marc Degryse zich ontpopten tot de beste drie Belgische doelschut- ters en dat Raymond Mom mens, een momenteel Frans lerende Lebbekenaar, tijdens de jongste Mundial tegen de Fransen op de Mexicaanse wei mocht stoeien. Al bij al bevat te de kwis 22 gewone vragen en even groot aantal «stern- vragen». Reeds bij de pauze stond «Pri mulantus» duidelijk afgeschei den aan de leiding. Die positie zou het team, gevormd door het trio Van Langenhove, Theuns en Meganck, trouwens niet meer afstaan. Voor de jury hield het opstellen van de eindrangschikking verrassend een hele klus in, vermits voor de derde en vierde plaats een ex-aequo te noteren viel en de jury maar eventjes zeven re- servevragen moest stellen. De ze werden uiteindelijk de «Verenigde Vrienden» uit de Molenstraat te Wieze. De jury bestond uit voorzitter Pierre Floryn, de sekretarissen Rik Moortgat en Jean Van Strijthem, Denise De Brandt en Mare De Smedt die de ant woordformulieren ophaalden, Jan De Decker als kontroleur en skorebordhouder, Willy Elskens die instond voor de klankmontage en Arthur Se- mal die nauwkeurig de klok in het oog hield en de gong be diende. De algemene leiding berustte bij sportfunktionaris Alfons Abbeloos. De prijzenpot, die een waarde vertegenwoordigde van 50.000 F, ging naar: 1. Primulantis 73 De Zeppo's 66 Verenigde Vrienden Wie- 65 De Lustige Tennissers 63 Ajax Jong en RBS-Lebbe- 5. ke 7. Sclessin 55 8. Korfbalclub Atlantis 54 9. ZVC Royal en Ajax- oud 53 11. De sportieve verliezers en Tennisschool Hof ter Burst 52 13. Caroline 47 14. De Kiffy's 44 15. Avanti Nopri 43 Uit deze uitslag blijkt dat heel wat teams aan elkaar gewaagd waren. Tussen de 7de en de 12de plaats in dc einduitslag bestaat iverigens maar een puntenverschil van amper 3 punten. Achteraf konden we overigens uit de reakties aflei den dat deze sportkwis door iedere deelnemer gewaardeerd werd, de organisatie als suk- sesvol beschreven werd en ie dereen volgend jaar opnieuw present zal zijn. (pvr) Lebbeke. Blijkbaar waren de vragen niet van de poes (G. Breckx). Appelse Kwiskompetitie den. "Een plaats waar men oude en nieuwe vrienden ont moet...", zo luidde de slagzin van het IKD enkele jaren te rug en inderdaad, de oude vrienden kwamen ook steeds terug. Vorig jaar bleven vijf weken lang bijna tachtig ploe gen in de ban van het kwisge beuren. Aan de suksesrijke formule van de laatste jaren wordt er dit jaar nauwelijks wat veran derd. Het tornooi staat voor iedereen open en mits betaling van 1.000 fr. is de ploeg inge schreven. Alle ploegen worden in reeksen ondergebracht waarbinnen schriftelijk dezelf de vragen over twaalf geva rieerde onderwerpen of rubrie ken dienen opgelost. De ru briek verkeer, vroeger vaak een lelijk struikelblok voor de kwissers, verdwijnt en naast o.a. kunst, sport, film, fauna en flora, geschiedenis, aar drijkskunde, muziek, letter kunde en het 'land' zit nu ook toerisme in het pakket. Twee Dendermondse Rossen zorgen voor bijkomende spanning, vaak ook voor doffe ellende en soms onverwachte wendingen. De prijzenpot bij de Vlaam se Klub is nog onvolledig maar ook dit jaar overschrijdt Vlaanderens grootste kwisge beuren het half miljoen aan prijzen. Het Gemeentekrediet van België is ook nu weer de hoofdsponsor maar een grote massa nevensponsors zijn voor de organisatoren toch minstens even belangrijk. De grootste slokop blijft de rubriek 'land'. Samen met de eindoverwinning wordt die ru- t^, briek dit jaar beloond met vijf reizen naar Roemenië. De vol- Jar ledig verzorgde vliegtuigreizen ^a( naar het land aan de Zwarte Zee kwamen er vooral dank zij de medewerking van de Roe- menië-specialist bij uitstek: Maxitours. De kwisdata liggen al langer vast, de zalen waar de kwis- strijd moet doorgaan voorlopig nog niet en elke kwisfanaat heeft in zijn nieuwe agenda al de vrijdag 6, 13, 20 en 27 maart en verder zaterdag 4 april aan gestipt. Die zaterdag wordt de rijke prijzenhoorn verdeeld tij dens een grandioze feestzitting ter gelegenheid van het twin tigste IKD. De eindwinnaar krijgt dan ook het 'verwonderd pratertje', de Noordstarfonds- trofee die nu nog op de kast van Volgend Jaar Beter prijkt. Wie voor het IKD-tornooi nog interesse heeft moet nu wel bijzonder snel reageren. Informatie krijgt U op het nummer 03/226.07.95 tijdens de kantooruren en vanaf 18.30 u. op nummer 052/22.68.80. Het kwissekretariaat zit bij Ni cole De Mey, Kouterlaan 13 te 9150 Dendermonde. IKD 1987 wordt wat bijzon ders. Een feestuitgave die alle verwachtingen moet overtref fen. Verwacht wordt dat een tachtigtal ploegen de kwis zul len bouwen. Een waar kwisser mag op de afspraak niet ont breken. (H.A.) Na een titel in 1983, in derde afdeling, in 1984 in tweede afdeling, in 1985 en in 1986 in eerste afdeling, l^jkt niemand Jonogroots dit seizoen weer van de kampioensti tel AKV te kunnen houden. KNOK en Volgend Jaar Be- waagde, terwijl Unaniem en ter leken aanvankelijk dit jaar ook Wodeismedoade verras- wel wat aan de hegemonie van send goed bleven spelen. Jonogroots te willen doen maar eerst VJB en daarna toch Bij de pauze zat Jonogroots ook KNOK moesten de kwis- echter toch weer op kop met sers van ploegleider Rik een "adelijke" haas en vooral Raemdonck laten gaan. Zater- dank zij een jazzsolo Kenton, dag, met Aquila als kwismas- VJB had daar moeite om van ter, stond weer niemand in de de laatste plaats weg te blijven, weg voor een vierde opeenvol- Aquila maakte het ook na gende avondzege. de pauze niet makkelijk al was KNOK en Unaniem startten het onbegrijpelijk dat DaviÜ bij Pachter wel het vlotst maar Hockney en Bessemer bleven na tien vragen, met voor ploeg liggen terwijl ook de mieriks- X en voor KNOK een eerste wortel een 'watjekou' of op- solo op respektievelijk Okla- doffer bleek te zijn. Jono- homa en zanger Stafford, zat groots bleef nu op kop en tien Jonogroots samen met Wo- vragen voor het eind zat Wo deismedoade en VJB toch op deismedoade nog op tien pun- de hielen. Tien vragen verder ten. Volgend Jaar Beter speel- was vooral de felle terugval de sterk in de tweede periode van VJB vreemd, VJB dat en haalde daarin het meeste steeds weer de verkeerde gok punten. In de. strijd om de avondzege kwam Wodeisme doade met een foutloze laatste reeks vragen dicht bij Jono groots en de reservevraag over Cesar Franck was voor de ploeg van Patrick Herssens voldoende om naast Jono groots te eindigen. Jonogroots dat nu al bijna dertig punten voorsprong telt op KNOK en veertig op VJB Alleen de strijd om de dichtste ereplaats lijkt nog te kunnen boeien. Volgende zaterdag moet Loco de vragen stellen. In 't Peird neemt eerste afdeling dan af scheid van het kwisjaar 1986. De avond 1Jonogroots en Wodeisme doade 100, 3. KNOK 95, 4 Loco en Unaniem 87, 6. VJB 86, 7. PLoeg X 83, 8. Entity 80, 9. ATB 71, 10. Tora Tora 70. De stand: 1. Jonogroots 400 p., 2. KNOK 368 p., 3. VJB 358 p. Tijdens een ontvangst in de raadszaal van het gemeen tehuis bracht het college van burgemeester en schepenen hulde aan de verdiensten van twee Buggenhoutse sportkam- pioenen. Sportschepen Mare Heymans stelde beiden aan zijn collega's voor. Voor Francois De Bondt, Vlaams kampioen klei- duifschieten, noemde de sche pen de huldiging een verdere stap op weg naar de populari sering van deze sport. Edmond De Kerpel voorstel len hoefde eigenlijk niet. Deze Buggenhoutse sjapper heeft zowel in Buggenhout als daar buiten tot zelfs over onze landsgrenzen heen ruime bekendheid verworven. Uit handen van burgemeester De Landtsheer mochten de beide gevierden achteraf de schaal van de gemeente ont vangen. (pvr) Donderdag streek opnieuw een BRT cameraploeg neer in Dendermonde voor opnamen voor het toeristisch pro gramma «Boeketje Vlaanderen». Zaterdag om 19u05 kan men deze opnamen zien via BRT 1 De bedoeling is dat de kerststal op de Grote Markt, de winkels en de winkelstraten worden aangewend als dekor waarin het programma zal gepresenteerd worden door Gertie Christoffels. Van de gelegenheid wordt ook ge bruik gemaakt om de Driekoningenwedstrijd aan te kon digen die op zaterdag 27 december in de namiddag plaats heeft in Dendermonde. Liefst 40 procent van dc man- De Federatie van de Belgi- nen op de leeftijd van 35 jaar sche Verenigingen voor Infor- vertoont een min of meer uit- matica organiseert voor de ■r- vr ~v gesproken graad van haarver- vijfde maal zijn kongres te fc, i i i WÊÊM V I \§K&. - '*es- percentage stijgt tot Brussel. Onderwerp van dit Dendermonde. De ploeg van ATB De Natuurvrienden, niet altijd even goed geïnspireerd Dendermonde. Het Appels kwisverbond. De vragenstellers van de avond (foto Piet 65 la™™"' °P ICe'"'d Sane loHnfomatic'""18'"" (foto Piet Hermans). Hermans). Achiel Vermeiren vertelt. In het boek Lebbeke in 't lang en in 't kort» heb ik uitvoerig verteld over 't winkelken van Sensken Selvie, de vrouw van Fiel De Vis. Het moet trouwens zijn dat, naast de naam, ook het beroep erfelijk is, want een kleinzoon van Fiel en Selvie drijft nu, al ettelijke jaren zelf, een viswinkel in de Stationsstraat. Daar waar, tevoren, ook de ouders dezelfde commerqe hadden. Natuurlijk bestaat er in Lebbeke nog een andere vorm van visverkoop: de visventers. Iemand die vent noemen we een leurder. Een visventer noemen we echter nooit een visleur- der. Hij leurt wel met vis, maar we noemen hem een vismarchand. Ik ken er twee die op dinsdag en vrijdag de gemeente, met hun viswagen, doorkruisen Ik schrijf viswagen, maar ik bedoel visauto. Vroeger was dat met kar en paard en dan hoorde men de vismarchands roepen, hel kan niet anders. Ze schreeuwden zich hees, met hel overmijdelijke gevolg dat hun keel, af en toe, moest ingesmeerd worden. Ze deden dat trouwens in de veelvuldige staminees die er toen waren en die een vast deel uitmaakten van hun kliénteel. Vis- en mosselmarchands Naast de vismarchands waren er op bepaalde tijdstippen van het jaar ook mosselmarchands. Een vismarchand verkocht wel mosselen, maar een mosselmarchand verkocht alleen mosselen, geen vis. Voor deze laatsten was het een bijverdienste, voor de vismarchand was zijn commerqe zijn hoofdinkomen. Ik heb trouwens voddenmarchands gekend die in het mosselseizoen met mosselen leurden. Misschien is het opvallend dat ik zo vaak het woord mare hand» gebruik. Vroeger hadden we dat woord ook veelvuldig in de mond. Iemand die ook maar iets te maken had met kopen en verkopen, noemden we marchand. Zo waren er kolenmar- chands, voddenmarchands, petattenmarchands, paarden- marchands, stoffenmarchands, beestenmarchands, boter- marchands en ga zo maar door. De mosselverkopers kondigden zich aan met een ratel. Ergens was het een afgesproken teken, een traditie die gerespekteerd werd trouwens en die voorzag dal alleen om de verkoop van mosselen aan te kondigen een ratel gebruikt werd. Nu maken de vismarchands hun aanwezigheid of komst bekend met het materieel dat de steeds evoluerende techniek hun ter beschikking stelt: met micro en «hautparleur». Kastoor De eerste die zich meldt op dinsdag en vrijdag is - waarom zou ik zijn naam niet noemen? - Van Der Jeugdt, een afstammeling van oud-wielrenner «Kastoor». Van «Kas toor» zou de sportwereld nu zeggen dat hij een eeuwige beginneling was. Hij heeft inderdaad veel en lang bij de beginnelingen gereden. Maar, er zijn ook «prijzen» ge haald, waarbij af en toe wel eens een eerste. Wanneer ik me niet vergis - maar dat doe ik wel eens af en toe, schiet daarom niet op mij - heeft hij het op een bepaald moment bij de juniors geprobeerd. Ik heb de indruk dat zich ook in die familie een zekere erfelijkheid manifesteert. Waar Kastoor altijd reed om als eerste bij de meet te zijn, maken zijn afstammelingen ook de indruk zeer gehaast te zijn. Wanneer ge hun stemgeluid hoort die de komst of de aanwezigheid van hun wagen aankondigt, dan zoudt ge gelaarsd en gespoord moeten klaarstaan om buiten te spurten en uw aankopen te doen. Voeg daarbij - en wanneer ik dit neerschrijf, doe ik dit zeker niet om deze man te kwetsen ofte benadelen, integendeel, Ik vind dat de zon voor iedereen moet schijnen - dat hij zelfs in zijn aankondigingen zo gehaast is, dat men het raden heeft naar wat hij verkoopt. Ik ken hem en ik weet dat hij vis verkoopt, maar ik vraag me af of iemand uit wat hij omroept kan afleiden wat hij precies verkoopt. Komi daarbij dat hij reeds vroeg in de morgen - voor sommige mensen althans in de winter is het nog donker, de stilte en de rust verbreekt op een nogal bruuske manier. Soms maak ik me de bedenking of de mensen wel de kans krijgen bij hem in te kopen, zo haastig is hij. Ik maak dan wel eens legen mijn vrouw de iconische bemerking - zonder de minste negatieve bijbedoeling evenwel - dat die man zo vlug mogelijk zijn toernee achter de rug wil hebben, of... gewoon rondrijdt voor zijn plezier. En, dat zal zeker niet waar zijn. Achiel Van Bitsen Anders is het met de vismarchand die na hem komt, die kondigt zich immers aan op een meer rustige manier. Hij is ook al ouder, misschien komt het daarbij. Hij roept om te beginnen op de huismoeders, iets wat in feite ook a-confmercieel is. Want bij slecht weer - wanneer het geen weer is om een hond doorheen te jagen - zegt moeder de vrouw tegen haar op rust zijnde man, dat hij maar om vis kan gaan. Wat de meeste mannen gehoorzaam doen. Hei zou van mensenkennis en ook van een beetje hoffelijkheid getuigen, mocht Achiel Van Biesen, want hij is hei, ook de «huisvaders» eens aanspreken. Dergelijke manier van doen kan nooit nadelig zijn. Na zijn aanspraak van de huismoederskomt dan de aansporing om bij hem verse Oostendse vis te kopen. Hij somt dan meteen op wal hij zoal te bieden heeft: hij doet dat trouwens altijd, zo meen ik althans, in dezelfde volgorde: Kabeljauw, schelvis, tong, pladijs, verse haring, bakharing, pekelharing, gerookte makreel enz... Maar, in de zomer, zo ongeveer van Pasen tot Lebbeke- kermis, hoort men diezelfde stem, maar dan in de namid dag, die dan aankondigt: Hier de ijsroomwagen van Van Biesen. Koopt hier uw lekkere ijskreem: vannil en pistasj. Proef ook onze lekkere chocola-glassee!» Van Biesen rijdt van oudsher. Ik meen dat hij hier de voetstappen van zijn vader, Serafien Van Biesen, drukt. Of beter gezegd, dat hij in de sporert van zijn vader rijdt, al zal het met een auto niet zo gemakkelijk zijn in een karrespoor te rijden. Vis en roomijs: risico's Het spreekt vanzelf dat zo een dubbel beroep bepaalde risico's inhoudt. Wekenlang de huismoeders oproepen en aanporren om bij u hun verse vis te kopen en dan meteen de wereld moeten aanzetten tot het kopen van lekkere ijs kreem. Ge moet toegeven, dat kan soms tot vergissingen leiden. En waarom zou Van Biesen zich nooit eens vergist hebben. Hij is ook maar «ne vismarchandof «ne pakskekaatmar- chand», naargelang het seizoen. Zo gebeurde het op Pasen, het weer was gunstig en de zon van de partij, dat Achiel rondreed met zijn ijsroomwagen. Hij was enkele dagen weggestopt van zijn visverkoop en had zich hals-over-kop in zijn aktiviteiten van ijskreemman gestort. En wat klinkt er opeens door één van onze bekende Lebbeekse straten: «Hier de ijsroomwagen van Van Biesen, huismoeders koopt hier uw verse Qostendse vis...» Op dat moment realiseert hij zich echter dat hij met ijskreem op de baan Ls en niet met vis. Hij zal wel eens ingehouden gevloekt hebben en gehoopt dat niemand het gehoord had. Maar dat kan dan ook weer niet. Ik heb het verteld, omdat hel behoort tot de geschiedenis van elke dag. Er zijn echter ook nog andere zaken die daartoe behoren. Ook, wat volgt. Op een dag is Achiel gewetensvol aan zijn vistoernee bezig. Hij heeft al ettelijke keren op de huismoeders geroepen en hun verteld wat ze bij hem allemaal kunnen krijgen. Tegen geld natuurlijk. Voor de zoveelste maal is hij de opsomming van alle verkrijgbare vissoorten begonnen, wanneer plots zijn aan dacht getrokken wordt door een reklamepaneel dat de opening aankondigt van een nieuw tankstation: «Nieuw pompstation, op honderd meter!» Hij is zo verrast door die aankondiging die ik weet niet wat bij hem losmaakt, dat... wanneer hij al zijn artikels heeft opgesomd -...bakharing, bruine haring, gerookte ma kreel. ..- hij er met veel klank en volume aan toevoegt: «Op honderd meter!» Kunt ge u voorstellen? Een rijdende vismarchand die aankondigt dat zijn «marchandise» te koop is op honderd meter. Of er nog dergelijke zaken gebeuren? Wel ja. En waarom niet? Het gebeurde niet te Lebbeke, maar elders en het ging niet om een eenmanszaak, maar om een familiebedrijf, waarbij sommige familieleden met vis en andere met ijskreem rondreden. Iedereen bezat zijn specialiteit, 't zij vis of ijskreem. Op een.dag wordt in de namiddag een zieke ijskreemventer vervangen door zijn broer die 's morgens met mosselen had gereden. Nu war het ook zo dat het bedrijf een ruime variatie bezat aan ijskreem, zelfs met kersen en ananas. U kan ongeveer veronderstellen wat er gebeurd is. Op een bepaald moment roept de man in kwestie: «Koop hier uw verse mosselen. Met kersen en ananasWijl hij bezig was ijskreem te venten. Over enkele jaren zullen de vismarchands en paksekaat- marchands misschien uit ons straatbeeld verdwenen zijn, omdat het niemand meer zint in de voetstappen of sporen te lopen of te rijden, van hen die hen voorafgingen. Er is al zoveel verdwenen. Alles is zoveel efficiënter, zoveel proper der, zoveel komfortabeler geworden. We zijn zoveel rijker geworden, maar we worden met de dag behoeftiger aan zoveel zaken die een armoedige levenswijze rijk maakten. Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1986 | | pagina 12